Księży Młyn - Imperium Karola Scheiblera

Projekt Odkrywcy Łodzi to coroczny cykl wycieczek i warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowany przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi. W tym roku zamiast spacerów proponujemy wersję filmową. Odcinek opowiada o Księżym Młynie, dziewiętnastowiecznym osiedlu robotniczym.
Film nagrany i opracowany przez pracownika Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi w ramach prowadzenia działalności edukacyjnej. Jego charakter jest ściśle edukacyjno-popularyzatorski i wiele zawartych w nim spostrzeżeń uczynionych jest na wysokim stopniu ogólności. Więcej informacji odnośnie Karola Scheiblera można znaleźć m.in. w książce Kazimierza Badziaka i Petera Christopha von Scheiblera - Scheiblerowie w drodze do ziemi obiecanej.

Пікірлер: 33

  • @smokwawelski2651
    @smokwawelski265114 күн бұрын

    Dobry materiał, pozdrawiam

  • @MlleLolaBelle
    @MlleLolaBelle Жыл бұрын

    Z ogromnym zainteresowaniem oglądam Pana filmy. Nie jestem z Łodzi, odkrywam Łódź dzięki Pana filmom. Dziękuję

  • @thelawless1523
    @thelawless15233 жыл бұрын

    Uwielbiam te rejony, znam kazdy zauek. ale niebylem tam juz 25 lat. czesto chodze tam we snie

  • @katarzynamaj7250
    @katarzynamaj72503 жыл бұрын

    Dziękujemy Filip! CTKM

  • @PawelzLublina
    @PawelzLublina2 жыл бұрын

    ciekawy materiał :) .

  • @barbarawijnand5792
    @barbarawijnand57923 жыл бұрын

    Z uwagą obejrzałam ten film .Znam niektóre rzeczy o Księżym Młynie z opowiadań .Mieszkałam z rodzicami blisko ,a krewni na samym Księżym Młynie, więc te różne historie są w pewnym stopniu znane.Ale dzięki Panu, informacje są poszerzone. Ciekawie ,zwięźle i do tego zamieszczone odpowiednie zdjęcia ❤👍

  • @KalejdoskopZarzewski

    @KalejdoskopZarzewski

    3 жыл бұрын

    Pani Barbaro, znalazłem ciekawy film. Pozdrawiam serdecznie kzread.info/dash/bejne/fXWaq5WGe7LIe5M.html

  • @barbarawijnand5792

    @barbarawijnand5792

    3 жыл бұрын

    @@KalejdoskopZarzewski dziękuję ❤ za link do tego filmu, obejrzałam ten film z dużą uwagą 🌝

  • @Zarzewwobiektywie

    @Zarzewwobiektywie

    2 жыл бұрын

    @@barbarawijnand5792 Droga Pani Barbaro, znalazłem kolejną perełkę: film z roku 1986. Tak wówczas wyglądał staw przy ul. Przędzalnianej. Pozdrawiam z Łodzi! kzread.info/dash/bejne/mZ1p3MGSoc_WiM4.html

  • @barbarawijnand5792

    @barbarawijnand5792

    2 жыл бұрын

    @@Zarzewwobiektywie Dziękuję bardzo za ten link pozdrawiam serdecznie 🌝

  • @zelowforever
    @zelowforever3 жыл бұрын

    Niesamowita historia.....I to w moim mieście.

  • @tomaszmolik2790
    @tomaszmolik27902 жыл бұрын

    Super :)

  • @naturalnezbiaejwsi8265
    @naturalnezbiaejwsi8265 Жыл бұрын

    Dzięki

  • @maciejsalski2288
    @maciejsalski22882 жыл бұрын

    Trochę tu brakuje i widzę pewne nieścisłości. Na przykład: Kościół Świętej Anny jest pobudowany już na Ślezyngu, a nie na Kśężymłynie. Herbstowie, Podobnie jak wielu łódzkich fabrykantów mieli swój udział w budowie łódzkich obiektów sakralnych. Plac pod budowę kościoła Św. Anny, podobnie jak plac pod cmentarz na Zarzewie dali Majsnerowie. Brakuje również informacji o części majątku gospodarstwa rolnego znajdującej się w końcu ulicy Emili (dziś: Biskupa Tymienieckiego). Śp. Ojciec mój, tuż po 2-giej wojnie światowej, zarządzał nim. Mieszkaliśmy tam, w domu, który dziś oddano harcerzom. Maciek.

  • @karolscheibler

    @karolscheibler

    2 жыл бұрын

    Ależ oczywiście, że Kościół nie jest fizycznie na Księżym Młynie, ale myślę że można przyjąć, iż uzupełniał całą koncepcję tego osiedla, znajdował się bowiem raptem 850 metrów od rezydencji Herbstów. Zresztą, głównie przez nich był sfinansowany, ale faktycznie plac dali Majsnerowie. Co do gospodarstwa, to faktycznie mogłem o nim jeszcze wspomnieć. Dziękuję więc za ten merytoryczny komentarz :)

  • @tomekkudlaty
    @tomekkudlaty2 ай бұрын

    Miałem okazję widzieć mieszkania na żywo.....moja mama była że Ślezynga

  • @jezalb2710
    @jezalb27103 жыл бұрын

    Z tą lokalizacją tego młyna to chyba niekoniecznie. W Parku nad Jasieniem się znajdował. Na jego fundamencie zbudowana była fabryczka włókiennicza

  • @karolscheibler

    @karolscheibler

    3 жыл бұрын

    Wydaje mi się, że chodzi Panu o Wójtowski Młyn. Na Jasieniu było kiedyś kilka młynów położonych w stosunkowo niewielkiej odległości, co skłania mnie do refleksji, że mogła to być całkiem wartka rzeka.

  • @pawematuszewski8672
    @pawematuszewski86723 жыл бұрын

    Dziękuję. Wszystko się zgadza a te brednie że pracownicy byli wyzyskiwani to narracja komuchów w którą niestety dalej ludzie wierzą. Czy może Pan poświęci jakiś odcinek i opowiedzieć o fabrykantach takich jak Geyerowie , Gromanowie, Bidermanowie, Herbstowie, Scheiblerowie o ich udzale w wojnie z Bolszewikami 1920r czy w I i II światowej.

  • @karolscheibler

    @karolscheibler

    3 жыл бұрын

    No różnie to bywało. Świat nie był gotowy na taki rozwój demograficzny i industrialny i zwłaszcza w połowie XIX w. robotnicy byli mocno eksploatowani. Im później tym lepiej dla robotników (krótsze godziny pracy), ale prawa musieli sami sobie wywalczyć. Co do drugiej uwagi, to ciekawy pomysł, ale dosyć przekrojowy i przez to niełatwy do "ogarnięcia". W dużej mierze także tragiczny jak w przypadku Bidermanów czy Geyerów.

  • @jezalb2710

    @jezalb2710

    3 жыл бұрын

    @@karolscheibler z tą lokalizacją młyna to chyba nie do końca. W Parku nad Jasieniem jest budynek posadowiony na miejscu tego młyna. Tam jest tablica z opisem.

  • @karolscheibler

    @karolscheibler

    3 жыл бұрын

    @@jezalb2710 Wydaje mi się, że chodzi Panu o Wójtowski Młyn. Na Jasieniu było kiedyś kilka młynów położonych w stosunkowo niewielkiej odległości, co skłania mnie do refleksji, że mogła to być całkiem wartka rzeka.

  • @jezalb2710

    @jezalb2710

    3 жыл бұрын

    @@karolscheibler chodzi o ten budynek gdzie Wendich uruchomił pierwszy w aktualnych granicach Łodzi przemysłowy warsztat tkacki.

  • @jezalb2710

    @jezalb2710

    3 жыл бұрын

    @@karolscheibler Tak czy inaczej warto, moim zdaniem, wspomnieć o tym budynku w Parku nad Jasieniem.

  • @localpolish
    @localpolish3 жыл бұрын

    Młody człowieku zanim ten zachwyt nad Księżym Młynem całkowicie Ciebie nie pochłonie, to trzeba także powiedzieć, że w takich famulokach jak te na Księżym Młynie jak i w famulokach fabrykanta Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej mieszkały w jednej lub dwóch izbach o niewielkim metrażu, kilkunastoosobowe rodziny. Pracowali ciężko w huku maszyn na trzy zmiany za "psie" grosze, a także w fabrykach zatrudniane były ich kilkuletnie dzieci. To były okrutne czasy wyzysku człowieka. Fabryczna "gawiedź" mieszkała w murowanych "psich budach", a fabrykanci w pałacach i "przaśnych" kamienicach zaprojektowanych przez zagranicznych architektów.

  • @karolscheibler

    @karolscheibler

    3 жыл бұрын

    Łaskawa pani, ma pani zupełną rację. Generalnie cała historia świata to okrutne czasy wyzysku drugiego człowieka. Dziewiętnasty wiek różnił się jednak tym, że wkroczyliśmy w erę industrializacji i nie znaliśmy negatywnych jej skutków. I faktycznie, rodziny były wtedy wielodzietne i mieszkały w jedno lub dwuizbowych pomieszczeniach. Ale właściwie dlaczego miało by być inaczej? Tak ludzie na wsi (ponad 90% społeczeństwa w całej Europie) mieszkali przez setki jeśli nie tysiące lat. Była to najnormalniejsza rzecz na świecie. A Scheibler oferował swoim pracownikom domy murowane, a nie drewniane (było dużo cieplej) ze sławojkami na zewnątrz (tego na wsi nie było). Zbudował szkołę, a przecież nie musiał tego robić. Na tle łódzkich fabrykantów wypadał bardzo dobrze i o tym m.in. jest ten film. Kwestia wyzysku robotników to temat na zupełnie inny film, bo sprawa jest dosyć skomplikowana i nie można jej sprowadzić do zero-jedynkowego stwierdzenia - robotnicy mieli pracę i powinni dziękować za to fabrykantowi kontra fabrykanci to krwiopijcy, którzy żerowali na ludzkiej krzywdzie. Trochę ten problem poruszam w filmie - Łódź. Koniec XIX wieku. A pani polecam książkę Marii A. Łukowskiej "Fabrykant łódzki we wspomnieniach robotników", która pokazuje różne aspekty pracy w fabryce. I proszę pamiętać o jednej ważnej rzeczy - chłopi szli do miast i stawali się robotnikami nie dlatego, że tak chcieli, ale dlatego, że sytuacja wsi w II poł. XIX w. była po prostu tragiczna.

  • @ewelinagorecka4986

    @ewelinagorecka4986

    3 жыл бұрын

    @@karolscheibler dokładnie tak. Dziś patrzymy na to zupełnie inaczej:)

  • @andrzejjanecki1726

    @andrzejjanecki1726

    3 жыл бұрын

    Zawsze zastanawiałem się dlaczego do Łodzi była tak olbrzymia migracja? Być może dlatego ze na ówczesnych wsiach panowała jeszcze większa bieda. Brakowało ziemi a wyrobnicy dosłownie przymierali głodem na przednówkach. Łódź mimo wszystko dawała większe szanse niż życie na wsi na której praca była opłacana znacznie mniej niż ta w fabrykach - trudno to sobie wyobrazić, a jednak.

  • @Filipjasieczek

    @Filipjasieczek

    3 жыл бұрын

    @@andrzejjanecki1726 Ma pan stuprocentowa rację. Dodam tylko, iż było to powiązane z niebywale rosnącą demografią oraz uwłaszczeniem chłopów w Królestwie Polskim w 1864 r.

  • @wojteks7977

    @wojteks7977

    Жыл бұрын

    Przecież powinno być zupełnie odwrotnie. To fabrykanci powinni gnieżdzić się w famułach a robotnicy na salonach w pałacach i willach. Maszyny powinny wydawać świergot ptaków i nastrojową muzykę a za jedną pensje robotnik powinien kupić powóz i vzwórke koni.. Oto jak komuna ogłupiła ludzi .

  • @tomeksroka4350
    @tomeksroka4350 Жыл бұрын

    Jaki ten kapitalizm fajny no same konfitury ...wyzysk burżuazji i tyle jak i teraz 27oozł i spierda...