ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 85-89 [1990-91 (MEGA,6/10/90)]

Αλεξάνδρειο, 2η Αγωνιστική
Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν 1990-91 βάφτηκε κίτρινο αφού ο Αρης επιβλήθηκε στo πλαίσιo της 2ης αγωνιστικής του Παοκ με 85-89 στην παράταση.
Στο πρώτο ντέρμπι στη μετά Ιωαννίδη εποχή ο Άρης με το Λάζαρο Λέσιτς πλέον στο πάγκο του δεν ξεκίνησε καλά αφού παρουσίασε προβλήματα στην άμυνα και ιδιαίτερα στα ριμπάουντ έχοντας για ψηλούς τους Αγγελίδη και Λυπηρίδη. Ο δικέφαλος προηγήθηκε αρχικά με 6-2 και παρά τους 5 σερί πόντους του Αγγελίδη που έδωσε προ στιγμήν το προβάδισμα στον Άρη ο Παοκ πέρασε γρήγορα ξανά μπροστά και κράτησε το προβάδισμα σε όλο το Α’ ημίχρονο. Αρχικά με μπροστάρη τον Μπάρλοου ο Παοκ προηγήθηκε με 23-15 στο 10’ , οι κίτρινοι μάζεψαν τη διαφορά μετά το 13ο λεπτό όμως μετά το 15’ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τον δικέφαλο πήρε ο Κόρφας που με τις διεισδύσεις του δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των κιτρίνων. Ο Άρης βρήκε απαντήσεις στο επιθετικό σχέδιο του Παοκ όταν άλλαξε την άμυνα του από man to man σε ζώνη 3-2 παρ όλα αυτά η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε πίσω στο σκορ με 40-32.
Με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά υπέρ του Παοκ έφτασε στη μέγιστη τιμή της (42-32) όμως από εκείνο το σημείο οι Πρωταθλητές επέβαλαν ένα γρήγορο ρυθμό παίρνοντας παράλληλα και τον έλεγχο στα ριμπάουντ. Ταυτόχρονα οι Γκάλης και Γιαννάκης που στο Α’ ημίχρονο πέτυχαν μαζί μόνο 10 πόντους πήραν στις πλάτες τους την ομάδα και μέσα σε 3 λεπτά ο Αυτοκράτορας πέτυχε 13 πόντους και πέρασε μπροστά με 44-45 στα 25:40. Ο Παοκ δεν κατέθεσε τα όπλα και με καλάθια των Κόρφα,Φασούλα,Σταυρόπουλου και Ιωάννου έφτασε ξανά στο +8 (62-54). Ο Γκάλης όμως με προσωπικές ενέργειες και με τη βοήθεια των Σούμποτιτς και Γιαννάκη έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Άρη με 68-70. Οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και η λήξη της κανονικής διάρκειας τους βρήκε ισόπαλους με 74-74.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα 3 λεπτά της παράτασης όμως στη συνέχεια ο Σούμποτιτς με καλάθι και φάουλ και ο Λυπηρίδης με ένα εκπληκτικό κάρφωμα έδωσαν προβάδισμα στον Άρη με 81-86. Ο Σούμποτιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 83-89 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του πριν ο Κόρφας διαμορφώσει το τελικό 85-89.
Από τον Άρη που έκανε το 1-0 σε πιθανή συνάντηση με τον Παοκ στους τελικούς ο Γκάλης ήταν αυτός που σε ένα ακόμα ντέρμπι οδήγησε την ομάδα τους στις δύσκολες στιγμές έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Σούμποτιτς και Γιαννάκης. Ο Σέλλερς πέτυχε κρίσιμα καλάθια ενώ τα πήγε πολύ καλά αμυντικά με αντίπαλο το Μπάρλοου. Ο Αγγελίδης είχε πολύ καλή παρουσία στο Α’ ημίχρονο ενώ ο Λυπηρίδης βοήθησε πολύ αμυντικά στα κρίσιμα σημεία. Από τον Παοκ κορυφαίος ήταν ο Κόρφας ενώ ξεχώρισαν και οι Φασούλας,Πρέλεβιτς.
Οι συνθέσεις και οι πόντοι:
ΠΑΟΚ : Κόρφας 23, Φασούλας 15, Μπάρλοου 17, Πρέλεβιτς 21, Μακαράς, Σταυρόπουλος 3, Ιωάννου 6, Παπαχρόνης
ΑΡΗΣ : Γκάλης 20, Γιαννάκης 21, Σέλλερς 11, Αγγελίδης 5, Λυπηρίδης 2, Μισούνωφ 5, Σούμποτιτς 25, Ρωμανίδης
(κείμενο από το aris.re)
Στη μετάδοση του Μέγκα ο Νίκος Παπαδογιάννης...

Пікірлер: 20

• @world.stories_
    @world.stories_5 ай бұрын

Η τελευταία σαιζόν που ήταν οι μόνοι διεκδικητές του τίτλου. Συγχαρητήρια για τα βίντεο που ανεβάζεις!!

• @HIMCULES
    @HIMCULES5 ай бұрын

Ωραίο απόγευμα Κυριακής, με ένα παράθυρο στο χρόνο, πίσω στην εποχή της μιας-συν-μία βολής, των ομογενών κάθε είδους, των δύο αιώνιων μνηστήρων του τίτλου της Α1, όπως είπαν στην αρχή. Απολαυστικό.

• @trenomanis
    @trenomanis5 ай бұрын

Με αυτήν την ομάδα ο συγχωρεμένος ο Ξανθός θα έπαιρνε αήττητος το πρωτάθλημα, το κύπελλο και θα πήγαινε... αέρα στο Φ4 στο Παρίσι (θα ήταν και εξαιρετική εκδρομή). Όμως τι γράψουμε πλέον! Στερνή μου γνώση...

• @arisgkindis198
    @arisgkindis19821 күн бұрын

Ποιος να το ελεγε οτι εκεινο το ματς της δευτερης αγωνιστικης ηταν αρκετα σημαντικο για το ποιος θα νικησει εγινε το 1-0 στα μεταξυ μας ματς που εκριναν και το πρωταθλημα Ενα παλε γεματο με κοσμο και τον δυο και να νικαει ο ΑΡΗΣ απλα υπεροχες εποχες

• @HIMCULES

Ο Κόρφας εκμεταλλεύεται πλήρως το mismatch όταν τον μαρκάρει ο Σέλλερς...!

• @user-ke5hu7yi3g
    @user-ke5hu7yi3g5 ай бұрын

Μπράβο, μεγάλε!!!!

• @HIMCULES

Καλύτερη απόδοση στο 2ο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες

• @HIMCULES

Σούμποτιτς με 93% στις βολές την προηγούμενη χρονιά..!

• @HIMCULES

Σε κάποια πλάνα η εξέδρα φαίνεται θολά. Θα έλεγε κανείς ότι κάπνιζαν μέσα στο γήπεδο!

• @chriss.182

@chriss.182

5 ай бұрын

Ναι, τότε δεν απαγορεύονταν το κάπνισμα και το γήπεδο ήταν μέσα σε νέφη καπνού...