ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 87-88 [1988-89 (ΕΡΤ,11/2/89)]

Спорт

Αλεξάνδρειο, 13η Αγωνιστική
Στις 11 Φεβρουαρίου 1989 οι 2 ομάδες πήγαν στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α1 ισόβαθμες στην κορυφή, σε ένα παιχνίδι οριακό για τη συνέχεια καθώς σε περίπτωση 2ης νίκης του ο Παοκ θα χρειαζόταν 1 μόνο ακόμα στα play off ώστε να κατακτήσει τον τίτλο. Οι κίτρινοι μπήκαν καλύτερα και πήραν στο 1ο λεπτό προβάδισμα με 0-5 με τρίποντο του Γιαννάκη και καλάθι του Μισούνοφ. Ο δικέφαλος εκμεταλλευόμενος και το κακό ξεκίνημα του Γκάλη, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τη συμπλήρωση 3 λεπτών με 9-7 και ξαναπέρασε με κάρφωμα του Τζόουνς στο 9:10 (23-22). Στη συνέχεια ο Γκάλης που βρήκε κενά στην αντίπαλη άμυνα έβαλε μπροστά την ομάδα του για να πάμε στο 3ο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όπου ο Κόρφας με 9 προσωπικούς του πόντους ξαναέβαλε μπροστά τον Παοκ.
Με καλάθια των Γκάλη και Σούμποτιτς ο Άρης απέκτησε τη μέγιστη διαφορά των 6 πόντων (43-49) στο πρώτο ημίχρονο όμως στα τελευταία 2 λεπτά ο Παοκ με μπροστάρη τον Τζόουνς έφερε το παιχνίδι στα ίσα και οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 51-51. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κρατάει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του με τον Παοκ να περνάει μπροστά στο 25’ με τρίποντο του Μακαρά (66-65). Οι κίτρινοι παίρνουν ξανά γρήγορα κεφάλι στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά ξανά στους 6 πόντους (74-80), για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό όπου με καλάθι του Γιαννάκη το σκορ γίνεται 83-88. Ο Πρέλεβιτς στο πρώτο ντέρμπυ της καριέρας του μειώνει αρχικά με βολές σε 85-88,ο Γουίλτζερ δεν καταφέρνει να πετύχει καλάθι και ο Πρέλεβιτς με προσωπική προσπάθεια μειώνει σε 87-88 στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι παίκτες του Άρη κρατάνε τη μπάλα στα χέρια τους σπαταλώντας επιτυχημένα το χρόνο και φτάνουν στην πολυπόθητη νίκη. Από τον Άρη κορυφαίοι υπήρξαν οι Γκάλης και Γιαννάκης που ανέλαβαν το πρώτο ρόλο στο σκοράρισμα ενώ οι Μισούνοφ και Γουίλτζερ έδωσαν λύσεις κυρίως στην άμυνα. Από τον Παοκ ξεχώρησε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Τζόουνς (30 πόντοι) και ο Κόρφας. Με τη νίκη αυτή ο Άρης έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία με ρεκόρ 12-1 και έφερε την κατάσταση σε ισορροπία σε ενδεχόμενη συνάντηση των 2 ομάδων στους τελικούς των play off.
Οι συνθέσεις και οι πόντοι:
ΠΑΟΚ : Κόρφας 17, Πρέλεβιτς 17, Σταυρόπουλος, Τζόουνς 30, Φασούλας 10, Μέλις 2, Μακαράς 11, Καρατζουλίδης
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 25, Γκάλης 23, Σούμποτιτς 20, Μισούνοφ 2, Γουίλτζερ 12, Φιλίππου 6, Κάπτσικ, Λυπηρίδης
(κείμενο: aris.re)
Στο σπικάζ της μετάδοσης της ΕΡΤ ο Χάρης Αλευρόπουλος.

Пікірлер: 6

• @ricko6390
    @ricko63905 ай бұрын

Τα υπέροχα χρόνια της νιότης μας!

• @dionysise5008
    @dionysise50085 ай бұрын

Μάικ Τζόουνς, τον λέγανε "μωρό του ελαφιού" για το ελαφρύ του πάτημα. Φοβερές αναμνήσεις

• @user-lu6rl7pb1l
    @user-lu6rl7pb1l5 ай бұрын

Από τις καλύτερες αναμνήσεις της παιδικής και εφηβικής μου ηλικίας,αυτά τα παιχνίδια. Θυμάμαι από τα μέσα της δεκαετίας του 80 μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90,όταν ο τίτλος του πρωταθλητή μπάσκετ, κρίνονταν στην πόλη μας την Θεσσαλονίκη , και στο Λεκανοπέδιο Αττικής συνήθως μεταξύ Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού όπως δυστυχώς συμβαίνει από τα μέσα της δεκαετίας του 90 έως σήμερα ( είναι συγκεκριμένοι οι λόγοι, δεν είναι ώρα να αναλυθούν σε αυτό το σχόλιο), όλη η πόλη κινούνταν στο ρυθμό αυτών των αγώνων. Από σπίτια , σχολεία ( θυμάμαι εκεί στο σχολικό συγκρότημα της οδού Ικτίνου στο κέντρο της πόλης, Παοκτσηδες με Αρειανούς βάζαμε στοιχήματα για το ποιος θα κερδίσει από τις προηγούμενες ημέρες)έως και κομμωτήρια ( όσο και αν φαίνεται περίεργο ήταν και εκεί , ένα από τα κυρίαρχα θέματα συζήτησης ), κάθε Σάββατο πριν αρχίσουν αυτοί οι αγώνες που η ώρα έναρξης ήταν στις 16:30 ( μεταδίδονταν από τις Αθλητικές Συναντήσεις της ΕΤ-1 και αργότερα από την περίοδο 1990-1991 με την έλευση της ιδιωτικής τηλεόρασης στην Ελλάδα από το Mega Channel που πήρε τα τηλεοπτικά δικαιώματα) . Όσο και αν εμείς οι Παοκτσηδες είμασταν συνήθως οι ηττημένοι και εσείς οι Αρειανοί οι νικητές μέχρι την περίοδο 1990-1991 ( την περίοδο 1991-1992 κατακτήσαμε εμείς το πρωτάθλημα) οι αναμνήσεις πάντα είναι αξέχαστες . Τυχεροί οι άνω των 40-50 ειδικά Θεσσαλονικείς που ζήσαμε αυτους τους αγώνες,ατυχές οι νεότερες γενιές από 30 και κάτω που δεν έζησαν αυτούς τους αγώνες.

• @harrischrysopoulos7457
    @harrischrysopoulos74575 ай бұрын

Γκάλης θεός...... Ολυμπιακός στην μπάλα , στο μπάσκετ 🏀 όλη η Ελλάδα Άρης

• @Xiromeritis-6
    @Xiromeritis-65 ай бұрын

Καλησπέρα μήπως μπορείς να ανεβάσεις και εάν έχεις το τελευταίο πρωτάθλημα του Άρη με προπονητή τον Μιχάλη Κυρίτση και εάν θυμάμαι το σκόρ ήταν 81 - 80 υπέρ του Άρη και στο τέλος τσακώθηκαν Γκάλης & Πρέλιεβιτς?!! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και συνέχισε την ΥΠΕΡΟΧΗ ΔΟΥΛΕΙΑ που κάνεις και μας θυμίζεις ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ του Ελληνικού μπάσκετ!!👍👏👍🏀🔥🏀

• @arisgkindis198
    @arisgkindis1985 ай бұрын

Ιστορικο ματς Εκεινες της μερες η ΔΕΗ ειχε πει οτι θα κανει απεργιες στην γειτονια μας ετσι πηγαμε σε φιλικο σπιτι να δουμε τον αγωνα παοκτσηδες εκεινοι αλλα δεν εχει σημασια Οταν κερδισαμε λεω με υφος στεναχωρεθηκες που χασατε? Ετοιμος να σκασει ηταν αλλα δεν απαντησε Νικος Γκαλης οε οε οε οε ΑΡΗΣ ισων αυτοκρατορας στο ελληνικο μπασκετ 80ς για παντα