Pavel Cejnar - Kvantový svět (MFF FJDP 12.4.2018)

Ғылым және технология

V rámci semináře Filosofické problémy fyziky v letním semestru 2018 opět běží přednáškový cyklus
Fyzika jako dobrodružství poznání a zde je záznam sedmé přednášky z 12. 4. 2018 na téma:
Kvantový svět
Přednášející:
prof. RNDr. Pavel Cejnar, DSc.
(Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK v Praze)
Program přednášek:
utf.mff.cuni.cz/seminare/filos.pl

Пікірлер: 9

  • @vendi558
    @vendi5586 жыл бұрын

    Vynikající přednáška! Velké dīky pane profesore! 👍

  • @traplican
    @traplican4 жыл бұрын

    Jestli jsem to dobře pochopil z jiných pramenů (např. Kvantové hlavolamy IV a V v časopise Vesmír) tak v čase 1:28:27 je to formulováno poněkud nepřesně. John Bell nevyvrátil lokální teorii se skrytými parametry, ale formuloval testy (tedy statistické korelace - Bellovy nerovnosti), které v budoucnu rozhodnou, zda platí teorie se skrytými parametry, nebo ne. Tedy navrhl budoucí testy, které rozhodnou lokální EPR hypotézu skrytých parametrů. Měření byla provedena později a provedli je jak příznivci, tak odpůrci EPR. Výsledek bylo narušení Bellových nerovností, ale to Bell v době, kdy test navrhoval, ještě nemohl vědět (takže nemohl říci, že to nemůže existovat).

  • @jindrich2485

    @jindrich2485

    3 жыл бұрын

    Ale mohl přispět k pochopení nelokalnosti teorie se skrytym parametry

  • @mireknovak8343
    @mireknovak83436 жыл бұрын

    do výzkumu pohybu bych nedával už ani korunu. tu bych dával pouze na výzkum nepohybu-klidu. až poznáme klid, poznáme zároveň i neklid.

  • @tomasderner7511

    @tomasderner7511

    5 жыл бұрын

    Co je to klid?

  • @mireknovak8343

    @mireknovak8343

    5 жыл бұрын

    Tomáš Derner, klid nastane, pokud nebudete myslet. vaše mysl se pohybuje ve 2 rozměrech. na základě minulosti vytvoří budoucnost. má i třetí rozměr a to klid mysli, mysl bez myšlenek, přítomnost kde se v jednom bodě protíná čas i prostor. tedy je bez formy. mysl dovede být pouze třírozměrná. ale čtvrtý stav stavu vědomí lze poznat pouze ze stavu 3. kzread.info/dash/bejne/k4OLtq6lmJC1m8o.html

  • @paveloubech2097

    @paveloubech2097

    5 жыл бұрын

    Uf, pane Novaku, to jsou ale hezké pohádky, co tady vykládáte. Mám podezření, že takové fantazie vycucané z prstu mohou vzniknout jen - jak píšete - v klidu mysli autora, tedy v mysli bez myšlenek.

  • @mireknovak8343

    @mireknovak8343

    5 жыл бұрын

    en.wikipedia.org/wiki/Turiya

  • @paveloubech2097

    @paveloubech2097

    5 жыл бұрын

    No dobře, filosofické konstrukce jsou hezká věc, hodně vypovídají o kulturním stavu společnosti, která je vytvořila. Při nejlepší snaze ale nevidím logickou souvislost mezi Turiyou a kvantovou fyzikou, respektive jakoukoliv fyzikou. Předpověděla Turiya kvantovou provázanost, spin el. částic nebo výsledky dvou-štěrbinového experimentu? Srovnávat stavy mysli se stavy vesmíru by snad šlo v jediném případě - pokud bychom mluvili o speciálním stavu mysli Boha, který vesmír stvořil. Ale o tom nevíme vůbec nic.

Келесі