No video

Metrologia: Piotr Burnos - pytania odpowiedzi (Q&A)

Tym razem nowy format na kanale Metrologia! Moje odpowiedzi na Wasze pytania - na luzie, wakacyjnie, o metrologii, pracy na Uczelni, pasjach i organizacji czasu. Zapraszam, Piotr Burnos.
Doceniasz moją twórczość i chcesz mnie wesprzeć (Metrologia)? Możesz to zrobić przez Patronite: patronite.pl/b...
Pomiar mocy i harminicznych: • Metrologia: Pomiar moc...
Spis treści:
00:00 - Wstęp
00:32 - O kanale Metrologia na YT i współpracownikach na Uczelni
04:35 - Dlaczego wybrałem Metrologię i jak wyglądają zajęcia w labie
08:54 - Najciekawszy/najtrudniejszy pomiar
11:23 - Tanie przyrządy z AliExpress
12:17 - Multimetry Appa oraz podstawowe przyrządy pomiarowe
14:48 - Przyrządy analogowe czy cyfrowe?
16:01 - Współpraca Uczelni z polskimi firmami
18:32 - Wyprzedaż sprzętu z AGH?
21:09 - Trochę o życiu, Aikido i organizacji czasu
30:21 - Projekty badawcze na AGH
31:01 - Cyberpunk 2077 i CD Project RED
#metrologia #pomiaryelektryczne #oscyloskop

Пікірлер: 44

  • @rafal.krygowski
    @rafal.krygowskiАй бұрын

    Dziękuję bardzo. Z przyjemnością obejrzałem Pana materiał. Średnia wiekowa 50+, wieloletni fan i użytkownik Amig. Ciągle poszukujący poszerzania swojej wiedzy w dziedzinie elektrotechniki, elektroniki i informatyki. Jeszcze raz dziękuję i czekam na więcej :)

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Dziękuję, miło mi.

  • @witek.m

    @witek.m

    22 күн бұрын

    Jaka średnia 50+ chyba na papierze LOL, ja nadal czuję się na 18+ :) pomimo, że za chwilę zmiana kodu na 4 z przodu, że tak zarymuję lamersko. :) Uwielbiam filmy Pana doktora, szczególnie za pietyzm merytoryczny. Tak bardzo cenny i coraz bardziej unikalny w tym potoku treści na "jutubie".

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotworАй бұрын

    Świetna historia i fenomenalne osiągnięcia pełen szacunek 🦾🦾🦾

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Dzięki, pozdrawiam!

  • @MRSerwis
    @MRSerwisАй бұрын

    Pozdrawiam Piotrze 💪🏻👌👍

  • @rafaskowronek4906
    @rafaskowronek4906Ай бұрын

    Ciekawy materiał mimo, że metrologia, elektrotechnika, elektronika są dość dalekie od moich zainteresowań zawodowych. Pozdrawiam i życzę udanych wakacji Sensei!

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Pozdrawiam Rafał 🙂

  • @witek.m
    @witek.mАй бұрын

    1:55 Wiek 30 do 40 lat to ten okres, gdzie człowiek już wie, że stracił czas na studiach na bieganie za spódniczkami :) i głodny jest wiedzy, przypomnienia, porównania czy uzupełnienia. :) 24:02 Amiga 600? Mój pierwszy poważny komputer to Amiga 500, na który musiałem sam zapracować pomimo totalnego oporu taty, który do dzisiaj jest wrogiem IT. :)

  • @blazeykk

    @blazeykk

    Ай бұрын

    Ej! Bieganie za spódniczkami, to jeden z najprzyjemniejszych aspektów życia studenckiego! Przecież studia, to nie tylko nauka przedmiotowa, ale też potężna szkoła życia i tylko skrzywione jednostki jej nie wykorzystywały.

  • @itall87

    @itall87

    23 күн бұрын

    Raczej czas kiedy rozumie do czego są potrzebne studia. W młodym wieku ludzie idą na nie bo wszyscy idą i nie wypada inaczej. Najczęściej wybierają źle inpo prostu marnują kilka lat życia, ewentualnie przedłużają sobie młodość. Ja poszedłem na polibudę mając 33 lata i poza kilkoma wyjątkami dobrze sporzytkowałem ten czas.

  • @grzegorzolejniczak8846
    @grzegorzolejniczak8846Ай бұрын

    Bardzo dziękuję za Q&A a jako patron chcę podziękować za dobry zakup, dobrze słyszany głos dodaje barwy ciekawym wykładom

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    To ja dziękuję 🙂

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1npАй бұрын

    Niezła historia. Wykładowca akademicki z tytułem doktora, realizujący projekty badawcze, mistrz sztuk walki Sensei 6 dan aikido Aikikai Shidoin, uchi-deshi Sensei Yoshimitsu Yamada, mentor młodzierzy i youtuber. Nadawałaby się na film, tylko nikt by pewnie nie uwierzył.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Haha 🙂 jakoś tak wyszło

  • @dzixe
    @dzixeАй бұрын

    Super! Dziękuję za odpowiedzi

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Dziękuję za pytania :)

  • @zygmunt73
    @zygmunt73Ай бұрын

    Ale jajo, mam zaległości na Pana kanale. I o zgrozo jestem w tej grupie która czegoś tu szuka w tej średniej wiekowej;-/ Powodzenia! Ja nie z AGHu, ale mimo wolnie robi Pan dr reklamę jakich mało, więc złe słowo przełożonych to strzał w obie stopy:P 73

  • @mariuszkajstura6635
    @mariuszkajstura6635Ай бұрын

    Ja akurat trochę tęsknie za miernikami analogowymi, ale to takie moje odczucie. Dawniej było o wiele prościej nie były tak wyśrubowane wymagania jeśli chodzi o dokładność pomiarów. Pomiary takim V640 dość mile wspominam 😀

  • @toooldtodie

    @toooldtodie

    Ай бұрын

    V640 to było moje marzenie a skończyło się na Lavo2. Zaletą tego bardzo starego miernika była kompensacja oporności sond pomiarowych. Do niektórych celów mierniki wskazówkowe i analogowe oscyloskopy są nadal bardzo przydatne i do dzisiaj używam Lavo2 na zakresie amperowym do szybkiej oceny pojemności baterii.

  • @robertrost2312
    @robertrost2312Ай бұрын

    Kiedyś Dwight D. Eisenhower powiedział, że “Plany są niczym; planowanie jest wszystkim.” często planuję co będę robić ale ważna jest przy tym samodyscyplina jak jej zabraknie to plan się wali😄

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Coś w tym jest :)

  • @Zrzyck
    @ZrzyckАй бұрын

    Metrologia to był mój ulubiony przedmiot.

  • @Mac-UK
    @Mac-UKАй бұрын

    Teraz samemu przed soba glupio sie przyznac. Zwiewalem ze studiow z 5 razy bo byl zawsze jeden, jedyny przedmiot, ktorego nie ogarnialem i bylo mi wstyd, ze nie ogarniam. Teraz wiem, ze gdybym mial takiego nauczyciela jak pan, to bym wytrwal i przebrnal. A jestem ladnych kilka lat starszy, wiec prosze to przelozyc na attitude nauczycieli z tamtych lat ;)

  • @krysieks
    @krysieksАй бұрын

    Czy jak stanę na torach i chwycę się trakcji to pojadę jak tramwaj?

  • @i.z.4614
    @i.z.4614Ай бұрын

    Po tym odcinku nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie - czy ma Pan jakieś wady? Chociaż jedną 🙂 I nie ma tu ani trochę ironii. Pozdrawiam i dziękuję za Pana nieocenioną obecność w YT. Samych sukcesów!

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Haha, pewnie, że tak 🙂 tak dużo, że lepiej nie wymieniać 😎

  • @excellenttriptravel3391
    @excellenttriptravel3391Ай бұрын

    Ja mam pytanie: a co Pan sądzi o „braku ciągłości kształcenia”.? Podam przykład: grupa laboratoryjna 4 osoby= 1 po technikum elektronicznym, elektrycznym itp+ 3 osoby po liceum ogólnokształcącym. Licealiści pierwszy raz dotykają mierniki, dowiadują się co to sprawozdanie. Uważam osobiście, ze taki system nauki nie ma szans powodzenia. Osoba po technikum „powtarza podstawy”, osoby po Liceum mdleją ze stresu ( a mogliby udzielać się w tym, w czym są dobrzy ). Temat trudny do opisania w kilku zdaniach. Jak to zmienić, jak to ulepszyć ?

  • @tomek6003

    @tomek6003

    Ай бұрын

    A po co chcesz to ulepszać. To jest prawidłowo! Skoro już to przerabiałeś wcześniej, to powtórka tematu się przyda. Będziesz bieglejszy. Nic tak nie poprawia sprawności jak powtarzanie. Dodatkowo z całą pewnością możesz liczyć na lepszą ocenę końcową.

  • @XanArcanist
    @XanArcanist29 күн бұрын

    A w sumie nasunęło mi się pytanie: W jaki sposób weryfikuje Pan wiedzę zdobytą przez Studentów na laboratoriach? Sprawozdania są przepisywane z roku na rok, sprawność wykonania ćwiczenia niezasłużenie premiuje osoby po technikach, kolokwia końcowe (zejściówki) uniemożliwiają realną pracę studenta i pogłębienie wiedzy a premiuje wyciąganie wniosków 'na bieżąco' (co spłyca zakres zagadnień i po raz kolejny premiuje osoby po technikach), duże kolokwium końcowe nie weryfikuje systematyczności pracy w semestrze...

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    28 күн бұрын

    Nie ma idealnego sposobu. Ja promuje przede wszystkim podejście motywacyjne dla studentów. Za dobre przygotowanie do zajęć (teoretyczne) są dodatkowe punkty. Same zajęcia mają służyć szeroko rozumianej nauce pomiarów oraz weryfikacji teorii w praktyce. Wyniki zawsze są dyskutowane i wspólnie wyciągamy wnioski. Nie mam też wrażenia, że sprawozdania są masowo kopiowane. Jedno ćwiczenia można wykonać na wiele sposobów co zmusza do samodzielnego opracowania sprawozdania i wniosków. To jest dla mnie najważniejsze, ćwiczenia nie mają być odtwórcze. Wtedy wiedza zostaje na dużej. Nie ma wstępnych kolokwiów. Jedynie dwa większe w semestrze. Zdobywanie punktów przez studentów w różnych kategoriach daje ocenę końcową. Pozdrawiam

  • @tomekm1408
    @tomekm1408Ай бұрын

    Czy myślał Pan o przybliżeniu miernictwa czy metrologii bardziej od strony popularno - naukowej a mniej technicznej? Chodzi nie o to, że dany miernik działa z daną dokładnością ale o to, dlaczego może z nią działać? Niedawno trafiłem na YT na film na którym, autor posługiwał się elektronicznym czujnikiem położenia (raczej wiekowym, ze wskaźnikiem analogowym). Mierzył odchylenia w nm (jeśli dobrze pamiętam) pochodzące od skrawka papieru kładzionego na stalowy statyw i obliczał wpływ sprężystości węglika spiekanego na wynik. Laserowy pomiar położenia satelitów (Astronarium). Pomiar opóźnień sygnałów i synchronizacja sieci radioteleskopów. Pomiar fal grawitacyjnych. Co się mierzy (wielkości pośrednie)? Jak się stabilizuje przyrządy? Co i jak trzeba kompensować? Jak się wytwarza czujniki? Jak się mierzy ( i czy w ogóle ) wzorce? Tu myślę o najbardziej kulistej kuli na świecie. P.S. Dziękuję za Pana pracę i pozdrawiam.

  • @daro0352
    @daro0352Ай бұрын

    Mierniki analogowe są fajne. Nie trzeba ich nawet zasilać. Tylko błędy inaczej się liczy. Ale i tak mogą mierzyć z zegarmistrzowską precyzją. Czy mogą być lepsze od cyfrowych? Nie wiem, zależy od zastosowania. Ciężko jest mi sobie wyobrazić na przykład wskaźnik wysterowania VU oparty na wyświetlaczu cyfrowym.

  • @yeeezooo
    @yeeezoooАй бұрын

    Czy będzie jakis kompleksowy kurs DSP zarówno teoria z użyciem odpowiedniego softu i praktyka?

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Nie, to nie jest kanał o programowaniu 🙂

  • @yeeezooo

    @yeeezooo

    Ай бұрын

    @@piotrburnos1004 szkoda panie Piotrze, a może jakiś płatny kurs pan zrobi?

  • @excellenttriptravel3391
    @excellenttriptravel3391Ай бұрын

    4:50 metrologia jest najwspanialsza. Ale na Politechnice trzeba było być po technikum 😊.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Kiedyś to było naturalne.

  • @krysieks
    @krysieksАй бұрын

    To AGH youtuberami stoi.. Krzysztof M Maj i Piotr Burnos... ktoś jeszcze?

  • @gogle13
    @gogle13Ай бұрын

    Najmniejszy prąd w pikofaradach ? Pozdrawiam

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Przejęzyczenie 🙂

  • @JurcioCudowny-ll6lv
    @JurcioCudowny-ll6lvАй бұрын

    JAKA APARATURA POKAZUJE W JAKIM STOPNIU GŁOŚNIKI I WZMACNIACZE PRZENOSZĄ DŹWIĘKI ZGODNIE Z ORYGINAŁEM W CAŁYM PAŚMIE BIORĄC POD UWAGĘ TEŻ DYNAMIKĘ (ENERGIĘ) DZWIĘKU

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Ай бұрын

    Trzeba zapytać Pana Tomasza z kanału 0db :)

  • @pacanosiu
    @pacanosiuАй бұрын

    może być głupie pytanie tak samo jak może być głupia odpowiedź