Pálinkási Réka, Virág Dóra: Városi permakultúra a klímavédelem jegyében

Az Auróra Klímakert különlegessége, hogy városi környezetben alkalmazza a permakultúra elveit, és ennek megfelelően a helyi problémák enyhítésére a városi környezet kínálta adottságokat használja fel. Néhány év alatt kizárólag önkéntesek elkötelezett munkájával egy 250 m2-es parkoló helyén fiatal erdő született abból a felismerésből, hogy a városban problémát jelentő konyhai és kerti hulladék valójában olyan erőforrás, amivel hatékonyan léphetünk fel a helyi klíma védelmének érdekében.
A nyolcadik kerület szívében évi 15 m3 zöldhulladékot komposztálunk, ezzel nemcsak csökkentjük a hulladék szállításával és kezelésével kapcsolatos városi és környezeti terheket, de a hulladékban rejlő szén és nitrogén segítségével olyan önfenntartó ökoszisztémát építünk, ami évről-évre egyre több széndioxid megkötésére képes. Az egykori parkoló területén növekvő zseberdőben a szénkörforgás helyreállításával, talajépítéssel és a biodiverzitás növelésével, olyan ellenálló városi zöld infrastruktúrát hozunk létre, ami képes az esővíz megtartására, tisztítja a levegőt, csökkenti a városi zajt és mérsékli a nyári forróságot, miközben nyitott közösségi teret biztosít a környéken lakók számára.
Az előadás során bemutatjuk a klímakert egyedülálló projektjét, ami költséges félmegoldásokkal szemben egy gyakorlatilag ingyenes, hatékony modellt kínál a helyi szintű, városi klímavédelemre.
Az Auróra Klímakertet a kert két önkéntese: Virág Dóra és Pálinkási Réka mutatja be, a kert komposztmesterével és szakmai vezetőjével Mark Richardsszal közösen készített előadásukban.
Pálinkási Réka
2020-ban egy városi permakultúra képzés során ismertem meg az Auróra Klímakertet.
Pár hónappal később a konyhai hulladék hasznosításához kerámia gilisztakomposztálót készítettem otthonra és heti rendszerességgel önkénteskedni kezdtem a Klímakertben. A kertben végzett munkának köszönhetően folyamatosan tanulok a komposztálásról és a permakultúra elveinek alkalmazásáról, aminek hatására a társasházunk kertjét is évről-évre egyre tudatosabban gondozom. Szeretem figyelni hogyan változik a terület élővilága, fotókat készítek a Klímakert biodiverzitás projektjéhez az iNaturalist adatbázisában. Nagyon fontosnak tartom a környezettudatosság növelését, örömmel vezetem körbe a kert iránt érdeklődőket, és részt veszek a közösségi programok szervezésében és megtartásában is.
Virág Dóra
A bolygónk jövője iránti aggodalmam inspirál, hogy folyamatosan környezetbarát megoldásokat találjak mindennapi problémákra. 2021 őszén, komposztelfogadó helyet keresve találtam rá az Auróra Klímakertre. Annyira megtetszett a koncepció, hogy azonnal csatlakoztam az önkéntes közösségéhez. Ez a helyi, konkrét és látványos munka nemcsak a klímaszorongásomra gyógymód, hanem életre kelti azokat a környezettudatos elveket, amelyekért kiállok.
A folyamatos kerti feladatok mellett, mint klímakert koordinátor, kezelem a közösségi médiát, foglalkozom a kapcsolattartással, és események szervezésével és lebonyolításával.
Emellett Greenpeace aktivistaként küzdök a globális klímacélok eléréséért. Főállásban a Loopnál termékmenedzserként tevékenykedem, ahol az újratölthető csomagolások és a körkörös gazdaság fejlesztésén dolgozunk.

Пікірлер: 1

  • @zsizsu8917
    @zsizsu891724 күн бұрын

    Ez példaértékű! Remélem gombamód szaporodnak majd ezek a kertek. A bálványfához csak annyit fűznék, hogy erdészeti videóban láttam, hogy kiszáradás után sem szabad kivágni. Hagyni kell, hogy magától kidőljön.

Келесі