Konwersja główki ramy o średnicy 1 cala (25,4 mm) do średnicy 1 1/8 cala (28,6 mm) w systemie a-head

W dzisiejszym filmie pokazuję w jako sposób przerobić ramę roweru przystosowaną do montażu widelca, którego grubość rury sterowej wynosi 1 cal (25,4mm) w taki sposób, aby możliwe było zamontowanie widelca w systemie a-head czyli wyposażonego w niegwintowaną rurę sterową o średnicy 1 1/8 cala (28,6 mm).

Пікірлер: 57

  • @W0j45
    @W0j456 ай бұрын

    Druciarstwo, nie druciarstwo, najważniejsze, że działa. Dzięki za filmik.

  • @Mavczers
    @Mavczers6 ай бұрын

    No to idąc dalej można zamontować stery 1,25-1,5 cala i zamocować taperowany widelec kosztem kolejnych kilku mm :) Dobrze wiedzieć, że moje bianchi ma szansę na nowy widelec.

  • @MartinHRB
    @MartinHRB6 ай бұрын

    Kreatywne "druciarstwo" :) Bardzo dobra robota. Pozdrawiam.

  • @shelbyguitars5694
    @shelbyguitars56946 ай бұрын

    Uważam to co pokazałeś w tym filmie za bardzo fajny patent 👍 Na pewno ktoś z tego skorzysta, możliwe że sam za jakiś czas zastosuję takie rozwiązanie 😁

  • @GdzieTo
    @GdzieTo6 ай бұрын

    Ciekawe, proste i tanie rozwiązanie. Nieźle to wymyśliłeś i wykonałeś. Wygląda, że działa. Dobra robota. Dobry instruktaż / tutorial.

  • @na.2.kolach.
    @na.2.kolach.6 ай бұрын

    O chłopie rozwiązałeś moje problemy . Duży 👍 dla Ciebie

  • @dariuszt1640
    @dariuszt16406 ай бұрын

    Zmianę geometrii można częściowo zniwelować górna część główki ramy skracamy o 8mm,natomiast dolną miskę która ma 8mm skracamy na 4mm i wciskamy w tuleje będzie skręcona z górną miską nie ma szans by wypadła,i jeszcze górną tuleje można by dać dłuższa aż do spawu

  • @tcwdk
    @tcwdk6 ай бұрын

    Robiłem parę lat temu podobną konwersję tylko bałem się dawać tak płytko tą górną część i dobiłem ją za rurę górną ramy (tak, że też miała wgłębienie - tak jak u Ciebie dolna część). Całość złapałem dwuskładnikowym klejem go gwintów (nie mam spawarki, ani umiejętności do jej obsługi) i całość trzymała się bardzo solidnie. Myślę, że jako commute bike, na dojazd do pracy po mieście spokojnie wytrzyma lata. Natomiast co do większych przeciążeń to nie testowałem. Można też sfazować lekko te dostawki żeby płynniej się schodziły z ramą. Super robota, bardzo fajny kanał, zostawiam suba i pozdrawiam!

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Dzięki!

  • @grzegorzkrawczyk7310
    @grzegorzkrawczyk73105 ай бұрын

    Dla spokojnej głowy zjechał bym tą główkę do gołego metalu przed tą całą operacją a następnie zespawał nowe elementy i pomalował.

  • @jerzycieslak7928
    @jerzycieslak79286 ай бұрын

    Genialne w swojej prostocie!

  • @stawiniakpol2891
    @stawiniakpol28916 ай бұрын

    Mega dobry patent :) Taki prosty a taki genialny :)

  • @zardzewiaymozg4834
    @zardzewiaymozg48343 ай бұрын

    Znakomity pomysł. To nie żadne druciarstwo tylko po prostu kreatywność. Ja ze swojej strony mam tylko taką obawę co do tej dolnej przejściówki, bo ona będzie wystawiona na duże obciążenia dynamiczne. Myślę, że ja bym ją jednak przyspawał lub wymienił po prostu całą tę rurę sterową na tę stalową z Allegro jeżeli rama jest stalowa. Tej wiosny planuję coś takiego zrobić to się tu pochwalę.

  • @TloluviN02
    @TloluviN026 ай бұрын

    Bardzo dobry pomysł.

  • @Jdk5
    @Jdk56 ай бұрын

    Słuchaj daj do tokarza żeby to wyglądało estetycznej. Miska moze być spalana razem z tulejką, albo tulejką będzie tak podcięta w środku pod kątem że kiedy wchodzi do miska, to będzie tworzyć jedno cale. Spróbuj to sprzedać

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Mając tokarkę można rozwinąć ten pomysł tak jak piszesz. Co więcej - gdyby się okazało, że inna rama ma większą średnicę zewnętrzną główki to przy pomocy tokarki można by zebrać z wewnętrznej ścianki tuleji nadmiar materiału żeby ją dopasować. Nie mam niestety takich narzędzi jak tokarka a filmik miał pokazać, jak niskim kosztem oraz metodami garażowymi rozwiązać problem. Myślałem również o tym, żeby ten patent zaoferować jakieś firmie robiącej różne adaptery i inne bajery do rowerów. Obawiam się jednak, że każda rama jest inna i nie da się zrobić jednego uniwersalnego zestawu tulejek, który będzie pasował do wszystkich ram z jednocalową główką ramy.

  • @qwertyazerty2137
    @qwertyazerty21376 ай бұрын

    Bardzo fajny patent. Jakby tak jeszcze obrobić krawędzie tych tulei, np. zfazować, dobrze dopasować to podcięcie pod dolną rurę i przemalować ramę, to mogłoby wyglądać, że z fabryki i tak miało być. 👌 Pytanie, czy te tuleje mają kołnierz, który blokuje głębokość osadzenia, czy wciskałeś na oko lub w inny sposób określiłeś głębokość? Bo jeśli tego kołnierza nie ma to teoretycznie przynajmniej górna miska mogłby się kiedyś obsunąć w dół. Może warto było rzeczywiście zeszlifowac fabrę z główki w miejscu osadzenia i wcisnąć tw tuleje na jakiś najmocniejszy klej do gwintów od loctite 🤔 Generalnie fajna opcja bez bawienia się w wymianę główki do czego potrzebaby już chyba profesjonalnego statywu do spawania ram.

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Do wprasowania górnej tulei musiałem użyć bardzo dużej siły - nie ma opcji żeby się samoistnie przesunęła w dół. Dodatkowo przed opadnięciem w dół chroni ją od góry miska sterów, która też została wprasowana do tulei z ogromną siłą. Bardziej obawiam się, że przy chęci wymiany misek sterowych i ich wybijaniu tuleja mogłaby "zejść z ramy" razem z miską. To może być problem. Dlatego jeżeli jednak ktoś by się obawiał takiego zjawiska to można złapać tuleję do ramy mocnym klejem dwuskładnikowym do metalu albo, co jest rozwiązaniem najpewniejszym, przyspawać.

  • @ukaszg7359
    @ukaszg73593 ай бұрын

    Musi być idealnie rownoległe. Bedzie tarło a to nie jest bezpieczne. Można na olx kupic rame z widelcem na a- head za 50-100 zł. To chyba przeróbka sie nie opłaca. Pozdrawiam

  • @mrvistu2885
    @mrvistu28856 ай бұрын

    Ciekawe, ale nie do wszystkich ram stalowych się nada to rozwiązanie. Mam ramę, gdzie rury są łączone za pomocą muf. Taka mufa zespawana na główce ma niewystarczającą wysokość, żeby wcisnąć na nią jeszcze taką tulejkę i uznać to za bezpieczne, bo będzie siedzieć za płytko.

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Prawda

  • 6 ай бұрын

    Brawo. Kawał solidnej, nikomu niepotrzebnej roboty :D Nie zrozum mnie źle. Chodzi mi o. To, że rama pod rurę 1 1/8 cala wcale nie jest na tyle droga, żeby wkładać w nią tyle czasu, a efekt nie powala. Fajnie, że pokazałeś swój pomysł. Mam nadzieję, że fajnie to sprzedasz :)

  • @Dziku888

    @Dziku888

    6 ай бұрын

    Tylko ciężko o fajną ramę stalową za normalne pieniądze.

  • 6 ай бұрын

    @@Dziku888 To prawda. Tylko po co komu stalowa rama, skoro aluminium zrobi to samo, a nie rdzewieje?

  • @Dziku888

    @Dziku888

    6 ай бұрын

    @ nie zrobi tego samego. Temat rzeka.

  • @mlupa666

    @mlupa666

    6 ай бұрын

    nie gadaj głupot ;) @

  • @loczesbb6703
    @loczesbb67036 ай бұрын

    Możesz skrócić górną część rury sterowej i dopiero wprasować tuleje. Ja jeszcze bym ci poradził przeszlifować te miejsca przed osadzeniem końcowym tulejek. Wiadomo że metal o metal będzie występować duże tarcie i zmniejszy to ryzyko przekręcenia się. Napewno bym tego nie spawał ale za to użył bym metody lutowania. Bardzo prosty zabieg polecam i pozdrawiam

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Domyślam się że mając na myśli skracanie rury sterowej tak naprawdę chodziło ci o skracanie główki ramy od góry. Myślałem o tym natomiast ciężko jest to zrobić tak żeby to równo uciąć a musi być równo bo inaczej tuleje i miski sterów krzywo się ułożą na główce ramy i stanie się to co stało się na dole Czyli będzie źle działało.

  • @loczesbb6703

    @loczesbb6703

    6 ай бұрын

    @@Oldbikerestorations Dla chcącego nic trudnego;)

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Jak byś to zrobił przy pomocy podstawowych nażędzi żeby równo uciąć? ​@@loczesbb6703

  • @loczesbb6703

    @loczesbb6703

    6 ай бұрын

    @@Oldbikerestorations najpierw trzeba dokładnie natrasowac linie cięcia najlepiej za pomocą kątownika. Rysujemy linie i obracamy kątownik obracamy linie i kątownik... W ten sposób uzyskasz równo natrasowaną główkę. Teraz tylko wystarczy wziasc piłkę do metalu i przeciąć. Zasada cięcia rur jest taka że nie tniemy jej w jednym miejscu przez całą długość tylko robimy na jednej stronie 5 ruchów przykładowo i obracamy. W ten sposób uzyskasz największą dokładność cięcia. Zawsze na końcu można wziąść pilnik i delikatnie zabielic czoło

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    @@loczesbb6703 dzięki

  • @jakubpietracho7856
    @jakubpietracho78566 ай бұрын

    Zadam znowu proste pyranie: czy to bedzie bezpieczne? Daj proszę znac bo patent niezły:-)

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Cóż, bez przetestowania tego rozwiązania "w boju" czyli na jeżdzącym rowerze trudno wyrokować na ile zaproponowane przezemnie rozwiązanie będzie bezpieczne. Teoretyzując jednak uważam że będzie bezpieczne ponieważ: 1. Zastosowane tuleje stalowe mają taką samą grubość ścianki jak oryginalna główka ramy - 2mm. 2. Tuleje zostały wprasowane na ramę na głębokość 8mm - tyle samo na ile oryginalne miski sterów wchodza w ramę. 3. Do wprasowania tulei na ramę użyłem dużo siły - więcej niż przy wciskaniu standardowych misek sterów w ramę czyli tuleje są porządnie osadzond na ramie. 4. Całość jest ściśnięta i trzymana od gory przez mostek i gwiazdkę w rurze sterowej więc raczej nic się nie samoistnie nie wysunie. 5. Tyleje są stalowe a zatem ryzyko ich pęknięcia jest znacznie mniejsze niż w przypadku czesto pękających główek ram wykonanych z aluminium.

  • @jakubpietracho7856

    @jakubpietracho7856

    6 ай бұрын

    @@Oldbikerestorations wydaje mi się że to może działać. Super patent. A i fajnie wygląda. Jedyne co to warto dociac te rurki na tokarce. Aby zachować precyzję.

  • @anka3500
    @anka35006 ай бұрын

    Okej, pytanie jak to się sprawdzi w boju. Na rurze sterowej pojawiają sie jednak duże obciążenia, ale trzymam kciuki.

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Cóż, bez przetestowania tego rozwiązania "w boju" czyli na jeżdzącym rowerze trudno wyrokować na ile zaproponowane przezemnie rozwiązanie będzie bezpieczne. Teoretyzując jednak uważam że będzie bezpieczne ponieważ: 1. Zastosowane tuleje stalowe mają taką samą grubość ścianki jak oryginalna główka ramy - 2mm. 2. Tuleje zostały wprasowane na ramę na głębokość 8mm - tyle samo na ile oryginalne miski sterów wchodza w ramę. 3. Do wprasowania tulei na ramę użyłem dużo siły - więcej niż przy wciskaniu standardowych misek sterów w ramę czyli tuleje są porządnie osadzond na ramie. 4. Całość jest ściśnięta i trzymana od gory przez mostek i gwiazdkę w rurze sterowej więc raczej nic się nie samoistnie nie wysunie. 5. Tyleje są stalowe a zatem ryzyko ich pęknięcia jest znacznie mniejsze niż w przypadku czesto pękających główek ram wykonanych z aluminium.

  • @flutek891

    @flutek891

    6 ай бұрын

    Można było oczyścić całkowicie część główki z lakieru i dla pewności nad pewnościami podkleić tuleje klejem do metalu.

  • @tankghostpl774
    @tankghostpl7746 ай бұрын

    Ja bym poszedł za ciosem i pomyślał o gwintowania tych tulejek i odcinka ramy tak by można było to wkręcić i dopiero wciskać miski

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Koszty na to nie pozwalają - zaproponowane rozwiązania miało być tanie i proste do zastosowania przez każdego czyli skomlikowane i drogie narzędzia typu tokarka albo gwintownica musiałem wykluczyć.

  • @ukaszg7359
    @ukaszg73596 ай бұрын

    Lepiej już pospawać bo może sie coś poluzować. Widziałem na innym filmie takie specjalnie miski do konwersjii. To już lepszy pomysł. Kwestia bezpieczeństwa, żeby się nic nie poluzowało bo można przelecieć przez kierownice a to już wtedy koszty tej konwersjii są nie ważne.

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Mógłbyś wrzucić linka do tego filmu z miskami bo jestem bardzo ciekawy. Szukałem filmów przedstawiających podobne rozwiązania i szczerze na YouTubie nic nie znalazłem

  • @ukaszg7359

    @ukaszg7359

    6 ай бұрын

    No własnie teraz nie pamietam. Chyba to robił Rj The Bike Guy. Chodzi mi zeby miski weszły do środka do tej ramy a na zewnatrz były szerokie na 11/8 cala.

  • @ukaszg7359

    @ukaszg7359

    6 ай бұрын

    No własnie tez teraz szukam. Chodzi mi zeby takie miski albo kupic albo zrobić, zeby one po prostu weszły do srodka tej rury. Własnie widze na allegro, że jest konwersjia ale na odwrót, z 1 1/8 na 1 cal. Może na Ali Express są takie miski do konwersjii?

  • @ukaszg7359

    @ukaszg7359

    6 ай бұрын

    kzread.info/dash/bejne/Z2Sqw82cj5rborA.htmlsi=2V9asgnVRKg_U_d8

  • @ukaszg7359

    @ukaszg7359

    6 ай бұрын

    A juz teraz poprawiam sie bo tam jak powiedziałes jest tylko 1 mm luzu to do środka chyba nie da rady ale znalazlem cos innego że miski wchodza na zewnatrz. Tak jak u ciebie.

  • @zdzisawkostka8759
    @zdzisawkostka87596 ай бұрын

    Dentysta już liczy forsę.

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    A to z jakiego powodu dentysta liczy kasę? Przeciez kierownica się nie oderwie od ramy bo trzyma ją mostek i gwiazdka. Żeby wszystko skończyło się spektakularną kraksą musiałaby się urwać cała główka ramy, a to się z powodu zastosowania rozwiązania pokazanego na filmie nie zdaży. Nie mówię oczywiście że rozwiązanie to można stosować w rowerach downhillowych ale do miejskiej szosy moim zdaniem w zupełności wystarczy ponieważ jest wystarczajaco bezpieczne. Dodatkowo gdyby ktoś uważał że poziom bezpieczeństwa jednak jest niski bo tuleje mogą odpaść ( chociaż nie wiem jak miałoby się to stać) to jak wskazałem na filmie można je dodatkowo przyspawać do ramy.

  • @Custom.Air.Culture
    @Custom.Air.Culture6 ай бұрын

    Co cie zobaczyło to się nie odzobaczy🤯 i mam tylko nadzieję że każdy kto chce powielać pomysł jest świadomy konsekwencji tego co się stanie jak tuleje zaczną się wyrabiać i szlifować sterowke😢

  • @Oldbikerestorations

    @Oldbikerestorations

    6 ай бұрын

    Co się wtedy stanie? I dlaczego tuleje miałyby się wyrabiać skoro są bardzo ciasno w prasowane na ramę?

  • @dariuszt1640

    @dariuszt1640

    6 ай бұрын

    I jakie niby będą te konsekwencje,rozwiń swoja myśl

  • @Custom.Air.Culture

    @Custom.Air.Culture

    6 ай бұрын

    Wy tak serio? Przecież to się szybciej posybie jak rozbiegany diesel. Jakie obciążenia przechodzą na główkę ramy podczas jazdy chyba wszyscy wiedzą a szczególnie ci co śmigają na sztywnym widelcu. Więc jak to ma nie dostać luzów, kosić łożysk aż w końcu nacinać sterówki do momentu aż któregoś razu skręcisz kierownice a koło zostanie. Nie bez powodu łożyska montuje się wewnątrz główki ramy z odpowiednim dystansem od rury sterowej. Po bułki będziesz na tym jeździł? Ja bym się bał. Bez prawidłowej osiowosci i podparcia nie ma to prawa bytu. Idąc tokiem myślenia że można spawać? Jasne że można. Tylko po co tak skoro masz 1m rury której wystarczy ci na 5 takich główek ramy. Pozdrawiam

  • @elaa977

    @elaa977

    6 ай бұрын

    Po pierwsze - skoro wciskane w ramę miski sterów nie dostają luzów to te tuleje też ich nie powinny dostać, tym bardziej, że są wciśnięte z dużym oporem. Po drugie - nie jest prawdą że "łożyska montuje się wewnątrz ramy". Przy sterach skręcanych 1' jak również przy sterach ahead 1 1/8' łożyska umieszczone są w miskach a nie wewnątrz główki ramy. Po trzecie - jak niby ma dojść do sytuacji w której "skręcisz kierownicę a koło zostanie"? Przecież koło jest połączone z widelcem a ten jest na sztywno połączony z kierownicą za pośrednictwem mostka. Jeżeli mostek będzie dokręcony z odpowiednią siłą to mało prawdopodobne jest samoistne oddzielenie się koła od kierownicy, chyba że mostek będzie za słabo skręcony. Naete jeżeli tuleje się obluzują to cały układ będzie trzymany przez duet - widelec z rurą sterową + mostek.

  • @Custom.Air.Culture

    @Custom.Air.Culture

    6 ай бұрын

    Idąc tym tokiem myślenia opony są niepotrzebne bo na samej obręczy też da się jeździć. Od łożyskowania zewnętrznego nie odchodzi się dla picu i sa ku temu jasne powody. Że kiedyś było to nie argument. Bo kiedyś też były drewniane koła. Nauka, chęć darzenia do idealizmu zmusza nas do rozwoju a nie powielaniem czegoś co już ulepszone. Ciasno z oporem? a może nawet za ciasno? Ciasne buty też da się rozchodzić. Wiesz co to osiowosc i jakie są konsekwencje jej braku? Bo w tym przypadku co 10m przejazdu może być inna. Miska, rama a nawet łożysko może kroić ci rurę sterowa a ty dalej żyj w przekonaniu że mostek i gwiazdka trzyma ci koło.