Metrologia - Test sond pomiarowych i multimetrów - DUŻE PRĄDY

Ғылым және технология

Witam w Laboratorium Metrologii.
Jakość pomiaru w dużej mierze zależy od użytych sond pomiarowych (oraz multimetru). Ma to szczególne znaczenie przy pomiarze dużych prądów.
W tym filmie sprawdzam dla Was odporność sond pomiarowych i multimetrów na przepływ dużego prądu, w tym prądu zwarciowego. Metrologia odpowie nam na pytanie jaki sprzęt warto kupować.
Czy multimetr i sondy za 30zł zapewniają bezpieczeństwo pomiaru? A może lepiej kupić sprawdzony sprzęt za nieco większą kwotę?
Multimetr UNI-T:
meters.uni-trend.com/products...
Porządne sondy Keysight'a:
www.keysight.com/us/en/produc...
Spis treści:
00:00 - Wstęp
03:09 - Rezystancja sond pomiarowych
05:47 - Metrologia - stanowisko pomiarowe
06:57 - Test najtańszych sond z multimetru "marketowego"
12:47 - Test sond UNI-T
15:16 - Sondy Keysight'a i RIGOL'a
16:25 - Multimetr UNI-T a duży prąd
17:39 - Testy multimetrów dla małych prądów
21:27 - Testy multimetrów przy przeciążeniu 20A
24:52 - Testy zwarciowe multimetrów
29:05 - Podsumowanie - co kupować?
#metrologia #multimetr #pomiaryelektryczne

Пікірлер: 113

  • @piotrburnos1004
    @piotrburnos1004 Жыл бұрын

    Jedna informacja, bo może to nie wybrzmiało we filmie: sondy z DPM były przewidziane na prąd max. 10A przez 10s. Sondy UNI-T na prąd 20A przez 10s. Po drugie na filmie sondy UNI-T przy zwarciu są źle podłączone ale nie ma to znaczenia. Spalenie bezpiecznika nastąpiło przy poprawnym podłączeniu sond wcześniej... "Magia" produkcji filmowej i 2giej w nocy kiedy nagrywałem ten materiał.. :D

  • @rybkowska

    @rybkowska

    Жыл бұрын

    Kilka godzin nagrywania na 30 minutowy materiał. Bardzo dziękuję. Szacun. Z czekam na następny materiał.

  • @rybkowska

    @rybkowska

    Жыл бұрын

    Ciekaw jestem jaka jest rezystancja jak się wepnie kilka krokodylkow.. Albo bardzo długie przewody.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Bardzo długie? To można oszacować obliczeniowo. Moje obliczenia dla miedzi zgadzają się dla danego przekroju przewodów z wynikiem pomiaru. Oczywiście dochodzi rezystancja styków, itd..

  • @rybkowska

    @rybkowska

    Жыл бұрын

    Życzę zdrowia. Teraz czas jest typowy na chorowanie.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dzięki!

  • @MarcinCecotka
    @MarcinCecotka Жыл бұрын

    nie ma lepszej niedzieli niż oglądać fachowca przy robocie! szacunek!

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Hah, dzięki 🙂

  • @rybkowska
    @rybkowska Жыл бұрын

    Dziękuję. Za Barzdzo merytoryczny materiał. Przewody pomiarowe to bardzo ważne. Jakość ma znaczenie.

  • @pawelm189
    @pawelm189 Жыл бұрын

    Wspaniały wykład. Jak zwykle❤

  • @Krzysiek70
    @Krzysiek70 Жыл бұрын

    Zawsze lubiłem zajęcia z serii "wybuchy w pracowni". Pozdrawiam serdecznie. PS. Wbrew pozorom dobre kable (😉przewody) nie są aż tak drogie, zwłaszcza że niektóre z nich można wykonać we własnym zakresie. Natomiast gorzej (wyprzedzając odcinek o wytrzymałości napięciowej) może być, jeśli zbytnio uwierzymy w jakość np. chińskich sond WN do oscyloskopu.

  • @termo-wizja
    @termo-wizja Жыл бұрын

    Bardzo pouczający ten film.

  • @jacekposwiata4576
    @jacekposwiata4576 Жыл бұрын

    Czyli zabezpieczenie zadziałało zworka się wylutowuje i jest wielorazowego użytku:) A tak przy okazji to i tak jestem zdziwiony że miernik za 4 dolary na dokładność pomiaru prądu 2%:) względem UT 10-54-10.34/10.34 to nie tak źle, mój egzemplarz podobnego cuda pokazywał 3.3A zamiast 4.2A:)

  • @krzysztofgrabinski7581
    @krzysztofgrabinski75813 ай бұрын

    Dziękuję za moc ciekawych informacji

  • @ami2q
    @ami2q Жыл бұрын

    Jak zwykle bardzo dobry i pouczający materiał 😉 Mam luźne pytanie nie dotyczące filmu. Czy planuje Pan nagranie filmów powiązanych z rzeczywistymi ćwiczeniami laboratoryjnymi? Bardzo chętnie przypomniałbym sobie akademickie zagadnienia związane nie tylko z praktycznymi aspektami pomiarów, ale również pewną teorią za tym wszystkim stojącą. Oczywiście nie mam na myśli "suchej" wiedzy która mogłaby nie być dla wszystkich interesująca, ale zestawienie symulacji komputerowej (DasyLab, Matlab, Scilab) z rzeczywistością (oscyloskop, analiza FFT). Jeśli uważa Pan że takie podejście nie będzie interesujące dla Pana kanału, to oczywiście nadal z wielką przyjemnością ogląda się obecne Pana materiały. Tak trzymać 👍

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz. Niemal wszystkie filmy nawiązują do laboratorium - no może z wyjątkiem testów multimetrów :) Również w niektórych filmach posiłkuje się symulacjami w MATLABie - jak choćby przy trybach akwizycji oscyloskopu. Proszę o więcej informacji o jakie inne zestawienie by chodziło?

  • @terminus_666
    @terminus_666 Жыл бұрын

    Mam taki DPM, kupiony jeszcze u "ruskich" na targu w latach 90. W środku jest pełnowymiarowy, przewlekany DIP40 ICL7106 Intersil. Ma też bezpiecznik na zakresie 10 A. Nawet cermetowe potencjometry do kalibracji są. Całkiem porządny sprzęt. Patrząc na współczesne klony z chipem na pcb pod warstwą żywicy, to faktycznie porażka. Może w przyszłości jakieś testy współczesnych zasilaczy labo impulsowych, generatorów DDS vs starych analogowych?

  • @andrzejwrzeszcz4836
    @andrzejwrzeszcz4836 Жыл бұрын

    Dzięki bardzo ciekawy wykład, dobrze byłoby przetestować tak również na przepięcia multimetr fluke 87v, może jest z wysokiej wyższej półki cenowej,ale bardzo ciężko jest go uszkodzić np przy pomysłowym pomiarze napięcia w urządzeniu spawalniczym przy załączeniu obwodu HV w celu zaiskrzenia, zainicjowania łuku w czasie kilku do kilkunastu sekund. Pozdrawiam

  • @niewierna22
    @niewierna227 ай бұрын

    Takie teraz czasy. Ja mam ten taniutki miernik ale firmy Uni-T pod oznaczeniem M830. Od ponad 20 lat działa nienagannie ale też i jakość jego wykonania jest o niebo lepsza bo tam jest pełnowymiarowa płytka PCB i układ ICL7106 w wersji przewlekanej DIL .To jest multimetr który zawsze leży obok myszki komputerowej i jest najczęściej używany do prostych pomiarów. Do poważniejszych zadań mam cały arsenał innych multimetrów nawet bardzo precyzyjnych. Prawda jest też taka że te najdroższe przeważnie leżą w szafach i używane są sporadycznie (np. kalibracja zasilaczy). Ten tani nie jest taki zły pod warunkiem że wiemy do czego to się nadaje i znamy jego ograniczenia. Zmierzyć szacunkowo napięcie baterii można, sprawdzić ciągłość przewodów też ale też nie oczekujmy cudów że to jest multimetr w pełnym znaczeniu tego słowa.

  • @daro0352

    @daro0352

    5 ай бұрын

    Mam miernik UNI-T M838 który kupiłem w 2008 roku i nadal mierzy poprawnie. Stare konstrukcje na elementach przewlekanych to było coś. Teraz już nie da się kupić takiego miernika. Wszystko na elementach SMD, mniejsze płytki wewnątrz i nawet nie ma potencjometru do kalibracji. Zepsuje się albo źle mierzy to do wyrzucenia.

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik Жыл бұрын

    Czeski kanał widze popularny :-)

  • @piowelelpiwo
    @piowelelpiwo Жыл бұрын

    O fajnie wbiłem sie na premierę!

  • @Hal-dq3hz
    @Hal-dq3hz Жыл бұрын

    Dobre są te najtańsze sondy, działają jako bezpieczniki w przypadku zwarcia

  • @remiczek83
    @remiczek83 Жыл бұрын

    Najlepiej kupić dobre przewody silikonowe, wtyki banan np. Hirschman i całość samemu polutować. jako same sondy można dokupić sondy z gniazdem banan i mamy porządne przewody.

  • @MartinXCV
    @MartinXCV Жыл бұрын

    Odcinek super - bardzo merytoryczny jak zawsze. Dobra robota 👌 Daje do myślenia 🤔 Moje pytanie co to za tablet 3:17 w rękach?

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dzięki. ReMarkable2

  • @Kris0725PL
    @Kris0725PL Жыл бұрын

    Jedynie czego mi braklo na tym filmiku to uzycie termowizji aby bylo to pieknie pokazane jak to sie wszystko nagrzewa i gdzie ;)

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Mnie też 🙂

  • @Kris0725PL

    @Kris0725PL

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 seoja droga mam rozne mierniki...parkside...jakis tani z marketu...chinczyka anenga z bluetooth i uni-t. Sondy z uni-t sa najlepsze :)

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Na pewno nie najgorsze 🙂

  • @niewierna22
    @niewierna223 ай бұрын

    Dla ścisłości. Pod koniec filmu w żółtym multimetrze nie odpadła zwora tylko rezystor pomiarowy dla prądu. W tak tanim multimetrze on ma postać kawałka drutu stąd dokładność pomiaru jest marna. Na dodatek przy tak tanim wyrobie ten rezystor jest montowany jak popadnie bez korekty jego wartość po zamontowaniu. Droższe multimetry mają ten rezystor bardziej wyrafinowany (coś podobnego do fali) a najlepsze multimetry specjalne rezystory z radiatorem pracujące w układzie czteroprzewodowym

  • @MarekWos-vo5yg
    @MarekWos-vo5yg5 ай бұрын

    Uczę się dopiero jako samouk programista więc może zadam głupie pytanie. Jakie znaczenie ma rezystancja takich sond dla naszych multimetrów? Czy jeśli zajmuję się na przykład elektrotechniką to będę potrzebował sond o innych parametrach rezystancji niż jak na przykład gdybym zajmował się krótkofalarstwem albo prądami wysokich napięć?

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np Жыл бұрын

    Fajny odcinek. Rezystor chyba się wylutował w czasie testu 40A najtańszego miernika.

  • @piotrborowski4861
    @piotrborowski4861 Жыл бұрын

    Dokładność DPM-a nie taka zła, przynajmniej przy pomiarze na zakresie 10A DC - ok. 2 % względem UT890C, więc w sumie zgodnie z deklaracją producenta. Swoją drogą, może oryginalne sondy "zabezpieczyłyby" miernik przy prądzie 40A, choć nie chciałbym ich mieć wtedy w rękach ;-)

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dokładność DPM oceniłem w innym filmie: kzread.info/dash/bejne/ial30cdpeMazldY.html

  • @piotrborowski4861

    @piotrborowski4861

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 Faktycznie, przeoczyłem. Oczywiście nadrobię ;-) Bardzo ciekawy materiał, zwłaszcza testy zniszczeniowe - już nie mogę się doczekać następnego odcinka (przepięcia).

  • @piotrborowski4861
    @piotrborowski4861 Жыл бұрын

    A z czego w 15:01 leciał dym?

  • @bogusawkosecki6853
    @bogusawkosecki6853 Жыл бұрын

    Witam proponuję, aby testy w których pojawia się wysoka temperatura, nie były wkonywane na podkładzie z materiałów łatwopalnych - tu : teczka kartonowa na drewnianym stole, wykonawca doświadczenia nie ma żadnych środków ochrony ciała. Pozdrawiam

  • @MarekWos-vo5yg
    @MarekWos-vo5yg5 ай бұрын

    Szkoda, że przy okazji testu nie włączył Pan kamery termowizyjnej :)

  • @rybkowska
    @rybkowska Жыл бұрын

    Dzień dobry

  • @dariuszkorona7567
    @dariuszkorona7567 Жыл бұрын

    Dziękuję za poświęcony czas na praktyczne uświadomienie bezpieczeństwa korzystania ze sprzętu pomiarowego. Niby wszyscy czują, że korzystając z mierników marketowych należy się mieć na baczności, to obecnie po filmiku wiadomo, że same sądy pomiarowe stanowią zagrożenie. Jeszcze raz dziękuję.

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    Same sondy tanich mierników marketowych być może stanowią nieco większe zagrożenie w porównaniu do droższych sond ale same multimetry przewyższają kilkukrotnie własne parametry bezpieczeństwa. Z filmu wnioskuję, że są jak najbardziej bezpieczne w użytkowaniu...

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    @Dariusz Korona - proszę ponadto pamiętać, że ten multimetr z marketu ma średnią dokładność 5% (patrz film test multimetrów). Jest to więc detektor - jest napięcie / nie ma - a nie przyrząd pomiarowy. Multimetry analogowe z lat 70tych miały lepszą dokładność. Osobiście mógłbym go używać do sprawdzania baterii "paluszków".

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    Panie Piotrze - ocenia Pan partię rzędu dziesiątek tysięcy przyrządów na podstawie wyników testu jednego przypadkowo wybranego przyrządu. A skąd Pan wie, że akurat nie dysponuje Pan przyrządem będącym w ogonie rozkładu normalnego - tym z większymi błędami? Albo że na przykład przyrząd nie zmienił właściwości po jakimś przeciążeniu, upadku czy innym przypadkowym zdarzeniu? Albo że ktoś nie podesłał Panu do testów celowo "podrasowanego" in plus albo in minus przyrządu? A czy ma Pan pewność, że wzorcowy Rigol mierzy na pewno z deklarowaną dokładnością? Bez weryfikacji właściwości metrologicznych wzorca można wróżyć z fusów na temat dokładności porównywanych przyrządów. Zresztą sytuacja jest analogiczna - skąd wiadomo, że to Rigol nie jest w ogonie krzywej Gaussa i jego błędy wskazań nie przekraczają znacząco wartości dopuszczalnych? Wydaje mi się, że bez przetestowania minimum 50 egzemplarzy i sprawdzeniu właściwości wzorca uogólnianie sądów na temat dokładności danego modelu jest mocno ryzykowne...

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Powinien Pan wykładać "Filozofię w Metrologii" - żarcik, proszę nie brać do siebie :)

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    Hmmm, może to nie jest zły pomysł :) Mam nadzieję, że nie uważa Pan moich pytań za krytykę - bo takie nie są. Po prostu Pana filmy są bardzo inspirujące i rodzą dużo pytań i wątpliwości. Wychodzę z założenia że gdyby każdy tylko słodził i kadził to spocząłby Pan na laurach i nie doskonalił swojego "warsztatu" :)

  • @MarekWos-vo5yg
    @MarekWos-vo5yg5 ай бұрын

    Zrobił Pan wielki test multimetrów a czy jest opcja na zrobienie takiego testu sond do oscyloskopów i multimetrów? Po czym początkujący ma poznawać sondę dobrej jakości od tej złej jakości? Jakie w ogóle parametry może mieć sonda, która przecież jest zwykłym kablem :)

  • @ukaszg2909
    @ukaszg2909 Жыл бұрын

    Ja tym nadziewanym z marketu mierze jedynie dziwne rezystory z wylutu czy to brudne czy w jakimś silikonie zrobiłem takie sprytne lejki na drukarce 3D żeby łatwo trafić końcówkami i pewnie z błędem jakimś ale w miarę wiem co to wystarczy na stałe przerobiony 🤣

  • @jerry8250
    @jerry8250 Жыл бұрын

    Na wlasne oczy widzialem jak topila sie izolacja na sondach w trakcie testowania pewnego prototypu :) Zwrocily sie szybko :) IRFP064N pokonal (zapewne) chinska miedz :D

  • @tomaszbezler4620
    @tomaszbezler4620 Жыл бұрын

    Witam Panie Piotrze mam wielka prosbe przymierzam sie do zakupu zasilacza laboratoryjnego jestem amatorem wiec mi cos drogiego do zadan specjalnych nie potrzebne interesuje mnie Hihua 1502 Rf USB co on wart z drorzszych to Zhaoxin RXN 1505 D RXN 305d a najlepiej to Zhaoxin ZPS 305d ,byl bym wdzieczny jakby cos Pan napisal mi choc w komentarzach o tej Yuihua bo jestem zaintereslwany czy warto go kupic i przy czym sie sprawdzi .Fajnie jakby te Zhaoxiny na jakims tescie sie znalazly i jaki zasilacz dla poczatkujacegp do 300zl bede wdzieczny subik i lapka w gore jak zawsze dzieki pozdrawiam

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dzień dobry. Niestety nie znam tych zasilaczy. Proszę sprawdzić testy w sieci. To są zasilacze liniowe czy impulsowe?

  • @tomaszbezler4620

    @tomaszbezler4620

    Жыл бұрын

    Wszystkie te zasilacze ktore wymienilem to zasilacze liniowe impulsowe mnie nie interesuja dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Jest o tych zasilaczach w sieci. Nawet na elektrodzie były wątki. Może będą pomocne. Pozdrawiam.

  • @lessconroy
    @lessconroy Жыл бұрын

    wylut prądowy :) niedawno to widziałem gdzieś

  • @jerry8250
    @jerry8250 Жыл бұрын

    Zwarcie na akumulatorze... Dziekuje. Pamietam jak slabo rozgarniety hmm kolega probowal moja Sanwa mierzyc stopien naladowania aku (zrobilem przysluge). Owszem, wiedzial, ze prad to A... Tak, zrobil to. Tak, zjaral bezpiecznik w mierniku.

  • @yacca
    @yacca Жыл бұрын

    Co tam zadymiło przy badaniu sond z UNI-T? Coś tam się smędzi przy mniej więcej 15:09

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Jest komentarz na ekranie: dymiło się z okolicy wtyków.

  • @yacca

    @yacca

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 Aaa, rozumiem - przegapiłem :) Dzięki za fajny test

  • @okultleg
    @okultleg8 ай бұрын

    Ja czułem te topione przewody w domu. 😅 Z jednej strony oglądałem z zaciekawieniem do końca, z drugiej mam lekki dysonans. Jakoś nie do końca mi ten film pasuje do tego kanału. Bardziej do rolki na FB. Taki trochę garażowo chałupniczy test.

  • @qba2802
    @qba2802 Жыл бұрын

    Dlaczego twierdzi Pan, że błąd pomiaru multimetrem DT830 jest nieakceptowalny (od 20:03)? Przyjmując wskazanie multimetru UNI-T jako wartość odniesienia (co uważam za dość ryzykowne, zwłaszcza po grzaniu go prądem 20 A w czasie kilku minut) błąd wskazania wynosi niecałe 0,2 A przy dopuszczalnej wartości błędu 0,3 A. Jest to zatem jak najbardziej akceptowalne. Podobnie dla 5 A - błąd wskazania jest akceptowalny (niecałe 0,1 A przy dopuszczalnej wartości 0,2 A).

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Nie bardzo wiem, skąd te wartości. Proszę powiedzieć jak Pan ocenił dokładność pomiaru w tym filmie nie mając żadnej referencji? A co do dokładności DPM, to odsyłam do poprzednich filmów. Średni względny błąd pomiaru 5% czyli to jest detektor a nie przyrząd pomiarowy.

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    18:45 odwraca Pan multimetr i mówi: "... mierzy, mierzy - z bardzo dużym błędem ale mierzy...". Dlatego przyjąłem, że to stwierdzenie wynika z porównania wskazań obu przyrządów. Teraz rozumiem, że z wcześniejszych testów Pana egzemplarza. BTW mój multimetr ma zupełnie inne wartości błędów na zakresie 10 A - nie przekraczają 1,5% czyli są zdecydowanie poniżej wartości wynikających ze specyfikacji multimetru (2% z hakiem).

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    I co z tego wynika? Czy to jest bezpieczny przyrząd/sondy przy większych prądach? Pytanie jest retoryczne bo testy pokazały jak to wygląda w praktyce.

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    Wydaje mi się, że w dopuszczalnym zakresie użytkowania jest to całkowicie bezpieczny przyrząd - co zresztą Pan pokazuje na filmie (od 20:53).

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Proszę używać na własną odpowiedzialność. Ja zdecydowanie odradzam w jakimkolwiek zakresie.

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik Жыл бұрын

    Druga sprawa w szkole zadnej nawet na uczelni nikt tak nie prowadzi zajęć a sakoda bo lepiej sie czegos ciekawego nauczyc by bylo niz .....

  • @cavendischw5885
    @cavendischw5885 Жыл бұрын

    Miernik marketowy jak na to ile się Pan na niego "nanarzekal" wypadł zadziwiająco przyzwoicie. Oczywiście lepsze jest wrogiem dobrego. A czy wszystkie za 100 zł są dobre? Hm tego Pan na pewno nie wie a niestety to Pan sugeruje. Kłania się metoda naukowa.... mimo pewnych niedociągnięć zawsze się pańskie filmy bardzo sympatycznie ogląda. Serdecznie pozdrawiam.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Proszę używać DPM wedle własnej odpowiedzialności 🙂 i nie wszystkie za 100zl a dobre ale te spełniające normy i mające zabezpieczenia prądowe i przeciw przepięciowe co jasno powiedziałem. Również pozdrawiam.

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 Prawdę mówiąc nadal nie rozumiem, dlaczego należy używać multimetr DT830 na własną odpowiedzialność? W filmie wszystko było z nim w porządku. Wytrzymał nawet znacznie więcej niż się od niego oczekuje...

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Nie potrafię tego lepiej pokazać i wytłumaczyć niż we filmie :D

  • @staszekjc

    @staszekjc

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 ... a ja spróbuję. Wyobraźmy sobie laika, który chce zmierzyć, czy alternator mu dobrze ładuje, bo w internetach napisali że 14,4V. Jednak się pomylił i włożył sondy nie w te gniazda i robi zwarcie bezpośrednio na akumulatorze. Nie ma bezpiecznika!!! (który jest zaprojektowany tak, aby bezpiecznie przerwać prąd zwarciowy) Przy wylucie "zworki" lub upaleniu ścieżki może być spory łuk. Może być ciekawie? Może, a nawet będzie :) . Jakbym miał DPM'a to chyba poszedł bym sprawdzić ;) (oczywiście nie róbcie tego w domu, to nie żart) Pozdrawiam i czekam na kolejne interesujące filmy.

  • @daro0352
    @daro03525 ай бұрын

    Ten miernik DPM ma rezystor pomiarowy 0,01 oma co daje napięcie 100 mV przy prądzie 10 A a sercem całego miernika jest układ ICL 7106. Chcecie mierzyć prądy do 20 A przez dłuższy czas, zróbcie sobie zewnętrzny bocznik, bo nie ma co używać wbudowanego rezystora pomiarowego i do tego tak beznadziejnych sond. Ten miernik można sobie podłączyć tylko na parę sekund żeby zorientować się jaki prąd płynie a nie mierzyć cały czas duże prądy bo do tego się nie nadaje.

  • @zedcern7387
    @zedcern7387 Жыл бұрын

    Hameg...👀

  • @ukaszrutkowski8368
    @ukaszrutkowski8368 Жыл бұрын

    To nie jest zwora. To rezystor bocznikujący. Wykonany z, najprawdopodobniej, konstantanu.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Tak, tak ... :)

  • @zedcern7387

    @zedcern7387

    Жыл бұрын

    .... z platyny🧐

  • @Krzysiek70

    @Krzysiek70

    Жыл бұрын

    @@zedcern7387 Złoty a skromny 😉

  • @zedcern7387

    @zedcern7387

    Жыл бұрын

    @@Krzysiek70 Złota platyna - występuje w kopalinach na Księżycu 😁

  • @staszekjc

    @staszekjc

    Жыл бұрын

    Miałem kiedyś dawno taki multimetr SAF 320F w którym "zwora" była kalibrowana fabrycznie poprzez robienie nacięć obcinaczkami :))

  • @maciejbocian5678
    @maciejbocian5678 Жыл бұрын

    Miernik za 20zł wytrzymał 24x dłuższy czas niż dozwolony przez producenta na 10A (czyli można przyjąć 2400% normy). Następnie, bez wymaganego schłodzenia wytrzymał 2x większy prąd przez 60 sekund czyli licząc "po chłopsku" dodatkowe 2400% normy ( prąd^2 x czas). Razem 4800% normy dozwolonej przez producenta. I jeszcze się nie zapalił przy prądzie zwarciowym, czym udowodnił względne bezpieczeństwo. Jednym słowem HIT ! najlepszy produkt na rynku ! Przekonał mnie Pan, że nie warto przepłacać :) Edit: za 15 zł. jest w OBI - HIT nad HITy

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Proszę sobie wyobrazić w takim razie co potrafi prawdziwie porządna konstrukcja, a nie tandeta jak ten DPM! :) A tak serio, to nie jest moim celem przekonywanie kogokolwiek. Każdy wyciąga wnioski wedle swojego mniemania :)

  • @maciejbocian5678

    @maciejbocian5678

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 mój komentarz był nieco ironiczny :) , aczkolwiek faktem pozostaje że w kategorii "tandeta" miernik się sprawdza. Oczywiście że wolałbym dołożyć 50zl i mieć coś co ma szansę mierzyć z jakąkolwiek dokładnością , ale jeżeli przeliczymy stosunek jakości do ceny ( słowo jakość w tym przypadku użyte na wyrost) to produkt jest rewelacyjny. Drugi z prezentowanych mierników kosztuje ok. 8x więcej więc niedziwne, że mierzy 8x dokładniej.

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    @@maciejbocian5678 Nie mierzy 8x dokładniej. Deklarowana przez producenta dokładność UNITa jest tylko nieznacznie lepsza od deklarowanej dokładności DPMa a na niektórych zakresach jest identyczna.

  • @jerry8250
    @jerry8250 Жыл бұрын

    To nie jest zwora zamiast bezpiecznika tylko rezystor pomiarowy.

  • @jerry8250

    @jerry8250

    Жыл бұрын

    Jak to nie ma zabezpieczenia ? Ma takie jak w lampowych tv na rezystorach w zasilaczu. Przeciazony sie grzal i w pewnym momencie roztopiona cyna puszczala sprezynke :D Tu widac rezystor sie wylutowal xD

  • @marm9665
    @marm9665 Жыл бұрын

    Bezpiecznik zbędny. Przy cieńkich kablach od miernika to one są bezpiecznikiem.

  • @Zuubiik
    @Zuubiik Жыл бұрын

    Jeden z najlepszych filmów Pana Czecha kzread.info/dash/bejne/hXZqlKOfiK-reLw.html

  • @xyxanylaxan6102
    @xyxanylaxan6102 Жыл бұрын

    Ta "zwora" to rezystor pomiarowy dla zakresu 10 A.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Tak, już to było wyjaśnione w komentarzach

  • @terminus_666
    @terminus_666 Жыл бұрын

    Mam Brymen BM27S, jego max. dopuszczalny prąd mierzony to 2000 µA (tak, 2 mA, tak, 0,002 A). A ta zwora w multimetrze marketowym, to jest rezystor pomiarowy, na którym odkłada się napięcie, przeliczane na prąd wg prawa Ohma, proszę pana. Bo tak działają amperomierze - mierzą napięcie

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Proszę Pana. No nie do końca :) Jest różnica względem precyzyjnego rezystora pomiarowego.

  • @terminus_666

    @terminus_666

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 Proszę Pana, toż ta zwora niczym nie ustępuje rezystorowi precyzyjnemu, nie znamy jej dokumentacji technicznej, ale możemy założyć, że tak jest? Przecież jej rezystancja musi być stosunkowo dokładna, jeśli mamy cokolwiek mierzyć.

  • @inzynier.

    @inzynier.

    Жыл бұрын

    @@terminus_666 Mylisz się i nikt nie będzie tracił czasu na wyjaśnianie Panu tego zagadnienia.

  • @terminus_666

    @terminus_666

    Жыл бұрын

    @@inzynier. Ciekawe, nie masz czasu, aby mnie oświecić?

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    @@inzynier. A może mnie Pan oświecić jaka jest różnica między rezystorem precyzyjnym a bocznikiem z drutu oporowego? Wstawianie farmazonów w stylu "nikt nie będzie tracił czasu na wyjaśnianie" wskazuje że jest Pan świetnie zorientowany w temacie - chętnie się dowiem o co chodzi...

  • @paweskrzypulec3069
    @paweskrzypulec3069 Жыл бұрын

    Nie zwora, a rezystor bocznikujący.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Tak. Ta uwaga już była. Dziękuję.

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 Жыл бұрын

    Obejrzałem raptem pierwszą część i nie mogę się powstrzymać od skrytykowania tego pseudonaukowca od siedmiu boleści. Puścił prąd 2x większy od nominalnego przez przewody od miernika za 20zl w którym jak byk pisze że pomiar ma trwać max 10 sekund i jeszcze się dziwi że mu się one topią. Za takie pseudoexperymenta należało by mu odebrać ten tytuł naukowy. Kto mu go w ogóle dał, i za co? Za palenie kabelków za kilka centów??? 😄 Ten miernik służy głównie do pomiaru napięć stałych i przemiennych a tam jak powszechnie wiadomo nie płynie 20A. A nawet jeśli ktoś sobie nim zmierzy prąd w miliamperach, tudzież rezystancję to nikomu to w oczy nie wybuchnie. Dodatkowo nie każdy miernik na warsztacie elektronika musi być za 5 koła z sondami za kilkaset złotych. Wszystko zależy do czego takiego przyrządu będziemy używać, i jakiej precyzji potrzebujemy. Nawet jeśli ktoś chce zdjąć charakterystykę diody czy tranzystora w warunkach domowych to i tak dużo lepsze niż często stare rempy bez atestów i poprzypalane walające się po pracowniach elektronicznych bo szkoła groszem nie śmierdzi. Także Piotrek! nie kompromituj się! Jeszcze sobie zmierz 100A przewodem od Rigola, albo zrób zwarcie Brymenem na tym akumulatorze. Zobaczysz jak zaboli się wymiana głupiego bezpiecznika.

  • @gordongecko9405

    @gordongecko9405

    Жыл бұрын

    Z zażenowaniem obejrzałem pozostałą część materiału i zdziwiłem się jak nisko może upaść człowiek. Dziwi to tym bardziej że ma on ponoć tytuł doktora. Pytam: za co??? Jak za 20zł jest to bardzo dobry multimetr, nic lepszego w tej cenie się nie znajdzie. Trzeba tylko znać jego ograniczenia. Swoją drogą nawet na wartości maksymalnej prądu (10A, i to w trybie ciągłym) pokazuje on wartość zawyżoną tylko o 1,5% - to świetny wynik. Dla pozostałych wartości jest on rewelacyjny jak na swoją cenę. Nawet UNI-T 33A mu nie podskoczy. I zamiast zachwalać UNI-Ta 890 zbadał byś ANENGa w tej samej cenie o dokładności najdroższego Brymena, tudzież Fluka, wtedy byłby to jako tako wartościowy materiał. Obecnie to tylko jakieś pajacowanie przed kamerką i żenada.

  • @mirek23e
    @mirek23e Жыл бұрын

    czarna sonda w unicie przy pomiarze prądu powinna znajdować sie w porcie COM xdddddd

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Tak, tak... Już tłumaczyłem e komentarzu "magię kina" 🙂

Келесі