Přichází zlatá éra dluhopisů? | Dluhopisový speciál

👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM ETF BEZ POPLATKŮ + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/data/pdf/cs/sez... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investic...
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
-----------------------------------------------------------------
Dluhopisy patří pro investory mezi jednu z nejdůležitějších tříd aktiv. Přesto se jim ve svých videích věnuju poměrně málo. Přiznávám se - svět akcií je pro mě daleko zajímavější. Nadešel však čas tuto křivdu napravit a důkladně dluhopisy probrat. Přičemž musím říct, že čím více o dluhopisech vím, tím mi přijdou atraktivnější.
V této epizodě se podíváme na to, co to jsou dluhopisy, jak na nich vydělat, jaké typy dluhopisů existují a na jaká rizika si dát pozor - prostě základy. V druhé části videa se podíváme důkladně na vztah úrokové míry a dluhopisů a co znamenají rostoucí sazby pro dluhopisové investory do budoucna. Nápověda: vypadá to dobře :) A možná si zodpovíme i otázku, zda přichází zlatá éra dluhopisů.
V dalších epizodách se budu tématu dluhopisů věnovat více. Aktuálně to vypadá na tři další videa s tématy: jak do dluhopisů investovat, rozbor nejlepších dluhopisových ETF a úloha dluhopisů v portfoliu.
-----------------------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
► Alokace aktiv • Alokace aktiv
► Třídy aktiv: Akcie, dluhopisy, hotovost, nemovitosti, zlato, komodity, kryptoměny a alternativní • Třídy aktiv: Akcie, dl...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 92

  • Жыл бұрын

    V dalších epizodách se budu tématu dluhopisů věnovat více. Aktuálně to vypadá na tři další videa s tématy: jak do dluhopisů investovat, rozbor nejlepších dluhopisových ETF a úloha dluhopisů v portfoliu. Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔

  • @tiborcarodej

    @tiborcarodej

    Жыл бұрын

    Prosím spomeň vo videu aj ako to funguje s platením daní pri dlhopisoch díky

  • Жыл бұрын

    Vidíš, tohle mě nenapadlo. Nevím jestli to půjde do některého z videí zakomponovat. Druhé video už je hotové (tam zmiňuju, že vládní reinvesticni a proti-inflační dluhopisy jsou od daně osvobozeny), třetí je natočené a čeká na efekty a čtvrté bude o úloze dluhopisů v portofliu a tam se daně moc nehodí. Ale budu na to myslet a třeba to tam nějak zakomponuju, nebo dám do nějakého jiného videa.

  • @tiborcarodej

    @tiborcarodej

    Жыл бұрын

    @ ďakujem že aktívne komunikuješ s fanúšikmi 🙏 si super

  • @michalwiejacki8010
    @michalwiejacki80105 ай бұрын

    Jednoduše, stručně a výstižně vysvětleno bez blbosti dobrá práce.

  • @barboragasparovicova9027
    @barboragasparovicova9027Ай бұрын

    Dakujem dakujem dakujem konecne som nasla video kde su dlhopisy zrozumitelne vyvetlene

  • @patriks.4804
    @patriks.4804 Жыл бұрын

    To je skvělé..! Přesně tenhle edukativní obsah o dluhopisech od různých autorů co tvoří investiční videa chybí. Díky za to. Všichni totiž mluví o akciích a dluhopisy se automaticky odsuzují, aniž by byly hlouběji chápány jejich principy. Tzn. jste pravděpodobně jeden z prvních, který v tomto tématu předčil ostatní a pustil se do hlubšího vysvětlení dluhopisů a jejich principů než prosté mnohé rčení od ostatních, že "Dluhopisy nedosahují historicky výnosu akcii a proto je o nich téměř zbytečné mluvit" Těším/e se na toto téma a serii videi! :)

  • Жыл бұрын

    Díky. Často se setkávám s tím, že jsou dluhopisy kvůli nižšímu výnosu odsouzeny jako nezajímavé, aniž by se bralo v potaz, že návratnost není jediný důvod, proč je mít v portfoliu, a že mají celou řadu jiných benefitů a využití. Abych byl fér, sám si toto začínám uvědomovat až v poslední době a dříve jsem dluhopisy taky přehlížel.

  • @lubik3007
    @lubik3007 Жыл бұрын

    Skvělá výuková videa děkuji za osvětu mělo by se to učit už na základních školách 😊

  • @danielmusil9026
    @danielmusil9026 Жыл бұрын

    Moc díky za video. Už dlouho se chystám o dluhopisech dozvědět více. Mám tam velké mezery, protože mi tento instrument nepřijde moc atraktivní. A to hlavně z toho důvodu, že to je vlastně půjčka. Což má takovou negativní konotaci pro mě. Akcie mi voní více, protože jsou dynamičtější a člověk se stává vlastníkem, ne věřitelem. Ale rozhodně souhlasím, že je i o dluhopisech potřeba vědět co nejvíce, aby člověk chápal souvislosti na kapitálovém trhu.

  • @luciakuckovska6482
    @luciakuckovska6482 Жыл бұрын

    Ďakujem za skvelé video a teším sa na ďalšie 😊

  • @drak8242
    @drak8242 Жыл бұрын

    NE, DEFLACE JE PŘIROZENÁ! A zmiňovaná deflační spirála se vždy sama zastaví díky lidským nákladům na život.

  • @michalkucera2386
    @michalkucera2386 Жыл бұрын

    Skvělé video 👍Bylo potřeba se občas i zamyslet :)

  • @onetwofourfive
    @onetwofourfive Жыл бұрын

    Richard, dakujem za skvele videa plne dobrych informacii!

  • Жыл бұрын

    Díky za sledování!

  • @RadimSafran
    @RadimSafran Жыл бұрын

    Super video, díky za něj! ☺

  • @janptak1878
    @janptak1878 Жыл бұрын

    Diky za videa Richarde!!! Tesim se na dalsi!

  • @jurdapurda3556
    @jurdapurda3556 Жыл бұрын

    Skvěle vysvětleno 👏🥔🥔

  • @flykid1376
    @flykid1376 Жыл бұрын

    Skvělé video! Díky!

  • @romankvapil7270
    @romankvapil7270 Жыл бұрын

    Děkuji za video Ríšo 🙂 delší dobu jsem uvažoval o zařazení dluhopisů do portfolia.

  • @matesiahu
    @matesiahu Жыл бұрын

    Richarde, děkuji za skvělé úvodní video. Těším se na pokračování. Vanguard očekává výnos dluhopisů 4,0-5,1 % v následující dekádě (ale křišťálovou kouli asi taky nemají :D) - viz článek z 12. prosince "2023 economy and markets: 4 things to know" Těším se až vysvětlíš, jak se v tom coby český investor vyznat a ev. jaké dluhopisové produkty koupit. Přeji šťatný nový rok, hlavně zdraví a úspěchy s bramborou!

  • Жыл бұрын

    Díky za tip. Mrknu na ten článek a možná tu informaci přidam do některého z dalších videí. Chci si pročíst i celé jejich pdf s výhledem do budouncosti a dá-li zlatá brambora, udělám z toho video. Diky za přání a nápodobně přeji hodně úspěchů v novém roce!

  • @RozbadSaMpRozbad
    @RozbadSaMpRozbad Жыл бұрын

    super video! je fajn že bude víc videí o dluhopisech

  • @veejayroth
    @veejayroth11 ай бұрын

    Richarde, doporučuji ještě přehodnotit ten Keynesiánský pohled na deflaci - s výjimkou Velké hospodářské krize, v níž hrály zásadní roli nepovodené zásahy z pozice centrální autority, deflace nikdy nevedla ke krizi a naopak obvykle facilitovala období relativní prosperity.

  • @MSnorkingify
    @MSnorkingify Жыл бұрын

    Skvelé video. Pôvodne som o dlhopisoch do svojho portfólia neuvažoval, nakoľko pri takých nízkych úrokových sadzbách to ani nedávalo zmysel. Avšak nárastom úrokových sadzieb sa to mení a dlhopisy zažívajú svoju renesanciu. Taktiež si myslím, že doba nízkych úrokových sadzieb sa skončila a vyššie úroky tu budú s nami dlhšiu dobu.

  • @tomaskoch2485
    @tomaskoch2485 Жыл бұрын

    Čus opět skvělé video, v jakém programu děláš ty efekty a bramboru?

  • Жыл бұрын

    Díky. Stříhám a efekty dělám ve Filmora 11. Tváře brambory jsou jednouché gify s průhledným pozadím udělané v Powerpointu. Powerpoint taky hojně používám pro přípravu grafiky, než to dám do Filmory.

  • @majkimaik
    @majkimaik Жыл бұрын

    skvělé mistře ETF, takto jsi představují vysvětlení o daném tématu👌👏 zajímalo by mě ve tvém podání co říkáš na slova BURYHO, nějak před koncem roku 2022 předpovídá velkou bublinu ETF a do několika let by se mohla vyplnit, jelikož pasivní investování začíná nabírat na popularitě i díky tvému kanálu 👌😉, tak budlina ETF by mohla být dobrým tématem😉✌️👈 díky za reakci a vše nej... hlavně ještě větší velký balík zdraví všem 🥂🥳

  • @michalsladek8809

    @michalsladek8809

    Жыл бұрын

    Brambora už video na tohle téma má😁

  • @naliko4333

    @naliko4333

    Жыл бұрын

    Myslím, že video o ETF bublině už na kanále je.

  • Жыл бұрын

    Díky :) Co se indexové bubliny týče, tak jak ostatní správně píšou, mám na toto téma už video: kzread.info/dash/bejne/hJ6d2rN7Zbend7g.html

  • @majkimaik

    @majkimaik

    Жыл бұрын

    @ aha... díky všem za připomenutí včetně odkazu 😏 no jo 7.1.21 tak proto se mi to vykouřilo ☺️ jj opakování matka moudrosti, tak jdu hned shlédnou 😉✌️👈

  • @martinbilek7057
    @martinbilek7057 Жыл бұрын

    Deflace může být negativní jen když ceny klesaji z duvodu že si spotřebitele z různých příčin nemohou zboží dovolit. Naopak je pozitivní když firmy díky například technologickemu pokroku vyrobí zboží levneji a kvůli vzájemné konkurenci ho musi i levněji nabídnout a vydělat na tom mohou jak firmy tak spotřebitele. Lidé si "kupodivu" stále kupují napriklad nové mobilní telefony i přes téměř jistotu ze za rok by stejný telefon poridili levněji nebo si mohli dovolit lepší. Jinak pěkně video a těším se na další díky o dluhopisech.

  • @lukaspavel4836
    @lukaspavel4836 Жыл бұрын

    Super video.. jen se doptám. Pokud každý rok u dluhopisů úročí pouze původní jistina a nedochází tedy k úročení předešlých úroků, znamená to, že úrok z prvního roku leží bez jakéhokoliv zhodnocení a podléhá tedy časové hodnotě pěněz. V tom případě je nejvýhodnější si vždy nechat daný úrok vyplatit a investovat ho dále, že?

  • Жыл бұрын

    Záleží to na dluhopisu. Buď ti vyplatí hotovost a pak je na tobě, jak s ní naložíš, nebo se automaticky reinvestuje. Například u vládních reinvestičních i proti-inflačních dluhopisů se vyplacené úroky dále zhodnocují jako bys za ně přikoupil další dluhopisy. Každý individální dluhopis to bude mít jinak a fondu/ETF záleží, zda si vybereš distribuční, či akumulační.

  • @lukaspavel4836

    @lukaspavel4836

    Жыл бұрын

    @ Myslel jsem si to. :-) Nedávalo mi to jinak smysl. 😁 Moc děkuju.

  • @VojtechMach
    @VojtechMach5 ай бұрын

    Ahoj Richarde, díky za opět poučný video. Nechápu jednu věc - když se podívám na křivky tebou zmiňovaných bondových ETF (nebo i jiných) tak to rozhodně není nějaký setrvalý růst hodnoty (logicky), spíše oscilace a pohyb do strany s velkou volatilitou v průběhu. Odkud se tedy vezme ta vypočítaná očekávaná návratnost dluhopisů 4-5% ročně? Je to dáno započtením úroků z dluhopisů? Díky

  • 5 ай бұрын

    Grafy dluhopisových ETF jsou total return, čili ukazují výnos včetně úroků. Na vývoj dluhopisových ETF v posledních letech je nutné dívat se v kontextu toho, co se ve světě dělo. Nikdy nesuď návratnost do budoucna podle podle minulých výnosů. V poslední letech došlo k tomu, že státy zvyšovaly úrokové míry, aby zpomalily inflaci. A růst úrokových měr znamená, že staré dluhopisy klesnou na ceně, protože nově vydané dluhopisy za nové vyšší úrokové míry jsou výnosnější. Takže staré dluhopisy jsou dolů a teprve ty nově vydané budou mít návratnost 4-5 % (což je jenom odhad, nikdo to neslibuje!). ETF je fond, který drží jak staré dluhopisy, tak přikupuje nové. Je tam vidět ten propad kvůli růstu úrokových sazeb, zároveň ale obměňují staré dluhopisy za nové výnosnější. Jakmile úrokové sazby přestanou růst a státy je začnou naopak snižovat, tak dojde k přesnému opaku a nově vydané dluhopisy budou méně výnosné a ty staré se díky tomu stanou cennějšími porostou na hodnotě. Je to všechno složité a závisí to mechanicky na vývoji úrokových sazeb ve světě.

  • @mraki1980
    @mraki1980 Жыл бұрын

    Můžu Vás požádat o video o tom jak funguje reinvestice dividend na akumulačních ETF? Jinak díky za Vaši tvorbu.

  • @jankabelka6009

    @jankabelka6009

    Жыл бұрын

    Zkuste od Brambory video s nazvem "Distribucni nebo akumulacni ETF?Ktere je lepsi?"😉

  • @mraki1980

    @mraki1980

    Жыл бұрын

    @@jankabelka6009 Video jsem viděl už dávno, ale pořád to nechápu. O to víc, že akumulační ETF mám koupené a pořád tam tu redistribuci dividend nevidím. Jinak bych se neptal. Ale díky :-)

  • @jankabelka6009

    @jankabelka6009

    Жыл бұрын

    @@mraki1980 No ja vim jen to,co ma Brambora ve videich a par drobnosti navic a k Acc ETF mi to staci🙂 Ale chapu,chces vedet vic👍Kazdopadne redistribuce divident nemuzes videt,to se deje uvnitr fondu.Fond dostava prubezne dividendy,za to nakupuje dalsi podkladova aktiva a tve zakoupene ETF roste na cene vice,nez u distribucni verze,kde ti prijdou penize.Takhle nejak to chapu ja.

  • Жыл бұрын

    Přiznám se že nevím, jak více už to vysvětlit. :( Zkusím to jinak: co by se s těmi dividendami jinak dělo, kdyby je ETF nereinvestovalo? Kam by zmizely? Cena akcie ETF zahrnuje celkovou hodnotu drženého majetku. Tudíž i obdržených dividend. V ceně akcie je tedy započítáno vše. A cena akcie neustále kolísá, protože mají na její cenu vliv stovky různých faktorů. Cena akcie je krátkodobě nepředvídatelná a v tomto každodenním kolísání se obdržené dividendy snadno ztratí. Dlouhodobě se samozřejmě projeví na vyšším výnosu. Plus ještě bych upřesnil, že obdržením dividendy náš majetek ve skutečnosti neroste. Zůstává pořád stejný. Dividenda je realizace zisku, kdy se mění investice na hotovost, která je v akumulačním ETF hned přeměna zpátky na investice. Mám o dividendách pár videí, kde to vysvětluji.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    Жыл бұрын

    @@mraki1980 zober 2 etf napr ftse all world D a ftse all world A . A uvidíš že A rástlo viac a to sú tie dividendy.

  • @pitmanfirst2165
    @pitmanfirst2165 Жыл бұрын

    Tak hypotéky v USA v roce 2008 také měly AAA rating, že ? 🙂

  • Жыл бұрын

    Jo jo, tehdy ratingové firmy selhaly. Dávaly dobrý rating, aby měly dobré kšefty.

  • @tomas8773

    @tomas8773

    Жыл бұрын

    @ jo a nyní už to nedělají nebo zase jo?

  • @jaroslavvano1610
    @jaroslavvano1610 Жыл бұрын

    Ahoj Richard, čo by si poradil pre začiatočníka v investovaní ktorý má len 20r. ETF, akcie alebo niečo iné? keď má investičný čas 35-40r ? , Ďakujem.

  • @Matusf

    @Matusf

    Жыл бұрын

    Pozri si všetky videá z Investičnej brambory... Odpovede sú tam 😉

  • @jaroslavvano1610

    @jaroslavvano1610

    Жыл бұрын

    @@Matusf Čakal som takúto odpoveď. Vätšiu časť tvojich videí som už videl a kcem ti poďakovať za tvoju tvorbu. Sledujem viacero youtuberov, ale tvoja tvorba a forma investovania je racionálna a stotožňujem sa s tebou. Odpoveď na moju otázku poznám z tvojich videí, len som kcel aby si mi to potvrdil. Prajem do nového roku veľa zdravia a mnoho nových sledovatelov. Aj vďaka tebe som začal investovať pred 2 mesiacmi. Ďakujem.

  • @MSnorkingify

    @MSnorkingify

    Жыл бұрын

    Určite na tvojom mieste by som do akcií nešiel. Nakoľko si nemyslím, že by si vedel zhodnotiť či cena akcií je férová alebo podhodnotená. Radšej by som šiel na tvojom mieste do nejakého Robo adviseru (Finax, Portu, Fondee). Keď už chceš nejaké ETF tak jedine Vanguard life strategy bud 60 alebo 80.

  • @Matusf

    @Matusf

    Жыл бұрын

    @@jaroslavvano1610 Jaroslav, ja som nechcel odpovedať za Richarda. Ja som len fanúšikom celej Investičnej brambory 😉

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    Жыл бұрын

    Pri 35 rokoch určite akcie ešte by si mohol špekulovať dať viac do value.

  • @aleutianexplorer4117
    @aleutianexplorer4117 Жыл бұрын

    Pak bych měl ještě jednu otázku k firemním dluhopisům např. EPH a podobně. Pokud jsem díval správně do jejich dokumentů, je tam uvedeno, že je mohou předčasně splatit. Takže si říkám, že pokud spadnou úrokové sazby tak tuto možnost využijí a vydají nové dluhopisy s nižším úrokem a ty staré "vynuceně" splatí. Jediná otázka, jestli se jim podaří prodat dostatek nových dluhopisů s nižším úrokem. Podle mého názoru je to dost možné a tím zanikne výhoda zafixování vyšších úroků do dalších let. Ví někdo jak to je? A co se v takové situaci pravděpodobně stane?

  • Жыл бұрын

    To záleží na podmínkách předčasného splacení. Každý dluhopis to bude mít jinak. Většinou tak, aby to bylo samozřejmě výhodnější pro firmu. Každopádně individuálním firemním dluhopisům bych se vyhnul. Často nemají rating a my nemáme nejmenší šanci vyhodnotit si jejich rizikovost a tudíž, jestli se vyplatí. Je to kočka v pytli.

  • @aleutianexplorer4117
    @aleutianexplorer4117 Жыл бұрын

    Jestli mohu, měl bych jednu otázku. Pokud by se člověk myslel, že úrokové míry budou klesat. Pak by se vyplatilo koupit český státní dluhopis a tím si "pojistit" výnosy. Je zde podle mého názoru několik háčků. Jak jej vlastně koupit? A kolik to bude stát? Kde jej koupit - řeklo by se na burze v Praze. Jenže jsou tam opravdu likvidní a je je jednoduché koupit? Není část z nich obchodovaná např. ve Frankfurtu a je tedy k tomu potřeba mít nějakého brokera který to umí? Moc jich podle mého názoru není. Nejspíš možná nějaký německý broker, ale to není tak úplně jednoduché zřídit. Další problém jsou náklady, bohužel obchodování s dluhopisy není pro malé hráče jednoduché a náklady u malých objemů obchodů mohou být vysoké a vůbec se to nemusí vyplatit. Fondy a ETF mají podle mého nevýhodu, že budou relativně kopírovat úrokové sazby. Takže tam nebude příliš velký rozdíl mezi termínovanými vklady nebo spořícími účty. Respektive pro malého investora to tak bude.

  • Жыл бұрын

    Budu o tom mluvit v pristim videu 😉

  • @MistrSilas
    @MistrSilas Жыл бұрын

    néé, neopakuj ten nesmysl s deflací, vždyt to absolutně nedává smysl

  • @JanacciFamily
    @JanacciFamily Жыл бұрын

    Emiten :-) chybka se vloudila.

  • Жыл бұрын

    Vždycky se nějaká vloudí - může za to brambora! Málo mě hlídá!

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    Жыл бұрын

    @ V 19:30 jí z toho vypadly oči z důlků :-)

  • @armanidesigner
    @armanidesigner Жыл бұрын

    Neni pri dlhodobom investovani lepsie kupovat ETF ako MSCI World, SP 500 alebo value ETF?

  • Жыл бұрын

    Z hlediska výnosu? Nejspíš ano. Ale dluhopisy nejsou (pouze) o výnosech. Jsou o stabilizaci portfolia, zlepšení risk-adjusted výnosů díky rebalancování, když budou akcie v propadu Jsou to stabilní složka, do které si lze spořit a pak čerpat pro střednědobé cíle.

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    Жыл бұрын

    @ Jo, teoreticky mají stabilizovat. Ale třeba teď je situace, že padaly jak akciové trhy, tak ty dluhopisy, což moc často nebývá... Takže i ty poučky někdy nevedou k cíli :-).

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    Жыл бұрын

    @ Z dlhodobeho hladiska je volatilita irelevantna, riesit dlhopisy mi pride rozumne az ku konci investicneho horizontu. Zda sa mi, ze menite strategiu.

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    Жыл бұрын

    @@mi.chal. Ja by som uvazoval radsej na miesto dlhopisov drzat cash, po fed pivote zacat kupovat vyklesane akcie a v pripade poklesov MSCI World 30-60% z ATH zvysit vklady do akciovych ETF, najviac zarabajuce aktivum su historicky akcie a hlavne pre investorov co kupuju v krize.

  • Жыл бұрын

    Byla to výjimečná situace, kdy padalo všechno. Jedine co behem krize roste, je korelace 😀 Budou jine situace na trhu, kdy se to opet vyplati. Korelace se meni, neni pevne dana a pro diverzifikaci staci když je nizka nebo negativni jen obcas.

  • @aza_palms6833
    @aza_palms6833 Жыл бұрын

    Ahoj moc nechapu jaktoze když byly úrokové sazby vyšší tak dluhopisy vydělávali.

  • Жыл бұрын

    Dluhopisy ti platí urok. U státních dluhopisů je úrok daný tím, jaka je zrovna úroková míra. Když je vysoká úroková míra, jsou ke koupi dluhopisy s vyšším úrokem a více na nich vyděláš.

  • @josebalvin899
    @josebalvin899 Жыл бұрын

    Uz nie ste sto percent v akciovych etf? Za mna rozdelenie portfolia 30% akciove etf, 30% nehnutelnost, 20% zlato, 20% cash v eur usd chf, 5% dlhopisy 4% btc 1% altcoiny

  • Жыл бұрын

    Zatím pořád jsem 100 % v akciích. Respektive mám vysokou finanční rezervu a mám investiční byt a nad to akcie. Dluhopisy zatím nemám, ale uvažuji o nich.

  • @davivorhodan943
    @davivorhodan943 Жыл бұрын

    Deflace je apokalypsa - samozřejmě myslíš ve fiat měně, že? V penězích by šlo o nesmysl.

  • @PeussovyBlbynky0003
    @PeussovyBlbynky0003 Жыл бұрын

    Ale deflace v případě velké inflace je třeba

  • Жыл бұрын

    Cílem centrálních bank je, aby inflace poklesla na nízkou stabilní úroveň. Deflaci se chtějí za každou cenu vyhnout. Snižování cen samo o sobě není špatné a ceny některých věcí a služeb můžou časem klesat, jak se zlepšujeme v jejich výrobě a poskytování. Ale delfaci, což je plošný pokels cen, opravdu nechceme a povedu k tomu, co říkám ve videu.

  • @PeussovyBlbynky0003

    @PeussovyBlbynky0003

    Жыл бұрын

    @ já měl za to že je to přirozený stav při zvyšovaní sazeb.

  • Жыл бұрын

    Ne ne. Jde jen o to zpomalit tempo inflace a dostat ho pod kontrolu. Jestli inflace byla 18 %, tak není cílem vyvolat deflaci 18 %, ale to, aby se inflace zpomalila postupně na běžných 1-3 % za rok. Právě když to centrální banka přežene a sazby zvedne moc, může vyvolat hlubokou recesi a deflaci. Když naopak zvednou málo, tak inflaci nebrzdí dost rychle. Zvyšování sazeb se navic promítá do ekonomiky se zpožděním i jeden rok, takze poznat, jestli bylo zvýšení úrokových sazeb dostatečně vysoke, nebo příliš vysoke, se dozvime az se zpožděním. Lidi to bude bolet tak jako tak a je to nezbytne zlo, ale cilem je, aby bylo co nejméně škod a zároveň neudělat situaci ještě horší. To by bylo právě přestřelení sazeb a způsobení deflace. Proto jsou centrální banky tak opatrné a občas působí nejistě.

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    Жыл бұрын

    @ Kedy podla vas FED zacne znizovat sadzby? Vacsinou 1-2 roky potom pride dno akcii. Viem ze nemate kristalovu gulu, ale zaujima ma vas nazor.

  • Жыл бұрын

    Nemám na to názor.

  • @jandvorak4938
    @jandvorak4938 Жыл бұрын

    Nejaký tip, jak investovat cca 15K měsíčně? Chtěl bych něco do akcií VWCE, ale třeba za 5 let bych chtěl jít do hypotéky na byt dejme tomu 1mil. (Resp. 500000) protože budeme asi žádat s partnerkou. Dejme tomu, že nemám teď nic. Takže nějaký balanc mezi akciemi a něčím predvidatdlnejsim v následujících 5 letech

  • @MSnorkingify

    @MSnorkingify

    Жыл бұрын

    Pred tým než začneš investovať si vytvor finančnú rezervu.

  • @jandvorak4938

    @jandvorak4938

    Жыл бұрын

    ​@@MSnorkingifytu mám na 3 měsíce, postupně zvyšuji, abych měl na 6mesicu, ale neuvazuji jí.

  • @MSnorkingify

    @MSnorkingify

    Жыл бұрын

    Možno dlhopisy na tvoj krátkodobý horizont, ale to je špekulácia na to, že sa po troch rokoch niečo v ekonomike pokazí a centrálne banky budú musieť znižovať úrokové sadzby. (To budeme vtedy riešiť iné problémy) Čím narastie hodnota dlhopisov. Ale to je špekulácia. A určite by som neinvestoval na základe nejakého komentáru z KZread.

  • @jandvorak4938

    @jandvorak4938

    Жыл бұрын

    @@MSnorkingify mne slo spise o to, zda je bezne ze se to napriklad vali po sporacich, neco na terminakach atp. Nebo je nejak "standard" peo takovy horizont

  • Жыл бұрын

    Jestli bude potřeba milion, tak bude muset jít celá část do spíše konzervativnějších aktiv. Jak píšeš níže - spořící účet, termínované účty. Klidně i stavebko, pokud se podaří sjednat za výhodnějších podmínek a nevadí počkat šest let, aby ses nepřipravil o státní příspěvek. Ve dvou můžete získat na státních příspěvcích až 24 000 Kč. Což z celkové částky není poměrně moc, ale lepší než to nedostat. Ještě mě napadá investiční rezerva od Portu. Nebo se poptat se u banky, jestli mají nějaké dluhopisové fondy se splatností 1-3 roky (a nízkými poplatky). A jeden až dva roky předem to začít přesouvat z dluhopisového fondu na spořící účet.

  • @PajaRocky
    @PajaRocky Жыл бұрын

    Proč není dobrá deflace Richarde? Téměř celou historii lidstva se střídala inflace s deflací. Dokonce jedna z nevětších deflací v dějinách tu byla během průmyslové revoluce. Pak tu jsou sektory, které se chovají deflačně téměř neustále. Např. výpočetní technika a elektronika. Zařízení jsou s lety lepší lepší a ceny většinou nižší a nižší. A vůbec to tomuto sektoru nevadí. Strašení deflací, že to je něco špatného, je mantra keynesiánských ekonomů.

  • @dolezaljacob
    @dolezaljacob Жыл бұрын

    Přijde mi, že ČNB zuby nehty drží stávající úrokovou míru, výše nechce a spíše doufá v ochlazení ekonomiky samovolně. V tom případě by asi bylo lepší ty dluhopisy koupit co nejdříve, než pak začnou snižovat sazby?

  • Жыл бұрын

    Pokud to tak bude a sazby začnou brzo klesat, tak ano.