Як правильно прокидатися по будильнику? Поради сомнолога Юрія Погорецького

Ғылым және технология

Як правильно прокидатися по будильнику? Поради сомнолога Юрія Погорецького
- Доброго ранку! Як правильно прокидатися? Сьогодні будемо говорити разом з експертом, сомнологом, кардіологом, президентом Асоціації медицини сну, Юрієм Погорецьким.
Але спочатку розкажемо вам про невеличке дослідження. Як виявляється і британці і американці довго досліджували людей і випитували у них, як хто прокидається.
З’ясувалося, що більшість людей у Британії відстрочують свої будильникі і прокидаються з відстрочкою на 10-ть, на 20-ть хвилин. Інше дослідження виявило, що у американців та ж сама історія. Часто вони ігнорують звуки будильників. Ну, і можемо сьогодні дізнатися у експерта нашого, якого ми запросили, чи шкодить це здоров’ю. Як правильно прокидатися? І чи варто обирати якись спеціальні звуки для прокидання. І що це взагалі у нас таке отут на столі.
- Це не те, що ви подумали, це на очі. Це не бюстгальтер, хоча по формі воно трошечки нагадує. Так, друзі, отже запрошуємо в студію експерта, сомнолога, кардіолога, Юрія Погорецького. Пане Юрію, заходьте будь-ласка, ви нам сьогодні конче необхідні.
Подивіться друзі. Мій вчорашній момент, я проспав роботу, виявляється, по-перше, я забув завести будильник, по-друге, щоб не проспати, бо постійно просипаю, ось подивіться на мої будильники до ефіру, як я заводжу будильник. Різниця в часі між будильниками 5-10 хвилин, потім 5 хвилин, 3 хвилини, поки не прокинуся. Десь 10-ть будильників за ранок, що зі мною відбувається - це правильно чи ні?
- Це вже діагноз?
- Щоб правильно прокидатися, потрібно буде навчитися правильно спати. Як ви увійшли в сон, як ви прожили день, і як вам буде дарований цей сон. І тому на ранок це зміниться. Максимум буде три будильники. Особисто зараз я проводжу такий самий експеримент зі сном. Особисто досяг такого успіху - за 5-ть хвилин до будильника я пробуджувався. Але я суворо відстежував закони культури сну. О 22:00 лягав, о 6:00 ранку будильник встановлював. За 5-ть хвилин до спрацювання будильника я вже пробуджувався. Я досяг такої можливості.
- Але дивіться, чому я ставив таку різницю в часі невеличку у 5-10 хвилин? По-перше стільки багато будильників, тому що я боюся проспати, а по-друге я собі даю ще можливість трошечки полежати під ковдрою. А Валю, в тебе як?
- Теж дуже схоже, але давайте зрозуміємо, що відбувається з мозком людини, що відбувається з мозком Руслана, або іншої людини, яка ось так відстрочує прокидання на 5-10 хвилин, яка вже в стресі засинає, тому що боїться, що проспить.
- Згадаємо циркадні ритми і цикл сну, як відбувається, таких має бути 5-ть заходів, глибокий сон, поверхневий сон, глибокий сон, поверхневий сон, 5-ть циклів сну по 90 хвилин кожна. І, важливий момент, в який момент спрацьовує будильник, чи в глибокій фазі сну, чи в поверхневій фазі сну. Якщо розбудити людину насильно в глибокій фазі сну або будильником, будь-яким чином, він буде млявий втомлений, роздратований, а якщо вже поверхневі фази сну, легше буде прокидання, тому якщо ми збережемо ці ритми по 90 хвилин прорахуємо, тоді ідеально за 5-ть хвилин до будильника будемо прокидатися. А це американська рекомендація минулого року в серпні місяці, вони внесли 8-й пункт - здоровий сон. Здоров’я починається зі здорового сну. Нарешті, сомнологам це бальзам на душу, всі фактори, правильне харчування, контроль тиску, холестерин і так далі і фізичні вправи, але в першу чергу бути виспаним, бадьорим, активним.
- Але не так, як ти Руслан засинати о 3:00 ранку напередодні часу прокидання.
- А потім о 4:00 ранку прокидатися.
- Ви вказали на дуже важливий момент, 90 хвилин триває ось ця фаза циркадного сну, тобто ми можемо, якщо Руслан лягає о 3:00 ночі, так трапилося в когось з наших глядачів о 1:00 ночі, о 00:00, але хочемо якось встати, можна вирахувати, додавати по оцих 90 хвилин і тоді ставити будильник?
- Так.
- Навчіть, будь-ласка цій схемі.
- Якщо о 22:00 лягаєте і засинаєте за 10-ть хвилин, а не за 20-30 хвилин, то вже вмикається цей цикл. Тому будильник треба встановлювати з запасом плюс-мінус на те збудження і вирахувати цей момент, якщо ви за 10-ть хвилин заснули, за годину до сну ви вимкнули гаджети, припинили дивитися, пере збуджувати себе. Синє світло екрану монітору виключити.
#сомнолог #порадисомнолога #будильник #якзаводитибудильник #якправильнопрокидатися #повторнібудильники #асоціаціямедицинисну #якправильноспати #культурасну #циркадніритми #циклсну #глибокийсон #поверхневийсон #здоровийсон #яквиспатися #яквисипатися #погорецький #мелодіябудильника #рекомендації #сніданок #1+1
⭐ Лабораторія сну доктора Погорецького:
➤ Наш сайт - www.sleeplab.com.ua
➤ Facebook - / sleeplab.ukraine
➤ Instagram - / son_i_dyhanie
➤ Telegram - t.me/sleeplab_ua
➤ Viber - invite.viber.com/?g2=AQBwfpXy...

Пікірлер: 2

  • @user-we8pv8hu2s
    @user-we8pv8hu2s4 ай бұрын

    Сейчас в Украине вообще сна нет....

  • @sleep-lab

    @sleep-lab

    4 ай бұрын

    Если можете, ложитесь спать заранее в 21:00 и тогда можно успеть поспать 5 часов до 2:00 ночи.

Келесі