Milan Halousek: Apollo 8 - Vánoční příběh prvních lidí u Měsíce (Pátečníci 15.12.2023)

Ғылым және технология

Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 15. 12. 2023 na téma:
Apollo 8 - Vánoční příběh prvních lidí u Měsíce.
Posádka kosmické lodě Apollo 8 byla první, která se takto daleko ve vesmíru dostala a otevřela tím cestu svým následovníkům. Veliké dobrodružství zvané "Program Apollo" vyvrcholilo o půl roku později přistáním prvních pozemšťanů na měsíčním povrchu.
Přednáší:
Milan Halousek (Česká astronomická společnost, Vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS), je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 byl organizátorem největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS NEWS PARTY, kterého se pravidelně účastnila řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.
(Zdroj anotace: Pátečníci.net)
Další informace:
www.halousek.eu
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
Aktuální informace o dalších přednáškách:
Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK - od října 2023 až do odvolání v Krajinově posluchárně B14 v Benátské 2, v druhém mezipatře (do té doby ve Viničné 7, B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
a KZread kanálu:
/ pátečníci sisyfos
tinyurl.com/YtPatecnici
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...
---
Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na KZread během přehrávání:
Milí a vážení přátelé, KZread kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity KZread např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na KZread bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani naznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. KZread Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.

Пікірлер: 13

  • @gandi3812
    @gandi38125 ай бұрын

    Ten hlas kosmonautu, když čtou z Genesis, zazni v albu The song of distant earth od M. Oldfied....vždy mi při něm přejíždí mraz po zádech. Dekuju za krásnou přednášku.

  • @tomileetrnik9464

    @tomileetrnik9464

    4 ай бұрын

    A čo tam v tom albume povedia?

  • @JohnSmith-zr9bb
    @JohnSmith-zr9bb5 ай бұрын

    By ma zaujímalo, aká bola miera špecializácie členov posádok Apolla. Bola to len formalita, alebo naozaj sa v schopnostiach špecializácie líšili. Teda mohol napríklad veliteľ plne zastúpiť pilota LEM, alebo pilot LEM pilota CM ?

  • @AlAltavi

    @AlAltavi

    4 ай бұрын

    Nevím to úplně přesně, ale budu dedukovat. Všichni 3 astronauti museli mít v simulátorech splněných 180 h v LM a 140 h v CM. Pochopitelně pilot CM trénoval pouze v simulátoru CM, protože při přistání pilot CM zůstaval na oběžné dráze Měsíce. Nevím jak u ostatních misích, kde se přistávalo, ale u Apolla 11 byly Armstrong (velitel) a Aldrin (pilot LM) vycvičeni na to, aby když Armstrong převezme manuální řízení, tak Armstrong ovládá LM a celou dobu se dívá z okna. Buzz mu četl hodnoty na měřácích, cifernících atp. Tím jsem chtěl říct, že při přistání jsou potřeba oba dva. A kdyby se chtěli prohodit v LM (pilot LM jako velitel a velitel jako pilot LM), tak si nejsem jistý, jestli by to bylo možné. Protože v LM byly věci astronautů uspořádány podle toho koho byly nebo kdo tu danou věc potřeboval, včetně skafandrů a mnoho dalšího.

  • @tomileetrnik9464
    @tomileetrnik94644 ай бұрын

    Neviem to vygooglit, ani chatGTP nevie zodpovedat!! Preco tam leteli Cca72 hodin, ked pri rychlosti 10km/s (36000km/h) by tam mali byt za cca 11 hodin, Prosim vysvetliť, dakujem

  • @AlAltavi

    @AlAltavi

    4 ай бұрын

    Je to tím, že od startu až po odpojení LM od CM loď Apollo neletěla konstatní rychlostí. Tu rychlost, kterou si psal, tak je rychlost spíše maximální, ne průměrná. Musí se brát v potaz start, manévry pro korekci dráhy (zážehy motorů SPS na SM) a taktéž zpomalení před Měsícem, aby vůbec mohli vletět na orbit Měsíce. Průměrná rychlost kde je toto vše zhruba započítané by byla cca 1,58 km/s neboli 5688 km/h. Taky ještě museli několikrát obletět Měsíc, než se vůbec mohli odpojit a přistát.

Келесі