Jak i gdzie zanocować w lesie na legalu? Pilotaż LP | OBLICZA LASÓW #94

Co należy zrobić, aby móc skorzystać z pilotażowego programu do uprawiania Buszkraftu? Gdzie znaleźć niezbędne informacje na temat tego programu? Jaką powierzchnię Lasów Państwowych zajmują łącznie obszary pilotażowe? O tym opowiada Adam Gełdon
w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".
Prowadzący: Adam Gełdon
Reżyseria: Tomasz Zielonka
Zdjęcia: Adrian Frankowski
Subskrybuj Echa Leśne: / echa leśne
#Bushcraft #AdamGełdon #LasyPaństwowe

Пікірлер: 371

  • @gryshie100
    @gryshie1004 жыл бұрын

    Nie miałem pojęcia że takie coś istnieje. Mieszkam od jakiegoś czasu przy lesie w małej miejscowości. Zabieram dzieciaki często na spacer. Dzięki waszemu kanałowi, każdy spacer to nowa dawka emocji i nauki dla mnie i dzieci. Kiedyś lazilismy bez celu po prostu spacerując. Teraz szukamy zrzutów, grzybów, uczymy się gatunków drzew, wypatrujemy zwierzyny, zbieramy śmieci itp. W planach mamy budowę budki legowej oczywiście po konsultacji z naszym sympatycznym lesniczym. Mało tego. Ostatnio zamiast kupować drewno do kominka niewiadomego pochodzenia za dziwnie duże sumy, zamówiłem z lasu parę kubików opalowki, ogarnąłem obsługę piły, siekiera i zaopatrzyliśmy się w drewno na dobrych parę lat. Oczywiście musi podeschnąć z rok a najlepiej dwa czego mamy świadomość. W tym wszystkim uczestniczą dzieciaki co bardzo mnie cieszy 😊 pozdrawiam gorąco!

  • @szarykwadrat

    @szarykwadrat

    4 жыл бұрын

    W sprawie bud lęgowych polecam jednak konsultować się z ornitologiem (co do konstrukcji, wyboru miejsca, sposobu wieszania). Z leśniczym dopiero w sprawie zgody na wieszanie. Chyba że się trafi leśnik ornitolog. Źle skonstruowana/powieszona buda może przynieść więcej szkody niż pożytku i niestety po lasach wisi takich wiele.

  • @mrdee2815
    @mrdee28154 жыл бұрын

    Ważne info bo w filmiku nie jest to podane. W apce mBDL wybieramy Mapy BDL -> Mapa zagospodarowania turystycznego, wtedy kolorem pomarańczowym zaznaczone są tereny pilotażowe :)

  • @forbiddenapple4551

    @forbiddenapple4551

    4 жыл бұрын

    Zglupieliscie? rzad nie potrafil nawet przygotowac maseczek ale zajmuje sie czyms takim? Marnowanie pieniedzy podatnika. Zrecie za nasze nieroby

  • @ireneusz7280

    @ireneusz7280

    4 жыл бұрын

    Dzięki ziomuś

  • @Mateuszkarpierz

    @Mateuszkarpierz

    Жыл бұрын

    @EchaLesneTV a co jeżeli do najbliższego lasu pilotażowego mam prawie 100km z miejsca zamieszkania? Czy jest możliwość uprawiania bushcraftu bez noclegu poza tym obszarem np. na terenie lasów państwowych?

  • @papyshak
    @papyshak4 жыл бұрын

    Prowadzę prace badawcze w kozienickim parku krajobrazowym. Zauważyłem że w prawdziwych ostępach też są śmieci, i to właśnie tam gdzie były prowadzone prace. Pracownicy fizyczni, obsługa ciągników i drwale zostawiają po sobie zawsze piękny syf. Jeśli lasy mają być czyste zaczął bym od dyscyplinowania ich, powinni się bać zostawić po sobie papierek, tymczasem zostawiaja wszystko co się da, od butelek po napojach i konserw czy innych opakowań po jedzeniu, do butelek po oleju silnikowym do maszyn, i innych elementów czy opakowań narzedzi związanych z samą pracą. Powinni zbierać po sobie łupież ze strachu przed nie tylko utratą pracy ale i zapłaceniem wysokich kar. Ale nie ma komu ich pilnować, i chyba mało kto z przełożonych traktuje ten temat na tyle poważnie żeby pracowników kontrolować. Apeluję o podjęcie w tym kierunku konkretnych działań.

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    Potwierdzam, ZULowcy pozostawiają po sobie dużo syfu na zrębach i trzebieżach - puszki i butelki po piwie, plastikowe opakowania po olejach etc. A raz trafiłem na artystów, którzy wracając z prac puszkami po piwie, słoikami po klopsikach i innym syfem zapchali wejście do nory lisa, które znajdowało się na skarpie przy drodze. :(

  • @JurekPrzezdziecki

    @JurekPrzezdziecki

    4 жыл бұрын

    Niestey Kozienice nie uczestniczą w programie, szkoda....

  • @bumek100

    @bumek100

    4 жыл бұрын

    W lasach nadleśnictwa elbląg jest tak samo. Tereny poza zasięgiem turystów/spacerowiczów zasyfiane są przez drwali którzy do pracy potrzebują piwa puszkowego w ponadprzeciętnych ilościach!

  • @papyshak

    @papyshak

    4 жыл бұрын

    myślę że wszędzie tak jest, w moim przypadku to wyjątkowo złe bo to park krajobrazowy

  • @wiktorwektor123

    @wiktorwektor123

    4 жыл бұрын

    Właśnie zauważyłem, że w mojej okolicy brak takich terenów (jestem z Radomia), szkoda, że pracownicy parku krajobrazowego to tacy syfiarze.

  • @roch7357
    @roch73574 жыл бұрын

    Jak to wygląda w praktyce? 1. Nadal nie ma ankiety, którą powinny wypełnić osoby korzystające z programu pilotażowego. GDLP - czekamy na nią, tak jak nadleśnictwa. 2. Na stronach Nadleśnictw w większości przypadków nie ma w przejrzysty sposób przedstawionych informacji o pilotażu: mapki nieczytelne, regulaminy w innych miejscach, trzeba się natrudzić by coś znaleźć (chociażby maila na który zgłaszamy chęć biwakowania) 3. W terenie formalnie nie można nawet palnika z kartuszem odpalić, by sobie zagrzać wodę. Na stronach wielu nadleśnictw wyraźnie tego zakazują. 4. Na wielu obszarach pilotażowych brak miejsc na odpoczynek: stoły, wiatki otwarte, wiatki zamknięte, miejsc pod ognisko, brak drewna a zbierać drewna też nie można - wiele nadleśnictw ma takie informacje na stronach. Brak koszy na śmieci! Proszę zrozumieć, że odpowiedzialna bushcraftowa brać biwakuje cały rok i nie czeka na wysyp "pikników" w maju i wakacje, a chce pokazać, jak to robimy przez cały rok, gdy przysłowiowy Kowalski nie wystawia nosa z domu. Pilotaż ruszył i bardzo dobrze, jednak przygotowanie infrastruktury LP na obszarach pilotażowych jest niewystarczające do spełnienia minimalnych potrzeb poprawnego przebywania w terenie. To samo jeśli chodzi o organizacje stron nadleśnictw czy brak ankiet po 3 miesiącach od startu pilotażu.

  • @jozekzbagienwarminskich3111
    @jozekzbagienwarminskich31114 жыл бұрын

    👍 Broda musi być, daje +4 do przetrwania...😉🖖🤠

  • @ladiinred

    @ladiinred

    4 жыл бұрын

    Dlatego nam kobietom trudniej w lesie przetrwać :(

  • @magdalenakowalik9123

    @magdalenakowalik9123

    4 жыл бұрын

    obrzydliwa

  • @beatabiernacka7713
    @beatabiernacka77133 жыл бұрын

    Łoł! Tyle lat łażę i nocuję po lasach i nie wiedziałam, że to się jakoś nazywa:) Ja myślałam, że jestem zwykłym leśnym czupiradłem:))

  • @pterodaktylWT
    @pterodaktylWT4 жыл бұрын

    Brakuje takich materiałów na youtube. Dobrze gdy ktoś po prostu wytłumaczy co i jak. Super filmik. Zostawiam łapki i czekam na więcej takich filmów. ja niestety mam dość daleko do miejsc pilotażowych.

  • @Naurder

    @Naurder

    4 жыл бұрын

    zdecydowanie

  • @boryswwa
    @boryswwa4 жыл бұрын

    Instytucja państwowa, wychodząca na przeciw potrzebom zwykłych obywateli, nie czerpiąc z tego żadnych korzyści? Czy ja śnię?! Brawo Lasy Państwowe! Tak trzymać!

  • @mutos82

    @mutos82

    4 жыл бұрын

    Taki ich zasrany obowiązek - ustawa to nakazuje. Nie doszukiwałbym się tu żadnych mesjanizmów.

  • @janpencil101
    @janpencil1014 жыл бұрын

    Byłem z kolegą w tym roku w pierwszy weekend stycznia. Korzystaliśmy z terenu koło miejscowości Brody(Lubuskie). Poznaliśmy przypadkowo dwóch podobnych świrów co my. Zjedliśmy pyszne żarcie z ogniska i co nieco płynu % przyjęliśmy :). Po nas nie został żaden śmieć. Wokół jeziorka/stawu zrobiliśmy rundę i pozbieraliśmy śmieci, które tam leżały. A było tego nieco.. Kontakt z nadleśniczym tego terenu bezproblemowy. Miły facet. Fajna inicjatywa LP. Brawo!

  • @69lob
    @69lob4 жыл бұрын

    Nie jestem Buszkraftowcem, ale uwazam ze to dobry pomysl na wyznaczenie takich miejsc. Trzymam kciuki za powodzenie projektu!

  • @rafakotun8686
    @rafakotun86864 жыл бұрын

    Na prawdę super, że LP widzą coraz większe zapotrzebowanie ludzi na swoje outdoorowe hobby... polecam tylko mimo wszystko stworzyć więcej miejsce gdzie można w kontrolowanych warunkach rozpalać ogień (np w metalowych koszach...), no i więcej miejsca na południu Polski, Śląsk został totalnie pominięty.... pozdrawiam...

  • @marcinjacko2905
    @marcinjacko29054 жыл бұрын

    Jestem pod wrażeniem, długo czekałem na taką informację.

  • @damianpastuszka5729
    @damianpastuszka57294 жыл бұрын

    Witam serdecznie Adamie. Jakiś czas temu wontpiłem w jakikolwiek zmiane w LP ale teraz to przepraszam i z góry dziękuję za wasz wyśiłek w tą inicjatywę. Pozdrawiam

  • @adamszymanski6449
    @adamszymanski64494 жыл бұрын

    Mam nadzieję, że ludzie mądrze wykorzystają szansę jaką daje ten program i, że się on rozwinie. Ale w sumie wielkich nadziei sobie nie robię bo zawsze znajdzie się ktoś, kto się nie uszanuje przyrody i dobra wspólnego.

  • @mcoola
    @mcoola4 жыл бұрын

    Świetny materiał i zacna inicjatywa! Pracuję dużo przy komputerze i coraz częściej mam ochotę zająć się bushcraftem. Czekam aż tylko zima się skończy :) Aż trudno uwierzyć że taki "moloch" jak LP spojrzał przychylnie na bushcraftowców, wielki szacun za to!

  • @dominiksobieraj3229
    @dominiksobieraj32294 жыл бұрын

    Jak zawsze dynamiczny przebieg duża dawka wiedzy w fajnej formie pozdrawiam .

  • @400raffi
    @400raffi4 жыл бұрын

    Ważne informacje, szybko przekazywane, dobrze zmontowane z szczypta humoru. Przepis na dobry kanał, tak trzymać!

  • @roberthajdamowicz1755
    @roberthajdamowicz17552 жыл бұрын

    Super, że coś się zmienia. Nocowałem ostatnio w Rudawach Janowickich i okazuje się, że było to legalne. W Polsce jest wiele szlaków długodystansowych fajnie byłoby tam udostępnić legalne biwakowanie zwłaszcza, że i tak ludzie to robią. Połączenie tych szlaków z możliwością legalnego biwakowania to by była promocja naszego kraju i możliwości przemierzania do pieszo. Tym bardziej, że świadomość ludzi i szacunek dla zasady "leave no trace" jest duża.

  • @ulvvill421
    @ulvvill4214 жыл бұрын

    Dobry vlog, ciekawe wskazówki. Korzystam z B. D. L. Przydatna apka. Inicjatywa Lasów Państwowych też jak najbardziej trafiona. Z tym paleniem ognia trochę tylko kłopot, ale do przeżycia. Pozdrawiam serdecznie.

  • @maciekgrzegorczyk4128
    @maciekgrzegorczyk41284 жыл бұрын

    Fajny film, szanujmy nasze lasy i nie śmiećmy !

  • @P..N
    @P..N4 жыл бұрын

    Materiał fajny mam nadzieję że niedługo po legalu ogień też będzie można jakiś zorganizować. Marudzący muszą trochę poczekać ale serio dziwi was to?Sami przecież widzicie ile jest śmieci w lesie trzeba zdobyć zaufanie LP że tak naprawdę jesteśmy po tej samej stronie.

  • @dominiksobieraj3229

    @dominiksobieraj3229

    4 жыл бұрын

    Z ogniem to napwno nie pozwolą to jak z alkoholem i prowadzeniem auta przyzwolenia niebedzie bo lepiej nie kusić losu oczywiscie w nocy w środku lasu kto bedzie szukał palącej się cicho dakotki trzeba się tylko ładnie zachować.jak pozwolą do wszędzie bedą dziury wyjarane przez guwniarstwo bo przecież wolno to ognicho na kiełbase z trzystu metrów bedzie widać.

  • @michamajka4169

    @michamajka4169

    4 жыл бұрын

    Z moich doświadczeń wynika, że najwięcej syfu po sobie zostawiają bezapelacyjnie pilarze, butelki wódki i banki po oleju do pilarek walaja się przy każdym większym miejscu wycinki. Gówniarze pijący piwko na nielegalnych ogniskach w przypływie fantazjii alkoholowej ciskają butelki w las na każdą stronę. Niestety grzybiarze też zostawiają śmieci. I o zgrozo butelki po soczkach, chusteczki mokre i pampersy co oznacza że rodzice z dziećmi też.

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    @@michamajka4169 Do tego na trasach wiodących przez las z wioski do wioski dużo jest opakowań po czipsach, batonikach, paczek po papierosach. Jedzie takie panisko jedno z drugim swoim Golfem w dizlu i co mu się zje, wypali albo wyr..ha, to sru przez okno. Do tego pod wsiami dużo jest lodówek, telewizorów i opon, "a co ty gupku, wolność rządzi!" To oczywiście cytat :)

  • @michamajka4169

    @michamajka4169

    4 жыл бұрын

    @@malleusmaleficarum9248 wszystko leci w las, całe worki prosto z bagażnika. Natomiast najbardziej mnie jednak rozpierdala na łopatki butelka po mineralnej wysoko w górach. Przeca w górę niósł ciężką to już powietrza na dół nie może?!!

  • @harvaldi
    @harvaldi4 жыл бұрын

    Myślę, że jeśli odpowiedzialni bushcraftowcy będą zbierać śmieci, po zwykłych chamach, to obszary pilotażowe mogą stać się czystsze od innych, a w ten sposób udowodnimy, że bushcraft jest proekologiczny! ;)

  • @adamy2927

    @adamy2927

    4 жыл бұрын

    Ja stety-niestety po każdej wizycie w strefie wracam z ekstra śmieciami. Liczę na to, że takie drobne zbieranie cudzych śmieci pomoże i przyłoży się do pozytywnej oceny pilotażu. Ostatni wypad - sam wniosłem i wyniosłem szkłaną butelkę. Wracając ekstra siata śmieci o które potykałem się w drodze powrotnej...

  • @MikeFoto_na_Moto
    @MikeFoto_na_Moto4 жыл бұрын

    Ale fajny kanał! Informacja z którą nigdzie sie jeszcze nie spotkałem.

  • @Dariusz.Nihil.
    @Dariusz.Nihil.4 жыл бұрын

    Dzięki , pozdrawiam z Bartoszyc 🖐️

  • @Domino1x
    @Domino1x4 жыл бұрын

    Z tym ogniem powinno być jakieś inne rozwiązanie bo ktoś rozpala ognisko w zimie na 3 h małe zagrzeje sobie herbatę i zużyję mało martwego drewna to nikomu nie będzie przeszkadzać. Myślę, że w Polsce jest tak, że zakaz jest ale jak leśniczy zobaczy że ktoś robi to z głową to nic nie zrobi

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    Moim zdaniem rozwiązania korzystające z kontrolowanego, izolowanego ognia typu kuchenki gazowe i spirytusowe powinny być jak najbardziej dozwolone. Co innego palić na ziemi ogień z pozyskanego w lesie drewna (potencjalne dwie szkody), a co innego korzystać z kuchenki. Co najwyżej powinno się wprowadzać całkowity, okresowy zakaz latem.

  • @longer9480

    @longer9480

    4 жыл бұрын

    Dobrze mówisz ale Bushcraftowcow/surwivalowcow w Polsce jest mało 30 tyś załóżmy takich którzy potrafią i dbają A gdyby zezwolił to masakra by się działa... Ja jestem bardziej na coś w stylu "karty bushcraftowej" nie dość że państwo by coś zrobiło to my mielibyśmy luz i spokój jak wędkarze

  • @wszystkozazycie3925

    @wszystkozazycie3925

    4 жыл бұрын

    @@longer9480 zgadzam się! Super pomysł

  • @konradpietruszka1069

    @konradpietruszka1069

    4 жыл бұрын

    @@longer9480 Dobry pomysł

  • @piotrpiotr5922

    @piotrpiotr5922

    4 жыл бұрын

    @@longer9480 czyli pytac sie czy moge korzystac z mojego dobra? No rozumiem? ze las to swiety gaj i nie sa prowadzone tam prace lesne....hehe

  • @adriannawysocka3708
    @adriannawysocka37084 жыл бұрын

    Spełnienia marzeń i dużo szczęsicia🍀

  • @pawelemor962
    @pawelemor9624 жыл бұрын

    mega świetny pomysł. brawa dla leśników że to zalegalizowali.

  • @szeryf7983
    @szeryf79834 жыл бұрын

    Jestem z Kotliny Kłodzkiej i troszkę mi przykro że u nas nie ma takich miejsc wyznaczonych mam nadzieję że się to zmieni POZDRAWIAM

  • @Adventurer
    @Adventurer4 жыл бұрын

    Ładnie nagrany materiał. I te efekty specjalne na końcu ;)

  • @dayron9802
    @dayron98024 жыл бұрын

    Zapraszam do Nadleśnictwa Dobrzejewice w Toruniu. Wspaniałe widoki ze skarpy, gdzieniegdzie wygląda jak w Jukonie :)

  • @rasbena5078
    @rasbena50782 жыл бұрын

    po zobaczeniu miejsca w którym zaparkowaliście samochód, odrazu wiedziałam co to za miejsce! świetny materiał

  • @Kuzyn
    @Kuzyn4 жыл бұрын

    Według mnie jak zwykle w Polsce wszystko jest na opak. Dlaczego nie możemy zacząć brać przykładu z Litwy, Łotwy i Estonii? Chociaż w małym stopniu? Tam można biwakować wszędzie, ale wszyscy co weekend jadą w specjalnie przygotowane do tego miejsca. Czyli parking dla samochodów, jakieś ławeczki, miejsca pod ognisko lub metalowe grille, czasem altany (w Estonii z drewnem na opał), toalety (z dziurą) i czaaasem studnie. Ogień można palić tylko w miejscach wyznaczonych, ale te wyznaczone miejsca są na tyle atrakcyjne, że mało kto kombinuje robić to w innym miejscu. Dlaczego nie może być tak u nas? Co za problem wyznaczyć kilka miejsc na nadleśnictwo gdzie można zaparkować, przejść się kawałek i rozbić namiot? Nad strumykiem, jeziorkiem czy na polanie...

  • @PiterroM1980
    @PiterroM19804 жыл бұрын

    Przejrzałem listę udostępnionych lasów. W okolicach Warszawy aż 4 rejony takie są dostępne u mnie na Kaszubach ZERO. W mojej okolicy są 2-3 parki krajobrazowe i 1 Park Narodowy. Poza tym sporo zwykłych lasów nie objętych ochroną ścisłą czy częściową. Rozumiem że mam jechać 120 km w okolice Gdańska albo 100km gdzieś koło Szczecinka żeby biwakować w lesie? Żenada. Najwięcej terenów udostępnionych w okolicach dużych aglomeracji. Tak trzymać :)))

  • @WiadrovZupov
    @WiadrovZupov4 жыл бұрын

    bardzo elegancki material

  • @marcinc.1663
    @marcinc.16634 жыл бұрын

    Extra filmik jak zawsze :)

  • @MrCombic
    @MrCombic4 жыл бұрын

    Świetny pomysł. Ale niestety południe kraju pomiędzy Bieszczadami a Jelenią Górą nie ma takich obszarów. Mam nadzieję, że to się zmieni.

  • @--T1000
    @--T10004 жыл бұрын

    To się rozumie, prowadzący wygląda jak prawdziwy leśny dziad :)

  • @isengrimfaoiltiarna54
    @isengrimfaoiltiarna544 жыл бұрын

    Nareszcie konkrety dzieki

  • @pawechudyba8925
    @pawechudyba89254 жыл бұрын

    Witaj, że dożyje, że ktoś z "państwówki" zrobi taki kanał💪💪💪💪 brawo, super pomysł, super program LP!!! Oby szerzej, oby więcej!!!

  • @Smokdeel
    @Smokdeel4 жыл бұрын

    Świetny projekt!!! 🏕🤠👍🏻

  • @dlach73
    @dlach734 жыл бұрын

    Koledzy (i koleżanki) mieszkam pod Krakowem i bardzo się ucieszyłem że LP wprowadziły taki program bo nastoletni syn bardzo chce do lasu jak słyszy moje dawne harcerskie opowieści. A tu taki zonk że żeby pobushcraftować to musielibyśmy pewnie z 5 godzin autem jechać a nie miłe popułudnie w weekend w lesie spędzić

  • @gongi10
    @gongi104 жыл бұрын

    Niby w lesie wolność, ale wiem tez czemu to służy, ze ktoś dba o ten las. A różni są bushcraftowcy

  • @czaryone
    @czaryone4 жыл бұрын

    Super Pomysł! Kiedy to będzie w całej Polsce?

  • @zscorporation
    @zscorporation4 жыл бұрын

    O SUPER - muszę zobaczyć ! :D

  • @EmisariuszNocy
    @EmisariuszNocy4 жыл бұрын

    Może czasem z wami się nie zgadzam jako z autorami kanału ale z jednym muszę się zgodzić ,warto sprzątać las bo w mojej okolicy urosło to do takiej skali że samemu nie da rady tego zebrać Perełki w zielonych butelkach w tysiącach leżą przy polnej drodze :( obok lasu

  • @mariotacti5378
    @mariotacti53784 жыл бұрын

    Łapka w górę i oglądam 🤠🌲

  • @karolsobolewski1465
    @karolsobolewski14654 жыл бұрын

    Ja mieszkam w Nadleśnictwie Spała zawsze jak idę na spacer biorę torbę na śmieci. Ci co śmiecą powinni mieć zakaz wstępu a kary za śmiecenie powinny być dużo wyższe....

  • @FreeKanal

    @FreeKanal

    2 жыл бұрын

    Kara sie tego nie zalatwi, a wychowaniem i szacunkiem do przyrody. Kara chocby i byla milionowa to zawsze sie znajdzie taki co o tym nie wie i zostawi smieci. To tak jak z dzieckiem nie karac lecz nie dawac nagrody ;)

  • @jacekklimczak6631
    @jacekklimczak66314 жыл бұрын

    Wygrałeś Suba tym "zapraszam do łóżka!" XDDD Dobry filmik, coś czuję, ze będzie tu kopalnia wiedzy Pozdrówki!

  • @bazejsowinski7478
    @bazejsowinski74784 жыл бұрын

    Mało kiedy coś komentuje. Świetny filmik, krótko, treściwie i z poczuciem humoru. Całe ten projekt jest bardzo ok, ale boli brak możliwości rozpalenia ognia i brak możliwości budowania szałasu. Co do ognia - rozumiem ogniska, ale używanie kuchenek gazowych, albo specjalnych podgrzewaczy powinno być akceptowane. Co do szałasów, to powinny być akceptowane, ale po skończeniu obozowania, każda gałąź powinna wrócić na swoje miejsce. Oczywiście ludzie są różni, w środowisku survivalu również. Mam nadzieję, że projekt się przyjmie i będzie rozwijany. Pozdrawiam

  • @pogodanaprzygode
    @pogodanaprzygode3 жыл бұрын

    Zamiast ogniska nawet wolałbym móc legalnie używać kuchenki gazowej - prawidłowo użytkowana, ustabilizowana w podłożu, jest w pełni bezpieczna, nie emituje iskier, nie trzeba zbierać do niej drewna, płomień jest w pełni kontrolowany a po zgaszeniu znika od razu, po kuchence nie zostają żadne ślady. A późną jesienią trzeba na biwaku zjeść coś ciepłego. Sam program bardzo spoko. Już niebawem minie rok - czekam na końcowe wyniki i wnioski.

  • @malwinaswiniarska3050
    @malwinaswiniarska30504 жыл бұрын

    Świetny materiał :)

  • @rbpolska
    @rbpolska4 жыл бұрын

    Dopóki nie będzie można rozpalić legalnie w lesie ogniska z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, to nocowanie w nim będzie zgodnie z prawem i regulaminem lasu będzie bez sensu. Nasze lasy? nasze przepisy? A jak wykryją u nas koronawirusa to z lasu nie będziemy mogli wyjść i wrócić do domu. Niech żyje wolność i swoboda. Nic się nie zmieni na lepsze, oby zbyt źle nam się nie zrobiło. I tego życzę wszystkim, którzy, umieją korzystać z zasobów leśnych, lecz przez przepisy nie mogą cieszyć się jego pięknem w pełnym wymiarze.

  • @czaczacza9936
    @czaczacza99364 күн бұрын

    Dziękuję

  • @arturaa6053
    @arturaa60534 жыл бұрын

    Fajny filmik, będą częściej? Pozdrawiam

  • @michawoodsman1368
    @michawoodsman13684 жыл бұрын

    Kciuk w górę i pzdr

  • @Ren-bp5vr
    @Ren-bp5vr4 жыл бұрын

    Cześć, uważam że materiał jest nagrany w punkt, pomińmy fakt, że jesteśmy tacy a nie inni, przez co naprzykład ja mam wiele pretekstów do marudzenia, ale nie o tym chcę napisać. Jestem osobą, która w lesie spędza wiele wiele, wiele swojego czasu. Problem ma się w tym, że gdzie nie pójdę są śmieci. I to mnie w pewnym sensie zabija od środka. Staram się zbierać to co jest blisko mojego miejsca zamieszkania, i tym video przekonałeś mnie abym poszedł głębiej i zebrał więcej tego syfu. Moje pytanie brzmi: Co mam zrobić jeśli, nagram taką osobę bądź ją złapie na miejscu? Drugie pytanko: Po moim lesie, jeździ wiele osób na motorach jak i na kładach, mam na to wyrytą opinie, ale nie będę się nią dzielił. Czy w Lasach Państwowych, zabroniona jest jazda motorem/kładem? Co zrobić gdy nagram taką osobę (choć nie ma rejestracji), lub złapie ją na miejscu?

  • @Greendevil35
    @Greendevil354 жыл бұрын

    Oczywiście że łapka w górę. Świetny film. Pozdrawiam.

  • @dominikp3928
    @dominikp39284 жыл бұрын

    To jest kropla w morzu potrzeb 41 punktów z czego 4 w wawie 4 w toruniu i same duze miasta. Kto z takich miast dużych chodzi do lasu chyba na wakacje tylko albo śmieci wyrzucić. Musiałyby te obszary być mniej wiecej regularnie rozmieszone w Polsce żeby dało się wysunąć jakieś wnioski a tak to troche o kant dupy ale trzymam kciuki że sie uda mimo wszystko.

  • @MichalT

    @MichalT

    4 жыл бұрын

    Ja mieszkam w pewnej małej miejscowości w Woj. Opolskim u u mnie teoretycznie nie ma terenów do Bushcraftowania. Ale każdy ma to w 4 literach bo przecie nie będzie ktoś jechał dziesiątki albo setki km do miejsca gdzie takowe prawnie jest jak zwyczajny las mam pod nosem.

  • @oktawianc7456

    @oktawianc7456

    4 жыл бұрын

    A ja mieszkam niby w dużym mieście (Wrocław) ale niezły kawał do 2 takich miejsc muszę jechać.

  • @Luckerand
    @Luckerand4 жыл бұрын

    Podoba mi się ten film. Jest treściwy i ciekawie opowiedziany. Szkoda tylko że macie takie słabe zasięgi. Może by warto pomyśleć nad promocją

  • @piotrb9924
    @piotrb99244 жыл бұрын

    Wszystko super ale jak zwykle żadnego obszaru w okolicach Śląska i znowu jedni mają lepiej ale cóż brawo za pozytywne podejście do sprawy.

  • @ukaszm8288
    @ukaszm82884 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o ogień to problem nie są LP, tylko prawo. Ustawa tego zabrania. A ustawę zmieniają nie leśniczy tylko sejm.

  • @produktyzbiedronkisprawdza2525
    @produktyzbiedronkisprawdza25254 жыл бұрын

    Świetne wideo!

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_844 жыл бұрын

    Aplikacja to strzał w 10. Brakowało tak szczegółowej mapy i w razie zagrożenia jest możliwość szybkiego wezwania pomocy.

  • @TomaszDurlej
    @TomaszDurlej4 жыл бұрын

    Nie wierze. Ale dobrze. Trzymam kciuki.

  • @FreeKanal
    @FreeKanal2 жыл бұрын

    Ten brak mozliwosci rozpalenia ognia to wielki bol. Juz lepiej jakby byly szkolenia z odpowiedzialnego rozpalania ogniska i wtedy masz pozwolenie na rozpalenie go tam gdzie rozbijasz obozowisko, bo podejrzewam ze zakaz rozpalenia ognia jest po prostu utrzymywany bo wiekszosc nie doswiadczonych ludzi by zaraz zjaralo las albo zostawiali by pogorzelisko i dla swietego spokoju jest zakaz(co jest zrozumiale). Druga opcja to udostepnienie mozliwosci rozpalenia ogniska ale powiedzmy do jakichs rozmiarow badz na przyklad jezeli w lesie jest mokro. Mysle ze jest to temat do przemyslenia. Sam palilem ognisko w lesie ale zawsze byl to wykopany maly dolek, odsunieta sciolka, a ogien byl z dala od najblizszych drzew jak i nie byl duzy, wszystko z glowa i pod okiem, a na koncu dolek zasypany ziemia i sciolka tak ze nie ma jakiegokolwiek sladu po obecnosci ogniska. Pozdrowienia dla Adama od Adama :)

  • @DanielKzl
    @DanielKzl4 жыл бұрын

    fajny odcinek :)

  • @Gvjdvbjyvki
    @Gvjdvbjyvki4 жыл бұрын

    Puszcza Notecka jest w programie :) DZIĘKUJĘ!!!!

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    Cześć. W Puszczy Noteckiej odradzam obszar przylegający do Miałów, natomiast ten w rejonie Obrzycko - Sycyn - Ruks Młyn jest jak najbardziej OK. Najbardziej obiecujące są jednak dwa obszary na linii Sierakowo - Zielątkowo.

  • @Gvjdvbjyvki

    @Gvjdvbjyvki

    4 жыл бұрын

    @@malleusmaleficarum9248 możesz uzasadnić?

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    @@Gvjdvbjyvki Si, w pierwszych dwóch byłem. Okolice Miałów - pagórkowaty teren z jednorodnym nasadzeniem sosnowym, w większości bez podszytu, brak wody i jakichkolwiek kontrapunktów krajobrazowych/terenowych. Najciekawszy jest rejon W-S, ze wskazaniem na W (oddziały 42, 70, 106). Mało tropów zwierząt, choć pod drugiej stronie torów regularnie "grasują" ;) wilki. Okolice Obrzycka - na dzień dobry pole biwakowe z paleniskami, także zadaszonymi, koło leśniczówki Daniele. Dostęp do Warty (za wyjątkiem rezerwatu) ale najciekawsza jest dolina Samy na linii Obrzycko - Sycyn Dolny, szczególnie bajorka na wysokości Kobylnik. Mnóstwo zwierzaków, latających, biegających, chrumkających i jakie tylko chcesz. :P Wilków nie wytropiłem ale skoro się w lesie koło Szamotuł to i tam są na 100% :P To znane mi miejscówki, a te dwie na linii Sieraków - Zielątkowo mam dopiero w planach. Czemu uważam że są obiecujące? Jeziora, jeziora i jeszcze raz jeziora, a do tego stanice, kempingi, pola biwakowe. Ale jeszcze tam nie byłem.

  • @Gvjdvbjyvki

    @Gvjdvbjyvki

    4 жыл бұрын

    @@malleusmaleficarum9248 dziękuję za obszerną instrukcję. Na pewno sprawdzę opisane miejscówki. Pozdrawiam

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    @@Gvjdvbjyvki Do zobaczenia w Puszczy Noteckiej :)

  • @Galileon1
    @Galileon1 Жыл бұрын

    Witam. O.Prowadzący - na schwał chłop wygląda jak prawosławny pop😍😍! Chłonę filmik...

  • @d.2119
    @d.21194 ай бұрын

    Dziekue za info o mBDL

  • @adamtrojanowski3972
    @adamtrojanowski39724 жыл бұрын

    Co za czasy nastały. W latach 70-tych byliśmy całą grupą na dzikim biwaku (a raczej piwaku)w miejscowości Wieżyca koło Kościeżyny.Rano po balandze obudził nas pan leśniczy i powiedział ,że tak nie można ,wypił z nami kilka piw .I doradził ,żebyśmy więcej tak nie robili.I powiedział ,żebyśmy butelki wszystkie pozbierali bo od nich może się zapalić las. Jednak kiedyś było lepiej.

  • @moonshit

    @moonshit

    4 жыл бұрын

    Nadal da się biwakować na dziko i wypić piwo i dal możliwe że trafi się na leśniczego co nie wlepi mandatu z miejsca jak się będzie kulturalnym,, nie do końca wiem o co chodzi w Pana wpisie. A że są teraz miejsca, gdzie można na legalu? To chyba tylko lepiej.

  • @staweks

    @staweks

    4 жыл бұрын

    uuuu kiedyś to było, kiedyś były czasy tera nie ma czasów xD

  • @dariuszpachota5085
    @dariuszpachota50854 жыл бұрын

    Toż to sam Tomasz Zielonka Cię odwoził!!!

  • @greenfocus5236
    @greenfocus52364 жыл бұрын

    Ahahahaha no w końcu ktoś w Polskim Internecie, kto ma dystans i się nie pi..doli. I w dodatku ma poczucie humoru. Jak bardzo brakuje czegoś takiego

  • @jerzykryszczynski4892
    @jerzykryszczynski48923 жыл бұрын

    Fantastyczny ADAM 🌞 Super numer . Pozdrawiamy serdecznie Adama i całą ekipę której humory dopisuja . Dzięki za kolejny super film i poczucie humoru 🌞 Brawo . To jest to Pozdrawiamy z Chicago 🏕🇵🇱

  • @pawelcio1995
    @pawelcio19954 жыл бұрын

    Mrągowo!

  • @Dziura3run
    @Dziura3run4 жыл бұрын

    Na jednej z pobliskich map,terenu oznaczonego jako obszar pilotażowy Bushcraftu widziałem 2 miejsca oznaczone jako miejsca palenia ognia ,takie o których mowa w filmie. Czy rozpalanie ogniska musze gdzieś zgłaszać ,czy sa jakieś obostrzenia co do wielkości użytego do ogniska drewna jak i samego ogniska ?

  • @as3779
    @as37795 ай бұрын

    Dzień dobry. Bardzo dobrze ze tani program powstał. Jednak regulamin praktycznie wyklucza uprawianie bushkraftu.. pozwala tylko na turystyke. A nie wolno raz robić ognia o czym pan powiedział. Ale nie wolno też używać drewna. Mamy przynieść swoje do lasu to jakaś totalna kpina. Nie wolno więc uczyć się technik budowy schronień, i technik robienia pułapek czy wnykow na zwierzynę, teorie można się uczyć w domu. Więc to już postęp że można spać ale pomylono zagadnienia.. pozdrawiam .

  • @arkadiuszkrupinski2218
    @arkadiuszkrupinski22184 жыл бұрын

    Powitać Buschcraftera Leśnika zacny z Ciebie Człowiek więcej proszę szkoda że u mnie nie programu i miejsc wyznaczonych

  • @kac19621
    @kac196214 жыл бұрын

    Termosik i imitacja kominka na baterie i wspaniały urok mamy bu ha ha szczególnie chłodną porą .Powinno być wyznaczone na obszar przewidziany do takowej turystyki po kilka miejsc na palenie ognia .Przy palenisku tablica co i jak i za co kara i to by miało jakiś urok .Bez ognia kiepsko .W przypadku wyjątkowej suszy mozna by okresowo wprowadzić zakaz .Ładnie to by wyglądało ,a że mamy ostatnio suszę prawie cały rok to byłłby zakaz .O zapętliłem się .

  • @Accipiterman
    @Accipiterman4 жыл бұрын

    Fajnie i z humorem.

  • @romanpolhunter
    @romanpolhunter4 жыл бұрын

    Fjny materiał ale co z myśliwymi ,którzy akurat bedą aktywni w tym terenie....powiadamy nadleśnictwo a koło łowieckie nie ma takiej informacji...biwakujący buszkraftowiec i myśliwy polujący o zmierzchu...ten sam teren...może dojść do wypadeku...myślę ,że warto też popracować nad systemem powiadamiania dla kół łowieckich i ewentualnie straży leśnej..bo im więcej info o tym gdzie jesteśmy i co robimy tym bezpieczniej dla nas użytkowników lasu DARZ BÓR

  • @lagaciki
    @lagaciki4 жыл бұрын

    Cześć. A możesz mi powiedzieć jak rozróżnić drogę leśna należąca do lasów ,a drogę gmina biegnąca przez las ? Wiem że jest dość dużo takich dróg tylko ani google maps ani inna nawigacja ich nie uwzględnia bo to szutrowki

  • @takzostawimy
    @takzostawimy4 жыл бұрын

    Mogę prosić o info jakie buty ma pan na filmie ?

  • @73piograve17
    @73piograve173 жыл бұрын

    Witam i dziękuje za cenne info, mam pytanie: Czy Bushcraftowcy mogą zostawiać po sobie papierzaki w lesie? ;-D

  • @pukajec93
    @pukajec934 жыл бұрын

    W jaki sposób w aplikacji mBDL jestem w stanie przełączyć widok mapy w taki sposób żeby był widoczny teren o którym jest film?

  • @lesnychopak8117
    @lesnychopak81174 жыл бұрын

    Zróbcie odcinek o pozyskaniu gałęziówki

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    4 жыл бұрын

    Na kanale Las okiem ZULa jest o tym odcinek.

  • @MotoTrips
    @MotoTrips4 жыл бұрын

    Fajny film a mam pytanie czy do takiego obszaru można wjechać motocyklem, żeby go zaparkować przy miejscu biwakowania?

  • @barnabajozef
    @barnabajozef3 жыл бұрын

    Super pomysł. Odnośnie śmieci - gdybym ja chciał zbierać śmieci z mojego lasu to niestety ale ich ciężar przekroczyłby moje możliwości :(

  • @DentargPL
    @DentargPL4 жыл бұрын

    Nie mój typ humoru, ale inicjatywa LP jest świetna.

  • @ThePablo602
    @ThePablo6024 жыл бұрын

    Super inicjatywa, jednak szkoda, że w dalszym ciągu każdego człowieka traktuje się jak dziecko. Cóż to za przyjemność skoro nie można ogniska rozpalić. Surowe kary dla tych, którzy wzniecą pożar, a nie traktowanie wszystkich jako potencjalnych wandali.

  • @bumek100

    @bumek100

    4 жыл бұрын

    za podpalenie lasu powinno być dożywocie a za otwarty ogień w lesie 50tys zł, dla leśniczego nagroda za złapanie gnoja palącego ogień 5tys zł aby chciało im się polować na podpalaczy

  • @FreeKanal

    @FreeKanal

    2 жыл бұрын

    @@bumek100 Podpalacz a osoba korzystajaca odpowiedzialnie z ogniska to dwie rozne sprawy...

  • @grzegorzkolka3736
    @grzegorzkolka3736 Жыл бұрын

    A naprzykład gdy łaś jest prywatny i ten co do niego ten łaś należy go udostępnił to można nocować???

  • @SuperGites
    @SuperGites4 жыл бұрын

    Sorry panowie i z całym szacunkiem, ale. No właśnie. Bez ognia ciężko robić bushcraft, czy survival, szczególnie w chłodnych miesiącach. Rozumiem, że nie można palić ogniska. Ale jakby było np. śniegu po kolana, to też nie można? Użyć małej kuchenki na kartridże gazowe, czy prymusa - Chyba można?

  • @bushcraftpopolsku4107
    @bushcraftpopolsku41074 жыл бұрын

    Szkoda, że w Malopolsce nie wyznaczono ani skrawka. Spróbuję chyba wysłać jakiś list z zebranymi podpisami do nadleśnictwa ale nwm czy coś takiego wogóle może pomóc, jednak chyba warto próbować.

  • @ukaszkauzny7286

    @ukaszkauzny7286

    4 жыл бұрын

    Chyba lepiej do Regionalnej Dyrekcji , albo tu i tu

  • @gallanonim3394

    @gallanonim3394

    4 жыл бұрын

    ok, ale niby na czym polega wyższość tego miejsca nad innymi? Ogniska i tak palić nie można.

  • @adamy2927

    @adamy2927

    4 жыл бұрын

    @@gallanonim3394 na tym, że przynajmniej możesz legalnie bez żadnego pytania o zgodę robić sobie obóz i przenocować 1 lub 2 doby. Ofc dobrze pro forma zgłosić mailowo do lokalnego nadleśnictwa, żeby zliczały się punkty w statystykach pilotażu ;)

  • @gallanonim3394

    @gallanonim3394

    4 жыл бұрын

    @@adamy2927 a tak gdzie indziej nie mogę?

  • @adamy2927

    @adamy2927

    4 жыл бұрын

    @@gallanonim3394 bez zgody leśniczego (w lesie państwowym) poza wyznaczonymi polami biwakowym i na legalu nie możesz (możesz na lewo ;))

  • @armin444
    @armin4444 жыл бұрын

    Niby ok ale na Śląsku gdzie jest duża gęstość ludności i pewnie stosunkowo dużo zainteresowanych brak obszarów wyznaczonych do tej aktywności.

  • @mxxxgxxx3747
    @mxxxgxxx37472 жыл бұрын

    Często nocuje w lesie, od lat. I gdyby ktoś podszedł do mnie, i powiedział, że tu nie mogę być (w lesie) to chyba bym umarł ze śmiechu! Kto jest tego samego zdania?

  • @Squarespex
    @Squarespex4 жыл бұрын

    Od dłuższego czasu się zastanawiałem jaką opinię ma nasze polskie leśnictwo apropo Bushcraftu. Ja sam od dawna wybieram się na takie wypady (wiadomo zachowując tym samym szacunek i odpowiednie zachowanie w lesie). Zabieram plecak Fjällräven i siekierkę Gränsfors Bruk i przygoda się zaczyna 🌲⛺️🔥🪓 🙂👍. P.S. - Pamiętajcie rodacy dbajcie o nasze piękne, polskie lasy. Nawet w Anglii takich pięknych nie zobaczycie , a wiem co mówię. Pozdrawiam i dzięki za informacje 🙂

  • @mtmorfi

    @mtmorfi

    4 жыл бұрын

    .. nawet w Anglii, coś takiego.

  • @Maciej_Rowerowy
    @Maciej_Rowerowy4 жыл бұрын

    Skąd Wy wzięliście śnieg tej zimy :o?

  • @MichaelJohnson-ig4tz
    @MichaelJohnson-ig4tz4 жыл бұрын

    Bushcraft czy survival, w zestawie 72-godzinnym, bez ognia? Coś mi tu śmierdzi. Najpierw Prawo Leśne musi być zmienione, dopiero wtedy (bardziej profesjonalny) zestaw EDC będzie mógł być "na legalu" w lesie zastosowany wg mnie, bo nie mając zapasów(choćby uzdatnienie wody biologicznie) niestety ogień jest kluczowy.

  • @szeryf7983

    @szeryf7983

    4 жыл бұрын

    TO PRAWDA

  • @krzysiekrucinski2354
    @krzysiekrucinski23544 жыл бұрын

    Ile obozów harcerskich było w waszym nadleśnictwie w 2019?

  • @arturbar6102
    @arturbar61023 жыл бұрын

    czy jest aplikacja z mapami lasów i miejsc do tego wyznaczonych ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź .

  • @karolkucharski4905
    @karolkucharski49052 жыл бұрын

    Yeah moje tereny . uwaga na fortyfikacje w borowskim lesie ;)