O Łodzi opowiada Mistrz

Skąd na Widzewie tradycje piłkarskie?
Jaka szkoła uchodziła za najlepszą w Imperium Rosyjskim?
Kto jest dziś w Łodzi największym fabrykantem?
Gdy praprawnuk Karola Scheiblera odwiedził Łódź, był zdumiony tym, co zobaczył. Nie mógł uwierzyć, że bez współczesnych udogodnień możliwe było sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem, które zajmowało prawie 15% ówczesnego miasta.
Imperium Scheiblera czy Poznańskiego to tylko wierzchołek góry lodowej. Łódź fabryczna tętniła produkcją, a obok tych największych działali też inni fabrykanci. Obok przepychu panowała bieda, obok produkcji włókienniczej rozwijały się inne gałęzie przemysłu, a oprócz Żydów i Niemców dorabiali się tutaj także Anglicy, Francuzi, Czesi, Austriacy, Polacy, a także… Szwedzi.
W szóstym odcinku podkastu Justyna Tomaszewska rozmawia z osobą, którą w Łodzi znają wszyscy, ze swoim nauczycielem i Mistrzem - Ryszardem Bonisławskim. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o mniej znanych łódzkich fabrykantach, o firmach i zakładach nie tylko włókienniczych. Jest tu też mowa o polskich przedsiębiorcach, którzy patentowali własne rozwiązania, a ich produkty były użytkowane w całym kraju. To pełna anegdot opowieść o odważnych ludziach wielu kultur i nacji, którzy budowali potęgę miasta aż do czasów I wojny światowej.
#łódź #historia

Пікірлер: 3

  • @annakaczmarczyk6588
    @annakaczmarczyk65888 ай бұрын

    Macie Państwo tak przyjemne głosy, aż przyjemnie się słucha

  • @pociagudowidawy-asystentka909
    @pociagudowidawy-asystentka9094 ай бұрын

    z tym mistrzem to bym nie przesadzała....

  • @kozackihetman
    @kozackihetman8 ай бұрын

    Za gubernii piotrkowskiej w Łodzi żyło się najlepiej. Najwięcej zbudowano, najwięcej mieszkańców przybyło.