Можем ли да контролираме мислите си? (Упражнение)

❗ Знаеш ли, че голяма част от психологическите проблеми на съвременните хора се дължат на един мисловен цикъл, от който не могат да излязат? В това видео обяснявам кой е този цикъл и как можем да се измъкнем от него.
✅ Помогни ми да продължа да създавам полезни видеа от бутона "$ Благодаря" или "$ Thanks" под видеото. Благодаря!
📗 Линк за книгата "Да се чувстваш добре": bit.ly/3LEgpF9
------
Резюме на мисловните изкривявания:
0. Самоизпълняващо се пророчество - Когато си внушим мисъл и действаме по такъв начин, че да я потвърдим. Например ако си кажем, че няма да се справим на даден изпит, не учим за него и следователно действително не се справяме.
1. Всичко или нищо - Или ще спазваме всичко перфектно, или сме пълен провал. Не зачитаме средното положение и всяко малко прегрешение се превръща в лавина от лоши решения, защото ако не сме перфектни, значи сме абсолютен провал и броя на лошите решения е без значение. Пример: Или изобщо не ям сладко, или ако изям един бонбон, ще преям с още десет сладки неща.
2. Емоционално мислене - Приемаме дадено чувство като обективна реалност. Пример: Чувствам се глупаво, значи съм глупак; Чувствам, че мъжът ми не ме обича, значи не ме обича и по-добре да се разделим.
3. Заключително мислене
a. Четене на мисли - По действията на даден човек решаваме какви са неговите мисли. Пример: Мъжът ми не ми се обади, преди да тръгне, значи ми е сърдит за нещо и ще се скараме като се върне.
b. Ясновидство - Предполагане как ще протекат дадени събития, без да имаме особени доказателства за това. Пример: Няма смисъл да се извинявам на брат си, той и без това няма да ми приеме извинението.
4. Свръхгенерализиране - Приемаме, че щом веднъж нещо се е случило по даден начин, то винаги ще се случва така. Или щом веднъж някой е направил дадено нещо, той винаги ще продължи да го прави. Пример: Пак се скарах със сестра си, тя никога няма да ме разбере; Разделих се с приятелката си, ще си остана сам цял живот.
5. Етикетизиране - Когато оценяваме даден човек по единични негови постъпки. Пример: Не успях да отговоря на прост въпрос, значи съм абсолютен глупак.
6. Катастрофизиране - Възприемаме най-лошия възможен сценарий като най-вероятен. Пример: Мъжът ми не ми се обади, когато тръгва от работа, сигурно ми изневерява с някоя колежка или пък може да е умрял. Ами ако са го отвлекли извънземни?
7. Омаловажаване на позитивното и уголемяване на негативното - Правим негативни качества или обстоятелства по-големи, отколкото са, а позитивните - по-малки. Пример: Изкарах „отличен“ на изпита, но това не е кой знае какво, всеки може да изкара такава оценка по този предмет; Изкарах „добър“ на изпита, аз съм пълен провал, не ставам за студент.
8. Филтриране - Фокусираме се изцяло на негативното, а не го съпоставяме с позитивното. Пример: Десет човека ми казват, че съм отслабнал, ама това е защото са учтиви. Един човек ме пита дали не съм напълнял, ето, знаех си, че не мога да отслабна и изглеждам като буре.
9. Мислене тип „трябва“ (Условно мислене) - Поставяме условия, които не са свързани със следствието. Пример: Трябва да завърша университет, иначе ще съм провал; Ако не си намеря приятелка, няма смисъл да живея.
10. Неправилно приписване на вина - Възприемаме вина за нещо, което не зависи от нас или обвиняваме някого за нещо, което не зависи от него. Пример: Ако не бях тръгнала от работа по-късно, нямаше да ме блъсне кола на пешеходната пътека; Не съм добър родител, защото детето ми не се справя добре в училище; Жена ми е виновна, че стигнах до изневяра.
🤝 Търсиш връзка с мен? Изпрати ми лично съобщение чрез моята FB страница тук: / nutriznanie
▶️ Присъедини се към групата на Нутризнание тук: / nutriznanie.otslabvane
-------------------
Внимание: Съдържанието на този канал не е предназначено да замени професионално медицинско мнение, диагноза или лечение. Винаги търсете съветите на Вашия лекар или друг квалифициран медицински персонал за всички въпроси, свързани със здравословни проблеми и състояния.

Пікірлер: 56

  • @nutriznanie
    @nutriznanie2 жыл бұрын

    ✅ Помогни ми да продължа да създавам полезни видеа от бутона "$ Благодаря" или "$ Thanks" под видеото. Благодаря! ▶Не пропускай видеото за видовете психологически изкривявания: kzread.info/dash/bejne/Y2uCqKaKj67Zfso.html 📗Линк за книгата "Да се чувстваш добре": bit.ly/3LEgpF9

  • @user-lh7mx2nb5t
    @user-lh7mx2nb5t19 күн бұрын

    Полезен си❣🤝Не спирай! Благодаря.❤

  • @user-oj4bt4kh5j
    @user-oj4bt4kh5j Жыл бұрын

    Много добре. Благодаря!

  • @Rozi4ka10
    @Rozi4ka102 жыл бұрын

    Благодаря ти за положения труд Наско. С нетърпение очаквам твоите видеа. С дъщеря ми следваме съветите ти и ефекта е положителен.

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Много се радвам, че мога да ви бъда полезен и на двете :)

  • @BatTochi75
    @BatTochi759 ай бұрын

    Благодарим ви!

  • @user-vl4cj3vp8w
    @user-vl4cj3vp8w2 жыл бұрын

    Сърдечно благодаря, отново за полезното видео!

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Моля! Радвам се, че мога да съм полезен :)

  • @inside609
    @inside6092 жыл бұрын

    СУУУУПЕР! Много полезно! Благодаря!

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Радвам се, че мога да съм полезен 🙂

  • @gi4384
    @gi43842 жыл бұрын

    Уникален си,Наско!Благодаря ти 🙏

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    И аз благодаря 🙂

  • @Katev.Togethet
    @Katev.Togethet Жыл бұрын

    Много ми харесаха тези два клипа за психологията. Ще се радвам да има още такива. Също мисля, че ще е полезно да препоръчаш книги и други източници, от които черпиш информация за храненето и психологията. Знам, че все по- малко хора четат, но има и такива като мен, които все още го правят. Поздрави!

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    Жыл бұрын

    Питали са ме и друг път, но истината е, че просто следя новостите в сферата и когато нещо ми направи повече впечатление, мога да го споделя. Невинаги е нещо ново, тези два клипа например са базирани на сравнително стара концепция. За храненето специално най-добре човек да следи проучванията, които излизат. Не са толкова интересни, но истинската информация е там. Книги за хранене почти не чета, защото са повърхностни. Ако човек иска да задълбае в основите, някакъв учебник по биохимия би бил добро начало. За психологията - напоследък ми е доста безинтересна ниша, защото фундаменталните проблеми, с които се занимава, са отвъд нейните възможности. И тук идва философията. Има едно изказване, че психологията е приложена философия. Та може да се каже, че философията ме занимава много повече в момента. :)

  • @Katev.Togethet

    @Katev.Togethet

    Жыл бұрын

    @@nutriznanie Понятието психология е доста обширно. Аз под психология разбирам това, как работи мозъкът ни(включвам и емоциите) и как да го използваме оптимално. Мисля, че философията е силно застъпена в много школи по психология. На мен също ми е интересна и честно казано не правя голямо разграничение между двете. Виждам, че си много любознателен и систематичен, затова мисля, че можеш да бъдеш полезен и в други сфери на живота освен храненето. :)

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    Жыл бұрын

    Да, на мен също ми е интересно как работи мозъка. Но с времето психологията все повече отстъпва от тая ниша и разликата между психология и неврология/невробиологията например се размива, като неврологията започва да доминира. Въпросът е, че тук се появяват други проблеми. Мислил съм си за втори канал, в който да се занимавам най-вече с философско-психологическите проблеми на човек. Ще видим дали ще се появи. :)

  • @Katev.Togethet

    @Katev.Togethet

    Жыл бұрын

    @@nutriznanieТака е. Вече почти всеки търси вълшебното хапче, което ще реши всичките му проблеми. Това е тенденция навсякъде, не само в психологията. Каквото и да решиш, ти желая успех! :)

  • @user-xq7pr3sx7q
    @user-xq7pr3sx7qАй бұрын

    Благодаря

  • @man--zana
    @man--zana2 жыл бұрын

    Благодаря ❤

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Моля 🙂

  • @liliyakoleva69
    @liliyakoleva697 ай бұрын

    ❤❤❤❤

  • @user-df2ii2pd8b
    @user-df2ii2pd8b2 жыл бұрын

    Според мен в примера, който даде накрая беше включено това мисловно изкривяване - омаловажаването на позитивното и уголемяването на негативното. В случая цял месец си спазвал всичко справял си се добре , но се проваляш един път и вече сам си обрисуваш бъдещето за напред вследствие от една грешка.

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Това е едно от изкривяванията, да, браво. 🙂 Има и още, стига да му се търси на човек. :D

  • @markrenton2429

    @markrenton2429

    2 жыл бұрын

    @@nutriznanie В примера който даваш се налблюдава свръх генерализиране, катастрофизиране, омаловажаване на постигнатото и не на последно място самото сладко може да не е причината за надморменото му тегло. Може героя да е алкохолик - да пие по 15 бири и половинка водка, което са над 3000 калории :) Злоупотребата с алкохол да му е изпържила мозъка, щети както по хардуера така и софтуера и да е склонен към негативни и депресивни мисли, като тази която описа. :) А той да си мисли, че е пълен заради сладките, които си позволява от време на време...

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Не знам дали е алкохолик, но да, със сигурност проблемът не е в сладкото. :)

  • @BatTochi75
    @BatTochi759 ай бұрын

    Благодаря на Нско!

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    9 ай бұрын

    И аз благодаря!

  • @radoslavaivanova7249
    @radoslavaivanova72492 жыл бұрын

    ❤️🔝

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Благодаря :)

  • @user-fe5wr7oe6v
    @user-fe5wr7oe6v9 күн бұрын

    Здравейте много добро видео сте създали! Но може ли да ми помогнете,ако е удобно,моят проблем се крие в свръгенералезирането.Преди близо 2/3 месеца се създаде,когато бях в училище и имах математика(понеже се стремя да бъда добър ученик)сгреших задачата и от тогава до днес мозъка ми не спира да произвежда мисли свързани с успех в този предмет,макар че си знам нещата и ги разбирам.Все си задавам въпросите защо върша това,правилно ли мисля,ще се проваля ли?Пробвах с какво ли не,вашия метод , да си направя консултация с психолог,да тренирам,да излизам с приятели и постоянно каквото и да върша мислите ми винаги са свързани с неуспех в този предмет.Благодаря предварително и също бихте ли ми дали някакви съвети при подобни ситуации какво да правя?

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    9 күн бұрын

    Има нещо, което е отвъд просто когнитивно изкривяване. Описанието Ви звучи като някаква травма или следствие от такава. Не е просто погрешен начин на мислене. Психологът може да помогне, ако е добър. Но не става веднага. Сигурен съм, че проблемът не е нито в предмета, нито в самото учене. Свързан е с някакво преживяване около провалянето.

  • @user-fe5wr7oe6v

    @user-fe5wr7oe6v

    9 күн бұрын

    @@nutriznanie А какво бихте ми прупоръчали да направя при такава?Иначе много много ви благодаря

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    9 күн бұрын

    Няма шаблонно решение. Трябва да се работи върху специфичния случай. Как сте с английския?

  • @user-vc1sn4it5z
    @user-vc1sn4it5z2 жыл бұрын

    Много сложен процес. Познавайки се, ще изгубя мотивация и няма да го следвам заради многостъпалността му. Това, което открих за себе си, че работи засега, е да си представям, че записвам мисълта си на лист и го изгарям. Първо, така съзнанието ми се разсейва от мисълта и второ, с картини най-лесно се комуникира с подсъзнанието и то разбира, че генерираната мисъл ,,трябва да се изгори".

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Има доста стъпки, но на практика всичко това става бързо. Единственото, което отнема някакво усилие, е записването на чувството и ситуацията, в която се е породило. Но това така или иначе е добра практика, ако човек иска да хваща тенденциите си. Радвам се, че това, което описваш, ти помага. :) А успяваш ли да уловиш тенденции в мисленето, които не искаш да са там?

  • @yoan6515
    @yoan65152 жыл бұрын

    Здравейте. Гледал съм ви повечето видеа и знам че не трябва да гледаш кантара ден за ден. Аз се опитвам да отслабна и заякна и всеки ден гледам кантара (гол) и си записвам колко килограма съм, но на всеки 3 дни или рязко качвам (мисля че е водна задръжка) или рязко свалям. Поради тази причина и седмичните ми записки никога не слизат само надолу. Има седмици за които съм с едно кило по малко а след в седмици пак на първото. От какво може да се дължи това? (Понякога ям сладко)

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Здравей! Трябва ми повече информация, за да мога да те насоча. Възможно е да правиш рекомпозиция, възможно е просто водата много да играе по една или друга причина. Може храненето ти да го провокира по някакъв начин. Колко килограма си, колко искаш да станеш, колко калории ядеш?

  • @yoan6515

    @yoan6515

    2 жыл бұрын

    @@nutriznanie Извинете че отговарям толкова късно но аз съм 63 килограма а искам да стана 57 а за калориите винаги ям различно но се опитвам да ям не повече от 2200 на ден. Също съм на 14 и тренирам активно.

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Първо, на тази възраст тялото ти расте и хормоните ти играят, което още повече се отразява на водната задръжка. Второ, имаш малко килограми за сваляне, което значи, че дори седмица за седмица няма да е адекватно да ги следиш, по-скоро месец за месец. Трето, по-скоро се фокусирай да си изградиш тялото и не се притеснявай толкова за самото отслабване. Щом тренираш, другото ще си дойде на мястото или просто ще отслабваш малко по-бавно, но по-добре така като цяло.

  • @yoan6515

    @yoan6515

    2 жыл бұрын

    @@nutriznanie Мерси

  • @tanika1448
    @tanika14482 жыл бұрын

    Имаш ли мнение за чая slim bear много го хвалят че помага притив подуване и за детокс,но се чудя дали това не е поредната измамлива реклама.Бих си радвала да чуя твоето мнение!

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Мисля, че е поредният начин да взимат парите на хората. Доволни от даден продукт винаги ще има, но не защото продуктът е добър, а защото се филмират, че им е помогнал, докато всъщност те просто са променили много неща в живота си.

  • @tanika1448

    @tanika1448

    2 жыл бұрын

    @@nutriznanie Благодаря ти!

  • @Alexandra-ie9if
    @Alexandra-ie9if2 жыл бұрын

    Защо не направиш видео свързано с 80/20 диета? Да споделиш дали според теб помага? Дали е полезна,+ и - на диетата И т.н

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Коя е 80-20 диетата?

  • @user-fb2hg7cu7o
    @user-fb2hg7cu7o2 жыл бұрын

    Благодаря за видеото, но.... всеки човек е индивидуален със свой житейски път и възприятия и затова на психолозите и психиатрите им е толкова трудно (психиатрите буквално си измиват ръцете с антидепресанти и не им се занимава) Кръгчета, схеми, психотерапии, дебели учебници съществуват, но са безполезни. Защото в тях има много противоречия, звучат неубедително и дори нелепо. Бих добавила и комично понякога. Човек не може да бъде поставен в рамки, психиката му е необятна. Например с идеята ти "Загубих приятел" В крайна сметка ти завърши разказа позитивно с въпроса "Дали не съм заблуден и той не ме е предал? , но ако той наистина ни е предал? Тогава е трудно да "ни мине" колкото и анализи да си правим. Видеото можеше да трае 5 мин. Бъдете реалисти, по средата, не много негативни и отчаяни, но не и неоправдано сигурни, че всичко ще е наред, бъдете разсъдливи. Това всъщност ни прави още по-тъжни. Защото отново ни вкарваш в капана на постояните мисли.... Харесва ми колко гладко тече мисълта ти... за което те поздравявам, но нещата които говориш звучат клиширано(навсякъде в психоанализата, дори учебниците, камо ли книжките за позитивна нагласа са пълни с клишета и заучени схващания. Няма как да се избяга от тях, защото психиятрията и психологията са спорни науки на принципа "да има нещо и за душата" Хората сме предсказуеми и ни се иска, че щом има хапче за стомах има и за душата. Такова няма🙂Поздрави

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Здравей! Благодаря за отзива. Съгласен съм с позицията ти - всеки е индивидуален и различни подходи работят при различни хора. Аз обаче съм крайно далеч от това да бъда поддръжник на позитивното мислене. Напротив, поддържам логичното мислене, а изкривените разсъждения не са логични. Аз бих предпочел даже всеки човек да се събужда с мисълта, че ще умре и това е окей. Но не сме дозрели до това като хора. :) Ако наистина приятелят ни е предал, то е оправдано да скърбим. Подчертах няколко пъти това. Видеото ми не е с цел да те накара да мислиш позитивно, а с цел да ти помогне да счупиш кръга от сбъркано мислене, което диктува негативни емоции и вредно поведение. А и само защото имаш негативен опит с психиатри и психолози, не означава, че психотерапията не работи. Просто има некадърни практикуващи. Та макар хората да сме индивидуални, логиката е или вярна, или грешна, не е индивидуална. И негативните емоции са нещо хубаво, но не когато си ги създаваме заради лъжите на мисълта си.

  • @user-fb2hg7cu7o

    @user-fb2hg7cu7o

    2 жыл бұрын

    @@nutriznanie Аз те разбрах. Да сме по средата, нито прекалени оптимисти, нито песимисти, а реалисти Всеки разумен човек е реалист, оставяйки емоциите встрани. Но това е най - трудното. Да приемеш истината и неизбежното. Да си наясно със случващото се. Ако приятел те е предал например, да приемеш фактите и да изживееш разочарованието си и последствията. Аз не знаех за схемата ти, но ми трябваха няколко секунди, за да видя, че я правя инстинктивно при всеки проблем. Всеки разумен човек я следва несъзнателно, освен ако не говорим за емоционално неуравновесен човек с някакви психични отклонения или поне наченки. Схемата не е трудна за овладяване, напротив, тя е във всеки от нас, трудни са чувствата.....да се ги преживеем . Така е в 90%от от подобни материали, безполезно и клиширано съдържание... Не искам да те обидя, но това са фактите

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Извинявай, не разбирам какво точно казваш. Какво прави всеки човек? Почти никой не следва схемата съзнателно, защото почти никой не си анализира мисленето. Рационалното мислене се тренира и хващането на мисловните модели също. Не разбрах кое намираш за безполезно. Смяташ ли, че е безполезно да улавяш грешните си мисловни модели? В целия български ютуб не знам някой да е говорил за това, което обяснявам в последните две видеа, та не разбирам кое го прави клиширано. Освен това упражнението не цели да ти оправи живота, нито да ти помогне да преживееш трагедия. Цели единствено да ти помогне да възпиташ в себе си рационално мислене - нещо, което липсва на повечето хора и заради което си причиняват ненужни терзания. Иначе не се обиждам, няма проблем да има критика, затова се опитвам и да я разбера по-добре. Можеш и по-сурова да си, не е проблем. :)

  • @user-fb2hg7cu7o

    @user-fb2hg7cu7o

    2 жыл бұрын

    @@nutriznanie Виж всеки си има мнение. Аз смятам, че схемата е заложена във всеки разумен човек инстинктивно и в нея няма нищо сложно, което да учим и тренираме. Ти смяташ, че много малко хора я владеят и трябват много тренировки, за да я практикуват и постигнат успех, но успех за какво? Всеки си пречупва ситуациите през своята призма. Универсален път няма. На различни мнения сме, но това дано не проблем за теб.

  • @nutriznanie

    @nutriznanie

    2 жыл бұрын

    Искаш да кажеш, че всеки човек осъзнава как мислите му пораждат емоции и затова поставя под съмнение мисленето и възприятието си? Моят опит е доста по-различен. И да, необходими са тренировки (за да се постигне успех в адекватно мислене, а не в самозаблуди, причиняващи страдание) и в миналото такива са се правили още като сме били деца. Проучи например класическото образование и неговите три разделения според Аристотел. Там те учат точно на това - даване израз на мислите си и способността да ги поставяш под съмнение. На Сократ са думите, че неизследваният (непремисленият) живот не си струва живеенето. Когато от дете се научиш да мислиш правилно, не са ти нужни тренировки като пораснеш. С храненето е същото. Но като цял живот сме се хранили ужасно и това ни създава проблеми, няма смисъл да казваме "Ама то всеки знае, че трябва да се храни добре." Всеки може да го знае, но не го прави, да не говорим, че всъщност не знае какво е да се храни добре. Или да мисли добре. Нямам против да сме на различни мнения, просто не съм сигурен, че разбирам какво точно е твоето. Поправи ме, ако греша: Ти смяташ, че това, което обяснявам във видеото, всеки човек без психични проблеми го прави по принцип, но въпреки това не вижда полза от него. Така ли е?

Келесі