Jak si vybrat střední školu? Kam jít na SŠ?

Nevíš jak a podle čeho si vybrat střední školu? Na co si dát pozor?
00:01 1) Co mě zajímá - obor?
04:41 2) Gymnázium nebo SOŠ?
07:19 3) Vezmou mě?
11:23 4) Chci být doma nebo na intru?
15:11 5) Jak obtížnou školu si vybrat?
21:41 6) Líbilo se ti ve škole?
24:37 7) Jak je škola aktivní?
28:21 8) Kdo na škole vyučuje?
33:59 9) Soukromá nebo státní škola?
38:52 10) Výstavy SŠ a DOD?
www.atlasskolstvi.cz/ - přehled škola a přihlášek v minulosti
vysledky.cermat.cz/data/Defau... - výsledky státních maturit na školách
www.infoabsolvent.cz/Temata/C... - skončili absolventi v oboru?
Kolik VOLNA má učitel? - • Kolik má učitel volna?...
Kolik BERE učitel? - • Kolik bere učitel? (sk...
Kolik HODIN pracuje učitel? - • Kolik HODIN pracuje UČ...
Jak si vybrat STŘEDNÍ školu? - • Jak si vybrat střední ...
Jsou dnešní žáci HLOUPĚJŠÍ? - • Jsou dnešní žáci HLOUP...
Přes 500 videí zde na mém kanále www.batman.cz.
Tyto návody dělám ve volném čase, nejde mi o tisíce sledujících ani peníze, jen chci někomu pomoci. Jsou to obyčejné návody pro obyčejné lidi. Třeba i občas s chybami, ale vždy upřímně.
Tyto návody dělám ve volném čase, nejde mi o tisíce sledujících ani peníze, jen chci někomu pomoci. Jsou to obyčejné návody pro obyčejné lidi. Třeba i občas s chybami, ale vždy upřímně.

Пікірлер: 31

  • @ThePaluso
    @ThePaluso3 ай бұрын

    V prvom rade musím pochváliť kvalitu a prevedenie celého videa a prezentácie. Z môjho pohľadu je to najlepšie video, ktoré som mal možnosť od Vás vidieť. Nemyslím témou, určite sú mi bližšie tie retro videá, či videá zaoberajúce sa hardvérom, ale skutočne tým spracovaním. Cítim z toho, že Vašu profesiu vykonávate srdcom. Téma mi je blízka, pretože za nejaký čas tento „problém“ budem riešiť a ja (teda my ako rodina) a Vaše video určite použijem a pozrieme si ju aj s dcérou. Sme síce zo Slovenska, ale ten princíp je v podstate rovnaký. Veľmi pekne zhrnuté a som si istý, že ako rodičia by sme to takto „stráviteľne“ nedokázali dieťaťu odprezentovať. Takže som vďačný za toto video. Čo sa týka hodnotenia (myslím teraz spätnej väzby absolventov), tak to je presne ako ste spomínali. Menej nadaný žiak, keďže sa mu nedarí to bude hodnotiť skôr negatívne. To je celkom pochopiteľné. Hlavne v tom veku môže mať skreslenú predstavu o živote a nemusí byť, a spravidla ani nie je, dostatočne sebakritický. Mám s týmto tiež skúsenosť, keďže okrem iného pracujem ako asistent na VŠ. Keď sa posielajú anonymné dotazníky na vyplnenie spätnej väzby k predmetu, náplni, prezentácii a pod, tak tam sem tam vyskakujú aj negatívne hodnotenia. Keďže reálne je takýchto študentov malé množstvo, tak neovplyvňujú ten výsledok. Samozrejme ak je tých negatívnych hodnotení veľa je čas sa zamyslieť čo sa robí zle. Tým som chcel len povedať, že treba aj s tou spätnou väzbou narábať rozumne a dolovať z toho výsledky správne. Ešte ma čaká jedno video na túto tému „Přijímací zkoušky na SŠ 2024 - co vše je jinak“. Aj keď toto sa nás na SK už bezprostredne netýka, teším sa naň a určite si ho pozriem. Prajem všetko dobré a nech sa darí aj ďalej!

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Dobrý den, děkuji za dlouhý komentář i pochvalu. Po pravdě - souhlasím, tohle video těžko udělá někdo jiný. Jedno z mála videí, které bych nepředělával, u kterého mám pocit, že je přesně takové, jaké mělo být. Nahrané na jeden zátah, protože se mi mluvilo lehce, když to člověk žije a denně řeší. Ke všemu i ty emoce, že mě řada věcí štve a zároveň i dojímá, když se to dělá dobře. Snad to bude mít časem i více zhlédnutí, bylo by to fajn... Ať se samozřejmě daří i vám a nějaké to učitelské video tady bude...

  • @ferasobolic
    @ferasobolic3 ай бұрын

    V prváku jsem jsem propadl, protože jsem chodil za školu. Opakoval jsem ročník a úspěšně jsem postoupil do druhého. Akorát jsem na konci roku dostal dvojku z chování, protože jsem měl 0 zameškaných hodin ale v té škole jsem byl doslova démon :)

  • @sedrikovic
    @sedrikovic4 ай бұрын

    Pěkné video. Už bych nechtěl chodit do školy. Radši si vydělávám a koupím si něco pro radost a normální život než být někde zavřený a nechat se poučovat co musím a nesmím.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Určitě musím potvrdit, že ta klasická věta od rodičů "važ si toho, že ještě chodíš do školy" u mě rovněž neplatí. Člověk nemá stres ze zkoušení, má peníze a klid... :)

  • @minduton

    @minduton

    3 ай бұрын

    Dle mého názoru je chodit 17 let do školy naprostá zbytečnost. Prostě příliš drahá sranda na to, že přes 90% učiva pak člověk nevyužije a posléze zapomene. Stačí umět číst, psát a počítat, a pak se dostat na 4-5 let k nějakému mistrovi, který má pod sebou prostě max. 3-5 svěřenců, které intenzivně školí ve svém oboru a jsou už od prvního dne v praxi. Takhle to fungovalo ve středověku. Můj tatík (předčasně zemřel) měl např. jen učňák, ale byl znatelně chytřejší než já (já s VUTčkem). A proč? Protože byl z 6 děcek a prostě mu jeho tatík řekl, že sorry, ale jen základ (ZŠ + učňák) a na dalších školách už nikoho prostě živit nebude. A to dokonce jeho třídní učitel jeho tatíka (mého dědu) doma osobně šel přesvědčovat, aby ho poslal "dál na školy".

  • @sedrikovic

    @sedrikovic

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ Není to ale tak, že bych zatracoval školu. Třeba základní naučí člověka základy bez který nelze existovat. Vysoká pak skutečně připravuje na povolání. Nějaký velký účel nevidím ve střední - člověk tam chodí 4 roky a pak ještě maturita, kterou kdyby nezvládl, tak jsou 4 roky víme kde. A samozřejmě by to chtělo revizi předmětů na všech stupních. Nač se dneska biflovat dějepis a literaturu a fakta, co se staly před pěti sty lety. Kdo chce a zajímá ho to, ať si předmět zvolí, ale my ostatní nosíme celý svět v kapse, kde si všechno najdeme na pár kliknutí. To samé platí i s tělocvikem, výtvarkou, apod. Prostě internet zasáhl i do školství, jen to tam nevidí.

  • @minduton

    @minduton

    3 ай бұрын

    @@sedrikovic Nemám problém s dějepisem. Ale určitě nemá smysl se biflovat tupě letopočty, ale spíše si vysvětlit, jak fungovala prvobytně pospolná společnost, proč fungovala tak, jak fungovala, co to znamená feudalismus, co bylo příčinou jeho opuštění coby sociálního systému atp. Prostě jen základ, který je dobré znát i dnes.

  • @honzarybka4163
    @honzarybka41634 ай бұрын

    Moc pěkné edukativní video. Já na intru byl a bylo to fajn. Bohužel jak říkáte mělo by daleko víc mladých si hodně dobře rozmyslet kam co půjdou dělat... Některý věci už nevrátíte.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Já byl na intru jen chvilku, protože (a na co to nepřiznat), jsem se bál šikanování. DNES je to úplně jiné, dnes bych si to na našem intru nehorázně užíval...

  • @honzarybka4163

    @honzarybka4163

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ já byl na intru 3 roky nechtěl jsem být doma a chtěl jsem být z dohledu a volný což se povedlo. Rád na to vzpomínám. Jen ty vychovatelky to s náma neměli jednoduché 😅 a těch průšvihů. Ale vše vždycky zůstalo na intru dostaly jsme zkrácené nebo vůbec žádné vycházky a bylo.. holt byla jiná doba..

  • @minduton
    @minduton3 ай бұрын

    Určitě doporučuji nějakou *renomovanou* střední odbornou školu nebo průmyslovku (NE učňák, kde dolepili jen maturitu, aby jim tam vůbec někdo šel). Z takové školy, pokud si to člověk nedejbože rozmyslí, jde jít na jakoukoliv VŠ. Klidně i na doktora. Např. můj doktor praktik MUDr. je absolvent elektroprůmyslovky. Jen s gymplem budete ale bez pokračování na VŠ dělat jen nějakýho nýmanda na obecním úřadě nebo na jiným úřadu, "co neumí nic". Taky jsem zvažoval gympl (byl jsem s prospěchem top3 ve třídě na ZŠ), ale nakonec jsem šel radši na průmyslovku (a to ještě dost specifickou - zaměřením jsem se z ní mohl vydat buď na VŠ elektro, nebo VŠ strojní). Protože jsem se o tom tehdy bavil se sousedovic o pár let starším klukem, který měl po gymplu, na VŠ už ale dál nešel (prý kopr se učit) a skončil leda jako policajt - ten měl od toho odradil. Na ZŠ jsem měl kromě poslední třídy (trojka z ČJ) vždy vyznamenání, na SPŠ obvykle 3-4 trojky, VUT s červeným diplomem.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Dobry den, dekuji za dlouhy komentar. Vekove vas tipuji na 40+, tehdy byla klasicka ona veta "bez gymplu nebudes nic, tam nechod". Takze i me to rodice nedovolili a ja byl pak pozdeji v 90s na VS mimo (a bohuzel vsichni moji spoluzaci ze SPŠ), naopak studenti z gymplu davali matiku, fyziku a chemii v pohode (my hodne veci ani nebrali). A odborne veci co nedelali na SPS dohnali snadno. A dnes jsou rozdily mezi SPS/gympl vyrazne vetsi(!) Protoze skoro polovinu tridy dnes na SPŠ tvori zaci, co by se v 90s letech na SPŠ nedostali. Prijimacky na doktora jsou z fyziky, chemie, biologie. Zadna SPS je na to nepripravi (ke vsemu se tam nenauci ani ucit se) musi se to ten zak doucit sam (takovy zak je vzacna vyjimka). A jak je na prvnim snimku: 66 % zaku odbornych skol konci mimo obor, tedy mnohem vice nez gymplaku co nejdou na VS = take nemaji nic. Ano 66%! A posledni dodatek: dostat se dnes na VS je vyrazne snazsi nez drive (a existuje narozdil od minulosti i rada snadnych oboru Bc). Kdyz uz se ten gymplak prihlasi, tak to udela. SŠ jsou různé, kazdopádně lze dohledat body u maturit, lze dohledat kolik berou žáků (jak moc si mohou vybírat nebo muset brát žaky, kteří by měli dřive jen na nematuritní obor). To se dříve nedalo.

  • @minduton

    @minduton

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ Ano, byla jiná doba. Dnes je nouze o lidi, takže firmy berou každýho, kdo je aspoň trochu nadějný (=není idiot). Za mých časů si firmy mohly vybírat. Dnes ne. Musí brát, co je (co se přihlásí). Ano, je pravda, že jako absolvent SPŠ byly některé předměty typu fyzika nebo elektromagnetismus problém, ale dalo se to - byť si to člověk musel vytrpět a třeba i něco zopakovat. Za mě už byly "kredity", takže člověk nemusel udělat všechno hned napoprvé. Na druhém stupni už to bylo v pohodě. Tam právě naopak průmyslováci excelovali, protože ti už měli na rozdíl od gympláků odbornou průpravu. Že úroveň studenstva upadá, to si iluze nedělám. Měl jsem možnost na zastávkách vyslechnout nechtěně pár debat štuďáků o semestrálkách atp.- no a obratem bych to poslal k "lopatě"...

  • @ferasobolic
    @ferasobolic3 ай бұрын

    Jeden náš učitel říkal, že škola má hlavně naučit žáka myslet. Byl to skvělý učitel technických předmětů a lepšího učitele sem si nemohl přát.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Dneska je hlavní ho nestresovat (takže po něm nechtít nic, co sám vlastně nechce.... )

  • @projektmatematika
    @projektmatematika4 ай бұрын

    Zdravíčko Pavle, na úvod by se asi slušelo pochválit video, na kterém je vidět poctivá příprava, ostatně jako vždy - nicméně tohle je první video, které mě přimělo komentovat. Jelikož se ve volném čase věnuji doučování matematiky a snažím se o nějakou její popularizaci nebo alespoň o to, aby to pro lidi nebyl úplný postrach, tak se s tématem výběru středních škol často setkávám. Vždycky mě trápilo, že vlastně moc nevím, jak na to odpovídat, sám jsem byl přesně ten člověk, kterého popisuješ, kterému to bylo naprosto jedno a ve finále jsem toho litoval. Nejsem učitel, takže nemám o tomhle "fungování za oponou" vůbec přehled - prostě jen pomáhám lidem s matematikou. To samé ten formát přijímací řízení se státními přijímačkami znám jen z vyprávění - sám jsem dělal přijímačky podle starého systému, kdy si to každá škola rozhodovala podle sebe. Jsem rád, žes natočil tohle video, protože konečně je tu něco, kde až se mě někdo opět bude ptát, můžu s klidem říct: "já tomu prd rozumím, ale tady máš odkaz na frajera, kterej ti to vysvětlí zleva zprava i se zákulisníma informacema". Není asi třeba dodávat, že za sebe oceňuji videa s touhle učitelskou tématikou a vzhledem k tomu, jak si o nich, v tuším shrnutí roku mluvil, tak doufám, že tohle nebude jediné. Ať se daří a ať přibývají diváci! Radek PS asi čas dát odběr i tady, na osobním účtu mám odběr už tak 5 let, kdy mi tě youtube začal doporučovat, protože sleduji videa o excelu :)

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    4 ай бұрын

    Děkuji Radku, komentář mě potěšil, aspoň jsem si nepřipadal, že je to video takový propadák ;) Chápu, že na tomhle kanále je mimo mísu, ale někoho si to věřím najde. Děkuji za podporu, určitě budou další videa, i když to bude mít málo sledování. Ale jasný, na bulvární videa "kolik bere učitel", "kolik volna má učitel" si lidé pak kliknou více :)

  • @projektmatematika

    @projektmatematika

    4 ай бұрын

    ​@@_batman_CZ ba naopak, přijde mi to právě vhodné i pro rodiče, což je spíše tvá cílovka na kanále... sám asi víš, že rodiče jsou občas kvůli přijímačkám ve stresu víc, než žáci...

  • @minduton
    @minduton3 ай бұрын

    Za mých časů byl zákaz vaření na internátu. Bylo to částečně i z toho důvodu, že na intru byla stará elektroinstalace v hliníku a prostě nezvládala. Jeden borec smažil na pokoji na kšeft topinky, měl malou 500W plotýnku, občas vyhodil i jistič. Topinka, jednoduché jídlo, ale byl v tom mistr. Jednou si mě nechal zavolat ředitel školy, ke které patřil internát, že chtěj koupit tlumivky do zářivek - jelikož tatík nám týden předtím na pokoji opravil svítidlo (vyměnil tlumivku) - žel to bylo jen v rámci kutilství a rodiny, on si naivně myslel, že tatík kšeftuje s nedostatkovým zbožím, což tehdy tlumivky do svítidel byly.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Hezká vzpomínka. Ono takhle - u nás mohou používat jen mikrovlnku/rychlovarnou konvici, ale jsou i intry, kde mají opravdu i sporák. Ale realita je taková, že dnešní žák vezme mobil a... "dáme jídlo; foodora; turbo pizza apod"

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti3 ай бұрын

    já bych vybíral školu podle toho jestli tam mají únikový cesty. Pokud je to několikapatrová budova, tak z horních pater od oken venku musí vést klouzací tyče které používají hasiči.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Evakuaci vzorně cvičíme, tyče máme schované ve sklepě. Až začne hořet, tak je vyneseme do vyšších pater ;)

  • @SnahaOvecnyStesti

    @SnahaOvecnyStesti

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ Lepší by bylo kdyby tam byly venku permanentně, před fasádou od oken, jde o sekundy, vynášení ze sklepa je zdržování.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    ​@@SnahaOvecnyStesti ..počkat.. naše škola vlastně nemá sklep ;) Respekt za ten nick "snaha o věčné štěstí" :)

  • @SnahaOvecnyStesti

    @SnahaOvecnyStesti

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ Respekt za tvůj účes, taky si takovej dělám jednou za půl roku, je to nejjednodušší způsob jak se starat o svoje vlasy.

  • @minduton
    @minduton3 ай бұрын

    34% absolventů pracuje poté v oboru.... No, jen by mě zajímalo, jak a podle čeho se určuje, že člověk pracuje v oboru. Např. hodně lidí se živí nejjednodušší logistikou, např. dělají řidiče v rozvážkových službách nebo rozváží sudy z pivovaru po hospodách, řídí autobusy a podobné věci. Nebo dělají např. noční hlídače, členy ostrah atp. Na tahle "zaměstnání" žádné učební obory nejsou, pokud je mi známo, jelikož jejich odbornost je minimální (bez urážky, ale tak to je - ale tím neříkám, že to je schopen/ochoten dělat každý). Prostě je tam potřeba "jen člověk". Takže všichni, kdo na těchto pozicích pracují - tak pracují logicky mimo svůj obor. Tj. nikdy nelze dosáhnout v tomto parametru 100%.

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    Je to přesně jak píšete. Počkejte si na video, zda jsou dnešní žáci hloupější. Přesně to ukazuje co píšete = maturitu má dnes s žáků vlastně každý, ALE počet prodavačů a skladníků je stejný = teď jakoby prodavač "musí" mít maturitu, i když je mu zbytečná (jenže když si má firma vybrat, tak si vezme toho s maturitou...)

  • @minduton

    @minduton

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ Vzato čistě statisticky, tak lidská populace mírně v průběhu dlouhého času hloupne. Dřív - pár století zpět - byl podstatně větší problém se uživit, umíralo se kolikrát i hlady - člověk se musel mnohem víc snažit, čímž se rozumělo i používat víc mozek. Je to jak srovnávat inteligenci vlka a psa - vlk je chytřejší už z principu. Další problém je v tom, že dnes se chce, aby měl každý SŠ (maturitu) a většina populace VŠ (byť i jen Bc.). Bohužel to znamená, že inteligenční nároky na tyto stupně vzdělání drasticky klesají. Při těchto diskusích si nemohu nikdy nevzpomenout na tzv. Calhounův experiment kzread.info/dash/bejne/Y4iC2ryFgbSdhbQ.html

  • @_batman_CZ

    @_batman_CZ

    3 ай бұрын

    ​@@minduton Je to taková ta klasika... jsme ve fázi, kdy si civilizace užívá, má nekonečně volného času... řeší totální kraviny... njn.. taková ta doba, kdy člověk vstal a šel na pole, aby měl co jíst... nebylo to úplně špatně...

  • @minduton

    @minduton

    3 ай бұрын

    @@_batman_CZ "člověk vstal a šel na pole" - to je blbě, to už byl počátek konce. Není tajemstvím, že první zemědělci se měli mnohem hůře než klasičtí lovci a sběrači. Vychrtlí trpaslíci, prolezlí nemocemi. Změna klimatu k horšímu je ale donutila k zemědělství a chovu zvířat. Museli tvořit zásoby na zimu a to je donutilo zůstat na jednom místě. Od té doby to jde s lidstvem od desíti k nule.