Papp Eszter: Radioaktív bomlás szemléltetése (Atomcsill kísérletek, 2021.11.11.)

Ғылым және технология

További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/kiserletek/

Пікірлер: 45

  • @Ede79
    @Ede792 жыл бұрын

    Eszteres videókat még!:)

  • @lxathu
    @lxathu2 жыл бұрын

    Bárki, aki bármilyen előadást vagy előadót megkritizál, előbb gondoljon arra, hogy az emberiség legelterjedtebb fóbiája - a kétharmadunkat érinti - az, hogy hallgatóság előtt meg kell nyilvánulnia. Eszter vagy az egyharmadba tartozik, vagy legyőzte ezt a félelmét. Sok sikert neki, bármilyen pályára is lép innen!

  • @vaderdarth1908

    @vaderdarth1908

    2 жыл бұрын

    Egyébként igazad van ebből a szempontból.

  • @deltaiscain

    @deltaiscain

    2 жыл бұрын

    jofej vagy, vagyis annak tunik, de szerintem ez fals. az "emberiseg legeterjedtebb fobia" pedig paradox. ha ez a legelterjedtebb "fobia", akkor minositsuk vissza, ha a világ kétharmada beteg, akkor a vilag kétharmada egeszseges... ez inkabb egy olyan keszseg, ami direkt treninget és/vagy belso motivaciot kivan, preferaltan mindkettot. emlekezzunk, hogy o a targyalt temaban otthonosan mozog, illetve kepezte magat az un. pedagogiai reszere. biztos van valami problemad ezzel a dologgal, ha ezt felhasznalva akarsz megvedeni egy tanart, aki kepben van a targyaval, es nem lattunk rajta kizokkenest sem, hozott uj nezopontot / szemleltetomodszert es kifejezetten ertheto volt es jo tempoban haladt, es siman interaktiv volt kozben. azt hogy idejon ketharom ember anomimitas moge bujva es ilyen dolgokat fogalmaz meg, hogy "semmitmondo eloadas volt" az annyit sem er, hogy valaszra meltassuk, semmilyen hitele nincs. meg az alnev se erdekel, ha valami stukturalt kritika jon,, ezt kb szerintem azert irta, mert o Vader Darth, es asszem az gonosz volt a filmben, persze, hogy ilyeneket mond.remeljuk legkozelebb Obiwan jon. csak azert, mert erre a random beszolasra kapott toled egy katarzis-elmenyt (legyozte a ketharmadot) es megirtad az eltes karrierjenek majdani gyaszjelenteset is es eltanacsoltad a "kovetkezo palyajara".:)

  • @lxathu

    @lxathu

    2 жыл бұрын

    @@deltaiscain Komoly bajban volnék a munkámban és a magánéletem jelentős része sosem történt volna meg, ha érintett volnék, de kell pókiszonyosnak sem lennem ahhoz, hogy tudjak a pókiszonyról, ami szintén nem érint. Érint viszont a ofidiofóbia, éppen ezért mentem bele kígyósimogatásba és valószínűleg több hobbikígyász videóját néztem meg, mint bármelyik hüllőrajongó, ui. a fóbiák valamennyire kezelhetőek (valamennyire, vagy nem), de éppen azért kell kezelni őket, mert léteznek, bármennyire irracionálisak. Világéletemben le fogok blokkolni attól, hogy pecázás közben elúszik mellettem egy kockás sikló, legfeljebb nem kerülök már kilométereket utána. Sosem fogom pontosan azt érezni, amit egy pókiszonyos vagy egy agorafóbiás érez, ahogy ők sem, hogy az én idegszálaim hány százalékon dolgoznak, amikor ugyanaz történik velem egy eldobott zsinór, gumiszigetelés vagy hasonló megpillantásakor, mint amikor a macska kiszúrja a háta mögé tett uborkát. De megtörténik, pedig mindannyian tudjuk, hogy a pókok, kígyók, közterek és mindenféle iszonyatok tárgyai éppen olyan veszélytelenek, mint a glosszofóbás hallgatósága.

  • @ferencbertalanroth
    @ferencbertalanroth2 жыл бұрын

    Van abban valami bájos és nagyon kellemes, hogy egy csinos Hölgy magyaráz az atomtudományról.😊

  • @szkruffy2462
    @szkruffy24622 жыл бұрын

    Örömmel halgatnék még előadásokat a radioaktív bomlással és sugárzással kapcsolatban egy ilyen kedves és lelkes hölgy tolmácsolásában. :)

  • @holden.a
    @holden.a Жыл бұрын

    Szuper volt, érdekes és tanulságos.

  • @botondszucs5750
    @botondszucs57502 жыл бұрын

    Nagyon jó!

  • @paleogeneration2815
    @paleogeneration28152 жыл бұрын

    Gratulálok az előadáshoz, nagyon érdekes volt. Megkérdezhetem, hogy a gamma sugárzás detektort esetleg hol lehet beszerezni?

  • @zerspany6620

    @zerspany6620

    2 жыл бұрын

    Helló! Gamma detektort elég sok webshop árul. Például a Conrad.

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan2 жыл бұрын

    Az előadás nagyon érthető és érdekes volt. A címmel kapcsolatban lenne egy megjegyzésem. Magyar helyesírás szerint biztos, hogy Á betűvel kell írni ezt a bizonyos sugárzás fajtát, vagy inkább A betűvel helyes? További sok érdekes kísérletet és minőségi előadásokat! :)

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    2 жыл бұрын

    Köszönjük, igaza van, a magyar fizikai helyesírási szótár szerint ékezet nélkül kell írni. Kijavítottuk. dgy

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    2 жыл бұрын

    @@elteatomcsill8013 Én is köszönöm a gyors reakciót. Remélhetőleg még sokáig élvezhetjük ezeket a minőségi videókat.

  • @tiborzsitva4812
    @tiborzsitva48122 жыл бұрын

    Jó ez a videó, csak rövid :) Most azzal a gamma-kütyüvel konkrét atomot is ki lehet mutatni, vagy csak azt, hogy az atom melyik családba tartozik a 4 közül?

  • @aronlorand3272

    @aronlorand3272

    2 жыл бұрын

    A csúcsok beazonosításával (a papír alapján, amiről Eszter említést tett, ahol le vannak írva az egyes energia értékek az egyes leányelemekhez) meg lehet mondani, hogy milyen leányelemek vannak a mintában, ezáltal az anyaelemet is (hogy melyik bomlási sorban van - U235, U238, vagy Th232), és némi számolással még az egyes elemek aktivitását is meg lehet határozni.

  • @tiborzsitva4812

    @tiborzsitva4812

    2 жыл бұрын

    @@aronlorand3272 amúgy amikor a program screenjét mutatta, vártam, hogy a program majd kidobja a képernyőre az elemeket, amelyek előfordulását a mintavételben százalékos arányban megjelenít... ilyet nem tud az a program?

  • @eszterpapp5076

    @eszterpapp5076

    2 жыл бұрын

    @@tiborzsitva4812 A detektorhoz letölthető KSpect ingyenes része nem tesz lehetővé automatikus spektrum analízist (ez volt a gépemen). A fizetős változat már beazonosítja a leányelmeket és azok aktivitását, de elvileg még az sem írja ki automatikusan a radioaktív magok részarányát.

  • @tiborzsitva4812

    @tiborzsitva4812

    2 жыл бұрын

    @@eszterpapp5076 wááá, köszi, erre nem is gondoltam, hogy a piszkos anyagiak állhatnak a háttéreben :)

  • @szendytube
    @szendytube2 жыл бұрын

    Szuper volt! Demostratív célból mutathatnál régi objektíveket. Nekem vannak Super Takumarok amiknek tóriumos bevonata van a kedvező fénytörési tulajdonságok miatt. Kíváncsi lennék mekkora alfa sugárzó az objektív, van-e félnivaló miatta. Az alfa sugárzás könnyen elnyelődik ugye, tehát elméletileg a gépváz már leárnyékolja. Meg lehetne ezt mérni?

  • @Roland9469
    @Roland94692 жыл бұрын

    A poén ,hogy a díszítő elem meg a vízkő jobban sugároz mint az atomkisérlet helyéről gyűjtött homok :D

  • @arpadszeiff

    @arpadszeiff

    2 жыл бұрын

    De azt már a Calgon-tól is megtanulhattad volna, hogy a vízkő egy alattomos dolog. 😁

  • @vardaik
    @vardaik2 жыл бұрын

    Az a kérdésem, hogy ha nézem a felezési időt még a Pt a 24000 évével is a keletkezése óta el kellett volna tűnnie. Ha jól tudom a Föld magja is Pt-ból van ami fűt. Igaz, hogy már nincs olyan lávaömlés mint Szibériában volt, valamelyest hűlhetett a Föld, de szerintem jobban kellett volna hűlnie a bomlási görbének megfelelően. A radioaktív anyagok legalább 5 milliárd éve keletkeztek. Azóta mind le kellett volna bomoljon. Szimuláció érdekes lehet, hogy mennyi induló radioaktív anyag kellett, hogy legyen, hogy a végén annyi maradjon amennyit látunk. Ilyet nem készítettem, de tartok tőle, hogy induláskor igen sok radioaktív anyag volt. Jól gondolom?

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    2 жыл бұрын

    Az urán felezési ideje 4,5 milliárd év, nagyjából megegyezik a Föld életkorával. Tehát a Föld testébe keletkezésekor belekerült radioaktív urán fele még megvan. A többi radioaktív izotóp, köztük a plutónium több izotópja pedig bonyolult magreakció-sorozatok útján folyamatosan keletkezik azóta is. A rövid felezési idő ellenére ezért van ma is természetes eredetű plutónium a Föld kőzeteiben. dgy

  • @emanacio
    @emanacio Жыл бұрын

    A Kálium-nitrátnak a sugárzása nagyobb mint a kohósalaké. De a fém kálium is jó a mérés bemutatására.

  • @charlienyikos1564
    @charlienyikos15642 жыл бұрын

    Csak vannak a természetes sugárzások! 50 és 180 mikro SV/h között normális a sugárzás! Figyelmeztetésí szint Mikó 250 SV/h a riasztás 500 mikró SV/H de ezek nem veszéjesek.

  • @JBalazs

    @JBalazs

    10 ай бұрын

    Csak a mértékegységet tévesztette el! A leírt számok jók, és értelmet is nyernek, ha nanoSievert-ről beszélünk. 50-180 microsievert Csernobil durvább helyeit idézné. Viszont 50 és 180 nanoSievert (0.05 és 0.18 microsievert) kb a normális háttérsugárzás. A 250-500 SV/h azonnali halál, viszont nanosievertben a Katasztrófavédelem figyelmezetési és riasztási szintjét adják ki, valóban. 1000000000x-es a szorzó köztük, érdemes nem keverni őket.

  • @marton.balint
    @marton.balint2 жыл бұрын

    Tényleg nagyon szimpatikus a hölgy. De ez engem kicsit összezavart: 2:08 "A fej legyen az, hogy nem bomlott el, az írás pedig az, hogy elbomlott" 2:36 "ez a hét darab fej elbomlott"

  • @paghDaemon

    @paghDaemon

    2 жыл бұрын

    Azt jelenti, hogy a megelőző dobásból megmaradt x darab fejből a következő dobásnál 7 lett írás. (Nem néztem vissza, azért írtam x-et, és nem a konkrét számot.)

  • @eszterpapp5076

    @eszterpapp5076

    2 жыл бұрын

    Igazad van, véletlenül felcseréltem a kettőt, de a 'szimuláció' szempontjából igazából lényegtelen, hogy melyikre milyen szerepet osztunk.

  • @marton.balint

    @marton.balint

    2 жыл бұрын

    @@eszterpapp5076 Nyilván semmi jelentősége nem volt, így is értette mindenki. Bocsi a szőrszálhasogatás miatt.

  • @sandorkurtan3797
    @sandorkurtan37972 жыл бұрын

    És mindehhez prof.dr. Kásler mit mondana? :-)

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    2 жыл бұрын

    Miért kellene neki bármit is mondania? dgy

  • @sandorkurtan3797

    @sandorkurtan3797

    2 жыл бұрын

    @@elteatomcsill8013 Mert évekkel ezelőtt az egyik tv-csatornán igencsak nagy badarságokat mondott Kásler az izotópok bomlásáról.

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    @@sandorkurtan3797 Nem véletlen, hogy nem őt hívtuk a radioaktivitásról előadást tartani. Másról sem. dgy

  • @sandorkurtan3797

    @sandorkurtan3797

    2 жыл бұрын

    @@dgy137 Ebben nem is kételkedem! :-)

  • @charlienyikos1564
    @charlienyikos15642 жыл бұрын

    Akkor vigyázunk a Puki molekulával😅

  • @sooslajos3176
    @sooslajos31762 жыл бұрын

    A 25-ből hét bomlott el, számoljuk meg gyorsan, mennyi maradt.... És Botond meg is számolja! -Ez most komoly?

  • @alajos-derek1669

    @alajos-derek1669

    2 жыл бұрын

    Megszámolással ellenőrizni lehet, hogy nem gurult-e el véletlenül egy-két érme.

  • @dublin20122

    @dublin20122

    2 жыл бұрын

    El is bomolhatott vagy elgurulhatott …

  • @peneloperafael8800

    @peneloperafael8800

    2 жыл бұрын

    Kísérleti fizikus megszámolja, elméleti fizikus kivonja egymásból, és elhiszi. Ennyi a különbség. 😁😁😁

  • @deltaiscain

    @deltaiscain

    2 жыл бұрын

    miert amikor valamit komolyan szamoltam valaha szamologeppel, 6ot meg a 4et osszeadtam, mert akkor mechanikusan csinalod. plusz kinn vagy 100 ember elott es azt mondja a tanar, hogy szamoljuk meg, nem is ertem a kerdesed. vagy most azt mondod, Botond nem tud tizes szamrendszerben fejben szamolni ilyen tetelt? Botond pedig kiment Akos miatt, ha mar szoba hozod es ha jol raktam ossze fullhallgatobol a sztorit es az a srac volt, a hangado, akinek a mutalt hangjan kellett egy zavaro, amde nem ertheto narraciot hallgatni a melytartomanyu hangjaval, ezzerl majdnem tonkreteve az eloadas-elmenyem, akkor ezt erdemes szovatenni, hogy Botond szereplesre lett felkerve onkentesen, es csondben, meltosagteljesen + hibatlanul oldotta meg az EXTRAfeladatat. Akost senki sem kerte semmilyen feladatra, megis vegig szerepelnie kellett valamiert. de persze A Feladathoz csak egy nevet mondott be, ami nem a sajatja. nem kerdes ki nott az ora alatt!. respekt Botond, es legkozelebb Akos siman magatol jelentkezik ilyen onkentesre tanulva a helyzetbol es belatva, hogy utoljara altalanosban volt vicces csinalni.

  • @charlienyikos1564
    @charlienyikos15642 жыл бұрын

    Semmit el nem mond a számbeli adatokról! Íjeszgeti az embereket!Az Urániumnak természetes sugárzása van!

  • @vaderdarth1908
    @vaderdarth19082 жыл бұрын

    Ez elég semmitmondó előadás volt, kár érte az idő.

  • @lxathu

    @lxathu

    2 жыл бұрын

    Nem hozzád volt kalibrálva. Mindig lesz olyan anyag, ami neked már a könyöködön jön ki, egy kamaszban viszont életre szóló szikrát pattint. Így nézd!

Келесі