Nie czuć, nie ufać, nie mówić - dziecko wobec doświadczenia przemocy domowej - dr P. Stawiarska

Przemoc jest doświadczeniem szczególnie traumatycznym i wieloobszarowym. Z uwagi na poziom rozwoju procesów poznawczych i emocjonalnych dziecko, które jest ofiarą przemocy nie potrafi poradzić sobie ze swoimi doświadczeniami. Dorosły człowiek szuka sposobu, by je znieść, dziecko nie osiągnęło jeszcze takiego poziomu rozwoju, aby móc to zrozumieć. Jakie emocje towarzyszą dziecku doświadczającemu przemocy? Jakie towarzyszą temu zachowania? Jak reaguje dziecko zmagające się z przemocą? Dlaczego dziecko nie potrafi głośno mówić o swoich doświadczeniach? Na te i inne pytania odpowiada dr Patrycja Stawiarska, psycholog, specjalizująca się w psychologii zdrowia i jakości życia.
Dr Patrycja Stawiarska - psycholog, specjalizuje się w psychologii zdrowia i jakości życia. Interesuje się problematyką funkcjonowania człowieka w sytuacji stresu zawodowego, wypalenia zawodowego, zagrożenia utratą zdrowia i w sytuacji doświadczania choroby. Zajmuje się także poszukiwaniem czynników zdrowia w nurcie salutogenetycznym. Szczególnym przedmiotem jej zainteresowań pozostaje problematyka wypalenia zawodowego we współczesnym świecie w kontekście jego uwarunkowań, skutków dla zdrowia i funkcjonowania jednostki oraz możliwości profilaktyki w tym obszarze. Opublikowała kilkanaście artykułów naukowych oraz dwie monografie: „Wolontariat społeczny. Perspektywa interdyscyplinarna”, „Wypalenie zawodowe w perspektywie wyzwań współczesnego świata”. Jest laureatką Stypendium Ministra Edukacji Narodowej.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji “Przemoc i agresja wśród dzieci i młodzieży z perspektywy ofiary” organizowanej przez Uniwersytet SWPS w Katowicach.
“Przemoc z perspektywy ofiary” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami mówimy o doświadczaniu przemocy oraz agresji przez pryzmat emocji i uczuć jej ofiar. Poruszamy zagadnienia takie jak: czytanie i rozumienie uczuć oraz emocji dziecka dotkniętego przemocą, pozycję młodzieży w postępowaniu karnym, skutki przemocy seksualnej w dorosłym życiu, a także omówimy kwestię skali niezgłaszanych przestępstw i tego, jak oprawca wpływa na ofiarę, by ta nie wyjawiła prawdy.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
#ofiaraprzemocy #dziecko #psychologia

Пікірлер: 69

  • @rafareszka9884
    @rafareszka98842 жыл бұрын

    Super wykład :) Pamiętajmy że nie zawsze osoby poszkodowane w młodym wieku są świadome, że są ofiarami przemocy. To nie zawsze jest przemoc fizyczna czy skutki nadużywania alkoholu. Często jest to przemoc psychiczna i wykorzystywanie przez rodzica swojej pozycji dorosłego. Szantaż emocjonalny potrafi często wywołać podobne skutki. Kiedy osoba, która powinna się rozwijać i mieć w rodzicach oparcie doświadcza z ich strony niepewności o własne przetrwanie. Masz być posłuszny bo jak nie to Cie wyrzucę z domu. Jak Ci się coś nie podoba to wy******. Dzieciaki z bardziej kreatywną wyobraźnią potrafią doskonale użyć jej do wizualizacji samego siebie na ulicy bez dachu nad głową w konsekwencji czego końcu umiera bo zostaje samo. Dopóki człowiek nie zda sobie sprawy, że to nie jest normalne to żyje w przekonaniu że to na pewno jest normalne i że każdy z rówieśników tak ma bo przecież to jest rodzic wiec na pewno wszyscy tak robią. Ale najgorsze co można zrobić to stwierdzić potem że jestem jaki jestem bo miałem tak czy inaczej w domu i przedłużać schemat na kolejne pokolenie. Otoczenie wmawia nam i wywiera na nas presję że powinieneś/powinnaś już założyć rodzinę, kiedy ślub, wszyscy Twoi znajomi już dawno założyli rodziny. I nikt nigdy nie zapyta...dlaczego nie jesteś jeszcze gotowy/gotowa. Uważam że osoby będące świadome tego że są narażone na przekazywanie swoich traumatycznych doświadczeń na swoje dzieci i z tego powodu nie decydują się na zakładanie rodziny lub najpierw zabierają się za naprawę swojej osoby zasługują na pochwałę. Trudna droga ale na pewno warto nią podążać, żeby potem nie usłyszeć od własnego dziecka: tato/mamo...skoro mieliście takie przykre doświadczenia z dzieciństwa to dlaczego nic z tym nie zrobiliście i sprawiliście mi taki sam los. Bierna postawa rodzica wobec pracy nad tym żeby coś zmienić to krzywdzenie kogoś kto jeszcze nawet się nie narodził a już będzie skazany na trudne dzieciństwo.

  • @beautifulworld1988

    @beautifulworld1988

    5 ай бұрын

    To jest właśnie moja świadoma decyzja, aby nie zakładać rodziny ze względu na to co w sobie niosę. Wiem, że byłbym najlepszym tatą jakim tylko bym mógł, ale moje zasoby są ograniczone i dla samego mnie ich nie wystarcza, a co dopiero dla moich dzieci. Prawdopodobnie nigdy nie wypełnię dziury jaka we mnie powstała w dzieciństwie, więc stronie od związków (choć próbowałem), a tym bardziej zakładania rodziny. Czuję, że postępuję w tej sytuacji właściwie i pomimo bezrefleksyjnej społecznej nagonki jestem silny w postanowieniu i nie sprowadzę na świat nieszczęśliwej istoty.

  • @violakuszlewicz4679
    @violakuszlewicz46792 жыл бұрын

    Doskonały przekaz, tak powinno wyglądać przygotowanie do życia w rodzinie w naszych szkołach, z pewnością uniknęlibyśmy wielu cierpień i problemów w dorosłym życiu. Ale zamiast takiej edukacji zaoferowano dzieciom lekcje religii w szkołach, budzi to moje przerażenie, społeczeństwo zamiast wzrastać cofa się. Jeśli ktoś doświadczał przemocy jako dziecko najczęściej powiela te wzorce w swoim dorosłym życiu , ciąg pokoleniowy trudno przerwać. Dziękuję za świetny , budzący refleksje wyklad.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za bardzo miłe słowa! 😉

  • @TheAnitaZe
    @TheAnitaZe2 жыл бұрын

    Słuchałam z zapartym tchem... Cytuję za Panią dr. " Muszę usłyszeć, że to nie moja wina, potrzebuję tego bardzo mocno. Powiedz mi że to nie moja wina, że nie ja zawiniłam, bo tak myślę". To manifest dziecka, także i mój dorosłej osoby. Potrzebowałam i potrzebuję to usłyszeć i wiele więcej...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Trzymamy za Ciebie kciuki 😉

  • @annasiergiejewicz5552
    @annasiergiejewicz55522 жыл бұрын

    Takie wyklady jak ten powinny moim zdaniem byc rozpoczety od wskazowek dla rodzicow ktore zapobiegna traumie. Ne chodzi o to zeby nie pic, nie bic itp. Chodzi o potrzeby dziecka wobec opiekuna. Potrzeby emocjonalne. Jako dziecko nie obwinialam sie i nie wstydzilam. Nie mialam wiedzy i porownania. Ale bardzo chcialam zastopowac przemoc. Nie moglam nic zrobic i nie moglam uciec. I wtedy przylatywal On. Jego oko mialo wielkosc okna. Wstawalam do niego, wsiadalam na grzbiet i latalismy po niebie cala noc. Teraz wiem ze to dysocjacja. Wielokrotnie powtarzana ucieczka od rzeczywistosci wyuczyla mnie braku poczucia sprawczosci. Zaraz stuknie 50tka a ja w trudnych sytuacjach klade sie do lozka i czekam na niego. Teraz nauczylam sie krotko czekac i dosc szybko dociera do mnie ze go nie ma i nie przyleci. Zawsze poczucie pustki i samotnosci poprzedza moment kiedy sama sobie pomagam. Czasem nie zdążę i cos trace. Bliskim osobom ciezko zrozumiec.

  • @biblijnypoganin9965

    @biblijnypoganin9965

    2 жыл бұрын

    Myślę że za mało w opinii publicznej tego typu opowieści. Każdy ma swoje. A ja takich nie mam. Fajnie że coraz więcej mowi się o takich sprawach. Powodzenia

  • @biankalorent9511

    @biankalorent9511

    2 жыл бұрын

    Czuję dokładnie to co Ty. Też często "uciekam".I mnóstwo ludzi to robi. Uciekają w jogę , w medytację.

  • @annasiergiejewicz5552

    @annasiergiejewicz5552

    2 жыл бұрын

    @@biankalorent9511 Swiadoma ucieczka i to taka ktora ma pomagac jak np joga to domena doroslych. Mozg dziecka nie jest jeszcze rozwiniety i nie posiada jeszcze takich umiejetnosci. Wiadomo jednak ze jest uzbrojony w mechanizmy dajace mozliwosc przetrwania. Dysocjacja osobowosci jak u mnie i aleksytymia czyli nie rozpoznawanie i niezdolnosc identyfikowania emocji. Nie wie co czuje. Nie wie ze probujac nazwac to co czuje myli sie. Np bite cierpiace dziecko placze tylko do momentu gdy wielkosc cierpienia zagraza zyciu. Potem juz nie czuje bicia przy zachowaniu swiadomosci ze ono trwa. Te mechanizmy pozwalaja przetrwac dziecku bedac jednoczesnie destrukcyjne w skutkach na przyszlosc. Nazywanie tego ucieczka i radzenie ucieczki w joge jest conajmniej bagatelizowaniem problemu. Rozumiem brak zrozumienia i dobre checi. Polecam wyklad: "Trauma wczesnodziecieca a lekowe style więzi.

  • @biankalorent9511

    @biankalorent9511

    2 жыл бұрын

    @@annasiergiejewicz5552 O , wyczerpująco odpowiedzialas, widać , ze masz wszystko przepracowane.💪.Dzięki za polecenie.🍀

  • @wieslawachoromanska1829

    @wieslawachoromanska1829

    2 жыл бұрын

    @@annasiergiejewicz5552 ,…/

  • @joannachojnowska63
    @joannachojnowska632 жыл бұрын

    Chronić dzieci, to one tworzą przyszłość. Dziękuję za ważny i trafny wykład !

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za miłe słowa 😊 Pozdrawiamy!

  • @mariannasobczak7930
    @mariannasobczak79302 жыл бұрын

    Serdecznie dziekuje za ten wyklad

  • @agatapielka3883
    @agatapielka38832 жыл бұрын

    Dziecko można zamrozić emocjonalnie na śmierć /wewnętrzną/...I jak mu wtedy pomóc..? Fizycznie też zwiędnie... Ile jest takich dzieci w naszych rodzinach, które pozornie świetnie funkcjonują....

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za podzielenie się przemyśleniami. Co myślisz o naszym wykładzie?

  • @ewapr38
    @ewapr382 жыл бұрын

    Dziękuję, bliska mi osoba była katowana jako maleńkie dziecko. Mimo blisko 50 na karku do tej pory ma problem z relacjami z ludźmi...... długo by pisać:( strasznie ciężki temat.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo nam przykro z powodu tego, co piszesz. Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia osoby, o której piszesz.

  • @marzenalenartowska6434
    @marzenalenartowska64342 жыл бұрын

    Tak,bardzo doskonały przekaz ,żeby tak wszyscy wysłuchali tego "przemoc wobec dzieci" mogli wszyscy zobaczyć i przesłuchać " dziękuję bardzo mądre słowa kluczowe mówi pani i o tym się tak dzieje w społecznych życiu ludzi i doświadczeniach życia w rodzinie jak pomóc takiej rodzinie a szczególnie dzieciom i rozmowy były dla wszystkich i wszystkie problemach ludzi i ,żeby każdy mógł posłuchać. Ale ,żeby mogła się coś zmienić trzeba pomóc rodzicom też przeszli taką przemoc domową i też tak się dzieje później z dziećmi ,ale tych wszystkich problemów mają rodzce jak też dziecko całej rodzinie trzeba pomóc.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa i bardzo ciekawą analizę problemu - mamy nadzieję, że rzeczywiście wkrótce tak będzie 😉

  • @olamaliczak2074
    @olamaliczak20742 жыл бұрын

    Genialny wykład. Dziękuję ;-)

  • @opinopigamelon9969
    @opinopigamelon9969 Жыл бұрын

    Dziękuję!!

  • @agas.9060
    @agas.90608 ай бұрын

    Ile jest rodzin, które postrzegane są jako idealne, dzieci ukrywają krzywdę i nikt nie wspiera ich... Czasem patologiczne ekstremalnie rodziny są wychwytywane przez system. Ile jest dzieci które jako dorosłe trafiają na toksyczne związki... Wszystko wychodzi po latach... 😢 A rodzice jeszcze potrafią wmawiać, że nic złego nie było i mamy problemy z pamięcią.. Najgorzej mają kobiety z malutkimi dziećmi. W sądzie zrobią z niej "psychiczna", która sobie "wymyśla", rodzice przemocowi wmawiają jej ze jest zła matka... Ex partner niszczy w sądzie. Szkoda, ze sądy rodzinne nie mają kompletnie pojęcia o mechanizmach przemocy i jak trudno kobiecie przerwac krag przemocy! #StopPrzemocy!

  • @agas.9060

    @agas.9060

    8 ай бұрын

    Niestety katolicyzm promuje "nie sraj we własnym gnieździe" czy "" czcij ojca i matkę swoja"... A co jak toksyczni rodzice niszczą dalej dorosła kobietę, która uwolniła się od przemocowca i chce swojemu dziecku zagwarantować spokojny dom z dala od przemocy? Gaslighting, brak wsparcia, wstyd, odsuniecie się lud, zi, którzy nie kumają kompletnie... Tylko silna kobieta, zdrowa psychicznie może to przejść...

  • @emiliaulinowska1617
    @emiliaulinowska16172 жыл бұрын

    Polecam przy okazji kanal Michał Zerka tam dorośli juz bohaterowie opowiadają o traumach z dzieciństwa.Bardzo ciekawy wyklad. Dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa i rekomendację! 😉

  • @evagiovannasayduda4509
    @evagiovannasayduda45092 жыл бұрын

    U mnie w domu zawsze była przemoc fizyczna i psychologiczna. Ojciec nas bił, a także mamę i babcie ,chora na raka. Ja z bratem woleliśmy przebywać u kolegów , w parku, na podwórku, baliśmy siewracac do domu. Miałam wtedy 10-12 lat, a on 7. Potem zaczęła się przemoc seksualna na mnie, matka mówiła, ze ja sobie wymyślam i ze nie chce tego słuchać i biła mnie ścierka. Bałam się o tym wszystkim komuś opowiadać, bo ojciec powiedział, ze nas wszystkich zabije, jak coś powiem.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo nam przykro z powodu tragedii jakiej doświadczyłaś. Mamy nadzieję, że znalazłaś specjalistę, z którym możesz o tym porozmawiać. Trzymamy za Ciebie kciuki!

  • @judytaandrzejewska6910

    @judytaandrzejewska6910

    2 ай бұрын

    A co z konsekwencjami dla sprawców tych patologii? Czy gdzieś to później zglosiłaś?

  • @evagiovannasayduda4509
    @evagiovannasayduda45092 жыл бұрын

    O tym wszystkim powinno się mówić dzieciom już w 1-ej klasie szkoły podstawowej. Aby przekazywali nauczycielom swoje traumy, co się dzieje w ich domu, dlaczego się boja, dlaczego uciekają z domu, czy są bite, lub wykorzystywane seksualnie i aby ufały nauczycielom i nie wstydziły się o tym mówić.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Zgadzamy się z Tobą Evo, edukacja dzieci od najmłodszych lat w tym zakresie jest bardzo ważna.

  • @agnieszkao.7091
    @agnieszkao.7091 Жыл бұрын

    👍

  • @rafal788
    @rafal7882 жыл бұрын

    A co z przemocą w szkole? O właśnie, tak jak tutaj powiedziane, zabrać dziecko z miejsca, gdzie doświadcza przemocy, czyli ze szkoły ;p Zdalna edukacja i raj na ziemi.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    To nie do końca rozwiązanie problemu. Taka trauma wymaga jednak przepracowania, prawda?

  • @biblijnypoganin9965
    @biblijnypoganin99652 жыл бұрын

    Czy jest możliwość że ofiara nie jest świadoma przemocy domowej. Czy religia nie jest przemocą? Wobec dzieci.

  • @sztolniaastralnachoroszcz-4156

    @sztolniaastralnachoroszcz-4156

    2 жыл бұрын

    OCZYWIŚCIE ŻE JEST.

  • @biblijnypoganin9965

    @biblijnypoganin9965

    2 жыл бұрын

    @@sztolniaastralnachoroszcz-4156 no tak. Problem jest taki w tej odpowiedzi. Że tak bo tak. Prawie jak dogmat religijny. Poszukuję uzasadnień.

  • @mlodymarzyciel

    @mlodymarzyciel

    2 жыл бұрын

    To tak samo jak z pytaniem czy biologia jest przemocą. I tak i nie. Jeśli nauczycielka wykłada w sposób pokazujący przemoc, to tak. Jeśli nie, to nie...

  • @biblijnypoganin9965

    @biblijnypoganin9965

    2 жыл бұрын

    @@mlodymarzyciel tu zgadzam się i myślę że rozumiem. Ale pytanie o religię było w sensie. Budowania w dziecku potrzeby religijnej.

  • @sztolniaastralnachoroszcz-4156

    @sztolniaastralnachoroszcz-4156

    2 жыл бұрын

    @@biblijnypoganin9965 W dziwnych miejscach stawiasz kropki. Zupełnie jakbyś próbował podzielić na segmenty wartki potok treści swoich myśli. Wg mnie nie jest to zbyt dobry pomysł. Natura jest ciągła, zmienna i chaotyczna; nie składa się z segmentów. Jeśli masz do owych zamiłowanie, polecam zagłębić się w logikę lub muzykę. Uważam że niesamowicie ciekawa jest też twoja fiksacja na punkcie religii (nazwa kanalu, treść komentarzy). Czy możesz zdradzić skąd u ciebie owo silne zainteresowanie na tym konkretnym polu? Co masz na myśli mówiąc ,,potrzeba religijna"?

  • @joannakuzmiak2881
    @joannakuzmiak28812 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Jedyne zastrzeżenie mam do szybkości mówienia prelegentki. Dużo ważnych treści przekazywanych zbyt szybko męczy słuchacza.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemty za miłe słowa i ważną sugestię 😉

  • @annalicht9358

    @annalicht9358

    2 жыл бұрын

    Szybkość można sobie ustawić, w tym przypadku spowolnić

  • @MsJoChannel

    @MsJoChannel

    2 жыл бұрын

    Dla mnie bardzo dobre tempo:) przynajmniej nie muszę przyspieszać odtwarzania. Temat ważny i trudny. Aż się prosi o więcej wskazówek praktycznych nt jak nie traumatyzować dziecka :)

  • @aniadabrowska5314

    @aniadabrowska5314

    2 жыл бұрын

    Dla mnie i tak za wolno .

  • @wilczekx14

    @wilczekx14

    2 ай бұрын

    Dla mnie wręcz przeciwnie, taka mowa ani nie przynudza, nie wydłuża tematu i przynajmniej można zrozumieć i posłuchać.

  • @helenakrajewska6953
    @helenakrajewska6953 Жыл бұрын

    Moja wnuczką żyję w takiej przemocowej rodzinie,konkubent matki znęca się psychicznie nad wnuczką,matka nie reaguje mówi do wnuczki żeby nie przesadzała,matka wychowywała się w rodzinie gdzie oboje z rodziców puli alkohol,jej konkubent jest alkoholikiem,matka wnuczki niema prawidłowego wzorca w wychowywaniu dzieci jest patowa sytuacja bo wnuczka boi się zmienić swoje życie,matka jej nie wspiera jest współuzależniona od konkubenta alkoholika,oboje czują się bezkarni ,nie widzą problemu,wnuczka jest autystycznym dzieckiem,musi kłamać u psychologa szkolnego i nie tylko ,wnuczką ma wyrzuty,że nie może powiedzieć prawdy bo jakby powiedziała prawdę to w domu by ją jeszcze bardziej gnębili,bardzo ciężka i patowa sytacja

  • @judytaandrzejewska6910

    @judytaandrzejewska6910

    2 ай бұрын

    Pani może zareagować, napisać do odpowiedniej instytucji

  • @barbaramarczak8336
    @barbaramarczak83362 жыл бұрын

    W polsce niestety pod tym wzgledem jestesmy w tyle.chodzi ozabuzenia narcystyczne lub psychopatie jest to zabuzenie osobowosci .Jest to niuleczalna przypadlosc .wychowala mnie matka narcystyczna z glebokim zabuzeniem.zycie w takim domu to praw...pieklo Dqwanie drogiej szansy psychopacie .... powinno sie te zabuze naglasniac przedewszystki sady policja .....

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo nam przykro z powodu sytuacji, której doświadczyłaś. Mamy nadzieję, że otrzymałaś niezbędne wsparcie, aby poradzić sobie z problemami.

  • @czarnelustro7227
    @czarnelustro722710 ай бұрын

    Oddałbym wszystko aby oszczędzić tego mojej córeczce czarnelustroxxx.blogspot.com/2023/07/krzyki-gasza-radosc-i-niszcza.html a przemocy psychicznej nie widać

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    10 ай бұрын

    Przykro nam z powodu Twoich negatywnych doświadczeń. Mamy nadzieję, że materiał okaże się pomocny.

Келесі