ЯК ВИНИКЛА УКРАЇНСЬКА МОВА? Лекція історика Олександра Палія

"...Українська мова точно існувала вже в 11 столітті. Хоча, найімовірніше, вона ще на півтисячоліття старша. Але то припущення, а з 11 століття - факти.
Стіни Софії Київської дозволяють бачити на одному й тому ж матеріалі, як змінювалася наша мова упродовж останнього тисячоліття. Як виявляється, змінилася вона незначно, суттєво менше, ніж за той же час французька чи англійська мови.
За часів Київської Русі в літературі використовувалася церковнослов‘янська мова Кирила і Мефодія, що є діалектом болгарської. Натомість, українська мова була присутня в законодавчих збірках, князівських грамотах та в побутових написах.
Серед останніх були й чимало графіті Софії Київської. Чимало з них давно визнані наукою, введені в науковий обіг видатним вченим полтавчанином Сергієм Висоцьким.
Отже, що ми бачимо у графіті Софії Київської?
По-перше, закінчення (ові-, єві-) в іменах буквально в сотнях графіті: "Господи помози рабу своєму Ставърови", "Господи помози рабу своєму Борисови владьдцу", "Георгиеви и мечнику княжу Васильви", "Господи помози рабо поп своим Павлоу, Семенови, Кузови, Фомѣ, Пеоновѣ", "Господи помози рабу своєму Безуєві Івану отроку Добинича і Марієві (від чоловічого імені Марій) с ним", а також "Лазореви", "Григореви", "Григорієви", "Гаврилови", "Семенови", "Павълови", "Фсыпорови", "Даниловы", "Данилови", "Гнатови", "Федорови", "Феодорови", "Оугринови", "Василеви" тощо.
Характерне для української мови чергування "к" і "ц", "к" і "ч": "Господи помози Луцѣ владичину дияку".
Нагадаю, за часів Київської Русі церковнослов’янське "ѣ" читалося як українське "і". Наявні в "Слові о полку Ігоревім", а також у численних літописах різнонаписання на кшталт "дѣвицею - дивицею" свідчать про те, що ѣ у "Слові о полку Ігоревім" вимовляється як "і", "и".
В російській мові церковнослов’янське "ѣ" здебільшого трансформувалося в "е". Однак навіть у російській мові в коренях деяких слів, наприклад, у таких як "сидеть" - від церковнослов’янського сѣдѣти, "повелитель" - від повелѣти, "свидетель" - від вѣдѣти, дотепер збереглася споконвічна вимова.
Характерне для української мови заміна "ф" на "хв": "Сподоби мя грішнаго отче Хведа не поби сноуа зъ черньцями".
Характерні для української мови прізвища: "Іоан Сліпко", "інока Спысовича", "Иван Хоудый", "Жадько", "Неженович", "Янчин".
Чітка "ы" відповідно з правилами української фонетики: "роусьскый князь благый", "русьскыи кънягыни", "великый", "Всеволожа княгыня", "послухы" (свідки).
Кличний відмінок, властивий українській мові: "Святый Пантелѣмоне", "О горе тобѣ Андрониче охъ тобѣ небоже".
Українське закінчення дієслів "-ити", "-іти": "Бо суть ісъподоб поулучити млсть от тебе",
українське закінчення "у" в родовому відмінку однини чоловічого роду: "Аврам отмолися з того спору".
Властиве українській мові м'яке "ц" наприкінці слів: "чернця", "помилуй Валерця", "поможи Архипцю".
Типово українські фрази: "Никон псал въ неділу посередь съпаса","Господи помози рабу своєму Ігнатеви на пръзъвище ми има Саєтат", "Отпил крзу би ту коли" (автор графіті кається, що пропив у Києві корзно - плащ), "Попаше Коузьма порося" (автор кається, що їв у піст свинину), "мати не хотячи дѣтичя бѣжя гет".
Останню фразу в книзі Висоцького переклали так: "Мать, не желая ребёнка, бежала прочь…". А українського перекладу не потрібно.
Характерні для української мови імена: "Михалко", "Стипъко", "Гнат" поряд з "Ігнат", зрештою "Володимиръ" при згадці про смерть Володимира Мономаха, на тому ж стовпі храму, де є згадка про поховання його батька Всеволода.
Цікаво, що стародавні написи допомагають нам вивчати українську мову, а українська мова допомагає вченим вивчати стародавні написи.
Наприклад, на Софії Київської є повідомлення про купівлю "княгинею Всеволодовою" "Боянової землі" за 700 гривень "драницями": "А передъ тими послухы купи землю княгыни Бояню всю и вдала на неи семѣдесят гривѣнь соболии а в том драниць семѣсту гривѣнь".
Яких тільки гіпотез не висловлювали російські вчені щодо того, що таке "драниці", доки не згадали українську мову. Плату було внесено шкірками соболів, "драницями", десятина з якої пішла на Софію.
Мова графіті за своєю суттю є архаїчною українською, з домішком церковнослов‘янізмів, та, подекуди, грецизмів. Усе це XI-XIV століття..."
Моя книга "Історія України" англійською мовою в кіндл-форматі - www.amazon.com/HISTORY-UKRAIN...
Якщо Вам подобаються мої відео або книги, Ви можете це підтримати: www.patreon.com/oleksandr_pal...

Пікірлер: 1 100

  • @vladdezdechado4656
    @vladdezdechado46562 жыл бұрын

    "Дрімучий світ. Ні слова, ні науки. Все загребуще, нарване, хмільне. Орел - двоглавий. Юрій - довгорукий. Хай Україну чаша ця мине!" Ліна Костенко

  • @einherz

    @einherz

    2 жыл бұрын

    орел - двоглавый лучше заменить на двоглава курка

  • @tigrusuriyiskiyi2938

    @tigrusuriyiskiyi2938

    2 жыл бұрын

    Орел двуголовий , був i у Православных церквах у Киiвi з часiв Руci ,коли ще не было Москви . Вони iзараз iснують там. А Юрко Довгорукий ,це був син Ярослава Мудрого .

  • @user-mi4gk4rt5j

    @user-mi4gk4rt5j

    2 жыл бұрын

    @@tigrusuriyiskiyi2938 Ю́рий Влади́мирович, по прозвищу Долгору́кий - князь ростово-суздальский и великий князь киевский, 6-й сын Владимира Всеволодовича Мономаха. При этом князе впервые в летописях упоминается Москва. С 1113 года до конца жизни Юрий управлял Ростово-Суздальским княжеством.До чого тут Ярослав Мудрый?

  • @user-uc7mp2hx9d

    @user-uc7mp2hx9d

    Жыл бұрын

    @@user-mi4gk4rt5j а почему он долгорукий, а не длиннорукий?

  • @user-mi4gk4rt5j

    @user-mi4gk4rt5j

    Жыл бұрын

    @@user-uc7mp2hx9d може вам до школи спочатку, потім продовжимо бесіду.

  • @Verators
    @Verators2 жыл бұрын

    "Держава Київська великокняжого столу". Запам"ятайте українці! Завчіть, запишіть, онукам розкажіть. Це дуже цікаво.

  • @garazd9050
    @garazd90502 жыл бұрын

    Украинська мова - душа украинського народа. Вподобайка.

  • @user-fv5tl4it8r

    @user-fv5tl4it8r

    2 жыл бұрын

    Тільки мова завжди насаджувалася насильницьким шляхом. Тобто, вважаєте, що українська душа любить насилля і по сутності рабська?

  • @koperzwyczajny6910

    @koperzwyczajny6910

    2 жыл бұрын

    @@user-fv5tl4it8r в кого душа не українська, а рабська той і відчуває оте "насилля". Українська (руська) мова - мова наших предків, на відміну від "росйської", не штучна, а логічна, це ж глазєвідно.)

  • @user-fv5tl4it8r

    @user-fv5tl4it8r

    2 жыл бұрын

    @@koperzwyczajny6910 Чого ж цю укр. мову насаджували репресіями (УРСР), тюрмами і концтаборами (Австро-Угорщина)? Укр. мова з'явилася у 16 столітті як наслідок польського панування. Так само, як в британських колоніях з'явився "піджн інгліш".

  • @koperzwyczajny6910

    @koperzwyczajny6910

    2 жыл бұрын

    @@user-fv5tl4it8r Коли це Австро-Угорщина репресіями нав'язувала та ще й українську мову?))) Скинь посилання.) А в УРСР взагалі, так нав'язували концтаборами українську мову, що на більшій частині України мова майже повністю знищена. На сході та півдні України ні австрійців, ні поляків не було, а мова була і ще збережена, не всю знищили при УРСР ні концтаборами ні розстрілами, яким же боком ти сюди поляків втулиш?)))

  • @user-qy8oo3jo2s

    @user-qy8oo3jo2s

    2 жыл бұрын

    @@koperzwyczajny6910 ... Татари приручили в північних околицях ЗО андрофагів, утворили Московський улус і називали їх на свій кшталт -- касаби🤗

  • @user-dk4gi8fq4i
    @user-dk4gi8fq4i2 жыл бұрын

    Слухаю всі ваші лекції, і відчуваю як десь в середині складається цілісне бачення і розуміння подій і процесів. Дякую!

  • @user-os9ji9uc3y

    @user-os9ji9uc3y

    2 жыл бұрын

    Дякую вам!

  • @Raduy_sia
    @Raduy_sia2 жыл бұрын

    З дитинства пам'ятаю, як нас привчали цуратися всього українського, в тому числі й мови, як прищеплювали асоціацію "українське" - значить маргінальне і ретроградне, неуцьке і невіглаське. І це, нажаль, було дуже дієво. Особливо в місті, особливо серед великої кількості приїжджих росіян і російськомовних. І це навіювання дуже глибоко засіло в підсвідомості, що впливає досі, навіть в дорослому віці. Це так несправедливо. І сумно. "Горе переможеним!"

  • @user-tf6zk7no9u

    @user-tf6zk7no9u

    2 жыл бұрын

    Повністю підтверджую ваші слова! Мова наша вважалась якоюсь сільською не гарною,от тільки російська- то велика могутня.

  • @tigrusuriyiskiyi2938

    @tigrusuriyiskiyi2938

    2 жыл бұрын

    Брехня ! В УРСР, вчили украiнську мову всi i розмовляли украiською . У Воронедськiй Обл , Бiлгородськiй Обл.Росii, завжли селяни рощмовляли украiською мовою ,як i зараз . Вони знають ,що це мова iх батькiв iвони руськi ( не путати з руССкими московii). Я живу на Запорiжжi , а близькi прямi родичi украiнцi по всiй Росii та Бiлорусi. Вони нiколи не комплексували до украiськоi мови.

  • @Raduy_sia

    @Raduy_sia

    2 жыл бұрын

    @@tigrusuriyiskiyi2938, тц-тц-тц, які промовисті звинувачення у брехні... Совкодрочер?

  • @user-yv2uf5eg4n

    @user-yv2uf5eg4n

    2 жыл бұрын

    Боже, яке щастя, що Україна повертає свою історію, свою мову, все своє українське, ми нація дуже древня, ми маємо цим пишатись і дякувати всім причетним до відродження всього українського, я горда за свої корені - я українка, Слава Україні

  • @valerykosinsky3727

    @valerykosinsky3727

    Жыл бұрын

    Не можу знати як було у Вас, але на Волині, де я мешкаю проблем подібного характеру не спостерігалось. Моя мама викладач россійської філології. Але в побуті і на роботі вся сім'я спілкувалась українською))

  • @user-mp9ni3tn4h
    @user-mp9ni3tn4h2 жыл бұрын

    Слава Україні! Дякую Вам пане Олександр! З нетерпінням чекаємо нових лекцій! Супер просто супер інфа! Дякую Вам за Вашу кропітку працю! Слава Нації!

  • @user-ue1bk7dn7i

    @user-ue1bk7dn7i

    2 жыл бұрын

    Палий бреше- письменность и большинство украинских слов болгарские.Я Болгарин и могу распознать какие слова болгарские

  • @user-qy8oo3jo2s

    @user-qy8oo3jo2s

    2 жыл бұрын

    @@user-ue1bk7dn7i ...якби сказали що серб, то може й повірив би!.. відколи Болгари на Балканах?..🙃

  • @user-ue1bk7dn7i

    @user-ue1bk7dn7i

    2 жыл бұрын

    @@user-qy8oo3jo2s - болгары это коренной народ Болгарии,то что они пришли с Волги -полная брехня.Если бы Вы знали болгарский,я бы Вам посоветовал ютубе канал "Големите пет лыжи В Былгарската история

  • @user-nv7zm8gq4c

    @user-nv7zm8gq4c

    2 жыл бұрын

    Героям Слава!!! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 І подяка Олександру за професійну лекцію. 👍

  • @sergeisolt2595

    @sergeisolt2595

    Жыл бұрын

    @@user-ue1bk7dn7i Какой-то вы странный болгарин, вставляете русскую букву ы в болгарские слова и наоборот ставите букву е там где должна быть болгарская ъ. Сначала научитесь грамотно писать по болгарски, а потом уже учите других истории Болгарии.

  • @zonder5115
    @zonder51152 жыл бұрын

    Я русскоязычный......,але ж дякую Олександр.Рiдненьку поважаю......

  • @ninab8234

    @ninab8234

    Жыл бұрын

    Я також ♥️👍🇺🇦

  • @user-zg4fu2sr8o
    @user-zg4fu2sr8o2 жыл бұрын

    Дякуємо за Вашу працю. Архіважливо та цікаво. Пишаємося УКРАЇНОЮ! 👍🇺🇦🇺🇦🇺🇦

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    ".. украинский язык является старшей не только за все славянские, но и санскрит, древнегреческий, латынь и другие арийские. Ибо язык тогдашних славян, а преимущественно главного племени, был таким же как ныне малороссийский..."- М.Красуский "Древность малороссийского языка."

  • @user-qy8oo3jo2s

    @user-qy8oo3jo2s

    2 жыл бұрын

    @@user-gb3rd3ec8c слава Богу🤗💛💙

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    @@user-qy8oo3jo2s По iншому i бути не може.

  • @Vuradisuravu

    @Vuradisuravu

    2 жыл бұрын

    було б чим пишатися

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    @@Vuradisuravu Это твои проблемы

  • @natashaleskova2518
    @natashaleskova25182 жыл бұрын

    Вподобайка. Дякую за цікаву лекцію. Дуже-дуже важлива тема багатьом українським політикам цю лекцію потрібно вивчити напам'ять.

  • @alexandrseliscev7188
    @alexandrseliscev71882 жыл бұрын

    Щиро дякую за важливу працю.

  • @anatoliy3323
    @anatoliy33232 жыл бұрын

    Дякуємо за цікаву фахову лекію, пане Олександре! Дослідження походження української мови спонукає кожного справжнього українця дослідити і свій родовід на генетичному рівні.

  • @user-ef1kb7fk7t
    @user-ef1kb7fk7t2 жыл бұрын

    Дуже пізнавально.Дякую Вам!Слава Україні-матері!

  • @user-vn6ex2kn1x
    @user-vn6ex2kn1x2 жыл бұрын

    Дякую пане Олександре. Луганщина вітає.

  • @user-hi2bi3pf2o
    @user-hi2bi3pf2o2 жыл бұрын

    Дякую, з мене вподобайка і комент.

  • @miladeco3819
    @miladeco38192 жыл бұрын

    Дякую за цікаву лекцію, продовжуйте свою справу

  • @Liudmyla_Yashchenko_79
    @Liudmyla_Yashchenko_792 жыл бұрын

    Вражає те, що в 13-14 сторіччі наші предки усіх верств населення вміли грамотно писати, а на рісєї ще у 20 сторіччі були безграмотні кріпаки! І я вірю, що наша земля та архіви Московії (після її розпаду) ще доведуть світу давність нашої мови та нації, щоб не ставилися до нас скептично як до нєдоросіян.

  • @user-mi4gk4rt5j

    @user-mi4gk4rt5j

    2 жыл бұрын

    Московити і зараз не дуже освічені в масі своїй , хоча серед них є безумовно і дуже освічені, але збільшого у москві.

  • @user-vp2jv5jd3l

    @user-vp2jv5jd3l

    2 жыл бұрын

    @@user-mi4gk4rt5j теж звернула увагу, коли, під час карантину, сиділа в соцмережах. Наші українці краще володіють російською ніж самі рАссЄянЄ.))

  • @Viva_la_revolucion

    @Viva_la_revolucion

    Жыл бұрын

    @@user-mi4gk4rt5j хех... 🤗

  • @valerykosinsky3727

    @valerykosinsky3727

    Жыл бұрын

    Нажаль Ви помиляєтесь. В 13-14 сторіччі поняття грамотності значно відрізнялось від наших уявлень. Письменними були лише декілька відсотків. Враховуючи кількість церковних шкіл і "вишів" вони фізично не могли забезпечити поголовну грамотність. І це не враховуючи злиденність більшої частини населення, яким часу і сил на отримання освіти не було. А про давність нашої мови нікому і доводити не потрібно. Будь який адекватний рассейський історик знає, що в 12 сторіччі мовні гілки чітко розділились на західно, південно і північно слав'янські. З південної гілки сформувалась сучасна Українська мова.

  • @RosaMoya.

    @RosaMoya.

    Жыл бұрын

    ​@@user-vp2jv5jd3l та вони розмовляли на мові ерзі у 18 ст . Обл з областю не розуміли одне одного , вони самі це пишуть тепер в коментах . Вони точно не слов'яни!!!

  • @rocketPower111
    @rocketPower1112 жыл бұрын

    Дякую!! Як завжди цікаво!!👍🇺🇦🇺🇦🇺🇦

  • @volodymyrsomyk1662
    @volodymyrsomyk16622 жыл бұрын

    дякую за важливу працю за л і к б е з

  • @monsteranat
    @monsteranat2 жыл бұрын

    Велика подяка,пане Олександре за цікаву лекцію! Чекаю наступноі!

  • @libera9552
    @libera95522 жыл бұрын

    Історія України та особливо слов'ян - надцікава!👍👍👍 Красно дякуємо автору каналу за працю щадля правди!❤

  • @user-zh7ys2gg7t

    @user-zh7ys2gg7t

    2 жыл бұрын

    @@user-zb4rs4qh5v Балякуни набалякали ...

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    Вах вах. Старые московские боты прибежали. Мужики, вы уже никому неинтересные со своими затертыми методичками.

  • @user-mn7vd2sb3x

    @user-mn7vd2sb3x

    2 жыл бұрын

    @@user-ry8bd9jg5e навіть КОЗЕЛ може відповісти- я русский!

  • @user-qy8oo3jo2s

    @user-qy8oo3jo2s

    2 жыл бұрын

    @@user-zp3hj2xs9i ... Московський улус -- проект Сараю!.. а з Києва ЗО виитіснили Литовсько-Українське військо😁

  • @user-fv5tl4it8r

    @user-fv5tl4it8r

    2 жыл бұрын

    @@user-qy8oo3jo2s Манкерманський улус Золотої Орди (Манкерман - тодішня назва Київа) розбили не якісь литовці, а Тамерлан в 1395 році, коли він здійснював похід на Орду. Він також розгромив улус Хурмадая, що знаходився на протилежному березі Дніпра. Ординці там жили осідло, це не Московське князівство, яке лише сплачувало данину. Литовці вже потім прийшли на готовеньке. А Тамерлан після взяття Манкерману повернув на Москву, але постояв біля неї кілька днів і відійшов. Православна церква відмічає це як чудо, хоча дії Тамерлана зрозумілі - він воював з Ордою, а не з росіянами. Хоч трішечки знайомтеся з історією України.

  • @user-jk6jr5vl7y
    @user-jk6jr5vl7y2 жыл бұрын

    Дуже дякую за прекрасну лекцію!

  • @user-oz4in9og1k
    @user-oz4in9og1k2 жыл бұрын

    Дякую. Дуже цікаво!!! Якщо можна, то приводьте більше посилань на джерела.

  • @user-pb9xm3gk8t
    @user-pb9xm3gk8t2 жыл бұрын

    Дякую за цікаву лекцію, пане Олександре.🙏👍💪

  • @user-sl1tu6jq6m
    @user-sl1tu6jq6m2 жыл бұрын

    Шановний пане Олександре, щиро дякую за Вашу подвижницьку працю. Користуюся Вашими Довідниками з історії України в процесі викладання, раджу їх і студентам. Будьте благословенні.

  • @user-uz6wk2tf3z
    @user-uz6wk2tf3z2 жыл бұрын

    Дякую дуже. Важливу працю ви творите, потрібну

  • @user-pc1mr8kz3k
    @user-pc1mr8kz3k2 жыл бұрын

    дякую Вам, Олександру Андрійовичу)

  • @user-im4wj9bf5r

    @user-im4wj9bf5r

    2 жыл бұрын

    Олександре

  • @user-qy8oo3jo2s

    @user-qy8oo3jo2s

    2 жыл бұрын

    @@user-im4wj9bf5r +

  • @user-sm8yx5mm9k
    @user-sm8yx5mm9k2 жыл бұрын

    Дякую за вашу працю . 👍👍👍

  • @Taras937
    @Taras9372 жыл бұрын

    Дай Боже вам сили,здоров'я і натхнення для нових відкриттів

  • @voytuk_1591
    @voytuk_15912 жыл бұрын

    Честь і хвала за вашу не легку працю в розвіюванні росіянських історичних міфів

  • @sergsopot7659
    @sergsopot76592 жыл бұрын

    Як завжди цікаво. Дякую

  • @prudyusoskar4000
    @prudyusoskar40002 жыл бұрын

    Дякую за вашу працю.

  • @tatyanatatyana3325
    @tatyanatatyana33252 жыл бұрын

    Дякую, Вам, Олександре ! Слава Україні !!! 🇺🇦

  • @user-qo6bc3sv1e
    @user-qo6bc3sv1e2 жыл бұрын

    Ставлю вподобайку

  • @user-pb9xm3gk8t
    @user-pb9xm3gk8t2 жыл бұрын

    У ВКЛ, Руському та Жемантійсткому документи вели руською мовою, тобто українською, показували ці документи, які збереглись у Львівських архівах.

  • @user-pb9xm3gk8t

    @user-pb9xm3gk8t

    2 жыл бұрын

    @@user-ve8yc9ji7z це одне і теж, неуком бути в 21 столітті дуже соромно, вчіться, не ганьбіться на весь світ.

  • @leonidavkhimenko2339
    @leonidavkhimenko23392 жыл бұрын

    Щира подяка Вам за працю !!!

  • @user-yv3pt3tp6b
    @user-yv3pt3tp6b2 жыл бұрын

    Цікаву думку висловила Фаріон, що при взаємодії живої мови і мертвої церковнослав'янської - в Україні перемогла ЖИВА мова, а в моссковії - перемогла мертва. Мертва мова - це та, яка немає житвих носіїв. Церковнослав'янська скоріше за все ніколи живою не була і не мала живих носіїв, бо була таким собі давньоболгарським "есперанто". Звісно, це пов'язано з тим, що в заліссі жили угрофіни, у них і не було живої слов'янської мови, яка б могла перемогти мертву мову. Але все ж це вельми символічно.

  • @tigrusuriyiskiyi2938

    @tigrusuriyiskiyi2938

    2 жыл бұрын

    Хто така Фарiон ? Це була до розпаду СРСР , яра комунiстка у львiвському педагогiчному унiверситетi. Вона входила на засiданнi Горкому КПРС. Це запас вона перекрасилася ,як хамелеон.А росiйська мова ,це мова ,на основi украiнського дiалекту .

  • @user-lv3lr3fu9w

    @user-lv3lr3fu9w

    Жыл бұрын

    @@tigrusuriyiskiyi2938 🤣🤣🤣...!!!

  • @Viva_la_revolucion

    @Viva_la_revolucion

    Жыл бұрын

    @@tigrusuriyiskiyi2938 Російська на основі української мови : ) Зрозуміло чому лікарні для психічно хворих закрили...

  • @igorbolotnikov975

    @igorbolotnikov975

    Жыл бұрын

    @@tigrusuriyiskiyi2938 це як сказати що італійська мова виникла на основі латинського діалекту

  • @RockistarMen

    @RockistarMen

    Жыл бұрын

    От я теж такої думки ... За основу взята церковна ... Так як треба об'єднати цей весь компот .... Подивіться та послухайте як в Московії розмовляють в селах залісся ... Як попи !!!

  • @user-rq8ml3sh4k
    @user-rq8ml3sh4k2 жыл бұрын

    Пане Олександре, щира подяка! Наче значна частина інформації вже й відома, але чітке та послідовне викладення матеріалу з посиланням на першоджерела, в повній мірі демонструє нам правдиву історію нашого народу.

  • @lecter100
    @lecter1002 жыл бұрын

    Вподобайка! Звідки ж взялась укр мова,які "іранські скіфи", "китайські гунни","тюркські сармати"її нам принесли? Візьміть карту розселення аріїв (за Р. Макрамом),карту розселення слов'ян і побачимо,що центр -той самий. Тож не дивно,що наші слова зустрічаємо в багатьох індоєвропейських мовах.

  • @user-pi4jr2wv3u

    @user-pi4jr2wv3u

    2 жыл бұрын

    Українську мову принесли іраномовні малороси, прогнавши з території сучасної України іраномовних українців. Які у свій час проганяли іраномовних русинів, за те, що ті прогнали іраномовних сарматів! А винні в усьому іраномовні трипільці, які співаючи іраномовних щедрівок, прогнали іраномовних мізинців!

  • @user-ge7ht9de4u
    @user-ge7ht9de4u2 жыл бұрын

    Привіт з Азовського узбережжя ! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦🙋‍♂️👍💛💙💪🖤❤️

  • @lecter100

    @lecter100

    2 жыл бұрын

    Українською- Сурозьке море:)

  • @lecter100

    @lecter100

    2 жыл бұрын

    Йди....похмелись!

  • @libera9552

    @libera9552

    2 жыл бұрын

    @@user-zp3hj2xs9i оце ти макітрою вдарилось!🤕🤕🤕🙉

  • @Tetiana.N

    @Tetiana.N

    2 жыл бұрын

    Вітаю 🇺🇦👍❤️💙💛❤️👍🇺🇦

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    @@libera9552 Не кормите бота.

  • @user-tf6jk5xl9z
    @user-tf6jk5xl9z2 жыл бұрын

    Дякую! Цікаво, як завжди.

  • @user-xx2lx7gb3w
    @user-xx2lx7gb3w2 жыл бұрын

    Дякую вам за інформування громадян та населення. Це так важливо!

  • @user-jy9mh7iw8c
    @user-jy9mh7iw8c2 жыл бұрын

    Коли московити привласнюють собі кириличну абетку, створену болгарами для Моравіі, тут дивуватися нема чому. Але я сам якось зиштовхнувся з тим, коли людина безсумнівно патріотична - доброволець, учасник бойових дій на Донбасі назвав кириличну абетку "руськими буквами" просто від незнання. Так що історична просвіта нам ох як необхідна!

  • @Andriy_Shalyov
    @Andriy_Shalyov2 жыл бұрын

    Дякую

  • @user-kg1ro8ln2o
    @user-kg1ro8ln2o2 жыл бұрын

    Даже,даже дякую,пане Олександр

  • @DmytroZinkiv
    @DmytroZinkiv2 жыл бұрын

    Щиро Дякую Вам Пане Історик

  • @user-dg3ym2up2j
    @user-dg3ym2up2j2 жыл бұрын

    І Ви молодець!🙂 Браво!👏👏👏

  • @halytskyi_oa
    @halytskyi_oa Жыл бұрын

    Слава Ісу! Дякую за дивовижну лекцію про нашу солов'їну. Плекаємо нашу ріднесеньку, бо крізь по світу мова є фундаментом націй. Шана героям! Слава Україні!

  • @atmarichka8441
    @atmarichka84412 жыл бұрын

    Вподобайки, коменти, пiдписка, репости-поширювання, допомога,... це наша участь в боротьбi с окупантами, колоборантами, малоросами, скотами совковими... 👍🇺🇦 .

  • @user-os9ji9uc3y

    @user-os9ji9uc3y

    2 жыл бұрын

    Щиро дякую!

  • @user-nm2se7jm7o

    @user-nm2se7jm7o

    2 жыл бұрын

    В "конституции" Орлика ясно написано, что наша отчизна - Малая Россия.

  • @yurykomarov9896

    @yurykomarov9896

    2 жыл бұрын

    Удобная и комфортная позиция, а главное гуманная.

  • @libera9552

    @libera9552

    2 жыл бұрын

    @@user-nm2se7jm7o (грец. Μικρὰ Ῥωσσία[1]) - грецька церковно-адміністративна назва, що з'явилася на початку 14 століття для окреслення Руського королівства, тобто Русі (сучасної України). Це не назва сучасної Росії.

  • @libera9552

    @libera9552

    2 жыл бұрын

    @@user-zp3hj2xs9i Гадаю, що Малою Руссю могла називатись тоді територія Московії, яка насправді була Володимиро-Суздальським князівством на початку!☝☝☝

  • @user-rc1qj8xq9f
    @user-rc1qj8xq9f2 жыл бұрын

    Дякую дуже! Ваша праця надзвичайно цінна!

  • @Tetiana.N
    @Tetiana.N2 жыл бұрын

    Виникнення мов це завжди цікаво, бо це складний і довготривалий процес...а їх єволюція взагалі безмежна 💙💛

  • @user-st4pm5qw2o

    @user-st4pm5qw2o

    2 жыл бұрын

    Не завжди: є штучно створені мови, як есперанто, або та ж росіянська !...

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    @@user-st4pm5qw2o Росiйська мова не штучна мова.

  • @Tetiana.N

    @Tetiana.N

    2 жыл бұрын

    @@user-st4pm5qw2o мені здається цікавим і виникнення штучних мов....певні люди обирають певні слова (з різних мов)...чому саме їх, чому саме вони, як воно приживеться і чи не буде занадто штучним - цікаво...)))))

  • @user-st4pm5qw2o

    @user-st4pm5qw2o

    2 жыл бұрын

    @@user-gb3rd3ec8c Видео "русский язык - искуственный и имперский" Юрий Наумкин на ютуб

  • @user-st4pm5qw2o

    @user-st4pm5qw2o

    2 жыл бұрын

    @@user-gb3rd3ec8c kzread.info/dash/bejne/Zn53ztGmpprfd6Q.html .. искуственный язык

  • @olegkot5250
    @olegkot52502 жыл бұрын

    Дякую Вам за цей канал.

  • @valentynilchenko6743
    @valentynilchenko67432 жыл бұрын

    Дякую!

  • @gelenagarkusha7601
    @gelenagarkusha76012 жыл бұрын

    Дякую, вподобайка

  • @user-uw1sy4ju5w
    @user-uw1sy4ju5w2 жыл бұрын

    Спасибо. Очень интересная лекция.

  • @user-gd8tg2zf6n
    @user-gd8tg2zf6nАй бұрын

    Дякую О. Палія, ціную його, читаю його книжки.

  • @Youramail
    @Youramail2 жыл бұрын

    Дякую.

  • @olegrybakov4455
    @olegrybakov44552 жыл бұрын

    19 09 21 Наблюдаю изучаю мову после миграции из Караганды в Украину , имею свои выводы в сравнении с руССким языком ,довольно быстро я понял что это разные языки и народы , с украинцами встречался в Казахстане , где со всего СССР были люди ,своеобразный "котел по переделки разных национальностей" в советского человека ...Интересная тема , дякую Автору !

  • @Truffle_Young_Jr

    @Truffle_Young_Jr

    2 жыл бұрын

    Вот и пиши на мове. Что на русском пишешь?

  • @user-yc1sd1zx6t

    @user-yc1sd1zx6t

    2 жыл бұрын

    @@Truffle_Young_Jr не існує «руССкого»…., існує російська - штучна мова!

  • @user-qk5ly2tv2v

    @user-qk5ly2tv2v

    2 жыл бұрын

    @@Truffle_Young_Jr рюша, не пыли!

  • @olegrybakov4455

    @olegrybakov4455

    2 жыл бұрын

    @@Truffle_Young_Jr Прав ты ,признаю Мова супер , придет время это работа мозга , чтобы новое узнать надо от мусора очистить его это не быстрое дело !

  • @olegrybakov4455

    @olegrybakov4455

    2 жыл бұрын

    @@user-yc1sd1zx6t Если выйдешь в простор интернета там только руССкий именно созданный на базе болгарского , Петро 1 менял царские чиновники (Пушкин А С) менял и в СССР меняли и сказали есть советский человек и руССкий язык межнационального общения/ Russia 'по латыни Русь ,так писали на старых Европейских картах где так же была надпись Московия , однако Московия украла название Russia и перевела как Россия и на картах в позднее время появилoсь это название в место Московии стало Russia С английского Russia переводится как Раша . Крапка !

  • @innabersheda3616
    @innabersheda36162 жыл бұрын

    Дякую,🤓👍🇺🇦

  • @user-ci2sz6xi7i
    @user-ci2sz6xi7i2 жыл бұрын

    Щира подяка!

  • @user-es5jx7iz6k
    @user-es5jx7iz6k3 ай бұрын

    ❤пане Професоре, дякую за глибину Ваших знань, які Ви передаєте своєму народові. Божого Вам благословіння і опіки Божої матері.. Ви - гордість України.

  • @korsakovoleksandr7244
    @korsakovoleksandr72442 жыл бұрын

    Усі артефакти знаходяться у Московії і охороняються ФСБ. Слава Україні!!!!!!

  • @Kordibor
    @Kordibor2 жыл бұрын

    Всі відео на каналі передивився. Це мабуть впреше у мене так. Дуже цікаво. Треба більше контенту :)

  • @oksanakravhuk644
    @oksanakravhuk6442 жыл бұрын

    Дякую за відстоювання історичної правди про минуле українського народу!

  • @user-sm6if2ej6v
    @user-sm6if2ej6v2 жыл бұрын

    Дуже цікава лекція, пане Олександр! Ми дізнаємося, нарешті, нашу справжню історію. Наша мова древня і мелодійна. Живу в Києві, бувала в Софійському соборі, але уваги не звертала. Дякую Вам за Вашу працю

  • @user-dg3ym2up2j
    @user-dg3ym2up2j2 жыл бұрын

    Рідна мова- Рідна мати ❤

  • @user-ic1vf3dh7g
    @user-ic1vf3dh7g2 жыл бұрын

    Пане Олександре ваші лекції повинні чути всі українці .

  • @matushevskyi
    @matushevskyi Жыл бұрын

    Це відео мають переглядати українці, бо користь цього відео для нас беззаперечна, дякую!

  • @prudyusoskar4000
    @prudyusoskar40002 жыл бұрын

    30 км.від Львова-є село Стільське-яке було столицею Білих Хорватів. Після потопу багато словянських племен-пішли на вільні землі за Дунай.

  • @botanikh
    @botanikh2 жыл бұрын

    Дуже детально.Гарно викладено. Я чув що оро оло появилось у 8ст тому зародження десь тоді. Молоко тільки в Україні Млеко у решти..

  • @konstantinkhuka
    @konstantinkhuka2 жыл бұрын

    Дякую Вам велике.

  • @mykolastarodubtsev7070
    @mykolastarodubtsev70702 жыл бұрын

    Слава-Україні! (це я привітався) Я вдячний Вам-Друже за працю👍 👏👌 та зичу Україні - успіху в ЧУДОВОМУ майбутньому!🌈

  • @user-sh6qs8mu2u
    @user-sh6qs8mu2u2 жыл бұрын

    Спасибо. За...

  • @HannaMarch
    @HannaMarch2 жыл бұрын

    Терміново винаходимо машину часу, щоб відновити історичну справедливість!) Дякую за Вашу працю! Дуже потрібна інформація.

  • @tnm8444

    @tnm8444

    2 жыл бұрын

    Машина часу - це люди, украIнцi з генетичною пам'яттю та iнтуIтивними знаннями. Недарма ж ми залипаемо на цих вiдео, бо вiдчуваемо своI коренi.

  • @user-xd5dy7wh6y
    @user-xd5dy7wh6y Жыл бұрын

    Дякую, Вам, Олександре, за вашу працю.

  • @Wildcherry2709
    @Wildcherry2709 Жыл бұрын

    Дякую Вам за таку цінну інформацію! Я дуже симпатизую Вашим відео, вони в такі тяжкі для українців часи, як ковток повітря!Дякую Вам за просвітницьку діяльність!!!

  • @alejandroviajero6130
    @alejandroviajero61302 жыл бұрын

    Саме так. Птах квилин став філіном. Весело було б поцікавитися у росіян, що означає назва цього птаха?

  • @vitaliygalganets8943
    @vitaliygalganets89432 жыл бұрын

    Українська мова була староукраїнською, мова наших предків! Дуже люблю нашу рідну милозвучну прекрасну мову!

  • @HuaweiY-sr8mc
    @HuaweiY-sr8mc Жыл бұрын

    Дякую пане Олександре. Дуже цiкаво.

  • @olenastepaniuk591
    @olenastepaniuk5912 жыл бұрын

    Дякую за просвітництво!

  • @Bilotur
    @Bilotur2 жыл бұрын

    Українська мова існувала завжди! Коли не будь українці припинять обирати ворогів і все стане на свої місця. Інколи мінялася назва, і все.

  • @illya.ruslanovichshevchenk4106

    @illya.ruslanovichshevchenk4106

    2 жыл бұрын

    Завжди - точно ні (люди з'явилися тільки 2,6 млнрт), але щонайменше 1000 років. Обрали не ворогів у 2014 році, але тепер знову ворога обрали. Аби все стало на свої місця, не достатньо обрати нормальну владу, бо це також залежить від, наприклад, ворогів на росії та ще багато чого

  • @user-eu7yp5mx6u
    @user-eu7yp5mx6u Жыл бұрын

    Олексанре , дякую за вашу аналітику щодо нашої рідної мови , багато цікавого і нового для себе пізнав... СЛАВА УКРАЇНІ !!! НАВІКИ СЛАВА !!!

  • @user-nx3vl7pd2w
    @user-nx3vl7pd2w Жыл бұрын

    Отримала задоволення від вашої лекції. Дякую вам🇺🇦. Обожнюю нашу мову.

  • @user-uj5bc4qz2f
    @user-uj5bc4qz2f2 жыл бұрын

    Оскільки, згідно з знахідками і написами в Камяній могилі, що біля Мелітополя є графіті старошумерською мовою, якій 12 тис років, то можна уявити, що українська мова є продовженням цієї мови, і поступової трансформацію в сучасну українську мову

  • @lecter100

    @lecter100

    2 жыл бұрын

    Продовженням? А,може,Матір'ю?

  • @user-eq4qd5gx8g

    @user-eq4qd5gx8g

    2 жыл бұрын

    Скоріше навпаки.Бо Шумерська цивілізація молодша за Трипільську .Орії(трипільці)у 5 тисячолітті до н.е.утворили доіранську державу Шумер.Потім вже араби перетворили її на Іран.Оріяни подарували Месопотамії (Шумерії) перше письмо-клинопис.

  • @lecter100

    @lecter100

    2 жыл бұрын

    @@user-eq4qd5gx8g трохи не так:Іран-наша назва,але пізніше його заселили семіти(халдеї,аккади,коротше,араби)

  • @user-eq4qd5gx8g

    @user-eq4qd5gx8g

    2 жыл бұрын

    @@user-zp3hj2xs9i Тикати будете своїм одноплемінникам на Трьох Полях...

  • @user-gb3rd3ec8c

    @user-gb3rd3ec8c

    2 жыл бұрын

    @@user-op4ey2eg4o Туповато и ни о чем. Такого языка как западно-русский язык не существовал. Галина и Киев с древнейших времен говорили на одном языке и это один народ. Скажи об этом Фарион, он тебя быстро на место поставит брех.

  • @user-bt6lf1cc7i
    @user-bt6lf1cc7i2 жыл бұрын

    Дякую за працю,не зупинитись!!!

  • @olexok538
    @olexok538 Жыл бұрын

    Дуже цiкаво та змiстовно, дякую!.. ✨🌻👶🎶🇺🇦

  • @user-od9he4tr8k
    @user-od9he4tr8k10 ай бұрын

    Пане Олександре, щиро дякую, лекція дуже цікава, просто захоплююча. ❤

  • @catcat5956
    @catcat59562 жыл бұрын

    👍👍👍🇺🇦

  • @user-zn8mm9qm5z
    @user-zn8mm9qm5z2 жыл бұрын

    Слов'яни розійшлись Европою з території України і колишньої території України, бо зараз нам належить тільки Східна Галичина , а Холмщина, Підляшшя, Берестейщина, частина Бойківщини, Перемищина, нарешті Пряшівщина...Я не закликаю їх відбирати, але правду треба казати вголос.

  • @bigfinger3690

    @bigfinger3690

    2 жыл бұрын

    А, може, навпаки - кожний слов'янський народ має право на частку своєї правітчизни? 😃

  • @user-xk5vl8eg7v
    @user-xk5vl8eg7v2 жыл бұрын

    Неймовірно цікаво!!! Велика подяка.

  • @V.Viktoria
    @V.Viktoria Жыл бұрын

    Дякую вам за це відео👍

  • @alejandroviajero6130
    @alejandroviajero61302 жыл бұрын

    Слухав не надто давно козацьку думу 1619 року. Неначе написана в наш час з небагатьма діалектизмами. Про руську мову, щоправда, не знаю майже нічого. Чув історію про дівчину, студентку родом з Курської області, яка українською мовою бідкувалася, жалілася, мовляв, яка важка "оця ваша українська мова", маючи на увазі граматику, бо вчилася у Харкові. Коли їй відповіли, що вона сама говорить нашою мовою, вона заперечила, "свою" мову назвала якось по-іншому. До чого цей випадок? До того, що Східна Слобожанщина надто давно не входила у сферу впливу українських національних рухів, відповідно, населення вважало місцеву українську мову, можливо, руською мовою.

  • @jareckgontis
    @jareckgontis2 жыл бұрын

    Мед і страва, якщо не помиляюсь, це не зовсім про скіфів. Ці слова приписують гунам

  • @user-fh9il9kk1v

    @user-fh9il9kk1v

    2 жыл бұрын

    Гуни - одне із скіфських племен.

  • @AlexanderSokolowski
    @AlexanderSokolowski2 жыл бұрын

    Дякую за змістовний розгляд нашої спільної спадщини, яка дуже потребує нашої уваги сьогодні

  • @andrii8688
    @andrii8688 Жыл бұрын

    Це чудово!! Дякую вам пане Олександре! Многоє літа!

  • @alexfoxik1293
    @alexfoxik12932 жыл бұрын

    Like!

  • @ivanivko4053
    @ivanivko40532 жыл бұрын

    На мою думку, болгари хрестились раніше русинів, та раніше зробили переклад християнської літератури для своїх потреб. А, коли, виявила бажання хреститись Русь, тоді з Царгорода у Київ, було прислано релігійних фахівців, з готовим професійним приладдям, поміж яких були книги болгарською мовою.

  • @Smit870
    @Smit8702 жыл бұрын

    Щиро дякую за прекрасну лекцію, основану на добротних історичних фактах. Доречі, для себе вияснила одну приємну річ - я без проблем розумію польську і білоруську мови не вивчаючи їх. Є стільки слів спільних або подібних, які використовуються саме в наших трьох мовах, але не в російській. І я це завжди порівнюю полякам проводячи ці мовні паралелі.

  • @katerinapriz4929
    @katerinapriz4929 Жыл бұрын

    Дякую за українську мову! 💙💛

  • @ua8132
    @ua81322 жыл бұрын

    Зробіть відео про Карту України Гійома де Боплана 1648 року

  • @ampamp8291

    @ampamp8291

    2 жыл бұрын

    Это про ту, которая «Общий план Диких полей, проще именуемых Украина, с прилежащими провинциями». Да, Боплан отлично описал польскую окраину.

  • @mel_mak_
    @mel_mak_2 жыл бұрын

    👍🏻🔥🇺🇦

Келесі