Jiri Grygar - Uspechy a problemy Teorie velkeho tresku

Prednáška - Úspechy a problémy Teórie velkého tresku
RNDr. Jiří Grygar, CSc.
Hvezdáreň a planetárium v Prešove
24. október 2014
Pre Hvezdáreň a planetárium vyrobilo AVS CCKV PU v Prešove

Пікірлер: 120

  • @evaplecerova8389
    @evaplecerova83899 ай бұрын

    Vynikající člověk, výborná prezentace, vzácný příběh a hlavnez je to pravda.❤

  • @chembascz

    @chembascz

    7 ай бұрын

    Miluju tě. 😘

  • @finfelagund
    @finfelagund3 жыл бұрын

    Úžasná přednáška, pane Grygare. K vašim hranatým narozeninám přeju mnoho dalších intelektuálních dobrodružství.

  • @hanabettysu6472
    @hanabettysu64723 жыл бұрын

    ... Oprava: Proti chmurám všeho druhu!!! Pana doktora Grygara nepřestanu obdivovat a jsem moc ráda, že mohu jeho přednášky poslouchat i v zapadlé vísce! Děkuji a přeji hodně zdraví, elánu, skvělých nosobní pohody!!!

  • @harrysoldier2893
    @harrysoldier28937 ай бұрын

    Byl jsem na přednášce pana Grygara a líbilo se to všem.

  • @hanabettysu6472
    @hanabettysu64723 жыл бұрын

    Úžasný zážitek, perfektní přednáška a doporučuji proti chmurá

  • @DeVaskert
    @DeVaskert8 жыл бұрын

    Je tomu už víc než 20 let co jesm sledoval Okna vesmíru dokořán, a ikdyž jsem tehdy byl malej smrkáč a rozuměl jsem jenom části toho o čem tam tehdy pan Grygar vyprávěl, zapálilo to muj zájem o fyziku vesmír a vše okolo toho. Každej z nás má právo mít výhrady proti poznatkům moderní vědy, ať už oprávněný nebo nikoliv, ale my všichni dohromady, co jsme toto video shlédli, nevíme ani zlomek toho co Jiří Grygar. Takže kdokoliv tu na něj nasazuje, ať si udělá několik titulů, získá tolik poznatků co on a pak ať svoje poznatky vznese a podloží.

  • @AM-cm3zo

    @AM-cm3zo

    5 жыл бұрын

    Kvantová mechanika dokazuje, že vnímame iba malú časť toho, čo existuje a zároveň naše vnímanie nijak neovplyvňuje podstatu hmoty pričom aj tak svet bude vždy taký, aký ho vnímať chceme. Viera nie je založená na dôkaze, pretože veci v ktoré veríme nemôžeme dokázať (v opačnom prípade hovoríme o názore). Existuju v priestore, kt. nikdy nebudeme môcť preskúmať súčasnými metódami. Filozofia je relevantná, aj v samotnom poznanom je stále množstvo chýb a poznatkov, ktoré sme iba dosadili, no nemáme o nich žiaden dôkaz.

  • @AM-cm3zo

    @AM-cm3zo

    5 жыл бұрын

    „Byť múdry znamená vedieť, že nevieme vôbec nič" (myslím, že to bol Einstein, kto to povedal). Preto sa múdrosť a inteligencia zásadne odlišujú, ani človek s IQ 160 nemusí byť múdry, dokonca môže byť menej ako človek všedný.

  • @vitkubal273

    @vitkubal273

    5 жыл бұрын

    Adam Marcinek Jeden velkej omyl.

  • @honzak5516

    @honzak5516

    4 жыл бұрын

    Ač si to neuvědomujete, tak stejně jako reklama i vzdělání ovlivňuje váš racionální úsudek. Když je vzdělání chybné, tak vás pokřivuje a když je správné, tak je inspirativní. Temná je jen výplň chybné teorie, kterou se na místo přehodnocení, snažíme doplňovat neexistujícím. Není to v titulu, ale v morálce, která nám chybí a když nemáme koule si přiznat, že se mýlíme, tak jsme ztraceni v hlouposti.

  • @chroustek
    @chroustek9 жыл бұрын

    Velmi pěkná přednáška ! Díky.

  • @evaplecerova8389
    @evaplecerova83899 ай бұрын

  • @tomasholka5504
    @tomasholka55047 ай бұрын

    Skvele. Pan Grigar.

  • @spesunica6147
    @spesunica61472 жыл бұрын

    Úžasná prednáška

  • @vendi558
    @vendi5585 жыл бұрын

    👍 exelentní! Diky! 👍

  • @harrysoldier2893
    @harrysoldier28937 ай бұрын

    Měli jsme přednášku pana Grygara ve 2. semestru fyziky jako takové zpestření. Bylo to zajímavé.

  • @tucnaktucik4357
    @tucnaktucik43572 жыл бұрын

    Kam se rozpínal prostor když neexistoval prostor do kterého by se to něco ten náš prostor mohl rozpínat ?. Jinak řečeno pokud se prostor rozpínal tak se musel rozpínat do něčeho někam a to do prostoru takže prostor tu už musel existovat či ? Kromě toho jak mohlo nic tedy neexistence vytvořit něco tedy existenci a proč k tomu vlastně došlo ?

  • @oskardolch9281
    @oskardolch92815 жыл бұрын

    V té přednášce je několik nepřesností, až omylů, řekl bych. Například Cimrman se sice na severní točnu vypravil, ovšem nikoli se svými přáteli. Byl tam rok nebo dva před slavnou výpravou Karla Němce a cestoval sám. Ostatně neexistuje doklad, že by měl Cimrman mezi pražskými otužilci nějaké přátele. No ale to jsou vesměs detaily.

  • @karelbriza3400
    @karelbriza34005 жыл бұрын

    Pana Grygara jako člověka nemám rád, ale popularizátor vědy je perfektní, umí skvěle podat poměrně složité věci srozumitelnou formou. V některých ohledech podle mě zjednodušuje až za hranu, v tomto mi více vyhovuje pojetí prof. Kulhánka, ale ono záleží na tom, ke komu hovoří, oba mají asi trochu jiné posluchače.

  • @andreasipkova1554
    @andreasipkova15545 жыл бұрын

    Zaujimava teoria

  • @davidweil6833
    @davidweil68339 жыл бұрын

    Skvělá přednáška, ale kameramana nebo střihače bych zakous’. Grygar ukazuje ukazovátkem na plátno, kreslí tam graf rozpínání a my sledujeme jeho otočený profil. Škoda.

  • @spesunica6147
    @spesunica61472 жыл бұрын

    Hélium->Berilium->Uhlík,aby mohla existovať organická chémia.... podobne s kyslíkom...aj ostatnými prvkami, naozaj geniálne... akoby od začiatku všetko smerovalo k životu...tak ako ho poznáme...vo všetkom poriadok fyzikálne a chemické zákony... môže niekto vôbec pochybovať o stvorení....

  • @Ivan-fc9tp4fh4d

    @Ivan-fc9tp4fh4d

    Жыл бұрын

    Moze ... :) A to celkom uspesne.

  • @harrysoldier2893

    @harrysoldier2893

    7 ай бұрын

    Může. Proč by nemohl pochybovat. Pochybování je projev svobody.

  • @vendi558
    @vendi5583 жыл бұрын

    Nechápu, jak se v okamžiku big bang mohl vesmír rozpoznat nadsvětelnou rychlosti! (46:40)

  • @DL-kc8fc

    @DL-kc8fc

    3 жыл бұрын

    Je možné si to představit tak, že prostor expandoval do neprostoru, ergo samotný prostor je vytvářen až přítomností vlastní hmoty (energie), která je tím svým prostorem unášena bez limitů (není v tom kinetická energie hmoty). Proto big bang není o výbuchu - neexistuje centrum výbuchu a rychlost rozpínání prostoru se může dít nade všechny meze - hmota v něm je jím pouze unášena a ředěna. Je to podobné jako s puntíky na nafukovacím balónku. Každý puntík je v klidu. Při nafukování balónku, ač jsou puntíky stále v klidu, vzdalují se od sebe, ale ne z důsledku vlastní kinetické energie (z výbuchu či jakéhosi popostrčení), ale z rozpínání balónku (prostoru). Některé pozorované vzdálené galaxie se od sebe vzdalují nadsvětelně (bez vlastní "síly") a proto to není v rozporu. Reverzním způsobem se došlo k tomu, že nás prostor (vesmír) měl na počátku existovat v jakémsi bezrozměrném bodě, aby se kromě jiného dostálo homogenitě. Není to však dogma. Vesmír na začátku mohl mít jen nepatrně menší rozměry od současného a do svého velmi horkého počátečního stavu se dostal fázovým přechodem z jiného předchozího stavu. I to splňuje homogenitu, která se na reliktním pozadí až tak homogenní nezdá. Big Bang je v současném pojetí spíš o té velmi horké fázi vesmíru neznámého objemu.

  • @tucnaktucik4357

    @tucnaktucik4357

    2 жыл бұрын

    @@DL-kc8fc Kam se rozpínal prostor když neexistoval prostor do kterého by se to něco ten náš prostor mohl rozpínat ?. Jinak řečeno pokud se prostor rozpínal tak se musel rozpínat do něčeho někam a to do prostoru takže prostor tu už musel existovat či ?.

  • @DL-kc8fc

    @DL-kc8fc

    2 жыл бұрын

    @@tucnaktucik4357 To je právě ta chyba, nebo lépe věc z běžné intuice. Prostor se vytvářel expanzí hmoty, nikoliv výbuchem do hotového prostoru, který by svými vlastnostmi nedovoloval jakoukoliv nadsvětelnou rychlost (expanzi) a rovněž nenacházíme žádné primordiální černé díry, které by musely vznikat interakcí s již hotovým prostorem (trochu jsem to zjednodušil, ale výbuch do hotového prostoru by právě toto a další jiné zapříčinil. Že expanze proběhla vysoce nadsvětelně, dokazuje fakt, že vesmír je ve všech směrech a vzdálenostech stejně starý v rámci populací či generací hvězd. Na pozadí reliktního záření lze sice pozorovat neznatelnou nehomogennost, ale to je dáno tím, že překotně se rozpínající prostor nebyl dokonalou koulí, jakoby byl "vstříknut" do "neprostoru" :) Neprostor si nelze představit. Částečně se o to pokouší zábavná scifi, která si vymyslela tzv hyperprostor, což je o vyjmutí objektu z našeho prostoru v jakési ochranné bublině kvůli lokálnímu zachování fyziky našeho prostoru v kosmickém plavidle a také, aby se plavidlo nestalo černou dírou či sprškou fotonů v závislosti na existujícím prostoru. Následně je pohádkově skrze neprostor v okamžiku přesunuta na jiné místo našeho prostoru, což lze pouze ve scifi - v neprostoru nelze zadat směr či čas. Neprostor není prostor. Ten se vytváří až přítomností energie a hmoty. Proto mohl vesmír expandovat překotně nadsvětelně, páč nebyl ničím omezován, ani již existujícím prostorem. Proto na expanzi neaplikujeme fyziku prostoru, tedy že ona nadsvětelnost neboří žádné postuláty pro prostor. Chápu, že je problém představit si "nic", ale některým lidem dělá i problém představit si "nulu", takže asi zhruba tak.

  • @jirikondr793
    @jirikondr7932 жыл бұрын

    Jediný problém teorie velkého třesku je rychlost světla a černádíra v podobě prvotní singularity s hmotností celého Vesmíru,planckovou hustotou.únikopvou rychlostí stotrilionkrát větší než rychlost světla a schwarzschildovým poloměrem tři miliardy světelných let.J.K.

  • @Petr69696
    @Petr696967 жыл бұрын

    Dobrý den, mám dvě otázky na Vás pane Grygar,1. při výbuchu hvězdy v Supernovu vnější obal hvězdy padá téměř rychlostí světla a proti němu se řítí centrum bývalé hvězdy také podobnou rychlostí. Když se tyto rychlosti sečtou dostaneme rychlost větší než je rychlost světla!? 2. Neutronové hvězdy jsou složeny jen z Neutronu. Jeho poločas rozpadu je 300000let( to je také doba po kterou trvalo od Big bangu, než začal vesmír svítit), Neutron nemůže sám být, musí se spojit s protonem. To by znamenalo že Neutronové hvězdy se pomalu vypařují?!

  • @yose42

    @yose42

    7 жыл бұрын

    Ramboter nekde jsem slysel, ze dr.Grygar ma sveho manazera, ktery v pripade, ze dr.Grygar nemuze ma na pilno, tak ho zastoupi :) tak ho zde zkusim zastoupit ja. 1. a? kde vidis problem? problemem je tve pochopeni teorie relativity (specialni) do dusledku. To ty jakoz pozorovatel stojici mezi navzajem pohybujicimi vrstvami dane vybuchujici hvezdy vidis kazdou pohybovat temer rychlosti svetla smerem k tobe. vse sedi, nic se nepohybuje rychleji nez c. kdyz by jsi ale sedel/letel s nekterou z pohybujicich vrstev, tak pro tebe se spomali cas okolniho prostoru, tudiz rychlost protileticiho objektu by byla maximalne rychlost svetla bez ohledu jakou rychlosti se ty samotny pohybujes protoze to tve hodinky se spomaluji. opet se nic nepohybuje rychleji nez c... rychlosti se zkratka nezcitaji. 2. neutron v nevazanem stavu se rozpada v radove minutach. proto pri velkem tresku neutrony, ktere si nechytli svuj proton, se do 10minut rozpadli na proton, elektron a antineutrino. neutronova hvezda je tzv degenerovany neutronovy plyn. v podstate obri atomove jadro, kde gravitace vmackla elektrony do jadra a ty elektrony sa mohli spojit jedine s protony a vznikli neutrony. neutrony se opet rozpadaji, a opet gravitace vmackne vzniknuvsi elektrony do protonu a tak dale dokolecka. nicmene je to moc zjednodusene prirovnani, ale na vysvetleni staci. slupka neutronove hvezdy je tvorena elektrony tak tech kvantovych procesu tam probiha zpousta. mozna v jadru neutronove hvezdy jsou sily tak velke, ze se neda mluvit ani o existenci protonu ani neutronu, spise o nejakem kvarkovem stavu hmoty, kde se vse rychle micha, promenuje

  • @rostislavtobolka9529

    @rostislavtobolka9529

    6 жыл бұрын

    +Bohuslav - aneb omen nomen Bohu sláva. Jenže pravý křesťan se nedopouští urážek a posměchu jako vy - Boha slavte a rozvíjejte agape k nám nevědomým evolucionistům.

  • @pbpitko185

    @pbpitko185

    5 жыл бұрын

    Nedostaneme, pozri ako sa v TR skladajú rýchlosti : cs.wikipedia.org/wiki/Skl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD_rychlost%C3%AD

  • @honzak5516

    @honzak5516

    4 жыл бұрын

    Problém vidím v tom, že netuším jak delší dráha fotonu a navýšení frekvence, mění čas jako takový. Chápu že matematicky to vypadá shodně, ale zatím co Einsteinovy hodiny, délku sekundy prodlouží, delší dráhou fotonu a váš podklad pro výpočet, tak atomové hodiny sekundu zkrátí, nárůstem frekvence a opravdu netuším podle kterých se mám řídit. Které mají ten váš Boží čas? Jste opravdu tak chudý duchem, že neumíte porovnat dva experimenty, respektive tvrzení a experiment tvrzení vyvracející. Problém je ve vašem pokřiveném myšlení, ve vašem pokřiveném racionálním úsudku a ve vaší pokřivené morálce. To je to co je pokřiveno a snažíte se to rozšířit na další a to je i účel relativit, pokřivit osobnost. 1 Když budete stát uprostřed a i na jedné z vln, řítících se k sobě, tak neuvidíte nic, protože vše se k vám přibližuje mezní rychlostí a tudíž i informace o ní. Vnímání podsvětlené rychlosti pak uvidíte jako rychlost nekonečnou, tedy těsně pod rychlostí světla a vlnu šířící se poloviční rychlostí světla, budete vnímat jako šířící se rychlostí světla. Informace je schopna šířit se RS a rychlostí zdroje se mění i místo vyzáření informace. Objekt pohybující se 0,9c směrem k vám, budete vnímat jako rychlost 9c, protože informace odpovídající změně za 1s, budete přijímat v intervalu 0,1s. U rychlosti 0,99c to bude již jedna setina sekundy a vnímaná rychlost bude odpovídat 99 c. Skládání rychlostí dle STR, je jen konstrukt k rozdílným rychlostem, dle různých časů a jeho stabilizace na konstantní rychlost c a všech rychlostí soustav a to včetně deformace prostoru. Zvolená metoda je vždy taková, aby nerozporovala jiné zásady STR. Teorie sama pak vytváří umělou konstantu, rychlost světla a na ní navazuje celý metrický a časový systém. Je jen problém, že světlo se nechová jako konstanta a zvolené vztahy jsou tím chybné. Pak je potřeba temna, ale zde je v mozku protože ve vesmíru temná hmota ani energie není a jde jen o trhliny teorií s chybným výpočtem. 2 Neutronová hvězda neexistuje a to nemá smysl vám vysvětlovat. Ve skutečnosti nechápete ani tu naší.

  • @tucnaktucik4357

    @tucnaktucik4357

    2 жыл бұрын

    @@honzak5516 Nesuď abys nebyl souzen a nesuď když nevíš, jinak máš na své tvrzení důkazy ?

  • @bohuslavboucek5238
    @bohuslavboucek52384 жыл бұрын

    V dnešní době supravodičů je to zcela zcestná teorie.

  • @petobezdeda

    @petobezdeda

    Жыл бұрын

    Niektoré prvky v bozonoch sa nepohybujú náhodné ale podobne ako ľudia. Zachytil som to na jednej prednáške ktorá o tom nebola

  • @jirikondr793
    @jirikondr7936 жыл бұрын

    Pro pana Kontára:Jedině pokora k zákonům tohoto Vesmíru je na místě, nikoli k autoritám.Autority se už mockrát zmýlilyKosmologické teorie odporující zákonům Vesmíru jsou pohádky.Ing.Kondr.

  • @jirikondr793
    @jirikondr7934 жыл бұрын

    Krom gravitace Vesmír formuje moment hybnosti.J.K.

  • @pietrofo5734
    @pietrofo57348 ай бұрын

    Takže vesmír je starý 13 miliard let? V roce 2014? A v roce 1927 jen 1,8 miliardy? Ach jo.. Pana Grygara mám rád, ale začíná mi čím dál víc připadat jako pohádkář.. :)

  • @jirikondr793
    @jirikondr7938 жыл бұрын

    Malý a hustý Vesmír by byl černou dírou,která se v žádném případě nemůže rozpínat.Reliktní záření nemůže být zářením malého hustého Vesmíru,protože černá díra nezáří.Velký třesk se nekonal.Hubbleova konstanta tím pádem nemůže být konstantou rozpínání Vesmíru,ale pouze nějakým součinitelem odporu kosmického prostředí pro pohyb fotonů.Energie se na kosmické vzdálenosti nedá podle druhého termodynamického zákona přenášet beze ztrát.Ztráta energie fotonů se podle Planckova zákona projeví snížením frekvence fotonů,posuvem spektrálních čar k červené části spektra,červeným posuvem.Žádné rozpínání se nekoná.Ve Vesmíru rotuje veškerá hmota od nejmenšího asteroidu po největší galaxie a podle zákona o zachování momentu hybnosti musí rotovat celý Vesmír.Ing.Kondr.

  • @edukovanycroco

    @edukovanycroco

    7 жыл бұрын

    nemuze to byt cerna dira, protze v plankovom case casoprostor ma rozmery hmoty samotne. az "redenim" hmoty v casoprostoru mohou vznikat cerne diry ...

  • @jirikondr793

    @jirikondr793

    7 жыл бұрын

    Pro edukovanycroco:černá díra je každá hmota,která zaujme menší prostor než je dáný schwarzschildoým poloměrem a to je dvojnásobek hmotnosti násobený gravitační konstantou a dělený druhou mocninou rychlosti světla.Při planckově hustotě v planckově čase má černá díra planckovu hmotnost a schwarzscildův poloměr rovný dvojnásobku planckovy délky.při hmotosti Země má černá díra schwarzschildv poloměr devět milimetrů,při hmotnosti Slunce tři kilometry a při hmotnosti celého Vesmíru jsou to tři miliardy světelných let.Proto nemohl být Vesmír nikdy malý a hustý.Proto je teorie velkého třesku omyl.Ing.Kondr.

  • @edukovanycroco

    @edukovanycroco

    7 жыл бұрын

    chapu vasi argumentaci i styl mysleni, akorat chci ukazat, ze v case velkeho tresku, je casoprostor uplne jiny jako po nem. pokud hmota generuje casoprostor, prostor je sousedstvi hmoty, prostor neexistuje bez hmoty. polomer casoprostoru je roven i polomeru veskere hmoty - zjednodusene receno. v primitivnim zjednoduseni se cerna dira tvori v "zredenem" casoprostoru. tezko roztrhnete hedvabi, kdyz ho zatezite, pokud je slozeno, ale velice lehce ho protrhnete kdyz ho zatezite a je rozprostraneno ... skuste se s tim pohrat ...

  • @jirikondr793

    @jirikondr793

    7 жыл бұрын

    Pro edukovanycroco:Nechápete vůbec nic,jste totálně zatížen teorií velkého třesku.Černá díra je tvořena obrovskou koncentrací hmoty a vůbec ne nějakým zředěním časoprostoru.Časoprostor,Einsteinem vykonstruovaná struktura z Lorentzových transformací dilatace času a kontrakce délek je funkcí hmotnosti a její hustoty.Časoprostor je v černé díře zcela uzavřen.Teorii velkého třesku můžete obhajovat nebo vyvracet jenom fakty,kterými jsou například fyzikální zákony.Teorie velkého třesku ignoruje hmotnost Vesmíru,gravitační zákon,princip setrvačnosti,teorii relativity,planckův zákon,druhý termdynamický zákon a zákon o zachování momentu hybnosti.Ing.Kondr.

  • @edukovanycroco

    @edukovanycroco

    7 жыл бұрын

    vy nechapete vubec nic ... fyzikalni zakony plati ve vesmiru, ktery empiricky zname a z nasi empirie jsou tvoreny zakony. vsechny ty zakony ktere jmenujete. nejste mimo vesmir, nebyl jste u toho, aby jste to co tvrdite tvrdil - ani ne jako hypotezu, nebo vase presvedceni - ale to jako pravdu pravdouci !!!. a v tom je cely vas problem. a zjevne se rozchazite taky s autoritami v oboru jaksi lehce, bez dialogu ... no preji vice dialogu !

  • @thechosenone729
    @thechosenone7298 жыл бұрын

    Dobré ale ešte sú tam veci ktoré trošku haprujú ale časom budú doladené ani veda žiaľ ešte nemá odpoveď... takže nič moji zlatý zatiaľ.

  • @bohuslavjesina1733
    @bohuslavjesina17337 жыл бұрын

    Vážený pane Grygare, mezi časem 40.20 a časem 42.20 v těch silách máte trochu "guláš". Za prvé, u elektrických sil mezi kladným a záporným pólem dojde k vyrovnání sil až když póly propojíte. Sami se nepřitahují. Za druhé, je jedno jestli máte v rukách permanentní magnet nebo elektromagnet. V každém magnetu procházejí siločáry jedním směrem. Proto se souhlasné póly odpuzují. Ty siločáry jsou totiž složeny z dvou nitek, jedna nitka z kladné plazmy a druhá nitka ze záporné plazmy. Jsou kolem sebe obtočené jak dva hadi. Tyto plazmy v tom daném prostoru vznikly z elektronů éteru který Vy popíráte. Co je ale důležité je to, že neexistuje, žádná silná vazební síla a to z tohoto důvodu. Ten Váš proton jsou tři částice - elektron, pozitron, elektron. Neutron jsou také stejné tři částice, ale kolem prostřední částice pozitronu, obíhá ještě jeden elektron. Tyto částice jsou v podstatě na sobě přilepeny obíhajíci obalovou plazmou, takže představa, že elekrony obíhají jádro v bůhvíjaké vzdálenosti, je zcestná. Pozitron je koule kladné plazmy, vládnoucí silou dostředivou. Tuto kouli obklopuje koule záporné plazmy, v které převažuje síla odstředivá. V pozitronu a elektronu jsou objemy plazmy kladné a záporné v rovnováze, pokud jsou plochy vnitřní a vnější koule pozitronu nebo elektronu v poměru "Zlatého řezu."Jelikož jsou pozitron a elektron základní částice celého Vesmíru a je již prokázáno, že ve všem vytvořeném se vyskytuje zlatý řez pokládám tento fakt za důkaz správnosti mé teorie. Zatím co vaše teorie "velkého třesku" má tolik mezer, že se musíte uchylovat k naprostým nesmyslostem, má teorie navazuje na sebe jak pucle bez mezer. Celý Vesmír je o snaze o rovnováhu sil v trojrozměrném prostoru. Neustálý vývoj je zajištěn nemožností naprosté rovnováhy sil z důvodu nemožnosti vyjádřit objem koule v celám čísle. Nakonec musím uvést kdo je ten vše tvořící Bůh. No Einstein to rozhodně není, to je pouze Váš bůh, ale bůh Vesmíru je tvořivá síla jménem setrvačnost, která je věčná a matematické a fyzikální zákony. Potom zrcadlová dualita a Fibonacciho posloupnost.

  • @pbpitko185

    @pbpitko185

    5 жыл бұрын

    Tak to si tu spísal pekné blbosti !

  • @honzak5516

    @honzak5516

    4 жыл бұрын

    Puzzle bez mezer, vypadají trochu jinak a vaše teorie má vážné trhliny, zejména v rozporu s pozorováním. Částicový model je docela obstojný, i když k němu mám jisté výhrady, ale je rozhodně blíž realitě než to, co jste vykonstruoval Vy. Každopádně vaše teorie je chybná, protože jinak byste tu už nebyl. Vaše teorie by umožňovala výrobu antihmoty a na světě je tolik debilů, kteří by ji proměnili ve zbraň hromadného ničení, že by jsme se již dávno vyhubili.

  • @majamazzi

    @majamazzi

    2 жыл бұрын

    To je zas hovadina, tak nekonečná a rostoucí, jako Fibonacciho posloupnost... Přesně tyto samozvané génie s vlastními teoriemi, které jsou odvislé od "aplikované intuice" a "myslím si" a "věřím" a na "vědci nám tají", pan Grygar často zmiňuje v jeho nevyhratelném boji s lidskou hloupostí. Kandidát na bronzový bludný balvan za jednotlivce je na světě. Doufám, že jste svou teorii za ty čtyři roky již stačil empiricky ověřit, ať to má grády a lze ten kov vylepšit

  • @Ivan-fc9tp4fh4d

    @Ivan-fc9tp4fh4d

    Жыл бұрын

    Pis radsej o Cervenej Karkulke ...

  • @famfrlin
    @famfrlin5 жыл бұрын

    sedíte tam jak ovce na porážku

  • @honzak5516

    @honzak5516

    4 жыл бұрын

    @Stefan Sedo Jestli se domníváte, že lží se dá něčeho dosáhnout, tak máte dozajista pravdu. Je jen problém, že dojde pouze k pokřivení vašeho racionálního úsudku a vaší morálky. Teorie složená z dvou vzájemně vylučujících se teorií, vytváří fata morgánu, která umožňuje dle Newtona posun vlnové délky a podle Einsteina nadsvětelný pohyb objektů. Einsteinův, rozpínající se prostor, neumožňuje posun frekvence, protože jde o dvě hodnoty časoprostor, které se vzájemně vyrovnávají. Pokrok rozhodně nestojí na tom, že budete důvěřovat podvodníkům, kteří využívají psychologických triků, k oddělení úhlů pohledu a vložením do každého z nich jiná pravidla, tak aby vám svou lež vpravili do mozku. Možná by stálo za to pochopit, že veškerý pokrok je dílem jedince a nikoliv kolektivu. To bude platné až při zřízení kolektivního vědomí, protože každá myšlenka je jen z jednoho mozku. To nechápete, protože jste nikdy nic nevymyslel a jste pouze tou ovcí, nekriticky přebírající jiný názor.

  • @petobezdeda

    @petobezdeda

    Жыл бұрын

    A vy keď ste písali tento žvast tak ste bežali maratón

  • @Marcos-mi9mq
    @Marcos-mi9mq3 жыл бұрын

    Svet vznikol z nicoho Slovom Bozim. Je to prejav jeho milosti a lasky.

  • @ctihodnymuz72

    @ctihodnymuz72

    3 жыл бұрын

    Víte, že personifikace Boha, které se dopouštíte, je velkým rouháním se?

  • @Marcos-mi9mq

    @Marcos-mi9mq

    3 жыл бұрын

    @@ctihodnymuz72 hm, a voči komu sa ruham?Voči energii?

  • @ctihodnymuz72

    @ctihodnymuz72

    3 жыл бұрын

    @@Marcos-mi9mq Byl jste přistižen. Neb vyjádření "prejav milosti a lásky" jsou jasnou personifikací Stvořitele.

  • @AdockVideos

    @AdockVideos

    Жыл бұрын

    Určitě no

  • @petobezdeda

    @petobezdeda

    Жыл бұрын

    ​@@ctihodnymuz72 v zidovstve sa báli vysloviť práve meno Boha. Dnes mu povieme Otec

  • @jirikondr793
    @jirikondr7935 жыл бұрын

    Ke dni 27.4.2018 byla velikost Hubbleovy konstanty stanovena na 73,52 +/-1,63 km/sec/megaparsec.Na polměru 4000Mpc podle této konstanty by musela rychlost rozpínání Vesmíru překročiit rychlost světla.Žák základní školy dokáže spočítat,že 75 krát 4000 je 300 000.Rychlost světla nelze překročit.Hubbleova konstanta nemůže být konstantou rozpínání Vesmíru.Vesmír se nerozpíná,ale rotuje.Malý a hustý Vesmír by navždy zůstal černou dírou.Teorie velkého třesku je omyl! Ing, Kondr.

  • @TheDioptrias

    @TheDioptrias

    5 жыл бұрын

    Dá sa povedať, že vesmír sa rozpína sám do seba, čiže nový priestor vzníka všade vo vnútri samotného vesmíru. Rýchlosť svetla nemôže dosiahnuť žiadna hmotná častica, ale kedže priestor je nehmotný, tak sa vesmír môže rozpínať rýchlejšie ako rýchlosťou svetla. Takže konštanta platí, a teória relativity neutrpela žiadnu ujmu. :)

  • @honzak5516

    @honzak5516

    4 жыл бұрын

    @@TheDioptrias Pozorovaný posun spektra ovšem vychází z Newtona a v Einsteinově pojetí, rozpínající se prostor, vykompenzuje rozpínající se čas. Hyperkonstantu jsem ještě neviděl.

  • @jirikondr793

    @jirikondr793

    4 жыл бұрын

    @@TheDioptrias Vážený pane,vlastnosti hmoty jsou nezávislé na prostoru.Dodnes nikdo neobjevil hranice prostoru a proto nelze dokázat,že by se prostor rozpínal.Nehmotný prostor nemůže mít vliv na chování hmoty.Naopak teorie relativity,mající platnost fyzikálního zákonu přímo zakazuje pohyb hmoty rychlostí světla,proto-že hmotná částice urychlovaná na rychlost blížící se rychlosti světla zvyšuje setrvačnou hmotnost směrem k nekonečnu a tím i spotřebu energie.K urychlení hmotné částice na rychlost světla je třeba nekonečného množství energie a proto není rychlost světla dosažitelná pro hmotu.Újmu dostává pouze teorie velkého třesku.J.K.

  • @JJ-ct5bm

    @JJ-ct5bm

    4 жыл бұрын

    @@jirikondr793 Vždyť vy nevíte, co je prostor? A další věc, pokud by celý vesmír rotoval, tak by se galaxie nepohybovaly nezávisle každá jiným směrem.

  • @jirikondr793
    @jirikondr7932 жыл бұрын

    Konečně to teoretikům došlo,žádný velký třesk nebyl.J.K.

  • @ing_frantisek_mohykan

    @ing_frantisek_mohykan

    2 жыл бұрын

    už bylo načase

  • @jaroslavdobros3816

    @jaroslavdobros3816

    2 жыл бұрын

    Veliky Tresk,Prda!=destrukce!.Takto Stvoritel tedy nepracuje!,aneb?,"jak myslim a mluvim,tak tvorim"!.Blizici se Velka Ocista Lidstva a Sveta??? =??? Vybuch???.

  • @harrysoldier2893

    @harrysoldier2893

    7 ай бұрын

    No,to je otázka, byl - či nebyl. Nevíme.

  • @otevreteoci6
    @otevreteoci6 Жыл бұрын

    Jedno zamyšlení pro ty co hledají skutečnou pravdu “Jak to doopravdy je”: kzread.info/dash/bejne/k2GHzdyDYKyYmdY.html

  • @borisnavratil

    @borisnavratil

    Жыл бұрын

    Hloupost umožňuje systematické a často zlovolné zneužívání podivné schopnosti člověka být sám sobě žalářníkem. Díky hlouposti přináší člověk radostně kámen na stavbu vlastního vězení či vězení pro celou společnost. Udivující schopnost sebemrskačství, kterou se hloupost vyznačuje, vštěpuje každé ideologii nezdolné zárodky sebe-nenávisti.

  • @charlessevera8051
    @charlessevera80513 жыл бұрын

    Take by neskodilo pane Grygar, kdybyste prokazal pred svymi fanousky trochu podpory vlasteneckemu hnuti misto soudruhovi Drahosovi

  • @belomolnar2128
    @belomolnar21283 жыл бұрын

    Einstein si myslel že vesmír je stále stejný ?? Toto tvrdíte o človeku ktorý vyslovil Teóriu relativity že si myslel že vesmír sa nemení ? To je silne káve aj pre koňa!!! Asi to bolo inak ak sa nemýlim !!! P. F. 2021.

  • @Ivan-fc9tp4fh4d

    @Ivan-fc9tp4fh4d

    Жыл бұрын

    Je to silna kava a naozaj si to myslel. :) Pravdaze nie v zmysle, aky mu podsuvas Ty. Prave preto, ze "chcsl", aby Vesmir bol STACIONARNY, zaradil do rovnic taku konstantu lambda, aby mu to vyslo. Neskor to oznacil za najvacsi omyl svojho zivota. A dnes sa k nej zase vraciame, ale tak trochu "z opacnej strany" ...

  • @belomolnar2128

    @belomolnar2128

    Жыл бұрын

    @@Ivan-fc9tp4fh4d …tú konštantu tam dal preto aby vôbec niečo vypočítal. Ale vedel a aj si myslel že to bola iba “barlička” pre výpočet. Thats all.

  • @Ivan-fc9tp4fh4d

    @Ivan-fc9tp4fh4d

    Жыл бұрын

    @@belomolnar2128 Presiel si si vobec niekedy proces, ktorym tie rovnice ziskal ? Poznas matematiku, ktora za nimi je ? Keby si ju poznal, tak nemozes napisat taku naivitu...

  • @belomolnar2128

    @belomolnar2128

    Жыл бұрын

    @@Ivan-fc9tp4fh4d .. vypočítal som 4 zbierky z Vyššej matematiky keď som mal 18 rokov, len aby sa nezabudlo. K tomu ešte dosť intuitívnej matematiky. Stačí ?

  • @Ivan-fc9tp4fh4d

    @Ivan-fc9tp4fh4d

    Жыл бұрын

    @@belomolnar2128 Nestaci. Je vidiet, ze je Ti to k nicomu, ked tu matematiku nevies fyzikalne pouzit. Aj v casoch Einsteina existovali daleko lepsi matematici ako on (v skutocnosti s matematickou reprezentaciou teorie relativity sa Einstein boril dost dlho) a predsa im to bolo k nicomu - NECHAPALI FYZIKU. Presne preto je Einstein genialny.

Келесі