Mindent a Változókorról #1 - Dr. Halmos Amrita, szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Amikor tavaly ősszel kijött a könyvem, és azt az ambíciózus címet adtam neki, hogy "Mindent a változókorról", természetesen tudtam, hogy nem tudok mindent beleírni. Így aztán most interjú sorozatot indítok, hogy rendesen kibeszéljük a témát! Az első adásban beszélgetőpartnerem Dr. Halmos Amrita, szülész-nőgyógyász, endokrinológus.
Könyvem: tinyurl.com/valtozokor-konyv
**********
Intro zene:
Music: www.bensound.com
License code: OXRV5Q00SYGIJTKW

Пікірлер: 15

  • @brigihuszar2295
    @brigihuszar2295Ай бұрын

    Minden 40 feletti nőnek kötelező szakirodalom. Nagyon köszönjük!

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    Ай бұрын

    Köszönjük!

  • @juditn.2083
    @juditn.20833 ай бұрын

    Kedves Orsi! Köszönjük ezt a beszélgetést, számomra nagyon hasznos volt, mert az éves szűréseken kb. 5 percem van kérdezni. A speciális problémám az lenne, hogy Nuvaring miatt tüdőembóliám volt, így senki nem hajlandó nekem semmit felírni. Sem hormonspirált, sem bőrön keresztüli készítményt. 50 évesen ösztrogén dominancia fázisánál tartok, rendszeres menstruáció mellett. Az életem 1/3-a borzalom a beszélgetésben is említett dolgok miatt: rossz alvás, PMS tünetek. Mióma és polip is van az ösztrogén dominancia miatt. Műtétre küldtek, de ha az alap problémát senki nem kezeli, akkor ezek ki fognak újulni. Hová menjek ilyen előélettel, ki hajlandó kezelni? Vidéki vagyok, akár magánkórház is szóba jöhet csak ne rázzon már le mindenki a korábbi tüdőembóliám miatt.

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    Ай бұрын

    Judit! Elnézést, valamiért csak most láttam a kommentet. Írnál ide emailt és jelentkezem! Köszönöm! ivanyiorsolya@gmail.com

  • @tetirendel8216
    @tetirendel82163 ай бұрын

    Nőgyógyásznő! Női póló, női farmer, női cipő, de nőgyógyásznő! Tanárnő, színésznő, doktornő stb.

  • @highpriestess9961
    @highpriestess99612 ай бұрын

    A harmadik generációs, menopauza esetén alkalmazott hormonterápiáról (szájon át adható, nem írom ki a hatóanyagot, nem tudom, lehet-e) nagyon jó lenne hallani egy magyar orvostól is - mert találhatóak angol anyagok, előadások, de magyarul is hasznos lenne egy ilyesmi.

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    2 ай бұрын

    Mi a termek neve/mi a hatoanyag?

  • @leszittmegnemulass
    @leszittmegnemulass20 күн бұрын

    Lényegében azoknak ajánlanak hormonterápiát, akiknek nincs háttérbetegsége. Ez a lakosság 1-2 százaléka. A XII. kerületi úri asszonyoknak szól ez a műsor. Remek.

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    20 күн бұрын

    Nem. Azoknak, akiknek olyan tuneteik vannak, amelyek befolyással vannak az eletminosegre a perimenopauza alatt fluktualo hormonok miatt, plusz az ösztrogénhianybol fakadó betegségekre, mint pl csontritkulas. Sajnos, sokan nem ertik, hogy a menopauza egy hosszú távú folyamat és mindenképpen hatással lesz valamilyen szinten az egészségre. Attól fuggoen, hogy milyen szinten lehet kitalálni, hogy akarjuk kezelni úgy, hogy az életminőségunk ne sérüljön, akár 10-15 even keresztül.

  • @viktorianemeth377
    @viktorianemeth3773 ай бұрын

    Azt mondja a doktornő, hogy "életünk végéig kell szedni". Lehet? Eddig úgy tudtam, hogy csak 3-5 évig szabad? A másik hogy elmentem a körzetihez, hogy megbeszéljük a vérvétel eredményét. Beszámoltam neki arról, hogy másfél hónapja szedek hormont (két évvel a menszesz elmaradása után). Erre hirtelen odakapta a fejét ő is, az asszisztens is és úgy néztek rám, mint a véres rongyra. Teljesen felháborodva, hogy ezt most miért? Meg hogy ezen túl kell esni és úgysem szedhetem sokáig és akkor majd utána fogok szenvedni. Hát köszönöm. És mindezt egy háziorvostól, aki egyébként egy 50-55 körüli nő.

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    3 ай бұрын

    Igen, lehet, persze csak ugy, hogy folyamatosan szurovizsgalatok es egyeztetes az orvossal. De jo, hogy ezt felhoztad, a legkozelebbi epizod a hormonterapiarol fog szolni, felirtam ezt a temat es jobban kibeszeljuk az idoablakokat!

  • @paradicsomospenne

    @paradicsomospenne

    3 ай бұрын

    Nem akarlak megbántani és a háziorvost sem, sőt semelyik háziorvost, de nyilván rossz helyen kopogtattál. Egy háziorvosnak nem kell tudnia, nem érdemes tudnia ezt a szakterületet és mint magánember sem elvárt, hogy érdekelje a téma. Vagy nőgyógyászat, vagy endokrinológia foglalkozik ezzel a témával. Háziorvos nem kap továbbképzést erre a szakterületre és önszorgalomból sem fog olvasgatni, bármennyire is azt várja mindenki. Tőle ne kérdezz. Ez nem a háziorvos feladata.

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    3 ай бұрын

    @@paradicsomospenne Ez már nem így van, sőt! Szerencsére itthon is nyitottak a háziorvosok, hogy edukálódjanak, a Magyar Menopausa Társasággal éppen most készítünk szórólapokat is a várótermekbe és szeretnénk továbbképzést is nyújtani az érdeklődő orvosoknak. Az igaz, hogy nem tanulnak róla eleget (a videóban is említi a doktornő, hogy pár oldalt), amúgy miért is nem? Tavaly voltam egy menopauza konferencián Firenzében, pont ott is kihangsúlyozták, hogy ez már nem csak nőgyógyászat/endokrinológia, mert ennél sokkal szerteágazóbb a menopauza és ha már az emberiség fele keresztül megy ezen, talán jó lenne pár oldalnál többet tudni róla. Szerencsére, már van tankönyv is. Persze nem arról van szó, hogy minden háziorvos mélységeiben ismerje a menopauzat, de legalább ne az legyen, hogy "úristen, csak hormont ne". Angliában például a háziorvos az első számú orvos menopauza kapcsán, de amúgy ott sem annyira rózsás a helyzet.

  • @paradicsomospenne

    @paradicsomospenne

    3 ай бұрын

    @@ivanyiorsolya Én is szeretném, hogy változzon a hozzáállás, akkor ebbe minél több háziorvost be kell vonni. Én a legáltalánosabb pillanatnyi helyzetet vázoltam, és leginkább azt, hogy valójában önmaguktól nemigen néztek utána eddig és tényleg bízom benne, hogy javul a helyzet, csak annyira sok a negatív példa.

  • @ivanyiorsolya

    @ivanyiorsolya

    3 ай бұрын

    Tudom, sajnos. Rajta vagyunk az ügyön, hamarosan lesz lista olyan orvosokkal, akik valóban menopauzara szakosodtak. Valtozas kell, mert a hosszu tavu egészségunk a tét, es egyelore latom, hogy nekünk kell utana menni az informacioknak.

Келесі