Jak pozorovat zakřivení Země na Lipně? - Vědecké kladivo

Kanál Patrika Kořenáře - / @spiknuti
Moje knížka, nášivky a další VK merchandise - www.vedeckekladivo.cz
Sponzor je také moje firma - www.alchemistr.cz
Kalkulačka zakřivení Země - walter.bislins.ch/bloge/index....
Video Dana Olsona - • The Minnewanka Curve E...
Technika:
Kamera - Canon EOS R5
Objektiv - Canon RF 800mm f/11 IS STM
CANON RF extender 2x
Jeřáb - Kessler Pocket Jib PRO + Hercules 2.0 head
Stativ - Sachtler 18 III / S / SB

Пікірлер: 468

  • @mefisto87
    @mefisto87Ай бұрын

    Jako levnější experiment bych doporučil když je člověk u moře a vidí přes moře na západ, tak si sednout na břeh přímo k vodě a pozorovat západ slunce, poté hned vyběhnout na dunu či nějakou vyvýšeninu a užívat si druhý západ slunce ;-)

  • @yose42

    @yose42

    Ай бұрын

    to je velka atrakcia v Dubaji. Ludia pozeraju zapad slnka dole a potom sa nechaju vyviezt hore na Burj Khalifa a pozeraju zapad Slnka znova. 🌞

  • @tomrous

    @tomrous

    Ай бұрын

    Nebo dronem

  • @weeethesheeple1754

    @weeethesheeple1754

    Ай бұрын

    Staci kdekoli u more lehnout na zem. V ten moment, kdy se posledni paprsek zanori za vodu rychle vstat.

  • @martinchvosta8247

    @martinchvosta8247

    27 күн бұрын

    Můžete zůstat sedět nebo ležet a vzít si například fotoaparát s perfektním zoomem a uvidíte znovu západ a nemusíte se vůbec hýbat. Vyzkoušejte to.

  • @weeethesheeple1754

    @weeethesheeple1754

    27 күн бұрын

    @@martinchvosta8247 Jsem to zkusil se svou P1000 a nic. Co jsem delal spatne? 🙂

  • @petrcz74
    @petrcz74Ай бұрын

    Dal bych tam laser, nebo dvě světla :)

  • @blu2874

    @blu2874

    Ай бұрын

    Taky mám pocit že celý problém s viditelností objektů by mohly vyřešit 2 blikačky na kolo.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    refrakce error

  • @filipdvorak4149

    @filipdvorak4149

    Ай бұрын

    @@blu2874 To by pak ale nedokázalo zakřivení, ale naopak 😀

  • @jansurovy

    @jansurovy

    Ай бұрын

    asi toto jsem chtěl napsat.I když na laser potřebuješ být dost přesný.Takže bych v noci když by mrzlo použil dva majáky....

  • @blu2874

    @blu2874

    Ай бұрын

    @@filipdvorak4149 Počkej, to teď myslíš jak? Pokud bych dal jednu blikačku na spodek České vlajky a druhou blikačku na vršek Alchemistrovské vlajky tak to bude úplně stejný jako pozorování těch 2 vlajek samotných, ne? Nebo mi něco nedochází?

  • @Viaexplore
    @ViaexploreАй бұрын

    Martine, priste pockejete az se setmi a pouzij obycejeny reflektor, led svetlo, baterku. Z protilehle strany bude krasne videt. Pak si cupni a svetelny bod se schova, zustane jen aura vytvorena atmosferou. Mohl sis usetrit dost penez ;-)

  • @miroslavhanzelka8220

    @miroslavhanzelka8220

    Ай бұрын

    To zas jde hodit na mimozemšťany.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    refrakce fail

  • @mentalteam6713
    @mentalteam6713Ай бұрын

    Pro lepší replikaci experimentu doporučuju vyzkoušet v noci s jasně svítivým objektem. Například při tvorbě geodetických základů (Jednotná trigonometrická síť katastrální) byla měření na velkou vzdálenost prováděna v noci na zapálená ohniště. To jednak zvýší viditelnost a omezí vliv refrakce světla.

  • @jindrichzapletal5822

    @jindrichzapletal5822

    Ай бұрын

    tam je ještě dodatečný problém v tom, že u rozměřování té triangulace se měří úhly, které jsou v zásadě horizontální, a doufá se, že na to refrakce nebude mít valný vliv. Jenomže u tohohle pokusu se měří úhel vertikální, což nabíhá refrakci břichem na vidle

  • @wratnej

    @wratnej

    Ай бұрын

    @@jindrichzapletal5822 máme kliku, že alespoň gravitace Země zakřivuje prostoročas v podstatě zanedbatelně 😀

  • @jindrichzapletal5822

    @jindrichzapletal5822

    Ай бұрын

    @@wratnej to záleží na vašem účelu. Pokud je mi známo, tak systém GPS používá obecnou teorii relativity. Vyšší geodézie je velká věda Například už i přesná měření zeměpisných šířek a délek v první polovině 18. stol. narážela na problém hvězdné aberace, který je způsoben konečnou rychlostí světla

  • @wratnej

    @wratnej

    Ай бұрын

    @@jindrichzapletal5822 ano jsem si toho vědom. Asi jsem to napsal moc zkratkovitě, ale myslel jsem zanedbatelně v rámci tohoto experimentu na Lipně ;-)

  • @chatnickcz

    @chatnickcz

    28 күн бұрын

    A ještě jeden problém, u ohňů budete složitě udržovat stálou požadovanou výšku.

  • 18 күн бұрын

    Testy blizko hladiny jsou vetsinou celkem problem. Voda ma velkou tepeknou kapacitu a tak snadno dochazi k tomu, ze se blizko hladiny vytvori pomerne silny teplotni gradient a ten umoznuje "koukat za roh". Uz jeden stupen na deset metru vysky dokaze krivit svetlo stejne, jako je kulata Zeme. Je tu ten problem, ze zakriveni Zeme je jenom jeden stupen na 111,2 km. Proto je dobre velmi dobre dokumentovat experiment, pozice, vysky, zamereni, ale take zmerit teplotu (idealne po cele trase, ale aspon na krajich), a to u zeme i ve vysce. Udaje o nadmosrske vysce a tlaku jsou taky uzitecne. Zakriveni je proste tak male, ze je potreba byt opravdu co nejpresnejsi. Take se da merit odchylka od lokalni horizontalni plochy. To se teodolitem zameri nejaky bod se znamou nadmosrkou vyskou ve zname vzdalenosti a zmeri se uhel od zenitu. Teodolit je vyvazeny, je to soucast spravneho pouziti pristroje. Zaroven byva velmi presny. Umi merit uhly s presnosti az 1 arcsec. Ze znalosti nadmosrske vysky teodolitu (pozorovatele), nadmorske vysky pozorovaneho objektu, jeho vzdalenosti a zmereneho uhlu je mozne urcit odchylku od "vodorovne" vyjadreno uhlove. Tady se je vlastne hodi ten legendarni priblizny vzorec (8 inches per mile squared). Ale da se to pocitat ciste geometricky. Korekce pro refrakci je vzdy dobre udelat. I proto se takove mereni provadi uplne nejlip ve vetsi vysce, kde teplotni gradient neni takovy a za pomoci teodolitu. Nemeri se zakryt, ale rozdil mezi vertikalami. Zmeri se uhel mezi zenitem a druhym pozorovacim mistem a pak se mereni zopakuje z opacne strany. Zmerene uhly pak v souctu davaji pres 180 stupnu a to znamena, ze nadhlavnik je pro obe lokace ruzny. Dalsi skvela metoda je zcela neprekvapive Zememericstvi. Predchozi metoda je vlastne take soucasti tohoto oboru, ale existuji i dalsi a vlastne i lepsi metody - ty, ktere pouzivaji (pouzivali) zememerici. Stanovi se merici stanice. Tak vznikne cela sit bodu. Jsou to typicky vyvysena mista jako vrcholy hor. Tato sit bodu vytvori sit trojuhelniku. V kazdem takovem bode se zmeri azimuty dalsich bodu. Tim dostaneme vnitrni uhly trojuhelniku. Nasledne je treba nejakou jinou metodou zmerit vzdalenost mezi libovolnymi dvema body. Tim vznike trojuhelnik se znamymi uhly a jednou znamou delkou strany. Tento trojuhelnik ma ale soucet uhlu vetsi nez 180 stupnu. Jedna se totiz o sfericky trojuhelnik. To je jednak nespornym dukazem zakriveni povrchu Zeme, ale take se z toho da spocitat polomer Zeme a delky obou zbylych stran. Naslednym opakovanim procesu se postupne dopocitaji delky vsech stran vsech trojuhelniku. A z toho se pak urci souradnice. Vyska kazdeho bodu se dostane z namerenych vertikalnich pozorovacich uhlu. V kazdem pripade je ale provedeni takoveho experimentu urcite zajimave a zabavne.

  • @jaromirandel543
    @jaromirandel543Ай бұрын

    4:25 - Jenom pozor na lom světla. Nad vodou bývá vzduch chladnější. To tvoří "čočku", o níž se může obraz za křivit a takto lze vidět až za horizont. To pak občas když "vyjde" počasí, jde třeba z Jeseníků vidět Alpy a podobně.

  • @Experticalex

    @Experticalex

    Ай бұрын

    Jako člověk z optiky bych se o tomhle jevu rád dozvěděl víc, máte odkaz?

  • @pavelsulc2617

    @pavelsulc2617

    Ай бұрын

    @@Experticalex Promiňte ale jako člověk z optiky jistě víte že hranicích různých hustot dochází k lomu paprsků světla teplý a studený vzduch jsou právě ony ruzné hustoty .

  • @jaromirandel543

    @jaromirandel543

    Ай бұрын

    @@Experticalex Jak napsal Pavel. Vzduch o různé teplotě má i různou hustotu. A tak jako optik jistě víte, co dělá světelný paprsek z přechodu z prostředí s vyšší hustotou do nižší a opačně. A co se děje při kritickém úhlu dopadu.

  • @Experticalex

    @Experticalex

    Ай бұрын

    @@jaromirandel543 Jasně o tom žádné, změna indexu lomu, spíš jsem to chtěl jako konkrétní příklad na té vodní hladině, jak to může zkreslit tu výška. Myšlenku a teorii chápu. ;)

  • @Experticalex

    @Experticalex

    Ай бұрын

    @@pavelsulc2617 Už jsem to psal tady pánovi nahoře, zajímal mě tento konkrétní příklad na vodní hladině pří zkreslení u zakřivení země. Změna indexu lomu a lom ke kolmici a od kolmice je easy výpočet, na tom není to řešit.

  • @jardavitasek7498
    @jardavitasek7498Ай бұрын

    Obdivuju váš experiment. Přemýšlím, co to změní? Normální lidi důkaz nepotřebují a placaťáci si to stejně nenechaj rozmluvit😊

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    A pak tady jsou tací, kteří nemají dostatek vědomostí na odhalení chyb v "důkazech" plochozemců a dávají jim smysl.

  • @filipes1024

    @filipes1024

    Ай бұрын

    Důkaz potřebuje každý - nelze jen tak věřit věcem bez důkazů. 🙂

  • @Darkdrago162

    @Darkdrago162

    Ай бұрын

    Jenže nevinému nestačí říct u soudu "já to neudělal". I kdyby v to věřila hromada lidí, tak i tak se musí obhájit a prokázat nevinu. Protože protistrana může mít hromady důkazů a argumentů a to i lživých, které budou uznány za platné, když je nikdo nevyvrátí...

  • @twomadanonymouse5560

    @twomadanonymouse5560

    Ай бұрын

    nic nezmeni je to jen zajimavy vedecky experiment👍

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    věda by to měla umět změřit.

  • @MartinBrada
    @MartinBradaАй бұрын

    Co se ještě dá udělat je image stacking z úseku videa. Tím se zprůměruje šum/chvění obrazu a vyleze z toho ostřejší fotka. Používá se běžně v astrofotografii právě kvůli chvění atmosféry, existují na to nástroje. Takhle by tedy šlo udělat několik fotografií pro různé výšky a porovnat.

  • @phoenixcz8608
    @phoenixcz8608Ай бұрын

    Když bych byl plochozemec, tak tím rozmazaným videem, kde jsou hodně špatně vidět dva pixely těch vlajek, tak byste mě teda vůbec nepřesvědčili. Spíš byste ve mě vyvolali pochybnosti, že z tak nejasného obrazu tvrdíte, že jste vyvrátili plochou Zemi. Samozřejmě já nejsem plochozemec, jen narážím na to, že pro ty hloupé lidi, co té konspiraci věří, byste potřebovali mnohem lepší kameru s větším přiblížením + vhodnější atmosférické podmínky, aby to šlo krásně vidět a tím pádem by to pro ně bylo těžší vyvracet nebo zpochybňovat. Navíc, málo přesvědčeným plochozemcům byste tím mohli otevřít oči. Proto by se experiment měl zopakovat, ale to už by chtělo konzultovat s meteorologem, aby vás upozornil, kdy nastanou ty nejlepší podmínky.

  • @VedeckeKladivo

    @VedeckeKladivo

    Ай бұрын

    Já se nesnažím přesvědčit plochozemce o tom, že já jsem něco dokázal, já jen říkám, jak to mají dělat, aby se vůbec dalo něco dokázat.

  • @kokos742

    @kokos742

    Ай бұрын

    Však podobné pokusy už byly dělány mnohokrát na youtubu s velmi kvalitní technikou a podmínkami. Ale narovinu, kdo chce věřit, tak prostě věří. A všechny důkazy o opaku jsou zmanipulované samozřejmě :D

  • @worldend554

    @worldend554

    Ай бұрын

    "Dva pixely vlajek", že nikoho nepřesvědčí? Plochozemci i jiní příznivci konspiračních teorií přeci sami často vyvozují fantastické závěry ze stejně kvalitních, ale i nesrovnatelně horších záběrů a nic jim nebrání je předkládat ostatním jako důkaz.

  • @jaromirandel543

    @jaromirandel543

    Ай бұрын

    Viděl jste jejich videa? To je kvalita obrazu mnohem horší. A to jako neuvěřitelně horší. Oni vám jsou schopni říct, že hvězdy jsou falešné, protože je vyfotili ultrazoomem a na snímcích byly podivné obrazce, které vůbec nevypadají jako hvězdy. Z toho vyvodili, že to jsou falešné zdroje světla.

  • @bosvideo6582

    @bosvideo6582

    Ай бұрын

    však ono to není tak snadné... vše ale naznačuje že zem je plochá na vodní hladině žádné zakřivení nikdy nikdy nenaměřl a nenatočil.....

  • @michallepies5494
    @michallepies5494Ай бұрын

    A čo dáky laser alebo smerové svetlo ktorému postupne znižovať výšku? pod 0,96metra..v noci

  • @Lukasek146
    @Lukasek146Ай бұрын

    Podle mého super experiment. :)

  • @kikyob2473
    @kikyob2473Ай бұрын

    Jsem zvyklá na tebe koukat v Tak schválně a tady máš úplně jiný vibe 😁Musím dát odběr a skouknout vícero videí.

  • @AndyD.21
    @AndyD.21Ай бұрын

    Sluší ti to ❤😂 jinak dík za video i zajímavý experiment

  • @IcMichal
    @IcMichalАй бұрын

    To by mě zajímalo z pohledu kamery, na co vlastně ostří? Z toho záběru jsem to fakt nerozpoznal, možná jako by ostřila na vodu někde uprostřed záběru, což je zrovna v tomto případě nešťastné.

  • @cojetypico9469
    @cojetypico9469Ай бұрын

    Určitě to zakryjou ty vlnky! Vůbec jste mě jako zarytého plochozemce nepřesvědčili.

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    Pročtěte si komentáře. Video nemělo nikoho přesvědčit, mělo plochozemcům, tedy i vám ukázat, jak to lze pozorovat. Samozřejmě už se všichni těšíme na reakci Stopa7, Noglobe Domo, ať se máme zase čemu smát. Smích je zdravější, než stres ;)

  • @cojetypico9469

    @cojetypico9469

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk Říká se tomu sarkasmus. Ale děkuji za tip na super zábavné kanály.

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    @@cojetypico9469 To se na internetu pozná jak? Věšteckou kouli nevlastním ;)

  • @danschni100

    @danschni100

    Ай бұрын

    ​@@ptrjrskse pozná tak, že dotyčný umí pracovat s ironií, co výše zmíněný neumí.

  • @michal7355

    @michal7355

    18 күн бұрын

    @@ptrjrsk Už jenom podle toho jména to jde poznat :)

  • @Byourei
    @ByoureiАй бұрын

    Takze v zimne repete?

  • @D1ckG
    @D1ckGАй бұрын

    Ahoj, nebylo by lepší použit třeba telescope? Díly za odpověď

  • @martinkasik9310
    @martinkasik9310Ай бұрын

    Nebylo by řešení problému s viditelností cíle, koupit maják (v auto kelly cca 1000) nebo vytvořit jiný světelný zdroj a dělat to večer nebo brzy ráno kdy není tolik světelných odlesků od hladiny a světlo z majáku by bylo dobře viditelné. Nebo navrhnout jiný experiment (i když by byl asi složitější) a na stabilní konstrukci připevnit pomocí stabilizačního zařízení silnější laserové ukazovátko, nebo slabší laser a na vzdálený konec postavit z prken nebo fošen desku na kterou by se zaměřilo, a viděli bychom efekt který popisuješ na tabuli. Laser umístěný ve výšce 75cm by měl mít při správném zacílení cca 4,645m vysoko umístěný cíl. (schválně jsem dal 75cm aby byla rezerva na 5m dlouhém řezivu). I když nad tím přemýšlím, nevím jak vyřešit problém s tím, aby bylo docíleno dostatečně přesného zacílení, z důvodu že vodováha bude mít sice malou ale nezanedbatelnou odchylku která by mohla sabotovat experiment aby nedošlo k zacílení ke gravitaci, ale k tečně zeměkoule (drobné stoupání vůči povrchu). Doufám že jsem se nevyjádřil moc zmatečně.

  • @BaronDevil666
    @BaronDevil666Ай бұрын

    Mel bych namet na dalsi video: Existuje cas? Myslim tuhle otazku vazne - existuje cas, jako takovy, nebo je to jen konstrukt lidi, aby byli lepe schopni pochopit ostatni fyzikalni jevy okolo? A jak cas funguje?

  • @martinkasik9310

    @martinkasik9310

    Ай бұрын

    Fyzikální zákony platí i tam, kam jsme se zatím nekoukali. Vzhledem k tomu že se vše sune k entropii tak postupný postup je reálným fyzikálním jevem. Samozřejmě se také podle jiných fyzikálních zákonitostí chová viz. Teorie relativity.

  • @user-kz1po9lh7c

    @user-kz1po9lh7c

    Ай бұрын

    Koukněte na přednášku profesora Petra Kulhánka "Čas v nás a kolem nás". Nikdo neví, co je čas. Ale běží nám všem. Taky fyzikové nevědí, co je síla. Znají její projevy, umí s ní počítat, ale neví, co to vlastně je. A to máme 21. století 🙂

  • @JaroAtry
    @JaroAtry27 күн бұрын

    Plochá země je spiknutí?

  • @MartasxxD
    @MartasxxDАй бұрын

    A co kdyby jste si vzali nivelák tak by vám měl ukázat o 7m výš.. nebylo by to přesvědčivější ukázat nějaké čísla?

  • @thomassmith2247
    @thomassmith2247Ай бұрын

    Paráda

  • @josefkinto4104
    @josefkinto4104Ай бұрын

    Co takhle zeptat se nějakého stavaře, jestli se při výpočtech bere v potaz nějaké zakřivení. Myslím, že ne

  • @Jokerrr83

    @Jokerrr83

    Ай бұрын

    stavař to v potaz bere, zednik ovšem ne ;)

  • @p-benes

    @p-benes

    Ай бұрын

    Při projektování se používají mapy, které už mají zakřivení v sobě zahrnuté - viz třeba katastrální mapa ČR, která je založená na Křovákovo zobrazení. Stavař si pak se zakřivením země hlavu lámat nemusí - na běžných budovách je výrobní i měřitelná tolerance daleko menší než odchylky vzniklé zakřivením země a při projektování silnic nebo dlouhých liniových staveb jede podle mapy, kde je to zakřivení zahrnuté. cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99ov%C3%A1kovo_zobrazen%C3%AD

  • @josefkinto4104

    @josefkinto4104

    Ай бұрын

    @@p-benes Díky, i když toto já nedokážu posoudit, ale je to pro mě nová info

  • @VedeckeKladivo

    @VedeckeKladivo

    Ай бұрын

    Ano bere, na stavbu jako LHC a LIGO to bylo nutné. Úplně jsem zapomněl to ve videu uvést, takže děkuji za připomenutí :)

  • @josefkinto4104

    @josefkinto4104

    Ай бұрын

    @@p-benes kzread.info/dash/bejne/qZmOktdtcsfXadI.html

  • @ertesbedsey
    @ertesbedsey28 күн бұрын

    Naše země je placka. Je to pravda jako vyšitá

  • @denisiskamarad
    @denisiskamaradАй бұрын

    Měli jste místo vlajek použít sérii silných světelných zdrojů nad sebou v pevné vzdálenosti. Bylo by to minimálně silně kontrastní k pozadí a daleko lépe by se to v obraze hledalo. Vlastenectví je úctyhodné, při vědecké metodě zcela zanedbatelné.

  • @852Maros

    @852Maros

    Ай бұрын

    a vnoci by nebolo treba ani silny svetelny zdroj

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    refrakce fail

  • @ondrejsperl5045
    @ondrejsperl5045Ай бұрын

    Nebylo by lehci a levnejsi dva body ve stejne vysce propojit laserem, pujcit si lodku a uprostred jezera zmerit od paprsku k hladine vyskovy rozdil?

  • @wdkpwr6586
    @wdkpwr658625 күн бұрын

    šlo by to udělat i kdyby bylo jezero zabrzlé? je ten led taky zaoblený?

  • @bosvideo6582

    @bosvideo6582

    25 күн бұрын

    podle kulatozemců by mělo být zamrzlé jezero ne rovné… je ale vždy rovné;-)

  • @karelkrauskopf4270
    @karelkrauskopf4270Ай бұрын

    Přemýšleli jste nad provedením experimentu v noci s barevnými světly? Méně výparu, zřetelnější identifikace.

  • @VedeckeKladivo

    @VedeckeKladivo

    Ай бұрын

    Přesně to byla jedna z věcí, co jsme říkali, když jsme tam byli. Hlavně když nám svítilo Slunce do očí. Tohle video má skutečně sloužit především k tomu ukázat, co jsou ty minimální požadavky na takový experiment, ale neudělali jsme ho dobře.

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    A rozptyl světla v atmosféře vyloučíme jak? Vidět světlo ze zdroje neznamená, že vidím zdroj. To chápali už naši předci a stavěli majáky, i když samotný maják vidíme jen z pár desítek kilometrů. Jeho světlo ale vidíme z mnohem větší dálky.

  • @JKOT05

    @JKOT05

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk Laser?

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    @@JKOT05 Co s ním? Kvůli rozptylu světla má ten milimetrový paprsek po kilometru i půl metru.

  • Ай бұрын

    Ideální by bylo mít uprostřed tě vzdálenosti pevnou překážku v dané výšce nad hladinou, třeba 1,5m a vyhnout se tak nestabilnímu prostředí těsně nad hladinou a refrakci světla.

  • @bosvideo6582
    @bosvideo6582Ай бұрын

    a proč by to nešlo dát hned nad hladinu? ta kamera..... asi záměr

  • @Stepan_H
    @Stepan_HАй бұрын

    Viděl jsem video plochozemců, kteří snažili dokázat na dlouhém vodním kanálu, že země je plochá. Na stativ dali laserové ukazovátko, na loď postavili prkno s ryskou a vzdalovali se od ukazovátka s očekáváním, že bude ukazovat do stejné výšky, ale ten bod jim stále stoupal a stále stoupal a oni hledali, kde může být problém. 🤣Snažili se to svést na to, že se loďka houpe, ale se zvětšující se vzdáleností bod stále stoupal a i když se sami snažili loďkou houpat, nedostali se pod výchozí výšku tak to ukončili tzv. do ztracena. 😆

  • @mr.awesome9076

    @mr.awesome9076

    Ай бұрын

    🤣🤣🤣🤣

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    takové video neexistuje a nebo ho dělali podobní bořiči mýtů co museli dokázat že je země kulatá. To není prostě věděcký přístup.

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    @@vitezslavfiala4098 Já ho viděl taky(jestli ne přímo tohle, tak podle popisu dost podobné). Jak víte, že neexistuje? Že Vám ho neukázal manipulátor/neuvěřitelný narcis/lhář Noglobe? Nedivím se, když jaksi dokazuje jeho lži.

  • @pavelomelka9198

    @pavelomelka9198

    Ай бұрын

    @@vitezslavfiala4098 proč by nebyl vědecký? Videí s laserem a lodí je dost a jsou dostatečně vypovídající.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@pavelomelka9198 1)rozptyl lasseru, 2)refrakce.

  • @moze-theonlyone
    @moze-theonlyoneАй бұрын

    Koľko násobný to je teda zoom ? :D z tých mm sa moc nevyznám, ale tak 160 cca? Lebo mám fotoaparát, čo má 60x optický a 60x digitálny, či sa minto oplatí vyskúšať :D

  • @tomasvozka6417

    @tomasvozka6417

    Ай бұрын

    Tady nemůžeš říct, kolika násobný zoom to je :D Ohnisková vzdálenost (to jsou ty mm) jen zjednodušeně udává jak moc široké zorné pole objektiv má (velice zjednodušeně, reálně to číslo samotné má hlubší význam). Čím více mm, tím je zorné pole menší a obraz je víc přiblížený. Na tvém foťáku 60x znamená, že při zoomnutí je tvoje ohnisková vzdálenost 60x větší než když nezoomuješ. Například pokud má tvůj objektiv 24mm a zoom je 60x, je tvoje nejdelší ohnisková vzdálenost 60 * 24 = 1440 mm. Ale pozor, to jak je ve finále obraz "zoomnutý" ovlivňuje i velikost senzoru foťáku.

  • @p-benes

    @p-benes

    Ай бұрын

    Zoom je jen poměr mezi nejšírším a nejdelším ohniskem objektivu. Ten objektiv co použili ve videu má pevné ohnisko tudíž 1x zoom :-) Ideální je vzít nejdelší ohniskovou vzdálenost přepočítanou na 35mm ekv a porovnat tyto hodnoty - ve videu použitý objektiv a extender celkově s ohniskovou vzdáleností 1600mm

  • @moze-theonlyone

    @moze-theonlyone

    Ай бұрын

    @@p-benes @tomasvozka6417 dik za vysvetlenie :D moc sa do toho nevyznám, preto sa pýtam radšej, ja som skôr na elektrotechniku :) píše na nete, že má 20-1200mm :D no vyskúšam aj tak asi

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@p-benes vůbec nechápu co píšete. Tak jaký dalekohled by se měl použít? Ten na hvězdy by tam viděl ?

  • @p-benes

    @p-benes

    Ай бұрын

    @@vitezslavfiala4098 v dalekohledech se zas nevyznám moc já :-) jestli to dobře chápu, tak ohnisko 1600mm, které bylo použito odpovídá zvětšení dalekohledu 32x50 takže dalekohled který má zvětšení aspoň 32x nebo větší, aby byl nastejno. U foťáků výrobce udává ohniska přepočtené na ekv. 35mm. Třeba slavný nikon P1000 má nejdelší ohniskovou vzdálenost 3000mm a tak by to přiblížil 2x líp.

  • @197Peta
    @197PetaАй бұрын

    Výborně! Konečně jste vyrazili do terénu. Trochu nám chybí data. V jaké výšce a jak vysoká je česká vlajka, z jaké výšky je nakonec záběr na videu atd. Celkově je to velmi neodborné, přibližné a neprůkazné. Video navíc obsahuje několik fatálně chybných a zavádějících prohlášení, které bude stát za to probrat v nějakém podrobnějším rozboru. Nutno říct, že co se týká přesnosti dat a zpracování jsou plochozemská videa na daleko vyšší úrovni. Např. zde: kzread.info/dash/bejne/eK2s09ahYLnMqNI.html

  • @achtoego

    @achtoego

    Ай бұрын

    To si povedal velmi diplomaticky, lebo mňa napadlo - Pat a Mat😂. A to majú tú drzosť druhých poučovať.😉

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    Kluci Vám jen ukázali, jak to pozorovat. Video nemělo nic prokázat. Je to návod, jak můžete prokázat, jestli to tak je. Vy přece máte foťáky, kterými pozorujete hotel na 20km, takže 7km by nemělo být problém, ne? V červnu vám přijede i posila z Bali, tak můžete vypozorovat tu plochu a prokázat jejich omyl, pane stopa7.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk zvláštní jak máte dokonalý přehled o plochozemcích a kdo natočil jaké video a kdo kdy kam přijede. To mě příjde uchylné. Naotčíte video které vlastně nemá nic dokazovat, tak proč ho teda točíte? :D

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    @@vitezslavfiala4098 první a třetí věta meho komentáře je Vám odpovědí na Vaši otázku. Nemíním se opakovat.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk děkujeme, takových videií dělají plochozemci spoustu. Úplně stejně jak vy a jaksi furt nikde není vidět jak se něco skryje za ten obzor.

  • @bosvideo6582
    @bosvideo6582Ай бұрын

    a co chytrolíni na říkáte na timelapsy pilotů z letadel na dlouhé vzdálenosti? si nake najděte a uvidíte že to sedí na plohou zem záběry hvězd............

  • @VS-xo4bn

    @VS-xo4bn

    Ай бұрын

    Není nutné to komplikovat letadlem a poté pracně rekonstruovat předpokládaný výhled z kabiny pomocí polohy a času. Bohatě postačí timelapse pořízený na stativu na zemi - hvězdná obloha pokaždé přesně odpovídá rotující zeměkouli, naopak nikdy to nesedí na placatou zemi.

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    Na to říkám, že porovnání plochozemcům vychází jen proto, že hvězdy porovnávají s Google Earth. Což není model hvězdné oblohy, ale (překvapivě) Země. Hvězdy tam jsou jen pro lepší pocit 😊 Až si budeš chtít ověřit, že Země není placatá, tak se rozhlédni a použij zdravý rozum, ne videa lidí, co jsou závislí na pocitu, že znají "skutečnou pravdu" 😄

  • @unskilledWiZZaR

    @unskilledWiZZaR

    17 күн бұрын

    nebuď blbej a zamysli se nad tím, proč před vchodem do tvého baráku, jsou v každém jiném ročním období hvězdy na jiné pozici. Už jako děcko každej sledoval velkej vůz a pokaždé, když se podíváš na něj, tak za 2 měsíce ho najdeš jinde, než jsi ho našel předtím, klidně si to měř.. Je to proto, že země je kulatá a podle polohy / osy to vidíš každou dobu jinak.. Jestli je tvá myšlenka to, že hvězdy jsou projekce a ono se s tím hýbe, stačí se nad tím zamyslet, na jaké hvězdy koukáš, jak vzdálené jsou a proč to tak je.. Jeden počet za druhým.. Bohužel jako nejlepší argument, proč je země kulatá, je. Desetiletí investic a snaha všech vlád, všech vědců a všech lidí, co věří kulaté zemi, vnutit pár lidem, kteří si myslí, že jim všichni lžou. Proč by nám svět lhal o placaté zemi, když lidem, kteří věří v kulatou je docela u prdele, že je kulatá a né placatá. Mě je u prdele, jaká ta země je a všecko co vidím, tak se selským rozumem je mi jasné, že veškerá investice času, peněz a nervů fyziků a všech argumentů co je o kulaté zemi je neskutečně obrovská v tom, že by dávalo úplně zbytečný nesmysl o tom lhát. Není nejmenší důvod, lhát o placaté zemi protože v placaté a kulaté není rozdíl pro normální život jako člověka jedince. Jdeš se projet na kole a jediný, co tě nasere je kopec ale je ti úplně jedno, jestli je to kulatá země nebo placatá protože v těch možnostech co máš jako jedinec, ti to je vlastně úplně k hovnu. Nejlepší argument je to, že snaha vás plochozemců se snažíte to vyvrátit a investice do vědy je minimální a pro vás je vše ostatní lež nebo výmysl. Můj argument kulaté země je ten, že nikdo, nemá důvod mi zapírat plochou zem, nebo naopak kulatou. Prostě je kulatá a tak to je.. Věřím v to už jen z toho důvodu, že za mě myslí ostatní lidi, kteří si umí vypočítat kvanta dat a miliardy peněžní investice do toho je k těm datům dostala a pak aby ještě miliardy peněz investovali do reklam, propagací a přesvědčování o kulaté zemi, to by byl nesmysl.. A hlavně koho by to bavilo dělat už kolikáté století. :D

  • @emilOnYoutube
    @emilOnYoutubeАй бұрын

    To video ma nepresvedcilo ze plochozemcov presvedci 🌍

  • @radek1cihak

    @radek1cihak

    28 күн бұрын

    Ano. Mám kamarádku, která sice ochotně vyslechne jakékoli vysvětlení - skutečně jeví zájem vědět, jak to je, ale není, zdá se, v lidských silách to takovému člověku vysvětlit tak, aby už neměla pochybnosti.

  • @ing.pavelvi9190
    @ing.pavelvi9190Ай бұрын

    Když vyletis s dronem po západu slunce u moře uvidíš západ znovu. Daleko jednodušší a lepší dukaz

  • @Klukjakbukadub

    @Klukjakbukadub

    28 күн бұрын

    Důkaz toho, že z větší výšky je vidět lépe a dále? :-)

  • @votocto1718
    @votocto1718Ай бұрын

    Zbytečně složitý, na to aby to byla pravda Kappa

  • @svandore10
    @svandore10Ай бұрын

    mozno by nebolo na skodu zopakovat experiment ked bude jazero zamrznute

  • @197Peta
    @197PetaАй бұрын

    Super je, že jste použitím stejných hodnot zakřivení, jaké používají plochozemci, potvrdili, že výpočty mají správně 👍

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    Mají. Pro pozorování v nulové výšce. Kolikrát Vám to musíme opakovat?

  • @plzaksnek

    @plzaksnek

    Ай бұрын

    už máte výpočet výšky toho vašeho lokálního Slunce?

  • @VVoRmX
    @VVoRmXАй бұрын

    Diky Marto, na nase podminky super experiment.

  • @magicka789
    @magicka78922 күн бұрын

    Nejspíš by bylo super experiment zopakovat v zimě, za nějakého lepšího počasí.

  • @zenys19
    @zenys19Ай бұрын

    Ahoj nebylo by jednodušší vzít laser a ostrelovat odrazovou plochu tam by bylo krasne vidět i přesný výsledek kdy se paprsek dostane na druhou stranu a kdy už ne. Jinak super experiment příště už půjdete v zimě a v noci a bude to ještě lepší.

  • @benzzyk

    @benzzyk

    Ай бұрын

    Laser by byl velmi přesný, ale vyžadovalo by to hodně přesné zaměření. Trefit se laserem i na 60 m do objektu velikosti A4 desky je problém. Při meření laserovým dálkoměrem jsem si to hodnekrát vyzkoušel.

  • @filiphesse7148
    @filiphesse7148Ай бұрын

    Jak se projeví lom světla, když teplota 1m nad hladinou bude jiná, než teplota 10cm nad hladinou, kde se "přebírá" teplota vody? V experimentu mi chybí vysvětlení, jestli to hraje roli. U "plochozemských" videí mám právě pocit, že jim to funguje pouze kvůli lomu světla.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    jo, proto to plochozemcům funguje i v zimě na zamrzlém jezeře, pane vy jste hlava !

  • @zatimnevim
    @zatimnevimАй бұрын

    Chytrý video. Díky

  • @davidbednarik9602
    @davidbednarik9602Ай бұрын

    Já bych koupil být vama ultrazoom Nikon P1000 a místo vlajek bych dal třeba nějaký "semafor" který by různé blikal. Ale jinak dobrý

  • @filiphavel5351

    @filiphavel5351

    Ай бұрын

    bez Nikonu P1000 je celý tento experiment nesmyslý, to ví každý probuzený pozorovatelný realista (jinak též plochozemec)

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    @@filiphavel5351 Probuzený realista 😄👍

  • @vladisv.
    @vladisv.Ай бұрын

    Velmi pekne popísaný experiment. Len tak dalej.

  • @vaclavlojin790
    @vaclavlojin79011 күн бұрын

    Miluji Lipno 🙂

  • @Rasismus3
    @Rasismus3Ай бұрын

    Mohol si vyskúšať laser alebo niekoľko laserov vodorovne svietiacich v rôznych výškach nad sebou .

  • @josefkinto4104

    @josefkinto4104

    Ай бұрын

    Nemohl, protože by to prokázalo placatost Země

  • @come937

    @come937

    Ай бұрын

    Laserem se to už zkoušeli vědci. Prokazalo se že je zem plocha

  • @lukasjanska3969
    @lukasjanska3969Ай бұрын

    jako já nevím jestli jsem uplný dement ale popravdě bych rád věděl kde je to PDF knížky věděcké kladivo 1 k dostání ..páč "knihu si tak můžete stáhnout zde " je sice povedený vtípek s never gona give you up ale rád bych se dostal k PDF

  • @Naituf

    @Naituf

    Ай бұрын

    www.vedeckekladivo.cz/user/documents/upload/VK1.pdf

  • @housenkakobilka3619
    @housenkakobilka3619Ай бұрын

    Tak tímhle jste nedokázali vůbec nic

  • @filiphavel5351
    @filiphavel5351Ай бұрын

    Nejsem si jistý jestli chci vidět jak spolu Patrik a Martin zvedají vlajku😁

  • @HikyOnline
    @HikyOnlineАй бұрын

    Tak dnes již všichni víme že argument o tom že je země placatá pochází od stejných lidí kteří tvrdí že lidské oko nevidí více jak 30FPS protože jsou konzolisté. 🤣 Ale jako vždy skvěle a jednoduše vysvětlené téma pro lidi kteří nejsou taková kapacita jako tady pan Rota z kterého ta chytrost a vědomosti přímo přetékají takže děkuji. 😊 Vyjde někdy díl který vysvětlí proč mi mikrovlnka ohřeje jídlo jen na jedné straně talíře když se točí rovnoměrně? 😂

  • @cannabisresistance6757

    @cannabisresistance6757

    Ай бұрын

    To že ty si slepí jak sysel neznamená že druzí nepoznají rozdíl mezi 30 fps a 60fps

  • @filiphavel5351

    @filiphavel5351

    Ай бұрын

    @@cannabisresistance6757 To, že ty umíš číst, neznamená že umíš chápat. Přečti si příspěvek ještě jednou a možná pobereš jak to OP s těma FPS myslel.

  • @cannabisresistance6757

    @cannabisresistance6757

    Ай бұрын

    @@filiphavel5351 Jak říkal pan Špičák v seriálu hospoda. Tak jsem se splet no!

  • @JonMarianekFP
    @JonMarianekFPАй бұрын

    Více takových videí!!!

  • @marekkuris9065
    @marekkuris906524 күн бұрын

    Nezamýšľali ste sa nad použitím laseru? Možno by ste nepotrebovali ani silnú kameru, stačil by ten silný laser a na druhej strane klasickú kameru a nejakú tabuľu na ktorej by ste sledovali kedy ten laser bude vidieť na tabuli a kedy zmizne za horizontom/vlnami. Prípadne ak by lúč laseru bol vidieť po celej dĺžke, tak by mali byť pozorovateľné aj rozdiely od hladiny, napr. na začiatku a nakonci 0,5m a v strede to bude úplne na dotyk s hladinou, ale s tou tabuľou by to nemuselo byť také náročné na zrealizovanie ako nejaké meranie výšky lúča nad hladinou v strede jazera (na ktoré neviem či máte možnosť ísť)

  • @substantialopinion1055
    @substantialopinion1055Ай бұрын

    ahoj❤

  • @mgrlukasprochazka
    @mgrlukasprochazkaАй бұрын

    Co použít laser a měřit ten rozdíl výšky jako důkaz? U té kamery je to problematické i kuli vodním parám, protože to je častý argument zastáncu ploché země. Tedy, že to zakřivení je iluze způsobena vodními parami.

  • @miroslavkoubek6827
    @miroslavkoubek6827Ай бұрын

    A stejně je Země placatá!

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    Přesně! Kdepak nějaká věda, víra je mnohem lepší 😉

  • @miroslavkoubek6827

    @miroslavkoubek6827

    Ай бұрын

    @@Lawondyss To bylo myšleno ironicky. V dnešní době, stejně o vědu a logiku nejde dnes jde především o ideologii.

  • @radek1cihak

    @radek1cihak

    28 күн бұрын

    ​@@miroslavkoubek6827 O skutečné poznání šlo vždy jen hrstce lidí. Myslím, že ideologie hrála hlavní roli vždy.

  • @Ryrdon1
    @Ryrdon1Ай бұрын

    Tolik úsilí a přitom taková blbost. Super video! :)

  • @josefkinto4104
    @josefkinto4104Ай бұрын

    Tyto pokusy dělají frajeři s lepší technikou. Podle toho jak si přibližujou nebo oddalujou lodi, tak ty jim mizí či se zase objevují. Viděno xkrát. Na velkých jezerech v USA dělali experiment - na jednom břehu u hladiny postavili velké zrcadlo, které dělalo sluneční prasátka. To místo a světlo byly vidět na vzdálenost přes 20 km na druhém břehu. Na kouli by to zrcadlo muselo být několik metrů pod horizontem a nebylo by vidět

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    Jenže i ti frajeři s lepší technikou vždycky dělají chyby. Někdy z nevědomosti, jindy schválně. Proto jim vychází plochá Země, namísto glóbu 😊

  • @josefkinto4104

    @josefkinto4104

    Ай бұрын

    @@Lawondyss No, vy ty experimenty asi neděláte. Zato si vystačíte s teorií globusu, kterou vás naučili na nižším stupni základní školy, že ?

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    @@josefkinto4104 Typicky naivní představy plochozemců. Mám jiný názor = nedělám experimenty 😄 No já jsem experimetálně zjistil, že voda se na jižní polokouli točí opačným směrem. Přesně jak popisuje Coriolisova síla. Dokonce na jižní polokouli jsou jiné hvězdy, přesně jak popisuje model glóbu. On obecně model ploché Země je dost ubohý brak. Neumí vysvětlit zemětřesení a jeho šíření, vznik hor, pohyb nebeských těles, zemskou přitažlivost, různý tlak v různých výškách, směr otáčení vody... Model glóbu to všechno zvládá, aniž by se jednotlivá vysvětlení navzájem popírali. Což je častý jev u plochozemců 🤗

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@josefkinto4104 přesně tak, ani nejsou schopni dát dohromady vzoreček, který by dokázal nasimulovat zakřivení země do excelu.

  • @weeethesheeple1754

    @weeethesheeple1754

    Ай бұрын

    @@josefkinto4104Zrejme budete ten pravy, ktery mi pomuze se sestavenim prvniho funkcniho modelu ploche zeme na mem kanalu.

  • @AjeTo-kk6px
    @AjeTo-kk6px28 күн бұрын

    Zem nie je guľa a hladina vody bude stále rovná. Tento experiment je trápny .

  • @martinsimak9185
    @martinsimak9185Ай бұрын

    😁

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    Jako tři metry a dalších 8 metrů a 45 centimetrů? Pochybuji ;)

  • @martinsimak9185

    @martinsimak9185

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk unahlil jsem se 😂 pravda!

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    ​@@martinsimak9185pohoda, jsme lidi. Chybujeme.

  • @miraferda7469
    @miraferda7469Ай бұрын

    Co to zkusit v zimě až bude zamrzlé Lipno? 🤔 Jinak suprové video jako vždy 😎👌🏻

  • @somtu16
    @somtu16Ай бұрын

    Nikon P 1000 istota

  • @bosvideo6582
    @bosvideo6582Ай бұрын

    a co nakoupit 6m latě s vodováhou a spojovat je k sobě na hladině vody a po naké vzdálenosti dát vždy bojku aby se latě neohýbali.... pak by byl jasný dukaz... akorát by to bylo moc nákladné....

  • @VS-xo4bn

    @VS-xo4bn

    Ай бұрын

    To myslíte vážně? Zkusil jste si aspoň vypočítat, že na těch 7 km byste potřeboval více než 1160 takových latí a kdybyste je spojil všechny za sebe, tak by tento had zatáčel podél povrchu zeměkoule pouze o 0,06°? Takovou přesnost nedokážete zajistit ani na jednom spoji, natož pak na více než tisíci spojů, kde se nepřesnosti sčítají.

  • @bosvideo6582

    @bosvideo6582

    Ай бұрын

    @@VS-xo4bn tak zaplatit geodeta... uvidíte že žádné zakřiveni na zamrzlém jezeře nenaměří

  • @VS-xo4bn

    @VS-xo4bn

    Ай бұрын

    @@bosvideo6582 Geodeta si určitě zaplaťte. Vy mu mezitím můžete změřit teplotu a vlhkost v různých výškách nad ledem a různých vzdálenostech od břehu. Konečně tak budete mít relevantní data pro výpočet skutečné refrakce a můžete ji zohlednit podle reality. Ne jenom nějakým náhodným koeficientem, jak to vždycky dělá stopař a jemu podobní. Hodně štěstí.

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    Fascinující nápad. Je na něm krásně vidět, jak jsou plochozemci naivní 😄

  • @boidheach9433
    @boidheach9433Ай бұрын

    Doporučil bych zkusit silnou baterku v noci

  • @josefbenes7140
    @josefbenes7140Ай бұрын

    Hvezdarsky dalekohled?:))

  • @paleece5656
    @paleece5656Ай бұрын

    druhý Sueneé

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    suené nettvrdí že je země plocha, ach jo, vy budete mít nejspíš nějaké přízemní hodnoty IQ

  • @Staremperor
    @StaremperorАй бұрын

    Pro Moraváky: dolní nádrž Nových Mlýnů je taky dostatečně dlouhá

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    je, ale jak to změřit?

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    @@vitezslavfiala4098 návod na !pozorování! máte ve videu.

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk refrakce

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    @@vitezslavfiala4098 A? S ní neumíte počítat? Pravda, vzorečkem 8cm x počet kilometrů na druhou to nepůjde. Kde tam je započítaná refrakce?

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    @@ptrjrsk co? Snad pravě proto, že tam refrakce není započítána. Správný zavěr toho videa je, že to není návod jak to máme udělat. Protože to takto udělat nelze. Prostě kdykoliv někdo vymyslí jak to změřit vždycky se objeví něco co to měření sabotuje. Jednou to je refrakce, podruhé vlnky, potřetí vodní páry.... Vždycky vám do toho něco vleze jako výmluva proč to nedopadlo tak jak vypočítává vzoreček. No zkuste sestavit vzorec do Excelu, který by dokázal simulovat povrch zakřivení planety.

  • @kulkovanikola4775
    @kulkovanikola4775Ай бұрын

    čítam komentáre, pretože som čakala, že nejaký geodét sa ozve. Odporúčala by som vyhľadať geodeticky vzdelaného človeka pred takýmto experimentom. Mali by ste lepší a numericky podložený experiment, ale na to už je asi neskoro. Držím palce, možno ďalšie video na túto tému bude už možné považovať za úspešné 👍

  • @vitezslavfiala4098

    @vitezslavfiala4098

    Ай бұрын

    geodeti mají přístroje které automaticky počítají s kulatostí země, ti při měření v ničem nepomůžou.

  • @kulkovanikola4775

    @kulkovanikola4775

    Ай бұрын

    neviem odkiaľ ste nabrali túto vedomosť, ale dúfam teda, že nie ste geodet 😅😊

  • @user-wo5mx3mr2b
    @user-wo5mx3mr2bАй бұрын

    Pratchettovska Zeměplocha by byla super😊

  • @johnnylawsky88
    @johnnylawsky88Ай бұрын

    Já plochozemec nejsem ale sorry jen 50 výmluv na jeřáb , na teplo atd atd ... Takže za mě buď znovu a bez výmluv opravdu kvalitně nebo se to nepočítá a ještě stě nahráli těm lidem zas do karet 🫤tohle se nepovedlo ...

  • @FanyArmy
    @FanyArmy29 күн бұрын

    Nápadů jak princip vylepšit je mnoho

  • @radekbartos5321
    @radekbartos532129 күн бұрын

    kzread.info/dash/bejne/eIqgpJpmYKfbpKQ.html&ab_channel=Stopa7 ... procpak se s patrikem asi bojite jit do debaty?

  • @douskomen7927

    @douskomen7927

    25 күн бұрын

    Bojí se protože dobře ví že by neměli žádný důkaz

  • @unskilledWiZZaR
    @unskilledWiZZaR17 күн бұрын

    nebuď blbej a zamysli se nad tím, proč před vchodem do tvého baráku, jsou v každém jiném ročním období hvězdy na jiné pozici. Už jako děcko každej sledoval velkej vůz a pokaždé, když se podíváš na něj, tak za 2 měsíce ho najdeš jinde, než jsi ho našel předtím, klidně si to měř.. Je to proto, že země je kulatá a podle polohy / osy to vidíš každou dobu jinak.. Jestli je tvá myšlenka to, že hvězdy jsou projekce a ono se s tím hýbe, stačí se nad tím zamyslet, na jaké hvězdy koukáš, jak vzdálené jsou a proč to tak je.. Jeden počet za druhým.. Bohužel jako nejlepší argument, proč je země kulatá, je. Desetiletí investic a snaha všech vlád, všech vědců a všech lidí, co věří kulaté zemi, vnutit pár lidem, kteří si myslí, že jim všichni lžou. Proč by nám svět lhal o placaté zemi, když lidem, kteří věří v kulatou je docela u prdele, že je kulatá a né placatá. Mě je u prdele, jaká ta země je a všecko co vidím, tak se selským rozumem je mi jasné, že veškerá investice času, peněz a nervů fyziků a všech argumentů co je o kulaté zemi je neskutečně obrovská v tom, že by dávalo úplně zbytečný nesmysl o tom lhát. Není nejmenší důvod, lhát o placaté zemi protože v placaté a kulaté není rozdíl pro normální život jako člověka jedince. Jdeš se projet na kole a jediný, co tě nasere je kopec ale je ti úplně jedno, jestli je to kulatá země nebo placatá protože v těch možnostech co máš jako jedinec, ti to je vlastně úplně k hovnu. Nejlepší argument je to, že snaha vás plochozemců se snažíte to vyvrátit a investice do vědy je minimální a pro vás je vše ostatní lež nebo výmysl. Můj argument kulaté země je ten, že nikdo, nemá důvod mi zapírat plochou zem, nebo naopak kulatou. Prostě je kulatá a tak to je.. Věřím v to už jen z toho důvodu, že za mě myslí ostatní lidi, kteří si umí vypočítat kvanta dat a miliardy peněžní investice do toho je k těm datům dostala a pak aby ještě miliardy peněz investovali do reklam, propagací a přesvědčování o kulaté zemi, to by byl nesmysl.. A hlavně koho by to bavilo dělat už kolikáté století. :D

  • @jindrichzapletal5822
    @jindrichzapletal5822Ай бұрын

    aby se to vůbec blížilo vědě, museli byste uvážit refrakci. A najednou byste zjistili, že tohle vůbec není jednoduchý geometrický experiment. Měli byste to dělat v noci, ale ani to není záruka ničeho. Lidi neurčují astronomicky zeměpisnou šířku pozorováním Polárky, protože ta je v tropických krajích nízko nad obzorem a refrakce z toho dělá velmi nepřesné pozorování. Určuje se to zkoumáním, jaká hvězda je v nadhlavníku a potom pohledem do tabulek. A ty tabulky někdo úzkostlivě sestavil tak, aby při svých pozorováních omezil vliv refrakce na minimum

  • @DigitalGamingTM
    @DigitalGamingTMАй бұрын

    Konspiračné teorie rovná sa odvedenie pozornosti... :D od kleptokracie

  • @filiphavel5351
    @filiphavel5351Ай бұрын

    A co udělat Eratosthenův experiment? Z několika míst, aby se nedalo říct, že to je způsobené lokálností slunce. Samozřejmě to pak bude způsobené tím že jsou nafejkované vzdálenosti na mapách. Případně tím že jste podplacení.

  • @sqad3998
    @sqad3998Ай бұрын

    Ja by som to meral tak, že na jeden breh by som umiestnil laser do výšky napr. 2m tak, aby na druhý breh tiež ukazoval do výšky 2m. A potom niekde v polovici odmeral výšku lasera nad hladinou napr. z člna. Jasné, že v reáli by to bolo zložité nasmerovať, môžu nastať odrazy od hladiny atď. ale bolo by to asi jednoduchšie ako s kamerou, čo myslíte? Navyše by sa mohol dať vypočítať približný polomer Zeme...

  • @vladimir7370
    @vladimir73705 күн бұрын

    Takový experiment je lepsi delat v noci. Dva metry dlouhou tyč a na ni mit pridelanych 5 silnych svetel po 50ti cm.. Přiložit k hladine tak aby prvni světlo bylo u hladiny..a druhe 2 metry od hladiny. A na druhé straně by mel vidět jen 3 svetla... Zaprvé v noci redukujes opar, nekazi ti to denni světlo a hladina je klidnější... Tento experiment by plochozemce nepresvedcil.. Hraje tam roli strasne moc chyb který pouzijí proti vam.. Spis je test kotraproduktivni 🤷.

  • @radovanzelenc8736
    @radovanzelenc873622 күн бұрын

    pre tých čo nevyznávajú teóriu o plochej zeme môžem uviesť,že som videl video z mig 31 a keď letel max. rýchlosťou vo veľkej výške,bolo vidieť zakrivenie zeme.

  • @JardaPulec
    @JardaPulecАй бұрын

    Argumentem plochozemců je „úhlové rozlišení“ a tvrzení, že s lepší optikou byste viděli všechno. Loni v květnu provedl pozorování jakýsi pan Shimshon, který z Izraele údajně zaostřil Krétu. Čekal na ty mraky dva roky, ale nakonec se mu to jednou povedlo. Originální záznam i rozbory jsou k dohledání na KZread.

  • @martinsaroch3512

    @martinsaroch3512

    Ай бұрын

    Nemáš odkaz prosím? Zkouším na KZread zadat "Shimshon flat earth" "Shimshon Crete" "Shimshon Israel" ale nic mi to nenajde

  • @Lawondyss

    @Lawondyss

    Ай бұрын

    A určitě si nespletl Krétu s mraky? Nebylo by to totiž poprvé, co plochozemci vydávají mraky za zemi, která má být pod zakřivením 😉

  • @JardaPulec

    @JardaPulec

    Ай бұрын

    @@Lawondyss S největší pravděpodobností jo. Je tam úhlovej nesoulad mezi ropnou plošinou a „Krétou“. Kréta by měla být asi o 5° jinde.

  • @aldarion2227
    @aldarion2227Ай бұрын

    Možná by to líp fungovalo v noci se světly.

  • @ronaldkarkoska3262
    @ronaldkarkoska3262Ай бұрын

    Hlupákov a zadubencov aj tak nepresvedčíte. Nepochopia to, resp. nechcú to pochopiť. ☹️

  • @josefmusil2307

    @josefmusil2307

    29 күн бұрын

    S tím naprosto souhlasím. Některým lidem stačí i podivné zmanipulované důkazy, aby věřili absolutním blbostem.

  • @generalofrebelion
    @generalofrebelionАй бұрын

    Měli jste to zaměřit tam na tu budku vpravo, jak jí mizí plotek pod "hladinou"😂

  • @Gregtech6
    @Gregtech6Ай бұрын

    Co takhle zapnout mozek a použít dalekohled? 🤣 prej 8K kamera. No zrovna takhle nešťastně ukazujete jak je země plochá. Zkusil bych nějaký balón do výšky. Tak uvidíte krásné zakřivení země.

  • @danielkolesar6580
    @danielkolesar658026 күн бұрын

    Laserové ukazovatko by bolo lepšie, jasne by bolo vidiet že nad hladinou pride k zakrytu ...

  • @matuskrivos4602
    @matuskrivos460229 күн бұрын

    Veď tam vidno tu vlajku

  • @chatnickcz
    @chatnickcz28 күн бұрын

    Já bejt plochozemec, tak to dám na jejich stránky. Kluků si vážím, ale tohle se nepovedlo.

  • @4rdox
    @4rdoxАй бұрын

    Doufam ze si z tohoto videa Michal Shark neco vezme 😅

  • @ptrjrsk

    @ptrjrsk

    Ай бұрын

    Pochybuji.

  • @weeethesheeple1754

    @weeethesheeple1754

    Ай бұрын

    Ne, ten leci vsechny nemoci. Kdyz uveris plochy zemi, uveris i v jeho zazracnej mixer za 8K co ho stal 30 kacek.

  • @jansvoboda9778
    @jansvoboda9778Ай бұрын

    1. Lipno není jezero ale vodní nádrž Lipno 2. 3:29 chemtrails potvrzeno by Alchemistr! 3. Asi jste málo octovali 4. to jezero je cinknuté dali jste tam šuměnku aby se hladina zvedla to je jasné i paní Zdeně z dolní Řitky nad Číčínem!

  • @Tomass23231
    @Tomass23231Ай бұрын

    Legenda Milan Lasica vravel, že zakrivenie Zeme sa dá dokázať všeljako. Napr. v 1948 sme sa vysrali na západ a hovno prišlo z východu.

  • @grimly8464
    @grimly8464Ай бұрын

    hele pokud je zeme plocha,staci vylézt na sněžku a meli by jste videt dobry teleskopem nebo dalekohledem Mount Everest ne :) nebo K2 ne…

  • @Klukjakbukadub

    @Klukjakbukadub

    Ай бұрын

    Nikoli. Možná ve vakuu, ale v atmosféře je to zhola nemožné z důvodů, které byste měl znát už od základní školy.

  • @user-th7gd7ge4p
    @user-th7gd7ge4pАй бұрын

    rikali jsme si, hlavne aby tam experimentatori nestrcili ukradinskou vlajku. tak palec nahoru ze jste tam meli ceskou.

  • @Aries-hp1jn

    @Aries-hp1jn

    Ай бұрын

    "hlavne aby tam experimentatori nestrcili ukradinskou vlajku." Co???

  • @MrUhlir1972

    @MrUhlir1972

    Ай бұрын

    Tohle už chce mít opravdu hodně vymleto v palici...

  • @user-th7gd7ge4p

    @user-th7gd7ge4p

    Ай бұрын

    @@MrUhlir1972 no prave, nekteri posuci by opravdu byli schopni tam tu ukradinskou dat.

  • @MrUhlir1972

    @MrUhlir1972

    13 күн бұрын

    @@user-th7gd7ge4p A někteří pošuci si myslí, že je ftipný komolit název země, nebo to, že dali tupý komentář pod video, které má s politikou pramálo společného...🤮

  • @user-th7gd7ge4p

    @user-th7gd7ge4p

    13 күн бұрын

    detekovan sorosuv ukrobot: @@MrUhlir1972

  • @josef3828
    @josef3828Ай бұрын

    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 tak jsi v řiti 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @slavomirhudak8740
    @slavomirhudak874029 күн бұрын

    Tak to bylo odfláknuté neskutečně… vy tvrdíte, že to co udělali plochozemci nebyl experiment. A to co jste tu předvedli vy byla naprostá fušeřina a ještě s haldou nesmyslů….fakt kladivo😂😂😂

  • @radek1cihak
    @radek1cihakАй бұрын

    Mám jednu kamarádku, která se teorie ploché Země dost drží. Když jsem se pokoušel dodat argumenty i s nákresy apod, poskytla mi sice ochotně sluch - šlo o kolmost vzrůstu stromů, které by na Zeměploše musely vykazovat úhlovou odchylku, která by při vzdalování se od středu placky musela vzrůstat až ke vzrůstu ležatému na okrajích. To je (kromě jiných) argument, přes který nejede vlak. Ovšem ouha. Kolegyně stejně zůstala pochybovačně zírat na nákres a jen kroutila hlavou. Dali jsme tomu docela dost času a v jednotlivostech jsem si pokaždé vyžádal, zda nyní chápe, co chci říct a tehdy souhlasila, ale ve finále při shrnutí všeho měla před sebou znovu tutéž překážku, celková nedůvěra. Pochopil jsem, že pro tento druh lidí je cokoli jako toto video nesmysl. Nebyli u toho, je to zase jen zprostředkované video a kromě toho by to zřejmě "odborníci" přes Zeměplochu vysvětlili jistě zase nějak po svém. Vážně se snažila, ale nikam jsme se neposunuli. Prohlásit pro sebe, že je prostě jen blbá, je příliš snadné. Pochopil jsem, že myšlenky jako Zeměplocha apod nejsou o schopnosti podat vysvětlení. Vysvětlení, že astronauti zapomněli na Měsíci šroubovák, nepřinese jeho fotografie. Může být zmanipulovaná. Vy si tady točíte, jak jste byli s kamerou na Lipně, ale to dává smysl jen nám, co víme, že je Země kulatá. Mohli jste si ty záběry nechat vygenerovat u AI 🙂 I když přímo před nimi provedete jasný, strohý výpočet a po celou dobu kalkulace to budou sledovat a souhlasit, že postupujete správně, na konci jim zůstane argument, že je to jen machrování s čísílky, že je to to celé příliš složité. Oni uznají, že banán je delší než zápalka, protože ho mohou vidět v jednom okamžiku přímo před sebou. Bohužel neexistuje konspirace, který by tvrdila opak 🙂 Ve skutečnosti to není technický problém, nýbrž sociologický jev. Část jejich bytosti má potřebu zůstávat v ostražitosti vůči oficiálním informacím. Omezenost inteligence nevysvětluje všechno. Jejich úsudek je řízen potřebou zůstávat v nesouhlasu s oficiálními autoritami a oficiálně uznávanými pravdami. Proč? Těch důvodů může být víc, bude to součást jejich osobní historie, zážitků z dětství a bůhvíco ještě. Takže kromě osobní návštěvy Lipna by bylo potřeba s kamerou navštívit psychologa.

  • @stopa7149

    @stopa7149

    29 күн бұрын

    Mohu se vás zeptat? Vy opravdu považujete váš argument, že stromy by musely růst na ležato, za přesvědčivý, srozumitelný a dokázaný??? Jak prosím? Chápu, že předpokládáte, že gravitace vše přitahuje do středu koule a vy si představujete, že na nějaké destičce by vše přitahovala do středu destičky :-) Vy chcete zachraňovat kamarádku a ani si nezjistíte, čemu vlastně věří. Neznám plochozemce, který by si myslel, že země je letící destička nebo disk. Na ploché zemi není žádný důvod k jakémusi imaginárnímu přitahování do středu obydleného území. Začněte tím, že si zkusíte ověřit, že na zemi, kde žijete, se opravdu gravitace sbíhá do středu země. Good luck! A dejte bacha, z výsledku, byste mohla skončit u psychologa :-) peace a pozdravy kamarádce. Kdyby se vašimi argumenty dala přesvědčit, musela by zcela popřít své kritické myšlení.

  • @Klukjakbukadub

    @Klukjakbukadub

    28 күн бұрын

    Jako ukázka užvaněného hlupáctví a následku chybného vzdělání to není špatné. :-)

  • @radek1cihak

    @radek1cihak

    28 күн бұрын

    @@stopa7149 Tak buď gravitace existuje nebo ne. Pokud ano, pak vždy směřuje do bodu, do jednoho gravitačního centra, nikoli rovnoměrně ke všem bodům současně, například do plochy.

  • @radek1cihak

    @radek1cihak

    28 күн бұрын

    @@Klukjakbukadub Jako obhajoba placaté Země dost slabé

  • @radek1cihak

    @radek1cihak

    28 күн бұрын

    @@stopa7149 Pokud by stromy měly růst kolmo na pomyslnou plochu horizontu z jiného důvodu než z důvodu gravitace, pak tuto sílu dosud nikdo nepopsal 🙂

  • @JosefLoukota
    @JosefLoukotaАй бұрын

    Ale tohle jste mohli udělat jen protože je Země plochá. Protože kdyby byla kulatá, tak vám ta voda z Lipna steče jako po míči :-)

  • @JardaPulec

    @JardaPulec

    Ай бұрын

    Do kopce přes les, viď.

  • @JosefLoukota

    @JosefLoukota

    Ай бұрын

    @@JardaPulec Byla to moje nejdebilnější odpověď jako parafráze na ty kteří věří na plochou Zemi. Prosím nezamýšlej se nad tím :-)

  • @JardaPulec

    @JardaPulec

    Ай бұрын

    @@JosefLoukota Ach tak. Ten argument znám, ale člověk to nepozná.

  • @user-ep8du6vq8k
    @user-ep8du6vq8kАй бұрын

    Posli to video tomu curakoj na Bali

  • @PavelKucera-bd9dd
    @PavelKucera-bd9ddАй бұрын

    Tolik práce a peněz a o zakřivení samotného světla vlivem gravitace ani slovo :-)

  • @philophil1961

    @philophil1961

    Ай бұрын

    Taky mne to napadlo.

  • @yose42
    @yose42Ай бұрын

    zvědátor ako MR by mal mat adaptivnu optiku ako default 👌🏽 …a mohli ste na tie vlajky dat nejake blikátka z bajku whatever…

  • @PeKlim
    @PeKlimАй бұрын

    Já jsem přemýšlel spíše směrem, udělat to v noci a použít lasery. A chtělo by to zmínit refrakci. Díky ní také zdánlivě vychází pokusy s plochostí.