Mikroinwertery i optymalizatory mocy - kiedy warto?

Ғылым және технология

Kiedy warto zainwestować w mikroinwertery lub optymalizatory mocy? A kiedy nie warto tego robić, mimo że niektórzy przedstawiciele handlowi mogą Cię do tego namawiać?
Odpowiedzi na te pytania w tym filmie! Ponadto:
Czy mikroinwertery i optymalizatory są bardziej bezpieczne?
Krótko mówiąc tak, zmniejszają ryzyko zapłonu instalacji oraz ograniczają rozprzestrzenianie się ognia, gdyby pożar wybuchnął z innych przyczyn.
Czy chronią przed cieniem?
Mikroinwertery i optymalizatory sprawiają, że cień przestaje być bardzo poważnym problemem i staje się tylko problemem.
Czy zwiększają wydajność, nawet bez cienia?
Niespecjalnie, a nawet jeśli, to i tak nie ma to finansowego uzasadnienia.
Ile warty jest monitoring zapewniany przez mikroinwertery i optymalizatory mocy?
W naszej ocenie to fajny bajer, ale nic więcej. Nie jest to powód decydujący o inwestycji w ten sprzęt.
Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, żeby skorzystać z usług porządnego instalatora. Dlaczego? Otóż dlatego, że prawidłowy montaż to podstawa sukcesu Twojej instalacji.
#mikroinwertery #optymalizatorymocy
Możemy polecić Ci kilku dobrych instalatorów z Twojej okolicy:
fotowoltaikaonline.pl/darmowa...
Zdjęcia instalacji własności enON, dzięki uprzejmości Pana Federico Brunelli z Enphase.
0:00 Wstęp
0:18 Kiedy inwestować w mikroinwertery lub optymalizatory mocy?
2:08 Czy są bardziej bezpieczne?
3:23 Czy chronią przed cieniem?
5:01 Czy są bardziej wydajne?
5:36 Czy umożliwiają monitoring każdego modułu z osobna?
6:56 Jak znaleźć dobrego instalatora w mojej okolicy?
7:07 Podsumowanie

Пікірлер: 22

  • @tomaszmarczak7032
    @tomaszmarczak70322 жыл бұрын

    Nie prawda microiwentery to 1 Bezpieczeństwo 2 precyzyjnie nadzór instalacji paneli z osobna szybko można stwierdzić gdzie jest problemem a w przypadku falowników centralnych trzeba będzie szukać po przez pomiary do tego duże napięcia prądu stałego. 3 następna sprawa 1 mikroinwerter który obsługuje 4 panele to koszt około 1500 1szt więc koszt dużo mniejszy od falownik centralnego który kosztuje zależy od firmy i mocy 5-10 tys więc wychodzi bardzo podobnie i niewiele drożej a szansa iż popsuje się falownik centralny i microinweter jest bardzo podoba a koszty mniejsze a że uszkodzą się wszystkie microiwentery prawie 0 A podłączenie banalnie proste. Do tego microiwentery można umieścić w takim miejscu na brzegu instalacji po paneli aby dostęp był wygodny.. I następna sprawa w razie czego rozbudowa instalacji na mikroinwerterach jest bardzo prosta dokładasz następny microiwenter i moduły i tyle. Jeśli masz centralny falownik niestety nie jest to tak proste trzeba wymienić falownik ... Koszt kilka tysięcy.

  • @fotowoltaikaonline

    @fotowoltaikaonline

    2 жыл бұрын

    Dzień dobry, dziękujemy za wartościowy komentarz. Z 1 i 2 się zgadzam. Tak samo prawda, że jeśli ktoś chce rozbudować instalację, to tylko mikro wchodzą w grę. Ale z 3 - "szansa, iż popsuje się falownik centralny i mikroinwerter jest bardzo podobna" - to prawda, ale mikroinwerterów jest więcej, więc nie porównujemy 1 mikro do 1 szeregowego, tylko powiedzmy 5 mikro do 1 szeregowego. Albo 10, albo 15, w zależności jaki typ. Wtedy prawdopodobieństwo awarii wygląda nieco inaczej.

  • @ukaszglegoa7519

    @ukaszglegoa7519

    Жыл бұрын

    @@fotowoltaikaonline ja bym się odniósł też do kwestii poprawy wydajności przez mikroinwertery lub optymalizatory. Może z same z siebie nie podnoszą sprawności/wydajnośći panela ale nie wzieliście pod uwagę 2 rzeczy. Na optymalizatorach napięcie startu jest bardzo niskie rzędu 60v więc instalację często wcześniej startują. Druga sprawa to że panele nie są połączone szeregowo a na optymalizatorach czy MI często widać że produkcja z każdego panela w ciągu dnia się różni - na stringu będziemy mieli wszystko zrównane do najsłabszego. Na MI lub opty każdy panel produkuje autonomicznie. Ze względu na powyższe większość instalacji które ja realizowałem na mikro lub opty często mają lepszą produkcję o ok. 5% do nawet 20% - wiadomo w zależności od zacienień

  • @essewissa2186

    @essewissa2186

    Жыл бұрын

    @@ukaszglegoa7519 No właśnie, ale co lepsze Solaredfe czy Hoymiles?

  • @ukaszglegoa7519

    @ukaszglegoa7519

    Жыл бұрын

    @@essewissa2186 subiektywnie dla mnie solaredge, ale ktoś inny powie mikro inwertery i też się można z nim zgodzić,to już co zdanie to opinia i odwieczny nierozwiązany spór 🙂

  • @mrpapaj9672
    @mrpapaj96722 жыл бұрын

    Panowie mam huwaei sun2000-5ktl-m1 i panele longi LR4-72HPH 455 m czyli 455 wat (z tolerancją + 5 wat) czy optymalizatory huwaei to uciągną bo są tylko 450 wat (na karcie produktu jest akceptacja dla paneli z tolerancją +5%) ?

  • @TheMistervac
    @TheMistervac Жыл бұрын

    Proszę podawać rzetelne informacje. Błąd w tezie dotyczącej podsycania pożaru 2:40. Instalacja będzie podsycać pożar bo jest "paliwem" dla ognia. W zasadzie klej czy żywica w nich zawarta. Optymalizatory czy mikroinwertery, w przypadku awarii "samoistnej" bądź na wskutek pożaru, obniżają napięcie modułów instalacji PV do 1-2V co staje się napięciem bezpiecznym do wszelkich prac czy to serwisowych czy akcji gaśniczych. Samo zmniejszenie napięcia w instalacji do 1-2V nie spowoduje, że nie będzie ona podsycać pożaru. To tak dla wyjaśnienia.

  • @tomaszduda3218
    @tomaszduda32182 жыл бұрын

    Kto może zainstalować mi 6 do 8 paneli na trackerze ,czy mikroinwenter będzie wskazany, czy napięcie wychodzące to 230 wolt czy można uzyskać 3 fazy z takiej ilości paneli.Czy ma sens zakładanie trackera tak małego?

  • @krxysztof1234
    @krxysztof12342 жыл бұрын

    Witam monitorowanie przez mikroinwerter jest uzasadnione 1 kupa ptaka i w konsekwencji wypalenietz hot spot 2 wada fabryczna modułu pv! szybka i trafna lokalizacja i gwarancja mikroinwerter ów jest znacznie dłuższą od inwertera klasycznego! w przypadku awarji mikro inwertera 1 lub 2 i 3 reszta produkuje energię a w klasycznym wszystko STOI A ROZPATRZENIA NAWET GWARANCJJ BEZCENNY POZDRAWIAM

  • @fotowoltaikaonline

    @fotowoltaikaonline

    2 жыл бұрын

    Dzień dobry, 1 kupa ptaka i hot-spot to gruba przesada, od takich rzeczy chronią diody bocznikowe. Co do awarii, ma Pan rację, NREL szacuje zyski wydajności z tym związane na ok. 1%, jeśli dobrze pamiętam, czyli zawsze coś.

  • @krxysztof1234

    @krxysztof1234

    2 жыл бұрын

    @@fotowoltaikaonline witam ile osób tyle zdań w każdej treści jest ziarnko prawdy wielkim atutem jest to że instalacja oparta na mikro inwerterach jest finansowo dostępna dla każdego z możliwością dowolnej rozbudowy w każdym momencie na dowalnej płaszczyźnie dachu skromny budżet nie jest ograniczeniem pozdrawiam system dla tzw Kowalskiego

  • @rghost1647

    @rghost1647

    2 жыл бұрын

    Bzdury piszesz. Zapomniałeś o krotności punktów awarii i napięciu zmiennym na dachu. Problemie serwisowym.

  • @krxysztof1234

    @krxysztof1234

    2 жыл бұрын

    @@rghost1647 Witam uważam że instalacja oparta na mikro inwerterach jest bardziej przejrzysta napięcie DC brak zagrożenia porażeniem łatwa rozbudowa możliwość przy wykorzystaniu tylko 3 PV obciążenie 3 faz AC różne kierunki i nachylenia paneli PV pozdrawiam może problem jest w tym że każdy Janu.. z sobie z tym poradzi

  • @suwarez22
    @suwarez22 Жыл бұрын

    A czy ma sens montaż mikroinwerterow kiedy np planuje na razie instalacje 3kw, za jakiś rok chciałbym ją rozbudować do 5, może 6 kw a później może i więcej? Przy falowniku musiałbym go wymieniać kiedy dokładam paneli, a przy instalacji 3kw mam 2 mikroinwertery w cenie 3 tys, za rok dokładam kolejne 2 mikroinwertery i panele itd, ma to sens?

  • @andpon1
    @andpon1 Жыл бұрын

    Czy mikro inwertery stosujemy tylko w instalacjach on-gird? A co stosujemy w instalacjach off-gird

  • @martat4940
    @martat49402 жыл бұрын

    Witam ja mam problem z 4 panelami tj w godzinach 10-12 w maju przykładowo jest cień na 4 modułach poprzez komin , czy muszę optymializatory dodac ?

  • @TheMistervac

    @TheMistervac

    Жыл бұрын

    To w takim razie ekipa, która to montowała to rzeźbiarze, amatorzy i łowcy jeleni. Powinni przeprowadzić analizę zacienienia i od razu zaproponować mikroinwenter. Urządzenie to "zbiera" prąd i optymalizuje pracę każdego panela z osobna. Cień na połowie, jednym lub dwóch nie wpływa na pracę czterech i całości instalacji. Jeśli są połączone szeregowo bez mikroinwertera to niestety spada wydajność wszystkich połączonych szeregowo paneli czyli całej instalacji.

  • @grzegorzsakan3750
    @grzegorzsakan37502 жыл бұрын

    Witam! Planuję założyć panele na jedną połać dachową wolną od jakichkolwiek zacienień. Czy w takim przypadku potrzebuję optymalizatorów? Jakby nie patrzeć trzeba dołożyć pona 2 tysiaki.

  • @fotowoltaikaonline

    @fotowoltaikaonline

    2 жыл бұрын

    Absolutnie nie trzeba. Chyba że zależy Panu na monitoringu każdego modułu z osobna :-)

  • @grzegorzsakan3750

    @grzegorzsakan3750

    2 жыл бұрын

    @@fotowoltaikaonline Dziękuję bardzo za odpowiedź, Pozdrawiam!

  • @adamadamowski9551
    @adamadamowski95513 жыл бұрын

    Brakuje filmu co jest lepsze.

  • @fotowoltaikaonline

    @fotowoltaikaonline

    2 жыл бұрын

    Trudne pytanie, bo to zależy. Artykuły na ten temat: fotowoltaikaonline.pl/inwerter-mikroinwertery-czy-optymalizatory domnio.pl/fotowoltaika/inwerter-solarny-mikroinwertery-optymalizatory

Келесі