Paneláková strojovna výtahů

Ғылым және технология

Popis součástí výtahu umístěných ve strojovně, ukázky manipulace s výtahem ze strojovny. Všechny záběry jsou z roku 2018, ty v druhé části videa jsou paradoxně starší.

Пікірлер: 44

  • @martinvlastnik2270
    @martinvlastnik2270 Жыл бұрын

    Nádherné videjko,výtahy mých dob. Nic složitého, jednoduché, mechanické a vydrželo to navěky :-) Pěkná dokumentace na památku našich ročníků 😎

  • @Vladynko1
    @Vladynko13 жыл бұрын

    Skvelé video ďakujem za oživenie spomienok . Presne tento typ výťahu som používal u mojich rodičov v paneláku z roku 1963. Je na počudovanie, že na obsaditeľnosť 3osoby - 250kg mal osadené tri laná! Neviem prečo ? Ak si dobre pamätám tak za celý ten čas 57 rokov mal jednu generálnu opravu , niekedy v polovici 80. rokov. Ale vždy fungoval bez poruchy a v podstate ani absencia vnútorných kabínových dverí mne osobne nikdy nenavodila pocit že sa vozím nebezpečne. Mal som rešpekt a ani ma nikdy nenapadlo strkať počas jazdy medzi kabínu a šachtu paprče alebo nohy a ani nič iné a dávať si pozor aby sa nič nestalo. Skrátka v čase jeho vzniku sa ešte spoliehalo na zdravý rozum pasažierov! Tento rok už nadobro dojazdil , viac-menej iba kvôli byrokracii a niekedy až moc silno prehnaným bezpečnostným predpisom implantovaným nám z EU v mene ochrany a bezpečnosti. Mysliac si, že ľudská blbosť a nedostatok zdravého rozumu a tým pádom potláčaný prirodzený výber sa dá donekonečna suplovať nezmyselnými bezpečnostnými predpismi , nariadeniami a opatreniami. Bol plne funkčný a bezporuchový až do konca jeho života (máj 2020) sa v ňom jazdilo s rešpektom a bez jediného úrazu .... česť jeho pamiatke.

  • @ok2vyj
    @ok2vyj3 жыл бұрын

    Pěkně zpracované video,trochu jsem si u toho zavzpomínal na svoji bývalou profesi , jen pro upřesnění, ty pružiny na konci vodících drátů protiváhy jsou na udržení drátů v napnutém stavu.Když jsme při rekonstrukcích ty dráty likvidovali ,tak se celkem úhledně i po 40ti letech samy stáčely po vytažení do role o průměru cca 1m :) a systému s klíny se říká zachycovač-tady jednostranný,tedy jen pro směr dolu.Jinak na odhalení jakékoliv závady v el.výzbroji takovéhoto výtahu(krom silovky) na straně 48V stačil asi 1,5 metru izolovaného drátu a zkoušečka ZN1(ta do 60V se zkoušečkou okruhů-žárovička a tužková baterie),na opravu kousek tvrdého papíru na čištění kontaktů relé ve vložce (VRN-na videu ) a pilníček na nehty a kontox5 na kontakty(později WD40) u RP700 a samozřejmě jedno relátko RP700 v kapse, když bylo nejhůř :D .... jsem se zase rozepsal, tak přeju ať se daří .Tonda

  • @Vladynko1

    @Vladynko1

    3 жыл бұрын

    Mám dotaz ak môžem. Ten zachytávač dokáže reálne aj pri plnej hmotnosti kabíny a nákladu zabrzdiť alebo slúži len na obmedzenie rýchlosti aby to nenabralo rýchlosť voľného pádu? Predsa len tie vodiace plochy sú namastené a teda trenie je tým pádom dosť obmedzené ...si myslím.

  • @ok2vyj

    @ok2vyj

    3 жыл бұрын

    @@Vladynko1 Na klinech zachycovace jsou frzovane drážky. Takže když je vybavovaci páka vytrhne, tak se v podstatě samý zakusuji do boku voditek výtahu tím větší silou čím je větší rychlost a hmotnost.Vetsinou po tvrdém zachycení v plné rychlosti se musely klíny zkontrolovat popřípadě vymenit a vodítka prebousit. Dnes se používají zachycovace s kolečky, jsou obousmerne a daleko účinnější.Pro rychlovytahy se pak používají kluzné typy, které brzdí pozvolneji, kvůli bezpečnosti osob. I v normálním osobaku 0,7m/s je to pěkný kopanéc a když to nečekate tak jste na kolenou. Sry za chyby, píši z mobilu. Dobrou noc.

  • @danzatecky5088
    @danzatecky5088 Жыл бұрын

    Pánové, super video. úplně jste mě vrátili do dětství. Díky. Jen tak dál.

  • @riderstodvadsatsest
    @riderstodvadsatsest2 жыл бұрын

    Najviac ma na tom fascinuje to , že v bývalom Československu bolo všetko jak cez kopirák . Ten náš výťah s tou drôtenou šachtou vyzerá presne rovnako.

  • @pavelgrulich2989
    @pavelgrulich29893 жыл бұрын

    Krásná původní TOV250. Při té otevřené šachtě je ten chod v kabině a spodních patrech krásně tichý. Problém jsou vyšší patra, kde se ten stroj rozlíhá. Už jsem měl tu čest se svést v původní 250ce z roku 1965, která prý nikdy nepotřebovala žádnou údržbu co se strojovny týče. To byla ovšem uzavřená šachta, takže výtahový stroj krásně rezonoval po celém domě, a hlavně v kabině. Ale je to strašně příjemný zvuk. Taková jak relaxace když tím člověk jede. I když bydlet v tom 50 roků, tak by mě z toho trefilo. Škoda, že ty výtahy mizí

  • @pipinak75

    @pipinak75

    3 жыл бұрын

    Jediné co chybí do původnosti je omezovač rychlosti,ten na videu je kulatý modernější,původní byl vicehraný...

  • @RaD0VaN
    @RaD0VaN3 жыл бұрын

    Pekné video a krásny popis. Vidno, že si si s tým dal robotu to popísať a aj spracovať !

  • @lenochliny8261
    @lenochliny82613 жыл бұрын

    *To samé jsme měli v baráku do roku 2014, pak to celé modernizovali, né jen kvůli nějakému nařízení eu, ale starý výtah byl pomalý, hlučný a hlavně docela energeticky náročný. A taky ten nový výtah, kabina, se zvetšila o ten prostor co byl vzadu mezi klecí a podlahou mezipatra. Je mi 41 a jako děcka jsme se v tom výtahu nablbli, povozili atd. Ten starý stroj jezdil pořád, teď ten krám řízený počítačem co chvilku stojí s nějakým problémem.* Bydlím vlastně hned pod strojovnou a ta nová brzda mlátí snad ještě víc než ta stará.

  • @smellsak
    @smellsak3 жыл бұрын

    Nádhera. To si ani člověk neuvědomí jakou může mít radost ze záběrů z výtahu podobného, kterým jezzdil jako dítě a pubescent a teď už se s ním nesveze.

  • @123Majdzi
    @123Majdzi4 ай бұрын

    Krásná relátková logika, ktorá vie kde výťah prišiel a potom vypne stykač nahor alebo nadol výmenou fáz a na stanici zastaví

  • @olga2094
    @olga20943 жыл бұрын

    Pekné a zaujímavé video

  • @iannickCZ
    @iannickCZ10 ай бұрын

    Vzpomínám si jak sme bydleli v našem předchozím byte, sušárna na prádlo byla za strojovnou, jak jsem tam hodiny sledoval provoz výtahu. Nejvíc mně bavil ten omezovač rychlosti, říkal jsem si, to je ůžesné jak malá součástka dokáže udržet padající kabinu i s lidmi. :)))

  • @michalmechanik8703
    @michalmechanik8703 Жыл бұрын

    Paráda :-) a ten zvuk při rozběhu motoru 1VM 10a - 6

  • @Ajrocket
    @Ajrocket3 жыл бұрын

    Pěkné video, sice tomu zas tak moc nerozumím, ale je to zajímavé :)

  • @matejkoocz7144
    @matejkoocz71443 жыл бұрын

    Ten záběr z druhého výtahu je určitě natočeno v Hotelu Impuls

  • @marcusaurelius1511
    @marcusaurelius15112 жыл бұрын

    Super video. A moc mě překvapilo, že ten výtah má tak malý motor, vždyť to je váha když musí nahoru táhnout plně obsazenou kabinu. Na cirkulárce mám jednou takovej.

  • @abeljozef

    @abeljozef

    2 жыл бұрын

    1. kabína má protizávažie aby tie sily boli cca vyvážené (protizávažie váži toľko ako kabína cca obsadená na polovicu nosnosti) . 2. motor nepotrebuje extra veľký výkon lebo je tam prevodovka.

  • @The_Hanter

    @The_Hanter

    2 жыл бұрын

    Jaký príkon má motor na tej cirkulárke?

  • @marcusaurelius1511

    @marcusaurelius1511

    Жыл бұрын

    @@The_Hanter 4 kW motor

  • @vretenicaobycajna1304
    @vretenicaobycajna13042 жыл бұрын

    Není natočen ten druhý výtah v Hotelu Impuls ?

  • @pmalecek
    @pmalecek3 жыл бұрын

    Zdravím, Mariáne, jak je to vlastně s podlahou/stropem výtahové šachty? Jedná se o totožný stropní panel, jako je třeba mezi běžnými poschodími (byty), nebo je něčím specifický (krom samotných otvorů), případně nějak vyztužený? Přece jen, samotný výtahový stroj není úplně lehký, sedí na betonovém bloku, k němu připojená kabina a protizávaží (a cestující), to musí dohromady dát docela slušnou váhu na ten cca metr čtvereční, na kterém to celé "visí/sedí". Když jsem dával v koupelně na sebe 60 kilovou pračku a 50 kilovou sušičku, tak už jsem měl skoro strach si vedle napustit vanu, abych nepřetěžoval konstrukci :-D

  • @panelakyinfo

    @panelakyinfo

    3 жыл бұрын

    Dobrý den, stropní dílec pod výtahovým strojem má při malých rozměrech 1900×1810 zachovanou stejnou tloušťku, jako zbylé stropní konstrukce. Spoléhá především na to, že je podepřen ze všech čtyř stran. Armatura je zesílená především v tom místě uchycení vodítek protiváhy. Stropy v koupelnách mají kolem prostupů na stoupačky a pod vanou zesílenou armaturu. Pozor ale při změně umístění vany :)

  • @pmalecek

    @pmalecek

    3 жыл бұрын

    @@panelakyinfo díky za odpověď. To mne vůbec nenapadlo. Čekal jsem, že to jsou všechno totožné dílce. Jsem zase o něco chytřejší :-)

  • @SejLifts
    @SejLifts Жыл бұрын

    Super Transporty

  • @Bat1nator
    @Bat1nator3 жыл бұрын

    Ten prvni vytah si pamatuju, byl u nas v dome kde jsme bydleli. I ten valecek, jak zminujes, kdyz by chtela kabina projet stropem. Vzdy jsem na nej koukal jak zajizdel do stropu, masakr. Kdyz by byla moznost, natocit i nejake novejsi vytahy, tak bych byl rad. No a to video u sachty, to bych nedal, hodil bych tam sebou a nevedel o sobe:-D

  • @Michal-ps9jx
    @Michal-ps9jx3 жыл бұрын

    Pamatam si casy ked sme sa v Petrzalke vozili na kabinach velkych vytahov a najlepsie bolo, ked sa minal velky vytah v jednej spolocnej sachte s malym.

  • @vretenicaobycajna1304
    @vretenicaobycajna13042 жыл бұрын

    V Liptovském Mikuláši najedeš týchto výtahů desítky. Výtah s drátěnou šachtou jsem natáčel 8. 7. 2022, 15:51 PM.

  • @DamianBojko-bm6lw
    @DamianBojko-bm6lw2 ай бұрын

    Nadherna podívaná

  • @kam_iko
    @kam_iko3 жыл бұрын

    vie sa, aky bol oficialny dovod preco sa v novsich modeloch prestali pouzivat tie vnutorne dvere?

  • @panelakyinfo

    @panelakyinfo

    3 жыл бұрын

    Ono to není podle roku, ale podle toho, co kde investor objednal. Vnitřní dveře byly samozřejmě dražší varianta.

  • @kam_iko

    @kam_iko

    3 жыл бұрын

    @@panelakyinfo ale ked to (zjavne) splnalo nejake bezpecnostne predpisy bez dveri, v com spociva vyhoda (drahsich) dveri?

  • @4ever242

    @4ever242

    3 жыл бұрын

    @@kam_iko No s vnitřními dveřmi to bylo a je samozřejmě vždy bezpečnější, že nehrozilo skřípnutí do mezery, resp. přivření např. šály do šachetních dveří a následné uškrcení, což se doopravdy stalo. Ale třeba ve Švédsku kde jsem několik let žil, byly dříve taky hojně používané výtahy bez kabinových dveří, ovšem tam byly u většiny z nich v hraně té kabiny odshora dolů čidla, takže když člověk vystrčil třeba loket nebo nohu k hraně kabiny, výtah se okamžitě zastavil.

  • @Vladynko1

    @Vladynko1

    3 жыл бұрын

    @@kam_iko Osobne mám zato že vnútorné dvere sa v tomto type povinne štandartne nemontovali aj z dôvodu veľmi malej kabíny . A teda že bol reálne v praxi aj trocha problém sa tam dovnútra kabíny (aj bez vnútorných dverí) nastavať trom ľudom ak mali ešte nejakú tašku s nákupom v ruke prípadne viac oblečený v zime. Pretože tie vnútorné dvere zasahujú po bokoch cca do polovice kabíny, a bolo treba ich pokaždé otvárať a zatvárať . Skrátka dvere zmenšujú využiteľnosť toho už tak malého priestoru a obmedzujú asi viac ako by bolo potrebné.

  • @pmalecek

    @pmalecek

    3 жыл бұрын

    @@Vladynko1 nemluvě o stěhování nábytku.

  • @vitezslavchaloupka2274
    @vitezslavchaloupka2274 Жыл бұрын

    Nepřesné

  • @severoceskysotousKOMINUaMHD

    @severoceskysotousKOMINUaMHD

    3 ай бұрын

    tvoje máma je nepřesná

  • @dominikabartosova9832
    @dominikabartosova98323 жыл бұрын

    Strašně hnusně vibeo konců s jutubem protože každý beti na celém planetě a mladí dráha se na to kouká a nebo i mu furt bavit ti hle vibea a jak.nebam tohle video tak sestra mě baví přehlavki 🤬😈👿👿💀☠😈👿💀☠🤬😈💀☠🤬😈👿☠🤬😈👿☠☠

  • @FloppyBoom

    @FloppyBoom

    2 жыл бұрын

    Ty raději přestaň s psaním komentárů pod videa ty experte. :D

  • @jvst1352

    @jvst1352

    2 жыл бұрын

    Asi dobrej matroš 😂😂

  • @SejLifts

    @SejLifts

    Жыл бұрын

    Jste v pořádku?

  • @severoceskysotousKOMINUaMHD

    @severoceskysotousKOMINUaMHD

    3 ай бұрын

    seš v pohodně? jdi se léčit exprete

Келесі