Mé akciové portfolio

OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
-----------------------------------------------------------------
AKTUÁLNÍ VIDEO O MÉM PORTFOLIU NALEZNETE ZDE:
• Jak vypadá mé investič...
-----------------------------------------------------------------
Ve třetím díle o mé investiční strategii se konečně a tentokrát už doopravdy podíváme na mé investiční portfolio. Netajím se tím, že jsem fanda indexového investování. Takže se mrkneme na to, jaké ETF jsem si vybral a investuju do nich své těžce vydělané peníze. Nechci nic prozradit předem, ale pojmenování "portfolio" může být v mém případě trochu zavádějící :) Více ve videu.
Každý čtvrtek večer nová epizoda
Odkazy:
www.justetf.com - skvělá stránka pro hledání a vybírání ETF
Mnou vybraný ETF:
www.justetf.com/en/etf-profil...
Další informace a celé složení ETF na německé stránce Vanguardu:
www.de.vanguard/web/cf/profes...
-----------------------------------------------------------------
Předchozí dvě části:
Má investiční strategie
• Má investiční strategie
-----------------------------------------------------------------
Má kritéria pro výběr ETF
• Má kritéria pro výběr ETF
-----------------------------------------------------------------
Další doporučené epizody:
Indexové investování
• Indexové investování -...
-----------------------------------------------------------------
00:00 Úvod
00:36 Stručné shrnutí mých kritérií pro výběr ETF
01:13 Rozbor: Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating (VWCE na Xetra)
www.justetf.com/en/etf-profil...
01:29 Kopírovaný index: FTSE All-World
02:01 Poskytovatel ETF: Vanguard
02:51 Informace pro investory
www.justetf.com/servlet/downl...
04:21 Deset největších firem
05:05 Zastoupení podle sektorů
05:39 Zastoupení podle zemí
06:39 Akumulační ETF
07:24 Celkové náklady fondu
08:34 Proč ne MSCI World nebo MSCI ACWI?
10:05 Kolik mám investováno...a kde jsem na to vzal
11:20 Portfolio o jediném ETF? Jednoduché, pohodlné a elegantní řešení
12:30 Proč neinvestuji do jiných ETF?
12:56 Myslete na svou rizikovou toleranci! Přidejte dluhopisový ETF
13:42 Závěr
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
-----------------------------------------------------------------
Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit příspěvkem přes Paypal na účet rumpel.r@gmail.com, nebo převodem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji!

Пікірлер: 187

  • 3 жыл бұрын

    AKTUÁLNÍ VIDEO O MÉM PORTFOLIU NALEZNETE ZDE: kzread.info/dash/bejne/l2iAj5KvgKfYqbQ.html Chyba ve videu - jak mě pohotově upozornil El vavrisimo níže v komentářích: v čase 8:21, když ukazuju nejlevnější fondy, mám u Lyxore Core MSCI World špatně poznamenané, že se jedná o distribuční fond. Je to akumulační fond a tím se dělí o první místo se SPDR MSCI World.

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    2 жыл бұрын

    Vsak je tam Acc rovnou v nazvu

  • @ondrastanda237
    @ondrastanda2373 жыл бұрын

    Ahoj, mockrát díky za obrovskou úsporu času při stanovování správných kritériií při výběru ETF (viz předchozí video) a za konkrétní tipy! Myslím si, že to spoustě lidem ušetří spoustu práce a hlavně je to přivede na dobrou cestu. Prostě je to pecka!

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj Ondro. Diky za komentář a mám velkou radost, že jsem poradil a pomohl. 😁 Cíl splněn 😎

  • @tralalala305
    @tralalala3054 ай бұрын

    Ahoj jsem začátečník a je úžasný jak je tvůj výklad srozumitelný.Rozhodně jdu do teho i když prvně hodlám čerpat informace ale jak se více budu orientovat jsem tam :) Opravdu díky za videa obrovský přínos do mého života 🕉️

  • @katarinapolakova2894
    @katarinapolakova28942 жыл бұрын

    Velmi si vazim vase videa, momentalne ich povazujem za najlepsie na SK/CZ trhu, vela info, transparentnost, vtipna brambora, vhodne pre zaciatocnikov + to zacina davat vsetko zmysel. Proste milujem :)

  • @jiridorazil9792
    @jiridorazil97922 жыл бұрын

    Ahoj, pěkné video, dobrá strategie, naprosto bravurně vysvětleno. Nejdůležitější je začít investovat a taky počítat s tím že příjdeš o 50% kapitálu, trpělivost-ta je velmi důležitá, dále velmi důležitá věc- hotovost, jak pro budoucí výhodné nákupy tak pro svůj klid. Ten kdo si zažil velký propad, ví o čem je řeč. Osobně jsem jednu dobu měl zainvestováno v 8 nemovitostech s pronájmy na hypotéku, nakoupeny jednotlivé akcie a neměl skoro žádnou hotovost, do toho podnikám a mám malé děti. A přišel kovid a propad na akciovém trhu..Už bych nikdy nechtěl zažít ty bezesné noci.. Jak říká náš Woren-hotovost je král.. A JÁ ŘÍKÁM-SVATÁ PRAVDA. Děkuji za hezké video. At se moc všem daří.🙃

  • @ondrejtocik3201
    @ondrejtocik3201 Жыл бұрын

    Díky za upřesnění 🙂

  • @RichtaCZ
    @RichtaCZ2 жыл бұрын

    Jsem začátečník a nemám ještě "profesní deformaci" ... a laicky si myslím, že stačí mít jedno a to nejlepší ETF. Přesně tohle jsem si musel nechat potvrdit. Mám v plánu jich mít několik, podle toho, na jak dlouhou dobu chci investovat. Nechci se celý život "živořit" abych v důchodu byl miliardář :)

  • @Kryoner1ex
    @Kryoner1ex3 жыл бұрын

    Díky za inšpiráciu 👍, ja investujem skôr aktívne a dlhodobo, ale toto ETF si otvorím ako sporenie pre dieťa.

  • 3 жыл бұрын

    Dite za 18 let podekuje, dobry plan. 👍

  • @jenikkalny
    @jenikkalny3 жыл бұрын

    Díky za ukázku pf. Mám stejné etf od března 2020. Ať se daří.

  • 3 жыл бұрын

    Neuveris, ale jsem na tom časově podobne. Naplno jsem se do toho pustil v breznu/dubnu. Ted jen drzet kurz a drzet palce, aby to rostlo jako v historii. A nezlobil bych se za nejakou korekturu trhu, abysme mohli levneji prikoupit :) Invetsovani zdar! 📈💰

  • @rockmove

    @rockmove

    3 жыл бұрын

    ten březen byl pro mne skvělá korekce (investuji již déle), pro vás skvělý start.

  • 3 жыл бұрын

    Ja ten propad bohuzel propasl. Snazil jsem se to nejak nacasovat, ale nepovedlo se. Podle ceho jsi vedel, kdy nakoupit? Mel jsi treba pravidlo ze kdyz to bude -30 %, tak koupit?

  • @rockmove

    @rockmove

    3 жыл бұрын

    @ Je to jedno z mých know how, jak nakupuji. Mám to v ebooku. Nechci tedy odpovídat veřejně, tak se prosím nezlob.

  • @karolinacerna8737
    @karolinacerna87373 жыл бұрын

    Ahoj, tvoje videa jsem objevila nedávno a jsou super, postupně zkouknu určitě všechny a fandím do budoucna! Investiční brambora je skvělá! 🤩 Mám robo-advisor a určitě chci víc ETF ve svém portfoliu, ale docela mě láká si občas koupit zlomkove akcie těch akcií které mě opravdu zajímají a chtěla bych do nich investovat dlouhodobě. (asi přes Revolut) Měla bych dotaz ohledně zlomkových akcií. Někde jsem četla že je u nich riziko když dojde ke Splitu akcie, jenže já asi nechápu včem konkrétně je to riziko? Chápu že Split je že dojde k rozdělení hodnoty jednotlivé akcie, takže když držím 1 akcii a dojde ke Splitu a z té jedné vzniknou tedy 4,tak ten kdo vlastnil jednu akcii dál vlastní 4 - stejnou hodnotu ale více akcií. Takže mi z toho vychází že pokud držím polovinu akcie a dojde k jejímu Splitu, tak nebudu držet polovinu, ale třeba v tomto případě 2 akcie, když by se to rozdělilo na 4? Případně pokud držím ještě menší zlomek akcie, tak se to úměrně podle toho rozdělí. Nebo se pletu a je to jinak a opravdu je to riziko? Nebo to chápu dobře. Děkuju moc

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj Karolíno, děkuji a mám radost, že se ti videa a brambora líbí :) Se zlomkovýma akciemi nemám zkušenosti. Každý broker to bude mít nastavené jinak, ale nevidím důvod, proč by ti při splitu neuznali zlomkové akcie. Například pokud se 1 akcie rozdělí do 4, a ty bys vlastnila čtvrtku akcie, měla by jsi po splitu vlastnit jednu celou. Napiš svému brokerovi na podporu, jak má vyřešené splity akcií - tak budeš mít jistotu.

  • @demolator2333
    @demolator23332 жыл бұрын

    Uff tak to sa mam čo učiť ,ja som vydržal cca 3 mesiace zo cca40% z mes.prijmu ,ale už som trpel ,,tak 20% je max,tak ti gratulujem a fandím všetkým čo sú schopný investovať tak ako ty.

  • 2 жыл бұрын

    Diky. Je to samozrejme individualni a kazdy mam jine moznosti. A krome cestovani mam pomerne financne nenarocne konicky. Knizky, prochazky a běhání moc nestoji :D

  • @jpek2350
    @jpek23502 жыл бұрын

    Ahoj, většinou tutoriály nějak nekomentuju, ale tvoje jsou super, hlavně pro úplné začátečníky, kteří si v tom udělají aspoň základní znalosti. Mě by ještě zajímal nějaký díl o nějakých sektorových ETF - momentálně asi Health Care, Technology nebo army - nějaké poplatné době. Děkuji Jirka

  • 2 жыл бұрын

    Ahoj Jirko. Diky za komentar a sledování! Na sektorova ETF neplanuju epizodu, jelikož jim nefandim. Tak, jako je velice nepravdepodobne, ze vybereme spravnou firmu, je nepravdepodobne, ze vybereme spravny sektor. Je to do urcite miry aktivní sprava. Neni zadny duvod, proc by zdravotnictvi nebo cokolov jineho melo mit lepsi vynosy - akademicke výzkumy nicemu takovemu nenasvedcuji. Pokud jsou tam ocekavani vyssich zisku, je to uz v cene akcii davno zapocitane a tudiz na tom nevydalme nic navic, nez v jinem sektoru, ktery je opet naceneny vzhledem k budoucim ziskum.

  • @jannecas5281
    @jannecas5281 Жыл бұрын

    Dividendovou variantu jsem vybral protože jednorázově investuji větší částku a dále již na ETF nesahám, dividenda beru jako zdroj pasivního zisku který mám k dispozici hned. Kapitálové zhodnocení je pro mě jen příjemným bonusem. Vyšší zdanění akceptuji a je pro mě snesitelné.

  • @jaroslavkukucka736
    @jaroslavkukucka736 Жыл бұрын

    60% z vyplaty je fenomenalne patris medzi 3 % ludi ktory to dokazu.. gratulujem

  • Жыл бұрын

    Nemyslim si, že to dokáží jen 3 % lidi. Jen si spousta lidí zařídila takový životní standard a nastavila své potřeby svému příjmu, že pak prostě tolik neušetří. Misto aby nejprve ušetřili a dali si bokem, tak nejdříve utraceji a pak šetří, co jim zbude. Je to podle mě o přístupu. Samozřejmě není možné pro každého ušetřit 50 %. Ale pro lidi ze střední třídy je to podle mě fakt jen otázka životního stylu. A ten je z médií a sociálních sítí nastavený hodně vysoko a hodně konzumně.

  • @Gilnar13
    @Gilnar132 жыл бұрын

    Díky moc za tvoje videa. Tohle není úplně moje parketa a vysvětluješ to neuvěřitelně stravitelným způsobem. Rád bychs e zeptal, jestli ETFs běžně umožňují vynechat nákup některých odvětví. Mám na mysli jemnější rozlišení než průmysl, zdraví, služby, ale dejme tomu tabákový průmysl, nebo něco podobného.

  • 2 жыл бұрын

    Ahoj. To už se pohybuješ v oblasti direct indexing, ktera v podstatě umožňuje vytvoření indexového portfolia na míru. Je to nový trend, ale pro běžného člověka ještě stále nedostupný. U nás snad vubec ne. Pokud chceš vynechat tabák, pak budeš muset vybírat mezi ETF na ESG (environmentální, sociální a podnikové řízení). Tyto ETF dávají větší váhu ekologickým a zodpovědným firmám a naopak ty negativní (zbraně, tabák, hazard) vynechávají, neno snižují jejich váhu. Každy poksytovatel ETF má svá vlastní ESG kritéria, takže je třeba si to dobře prostudovat, jestli tam ten tabák je, nebo není. Pokud si vybereš nějaké globální ESG ETF (mám video na Vanguard ESG Global All Cap), můžeš pak některé sektory jako zdraví navyšovat sektorově zaměřenými ETF.

  • @Gilnar13

    @Gilnar13

    2 жыл бұрын

    @ paráda, moc děkuju! A klobouk dolů za bleskovou odpověď :D

  • @tomaspiestre6979
    @tomaspiestre69793 жыл бұрын

    Zase dobrý tričko 👍🏻😁

  • 3 жыл бұрын

    Rád si vozím z dovolených a cest trička jako suvenýry 😉

  • @GodmyX
    @GodmyX10 ай бұрын

    Ahoj, děkuji moc za tvá úžasná videa! (poslal jsem trochu na kávu :D) Dalo by se tedy říct, že pro tebe osobně je SNP500 spíš "druhá nejlepší volba" pro konzervativního (pasivního) investora? Tedy, kdybys neměl tato all-world ETFs, tak bys jel SNP, ale nemusíš?

  • @ookkllii
    @ookkllii3 жыл бұрын

    Ahoj, můžu se zeptat na tvůj názor na IE00B3XXRP09 Vanguard S&P 500 UCITS ETF? Kopíruje S&P500 index, tudíž by měl být z dlouhodobého hlediska rentabilní. Jde mi to to, jestli je vhodné souběžně s tímto ETF jet i ve videu zmiňovaný fond FTSE? Je lepší mít vše na "jedné kartě" nebo mít ty karty dvě? Dále by mne zajímalo, jak funguje zpětné reinvestování úroků těchto ETF - kdy a jak probíhá, kupuje se vždy celá akcie? Nemohl by si toto někde detailněji rozebrat? Díky za videa!

  • @matval4320
    @matval43203 жыл бұрын

    skvely, diky

  • 3 жыл бұрын

    Příští týden ve čtvrtek večer bude update s novinkami 😉

  • @antoninjilek6513
    @antoninjilek65133 жыл бұрын

    Díky za zajímavou, srozumitelnou a dobře připravenou sérii videí. Rád bych se zeptal na 2 věci: 1) koupit ETF v EUR nebo USD? řešit nějak měnové riziko? 2) když bych chtěl vložit naspořenou částku do ETF, dal byste to raději najednou, nebo spíš postupně během třeba půl roku? Proč?

  • 3 жыл бұрын

    Dekuji za shlednuti a mam radost, ze se videa libi :) 1) Osobne menove riziko neresim. Vyvoj kurzu nedokaze nikdo predvidat ani na tyden dopredu, natoz na 20 nebo vice let. Zmeny kurzu vam muzou jak uskodit, tak i pomoct. Zajisteni je drahe, obzvlast dlouhodobe, a muze se negativne projevit v nakladech a ve vynosech, a to vyrazne. Vybiral bych tedy spise unhedged/menove nezajisteny ETF. 2) Obe možnosti jdou. Dle vyzkumu ma investovani cele sumy naraz vetsi uspesnost. Ve zhruba 60 az 70 % pripadu dosahnete lepsich vynosu (na zaklade historickych dat). Druha varianta muze byt ale psychologicky prijemnejsi, pokud mate obavu, ze treba trhy spadnou. Jenze i kdyz to rozlozite na 6 mesicu, klidne muzou trhy spadnout az potom. Vyberte si, co je vam prijemnejsi a pokud pokles prijde, nedelejte si zadnou hlavu - neda se to predvidat. Staci jen byt trpelivy, nezpanikarit a pokles přečkat. A financni rezerva je nutnost! Urcite si nechte cast penez na sporicim uctu pro pripad nouze a pro dobry pocit jistoty.

  • @antoninjilek6513

    @antoninjilek6513

    3 жыл бұрын

    @ díky 👍🏻

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    3 жыл бұрын

    Výhoda pravidelné investice je v tom, že se kupuje za průměrnou cenu - cena v čase kolísá, a pokud zrovna klesá, tak kupujete víc levných instrumentů a méně drahých. Kdyby třeba cena po investici čtvrt roku padala a pak se za nějakou dobu vrátila na původní hodnotu, tak u jednorázové investice jste na původní hodnotě. U pravidelné (třeba jednou za měsíc) budete v plusu, protože část jste kupoval za nižší cenu. Pokud to nějakou dobu poroste a pak to spadne na původní hodnotu, tak hodnota proti jednorázové bude nižší. Ale pořád budete mít méně těch dražších kusů než levnějších.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    2 жыл бұрын

    je jedno či kúpi a v usd alebo eur. keď vlastnia napr amazon tak je to ten istý amazon či už si ho kupoval v eur alebo usd či naraz alebo v priebehu roka je podľa mňa úplne jedno, sprav to pričom sa budeš lepšie cítiť za pol roka v priemere nestratis až tak veľa. môžeš napr aj kúpiť za 1/2 a počkať na pad/rast cojaviem 5% a potom dať tu druhú pilovicu

  • @michaelapodhrazka8104
    @michaelapodhrazka81043 жыл бұрын

    Pěkný den, mám také účet u Degira(konkrétně Basic) a po převedení první částky, jsem si chtěla zakoupit první akcie. Přestože se mi na účtu i v portfoliu částka zobrazuje jako přístupná pri zadání nákupu akcií (počtu který by měl odpovídat tomu co mám zde na účtu-at uz pres verzi market nebo limit) se mi platba zamitne a zacne mi to popisovat nejhorsi možné exekuční scénáře. Navic nakupuji v čase kdy je burza otevřena. Mohu poprosit o radu? Musim počkat např. dalsi den nez se penize zaktivuji nebo v cem je problem? Dekuji predem

  • 3 жыл бұрын

    Dobry den. Presne tak, musite pockat, protože nově poslane penize Degiro automaticky převede na eura az behem noci. Pokud nechcete cekat pres noc, muzete si měnu převést manualne. Je to zadarmo, takze proc ne. Po prevodu muzete hned nakupovat. Prevod muzete udelat nahore v prehledu uctu: kolonka FPT vlevo hned vedle "volne prostredky." Pro nakup pouzije spise prikaz limit order, nez market, a zadejte si maximalni cenu za 1 ks akcie, jakou jste ochotna zaplatit. Dole vidite bid a ask price, nakupni a prodejni cenu. Podle toho se orientujte pri stanoveni limitni ceny. Pri nakupu vas zajima ask, cili ta vyssi cena (bohuzel). Nastavte si limit order o par centu vyse, aby se prikaz provedl. Tak to delam alespon ja :)

  • @MrRichieHK
    @MrRichieHK2 жыл бұрын

    Ahoj Richarde, chápu-li to dobře, tak na degiru si mohu koupit jedno etf (ze seznamu) zdarma a další ten měsíc s poplatkem cca 2€? Takže pakliže jich chci koupit stejných 100 najednou, tak zaplatím poplatek +-2€ za 99 etf? Když bych kupoval každý den, tak bych platil každý den poplatky?

  • 2 жыл бұрын

    Ahoj. Neplati se za kazdy kus zvlášť. Poplatek se vztahuje na jednu celou transakci. Je jedno kolik ETF nakupujes/prodavas. Jinak o ETF ze seznamu bez popaltku mam cele video. kzread.info/dash/bejne/c2qL0JWHhMTAnMo.html

  • @nitrat3
    @nitrat33 жыл бұрын

    Ahoj Richarde, pokud bys rád investoval do vícero ETF a přitom byl na min. poplatcích, doporučují Trading 212, kde nejsi limitován jedním nákupem ETF za měsíc, kde je další pohyb na Degiru již zpoplatněn... Nicméně očekávám, že tohle máš již v merku :)

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj Honzo. Vím o tom, ale i tak díky za info - určitě si to přečtou další diváci, které třeba Tradin212 zaujme. Další ETF plánuji, ale na Trading212 zatím nechci přecházet. I kdyz bych si někdy rád vyzkoušel jejich systém automatického investování.

  • @vavrisimo
    @vavrisimo3 жыл бұрын

    Ahoj, díky za fajn video(a). Zarazila mě jedna věc - ten zmiňovaný Lyxor MSCI World je vážně distribuční? Já měl za to, že je akumulační.

  • 3 жыл бұрын

    Máš pravdu. Je to akumulační fond. Udělal jsem tam chybu. Ups. Hned tam dám nějaký titulek, abych to opravil. Moc děkuju za upozornění.

  • @vavrisimo

    @vavrisimo

    3 жыл бұрын

    @ rádo se stalo. Měl bych ještě jeden dotaz - ten výše zmíněný Lyxor má domicil v Lucembursku. Jak se na to díváš z pohledu danění dividend v porovnání třeba s Irskem u Vanguardu, má smysl to řešit? Díky.

  • 3 жыл бұрын

    To už je na mě moc hardcore otázka :) Zkoušel jsem googlit, ale nemůžu dohledat, jaké jsou daňové podmínky pro lucemburské ETF při reinvestování dividend. Je možné, že je lucemburské ETF musí zdanit nějakou sazbou a pak by to bylo nevýhodnější, než irské ETF, kde je ta sazba nulová. Ale fakt nevím :(

  • @vavrisimo

    @vavrisimo

    3 жыл бұрын

    @ já právě taky ne, tak jsem zkoušel vytáhnout rozumy z tebe :) každopádně ještě jednou díky moc a pokračuj v práci, děláš to moc dobře ✌️

  • @ondrejdivacky3958
    @ondrejdivacky39583 жыл бұрын

    Ahoj Richarde, musím tě pochválit za super kanál o investicích. Velká poklona! Zaujala mě možnost investovat do ETF přes Degiro. Chci se zeptat, pokud se rozhodnu dlouhodobě (20/30 let), pravidelně, 1x za měsíc, kupovat akcie např. FTSE All World , tak se hypoteticky dostanu do situace, že nebudu mít dostatek kapitálu na koupi ani jedné akcie. Pokud jsem to dobře chytil, na Degiru lze kupovat pouze celé akcie, nikoliv zlomky. Dneska se cena akcie pohybuje kolem 95 euro, před půl rokem to bylo cca 80. "Tímto" tempem růstu si za několik let budu moct dovolit jednu akcii za rok. Jak lze tohle pro dlouhodobé a pravidelné investování ošetřit? Díky moc za odpověď!

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj Ondro. Kdyby to rostlo nadale stejnym tempem, bylo by to krásné, bohužel to tak dlouhodobě nebude. Minuly rok v unoru/breznu doslo k padu akciovych trhů kvuli nejistotě ohledne Covidu a následně se během nekolila mesicu vzpamatovaly. Proto takovy rust za tak kratkou dobu. I tak ale cena porosote a cca kazdych 8-10 let se da ocekavat zdvojnásobení. Poskytovatel ETF pro takove pripady dělá split, aby byly byla lepší likvidita. Akcie za 1000 eur se obchoduji hůře, než za 100 eur. Split prakticky znamena, že se např. 1 akcie rozdělí na 10. Jestli bude Vanguard FTSE All World za 400 eur a Vanguard udělá split 1:10, tak misto 10 akcii za 400 eur budes mit 100 akcii za 40 eur. Je to bezna praxe. Apple i Microsoft uz za sebou maji celou řadu splitu, jinak by si jejich akcie nemohl zadny běžný smrtelník dovolit koupit.

  • @ondrejdivacky3958

    @ondrejdivacky3958

    3 жыл бұрын

    @ Super, moc díky za tyto informace o splitech!

  • @matousekmich
    @matousekmich3 жыл бұрын

    Díky za super video, vidím to podobně! Mám drobný dotaz. Rád bych pravidelné investování měl nastavené opravdu jednoduše, tak abych na to nemusel dalších 30 let myslet. Co mi v tom brání je každý měsíc nutnost koupit ETF manuálně. Nemáte někdo tip jak toto vyřešit, resp. brokera, kde toto lze nastavit a automatizovat? Cílem je mít pouze jednu pravidelnou měsíční odchozí transakci z účtu.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj a diky! Automaticky to za tebe muze delat nejaky roboadvisor tipu Portu, nebo Fondee, ale tam ti vznika poplatek 1 % navic. Taky by se mi libilo mit jen automaticky prikaz a nic neresit, ale 1 % mi prijde jako vysoka cena za pohodlnost. Snad bude mit nekdo nejaky tip na levnejsi reseni.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    3 жыл бұрын

    Je to poplatek 1% z celé zainvestované částky ročně s tím, že účtují měsíční zůstatky. Tedy není "navíc", nicméně když má někdo zainvestováno menší jmění, pak to 1% dělá opravdu hodně. Podobně jako v případě penzijních fondů. V případě podílových i přes 2%. Do nedávna jsem si to neuměl představit a Richard to hezky vysvětlil ve videu o penzijku.

  • @user-kk5vh1zb5u
    @user-kk5vh1zb5u3 жыл бұрын

    zdravím bramboru ale index VEU v USD má výnos od augusta 2007 po dnes asi 0% alebo sa mýlim ? naproti tomu je index SP500 presne to čo chcem vidieť.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. ETF VEU je ex-USA. Asi proto má nulový výnos. USA musí byt určitě zahrnuto, jako ve VWCE (to je to, do čeho investuji a o čem mluvím ve videu), nebo třeba IWDA. Stejně bych ale nehleděl na minulé výnosy - minulé výnosy nejsou zárukou vynosů budoucích, jak se všude píše. Jinak S&P 500 je dobrá volba 👍

  • @janmostek8968
    @janmostek89683 жыл бұрын

    Ahoj další zajímavé youtube kanály s investičním obsahem kzread.info/dash/bejne/ZoCe0a2KYru9hsY.html

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj Honzo. Hezky prehled, ani jsem nevedel, ze je nas tolik. Jen Investicni bramboru jsi nezminil, ted bude brambora cely den smutna 😭 🤣

  • @janmostek8968

    @janmostek8968

    3 жыл бұрын

    @ Promin všechny se mi do videa nevlezli můžu udělat další video do kterého dám další zajímavé kanály.

  • 3 жыл бұрын

    @@janmostek8968 V pohodě, chápu to :) Vítej na youtube a přeju ti hodně shlédnutí a odběratelů!

  • @filda2828
    @filda28283 жыл бұрын

    Ahoj! Zajímalo by mě jak to je s tím danenim. Taky totiž vlastním akumulační etf domiciled v Irsku (přes trading 212) vím že vyplněním formulare se lze danění dividend v Irsku jako občan ČR vyhnout ale mělo by platit že i ty reinvestovane dividendy je potřeba pak v Čechách zdanit 15 procenty nebo se mýlím? Česky zákon totiž nerozlišuje druh příjmu

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Dozvěděl jsem se, že dividendy jsou zdaněné uz na úrovni ETF. Takže se nemusí danit dividendy ani od akumulačního, ani od distribučního ETF - jsou už totiž zdaněné. Od distribučního ETF se dividendy musí přiznat v daňovém přiznání, i když daň už zaplatil ETF. U alumulačního ETF se nemusí přiznávát, protože je nedostaneš od ETF vyplácené na přímo.

  • @filda2828

    @filda2828

    3 жыл бұрын

    @ Můžu se zeptat na zdroj informací? Byl bych rád kdybych něco pochopil špatně nebo se změnil zákon a bylo to jak říkáš :D Podle článku z Investiční gramotnost: " V §3 odst. 2 Zákona o dani z příjmů se jednoznačně říká toto: „Příjmem se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou“. Žádné rozdíly mezi formou příjmu tedy náš zákon nezná. Proto i dividenda vyplacená v nových akciích místo hotovosti se u nás daní. Je třeba hodnotu nově připsaných akcií vyčíslit v hotovosti. Kurz nově připsaných akcií uvádí často broker v přehledu daného obchodu....Akciová dividenda v ČR proto není daňově atraktivnější než v hotovosti. Z pohledu českých daní na ni lze pohlížet jako na kombinaci nepeněžního příjmu (daněného u nás jako kapitálový příjem), za který je následně proveden nákup akcie. " www.investicnigramotnost.cz/investor-dane-4-kapitalove-prijmy-dividendy/

  • 3 жыл бұрын

    V akumulačnim ETF se ti žádné akcie nepřipisují. Máš jich pořád stejně, jen jejich hodnota naroste o nevyplacenou dividendu. ETF drží vice akcií, ne ty. Ty držíš jen hodnotnější podíl v ETF.

  • @MartinFy
    @MartinFy2 жыл бұрын

    Ahoj Richarde. Tvá videa se mi líbí. Měl bych dotaz k tvému portfoliu. Když investujes do jednoho ETF, může se stát že tento fond zkrachuje či celý Vanguard?

  • 2 жыл бұрын

    Ahoj. Toto video už je staršího data. Pridal jsem nekolik dalších ETF -mam o tom o video, určitě najdeš. Ale ve Vanguard FTSE All World mam pořád 70 % portfolia. ETF jsou samostatne entity a pokud Vanguard zkrachuje, nemůžou jeho věřitele na majetky ETF fondů sáhnout. Samotny fond zkrachovat teoretucky nemuze - vse co plati jde z obhospodarovaneho majetku a projeví se tak na vyšším TER. Správce fondu má navíc dost svázané ruce v tom, co může dělat -prakticky jen kopírovat index. Není tam moc prostoru udelat chybu. A pokud by se ETF zavřelo, proda se jeho majetek a penize se vyplatí akcionářům. Ochrana investora je zde dobře promyšlená.

  • @MartinFy

    @MartinFy

    2 жыл бұрын

    Díky za odpověď. Předpokládám že vše jsou akumulační ETF.

  • 2 жыл бұрын

    Ano, vše akumulační. Mam další ETF na value/hodnotove akcie (IS3S, 5MVL) a small cap value/male hodnotové akcie (ZPRV, ZPRX). Po 7,5 % každé, zbytek 70 % VWCE.

  • @karelkralovec8509
    @karelkralovec8509 Жыл бұрын

    Super video a I ty další videa jsou hodne inspirujici. Sdilim je dal. Investuji nejakou dobu do akcii a rozhoduji se pro etf akumulacni a zrejme pres Degiro. Nebo existuje v soucasne dobe lepsi broker? Je me 62 a k dispozici by asi byl 1m. Ktere etf by jsi zvolil aby z toho neco malo v dohledne dobe do 5 let kapalo? Dekuji za odpoved a preji Ti at se dari. Karel

  • Жыл бұрын

    Ahoj Karle. Na pět let bych volil maximálně dluhopisové ETF. Akciove ETF jsou na tak kratkou dobu příliš riziková. Pokud zrovna přijde propad trhu, budeš v háji.

  • @jirivoracek336
    @jirivoracek3363 жыл бұрын

    Ahoj. Tvá videa jsou velmi zajímavá. Od doby co jsi točil video jsem si všiml že fond iShares MSCI ACWI UCITS ETF USD (Acc) IE00B6R52259 jede také podle toho samého indexu,ale už je tam TER 0,2 .Na videu bylo tuším u tohoto fondu 0,6. Asi lidi více berou ten Tvuj( že by inspirace u Tebe :-)) Nebyla by to ale také volba pro toho kdo nechce kupovat ty 2 ETF od ishares a kombinovat to 90/10 ?

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Díky za upozornění. Opravdu, teď to má TER 0,2 %. iShares asi zapracovali na snížení nákladů, nebo se jim fond hezky rozrostl a fixní naklady se rozložily. Při tomto TER už to je dobrá investice. Až na počet akcií/holdings je to velice podobné jako FTSE All World. Doplnění: ještě jsem se rychle koukl do seznamu ETF bez poplatků od Degira. Toto ETF tam bohužel aktuálně nefiguruje 😥 Takže kdo to chce bez polatků, musí to skládat z MSCI World a MSCI EM.

  • @jirivoracek336

    @jirivoracek336

    3 жыл бұрын

    @ jj,taky jsem to tam hledal ,ale bohužel. Jinak pro kupování za fixní částku po frakcích bys doporučil jaký broker. Jde mi o zprůměrování nákupů. Tz. za draho nakupovat méně ETF a za levno více. Degiro to neumí. Co jsem koukal ,tak to umí eToro a trading 212 . Máte někdo zkušenost s těmito brokery ohledně dlouhodobé investice?

  • @osakul
    @osakul3 жыл бұрын

    Děkuji za tipy :) používáš Degiro účet Custody, nebo Basic?

  • 3 жыл бұрын

    Mam Custody. Prijde mi o trosku bezpecnejsi, protoze jsou akcie drzeny oddelene. Sice ma poplatky navic a omezene nektere sluzby, ale v mem pripade to dela jen 2,50 € rocne a umi to vse, co potrebuju. Mel jsem puvodne Basic a jelikoz uz to pak nejde zmenit, musel jsem si zalozit novy ucet a prevest si portfolio.

  • @JanOndrejkaL-56

    @JanOndrejkaL-56

    3 жыл бұрын

    @ Ahoj Richarde, znamená to, ze nekupujes akcie kazdy mesic, ale kazdy mesic odkladas penize a 1x ročně uděláš nákup? Nebo jakým způsobem dosahnes poplatku 2.5€ ročně? Diky.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Nakupuju pravidelně každý měsíc, čili mam transakční poplatky každý měsíc (i když teď už ne - nově je od poloviny dubna VWCE na seznamu ETF bez poplatku). Ten poplatek 2,50 u custody profilu byl myšlený jako poplatek za každou burzu, na které obchoduji. Myslel jsem si, že je jen u custody profilu, ale je i u basic.

  • @JanOndrejkaL-56

    @JanOndrejkaL-56

    3 жыл бұрын

    @ Jo tak. Chapu. Ok, diky moc za vysvětlení. A at se dari! Tvoje videa jsou fakt pecka. Začínám cítit, ze finanční budoucnost muzu mit vazne ve svých rukách 👍 Diky!

  • @michalchalmi3956
    @michalchalmi39562 жыл бұрын

    Chci se zeptat v jake měně obchodujete Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Accumulating ..??

  • 2 жыл бұрын

    V eurech na Xetra.

  • @coufd12
    @coufd123 жыл бұрын

    Dobrý den, můžete stran další úspory nákladů zvážit přechod k brokerovi XTB. Nákup akcií a etf do 100 000 eur/měs. bez poplatku. Diversifikace stran možných dalších etf i brokera jako bonus. Pozn. výběr z cca 200 etf, jestli se nepletu (VWCE by tam mělo být zahrnuto). Pěkný den. Díky za Vaše videa. Hodně sil do další práce.

  • 3 жыл бұрын

    Dobry den. XTB neznam, diky za tip. Mrknu na to.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj, co říkáš na iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) (USD) | CSPX, poplatek 0,07 %, Morningstar 5*

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Pravděpodobně jeden z nejlepšich S&P 500 ETF (UCITS). Kdybych chtěl investovat čistě do USA, nebo zvýšit podíl USA firem v portfoliu, tak bych to bral.

  • @DenisaSukola
    @DenisaSukola3 жыл бұрын

    Ahoj! Teraz začínam s investovaním a nakúpila som 55%- I Schares Core S&P 500 (SXR8) , 25%- ISchares Core Euro Stoxx 50 Ucits(SXRT), 20%-I Schares MSCI Emerging Markets Ucits (IS3N). Čo si myslítš o tom?

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj! Vypadá to dobře. Hezké globální pokrytí, všechno to jsou velké fondy s domicilem v Irsku, s fyzickou replikací, jsou akumulační a maji velice nízký TER. Paráda.👍

  • @codylambert1985
    @codylambert19853 жыл бұрын

    Dobrý den, ETF kopírujících index S&P 500 není opravdu málo. Máte nějaká doporučení. V seznamu jsem našel jedno, též od společnosti Vanguard, konkrétně Vanguard S&P 500 UCITS ETF. V jednom videu ste se zmínil, že pro evropský trh nejsou všechna S&P 500 vhodná, tak bych nerad šlápl vedle. Děkuji

  • 3 жыл бұрын

    Dobrý den. Nedělal jsem si žádnou detailní analýzu S&P 500 ETF, ale na první pohled vypadají dobře tady tyto. Všechny jsou dost velké, mají fyzickou replikaci, domicil v Irsku a TER 0,07 %. Doporučuji je ale dále prozkoumat - podívat se do informačního letáku atd. Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating www.justetf.com/en/etf-profile.html?query=IE00BFMXXD54&groupField=index&from=search&isin=IE00BFMXXD54 iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) www.justetf.com/en/etf-profile.html?query=IE00B5BMR087&groupField=index&from=search&isin=IE00B5BMR087 A distribuující (pokud je zájem) třeba tenhle: Vanguard S&P 500 UCITS ETF www.justetf.com/en/etf-profile.html?0&query=IE00B3XXRP09&groupField=index&from=search&isin=IE00B3XXRP09#overview

  • @codylambert1985

    @codylambert1985

    3 жыл бұрын

    @ moc děkuju

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka76072 жыл бұрын

    btw ja som tiez 100% v FTSE All World z podobnych dovodov, dlhopisy nemam ziadne, cakam kym stupnu uroky na min 3%.

  • @danieldeedeeskvor
    @danieldeedeeskvor3 жыл бұрын

    Ahoj, z pohledu investora me zajima Váš názor a to na to, ze defakto 60% platu a asi tedy uspor sazite na jedno etf pod jednu spolecnosti, nevlastnite firmy doopravdy ale akciovy podil ve fondu kterou ridi Vanguard a ač sice ne moc pravdepodobne ale prece, ho muze nekdo vytunelovat nebo se vyskytnout jakykoli jiny problem, pokuty, zakony apod. Vanguard je zaroven i brooker svojich papírů a zamestnanci jiste muzou manipulovat s ucty apod.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Dobrý dotaz, bezpečnost je důležitá a nikdo nechce přijít o své peníze. ETF je majitelem akcií společnosti a já zase skrze akcie vlastním podíl v ETF. Zaměstnanci nemají moc velký prostor s akciemi manipulovat. Vanguard FTSE All world musi sledovat index FTSE All World, nemůžou nakupovat a prodávat akcie jak chtějí. Dále musí pravidelně zveřejňovat aktuální informace o fondu. Obsažené firmy, jejich podily, celkovou hodnotu fondu atd. Není tam skoro žádný prostor pro podvod. Navíc se bavíme o největším poskytovateli podílových fondů a druhém největším poskytovateli ETF na světě. I kdyby jen jeden jejich fond dělal neplechu, přišli by o miliony klientů po celem světě a doslova o miliardy. Nikdo by s takovou firmou neinvestoval. Myslim si, že z toho důvodu má Vanguard velice dobře nastavené interní systémy kontroly a hlídají si svou pověst. Já jsem tedy v klidu.

  • @danieldeedeeskvor

    @danieldeedeeskvor

    3 жыл бұрын

    @ to sice ano ale i tak se v historii par takovych udalosti urcite udalo. Podvod je celkem jednoduchy, staci kdyz se vedeni rozhodne odprodat podily a zmizi no, takova klasika. Jen Cyrrus v cechach zvladl odprodat akcie klientu bez svoleni a nebyl to zadny problem, vlastne to pry byla nahoda a to zprava CNB si myslim ze je opravdu dobrá. Jinak smysl investice jinak chapu. Take v tom lezim a nemam moc prostoru studovat tituly, analýzy apod ale urcite chci nejaky zaklad ja mam teda SPY a doplnit to rizikovými vynosnejsimi etf.

  • 3 жыл бұрын

    Chápu. Pořád to beru tak, že Vanguard je top světová liga. Existují už od roku 1975, mají hromadu zkušenosti a čistý štít (alespoň jsem tedy o žádných problémech ještě neslyšel). To samozřejmě neznamená, že se nic nemůže stat, ale už to beru mezi kategorie rizik, jako že mě zítra srazí auto, nebo na mě v lese spadne strom.

  • @danieldeedeeskvor

    @danieldeedeeskvor

    3 жыл бұрын

    @ ano, celkove se mi libi i jejich stranky a platforma, zajimalo by me jak to funguje primo pres jejich brooker ucet.

  • 3 жыл бұрын

    Pokud vím, tak čeští občané se k Vanguardu dostanou jen skrze jejich ETF produkty nakoupené přes jiného brokera. Leda byste pracoval/žil v zemi, kde Vanguard působí napřímo.

  • @petr4077
    @petr4077 Жыл бұрын

    Přibude časem v ptf ETF na dluhopisy nebo nějaké ETC na kovy/zlato. A co nějaký fond na zemědělskou půdu? Díky.

  • Жыл бұрын

    Ahoj. Nemám to v plánu. Globální ETF obsahuje i těžařské firmy i zemědělské firmy. Aktuální verze mého portfolia je v tomto videu: kzread.info/dash/bejne/l2iAj5KvgKfYqbQ.html

  • @petr4077

    @petr4077

    Жыл бұрын

    @ No jo, v jednoduchosti je krása, ale člověk je tvor tvořivý a u investic moc přemýšlí a spekuluje co vše ještě přidat. Přehnaná diverzifikace vede k chaosu 😀. Video jsem určitě viděl - přibyly malé hodnotové firmy 😀.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj, doporučíš nějaký dluhopisový ETF?

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Třeba iShares Global Aggregate Bond UCITS EUR Hedged (Acc), obchodovány na Xetra pod symbolem EUNA. Velký fond, nízké poplatky (0,10 %) a obsahuje vládní a korporátní dluhopisy ruzných typů a splatností z vyspělých a rozvojových zemí. Je měnové zajištěný v EUR a měnové zajištění je prý je u dluhopisového ETF žadáné, i když přesně nechapu proč - ale říkají to Bogelheads, tak to bude pravda).

  • @reginaldraginer1845
    @reginaldraginer18453 жыл бұрын

    Jake je % zhodnoceni rocne historicky tohoto etf? Diky

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj, ETF je nove, vzniklo teprve 2019. Hodnotit vynosy po jednom roce (ale i trech nebo peti letech) nema smysl - zvlaste ted, kdyz jsme meli rekordne dlouhy byci trh jsou veskere vynosy za poslednich 10 naprosto zkreslene. Cilem tohoto ETF je kopirovat vyvoj globalnich akciovych trhu. Orientuju se podle vyzkumu Credit Suisse. Podle jejich vyzkumu globalni akcie za poslednich sto dvacet let vynasely prumerne 5,2 % rocne. A to je realny vynos, po zapocteni inflace (nominalni vynos by byl zhruba 7 %). Je to se vsemi krizemi, se vsemi propady a s krachem ruske a cinske burzy. Takze toto je muj ocekavany realny vynos. Samozrejme ze se to rok roku bude lisit. Nekdy to poroste +20 %, nekdy +10 %, nekdy jen +2 % a nekdy to půjde o -10 % dolu. Tech 5,2 % je prumerny rocni realny vynos, ktery ocekavam za velice dlouhe období, 30 az 40 let.

  • @ivanruza1978
    @ivanruza19783 жыл бұрын

    Ahoj,ja chcem nakúpiť ETF QQQ. Tie poplatky sú pri každom nákupe alebo ročne. Ďakujem Ivan

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Jakeho mas brokera? Pokud mas taky Degiro, tak transakcni poplatek (za nakup nebo prodej) je u ETF 2 eura plus 0,03 % z hodnoty cele transakce. Pokud tedy nakoupis za 100 eur, tak poplatek bude 2 eura plus 0,03 centu. Platis pri kazdem nakupu/prodeji. Je proto lepsi investovat napriklad 300 eur jednou za ctvrt roku, nez 100 eur mesicne. Poplatek se tak rozlozi. Cim mene budes obchodovat a cim vice usetris na poplatcich, tim lepe. A pokud mas jineho brokera, nez Degiro, tak ti neporadim. Musis se podivat do ceniku.

  • @dranel91

    @dranel91

    3 жыл бұрын

    Originální americké QQQ přes Degiro nekoupíš. Dá se koupit přes Fio, kde jsou sice vyšší poplatky za nákup/prodej (7.95 USD), ale zase nižší TER (0,2 %).

  • @petr4077
    @petr4077 Жыл бұрын

    Zůstali vám ještě nějaké individuální akcie ze začátků nebo máte čistě ETF?

  • Жыл бұрын

    Všechny individuální akcie jsem prodal a nakoupil ETF.

  • @siliconvillager
    @siliconvillager3 жыл бұрын

    Super video jako vždy. Mohl bych se zeptat na Váš názor na nebezpečí ETF bubliny - např. na kzread.info/dash/bejne/kXqZvJingbatptY.html ?

  • 3 жыл бұрын

    Diky. Odkaz se mi nechce načíst. Na bublinu ETF jenom zkopiruju s prominutím odpověď, kterou už jsem psal jinde, snad to bude relevantní 😉: Podle mě je to čistě hypotetický problém. V ETF je možná polovina peněz, ale ETF stojí za méně než l 10 % transakcí. Hlavní vliv na cenotvorbu mají aktivni investoři, ETF fondy jsou se svými obchody daleko daleko za nimi. 94 % transakci provádějí totiž indexové fondy/ETF na sekundárních trzích a mění je mezi sebou. Pouhých 6 % obchodů se dostane na primární burzu. ETF obchodují daleko méně než aktivní tradeři a rozdil je několikanásobný. Představa, ze všichni lidi budou chtit z ETF vystoupit naráz je hypotetická. Pokud k tomu dojde, jaký by to byl rozdíl oproti tomu, když by se to same dělo v aktivních fondech, nebo by to dělali aktivní investori? Vůbec žádný. Top akcie, které tvoří velkou část trhu, jako je Apple, Google, Microsoft a tak dále drží totiž skoro všichni velcí hráči. ETF svými nákupy vytvářejí jen malou neefektivitu na trhu, jelikož mají jen minimální vliv na cenotvorbu. Čím vyšší bude jejich podíl a vliv na cenotvorbu, tim více bude příležitostí pro aktivní investory. Čím úspěšnější budou aktivní investori, tím více dojde k přesunu investorů z indexů do aktivní správy. Trh se o vše postará.

  • @horijakkamnavlese5513

    @horijakkamnavlese5513

    3 жыл бұрын

    @ 'Trh se o vše postará.' Nejde nam preci o to predvidat trh? ;)

  • 3 жыл бұрын

    Při indexovém investování jde o kopírování průměru trhu, ne o předvídání jeho vývoje. Nakonec, co je trh? Nabídka a poptávka milionů investorů po celem světě. Dá se lidské chování spolehlivě předvídat? 🤔

  • @radekcymbal
    @radekcymbal Жыл бұрын

    Ahoj! Asi budu vypadat jako lama, ale mám fakt bordel, co přesně nakoupit, je na mě těch zkratek nějak moc :) Já se osobně shoduji s tím, jak investuješ ty a tak bych chtěl (přes XTB) nakoupit a dlouhodobě (min 15let) jednoduše investovat do FTSE ALL WORLD... Do této doby, jsem investoval do SP500 přes KB, která si ale bere vysoké poplatky a já do toho skočil v nerozvážnosti. Tedy bych rád přešel. Na XTB po zadání symbolu VWCE vyjíždí pouze: Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (ACC EUR). Tedy nic v USD, tak jak to vidím u tebe. Jak přesně prosím najít ETF do kterého investuješ? Děkuji! Radek.

  • Жыл бұрын

    Ahoj. Každý začátek je těžký, takže v klidu :) Na 99 % to bude to samé ETF co mám já, ale je dobré mít jistotu. Zjisti si, na které burze se to ETF obchoduje. Předpokládám, že broker sám nabízí burzu s největší likviditou a že to bude s největší pravděpodobností Německo (Xetra). Pod symbolem VWCE se toto ETF obchoduje ještě na italské burze, ale pochybuju, že by XTB nabízel nákup zrovna tam. Pak si samozřejmě ještě zkontroluj, v jaké měně budeš kupovat. Pod symbolem VWCE by to vždycky mělo být v eurech. Já sám nic v USD nekupuju - je to jen v názvu ETF a značí to, že fond samotný používá USD jako zůčtovací měnu. Pičemž brokeři zobrazují názvy ETF různé a zkracují si je. Název u brokera není určující, hlavní je ISIN (IE00BK5BQT80) a tickersymbol (VWCE).

  • @radekcymbal

    @radekcymbal

    Жыл бұрын

    @ Ahoj. Děkuji za odpověď. Přes ISIN jsem to našel :). U XTB jsou pod ním dvě ETF. Jedno v EUR obchodované ve Frankfurtu a druhé v USD obchodované v Londýně. Výkonnost mají shodnou. Teď ještě zda v EUR, nebo USD :). Říkal jsem si že USD tím, že žiji a pracuji v Evropě, je rozumnější z pohledu "geo.diverzifikace", ale zase investuji na 15 let a doufám, že v té době již budeme mít EUR i v česku a odpadne pakárna kurzem a silou měny... Tedy asi EUR.. Každopádně ještě jednou díky za tvou tvorbu. Přišel jsem na tebe přes účet Bratříčka (Ondřej Tesárek) a měl pravdu, jsi jediný kdo je uvěřitelný rozumný a srozumitelný. Děkuji!

  • Жыл бұрын

    Tak se povedlo, super! Taky jsem se rozhodl pro euro a doufám, že ho časem přijmeme a odpadne kurzové riziko. Jinak samotné ETF drží akcie v různých měnách a tyto firmy mají zisky v různých měnách, takže měnová diverzifikace se v ETF projevuje. A největší podíl má na tom samozřejmě dolar. Už jsi několikátý člověk, který Bratříčka zmiňuje. Kde mě takhle vychvaluje? Rád bych si to pustil pro potěšení ega :-D

  • @radekcymbal

    @radekcymbal

    Жыл бұрын

    @ Zkusím dohledat 🤓 Byl to cca týden starý stream …

  • @radekcymbal

    @radekcymbal

    Жыл бұрын

    @ kzread.info/dash/bejne/hZ6d17ymhcvIe8o.html 13 min

  • @user-vr6ne7kx4w
    @user-vr6ne7kx4w3 жыл бұрын

    Ahoj. Koľko percent dáva ten tvoj VANGUARD približne ročne? Infláciju nepočítaj. Sp 500 dáva vraj okolo 10% ale vraj ho už v Európe zakazali a je len ako CFD.

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj. Uz se na to někdo ptal, takze s dovolenim jen kopiruju svou odpoved: ETF je nove, vzniklo teprve 2019. Hodnotit vynosy po jednom roce (ale i trech nebo peti letech) nema smysl - zvlaste ted, kdyz jsme meli rekordne dlouhy byci trh jsou veskere vynosy za poslednich 10 naprosto zkreslene. Cilem tohoto ETF je kopirovat vyvoj globalnich akciovych trhu. Orientuju se podle vyzkumu Credit Suisse. Podle jejich vyzkumu globalni akcie za poslednich sto dvacet let vynasely prumerne 5,2 % rocne. A to je realny vynos, po zapocteni inflace (nominalni vynos by byl zhruba 7 %). Je to se vsemi krizemi, se vsemi propady a s krachem ruske a cinske burzy. Takze toto je muj ocekavany realny vynos. Samozrejme ze se to rok roku bude lisit. Nekdy to poroste +20 %, nekdy +10 %, nekdy jen +2 % a nekdy to půjde o -10 % dolu. Tech 5,2 % je prumerny rocni realny vynos, ktery ocekavam za velice dlouhe období, 30 az 40 let. * * * * A ETF kopirujici S&P500 muzes normalne koupit. Jen to musi byt ETF s domicilem v Evrope, cili UCITS ve jmene. Takovych najdes hned nekolik. Podivej se na stranku www.justetf.com a v hledani/screener zadej jmeno indexu, cili S&P 500. Najdes jich hromadu a nejsou to CFD. Velka cast ma fyzickou replikaci.

  • @Claymen7

    @Claymen7

    3 жыл бұрын

    @ A proč tedy volíš radši All world, neš S&P? Kvůli většímu rozložení a větší bezpečnosti?

  • 3 жыл бұрын

    Presne tak, kvuli vetsimu rozlozeni. S&P 500 je sazka jen na USA firmy. Hodlam investovat az do konce zivota, coz muze byt klidne dalsich 60 let a za tu dobu se muze hodne zmenit. Jine zeme muzou nabidnout vyssi vynosy. USA muze treba zpomalit a S&P 500 nemusi mit tak vysoke vynosy, jako doposud. Mozna ano, mozna ne. Nikdo nevi, co přinese budoucnost a ja nechci hadat, takze investuju do firem po celem svete, ne jen v jedne jedine zemi.

  • @Claymen7

    @Claymen7

    3 жыл бұрын

    @ Chápu, díky za odpověď. Takže jde o klasické 'bezpečné' pomalé, dlouhodobé investování.

  • 3 жыл бұрын

    Ano, ale... Nevim jestli bych to oznacil za pomale investovani...trosku se mi to prici. Asi na tom nezbohatnu tak rychle, jako v loterii, ale mam to relativne jiste. Pokud bych to naformuloval jinak: Vyssi risk se rovna vyssi pravdepodbnosti, ze vysneneho vynosu nedosahneme. Kazdopadne i ja si myslim, ze S&P 500 je skvela volba. Jen mam proste osobni preference ke globalnim akciim :) Takze volim vetsi diverzifikaci a jistotu, pred mozna vetsim vynosem, ktery neni zdaleka tak jisty, jak se muze zdat a historie se nemusi opakovat :)

  • @tomasfrank8188
    @tomasfrank81883 жыл бұрын

    Investovat na Degiru je vhodné ve všední den ? Ptám se proto, jelikož na Degiru chybí ask a bid cena. Dotaz píšu v sobotu. Veselé Velikonoce :)

  • 3 жыл бұрын

    O víkendu jsou akciove burzy zavřené A ve svatky taky. Takže od úterka 😉

  • @tomasfrank8188

    @tomasfrank8188

    3 жыл бұрын

    @ děkuji. (koupeno pivko) :-)

  • 3 жыл бұрын

    Diky! 🍻

  • @ivetalangaskova9623
    @ivetalangaskova96232 жыл бұрын

    Co kdyby brambora do budoucna začala mluvit? Třeba jako šmoula :-)

  • 2 жыл бұрын

    Přemýšlel jsem nad tím. Mluvit, nebo že by třeba vydávala zvuky jako krteček. Ale myslím, že už by to přišlo spoustě diváků otravné/rušící.

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera Жыл бұрын

    Mám ešte jednu otázku. Na záver videa hovoríš, že investovanie do ETF (alebo akcií) nebolo nikdy tak jednoduché pre bežných ľudí. V dvaciatych rokoch minulého storočia, pred krachom, mohol tiež každý investovať a to dokonca aj na pôžičku (pákovýcm spôsobom). Nie sú náhodou tieto časy dnes podobné ako tomu bolo v dvaciatych rokoch ale minulého storočia? Je mi to nejaké podozrivé.

  • Жыл бұрын

    Může to tak být - i když regulace je už dnes o dost lepší a vlády a centrální banky umí na recese lépe reagovat. Dneska je investování gamifikované skrze aplikace jako Robinhood (v USA) a eToro. Hodně se do předu tlačí obchodování se žhavými akciemi, hlavně technologických firem a spousta lidí si myslí, že objevili svět, ačkoliv do technologií se investuje už od počátku věků a díky obrovskému zájmu naivních investorů to není moc výnosná oblast. Z některých titulů se díky Wallstreetbets staly meme akcie. K investování se dostala mladá generace agresivních a nezkušených investorů, kteří spíše krátkodobě obchodují, než investují. Takoví teprve čekají na svou pořádnou lekci - od roku 2007/2008 uplynulo dlouchých 15 let a dnešní dvacátnici ještě nepoznali hluboké a dlouhé propady, jen prakticky neustálý růst (s výjimkou propadu v roce 2020, kdy ale velice rychle došlo k návratu na původní hodnoty a dalšímu šílenému růstu). První vlna propadů už přišla. Spousta lidí si myslí, že to bude pokračovat (a já si to myslím taky, i když na mou investiční strategii a pravidelné měsiční nákupy to nemá žádný vliv). Valuace amerických akcií jsou stále vysoké - Shillerovo PE pro S&P 500 je na 29,49, zatímco historický půrměr je 17. Pořád jsou ceny vysoko nad průměrěm a je kam padat. Každopádně pokud chceš začít investovat, je to pro tebe skvělá přiležitost nakupovat při propadech. Na začátku tvého investování není nic lepšího, než klesající trhy :)

  • @radoslavmichalkopera

    @radoslavmichalkopera

    Жыл бұрын

    @ Ďakujem za obšírnu odpoveď. Do budúcna ti prajem finančnú slobodu, nech ju dosiahneš čím skôr. Je s tým spojená aj celková sloboda. Maj sa pekne.

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka76072 жыл бұрын

    to ma celkom rozsekalo ze zacal som pred 7 rokmi a potom ze na 5 rokov som to prerusil :-D... 10:35

  • 2 жыл бұрын

    No jo, takhle to zni blbe 😅 Ale hned vysvetluju proc. A o investovani a akcie jsem se zajimal i pred tim a behem celeho obdobi.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    2 жыл бұрын

    @ sak jasne ale vymen si investovanie napr za chodenie do posilovne. Do posilovne som zacal chodit pred 7 rokmi, potom som si dal 5 rokov pauzicku ale uz chodim znova...

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera Жыл бұрын

    Ahoj. Ešte nemám žiadne ETF ani akciu. Ako hodnotíš odstupom času od vydania tohto videa "vanguard ftse all-world u.etf"? Hovoríš o tom niekde v 10 minúte videa. Ďakujem.

  • Жыл бұрын

    Ahoj. Pořád ho považuju za nejlepší UCIT ETF na investování do globálních akciových trhů. Nic se na tom nezměnilo. Přidal jsem do portfolia od té doby 4 další ETF (na velké hodnotové a malé hodnotové akcie), ale Vanguard FTSE pořád tvoří hlavní páteř a 70 % mého portfolia. Kdyžtak poslední video o mém portfoliu najdeš zde a od té doby není nic nového a ani o žádné změne nepřemýšlím: kzread.info/dash/bejne/l2iAj5KvgKfYqbQ.html