MPK Kraków - Symulacja zderzenia tramwaju z rowerzystą - 15.05.2014

Автокөліктер мен көлік құралдары

W czwartek, 15 maja na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze MPK SA w Krakowie przeprowadziło symulację zderzenia tramwaju z rowerzystą. Było to odwzorowanie sytuacji, do której doszło 27 marca 2014 roku na ul. Karmelickiej. Kamery zamontowane w tramwaju zarejestrowały wtedy bardzo nieodpowiedzialne zachowanie rowerzysty, który łamiąc przepisy zdecydował się wyprzedzać tramwaj. W efekcie tego manewru upadł wprost przed jadącym wagonem. Motorniczy zatrzymał wtedy tramwaj w ostatniej chwili, dzięki czemu nikomu nic się nie stało.
Na terenie zajezdni tramwajowej została przedstawiona ta sama sytuacja, jednak z tą różnicą, że motorniczemu nie udało się zatrzymać rozpędzonego do ok. 20 km/h tramwaju i uniknąć zderzenia z rowerzystą. Symulacja zderzenia była połączona z akcją ratunkową, którą przeprowadził zespół ratowników Krakowskiego Pogotowania Ratunkowego.
Pokaz miał uświadomić rowerzystom jak tragiczna w skutkach może być nieodpowiedzialna i niezgodna z przepisami jazda rowerem po ulicach Krakowa. W zderzeniu z tramwajem rowerzysta jest bowiem bez szans. Warto pamiętać, że tramwaje ważą ok. 30 ton i nawet przy minimalnej prędkości 30 km/h ich droga hamowania może wynieść nawet pond 20 metrów.
Termin pokazu nie jest przypadkowy. Nadchodzi lato, wiele osób będzie poruszało się po mieście właśnie na rowerze. Na wielu ulicach będą jechać po tych samych jezdniach, po których kursują tramwaje. Mamy nadzieję, że nasz apel dotrze do rowerzystów i kamery tramwajów nie będą już rejestrować tak nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych manewrów jak ten z marca.
Symulacja zderzenia tramwaju z rowerzystą jest elementem ogólnopolskiej akcji „Bądźmy razem bezpieczni", którą od kilku lat prowadzą Tramwaje Warszawskie i która rozpocznie się 13 czerwca. W tym roku przyłączyło się do niej 10 polskich miast, w tym także Kraków. W ramach tej akcji na kilku krakowskich wagonach pojawią się specjalne plakaty apelujące do pieszych i kierowców o bezpieczne zachowanie na drogach, po których kursują tramwaje. Na monitorach w autobusach i tramwajach będą także wyświetlane filmy informacyjne.
Celem kampanii „Bądźmy razem bezpieczni" jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i eliminacja zagrożeń życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego poprzez:
o podwyższenie świadomości o zagrożeniach występujących w ruchu tramwajowym;
o uzmysławianie, że każdy uczestnik ruchu ma wpływ na bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych użytkowników drogi;
o budowanie świadomości zagrożeń jakie niosą ze sobą brawura, brak ostrożności oraz wymuszanie pierwszeństwa;
o kreowanie mody na noszenie odblasków.
Przypomnijmy, że MPK SA w Krakowie po serii wypadków spowodowanych przez pieszych i kierowców już kilka lat temu zdecydowało o rozpoczęciu akcji „Wybierz bezpieczne przejście". Jednym z jej elementów była przeprowadzona w ubiegłym roku symulacja zderzenia tramwaju z samochodem. Miała ona pokazać tragiczne skutki nieostrożnego wjeżdżania kierowców samochodów na tory tuż przed jadącym tramwajem. Jednocześnie była ona także okazją, aby po raz kolejny zwrócić się z apelem do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie szczególne ostrożności podczas przejeżdżania i przechodzenia przez torowiska.
MPK SA od 14 lat prowadzi także konkurs dla prowadzących pojazdy propagujący bezpieczną jazdę komunikacją miejską.
W 2013 roku w Krakowie doszło do 137 wypadków i 1 047 kolizji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W wypadkach zostało rannych 83 pasażerów i 68 innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Dwie osoby zginęły.
Od 2003 do 2013 roku w wypadkach z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej zginęło 49 osób. Wypadki spowodowali piesi i kierowcy samochodów osobowych.

Пікірлер

    Келесі