Jak przejść rozmowę o pracę w Google - Pingpongi w samolocie Boeing 1

English: • How to Nail Google Int...
Chcesz pracować w Google? Ten film może pomóc Ci przejść rozmowę rekrutacyjną.
Ile piłeczek pingpongowych zmieści się w samolocie? Na przykład w Boeing 747 lub 737?
Ten film pokazuje jak rozwiązać zadanie z szacowaniem, które podobno pojawia się na rozmowach o pracę w Google czy Goldman Sach.
Możecie znaleźć odpowiedzi wprost w innych miejscach, ale w tym filmie nie chodzi o podanie dokładnego wymiaru piłeczki czy specyfikacji technicznej samolotów - przecież takich informacji nie mamy dostępnych w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Zamiast tego zobaczymy jak korzystając tylko z tego, co mamy w głowie (oraz tego, co dostępne w czasie rozmowy o pracę) dotrzeć do sensownej odpowiedzi.
W tego typu pytaniach nie chodzi o podanie dokładnej odpowiedzi, ale o przetestowanie kandydata pod kątem logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, wyobraźni oraz zwracania uwagi na szczegóły.
Pytanie "Ile pingpongów zmieści się w samolocie?" jest proste do postawienia, ale ma w sobie ukrytych wiele zmiennych - daje to pewne pole do negocjacji, wykazania inicjatywy oraz swoich umiejętności w liczeniu w pamięci.
W tej pierwszej części wyjaśniam jak oszacować liczbę piłeczek mieszczących się w metrze sześciennym oraz jak ocenić średnicę piłeczki. Nie będziemy potrzebować do tego żadnych wzorów.
Średnica piłeczki to najważniejszy parametr całego zadania, bo podniesiemy go do potęgi trzeciej - i tak pomyłka o zaledwie 10% da błąd ok. 33% w końcowym rezultacie.
Podaję też kilka wskazówek jak wynegocjować najlepsze warunki zadania tam, gdzie szczegóły nie zostały podane przez pytającego oraz jak przejść przez cały ten proces mając w pamięci, że najważniejsza jest nie odpowiedź, ale pokazanie naszego toku myślenia.
W drugiej cześci zobaczymy jak obliczyć objętość dla piłeczek w samolocie i gdzie właściwie chcemy je upchnąć. Uzyskamy końcową odpowiedź i zweryfikujemy ją.

Пікірлер: 118

  • @Serugal
    @Serugal5 жыл бұрын

    Ile piłeczek pingpongowych zmieści się w Boeingu 747? Tyle samo ile ziaren ryżu w blenderze Zelmer ZSB1400B. Przecież to oczywiste.

  • @Sasorist

    @Sasorist

    5 жыл бұрын

    Aleksander Sikorowski brawo dostał byś ta prace , czego nie mozna powiedziec o autorze filmu bo po 20 sekundach tego przynudzania usłyszał by dziekujemy zadzwonimy :)

  • @godq3

    @godq3

    5 жыл бұрын

    Ja bym odpowiedział "Bardzo dużo".

  • @SuperPomaranczowy

    @SuperPomaranczowy

    5 жыл бұрын

    Aż policzyłem, wyszło mi 19355 ziarenek (+/-10)

  • @piotrzwirowski8435
    @piotrzwirowski84355 жыл бұрын

    Nie umknął mi szczegół następujący: takie oszacowanie ma tyle wspólnego z prawda, co wynik który uzyskamy mierząc Empire State Building przy użyciu czegoś o długości 1mm

  • @TERRMINE
    @TERRMINE5 жыл бұрын

    Ja bym powiedział że co najmniej dwie, jest to poprawna odpowiedź

  • @bloodonice7783
    @bloodonice77835 жыл бұрын

    Po prostu nie wierzę... Obliczyłem to po swojemu, po zatrzymaniu filmiku na 1:25, nie mając kompletnie pojęcia o wymiarach samolotu, popełniając masę błędów i dokonując wielu uproszczeń i ostateczna odpowiedź jaką dałem to ok. 7 mln. Potem obejrzałem tę część do końca, włączyłem następną, no i normalnie jestem w szoku :D

  • @dzbanov
    @dzbanov5 жыл бұрын

    Film do kasacji, samoloty mają jeszcze luk bagażowy, którego wymiarów nie oszacujemy. Mówiłeś że mamy pokazać że nie umykają Ci żadne szczegóły a nie wziąłeś pod uwagę głównej przestrzeni przeznaczonej na transport ładunków w samolocie.

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    / Dzban \ Ten film jest o szacowaniu ile piłek zmieści się w metrze sześciennym. Jest też druga cześć, o pojemności samolotu i co w tym uwzględnić. Być może Ci to umknęło ;)

  • @t0rr0s56

    @t0rr0s56

    5 жыл бұрын

    Math & Logic pamiętaj o przewodach paliwowych i zbiorniku na ścieki

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    T0RR0S i o mikrofalówce, z której serwowane są wszystkie ciepłe posiłki.

  • @piotrkubiak5257

    @piotrkubiak5257

    5 жыл бұрын

    Po szybkim policzeniu w pamięci objętość p-p to ok 33cm" Natomiast nikt nie mówi że mają to być całe p-p Po zgniecioniu tegoż mamy ok 0.6cm" Czyli ok 55 p-p zmieści się w jednym p-p. Potem oczywiście te ok 20% jeszcze dodać do całości. To tylko moja interpretacja bo np. ktoś mògłby pomyśleć że można p-p poddać obròbce termicznej i wtedy jeszcze więcej tychże się zmieści w cm". A samolot to inna sprawa....

  • @redsfullofenz8713

    @redsfullofenz8713

    5 жыл бұрын

    / Dzban \ przeciez luk bagazowy zawiera sie w obejetosci samolotu wiec nie trzeba uwzgledniac takich przestrzeni czy tez zbiornika na paliwo bo jest to zawarte juz w szacowanej objetosci samolotu ;)

  • @ACoTam2
    @ACoTam26 жыл бұрын

    ja mam inny pomysł. było powiedziane "w samolocie pasażerskim", lecz nie podano skali. więc jak powiemy że w sklali 1:100000000000000000000000 zmieści się *0* piłeczek, to oznacza, że kreatywnie myślę?

  • @MathLogic

    @MathLogic

    6 жыл бұрын

    ACo Tam2 Myślę, że możesz dostać bonusowy punkt, pod warunkiem, że potem zabierzesz się za rozwiązanie z samolotem w skali 1:1 ;) Ewentualnie możesz trafić na rekrutera z refleksem, który powie: "ok, ale piłeczki są w tej samej skali" :D

  • @tiktokpoland

    @tiktokpoland

    5 жыл бұрын

    W samolocie pasażerskim a jak jest już w jakiejś skali to jest to model a nie samolot wiec twoje myślenie jest trochę głupie

  • @macio55pl54

    @macio55pl54

    5 жыл бұрын

    @@tiktokpoland nie koniecznie bo model to samolot który nie lata I może byc w skali 1:1

  • @blank2303
    @blank23034 жыл бұрын

    Mój kuzyn tak się interesuje samolotami, że na pewno zna objętość Boeinga 737 :D

  • @kuszakusza339
    @kuszakusza3395 жыл бұрын

    Tyle ile moje oczekiwane wynagrodzenie. Dostałem pracę??? ;)

  • @danielsukienniak6769
    @danielsukienniak67695 жыл бұрын

    Podstawowe pytanie jakie powinno paść jest `` Po co Panu/i takie oszacowanie? `` i nie jest to idiotyczne pytanie tylko podstawa dalszej metodologii rozwiązania problemu.

  • @RosiekJestem
    @RosiekJestem5 жыл бұрын

    bardzo ciekawy materiał. Mógłbyś mi powiedzieć jakiego programu używasz do tworzenia tych animacji? Pozdrawiam :)

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Dzięki. Korzystam z Video Scribe.

  • @krzysztofkostrzewski3356
    @krzysztofkostrzewski33565 жыл бұрын

    A ile ma się zmieścić :D?

  • @bajtel3113

    @bajtel3113

    5 жыл бұрын

    ok 15mln +-3mln :)

  • @zs5777
    @zs57774 жыл бұрын

    Piłeczek będzie tyle ile bezpiecznie można przewieźć i nie stwarzać zagrożenia w ruchu lotniczym.

  • @hellishchill4234
    @hellishchill42345 жыл бұрын

    ale trzeba jeszcze odjac miejsca pasażerskie i inne duperele.. trzeba by bylo byc debilem zeby komus to sie chcialo dokladnie liczyc.

  • @bartoszpufal6251
    @bartoszpufal62514 жыл бұрын

    Ta prezentacja ma takie dziury logiczne jak Wielki kanion. Pytań dodatkowych jest milion. Np czy samolot jest zatankowany czy nie oraz czy w miejsce baku mamy też wsadzać piłeczki. Gdybym miał to dobrze oszacować to z zbierał bym przez godzinę dane od rekrutera.

  • @kornelowski6971
    @kornelowski69715 жыл бұрын

    W samolocie nie zmieści się ani jedna bo jest on zabawką wypełnioną w środku

  • @kacperwochna6487
    @kacperwochna64876 жыл бұрын

    Chciałem obejrzeć do końca, lecz zacząłeś gadać o przesunięciu piłek i zaoszczędzeniu miejsca a takie coś ja sam chciałem sprawdzići opisać sobie, więc zakończę oglądanie.

  • @marcinziajkowski3870
    @marcinziajkowski38705 жыл бұрын

    Liczenie rozmiaru piłeczki nie ma sensu bo mozna je pociąć i zajmą mniej miejsca.

  • @Baoslaw
    @Baoslaw5 жыл бұрын

    ile piłeczek się zmieści ? tyle ile zapełni go od podłogi do sufitu (:

  • @karolr4550
    @karolr45505 жыл бұрын

    Fajna zagadka. Ale jak już tak rozkminiamy możemy brać również pod uwagę kto to układa, odjąć fotele. Czy w samolocie są pasażerowie, jakieś bagaże. Czy np lodówka jest pełna czy pusta. Wiem, że to takie troche z dupy pytania, ale myślę, że prowadzący rozmowę zwrócił by na to uwagę. Tzn na to jak kombinujemy tak jak to wspominałeś kilka razy w filmiku. Pozdrawiam

  • @loumotovlog
    @loumotovlog5 жыл бұрын

    Ile piłeczek się zmieści? Tyle ile załadujemy, 2, 3 może 1 ale profesjonaliście wystarczy tylko jedna

  • @mxbymaciek3175
    @mxbymaciek31755 жыл бұрын

    Bardzo spodobał mi się twój sposób mnożenia ale nie działa on we wszystkich przypadkach :( nagrałeś może jakiś film o nim albo wiesz jak on się nazywa ? Pozdrawiam,Maciej

  • @spokojnyMamut
    @spokojnyMamut5 жыл бұрын

    Fajne są te zadania - korporacyjne takie.Tyle tylko że szacowanie, przedstawione w filmie jest tak samo pewne jak wróżenie z fusów. Dlaczego? Bo:- współczynnik wypełnienia dla struktury hex wynosi 74% (a nie tak jak podano w filmie 80%)- współczynnik wypełnienia dla struktur aperiodycznych wynosi około 45%.- Nie jesteśmy w stanie utworzyć w całym samolocie żadnej regularnej struktury - za dużo jest dyslokacji typu siedzenia, podłogi czy choćby same burty.- Jeżeli na rozmowie nie mamy suwmiarki, to nawet szacowanie objętości jest obłożone olbrzymim błędem (to akurat jest wspomaniane).- Piłeczki nie są takie same - dostaniemy jedną do pomiaru czy sto?Z doświadczenia, jesteśmy w stanie oszacować ilość piłek, z dokładnością +/-50%, czyli żopa a nie szacowanie.W zasadzie sensownych możliwości jest kilka- mówimy że samolot jest bardzo mały - choćby model (zadanie tego nie wyklucza) - I stwierdzamy że żadna się nie zmieści.- gramy cwaniaka I mówimy że zmieści się tam ich tyle ile uda nam się wsypać.- uczciwie powiedzieć że dane są niewystarczające - ale to zapewne jest najmniej punktowane.- proponujemy uruchomienie produkcji piłek w miejscu docelowym - wożenie powietrza nie ma sensu, zwłaszcza samolotem. - I to jest najsensowniejsze, tyle że niezgodne z idea testu.Mnie się najbardziej podoba jak rekruter pyta o okrągłe włazy kanalizacyjne. Udzielam logicznie poprawnej odpowiedzi ale niezgodnej ze skryptem I patrze jak się biedzi.

  • @nanab256
    @nanab2565 жыл бұрын

    Ciekawe na czym polega praca na stanowisku na które są takie idiotyczne pytania.

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Pewnie na metodycznym podejściu do rozwiązywania problemów, jakiekolwiek by nie były - rozkładaniu ich na czynniki pierwsze i radzeniu sobie z nimi krok po kroku. Ale szczerze mówiąc moja reakcja była identyczna gdy za pierwszym razem usłyszałem o tym pytaniu.

  • @cruzaofdeath

    @cruzaofdeath

    4 жыл бұрын

    @@MathLogic nieprawda. To są pytania, które mają mówić o twojej kreatywności i pokazywać twoje reakcje na nietypowe zadanie.

  • @kozakoza6017
    @kozakoza60174 жыл бұрын

    Te zadania to pomylka... mialem policzyc co i jak ale po co,jesli wystarczy wynik przyblizony. Znow nie podales wartosci przyblizenia ... (np +-10%). Jesli chcesz podawac zagadki logiczne musisz podac dokladbe dane , a taki zadania jeśli nie pamietasz calego zadania tylko czesc to po co to tak ?

  • @RandomNejm
    @RandomNejm5 жыл бұрын

    jezeli pytanie jest tylko o samolot np. ile pieczek wejdzie do samolotu, odpowiedz 1, samolot jest plastikowym modelem do ktorego wejdzie jedna pileczka. work good not hard hahaha

  • @nnnght3605
    @nnnght36055 жыл бұрын

    ja bym powiedział że wynik to 1 bo piłeczki są z jednego materiału a nie jest wspomniane że trzeba zachować forme i kształt piłeczki

  • @adamkoszla6875
    @adamkoszla68755 жыл бұрын

    A jak bym powiedział że 1 bo tyle to napewno to co?

  • @verbiq3666
    @verbiq36665 жыл бұрын

    Skoro to samolot pasażerski to więcej piłek niż pasażerów

  • @KB-xs2ii
    @KB-xs2ii4 жыл бұрын

    5:43 pokusiłem się o przybliżone oszacowanie i wyszło mi nie 20% a jakieś 35% więcej

  • @snake-hq9zt
    @snake-hq9zt4 жыл бұрын

    Na pytanie odpowiedziałbym pytaniem: a ile jest ziarenek piasku w piaskownicy?

  • @Kwadratura

    @Kwadratura

    9 ай бұрын

    No ale to nie Ty jesteś rekruterem XD

  • @stefanwalipieta5125
    @stefanwalipieta51255 жыл бұрын

    Ja bym się jeszcze zastanowił nad zgniataniem tych piłeczek a nawet i ich stapianiem bo czemuż by nie a samolot bym coś postarał się wykombinować że nie wiem jak wyglada taki pasażerski samolot nigdy nie latałem ale wiem ile miejsca jest np w takim f16 gdzie pilot ma naprawdę mało miejsca co dość łatwo by się dało oszacować

  • @marcinmarcin3232

    @marcinmarcin3232

    5 жыл бұрын

    ma naprawdę mało miejsca ale nie wiesz dokładnie ile. Takie podejście do tematu nie jest za dobrym pomysłem. Bo sugerujesz że chcesz F16, ale co to zmieni jak i tak nie znasz rozmiaru.

  • @ukaszignalski2304
    @ukaszignalski23045 жыл бұрын

    20 000 ? w metrze szesciennym ? Zniewalające obliczenie teraz na ten twoj LOGICZNY sposob myslenia wyobraz sobie metr szescienny i tak spakój tyle piłeczek, Powodzenia ;)

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Łukasz Ignalski to było oszacowanie. Rzeczywisty wynik to ok 22000 piłeczek (druga cześć filmu). Wyobraźnia to potężne narzędzie, pod warunkiem że operuje na solidnych podstawach. A jako ludzie mamy z tym problem zwłaszcza próbując myśleć w 3 lub 4 wymiarach. Ile zmieści się w metrze sześciennym kostek o krawędzi 1cm? MILION. I nic nie pomoże, że to może wbrew czyjejś intuicji czy wyobraźni - taka jest rzeczywistość. Stąd przepaść miedzy solidnym szacowaniem, a dzikim zgadywaniem.

  • @marcinziajkowski3870
    @marcinziajkowski38705 жыл бұрын

    Skoro pytanie brzmi ile piłeczek zmieści się w samolocie? I to koniec pytania, to odpowiedz brzmi, jena piłeczka. Na pewno się zmieści.

  • @Lighterek
    @Lighterek5 жыл бұрын

    3:53 przyjelAM?

  • @bigsmeggoesgaga

    @bigsmeggoesgaga

    4 жыл бұрын

    Przyjęłem

  • @kain9242
    @kain92425 жыл бұрын

    Hm interesujace. Piereszy raz sie z takim czyms spotkałem o to moje jakies takie komentarze. Po pierwsze zdziwilo mnie ze nie pomyslalem o tak oczywistej rzeczy jak to ze te pilki sie tak uklada by zajęły jeszcze mniej miejsca mimo tego ze zauwazylem ze mozna by tak naprawdę brać je jako ssescianiki bo musimy je sensownie ulozyc. Ciekawi mnie tez jak oszacowales ze z tego ulozenia pilek zaoszczedzisz 20 % miejsca. Skad taka liczba jak to wywnioskowales. Pozdrawiam hah

  • @kruldavid

    @kruldavid

    5 жыл бұрын

    Jak spojrzysz na puste miejsce między tymi 6 piłeczkami to można na oko stwierdzić że jest to około 20% całego tego prostokąta. Spróbuj w wyobraźni te przestrzeń zamienić na inny kształt o podobnym polu.

  • @kriskonieczka5105
    @kriskonieczka51055 жыл бұрын

    Ale z pasażerami czy bez?

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Nie jest to powiedziane, więc możesz albo zdać się na pytającego, albo wziąć sprawy w swoje ręce i przyjąć założenie wygodniejsze dla Ciebie :) łatwiej będzie bez pasażerów.

  • @morgaent
    @morgaent5 жыл бұрын

    pomnóż swój wynik przez jakieeś 10-100 bo można spłaszczyć piłeczki

  • @quaron9410

    @quaron9410

    5 жыл бұрын

    W takim wypadku o duzo wievej niz 100

  • @maciejborodo5305
    @maciejborodo53055 жыл бұрын

    Wybaczcie ale jak słucham takich kombinatorium to chce mi się wymiotować, ale nie z powodu złożoności problemu, a poczucia wchłaniania kału do głowy. Wyjątkowo idiotyczne masturbowanie się pseudonowoczesnymi i niby mądrymi zagadkami. Jakbym usłyszał takie pytanie na rozmowie, to bym olał. Mam bardzo dobrą pracę, jako inżynier procesu i nigdy nikt mi nie truł dupy takimi pierdołami.

  • @Renereq

    @Renereq

    5 жыл бұрын

    podejście do tych "pierdół" między innymi na rozmowie kwalifikacyjnej, ale też przy normalnej rozmowie dużo świadczy o człowieku, jego samozaparciu, ciekawości, chęci poznania odpowiedzi, jak zresztą było powiedziane w tym filmie, tutaj nie chodzi o rozwiązanie zagadki, tylko o poznanie charakteru i sposobu myślenia osoby rozwiązującej Zresztą same zagadki logiczne usprawniają podejście do problemów spotykanych na co dzień, logistyki, mniejszych lub większych usterek. No ale lepiej uznać że to głupota nikomu nie potrzebna :)

  • @maciejborodo5305

    @maciejborodo5305

    5 жыл бұрын

    wiecioreq to element dzisiejszego wyścigu szczurów. Tego, jak bardzo wyśrubowany jest rynek pracy i ze ludzie dają się tak śrubować. Sam fakt w jak błędny sposób autor filmu podszedł do tematu wskazuje, jak wiele rozwiązań (niepoprawnych) ma taka zagadka. Jest zasada by nie dzielić przez zero, bo wyjdzie niejasny wynik- tu mamy podobna sytuacje. Dla mnie to są bzdury i robienie z ludzi pajaców.

  • @Renereq

    @Renereq

    5 жыл бұрын

    @@maciejborodo5305 Chyba rozumiem twoje podejście, nie wiem ile masz lat ale zapewne masz kwalifikacje, doświadczenie, więc idąc na rozmowę o pracę nie chce ci się już odpowiadać na "niepotrzebne" pytania. Z mojej perspektywy - osoby która ma raczej niewielkie doświadczenie to możliwość odróżnienia się od innych kandydatów i pokazanie mojego toku myślenia, a może po prostu lubię zagadki. Mimo wszystko jeśli ciebie obraża zadanie takiego pytania na rozmowie to imo mocno przesadzasz, odpowiedź na zwykła zagadkę to aż taki okropny element wyścigu szczurów?

  • @Tuxedocats_gang
    @Tuxedocats_gang5 жыл бұрын

    Ale w samolocie z pasażerami czy bez pasażerów?

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Twoj wybór, wybierz to co Ci pasuje. Łatwiej bez, no i nikt się nie udusi z braku powietrza ;)

  • @Xsarxass
    @Xsarxass5 жыл бұрын

    Moja odpowiedź brzmi- po .....j mi to wiedzieć. Jak wiedza na ten temat wpłynie na pracę w korpo.

  • @James-qy4es
    @James-qy4es5 жыл бұрын

    20 tys piłeczek w metrze szesciennym xd

  • @bajtel3113

    @bajtel3113

    5 жыл бұрын

    Nie ma chuja xdd nawet połowa się nie zmieści, biorąc to na chłopski rozum :)

  • @James-qy4es

    @James-qy4es

    5 жыл бұрын

    @@bajtel3113 aż mnie kusi żeby kupić karton 1m^3 i to sprawdzic xddd

  • @lilwheat231

    @lilwheat231

    5 жыл бұрын

    100x100x100 Jeśli weźmiemy sześciany o długości boku 4cm to zmieści się nieco ponad 15000 W przypadku piłeczek zmieści się nieco ponad 18000 bo kula o średnicy 4cm zajmuje mniej miejsca niż sześcian o długości boku 4cm

  • @gi90

    @gi90

    5 жыл бұрын

    Otóż tak. A nawet trochę więcej(ok 22 tys.). Dlaczego? Upakowanie kul w przestrzeni przy optymalnym upakowaniu zajmuje ok 74 % przestrzeni(dokładnie PI/SQRT(18), czyli około 0.74), więc przy tym szacowaniu wynik powinien być poprawny. Z drugiej strony, jeśli mówimy, że będzie to około 20% więcej, to wypada to uzasadnić(przeczucie i intuicja nie będą satysfakcjonującą mnie odpowiedzią...). A jak ktoś ma tyle pieniędzy, czasu i chęci, aby bawić się 20 tys. piłeczek, to fajnie, niech się bawi :) . Ale jest matematyka, która mówi, że te 74 % to tyle ile da radę. Można o tym poczytać w linku poniżej. en.wikipedia.org/wiki/Kepler_conjecture

  • @michamarzec9786
    @michamarzec97865 жыл бұрын

    polecam ducduckgo

  • @HubertJarechowicz
    @HubertJarechowicz5 жыл бұрын

    A jak powiem: nie interere bo kociej mordy dostaniesz. Przyjma?

  • @michafajbusiewicz5831
    @michafajbusiewicz58315 жыл бұрын

    Na pytanie "proszę oszacować ile piłeczek.." odpowiedziałbym "odpowiednia (dostateczna) ilość piłeczek mieści się w danym samolocie" jest to jakieś oszacowanie :D

  • @dekwszgrs8665
    @dekwszgrs86655 жыл бұрын

    Patrząc po komentarzach żaden spec od rozmów kwalfikacyjnych z takimi pytaniam nie miał by najmniejszych szans z Polakiem ;) chyba ze zada pytanie jaki ma procent szans z Nami...

  • @wilcza1042
    @wilcza10426 жыл бұрын

    Bym powiedział :ponad milion

  • @nxg4920
    @nxg49205 жыл бұрын

    zmieści się samolot : ilość piłeczek izi

  • @woodnick8029
    @woodnick80295 жыл бұрын

    Ile piłeczek pingpongowych mieści się w samolocie? odpowiedz: wszystkie, które uda nam się umieścić w środku

  • @gregor_bush
    @gregor_bush5 жыл бұрын

    Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura... Takie pytania nie mają na celu pokazania pracodawcy jak skrupulatnie będziemy się przypie*dalać do każdego szczegółu i kombinować przez lata świetlne żeby dojść do rozwiązania. Trzeba znaleźć obejście, drugie - prostsze rozwiązanie. Często sprytne i zaskakujące. To jest logiczne, że żaden człowiek nie poradzi sobie z tym pytaniem w 2 minuty bez konkretnych danych. Pracodawca zadając takie pytanie oczekuje odpowiedzi w stylu: "Nie czuję się wystarczająco doinformowany w tym temacie, dlatego zlecę zbadanie tego problemu odpowiedniej osobie i dam Panu znać, jak tylko otrzymam jakąkolwiek informację zwrotną.". Ludzie kochani, trochę asertywności i logiki...

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Przy rekrutacji na stanowisko menadżerskie taka odpowiedź przejdzie, ale na inżynierskie/specjalistycznie już nie. Wtedy to ty jesteś "odpowiednią osobą", której zlecono to cudowne zadanie i już nie masz na kogo tego zepchnąć. To Ty masz sobie z tym poradzić. Menadżer wcisnął kit klientowi, któremu sprzedano coś co nie istnieje i teraz inżynierowie muszą sobie z tym radzić. Przynajmniej w IT na bardziej zaawansowanych stanowiskach taka praca to gaszenie pożarów szybciej niż wybuchają i rozwiązywanie problemów, które nie powinny istnieć za pomocą metod, o których lepiej głośno nie mówić. Za tydzień masz być ekspertem w technologii, o której tylko słyszałeś, a po drodze rozwiążesz problemy, o których jeszcze nie wiedział producent sprzętu czy oprogramowania. Zadanie z Boeingiem symuluje właśnie taką sytuację. Kandydat, który mimo wszystko zabiera się za to zaskakujące zadanie, robi to metodycznie i logicznie, zamiast próbować zepchnąć to na kogoś innego lub wykręcić się gładką gadką jest na wagę złota. Takie jest moje doświadczenie z codziennej pracy i rekrutacji po obu stronach biurka. Nie zrozum mnie źle, dyplomacja, pociskanie kitu i spychologia to też ważne umiejętności, ale na innych stanowiskach. Myślę, że mamy porostu różne doświadczenie i odmienny punkt widzenia - nie znaczy to, że jeden z nich jest bzdurą.

  • @gregor_bush

    @gregor_bush

    5 жыл бұрын

    @@MathLogic byłem właśnie dzisiaj na rozmowie o pracę na stanowisko specjalistyczne (które z bólem serca odrzuciłem z powodu śmiesznej stawki jaką mi zaproponowano) i zaufaj mi, bo mogę potwierdzić to w tej chwili już własnym doświadczeniem, że nie takiej odpowiedzi oczekuje pracodawca. Dostałem bardzo podobne (analogicznie) pytanie i odpowiedziałem absolutnie wymijającą odpowiedzią, która dała mi czas na podjęcie kroków, które pomogą mi w najbliższym czasie rozwiązać problem bez poczucia oddechu na karku i Pan rekruter był bardzo odpowiedzią zadowolony :) Nie wiem jak ze stanowiskami inżynierskimi ale ze specjalistycznymi bardziej sprawdza się jednak moja teoria. PS. W tym kraju pracodawcy są zdziwieni, że pracownik przychodzi się do nich zatrudnić po to aby zarabiać pieniądze... Za stanowisko specjalisty ds. sprzedaży usług spedycyjnych firma miała czelność zaproponować mi najniższą krajową. To jest nie do pomyślenia co niektóre przedsiębiorstwa dalej robią z naszym rynkiem pracy.

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    @@gregor_bush Echhhhh i stąd te wszystkie anegdoty o rekruterach. Niektórzy chyba po prostu googlają jakie pytania i metody są "na topie" i nawet nie zastanawiają się jaki jest ich cel - to jakby używali tableta jako deski do krojenia. Albo prześcigają się w naprawdę bezsensownych pytaniach. Powodzenia w poszukiwaniach.

  • @gregor_bush

    @gregor_bush

    5 жыл бұрын

    @@MathLogic Niestety (albo czasami i stety) tak to dokładnie wygląda. Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć :) I wzajemnie powodzenia w tworzeniu nowych rzeczy! :)

  • @JanKowalski-fk7kg

    @JanKowalski-fk7kg

    5 жыл бұрын

    @@gregor_bush mogę wiedzieć jaka to jest śmieszna stawka? Tak z ciekawości

  • @new.kotlet
    @new.kotlet4 жыл бұрын

    21,37 ton.

  • @bigsmeggoesgaga

    @bigsmeggoesgaga

    4 жыл бұрын

    Czyli ile?

  • @midalax6648
    @midalax66485 жыл бұрын

    Jeżeli pracodawca nie podał żadnych danych i powiedział tylko "samolot" i "piłeczki ping-pongowe" to odpowiadam "Ile Pan/Pani zechce" ponieważ: a) nie podano nam wymiarów samolotu itd. więc może być to awionetka albo boeing b) piłeczki ping-pongowe mogą być w dowolnym rozmiarze (w teorii, bo i kto by pakował piłeczki do samolotu) c) wydaje mi się, że jest to dość kreatywna odpowiedź.

  • @piotrzwirowski8435

    @piotrzwirowski8435

    5 жыл бұрын

    Midalax a co jak ci powiem, że gdy stopimy piłeczki pingpongowe to wejdzie ich jeszcze dużo więcej?

  • @wiktorbula2838
    @wiktorbula28386 жыл бұрын

    chyba tak -_____________________________-

  • @adamrucinski335
    @adamrucinski3355 жыл бұрын

    Ja bym dał samolot na gumkę w który się zadna nie zmieści

  • @dorime8854
    @dorime88545 жыл бұрын

    Co wolisz, jabłecznik czy sernik? TAK | NIE

  • @tekarin6757

    @tekarin6757

    5 жыл бұрын

    Nawzajem

  • @pandrzewko2780

    @pandrzewko2780

    5 жыл бұрын

    Hmm... poproszę telefon do pedofila... albo nie, pytanie do społeczności pornhuba. Albo huj na pół

  • @fcduck9018
    @fcduck90185 жыл бұрын

    Piłeczka ma 4cm

  • @przemo7550
    @przemo75505 жыл бұрын

    Umknęło ci mnóstwo szczegółów

  • @michalfedak2511

    @michalfedak2511

    4 жыл бұрын

    Tu raczej nie chodzi o dokładną odpowiedź, ale o podejście do problemu, czyli "jak to zrobić". Wiele osób pomyśli: durne pytanie, po co to komu... Ale warto myśleć, nawet wtedy, gdy pytanie / problem jest pozornie idiotyczny. Jak zważyć ziarno pszenicy na wadze o tolerancji + - 10g? Jak zmierzyć grubość kartki papieru ksero? To uczy myślenia.

  • @junkboat9211
    @junkboat92116 жыл бұрын

    Boźe jakie proste możmy ja bym powiedział ten samolot to samolot którego nie ma ale sobie go wymyśliłema inzynier którego wymyśliłem mi powiedział że ten samolot może mieć w środku max 10000piłek

  • @MathLogic

    @MathLogic

    6 жыл бұрын

    Śmieć Łódka a rekrutujący na to: "taaaaak.... Odezwiemy się, proszę nie dzwonić" ;)

  • @junkboat9211

    @junkboat9211

    6 жыл бұрын

    Math & Logic nie no żartowałem można mu powiedzieć że można użyć google

  • @MathLogic

    @MathLogic

    6 жыл бұрын

    Śmieć Łódka nawet miniaturka krzyczy: "bez googlowania" ;D Tym pytaniem rekrutujący chce sprawdzić Twoje logiczne myślenie, wytrwałość, koncentracje etc. Warto podnieść rękawicę i spróbować :) tak jak mówię w filmie, to pytanie ma więcej sensu niż sam na początku uważałem.

  • @junkboat9211

    @junkboat9211

    6 жыл бұрын

    Math & Logic przecież wiem żartuje sobie poprostu z ciebie :)

  • @MathLogic

    @MathLogic

    6 жыл бұрын

    Śmieć Łódka No tak, w końcu to KZread :)

  • @KirianOnline
    @KirianOnline5 жыл бұрын

    XD

  • @szklon4247
    @szklon42475 жыл бұрын

    200 IQ

  • @cruzaofdeath
    @cruzaofdeath4 жыл бұрын

    Sorry ale z takim przynudzaniem tej pracy byś nie dostał , nie o to chodzi w tym pytaniu ...

  • @sopelex2000
    @sopelex20005 жыл бұрын

    kurwa zabłądziłem w internecie

  • @borys5429
    @borys54295 жыл бұрын

    zmieści się mniej więcej tyle co piłeczek golfowych

  • @XShirouSee
    @XShirouSee5 жыл бұрын

    Dalej moim zdaniem jest to głupie pytanie i bez sensu.

  • @krzysztofanonim2879
    @krzysztofanonim28795 жыл бұрын

    ile by pan zmieścił piłeczek pingpongowych w samolocie?? -żadnej bym tam nie zmieścił, samolot nie służy do transportu piłek golfowych, ale też innych piłem, poza tym aby zmieścić piłeczki do samolotu, to musiałbym kupić takie piłeczki, a który człowiek kupuję aż tyle piłek pingpongowych?? panie, daj pan spokój nie mam kapusty :D

  • @aleksander7699
    @aleksander76995 жыл бұрын

    Nie wiem, wolę Yahoo.

  • @SuperPomaranczowy
    @SuperPomaranczowy5 жыл бұрын

    Film jest bezsensowny i jest kwinetesencją polskiego systemu edukacji - walić wszystko, liczy się wynik. Idąc tokiem myślenia autora, przygotowując się do takiej rozmowy powinno poznać się wymiar wszystkich samochodów, samolotów, łodzi itd. I to jest absurdalnie bezsensowane. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że na jakiejkolwiek rozmowie autor zostałby odrzucony po 5 min - oni szukają ludzi kreatywnych, a nie maszyn do liczenia piłeczek w samolocie. Film bardzo dobrze pokazuje jak kształcą nasze uczelnie - liczy się tylko wynik. Kto ma lepszy jest lepszy. Dlatego polskie uczelnie są w czarnej dupie każdego światowego rankingu

  • @MathLogic

    @MathLogic

    5 жыл бұрын

    Na samym początku w 0:26 jako pierwsze mówię, że w tym zadaniu nie chodz poprostu o prawidłową odpowiedź. Umknęło Ci to? Podobnie jak kto, że jedyne twarde dane, z których korzystam w filmie to wzór na pole koła? Twój komentarz nijak się ma do czegokolwiek w tym filmie. Oglądałeś go czy tylko przeczytałeś tytuł?

  • @aleksander7699
    @aleksander76995 жыл бұрын

    Nie wiem, wolę Yahoo.