Jak na situaci, ve které dítě odmítá styk s druhým rodičem

Pravdou je, že dítě má právo na kontakt s druhým rodičem a rodič má právo se s dítětem stýkat. Jenomže právo a povinnost, stejně jako touha to právo naplnit, nejde vždy ruku v ruce. Co dělat, když dítě kontakt s druhým rodičem odmítá?Jaká z touho plynou rizika?A to jak pro dítě samotné, tak pro rodiče, u kterého dítě žije převážně? O tom jsme si povídali s advokátkou Ing. JUDr. Ivanou Spoustovou, Ph. D.
Související článek: sancedetem.cz/k-tatovi-mame-n...
00:35 Paní doktorko, co můžeme dělat, pokud máme v ruce soudní rozhodnutí, že musíme svěřovat dítě druhému rodiči a to dítě k tomu rodiči nejde?
02:21 Není možné předcházet těmto stavům už při rozhodování soudu? Vy znáte situaci z praxe, jak často dochází k tomu, že by dejme tomu soudce už všechna tato fakta zohlednil ve vydávání toho rozsudku?
05:05 Co má dělat rodič, který s tím svým dítětem musí řešit tu situaci, kdy to dítě musí ten jeden den připravit na to, aby bylo předáno druhému rodiči? Jak zvrátit tento neúnosný stav?
08:18 Vy jste zmínila dlouhodobost. Jak dlouho třeba trvají takovéto spory? Dá se to zprůměrovat?
09:55 Zmínila jste odnětí dítěte. Všichni známe takové ty případy, které proběhly médii, kdy došlo k odnětí dítěte a svěření dítěte do nějaké ústavní péče, aby si to dítě jakoby uvědomilo, ke komu chce jít, nebo jestli chce k tomu druhému rodiči, kterého odmítalo. Jak často dochází k takovýmto situacím?
11:32 Může dojít k situaci, při které nastane zvrat v tom chtění dítěte k druhému rodiči, třeba pokud si ten druhý rodič najde nového partnera nebo založí novou rodinu?
14:50 Asi úplně nejlogičtější by bylo, pokud by se soudce při rozhodování těch dětí ptal. Ale jak jsem pochopila, není to asi úplně samozřejmostí. Jak vy se na to díváte, jaké to má výsledky?
17:21 V jste de facto odpověděla už na otázku, kterou jsem na vás měla připravenou. Jaké mohou být extrémy v praxi, mimo těch, které jste zmínila?
20:08 Říká se, že čas hojí rány. Vy, z pohledu advokátky, se asi setkáváte už s těmi vyhrocenými případy. Přesto - dá se říci, v kolika případech nakonec všechno skončí dobře?

Пікірлер: 9

  • @1VALENTI1
    @1VALENTI16 жыл бұрын

    Ústavní soud: Nejlepším zájmem dítěte je, aby bylo především v péči obou rodičů

  • @nemamjmeno6238

    @nemamjmeno6238

    2 жыл бұрын

    Ale co když to dítě to nebere jako svůj nejlepší zájem?

  • @rypousek

    @rypousek

    18 күн бұрын

    @@nemamjmeno6238 PAk je to situace, kdy je dítě manipulováno, podmiňováno, vedeno averzivně vůči jednomu z rodičů a podobně, a to i skrytě, intrikářsky a podle. Druhý případ je, že jeden z rodičů je vážně a objektivně narušený, třeba těžký alkoholik, despota, tyran, šikanizující, sám nejeví moc seriozního zájmu o potomka, bere drogy, nezvládá pečovat zdravě o potomka, je antisociální, případně vážně nemocný a nebo mentálně nedostačující, případně pedofil, a mnoho jiných miožnosti v negativním smyslu zejména či ve smyslu překážek zásadního typu. ZA normálních okolností, byť situace nemusí být úplně ideální, ostatně kde dnes je...???, je jednoznačně vhodné, aby dítě mělo k dispozici co nejvyváženěji oba rodiče, matku i otce, vše dnes za adekvátních podmínek je soudně a legislativně zadáváno 50:50 a to je správné, za standardních okolností podotýkám. Standardní okolnosti mohou mít různý rozptyl, zde je třeba vždy hledat určitý průsečík dle konkrétních případů, řešit individuálně případy, jeden mustr na všechno a všechny neexistuje, to dá rozum.

  • @tatartatario9523
    @tatartatario95236 жыл бұрын

    Dobrý den , Rád bych Vás touto cestou požádal o Vaše vyjádření . Jako otec mám v péči dceru, důvodem mého zažádání do mé péče bylo z důvodu , aby má dcera byla spokojená tam , kde je a nic jí nechybělo. Proč: Má bývala manželka, je pornoherečka a vydělává si na privátech , když má dceru v péči , nevěnuje se jí a neustále odkládá k rodičům, když jí má v péči. Dcera mi brečí, když má k matce jet a šprajcuje se. matka jí násilím rve do vozidla a to není pro mě moc příjemné vidět. Když dcera přijede je zklamaná . Odmítá k matce jet a já jsem informoval sociální odbor už více jak 3x a nikdo s tím nic nedělá i když dceru vyzpovídali . Nerad bych porušoval soudní nařízení , ale ani nechci přihlížet k tomu , jak má dcera trpí. Děkuji za vaši radu

  • @SanceDetem

    @SanceDetem

    6 жыл бұрын

    Dobrý den, jedná se zřejmě o závažný problém, který nelze řešit zde - pošlete nám e-mail na nazory@sancedetem.cz a Váš problém předáme dál. Jelikož nemáme možnost dělat vlastní terénní šetření, doporučujeme obrátit se znovu na odbor sociálně právní ochrany dětí v místě bydliště a požádat je o návrh úpravy styku s dítětem k opatrovnickému soudu.

  • @damiankangal2665

    @damiankangal2665

    4 жыл бұрын

    @@SanceDetem dobrý den kde se můžu poradit jako otec děkuji

  • @Praetor25

    @Praetor25

    4 жыл бұрын

    @@damiankangal2665 Dobrý den, platí, že můžete zaslat konkrétní dotaz na e-mail, uvedený v odpovědi výše. Máme za tímto účelem smluvně zavázaného odborníka, který na dotazy odpovídá. Domnívám se ale, vzhledem k tématu videa, že Vám nejlépe pomůže například www.unie-otcu.cz/.

  • @nikepilkova3524
    @nikepilkova35242 жыл бұрын

    Můj syn k soudu šel v 8 letech a bohužel jeho názor soud moc nezajímal. Byl v soudní síni a soudkyně v taláru a sociální pracovnice. Sociální pracovnice se stykem nesouhlasila i syn ne. Bohužel soud to nezajímá. V ČR to nefunguje dobře. Paní je velice empatická. Snad dokáže udělat změnu.

  • @rypousek

    @rypousek

    18 күн бұрын

    Ano, zřejmě jste tím příkladem, kdy egoistická matka si chce uzurpovat dítě jen pro sebe a skrytým a intrikářským způsobem ho vybavuje proti otci, kterého také potřebuje!!!

Келесі