Optymalizacja instalacji fotowoltaicznej czy zero uzysku. Wybór należy do Ciebie!

Witajcie,
Z tego filmiku dowiecie się o typowych problemach jakie mogą powstać przez CIEŃ.
Instagram: @roliwork
Kontakt: roliworkofficial@gmail.com
Dowiesz się rownież jak ważnym aspektem jest dobra optymalizacja instalacji w których występuje cień. W większości przypadków źle wykonana instalacja z takim zjawiskiem powoduje spore straty pieniędzy przez posiadacza
Polecam
#Fotowoltaika #panelesłoneczne #cień

Пікірлер: 63

  • @markwawrzyn
    @markwawrzyn3 жыл бұрын

    Robisz dobrą robotę. Moim zdaniem ten film to podstawa montowania i rodzaju instalacji. Od roku przygotowuje się do instalacji i robię zdjęcia z drona co kilka tygodni i wiem jak maszeruje u mnie ☀️ z cieniami.... Myślę że to podstawa.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    A dzięki myślałem jak to ugryźć aby ludzie zrozumieli że takie instalacje są na ileś lat. Tylko pogratulować podejścia do większych uzysków, takie myślenie jest super...😁

  • @stevennext7637
    @stevennext76373 жыл бұрын

    Brawo więcej filmów .

  • @mrpapaj9672
    @mrpapaj96722 жыл бұрын

    Panowie mam huwaei sun2000-5ktl-m1 i panele longi LR4-72HPH 455 m czyli 455 wat (z tolerancją + 5 wat) czy optymalizatory huwaei to uciągną bo są tylko 450 wat (na karcie produktu jest akceptacja dla paneli z tolerancją +5%) ?

  • @energiasiedlce
    @energiasiedlce3 жыл бұрын

    Siema Roli :)

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Siemka majsterek ;) 😉

  • @aciaacia792
    @aciaacia7923 жыл бұрын

    Witam , czy wykonujesz instalacje wraz z projektem i wszystkimi do tego potrzebnymi papierkami ? itp...

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Ja osobiście nie bo jestem zalatany. Ale firma tak. Od A do Z. 😉

  • @aniak2276
    @aniak22763 жыл бұрын

    Witam, moim zdaniem nie ma co tak za wszelką cenę sprawdzać zacienienia instalacji PV od długich zimowych cieni. Wiadomo bowiem, że to właśnie przez "letnie" pół roku (od marca do października) instalacja PV wytwarza ~80% energii. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy każdy kWp kosztował dużo więcej na farmach rozstawiało się stoły modułów PV w taki sposób, aby zimą w okolicy południa się nie zacieniały i produkowały jak najwięcej kWh z kWp. Teraz, gdy ceny gruntu poszły w górę a ceny instalacji PV spadły już się tak nie projektuje. Teraz staramy się wycisnąć jak najwięcej kWh z ha działki.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Dobrze tylko to nie są farmy. A klienci też nie mają nie wiadomo ile pieniędzy. Też główne założenia jest takie aby Eliminować cień nawet który powstaje wiosna lato jesień. Bo jeżeli w tych porach roku mamy zacienienie No to jaką mamy mieć produkcję całkowitą.

  • @SzymonSzymon-vb3bz
    @SzymonSzymon-vb3bz Жыл бұрын

    jezeli mam instslacje poludnie wschod to czy moge dodac panele na zachodzie z optymalizotorami i podłaczyc je do stringu poludniowego??

  • @karolloezd
    @karolloezd3 жыл бұрын

    Dlatego ja działam na mikrofalownikach. Prawdziwe MPPT na każdy panel z osobna. Przy Half Cut panel dzielony na 6 części. Brak podwajania złączy MC4 i do tego DC poniżej 60V. A wbrew początkowym obawom wielu klientów cena nie powala. Do tego prostota ewentualnej rozbudowy...

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    No wiadomo zależy kto czego oczekuje. Ale osobiście dla mnie tego typu rozwiązanie zawsze powinno być montowane tak aby była możliwość szybkiej wymiany takiego urządzenia Jeżeli zostanie uszkodzone. Jeżeli będzie potrzeba wykonać przedłużki mc4 to wiadomo , że zastosuję się najlepsze na rynku coś kosztem czegoś.

  • @karolloezd

    @karolloezd

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork przedłużek nie ma. Producenci paneli dla nas dają dedykowane kable. Kolejna zaleta mikro to widzi się każdy panel oddzielnie na podglądzie to już taka wartość dodana do MPPT ;) . Więc raczej nie muszę pisać, że każdą "nienormalność" widać od razu. Co do wymiany - awaryjność jest na ten czas śladowa. A jeżeli padnie, no cóż jak padnie panel w tradycyjnej to też pół dachu do rozbiórki. Aczkolwiek nie do końca tak jest. A gdyby już padł jeden mikro, to reszta instalacji pracuje prawidłowo, a przy awarii centralnego stoi całość. Coś za coś, każdy z nas będzie przekonywał do swoich rozwiązań ;)

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Solaredge ma podobnie, jak kilka optymalizatorów padnie reszta działa i pracuje.....

  • @markwawrzyn
    @markwawrzyn3 жыл бұрын

    Czy jest jakiś inwerter 3fazowy jak najmniejszej mocy który posiada podłączenie na trzy stringi? Jeśli chodzi o optymalizatora solar Edga to chyba jest problem z tym że nie możesz podłączyć kilka optymalizatora na wybrane panele tylko musisz na cały stringi i do tego jeszcze jest ograniczenie minimalnej ilości tych optymalizatorów. Do tego nie do wszystkich paneli się nadają optymalizatory solaredga. Czy się mylę?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Jak będziesz korzystać z systemu solaredge to cały string musi mieć optymalizatory. Każdy panel podłączysz do optymalizatorów. Poli Mono będzie działać mamy taka instalacje gdzie nawet są różne wartości mocy od 270w do 320w i działa i zrobiła swoje nawet więcej instalacja. Tylko kwestia samego optymalizatora jaką moc jest wstnie przemielić. Ilość optymalizatorów jest uzależniona od mocy invertera i ilości paneli naczynia połączone.

  • @Pawlogen

    @Pawlogen

    3 жыл бұрын

    falowniki SMA oraz Fronius , można podłączyć 1mppt wschód-zachód równolegle 2 string południe, jednak musisz zwrócić uwagę na ilość paneli wschód zachód taka sama ilość oraz żeby prąd po zsumowaniu przy połączeniu równoległym nie przekroczył prądu wejściowego falownika.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Jesteś pewien równolegle wschód zachód ?. Jak na moje to jedno wejście na wschód a 2 wejście na zachód. Nie miało by to sensu łączyć 2 takich stringów.

  • @Pawlogen

    @Pawlogen

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork wschód zachód ok przy dwóch stringach, ale jeszcze jak dochodzi południe i mamy dwa MPPT wtedy stosujemy połączenie równoległe wschód-zachód. Ładnie jest to opisane np. tu: www.forum-fronius.pl/czy-mozna-skierowac-moduly-pv-na-poludnie-wschod-i-zachod/ opis na przykładzie froniusa jednak w SMA jest tak samo. Po więcej szczegółów po 10 stycznia zapraszam będę miał świeże szkolenie z SMA :)

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Tak ale są też informacje o skrajnych przypadkach gdzie sami mówią o tym ze optymalizacja jest juz konieczna....

  • @Pawel_GP
    @Pawel_GP Жыл бұрын

    Mam starą instalację PV. Postawili mi słup przed domem i na 3 panelach pojawił się cień. Czy muszę zainstalować optymalizatory na wszystkich panelach czy wystarczy tylko na tych trzech ? Pozdrawiam

  • @RoliWork

    @RoliWork

    Жыл бұрын

    Tylko na 3 sztuki jest optymalnym rozwiązaniem. Jaka jest wielkość tego cienia na panelach... Pozdrawiam

  • @TK-js3jd
    @TK-js3jd2 жыл бұрын

    Hej mam pytanie czy jak zainstaluje panele na dachu kopertowym 6 na południu i6 na zachodzie o mocy 325 jeden Polacze je w jeden string bo tak to falownik może się nie załączyć bo to jest sofar solar 3,3 czy muszę na każdy panel założyć optymalizatora żeby to dobrze działało ?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Bazowo powinno być zrobione na 2 stringi. Opty dopiero kiedy mamy jakieś zacienienie... 3 fazowy czy jedno?

  • @TK-js3jd

    @TK-js3jd

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork trzy fazowy zacienienie jest na jednej stronie a wszystko jest na jednym stringu bo załącza się falownik powyżej 300 a a nie tak jak piszą 240 a także ciężko to podzielić na dwa stringi Instalacja wyprodukowała od początku roku 1900 MWh a moc ma 3.5 kw i zastanawiam się czy optymalizacja coś pomoże

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Jeżeli falownik pozwala to możemy zrównoleglić te stringi ze sobą . Jeżeli nie przekroczysz amperomierzu na wejściu DC do inwertera. Kładzenie połowy optymalizatorów załatwi to w jakiś 30% jeżeli chodzi o wydajność najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby na każdym panelu był optymalizator. Jeżeli inwerter posiada dwa wejścia najtańsze w tych wszystkich rozwiązań jest dołożenie po panelu z jednej z drugiej strony jeżeli są na to możliwości.

  • @TK-js3jd

    @TK-js3jd

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork Dzięki wielkie za odpowiedź jesteś WIELKI to dam na wszystkie panele optymalizatoray bo miejsca niestety nie ma na dołożenie więcej a amperomierza miskę że nie przekroczy bo raczej ta instalacja nie będzie chodziła na 100 procent Dzieki za odpowiedź miłego weekendu i czekam na kolejne filmiki 😀

  • @andrzejmichalak7286
    @andrzejmichalak72863 жыл бұрын

    A co możesz powiedzieć o diodach bocznikujących, bo słyszałem opinię, że teraz optymalizatory już nie są potrzebne.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    To spytaj tych co mówią takie bajki jak to działa w połączeniu szeregowym. Zasada działania diody jest taka aby zacieniony fragment odłączyć, jak w połączeniu szeregowym wszystkie panele ustawiają się do najsłabszego ogniwa. Optymalizator będzie działać tak , 1 palet będzie pracować z mocą 50% a reszta paneli z 100 procentowym mocą. Jest to tylko przykład poglądowy. Co pokazuje że nie uzyskujemy straty 50% na wszystkich panelach tylko na jednym.

  • @andrzejmichalak7286

    @andrzejmichalak7286

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork to był przedstawiciel brukbetu, który twierdził, że specjalnie zasłaniali jeden panel i sprawdzali jak spada moc. I wg niego okazało się, że moc spada tylko o ten zasłonięty panel

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Podaj nazwę paneli o których jest mowa i zapraszam do książki Szymańskiego... Tam jest jak byk opisane jak działają diody i jaki jest wpływ na panele. A jest jeszcze jedna opcja połączenie równolegle paneli wtedy to tak, ale takiego połączenia się niestowuje aby wszystkie równoległe robić. Wtedy w tym co piszesz jest racja

  • @andrzejmichalak7286

    @andrzejmichalak7286

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork dzięki za odpowiedź, zerknę do książki, bo mam 😁, tylko chwilowo porzyczyłem

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Polecamy

  • @informatykainformatyka2860
    @informatykainformatyka28603 жыл бұрын

    Ktoś ci kierownice przestawił...

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Mechanik Jan ma 18 miesięcy a wygadany bardziej niż tata... 😁

  • @mariusz5132

    @mariusz5132

    3 жыл бұрын

    Bo ma w ustawieniach nagrywaj jak widac :))) i takie chopki wychodza az dziwnie sie oglada lustrzane odbicie ;)

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Będę to poprawione w kolnym filmie tego typu raczej. Albo będą sformułowania typu po złej stronie mocy jesteś... 😉😉😉

  • @karolloezd
    @karolloezd3 жыл бұрын

    Tia. Nie ma to jak "uczciwi" handlowcy :-D . Jeden taki napalonemu znajomemu wciskał PV - a w miejscu instalacji przez 80% czasu cień od drzew. Ale nie pojawił się na kolejnym spotkaniu jak ja miałem być :-D

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Jest kilka rodzajów sprzedawców pod spodem lista. A i tak bywa.... A. Uczciwy B. Rzetelny C. Mały kłamczuszek D. Bajkopisarz E. Bezwzględny ...... Resztę sobie sami Dopiszcie...

  • @ukaszkuzma3079
    @ukaszkuzma30793 жыл бұрын

    Siema 💪

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Witam 😁

  • @bydlakcom80
    @bydlakcom802 жыл бұрын

    Czyli można założyć optymalizatory tylko na niektóre panele????

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Można tylko muszą być kompatybilne z inwerterem

  • @kamwera4
    @kamwera43 жыл бұрын

    Dlaczego jesli optymalizacja to mowisz SolarEdge, ja bede mial instalacje na nowym modeli huaweia m1 ktory ma swoje optymalizatory i widok jest jak w SolarEdgu 😉

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Z tego względu że to jest taki pierwowzór większości optymalizatorów tak z mojego punktu widzenia. Ale głównym zamysłem jest to że jeżeli jest wymagane zastosowanie optymalizatorów to lepiej żeby. Zresztą Pokażę wam na jednym z kolejnych filmów i Jak działa instalacja która ma optymalizatory solaredge i możemy sobie hipotetycznie powiedzieć co by się stało gdyby jej nie było. Tak samo pokazywałam licznik mocy pod solaredge jak pracuje Tak samo pod Huawei żebyście mieli takie rozeznanie wiem że odezwą się osoby że można inne liczniki Ale to chodzi o dedykowane opcję do instalacji które są częścią prawie integralną.

  • @macart73x
    @macart73x3 жыл бұрын

    Prośba jeśli coś tłumaczysz rob to dobrze. Przekaz z tego filmu można odebrac - jeśli dasz optymalizacje SE, tigo czy microinwerter osiągniesz pełną sprawność paneli a to nie jest prawdą.... cień jeśli jest przytnie produkcje tak czy inaczej, optymalizator jedynie ograniczy stratę uzysku całego stringu. I nie jest prawda ze SE czy microinwerter rozwiązuje problem zacienień - to jest wprowadzanie klienta w błąd....

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Czytamy między wierszami, bez optymalizatorów mamy w skrajnych przypadkach straty. Wiec to nie jest wprowadzenie w błąd, słuchamy do końca a nie co kawałek. Zresztą kogo to interesuje pan x i tak kupi bajki spdzedawcy. Ze diody bocznikowe załatwią sprawę, że nie są potrzebna optymalizacja itp. Ci co maja dziwne daszki z głupotami niech myślą ile tracą jak jej nie mają. Zresztą pokażę wam jak jedna z instalacji jak by nie miała systemu solaredge ile by zrobiła.

  • @marcingp5
    @marcingp53 жыл бұрын

    HOT SPOT opowiedz o tym

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Ok ale to by był za krótki film. Tak z 3 ciekawostki do 5. Coś pomyślę....😁

  • @GrabarczykDamian
    @GrabarczykDamian2 жыл бұрын

    Zdjęcia, nie oddadzą wszystkiego z racji zmieniającego się chociażby azymutu słońca w skali roku.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Dlatego warto sprawdzać sobie czy taki cień występuje

  • @technik87
    @technik873 жыл бұрын

    Cześć, na początek proponuje wszystkim wejść na stronę shadowcalculator.eu i nawigować do swojego dachu, a następnie powstawiać obiekty w odpowiednich wysokościach reprezentujące kominy, drzewa, budynki wokoło dachu. Następnie trzeba pooglądać jak padają cienie od tych obiektów w danej porze dnia i roku i wyrobić sobie opinię czy cień bedzie przeszkadzał czy nie. Jeśli mamy dużo cienia to SolarEdge z optymalizatorami jest dobrym ale drogim systemem. Znacznie tańsza jest instalacja na microinwerterach i posiada ona kilka zalet których nie maja systemy stringowe - optymalizacja i monitoring każdego panelu oddzielnie, niższe napięcie startowe, możliwość ustawienia każdego panelu w inną stronę, w układzie 3-fazowym brak jednej fazy wyłącza tylko microinvertery podpięte do tej fazy (inverter stringowy 3-fazowy wyłącza się cały), niskie napięcia w kablach DC (tylko napięcie 1 panela), niepotrzebne zabezpieczenia DC, z dachu schodzi bezpośrednio 230V AC lub 3x 230V, uszkodzenie jednego microinvertera nie wyłącza pracy całej instalacji, możliwość rozbudowy instalacji w każdej chwili (dokładamy nowe panele i nowy microinverter). Wadą jest instalacja microinverterów pod panelami co wiąże się z koniecznością wizyty na dachu przy jego uszkodzeniu i wymianie. (przy uszkodzeniu optymalizatora też trzeba zdjąć panel, a dodatkowo cały string wtedy nie działa) Oczywiście wychwalam microinvertery bo je bardzo świadomie wybrałem do mojej instalacji z faktu "posiadania" cienia od 2 wysokich drzew z lewej i prawej strony dachu. Moje microinvertery to DEYE SUN1300G2, jeden na każde 4 panele, panele mono HC 9BB. Są też dostępne microinvertery na 1 panel lub na 2 panele. Dziwię się że jest tak mało instalacji na microinverterach...

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    A dziękujemy za taka wypowiedź, świetne podejście do tematu Brawo😁😁😁 . I jest co poczytać... 😉😉😉

  • @Pawlogen

    @Pawlogen

    3 жыл бұрын

    Proponuję się zapoznać z Falownikami firmy SMA np STP które korygują pracę generatora wzgl. zacienienia.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Coś mi to mówi maksymalny punkt mocy ale to tak z innej beczki... Sma

  • @Pawlogen

    @Pawlogen

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork "Falownik posiada na wyposażeniu funkcję zarządzania zacienieniem SMA ShadeFix SMA ShadeFix wykorzystuje inteligentny układ śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPP), aby w przypadku zacienienia wyszukać punkt roboczy pozwalający osiągnąć maksymalną moc. Dzięki funkcji SMA ShadeFix falownik optymalnie wykorzystuje energię generowaną przed moduły fotowoltaiczne, aby zwiększyć uzyski energii w przypadku zacienienia instalacji. Funkcja SMA ShadeFix Peak jest aktywowana standardowo. Odstęp czasowy działania funkcji SMA ShadeFix wynosi standardowo 6 minut. Oznacza to, że falownik wyszukuje optymalny punkt pracy co 6 minut. W zależności od instalacji i jej zacienienia może być konieczna modyfikacja odstępu czasowego." jak chcesz prezentację mogę Ci wysłać na maila.