„Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka” - dr Olga Kurek-Ochmańska

Zapraszamy na wykład on-line pt. „Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka” dr Olgi Kurek-Ochmańskiej, socjolożki, psychoterapeutki specjalizującej się w nurcie psychodynamicznym, kierowniczki Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i psychoterapii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Premiera wykładu odbyła się 19 marca 2024 r. (wtorek).
Rozdziały:
00:00 - Początek
00:45 - Plan wykładu
01:44 - Czym jest „osobowość człowieka”?
05:24 - Od kiedy naukowo zaczęto zastanawiać się nad osobowością człowieka?
05:51 - Teoria humoralna Hipokratesa
11:41 - Jakie pytania zadaje sobie psychologia osobowości?
14:05 - Jak możemy naukowo poznać osobowość człowieka?
15:26 - Jakie są determinanty kształtowania osobowości?
17:14 - Co to jest zaburzenie osobowości?
20:21 - Po czym poznać, że dana jednostka ma zaburzenie osobowości?
23:02 - Jaki odsetek ludzkości zmaga się z zaburzeniami osobowości?
23:55 - Jakie typy zaburzeń osobowości można wyróżnić?
26:16 - Osobowość schizoidalna
28:24 - Osobowość schizotypowa
31:18 - Osobowość paranoiczna
35:08 - Osobowość narcystyczna
37:26 - Osobowość histrioniczna
39:23 - Osobowość antyspołeczna
40:57 - Osobowość borderline
44:36 - Osobowość obsesyjno-kompulsywna, anankastyczna
47:47 - Osobowość zależna
48:59 - Osobowość ucieczkowa
50:23 - Czy zaburzenia osobowości można leczyć?
51:56 - Pytania od internautów
W czasie wykładu Pani doktor poprowadzi odbiorców poprzez gąszcz nieścisłości i mitów narosłych wokół zaburzeń osobowości i opowie o najczęściej występujących zaburzeniach osobowości oraz ich objawach. Ponadto, odpowie na pytania:
Czym jest osobowość człowieka, co wpływa na jej kształt, co powoduje, że u jednych osób osobowość kształtuje się w sposób nieprawidłowy, można powiedzieć patologiczny, geny środowisko, a może przeżytą traumę?
Jakie odsetek ludzkości ma zaburzenia osobowości?
Jakie rodzaje zaburzenia osobowości możemy wymienić?
Jakie są ich objawy, co powinno nas niepokoić u nas samych oraz u osób nam najbliższych?
Na te oraz na wiele innych pytań dr Olga Kurek-Ochmańska postara się odpowiedzieć podczas tego wykładu. Aby omawiane treści były bardziej atrakcyjne i przystępne percepcyjnie, Pani doktor będzie posługiwać się przykładami ważnych postaci z literatury oraz z kina, które prezentowały różnego rodzaju zaburzenia osobowości.
--------------------------------------
Nowy cykl wykładów psychologicznych pt. „Zdrowe relacje, zdrowa psychika”
W odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uruchomiła cykl wykładów pt. „ZDROWE RELACJE, ZDROWA PSYCHIKA”, które są uzupełnieniem oferty Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii, działającego przy WSIiZ. Jednostka na co dzień świadczy pomoc studentom i pracownikom Uczelni w zakresie zdrowia psychicznego.
Wykłady realizowane w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych.
Więcej wykładów • PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE
Projekt „Przybij piątkę Nauce” dofinansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Пікірлер: 7

  • @marcin3136
    @marcin3136Ай бұрын

    A Freud był dobry :D Pod koniec pracy sam zauważył, że te jego wypociny to tak średnio trzymają się kupy, ale stwierdził, że już ją dokończy, bo nic innego-mądrzejszego już nie uda mu się/ nie zdąży wymyśleć :) No Miszcz👌🤠 Ale w sumie stworzył "punkt wyjścia/ zaczepienia", a to-paradoksalnie- bardzo dużo, bo od razu ruszyli, żeby to obalać, czyli zajęli się tym tematem, czyli "wciągnął ich do rzeki" :)

  • @marcin3136
    @marcin3136Ай бұрын

    Dzień dobry, jest taka sprawa- chyba dobrze rozumiejąc grupę docelową tego wykładu- żeby powiedzieć 5-10 zdań co to w ogóle znaczy "nurt", jakie są, o co chodzi i czym się różnią, bo dla większości ludzi psycholog, to psycholog- ma poustawiać klepki ;) A psychoterapeuta, to taki psycholog z ładniejszą nazwą; "psycholog+" :D Pozdrawiam

  • @annasiergiejewicz5552

    @annasiergiejewicz5552

    9 күн бұрын

    Psychoterapeuta moze zajmowac sie terapia a nie musi ukonczyc studiow psychologicznych. Tak ogolnie to w naszym kraju sa powazne braki prawne gruntujace pozycje/odpowiedzialnosc/zakres kompetencji zajmujacych sie psychologia naukowcow/praktykow. Takie uszczegulowione umocowanie maja psychiatrzy jako specjalisci medyczni. Qyklady kierowane sa do mlodych w tym studentow (opis). Nie rozumiem jak mozna wymagac definicji ,,nurtu,,.

  • @marcin3136
    @marcin3136Ай бұрын

    Ale u nas większość (prawie wszyscy) ludzi nie szanuje praw innych ludzi (antyspołeczne zaburzenie), w tym podstawowych praw człowieka, w tym nawet godnościowych... Przecież to jedna wielka patologia społeczna 😄😆😅🤣🙃😉😋 Tragikomiczne, ale taka prawda i co gorsza nawet nie zdają sobie z tego sprawy i nawet uważają, że są kulturalni/ na poziomie/ etc. etc. To kabaret :)

  • @annasiergiejewicz5552

    @annasiergiejewicz5552

    9 күн бұрын

    Dla psychologa Twoj komentarz moze wiele znaczyc. W tym sensie ze jednostki otaczaja sie ludzmi w miare o podobnych cechach. Np alkoholicy twierdza ze wszyscy pija poniewaz nieposiadaja w wlasnym srodowisku niepijacych. Wiec jezeli ktos twierdzi ze ,,u nas,, ludzie nie szanuja ludzi, oznacza to ze w najblizszym srodowisku nie posiada/nie dba o posiadanie osob respektujacych prawa innych. Dla wlasnego dobra/zdrowia proponuje zmienić proporcje i zrezygnowac z niektorych i starac sie nawiazac nowe relacje z takimi ktorzy toleruja i szanuja innych.

  • @znajdz_pozytyw
    @znajdz_pozytywАй бұрын

    Z całym szacunkiem P. doktor, mnie jako słuchacza/widza kują w ucho te nieprzyjemnie przerywniki eemm, aaam, yyym. Zachęcałbym na zwrócenie uwagi na to jak się mówi. Merytorycznie oczywiście na wysokim poziomie.

  • @annasiergiejewicz5552

    @annasiergiejewicz5552

    9 күн бұрын

    Jezeli material obejrzales, zrozumiales, oceniles merytoryke jako odpowiednia to jak odczowasz to przeszkadzajace klucie w ucho? Z reguly osoby wrazliwe sluchowo nie sa w stanie obejrzec atrakcyjnego dla nich materialu nawet do polowy. Byc moze zwrocenie uwagi wyplynelo z innych przyczyn. Ja musialam odwrocic uwage od tresci zeby wylapac emm. Nie uwazam zeby bylo razace, zwlaszcza u mlodych prelegentow. Z reguly w miare doswiadczenia ustepuje choc ja odbieram to jako ceche odrozniajaca od siebie wykladowcow. Idealny mowca staje sie nudny a wyklad nuzacy.