Jak zrobić nóż cz.5 (hartowanie i odpuszczanie)

Ғылым және технология

www.stalowypiotr.eu/index.php/...
Wiele jest książek naukowych na temat obróbki cieplnej. Pisanych przez profesorów, doktorów i inżynierów, opartych na precyzyjnie przeprowadzonych badaniach. I każdy z nich miał problemy aby zmieścić się z informacjami w swoich dziełach. Także jak miałbym zrobić to ja w jednym filmie? To nie możliwe, także proszę traktować ten film jako poglądowy. Zapraszam do profesjonalnej lektury. Naukowej a nie popularno-naukowej, bo te drugie są często zbyt bardzo popularne a za mało naukowe.
Zapraszam do innych części filmu z serii Jak Zrobić Nóż
Linki do całej serii w opisie
Jak zrobić nóż cz.1 (inspiracje i projekt)
• Jak zrobić nóż cz.1 (i...
Jak zrobić nóż cz.2 (dobór stali i wycinanie kształtu)
• Jak zrobić nóż cz.2 (d...
Jak zrobić nóż cz.3 (1/2 szlifowanie "z ręki")
• Jak zrobić nóż cz.3 (1...
Jak zrobić nóż cz.3 (2/2 szlifowanie kątówką i z przystawką)
• Jak zrobić nóż cz.3 (2...
Jak zrobić nóż cz.4 (przygotowanie noża do hartowania)
• Jak zrobić nóż cz.4 (p...
Jak zrobić nóż cz.5 (hartowanie i odpuszczanie)
• Jak zrobić nóż cz.5 (h...
Jak zrobić nóż cz.6 (wnioski i niespodzianka pohartownicza)
• Jak zrobić nóż cz.6 (k...
Jak zrobić nóż cz.7 (oprawa hiden tanga)
• Jak zrobić nóż cz.7 (o...
Jak zrobić nóż cz.8 (oprawa full tanga)
• Jak zrobić nóż cz.8 (o...
Jak zrobić nóż cz.9 (zdobienie rękojeści)
• Jak zrobić nóż cz.9 (z...
Jak zrobić nóż cz.10 (szycie pochwy)
• Jak zrobić nóż cz.10 (...
#kosiarz #stalowypiotr #hartowanie

Пікірлер: 173

  • @danysnow
    @danysnow4 жыл бұрын

    Pierwszy raz w życiu widzę kogoś kto tak dzieli się wiedzą. Wielkie dzieki. Dobra robota !!!

  • @mdybos
    @mdybos Жыл бұрын

    A drugie to zacząłem czytać komentarze i ...ty wszystkim odpisujesz i doradzasz...zajebiście..Szacunek za to..większość to tylko hajsy z YT chce i aż spoceni od tego i są gotowi na wszystko, niektórzy pokazują dupę lub cycki itp..A tutaj jest wiedza w najczystrzej formie. B dziekuję.

  • @sietter

    @sietter

    Жыл бұрын

    Dzieki za dobre słowo. Staram się odpisywać na normalne komantarze, choć nie zawsze jest czas. Czasami tez jakis komentarz po prostu zaginie zpaomniany i wteyd niechcacy nie odpowiadam. Nie odpowadam tez na komentarze krytyków filmów yoputubowych, typu: za dużo pierdolenia, za mało roboty ;) A na drugi komentarz masz odpowiedź pod drugim komentarzem.

  • @SK-xg9rs
    @SK-xg9rs6 жыл бұрын

    Zajebiscie wytłumaczone, Kosiarz... tata w formie ! Pozdrówka.

  • @marcinp8214
    @marcinp82146 жыл бұрын

    Oglądnę film pewnie jeszcze ze dwa razy bo za pierwszym wszystkiego nie zapamiętam:) Świetny materiał

  • @kriskris8288
    @kriskris82885 жыл бұрын

    Super dużo wiedzy !!!Polecam.

  • @SeboolXD1
    @SeboolXD13 жыл бұрын

    super film. krótko i treściwie. Wiedza przyda się na pewno, pozdrawiam ;)

  • @segaknives
    @segaknives3 жыл бұрын

    Zamiast magnesu można użyć soli kuchennej. Sól topi się w temperaturze 801 stopni więc posypana na blank może nam powiedzieć kiedy blank osiągnął taką właśnie temperaturę ;)

  • @sietter

    @sietter

    3 жыл бұрын

    Cenna uwaga. Dzięki. Słyszałem o metodach ze srebrem itd, ale o soli bym nie pomyślał. To może być pomocne. Pozdrawiam :)

  • @mariusz4919
    @mariusz49196 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał. Jak zawsze kompendium wiedzy. Przy pierwszym nożu podczas hartowania machałem blankiem na prawo i lewo. Ładny banan mi wyszedł i więcej tak nie zrobiłem :) Nie mogę się doczekać kolejnego filmu i informacji odnośnie twardości 75Cr1. Ja osobiście na tą stal nie narzekam. Pierwsze noże ie były odpuszczone i nie odniosłem wrażenia mniejszej twardości. Ciekawe co będą wykazywać testy na Twoich płaskownikach.

  • @markuspospolitus5627
    @markuspospolitus56274 жыл бұрын

    Szacun !

  • @Yehovasta
    @Yehovasta3 жыл бұрын

    jak bzykanie bez szczytowania.... hmmm no niezłe ;) Dzięki piękne:) fajny film uświadamiający ile wiedzy i pracy na przyzwoity nóż trzeba wyłozyc:) Żona jeszcze zainteresowana moimi próbami może i będzie marudzić z olejami:) Thx

  • @darooami9615
    @darooami96155 жыл бұрын

    Poznać takiego Człowieka z jego wiedzą na żywą. Marzenie. A wypić piwo, Bajka :)

  • @44szaman
    @44szaman4 жыл бұрын

    No toś tym filmem Doktorat zrobił...pozdróweńki!

  • @adampierwszy2053
    @adampierwszy20536 жыл бұрын

    Mistrzu. Nadal czekamy na powrót kosiarza ;)

  • @kojotewarga6300
    @kojotewarga63002 жыл бұрын

    najwazniejsza jest znajomosc wykresu zelazo wegiel!!!,to jest podstawa metalurgii nawet amatorskiej to kazdy musi wiedziec kto chce miec do czynienia z metalami i produkcjo czy zrobieniem na noza

  • @awered5086
    @awered50866 жыл бұрын

    Łapa w górę w ciemno i jedziemy z koksem :)

  • @moro3475
    @moro34753 жыл бұрын

    dobry film

  • @snajper94
    @snajper944 жыл бұрын

    A co myślisz o sprawdzaniu temperatury termometrem na podczerwień ?

  • @kamilnatek8681
    @kamilnatek86813 жыл бұрын

    Jak ktos sobie to robi w warunkach domowych to tak jak kolega mowił w filmiku temp. hartowania dla nisko weglowych na podstawie koloru a odpuszczanie to nie pamietam,alez jest na to knyf chyba tez cos z kolorem nagrzanej stali i zostawieniem do swobodnego wystygniecia. Powinno cos z tego wyjsc.Pozdrawiam róbta dalej ładne noże.

  • @sietter
    @sietter6 жыл бұрын

    www.stalowypiotr.eu Po rozwinięciu odpowiedzi do tego posta będziesz mial dostęp do dodatkowych informacji i sprostowań, uaktualnianych na bieżąco. Masz pytania co do podstawowych parametrów hartowania dla jakiejś stali? Zadaj pytanie w oddzielnym komentarzu a nie jako odpowiedź do tego komentarza, postaram się pomóc. Ale sprawdź najpierw, czy już go nie ma. Niech słowo pisane będzie przydatne dla innych. Pozdrawiam Linki do całej serii w opisie Jak zrobić nóż cz.1 (inspiracje i projekt) kzread.info/dash/bejne/h6Scy66YXcrHZqg.html Jak zrobić nóż cz.2 (dobór stali i wycinanie kształtu) kzread.info/dash/bejne/g4GksbiporbKd8Y.html Jak zrobić nóż cz.3 (1/2 szlifowanie "z ręki") kzread.info/dash/bejne/X3-AxZSlqNCsiqw.html Jak zrobić nóż cz.3 (2/2 szlifowanie kątówką i z przystawką) kzread.info/dash/bejne/mZaep8mrgtrFp9Y.html Jak zrobić nóż cz.4 (przygotowanie noża do hartowania) kzread.info/dash/bejne/ipd5x5aFobGXZqw.html Jak zrobić nóż cz.5 (hartowanie i odpuszczanie) kzread.info/dash/bejne/iGGBm7t9lKfdgdo.html Jak zrobić nóż cz.6 (wnioski i niespodzianka pohartownicza) kzread.info/dash/bejne/jGealqWxhrmYeZc.html Jak zrobić nóż cz.7 (oprawa hiden tanga) kzread.info/dash/bejne/m3ydr8OrabSTdKw.html Jak zrobić nóż cz.8 (oprawa full tanga) kzread.info/dash/bejne/hoattMibYLipj8Y.html Jak zrobić nóż cz.9 (zdobienie rękojeści) kzread.info/dash/bejne/pYmDl7x6nqmzlMY.html Jak zrobić nóż cz.10 (szycie pochwy) kzread.info/dash/bejne/Znx-2sqMeNzeYKQ.html

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Ważna informacja o której ostatecznie zapomniałem: czas austenityzacji liczymy od momentu zagrzania się blanka do pożądanej temperatury a nie od momentu wsadzenia noża do pieca.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Sprostowanie: wyższa temperatura austenityzowania nie ma wpływu na zmniejszenie ilości austenitu szczątkowego. Może być wręcz odwrotnie. Znacznie podwyższenie tej temperatury może wpłynąć na zwiększenie ilości austenitu w końcowej strukturze po hartowaniu.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    W sprawie skrótów myślowych i przejęzyczeń. Po złamaniu próbki, nie mówimy o ocenie ziarna, tylko o ocenie przełomu. Ziarno oceniamy pod powiększeniem z pomocą specjalnych wzorników. Natomiast przełom może nam sporo zasugerować co do wielkości ziarna, ale nie daje gwarancji poprawności jego oceny.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    W sprawie olejów: po zapoznaniu się z opiniami innych, stwierdzam, że bezpieczniej będzie zainwestowac jednak w nowy olej, nie używany wcześniej do "frytek". Choć ja osobiście nie odczułem negatywnych skutków mocno zużytego oleju, to kilka osób radzi, aby zainwestować w nowy. No i niech im będzie, lepiej dmuchać na zimne :)

  • @sebastiangodawa

    @sebastiangodawa

    6 жыл бұрын

    Mam pytanie z innej beczki. Mianowicie jak wykańcza(zamyka), się hiddena z rękojeścią?Tylko się klei czy stosuje jakieś śróbki i gwintuje końcówkę blanka? Pyt drugie, gdzie można kupić ozdobne nity do połączenia rękojeści w full tagu i jakie narzędzia są do tego potrzebne? Wiem ze to pytania dla Pana prozaiczne ale jestem bardzo świeży w tym temacie a chciałbym coś sam dla siebie zrobić. Pozdrawiam

  • @mcklim4256
    @mcklim42566 жыл бұрын

    Cześć i chwała stalo żercom! Filmik długo oczekiwany ale bardzo konkretny. Szukam porady. Ostatnio trochę się bawię w kowala na swojej działce. Podstawowy sprzęt jest więc czemu by nie spróbować. Na pierwsze testy poszedł na szybko niedbale wykonana klinga ze starego pilnika. Miało to na celu sprawdzenie czy moja wędzarnia przerobiona na piec do kucia i hartowania ma wystarczająco naturalnej mocy ciągu do zahartowania noża czy też będę musiał wspomagać się jakimś nadmuchem. Wyniki wyszły obiecujące chodź wszystko było przeprowadzone bez profesjonalnej aparatury pomiarowej. Barwa żarzenia i temperatura oleju na oko a w drugim przypadku na palec. Olej przy gaszeniu ładnie zapłoną. No i nagle dotarło do mnie że do jasnego kura jak ja zrobię odpuszczanie skoro na działce nie mam prądu nie mówiąc już o piekarniku. Czasu coraz mniej więc zacząłem improwizować. Nasypałem troszeczkę palącego węgla do grilla, na czuja oceniłem temperaturę (6 lat przy piecu od pizzy więc zaufałem intuicji) ruszt ustawiłem jak najwyżej i położyłem klingę na nim po czym całość przykryłem do ostygnięcia czyli jakieś 2 godzinki. Blank troszeczkę zgięło ale to raczej przez niedokładne wykonanie kąta ostrości ale jak wcześniej wspominałem ten akurat był do testów prowizorycznej kuźni.No i teraz czas na pytanie. Chcę poznać proces hartowania resoraków czyli załóżmy że to 50hf. Czy mógł byś mi podać dokładny proces? Bo wiem tylko że trochę się różni od stali narzędziowej. No i drugie zagwozdka bo jak widziałem na wcześniejszych filmikach była praktyka u alladina, mianowicie w planach (chodź na razie odległych) jest wykucie mieczyka. Za materiał ma posłużyć sprężyna od amortyzatora. Stal ta to bodajże 60s2a. Pytanie czy ta stal się w ogóle nada? I jak powinno się odbyć hartowanie i odpuszczanie takiego miecza. Plus weź pod uwagę że muszę tego dokonać bez przyrządów elektrycznych jak i mierniczych. Dziękuję i pozdrawiam najbardziej ludzkiego jutubera,mentora,inspiratora (nie myląc z konspiratorem) po części ojca mej pasji jaki i nauczyciela. SLAVA!

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Witaj. To najpierw o 50hf. To stal konstrukcyjna z przeznaczeniem na sprężyny, stopowa chromowo - wanadowa. Parametry hartowania 850-870 st. C. Opduszczanie w tym przypadku może być trochę wyższe niż standardowe ~180 stopnia jak dla narzędziówe. Czyli jeśli chcesz mocniejszy nóż ale mniej twardy, to możesz np. odpuścić w 220, a nawet w w 250. Unikałbym temperatur zbliżonych do 300 (kruchość odpuszczania). Potem to już w zasadzie jest zbyt miękko więc nie ma się o czym rozpisywać. Czas austenityzowania też ok 10 min. Chłodzenie w oleju. Sporo mieczników robi z tej stali miecze do łupanki.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    A teraz o stali 60s2 (60s2a to prawie to smao, tylko z większymi rygorami co do składu chemicznego). To stal konstrukcyjna na sprężyny. Stopowoa krzemowa. Co daje krzem? Zwiększa udarnośc stali i odporność na odpuszczające działanie tmeperatury przy niskich i średnich odpuszczaniach. Ale pogłębia skutki kruchości odpuszczania II stopnia. W praktyce oznacza to, że przy dużych twardościach będzie bardziej wytrzymała w porównaniu do innych sprężynówek, ale gorsza przy mniejszych twardościach w porównaniu do innych. Temperatura hartowania 860-870 w oleju. Czas austenityzowania standardowo. Tą stal wolałbym od 50hf gdybym robił miecz ostry do cięcia. Wtdy odpuszczałbym nisko, czyli w granicach 200 st. C (przez 2-3 godziny) Gdybym miał robić tepy do bicia się to wolałbym 50hf odpuszczaną wyżej, 250-270 st. C.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    A teraz bardziej na luzi. Co ja moge Ci doradzić w sprawach czysto kowalskich rozwiązań technicznych... chyba nic :) Lepiej pogadac z kowalami, jakie maja metody odpuszczania bez piekarników i pieców (słyszałem coś o metodzie na ziemniaka, na "topiące" się drewno, ale jak to działa, to nie wiem). Sposób z popiołem jest nienajgorszy, zawsze to jakieś rozwiązanie. Tak chyba robili kowale z dawnych lat. Może jakies metody z palnikiem gazowym na barwy nalotowe? Aha, jeśli niskie odpuszcanie tzn.

  • @mcklim4256

    @mcklim4256

    6 жыл бұрын

    No ale jeśli liznąłeś coś tam w tej kuźni u aladina to zyskałeś skrawek wiedzy praktycznej a to już pod praktykę podchodzi :) tak apropos to słyszałem też o połączonym hartowaniu z odpuszczaniem. Tzw. hartowanie kowalskie. Było to na przykładzie toporka (i myślę osobiście że tylko w tym przypadku się sprawdza) Polega ono na zanurzeniu części tnącej w substancji chłodzącej i w miarę szybkim wyciągnięciu. Wtedy temperatura z głowicy która jest nie zahartowana przechodzi na część tnąca. Pilnikiem po hartowaniu zdzieramy warstwę nalotową z ostrza i sprawdzamy jak temperatura z głowicy zaczyna ją pochłaniać. Wtedy czekamy aż barwy nalotowe dojdą pod ciemny niebieski i znowu do chłodziwa. Taką czynność powtarzamy 3 razy a potem już chłodzimy całkowicie. Dużo mi pomogłeś także dziękuję serdecznie. I pamiętaj zaproszenie na mazury zawsze aktualne :)

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    A to Ty ) Człowiek od tasaka starego. Pozdrawiam. Natomiast co do metody odpuszczania na ciepło powrotne, to ja jej nie ufam. Uważam, że takie bujanie temperaturą mocno wpłynie na ostateczną strukturę (będzie mieszana, zamiast martenzytu ze szczątkowym austenitem otrzymamy martenzyt+ferryt+bainit ewentualnie. A to nie dobrze. Ponadto jest to bardzo nie precyzyjne i nie powtarzałbym tej metody, pomimo, że nosi ciekawą nazwę "na tatara". Proste rozwiązania są lepsze. Pozdrawiam

  • @pawos2603
    @pawos26035 жыл бұрын

    Takie hartowanie to zawsze dreszczyk emocji, uda się lub nie, jak się robi nóż z łożyska to pal licho, ale jak kupisz stal za 200 euro to nie ma co żałować na hartowanie próżniowe

  • @rozblazgi1272
    @rozblazgi12726 жыл бұрын

    👌 jak zawsze Jastrzębiom już niewiele brakuje Jeszcze pytanko czy boraks oprócz pomocy podczas zgrzewania nie ma właściwości zapobiegających odwęgleniu ?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Hmnn... a wiesz, szczerze mówiąc nie mam pojęcia :) Ale wydaje mi się, że każda substancja, która choc trochę odcinka kontakt stali z amtosferą może pomóc w tej kwesti. Ale raczej nie zapewni Ci skutecznej ochrony. Dzięki za dobre słowo :)

  • @amadeuszprokop2354
    @amadeuszprokop23543 жыл бұрын

    Ile stopni musi być na piecu żeby włożyć nóż, jak będzie full 830 czy wczesniej

  • @marcinkornacki4264
    @marcinkornacki42646 жыл бұрын

    Kurde super odcinek długo było czekać ale warto,a ten silikon to jakiś specjalny?Pozdrawiam i czekam na kolejny.⚔

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    To zaprawa żaroodporna której używamy w firmie do wymurówek izolacji w piecach. Tania, dużo tańsza niż sylikony w puszkach.

  • @marcinkornacki4264

    @marcinkornacki4264

    6 жыл бұрын

    sietter Oki dzięki.

  • @qucha4643
    @qucha46435 жыл бұрын

    Wielkie Dzieki Sietter za Twoje filmiki i za to ze się dzielisz swoją wiedza.Sporo innych oglądałem ale przy Twoich szczeka mi opadła i zainspirowałes mnie do podjęcia próby zrobienia pierwszego próbnego noża.Z zawodu jestem protetykiem i na codzień pracuje ze stopami chromo-kobaltowymi,odlewam je i obrabiam.odlewam na wirówce odśrodkowej i mam piec do wygrzewania form tak ze przyda się do hartowania.Nie znam się na symbolach stali,ale zamierzam zgłębić ta wiedzę.Jakie płaskowniki symbole poleciłbyś na początek dla nowicjusza ?

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    Jeśli ten piec do wygrzewania form wyciągnie >800 stopni to się nada :) Najłatwiej dostępne i najłatwiejsze stale dla nowicjusza, to ncv1/80crv2, nmv/o2, 50hf/50crv4, n9e/1095, n12e, nc6... i jeszcze kilka innych, ale te są najpopularniejsze :) nPozdrawiam i dizękuję za dobre słowo.

  • @HATAMOTO22
    @HATAMOTO224 жыл бұрын

    Nie wiem czy pytanie kiedyś padło, ale chodzi o te książki które widać od 5 minuty do prawie 11 minuty, widzę że są stare i pewnie pamiętają czasy Gomułki, ale jeśli by była możliwość to proszę podać ich tytuły autorów i wydawce, tak bym mógł je poszukać w jakiejś bibliotekach (jedną widziałem że jest to Tablice stali jakościowych, ale nic poza tym) drugą widziałem to Spawalność i Kruchliwość Stali Stanisłąw Butnicki, kolejna to Stale łożyskowe Wacław Luty, ale czy to te ksiązki które było widać otwarte w tych minutach ?

  • @sietter

    @sietter

    4 жыл бұрын

    Jesli jakichć używam otwartych, to oprócz tych które już sam rozszyfrowałeś, to jeszcze bardzo polecam: Stale Narzędziowe i Obróbka Cieplna Narzędzi -0 Żmihorski.... oraz Charakterystyki Stali seria F tom II i tom I

  • @arturstrzelecki7461
    @arturstrzelecki74612 жыл бұрын

    Witam mam pytanie co to ,a silikon może coś, uczę się tego a pana filmy to kopalnia wiedzy ,pozdrawiam i życzę sukcesu

  • @bolec133
    @bolec1336 жыл бұрын

    Soundtrack mega. Musisz teraz zrobić filmik jak obrabiać i hartować stal na potwory.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Tak samo. Tylko dodatkowo trzeba pokryć srebrem i wyryć runy ;)

  • @agknives9119
    @agknives91195 жыл бұрын

    Witam. Ma pan jakieś doświadczenia z hartowaniem w folii INOX? Próbuję w niej hartować się folia strasznie puchnie po włożeniu do gorącego pieca i przypuszczam że przez to zwiększony jest czas hartowania (hartuje sprężonym powietrzem między płytami). A może coś robię źle, albo czegoś nie robię?

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    Witaj. Słabo się znam na foli inox, ale słyszałem, że zdarzają się partie złe, które nie wytrzymują zadanej temperatury. Obejrzyj mój film pt: SP Superstale, tam zobaczysz jak gość zawija nóż w folię. Może w technice zawijania coś nie tak i do tego folia albo temperatura w piecu zaniżona.

  • @agknives9119

    @agknives9119

    5 жыл бұрын

    @@sietter Dziękuję za odpowiedź.

  • @krystianlubczynski6530
    @krystianlubczynski65305 жыл бұрын

    Witam. Od dłuższego czasu interesuję się tematyką kucia, ale na razie ograniczam się jedynie do gimnazjum YT. Natomiast w najbliższym czasie chcę zacząć się uczyć kucia i wszystkich związanych z tym spraw. Czy w związku z tym mógłbyś mi polecić jakąś literaturę którą powinienem się zainteresować, żeby móc zainteresowanie rozwinąć w hobby i może za kilka lat robić naprawdę dobre noże?

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    Witaj. Generalnie nie jestem kowalem i cięzko mi doradzić jakąś lekturę typowo kowalską, dotycząca metaloplastyki. Z punktu widzenia metalurgicznego, to polecam jak najbardziej te książki, o których wspomniałem w filmie tym, oraz w filmie "Reanimacja Złomu, z czego zrobić nóż". Ale jeśli chcesz poznać arkana kucia i w praktyce sprawdzić jak sie ona zachowuje plastycznie, to polecam zainteresować się jakimiś szkoleniami kowalskimi. Na fb ogłaszają się czasami doświadczeni kowale i proponuję warsztaty kowalskie.

  • @wojtekkopec9102
    @wojtekkopec91024 жыл бұрын

    Super filmik, dużo przydatnych informacji. Od jakiegoś czasu interesuję się nożo robieniem. Jeśli chodzi o hartowanie: czy grzanie blanka w celu hartowania palnikiem acetylenowo - tlenowym ma sens? Czy można go podgrzewać bezpośrednio płomieniem, czy lepiej go umieścić w profilu?

  • @sietter

    @sietter

    4 жыл бұрын

    Ma sens, ale jest problem z rozpoznaniem temperatury. Według mnie lepiej w profilu, trzeba dużego wyczucią grzejąc bepzośrednio blank, bo można odwęglić, nawęglić lub innych rzeczy narobić no i mocno przegrzać.

  • @wojtekkopec9102

    @wojtekkopec9102

    4 жыл бұрын

    @@sietter dzięki za odp.

  • @grzegorzzglobicki4346
    @grzegorzzglobicki43463 жыл бұрын

    Cale zycie w kuzni ale takie cuda

  • @pawep8690
    @pawep86906 жыл бұрын

    Mości kosiarzu mam pytanie. W wcześniejszym filmiku podałeś temperaturę odprężenia 590 stopni. Po uzyskaniu danej temperatury pozostawiamy detal na jaki okres czasu? Pozdrawiam.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Tak, na około godzinę do dwóch :)

  • @pawep8690

    @pawep8690

    6 жыл бұрын

    Mości kosiarzu dziękuję za odpowiedź, a przede wszystkim za inspiracje. Pozdrawiam

  • @123tibitibi
    @123tibitibi3 жыл бұрын

    Pełen szacun (29.00) w pełni rozumiem czym jest bycie ojcem... Naprawdę szacun, potrafisz godzić pasję i poświęcasz czas swoim dzieciom... nie jest to łatwe... no i ta anielska cierpliwość (w trakcie procesu jestes ) :-) Ktoś powie: "a co tu wielkiego?" Naprawdę jako rodzic zastępczy, który wiele przeszedł by wychować (nie swoje) dziecko, potrafię to dostrzec i docenić. pozdoro

  • @sietter

    @sietter

    3 жыл бұрын

    dziękuję. Staram się :) szanuję i pozdrawiam

  • @rathaste3976
    @rathaste39766 жыл бұрын

    jak zahartować klingę 38 cm kt całość 50 cm tak aby, potem nie musieć odpuszczać może selektywnie albo palniczek i rozgrzanie tylko kt i hart, jakaś porada?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Brak odpuszczania to dość poważny błąd. Jedyny przypadek, kiedy nie czepiałbym się jego braku, to hartowanie bainityczne. Ale to już nieco wyższa szkoła jazdy. Nie dla każdej stali da się to zrobić. Odpuścić możesz choćby w gotującym oleju. Opisz może najpierw co to za stal, jak będzie chłodzona i jaki masz sprzęt do grzania detalu: palenisko? piec? ognisko? kominek?

  • @maciekmiosz2398
    @maciekmiosz23986 жыл бұрын

    Witaj mości Kosiarzu! Czy jesteś w stanie określić (na oko) kolor właściwej temperatury hartowania stali ncv1? Oczywiście mówię o hartowaniu w warunkach domowych w piecu, z góry dziękuję za odpowiedź :)

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    No tak na oko to mogę określić :) Ale jaki będzie margines błędu to już nie wiem. Trafić w przedział 790-840 to już nieźle. W internecie łatwo najść kolory żarzenia stali (z teog pamiętam bez sprawdzania to ten zakres to barwa od jasnej wiśni do czerwieni). Na szczęście już nie muszę tego robić. Czemu pytasz?

  • @maciekmiosz2398

    @maciekmiosz2398

    6 жыл бұрын

    Ponieważ od kilku dni z fascynacją oglądam twoje filmy oraz dzieła, zwłaszcza te słowiańskie i postanowiłem stworzyć swój pierwszy nóż, i zależy mi aby w miarę możliwość wykonać to zgodnie ze sztuką, a najbardziej zastanawia oraz martwi mnie proces hartowania

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    To bardzo dobrze, że Cię to martwi :) Znaczy, że zdajesz sobie sprawę, że to trudny proces i w sumie najważniejszy. Poćwicz na pilotach, porób sobie paski np. z piły, pobaw się tym, łam, wyciągaj wnioski. I pytaj jakby co. Jeśli będe w stanie, to pomogę. P.S. Wszystkie moje filmy sa słowiańskie ;) W końcu jestem Słowianinem.

  • @maciekmiosz2398

    @maciekmiosz2398

    6 жыл бұрын

    Tak też zrobię, słowiańskie rzemiosło jest piękne i warte każdego wysiłku aby je kontynuować, to musi być słowiańska krew

  • @AdamAdam-um3mi
    @AdamAdam-um3mi5 жыл бұрын

    NCV1 mam pytanie czy nóż z takiej stali nie rdzewieje po jakimś czasie?

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    Witaj. Każda stal nie będąca stalą odporną na korozję może zardzewieć. Ale z drugiej strony, rdza nie pojawia sie bez powodu, tylko w wyniku działania wilgoci. Do tego wspomagają ją substancje żrące i słońce. Jeśli dba się o nóż, nie dopuszcza aby leżał wilgotny, nie moczy się pochwy, wyciera nóż i od czasu do czasu impregnuje się go jakimś olejkiem, to nie zardzewieje, co najwyżej pokryje się patyną, która w sumie jest urocza :)

  • @majorll1005
    @majorll10056 жыл бұрын

    W 25 minucie wspominasz o regulacji PID. Czyżby aluzja do mojego przemądrzania się kiedyś w komentarzu😉 czy zwykły przypadek😉😉😉? Jak zwykle świetny film z masą praktycznej wiedzy. Czekam na kolejne (zwłaszcza o budowie piecyka). Pozdrowienia dla ciebie i "pomocników" ze stolicy Dolnych Łużyc. SLAVA

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    To przypadek :)Pamiętam Twój komentarz. Samoucząca funkcja całkująco-różniczkująca była w tym piecu od samego początku. Nie lubię odsłaniać wszystkich asów na raz. Lubię robić to po trochu, na dłużej starcza. Pozdrawiam i dzięki za dobre słowo :)

  • @majorll1005

    @majorll1005

    6 жыл бұрын

    O ile pamiętam to był film o hartowaniu noża ze stali narzędziowej, a tam był trochę inny piecyk. Ale to nie istotne. Poprostu czasami lubię się wymądrzać, a że temat mi podszedł... Co do odkrywania ASÓW to po kieszeniach je chyba chowasz bo odkrywasz i odkrywasz i oby tak dalej. Gdybyś potrzebował pomocy w temacie elektryki i automatyki przemysłowej to też mam parę ASÓW i chętnie się nimi podzielę. Trzymaj się zdrowo. SLAVA

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Aha. No tak, więc w tamtym piecyku jeszcze nie było funkcji PID. Z tamtego piecyka kilka części zostało przeniesionych do tego nowego (m.in. wkraplacz). Tamten piecyk to jeszcze była "prehistoria" naszej firmy. Pracuję w firmie zajmującej się właśnie produkcją pieców, ale robimy głównie duże piece, dla przemysłu. Takie malutkie to tylko taka "zabawa" po koleżeńsku. Co do elektryki to jestem całkowita noga w temacie. Jestem póki co po prostu spawaczem z przeznaczeniem w przyszłości (być może) na metalurga, ale to dopiero w przyszłości, bo mamy metalurga, ale jak mawia mój szef: Pan Ryszard nie jest wieczny ;) A może szukasz pracy? Bo jednak główna działka naszej specyfikacja to elektryka/elektronika i automatyka? I cierpimy na brak zdolnych ludzi. Powoli się rozwijamy, budujemy właśnie nową halę, więc wiesz... :) Jakby co, jakbys cierpiał na brak zajęć, to wystarczy odszukać stronę firmy Elektroterm :P

  • @majorll1005

    @majorll1005

    6 жыл бұрын

    Praca z tobą to napewno ciekawa propozycja i jeszcze parę lat temu już bym się pakował, ale w tej chwili na brak zajęcia nie narzekam. Jestem na etacie w dziale utrzymania ruchu, a oprócz tego w razie awarii odwiedzam regularnie sześć innych zakładów (wkrótce prawdopodobnie dojdą kolejne dwa). Poza tym zdarzają się pojedyncze interwencje jak ktoś ma taką potrzebę. Jak trzeba to modernizuje lub wykonuje nowe sterowania do maszyn ale bez przesady (CNC bym nie ogarnął). Poza tym o ile dobrze pamiętam to jesteście w Wielkopolsce, a to już wiąże się z przeprowadzką z całą rodzinką, która też ma tu swoje życie. Mimo wszystko cieszę się że o mnie pomyślałeś i będę pamiętał bo nie wiadomo co jutro przyniesie. Puki co mogę służyć jedynie dobrą radą (na miarę moich możliwości) i gościną gdybyś kiedyś odwiedził piękne Łużyce.

  • @majorll1005

    @majorll1005

    6 жыл бұрын

    Zapomniałem dodać że mam na imię Paweł, bo tak głupio anonimowo rozmawiać, a najwięcej doświadczenia mam w przemyśle betonowo-kamieniarskim, włukienniczym w tworzywach sztucznych i trochę obrabiarek (zwłaszcza tych starszych) też się naprawiało.

  • @R4V636
    @R4V6366 жыл бұрын

    kurde nie szcaiłem jednej rzeczy. Jeśli robie noże ze złomu załóżmy piły do drewna oczywiście bez spieków to musze nozyk po wycięciu rozhartować?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Jeżeli masz go potem hartować (lub wysłać do hartownika) to takie "odprężanie" ma bardzo dużo zalet. Zaraz po wycięciu, tne proces sprawi, że stal jest bardziej miękka, łatwiej się ją szlifuje i skrawa, poleruje itd itp. Potem po całym procesie szlifierkskich taki proces znowu jest wskazany, bo likwiduje naprężęnia po szlifierskie i nawet potrafi poprawić nieco strukturę wyjściową do hartowania. Także tak! Polecam to robić. Pamiętaj tylko, aby to odprężanie odbywało się zawsze poniżej temp. Ac1, czyli dla większości stali ta bezpieczna temp. to ok 600-700. Ja poleciłem 590 w poprzednim odcinku, bo to bardzo bezpieczna temperatura.

  • @R4V636

    @R4V636

    6 жыл бұрын

    sietter i długo ma sie odprężac?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    godzina zupełnie wystarczy. Potem jak najwolniejsze studzenie.

  • @123tibitibi
    @123tibitibi3 жыл бұрын

    mniej więcej 15;50 mówiłeś że może nas detal jarzący oślepiać "jak w spawarce".... ciekawi mnie , bo o ile okiem tego nie wyłapie, to niektóre maski spawalnicze samo ściemniające mają możliwość regulacji, i może uda się uprzednio je "doregulować" by wychwycić ten moment? (takie spostrzeżenie)... Orientacyjnie pewnie spora, ale pewnie zadziałało by jak tzw. "magnes"

  • @rafalwaw254
    @rafalwaw2543 жыл бұрын

    Mam pytanko hartowałem ostrze z ncv01 temperatura powinna być 830c a ja rozgrzałem do żułtej barwy w piecyku na gaz własnej roboty. Na blanku powstał wżer który poniekąd da się zeszlifować papierem. Mam teraz problem nie mogę zahartować tego blanku . Czy po takim zpartolonym zabiegu zaszły procesy które blokują hartowanie? Za każdym razem po wyjęciu z pieca i schłodzeniu w oleju pilnik zbiera stał jak masło. Z Góry dzięki i sorki za zawracanie gitary. Filmik profesja 😉

  • @sietter

    @sietter

    3 жыл бұрын

    odpisałem na e-maila. Ale odniosę się szerzej do tematu w najbliższym filmie.

  • @rafalwaw254

    @rafalwaw254

    3 жыл бұрын

    @@sietter Dzięki za odpowiedź. Daruję sobie ten blank zamówiłem już stał na kolejną próbę. To mój pierwszy nożyk i zniechęciła mnie ta wpadka . Znalazłem ją YT filmik gdzie autor hartuje blank w rurce stalowej. Tak na próbę zrobiłem z moim zepsutym blankiet i kawałkiem profilu. Efekt o niebo lepszy rozkład temperatury na stali dużo bardziej równomierny. Wygląda to na świetny pomysł i kolejną próbę właśnie tak planuje przeprowadzić. Dziękuje za poświęcony czas i życzę owocnego dnia. 😉 Rafał

  • @rafalwaw254

    @rafalwaw254

    3 жыл бұрын

    Udało się wyeliminowałem błędy i wyszło. Dziękuję za filmy i rady bez tego nie udało by mi się. Czekam na kolejne materiały . Pozdrawiam Rafał

  • @danielpindych5203
    @danielpindych52035 жыл бұрын

    Super filmik, dużo wiedzy, czekam na kolejne :) (nie pamiętam w której z cytowanych przez ciebie książce jest wzmianka, że niewielka ilość austenitu szczątkowego ok 10% polepsza polepsza udarność, kojarzę jeszcze wykresy z których wynika, że kilkukrotne odpuszczanie np. 2 razy po 1h daje lepsze efekty niż raz 2h, a studzenie po odpuszczaniu może następować w spokojnym powietrzu, a widok ziarna po przełomie nie spowodowanym udarowo może być bardzo mylący, jeśli coś pomyliłem proszę o korektę)

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    Witaj. Ja tez nie pamiętam dokładnie w jakich to mogło być ksiązkach. Aczkolwiek to pewnie jakieś wyrwane z kontekstu sprawy, bo te 10 procent to mogło być dla konkretnej stali (dla innej może być np. 15). Podwójne lub potrójne odpuszczanie jest po prostu czasem zalecane w kartach stali (dla konkretnych gatunków). podobnie jest z odpuszczaniem, dla niektórych stlai zaleca się studzenie z piecem, dla innych w powietrzu i ma to swoje uzsadnienia. To także zależy od tego jak wysokie jest odpuszczanie (jesli wysokie, to zawsze warto szybko chłodzić po odpuszczaniu ze względu na kruchośc odpuszczania, chyba II stopnia, albo pierwszego, ale nie pamiętam na pewno, łątwo to sprawdzić) Co do łamania próbek, jest to dość pospolita informacja. Ocena przełomu może być myląca jeśli próbka łamana jest powoli, bez uderzenia, ale nie potrafię tego uzasadnić, tak podają mądrzejści ode mnie. Ja się tylko mogę co nieco domyślać dlaczego tak jest.

  • @danielpindych5203

    @danielpindych5203

    5 жыл бұрын

    @@sietterDzięki za odpowiedź, myślałem, że to pozostanie bez odzewu, w ramach podziękowania postaram się zebrać informacje o co chodzi z łamaniem i widokiem ziarna, może coś o zależnościach ilości austenitu cząstkowego/udarności od składu stali i wyśle mailem. Zrobisz jeszcze jakiś film tego typu z naciskiem na stale wysokostopowe i nierdzewne? A z takich pogłosek słyszałem, że kiedyś ktoś, harował selektywnie z efektem martenzyt przy ostrzu, a czysty bainit za linią hamon, coś wiesz na ten temat? Lub o tym że banit odporniejszy na ścieranie (od martenzytu)? Lub o gotowaniu kilkukrotnym noży w wodzie w celu polepszenia wałasciwosci krawiędzi tnącej?

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    @@danielpindych5203 Przy tych pęknięciach, to rozwiązaniem może być coś z dyslokacją odkształćeń plastycznych przy pękaniu. Różne tempo posuwania się pęknięcia to różny wygląd przełomu (nie zarna, ziarna raczej nie widzisz, za małe jest. Zarno określa się przy powiększeniu w porównaniu ze specjalnymi wzornikami). A my łamiąc może co najwyżej określić przełom. Bainit raczej nie jest odporniejszy na ścieranie od martenzytu. Może w wyjątkowych sytuacjach. Zajrzyj na moją stronę (link pod filmeme). Tam mam trochę pisanych rzeczy w sekcji Aktualności/Blog i Aktualności/PraceHerkulesowy. Może znajdziesz coś ciekawego dla siebie :) Lektury też tam czasem podaję.

  • @tomasznowicki7307
    @tomasznowicki73076 жыл бұрын

    A co powiesz na używanie pirometru do określania temperatury?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Jak najbardziej ok. Jedynie warto jeszcze popracować nad tym, aby rogrzanie było równomierne, bo pirometr pokazuje temperaturę punktu jeśli się nie mylę :)

  • @tomasznowicki7307

    @tomasznowicki7307

    6 жыл бұрын

    Dlatego warto sprawdzić parę punktów ;D Serio cię podziwiam za to co robisz i za Twoje podejście do życia.

  • @Krzywoprostydezerter
    @Krzywoprostydezerter6 жыл бұрын

    Witaj. Podczas odpuszczania Pani ma otwarla piekarnik, blank z ŁH15 dostal chlodem i wygial sie. Grzac jeszcze raz w nadziei ze pojdzie z powrotem, czy zrobic mu solidną "oprawke" i grzac razem z nia? Film jak zwykle... niepokojaco fachowy. Chwała

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Spróbuj w oprawce, aczkolwiek mam obawy, że austenit szczątkowy się już ustabilizował i będzie ciężko go odkształcić. Ale spróbować zawsze można. Dzięki za dobre słowo, pozdrawiam.

  • @kacper4890
    @kacper48906 жыл бұрын

    Jaki dzis Rozgadany

  • @bezsensu3597
    @bezsensu35976 жыл бұрын

    Mości kosiarzu, czy są jakieś sposoby na uniknięcie zgięcia noża podczas hartowania? Wiadomo prostowanie po hartowaniu ale czy coś poza tym? Będę za niedługo hartował nóż gr2mm o długości 33,5 cm samej głowni. Nie wyprowadziłem szlifów, będę to robił po hartowaniu. Chcę jak najbardziej ograniczyć ryzyko zgięcia nawet kosztem większego nakładu pracy po hartowaniu. To będzie druga próba bo z pierwszej zrobił się banan :( . Planuje także nóż do odpuszczania wsadzić w specjalnym trzymadełku aby się prostował.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Co to za stal i jakie medium chłodzące?

  • @bezsensu3597

    @bezsensu3597

    6 жыл бұрын

    Stal to NCV1 chłodzić będę w podgrzanym oleju.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    No to najczęstszymi przyczynami wykrzywiania się detalu są: - nierównomierne zagrzanie detalu - brak odprężania przez hartowaniem - zbyt zimny olej - niesymetryczne zanurzanie detalu w oleju... Zawalcz najpierw z tym. Dodatkowo pogrzej olej mocniej niż zwykle, wyjmij detal nieco szybciej, wsadz między ciężkie płyty lub do tego trzymadełka. Ważne, aby to trzymadełko odciągneło dośc szybko temperaturę, dlatego stalowe ciężkie płyty sa ok. Jeśli jednak chcesz prostowac zaraz po gaszeniu, to też podgrzej olej mocniej niż zwykle. Jak się skrzywi, przegnij go lekko w druga stronę i przytrzymaj tak z pół minuty. DObrze aby w tym czasie nóż sie opierał o coś metaloweg aby temperatura nadal uciekała.

  • @bezsensu3597

    @bezsensu3597

    6 жыл бұрын

    Dzięki, nożyk wczoraj zahartowany i odpuszczony. Wyszedł bardzo prosty aż byłem zdziwiony. Zdrowia!

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Nie ma za co. Cieszę się, że mogłem pomóc :)

  • @olgakonstanty9871
    @olgakonstanty98716 жыл бұрын

    woow masz mega wiedze, z pasia opowiadasz, szacun. od jakiegos czasu intersuje sie nozami, mam takie nietypowe pytanie-prozbe, masz jakies noze z 50hf, co myslisz o tej stali, o jakims tescie w twoim stylu z noze z 50hf nawet niemarze, bo zdaje sobie sprawe z braku czasu, ale bylo by mega milo, jak bys pare slow powiedzial w tej sprawie. pisze z konta dziewczyny, pozdrawiam marek.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Hej. Od tej stali zaczynałem swoją przygodę, uczyłem się na niej. No i sporo mieczy z tej stali zrobiłem, choć nie ja je kułem i hartowałem (z dwoma wyjątkami, pokazanymi w filmie Gladius - początek zniszczenia )). Jak na początek to rozsądna stal, aczkolwiek obecnie na noże preferuję nieco twardsze.

  • @olgakonstanty9871

    @olgakonstanty9871

    6 жыл бұрын

    dzieki za odp, mi zalerzy przedewsz na udarnosci, tak moim prostym jezykiem zeby niepekal jak ''zeliwo'', dwardosc-trzymanie ostrosci jest dla mnie na2miejscu. ale jak muwilem od paru nastu tygodni sie nozami interesuje......moja wiedza jest................hmm minimalna. i chcialbym noz.....hmm ''powiecmy zajmuje sie wspinaczka'' i jak mialbym wcisnac w szczeline skalna noz i na nim zawisnac to bylo by milo jak by sprostal, ''przykladowej sytulaci'', troche czytasz w myslach to mam nadzieje ze ogarniesz ten moj belkot. pozdro marek.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Skoro chcesz mu ufać do tego stopnia, żeby oddać mu swoje w ręce, to najważniejsze abyś zlecił hartowanie komuś doświadczonemu. Bo to od tego procesu będzie więcej zależało niż od gatunku stali. Ale może jeśli ma być super mocny a na twardości Ci nie zależy, to pomyśl o jakichś stalach z grupy tzw. stali do ulepszania cieplnego. Takei stale są wykorzstywane np na butle gazowe (wytrzymują ogromne ciśnienia itd itp). Ale nie dają dużych twardości, najmocniejsze sa w granicach 35-45 hrc, czyli miękkie. Przykładem takiej stali jest 40HM. Mocna tez będzie NZ3, no i wszelkie sprężynówki.

  • @olgakonstanty9871

    @olgakonstanty9871

    6 жыл бұрын

    dziekuje pieknie. zapisuje sobiete stale i zabieram sie za doedukowanie sie. dzieki dzieki dzieki kosiarz.

  • @piter30f54
    @piter30f546 жыл бұрын

    Gdzie kupujesz taśmy szlifierskie?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    U Ossosa z knives.pl. Mam de ja vu czy już o to pytałeś gdzieś? :D

  • @zwykyrowerzysta2365
    @zwykyrowerzysta23656 жыл бұрын

    Ja hartuje w takich parametrach. (1.) Mycie 50°C + suszenie 110°C (2.) Hartowanie 846°C - 40 minut - Atmosfera ochronna (metan,azot) (3.) Olej 140°C - 12 minut (4.) Płukanie, mycie, suszenie parametry jak z pkt 1. (5.) Odpuszczanie 180°C - 90 minut (6.) Studzenie 20 minut - wentylatory Twardość 59-62 HRC

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    A powiesz jeszcze co to za stal?

  • @MrAxelbb
    @MrAxelbb6 жыл бұрын

    Mości kosiarzu poczyniłem nożyk z płaskownika ncv1, po hartowaniu twardość wyniosła 62-63 HRC (pomiar w 3 miejscach). Uznałem że to troszkę zbyt dużo jak na nóż który będzie służył do batonowania i odpuściłem go w temperaturze ok 230°C. Wierząc informacjom z internetu twardość powinna oscylować koło 60 HRC ale jak jest tego nie wiem. Powiedz mi proszę czy dobrze zrobiłem bo nie mam już dostępu do Rockwellomierza. Pozdrawiam

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Źle zrobiłeś. Takie odpuszczanie nie jest dobre dla tej stali. Dla większości stali narzędziowych niestopowych i niskostopowych (z kilkoma wyjątkami) najlpesze własności mechaniczne otrzymuje się (abstrahując od temp. hartowania) przy odpuszczaniu nie większym niż 200 st C i potem dopiero w wysokich zakresach ok 500 st. C (ale wtedy będzie miękkie). Dobór twardości kontrolujemy raczej odpowiednią temperaturą hartowania, ewentualnie jeśli możemy tempem chłodzenia, ale to drugie jest dla nas poza zasięgiem. Także miałeś moim zdaniem świetną twardość, teraz masz mniej, ale wytrzymałościowo się pogorszyło. Jednak zapewne niewiele, być może nawet tego nie odczujesz. Na przyszłość, jeśli chcesz koniecznie zmniejszyć twardość w tej stali z pomocą odpuszczania, to radzę wydłużyć czas odpuszczania, np. do 3-4 godzin, ale nigdy nie przekraczać 200 stopni C.

  • @MrAxelbb

    @MrAxelbb

    6 жыл бұрын

    Dziękuję za odpowiedź, może było troszkę mniej niż 230 bo podziałka na piecu starta ale cenna wiedza na przyszłość pozostanie :)

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Aha... a jak to się stało, że między hartowaniem a odpuszczaniem zdążyłeś zmierzyć twardość? :D Na przyszłość pamiętaj, aby odpuszczać zaraz po tym, jak detal osiągnął tmeperaturę otoczenia (najlepiej taką, w jakiej będzie pracował). I nie ma problemu. Staram się dzielić wiedza jak mogę i tłumaczyć z inżynieryjnego na ludzki ) Pozdrawiam

  • @MrAxelbb

    @MrAxelbb

    6 жыл бұрын

    Jestem studentem i uprosiłem wykładowcę żeby podczas ćwiczeń z obróbki cieplnej zahartować nożyk a skoro piec był nagrzany to wystarczyło przestudzić do 830°C i jazda. Miałem trochę zgrzytu bo koleś upierał się żeby studzić w wodzie z solą i chciał skrócić czas austenityzacji do 5 min ale mu wytłumaczyłem jak sie sprawy mają i zostało na moim. Następnie z ciekawości zmierzyliśmy twardość i wyszło te 62 HRC a w stanie zmiękczonym 11HRC (na wszelki wypadek zabrałem ścinki z płaskownika, chciałem też zobaczyć przełom po zahartowaniu). Miałem na uwadze żeby odpuszczać jak najszybciej po hartowaniu no ale wyszło jak wyszło - 2 godziny opóźnienia. Ale przynajmniej blank wyszedł prościutki a ziarenko z przełomu resztek płaskownika bardzo drobne

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Kurde, to ja udzielam już rad studentom :D Zaczynam wierzyć w swoją wiedzę. Dzięki za wizytę i liczę, że w przyszłości sam podrzucisz jakieś fajne materiały. P.S. Jak widzisz, twardośc która Ci wyszła idealnie się zgrywa z tabelą zależności twardości od temp. austenityzowania pokazaną przy przedstawianiu stali NCV1. Mam nadzieję, że na moich też tak wyjdzie. I ciekawi mnie różnica w twardości między odpuszczonym pilotem a nieodpuszczonym. Pozdrawiam

  • @bylusbylus4936
    @bylusbylus49366 жыл бұрын

    Ile maxymalnie można hartować blankow w tym samym oleju skoro ma mieć ok70 stopni a po dwóch już pewnie nie ma ?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Jak będzie miał sto to też nie zaszkodzi. Dla niektórych stali nawet więcej. To zależy też od wielkości pojemnika, jak dużo oleju jest to więcej. Warto poznać tzw. temperaturę Ms, czyli przemiany martenzytycznej danej stali. Najważniejsze, aby olej miał mniej niż ta temp. Ms dla danej stali.

  • @bylusbylus4936

    @bylusbylus4936

    6 жыл бұрын

    sietter dziękuję :-) dużo można się nauczyć z Twoich filmików o jesteś jednym z niewielu "nozorobow" z którymi można normalnie pogadać i czegoś się dowiedziec. Pozdrawiam :-)

  • @sebastiangodawa
    @sebastiangodawa6 жыл бұрын

    Przepraszam że piszę publicznie ale nie wiem jak napisać do Pana. Nie mogę znaleźć bezpośrednio maila a wiem tylko że na imię ma Pan Piotr. Prosiłbym o podanie maila w jakimś dostępnym miejscu. Pozdrawiam

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    sihill@poczta.onet.pl

  • @wiesawobara2857
    @wiesawobara28576 жыл бұрын

    Co za łoś daje łapkę w dół.Nie podoba się.Nie oglądać.Gość ma taką wiedzę że sie w pale nie mieści.

  • @Miras1290000

    @Miras1290000

    6 жыл бұрын

    Wiesław Obara zawsze się jakiś (łoś)trafi...:)Pozdrawiam!

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Generalnie nie zwracam uwagi na te łapki, ale jeśli miałbym już prorokowac kto takie daje, to albo "gimbaza" hołdująca nożom z gier komputerowych i wierząca w magię stali meteorytowej kutej o wschodzie słońca pod drzewem kwitnącej wiśni, albo jakaś tam "konkurencja" która dupa boli, że wiem więcej... albo... no już nie wiem kto jeszcze. Bo ktoś, kto ma wiedzę i widzi błąd, użyje raczej argumentów i ze mną pogada. Ja lubię pogadać i jestem skłonny przyznać się do błędu, jeśli ten zostanie mi wykazany z pomocą rzeczowych argumentów. No chyba, że ktoś jest tchórzem. A tak, to podsumowując... to lewaki daję te łapki :)

  • @bartoszszutkowski812

    @bartoszszutkowski812

    5 жыл бұрын

    Bardzo dobrze mu napisałeś :)

  • @karlosdon200

    @karlosdon200

    4 жыл бұрын

    popieram wypowiedź w 100 procentach

  • @jas5139
    @jas51396 жыл бұрын

    slawa

  • @snajper3577
    @snajper35776 жыл бұрын

    Jak w warunkach domowych odprężyć stal D2 po hartowaniu?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    O cholera.... :D Ja to sprawdzę, bo nie pamiętam. Muszę poszperać ok? Nie znam się na tej stali, bo za nią nie przepadam ) Jak sprawdzę to pomogę.

  • @snajper3577

    @snajper3577

    6 жыл бұрын

    sietter ok. Dzieki wielkie i czekam na odp. A wogóle to czy mały nożyk myśliwski byłby podatny na złamania jesli bym go nie odprężył.?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Ale mówisz o odprężaniu przed hartowaniem czy o odpuszczaniu? Bo jeśli o odprężaniu przed, to nie są to znowu jakieś ogoromne i odczuwalne skutki, po prostu jeden z wielu niuansów, które w sumie dają spore różnicy, ale pojedyńczo to nie koniecznie odczuwalne przy użytkowaniu noża. A co do odprężania, to najlepiej przeczytaj ten post (ja się nie chcę mądrzyć w sprawach których nie znam :) forum.knives.pl/index.php/topic,165357.msg1711702.html#msg1711702

  • @snajper3577

    @snajper3577

    6 жыл бұрын

    sietter. Chodzi mi o odprężenie po hartowaniu. Dzięki wielkie za odpowiedz. Pozdrawiam.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Czyli o odpuszczaniu :) Są dwie drogi. Zwykłe, czyli niskie. Oraz wysokie, na twardość wtórną. Dla obu znajdziesz technikalia w podanym linku. Pozdrawiam

  • @mariopodskarpie
    @mariopodskarpie5 жыл бұрын

    Mistrz! Sub i Lajk. Bardzo dobry temat. Mam zamiar hartowac noże do rębaka z pł. #10x60x165mm. Bardzo przydatny materiał. Zapraszam do mnie na kanał oraz na firmowy ALUPLEX. ŁAPKA W GÓRĘ SUB :)

  • @ukosawpancerny9580
    @ukosawpancerny95806 жыл бұрын

    21

  • @2aarkadiusz552
    @2aarkadiusz5526 жыл бұрын

    z Jasia będzie nożownik?

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    A to się zobaczy. Ma wolną drogę, będzie kim zechce. Na razie widac u niego wielki pociąg do maszyn wszelakich. Mówi, że będzie robił maszyny :) Szczególnie wielkie koparki wręcz go hipnotyzują.

  • @mdybos
    @mdybos Жыл бұрын

    panowie, cz moge zrobic sobie 10nozy i wysylac do panow zeby je zahartowac? Bo za glupi jestem na ta cala technologie..Noze glownie ze starych kluczy plaskich...

  • @sietter

    @sietter

    Жыл бұрын

    tak, hartuję normalnie usługowo. W związku z tym, żę to noże zrobione ze stlai odzyskowej, będe miał kilka pytań zanim sie podejmę. Ale prosze napisać na sihill@poczta.onet.pl i poprosze o odrobinę cierpliwości, bo też nie zawsze jest czas aby na bierząco odpowiadać. Pozdrawiam

  • @mdybos

    @mdybos

    Жыл бұрын

    @@sietter ok dziękuję, nic na szybko na razie muszę coś dokończyć i tak z doskoku oglądam i się interesuje nożami. U mojej mamy są same jakieś słabe noże, tata sie denerwuje ze musi co chwila ostrzyć i tak wpadłem na pomysł żeby zrobić z jakiejś dobrej stali z 10-15 noży. 2 dla taty do chleba, kiełbaski i te sprawy. 2 dla mamy do mięsa jak coś robi na obiad. Ze 4 dla mnie do różnych spraw w tym jeden do nurkowania (normalnie stal tez I sobie pomaluje epoksydem i tyle). Dla siorki na prezent, dla żony coś w stylu soga pentagona mini dagera do obrony jakby coś. I ze 4 dla potomków moze wkrótce heheh pozdrawiam kontakt mam

  • @mdybos

    @mdybos

    Жыл бұрын

    @@sietter a stal wie Pan, kupię jaką Pan poleci ze sklepu, żeby było wiadomo co i jak...tez na próbki zeby Pan miał jak hartować i te sprawy. Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze za materiały na yt b pouczajace

  • @sietter

    @sietter

    Жыл бұрын

    @@mdybos jeżeoi stal będzie ze sklepu dla nożowników, to próbek nie trzeba. Jeżeli chcesz do kuchni dla mamy, to najtańszym rozwiązaniem będzie nierdzewka 4h13. Z tej stlai robiono kiedyś noże produkcyjne, ale nie hartowano jej tak dobrze, jak może zrobić to ktoś taki jak ja. Ale jeżeli chces zpoświęcić trochę więcej pieniędzy, to polecam n690 lub aeb-l, ewentualnie becut. To są stopy nierdzewne. Jeszcze droższe to np. elmax albo m390, tylko tych już nie zahartuję, ale sa osoby, co zahartują. Ale tu już wchodzimy w dośc drogie stale.

  • @mdybos

    @mdybos

    Жыл бұрын

    @@sietter kurde, na zajebisty gość. Dziękuję za jakiś czas się odezwę jak będę robił noże. Dziekuje raz jeszcze

  • @pawepays8661
    @pawepays86614 жыл бұрын

    Jak Ci się wygiol podczas hartowania to bierzesz w dwie deski i sciskami łapiesz a nie na siłę wyginasz aż strzeli

  • @Cahir222

    @Cahir222

    4 жыл бұрын

    Czasem musiałem przegiąć w drugą stronę, bo zazwyczaj jak wyjmowałem z desek to i tak nie był idealnie prosty. Czasem strzeli, fakt ;)

  • @kubakr3560
    @kubakr35602 жыл бұрын

    Posypać boraksem bo on też chroni przed utlenieniem

  • @panwszechswiatalive2749
    @panwszechswiatalive27495 жыл бұрын

    13:16 po to Bozia dała oczy, żeby robić na oko

  • @raxdorddrq-gc3pd
    @raxdorddrq-gc3pd3 жыл бұрын

    To

  • @pawewierzchanowski4781
    @pawewierzchanowski47814 жыл бұрын

    witam Pana Kosuarza ...czytalem kiedys ksiazke napisana przez japonczyka na temat ostrza bojowego tzw katany(blednie nazywanej , gdyz jakbys powiedzial japonczykowi z 19 w wieku ze miecz samuraja to katana to by Cie wysmial , gdyz tym okresleniem nazywany kazdy rodzaj ostrza nawet strozek) , w ktorej pisal ze owe ostrze jest szabla na wstepie i opisywal jak wykonywana jest i co mnie zdziwilo pisal ze uchi katana osiaga swa charakterystyczna krzywizne dopiero podczas hartowania i odpowiada za to glinka , ktora dzisiejsi kowale uzywaja glownie po to by zrobic hamon ( ogladam dosc pop program z kowalami gdzie gosciu zrobil to samo dzieki samej wodzie) ,ale reasumujac uwazasz potezny Kosiarzu iz wygiecie ktore powstaje podczas gaszenia w sposob kontrolowany nadaje detalowi niesamowite wlasciwosci mechaniczne?

  • @pawewierzchanowski4781

    @pawewierzchanowski4781

    4 жыл бұрын

    a i j3szcze zapomnialem o 2 kwes5i mego pytania ..czy po takim zabiegu zbedne jest juz pozniejsze odpuszczanie gdyz glinka ktora ma na celu uzyskanie roznic temp (czyt. hartowanie kowalskie) i rozejscie sie naprezen , zalatwia sprawe..pozdrawiam

  • @sietter

    @sietter

    4 жыл бұрын

    witam. powiem tak. Według mnie to odrotne stawianie sprawy. ja to widze tak: dobierając odpowiednie parametry hartowania i odpuszczania do odpowiedniego gatunku stali można nadać jej te super właściwości. naturalne kontrolowane wykrzywienie jest efektem doboru tych parametrów, tak samo jaj efektem są dobre właściwości. może gdyby rozłożyć to na łopatki, to część ostrz,a nieosłonięta, powodując wykrzywianie ostrza (mocniej puchnie) nie jest tak narażona na powstałe w wyniku ścisku naprężenia jak inne leementy w któych konstrukcja nie pozwala się rozprężyć (tak powstają pęknięcia w skomplikowanych hartowanycy kształtach). jednak dobrego odpuszczenia nic nie zastąpi, odpuścić według mnie trzeba zawsze.

  • @pawewierzchanowski4781

    @pawewierzchanowski4781

    4 жыл бұрын

    @@sietter a co sadzisz Przyjacielu na temat hartowania kowalskiego czy ta metoda daje podobne rezultaty jak przy normalnym odpuszczaniu?

  • @lukij8181
    @lukij81816 жыл бұрын

    To wspomnij panu melonowi o hartowaniu na magnes to Cię zablokuje . Jak mnie bo on sobie nie wyobraża że się da 😁🤣😂 wszystkie książki przeczytał ale tam nie było to i on na to nie wpadł że to może pomóc dając pojęcie o kolorze żarzenia według temperatury Curi 768 Celsjusza a ja robiłem osobiście i wyszło mi 795st C ale może błąd pomiaru, jak będziesz kiedyś miał czas to zrób jakiś film bo to daje świetne pojęcie o kolorze żarzenia dla początkujących ... filmy przekłamują ... książki tracą kolor(z tabelami kolorow) a ta metoda pewna i powtarzalna jak nic innego tylko trzeba ustalić przy jakiej temperaturze jaka stal traci magnetyczność np. 50hf ncv1 nc6 takie popularne Pozdrawiam

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Hej. Kiedyś pytałem sie na forum, przy jakiej temp. 50 hf traci magnetyczność. Melon mi ją podał i powiedział, że właśnie dlatego ddo tej stali nie można stosować magnesu. Moje pytanie właśnie to miało na celu, aby się upewnić, bo chciałem naprostować youtubera Piran, który zalecał magnes do tej sprężynówki. Nie wiem zatem dlaczego Cię zablokował, nie wnikam. Sam uważam, tak jak powiedziałem w filmie, że magnes jest tylko pomocą w okreslaniu dolnej granicy temperatury. Nie pokaże nam czy stal nie jest za gorąca. No i nie do wszystkich stali się nadaje. A co do temperatur krytycznych, to jeszcze warto pamiętać, że tempo grzania może je nieco przesuwać. Być może sam puntk Curie też :) Bodajże czym szybciej grzejemy, tym te punkty nieco uciekają do góry. A co do kolorów to oczywiście, że jest jak mówisz. Dlatego powiedziałem, że wymaga to wprawy, no i samodokształcenia w temacie. Wszystkiego nie jestem w stanie zmieścić w filmie, i tak wycinałem sporo.

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Hej. Takiego ćwieka mi wbiłeś sprawą magnetyczności, że spać przez to nie mogę. Muszę jeszcze trochę poszperać, bo coś mi się układa i chyba wiem, dlaczego inżynierom/teoretykom zawsze będzie się trudno dogadać z praktykantami/hartownikami. Wychodzi na to, że racja leży po obu stronach, ale musze jeszcze co nieco posprawdzać i poukładać to sobie w głowie. Pozdrawiam

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    Chyba się jednak poddam. Na razie. Bo myślałem już, że sprawa kręci wokół cementytu i że jego punkt currie jest wyższy od punktu C dla żelaza. Jednak okazuje się, że już przy temp. ok 250 cementyt też staje się paramagnetykiem. Więc na tą chwilę wciąż nie potrafię rozgryźć sprawy. Jako praktyk, który stosował magnes pomocniczo (powtarzam - jako pomoc, bo w większości opierałem się na barwach żarzenia) wiem, że hartowane detale przestawały reagować na magnes. Ale wiem też, jak powiedziałem w filmie, że to może byc mylące przy wielu stalach, bo mają dużo inne zalecane temperatury od punktów przemiany magnetycznej, dlatego wiedza jaka temperatura hartowania i jaki jest punkt Curie dla danego gatunku może być przydatna.

  • @lukij8181

    @lukij8181

    6 жыл бұрын

    sietter ciężko będzie znaleźć coś ... ja jestem za doświadczalnym sprawdzeniem nam kilka stał i na stanie 50hf.80crv2.75cr1. 102Cr6. O1 jak będę miał chwilę to wrzucę do pieca od powiedzmy 740" i będę zwiększać co 10 "Celsjusza i zobaczę co wyjdzie. Zrobię też od góry czyli 830 i temperatura w dół po 10 "C tak z ciekawości czy się pokryje . Dam znać co wyszło i postaram się jeszcze kilka osób wciągnąć do eksperymentu z grupy na FB (zrób nóż...knifemaking Polska) większą liczba pomiarów da to szansę wyśrodkować wyniki . Dam znać

  • @sietter

    @sietter

    6 жыл бұрын

    To podziel się oczywiście wnioskami :) A w jakiej postaci masz 102cr6? I czy miałbyś kawałek do odstapienia/sprzedania/zamiany? )

  • @arkadiuszwojciechowski7504
    @arkadiuszwojciechowski75045 жыл бұрын

    Prosty? Prosty ...a prostujesz

  • @sietter

    @sietter

    5 жыл бұрын

    A nie krzywię? Bo chyba chciałem tego płaskowniczka skrzywić aby pokazać, że wciąż da się nieco plastyczności wyciągnąć :)

  • @dala2735
    @dala27355 жыл бұрын

    to jest pierdola

Келесі