Czy i gdzie można zapalić ognisko w lesie? | OBLICZA LASÓW

Subskrybuj Echa Leśne: / echa leśne
Jak wyglądają miejsca ogniskowe wyznaczone przez nadleśniczego? Czy używanie w lesie kuchenek gazowych jest dopuszczalne? Ile pożarów wybuchło w polskich lasach w 2021 roku? O tym opowiada Adam Gełdon w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".
O programie Zanocuj w Lesie - tutaj: • Jak korzystać z progra...
Prowadzący: Adam Gełdon
Reżyseria: Tomasz Zielonka
Zdjęcia: Adrian Frankowski

Пікірлер: 247

  • @Przybram
    @Przybram Жыл бұрын

    "A co Wy tam palicie po nocach? Ja palę z kuchenki gazowej, ale jak Pan kapitan chce to Franz trochę chrustu przyniósł w plecaku" :D parafrazując klasykę;)

  • @P.K.Liv.

    @P.K.Liv.

    Жыл бұрын

    Stopczyk co wy mi tu pierdolicie

  • @welcomeToTheForest
    @welcomeToTheForest Жыл бұрын

    Wszystko zajebiscie, tylko jeżeli na całe nadleśnictwo jest jedno wyznaczone miejsce w dodatku pół kilometra od lasu, gdzie jest kupa śmieci i nasrane gdzie popadnie bo to jedyne miejsce i ludzie walą tam tłumami z 5 okolicznych miast, dlatego palę ogień w lesie i palić będę, oczywiście robię to mądrze i bezpiecznie. Nie zostawiając po sobie śladu.

  • @biketyson4008

    @biketyson4008

    Жыл бұрын

    Brawo Viking! Jestem tego samego zdania, przy wycince drzew niszczona jest ściółka i wszystko ok.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@biketyson4008 oczywiście że tak, wiadomo że nie każdy jest odpowiedzialny albo brakuje mu doświadczenia i może to okazać się targiczne w skutkach, jednak ci co używają muzgu szanują przyrodę zrobią to mądrze, las to mój drugi dom i czy jest państwowy czy prywatny korzystam z niego ile mogę.

  • @DruidXT

    @DruidXT

    Жыл бұрын

    U mnie w NL Hajnówka też nie ma żadnych miejsc wyznaczonych bo puszcza białowieska. Nie przeszkadza mi to w nocowaniu w hamaku przy ogniu. Leśnicy też przymykają na na to oko, nawet jak mnie z browarkiem w ręku złapią jak idę drogą pożarową. Szanujmy się nawzajem. Jak leśnik widzi typa w bojówkach z plecakiem i nożem do ciosania drewna to logika podpowiada po co i gdzie idzie. Krótka, przyjemna rozmowa, że nie śmiecę, nawet popielniczkę kieszonkową mam że sobą zawsze i do zobaczenia w lesie

  • @cheerocke
    @cheerocke Жыл бұрын

    Fajnie zrobiliście ten propagandowy odcinek. Ja chciałbym przedstawić jak to wygląda w realu. W realu wygląda to tak, że tę punkty oczywiście są, ale zwykle siedzą tam osoby (nie nazwę ich alkoholikami) ale zostawiające po sobie mase butelek i puszek. Drewna naciętego widziałem tam przez 2 lata 3x . Więcej widziałem kajakarzy rżnących tymi piłkami za 20 zł jakieś suszki niż tego drewna. Ogólnie jestem za tym żeby zabezpieczać lasy przed pożarami ale kiedyś też i więcej ludzie palili ogniska bo to była standardowa forma wypoczynku i las się nie spalił. Popieram jednak edukacje na ten temat

  • @WTRZAS

    @WTRZAS

    Жыл бұрын

    Dodatkowo wszyscy wiemy, że sam Pan Adam na sam spał poza miejscami z zanocuj w lesie i palił ogień w miejscu niedozwolonym. Nie może przyznać bo firma nie pozwala. Panie Adami my z Panem! Hamak w miejscu gdzie jest piękny widok na wschód słońca i ani jednej żywej duszy. To jest kontakt z naturą, a nie parking leśny z wybetonowanym paleniskiem, samochodami, dziećmi, psami, głośnikami, śmiećmi. Tysiące wyedukowanych ludzi jeździ i śpi w terenie i nikt nie potrafi nawet miejsca po takim obozie znaleźć. W terenie górskim to nawet nikt nie trafi na taki obóz i mało kto sobie zdaje sprawę, że idąc na sobotni spacer po szlaku mija o kilometr, dwa, trzy wiele obozów gdzie ludzie spędzają noce na łonie natury. Edukacja, edukacja, edukacja i ryzyko pożaru od ognia spada do zera. Pan Adam sam to wie bo jak można zauważyć składana kuchenka metalowa używana nie raz nie dwa ale "oczywiście" tylko w miejscu na palenisko. Program zanocuj w lesie to dobry start na drodze do przywrócenia ludziom podstawowej wolności korzystania z kontaktu z przyrodą. Ps. Tylko proszę nie pisać o PN, rezerwatach itd bo to inna historia zupełnie.

  • @TKM-hp1yo

    @TKM-hp1yo

    Жыл бұрын

    @@WTRZAS no niestety surwiwalowiec i chuligan do jednego wora wrzucani są filmik zaciąga trochę PRLem ale myślę, że to zamierzone i nawet fajnie wyszło mojem zdaniem :)

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@WTRZAS 👏👏👏

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    Brawo 👏👏👏

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    @@WTRZAS Poproszę dowody na palenie przeze mnie ognia w miejscu niedozwolonym 😛 Składaną kuchenkę bardzo lubię używać w kręgu ogniskowym, bo łatwiej się na niej gotuje wodę w czajniku i nie potrzeba tyle drewna 😁 Dodatkowo mam do niej w zestawie (nie pokazywałem na filmie) kawałek kuchennej folii aluminiowej do podłożenia pod kuchenkę na wypadek wydostania się żaru. Program Zanocuj w lesie dla mnie osobiście to właśnie świetny materiał do edukacji, zarówno dla leśników, jak i wszystkich leśnych zapaleńców. 😉Oby takich wyedukowanych i odpowiedzialnych tysięcy i świadomych turystów przybywało w naszych lasach. To co, pomożecie? 😀

  • @tomasziwanski
    @tomasziwanski Жыл бұрын

    A jak ZUL-e robią wycinkę w lesie to palą ogniska gdzie bądź bez żadnych betonowych zabezpieczeń. I las się od tego nie pali. Trzeba edukować, jak robić to z głową. Jak zabezpieczać miejsce przed rozpaleniem ognia i po tym jak ognisko się dopali - jak właściwie zalewać i zasypywać, a nie robić zakazy i wysyłać do "miejsc" bez klimatu, za to z dostępem do nich przede wszystkim przez patologię wiejsko-miejską. Widać, że powoli LP się reformują i pozwalają już w wyznaczonych miejscach na nocleg w lesie. Za to plus. Czekam aż zacznie się kampania jak rozpalać ogień bezpiecznie.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    👏👏👏

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Moim osobistym marzeniem jest, żeby ogień technologiczny palony przez pracowników ZULi w sezonie jesienno-zimowym był palony na palenisku, a nie bezpośrednio na ziemi, gdzie wpływ ognia jest bardzo duży. Ale faktycznie, edukacja na temat bezpiecznego obchodzenia się z ogniem do podstawa i mam nadzieję, że i leśnicy i bushcraftowcy wspólnie pójdą w tym kierunku. A tak na marginesie, to w planie jest kolejny odcinek o metodach rozpalania ognia ;)

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 tylko po co komu taki odcinek? Każdy dobrze wie jak i czym można rozpalić ogień, jest o tym tysiąc filmów na YT

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    @@welcomeToTheForest Nie każdy oglądał tysiąc filmów na YT z naszych subskrybentów i nie każdy musi go obejrzeć. Każdy kanał ma swoich obserwujących i dla nich robimy te materiały. Rozumiem, że Pan/Pani gwarantuje, że wszyscy w naszym kraju wiedzą jak bezpiecznie rozpalać i dbać o ogień?

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 raczej tak uważam, ponieważ pożarów lasów przez podpalenie biwakowicza w Polsce jest znikome, dlatego sądzę chyba potrafią to robić. Co do Waszych widzów to tylko krytykują treści tego typu. A jeżeli sądzisz że wasi widzowie wchodzą na YT aby obejrzeć tylko was i nic innego, to jesteś wielkim egoistą.

  • @marekjanicki8535
    @marekjanicki8535 Жыл бұрын

    No to jest miś na miarę naszych możliwości 🐻

  • @theycallmepicka
    @theycallmepicka Жыл бұрын

    Poprzednicy już wszystko dobrze ujęli. Ja dodam tylko, że przeczytałam regulamin programu i najbardziej podoba mi się punkt o tym, żeby być widocznym, najlepiej w jaskrawych barwach i mieć na noc włączone światło (XD) bo nie jesteśmy w lesie sami, a są jeszcze rowerzyści, koniarze i.. myśliwi. Jaja sobie robicie? To może zamiast zakazywać zebrania kilku patyków na ognisko zakażcie tym ostatnim wstępu do lasu i wszyscy będą zadowoleni. No a już na obszar Zanocuj w lesie zwłaszcza. LP długa droga przed Wami.

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Myśliwi działają w oparciu o inne przepisy prawa i leśnicy nie mogą zakazać wstępu do lasu konkretnym grupom społecznym, zawodom itp. To żeby być widocznym jest dobrą radą, która może wpłynąć na bezpieczeństwo (tak jak zakładanie przez rowerzystów kamizelek odblaskowych). Nie musi Pani z tego punku regulaminu korzystać i włączać światła, czy używać odblaskowych elementów ekwipunku... co nie zmieni faktu, że w lesie i tak mogą być inni użytkownicy.

  • @saynevermore717
    @saynevermore717 Жыл бұрын

    W pomorskim byłem w niejednym miejscu gdzie jest wyznaczone takie miejsce nigdy nie było tam drewna przygotowanego, ale jest pełno burdel po waszych masowych wycinkach, hektary znisczonej sciolki przykryte tonami uschniętych gałęzi

  • @milasso01

    @milasso01

    Жыл бұрын

    Dokładnie. Lasy Państwowe, czyli nasze wspólne, wycinają miliony drzew rocznie, a obywatel nie może spalić kilku suchych gałęzi w ognisku. HWDLP ;)

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@milasso01 👏👏

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    👏👏👏

  • @tkasprzak
    @tkasprzak Жыл бұрын

    3:35 z moich niewielkich obserwacji (w okolicy, w której mieszkam), najczęściej w ten sposób ogniska palą pracownicy zajmujący się wyrębem i pracami gospodarczymi w lesie. Zgaduję, że mają na to zgodę leśniczego.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak, u mnie to samo, przy wycinkach takich dzikich palenisk jest mnóstwo

  • @Jonasz69

    @Jonasz69

    Жыл бұрын

    Swoim wolno

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Pilarze mogą rozpalić tzw ogień technologiczny w okresie jesienno-zimowym i jest to umocowane prawnie. W sezonie zagrożenia pożarowego (od marca do października) nie mogą palić ognisk. Choć często i tak nie robią tego ogniska nawet zimą, bo chcą jak najszybciej wykonać swoją robotę.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 zapraszam do moich lasów, zobaczysz jak najebani pilarze siedzą o tej porze roku przy ognisku.

  • @Jonasz69

    @Jonasz69

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 przepis przepisem. I tak nsjważniejsza jest wiedza i doświadczenie, by wiedzieć czy można, jakie, by było bezpiecznie. Ile pożarów powstało z dzikich ognisk? Myślę, że większe zagrożenie to niedopałki, butelki częściowo z wodą, iskry taboru....

  • @szymonoss4460
    @szymonoss4460 Жыл бұрын

    Zróbcie te paleniska w nieoczywistych miejscach trudno dostępnych dla Januszy a wszyscy będą zadowoleni

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Dokładnie takie mam w Spychowie :)

  • @pablos3655

    @pablos3655

    6 ай бұрын

    debile naleśniki nie "potrafio" ogarnąć takich trudnych tematów :) sukces że sie rzucili na zrobienie kanału :D

  • @inkogutovelacruz1089

    @inkogutovelacruz1089

    3 ай бұрын

    RACJA

  • @AWredny
    @AWredny Жыл бұрын

    Nie idę do lasu po to, żeby tam siedzieć przy miejscu ogniskowym w towarzystwie jakiejś szumowiny. Idę do lasu po to, żeby odpocząć od nieustannej obecności szumowin w moim otoczeniu. A szumowin wszelkiej maści wielki ci u nas dostatek, więc i w miejsca ogniskowe też trafiają.

  • @pablos3655

    @pablos3655

    6 ай бұрын

    nalesniki tego nie ogarniaja...

  • @kwasnybohun
    @kwasnybohun Жыл бұрын

    Oj coś chyba sie herbatka nie zagotuje na tych trzech przyduszonych patykach. W pełni rozumiem obawe Leśników przed ogniem. Aczkolwiek noszenie drewna do lasu to jest największy absurd jaki slyszałem.

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    W Skandynawii również można się spotkać właśnie z takim działaniem, że zabierają ze sobą kilka patyków do kuchenki blaszanej, żeby minimalizować swój wpływ na środowisko. Zresztą widać nieraz po miejscach wyznaczonych, że są ogołocone w promieniu kilkudziesięciu metrów ze wszystkiego, co może się zapalić :) Także skoro można zabrać całą masę innych rzeczy do plecaka, to i można kilka patyków, żeby nie czyścić lasu z każdej gałązki :) PS. Woda jednak się zagotowała, nie na herbatę, ale na kawę zbożową :)

  • @kwasnybohun

    @kwasnybohun

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 Tu sie zgadzam że często wszystko jest wyzbierane lub co gorsza wycięte w okolicy. I szkoda ze ludziom sie nie chce przejść tych kilkuset metrów zeby dostać sie do miejsca gdzie chrustu jest pod dostatkiem. Kilka patyków w zimie zdarzalo sie nosić do turbo czajnika, ale no nie oszukujmy sie że da sie zrobić ognisko dające ciepło na dluzej niż 30 minut z drewna które sie samemu będzie nieść 25 km. No chyba ze zaczniemy chodzic do w góry/ do lasu z taczkami drewna

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    @@kwasnybohun Zgadza się, zabranie kilku patyków to pod kątem zagotowania wody, zrobienia posiłku. Ogrzanie się zimą to inna bajka i inne ilości drewna 🙂

  • @mariuszgr1044
    @mariuszgr1044 Жыл бұрын

    Po tym odcinku jedyne co to odechciało się iść do lasu. Same zakazy. Ja wiem, że trzeba paru rzeczy zakazać bo zawsze może znaleźć się głupek i spalić las. Śmieci też nie można wyrzucać ale zawsze znajdzie się głupek co to zrobi.

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Lepiej dostrzegać to, co można: można rozpalać ogień w miejscach wyznaczonych, można korzystać z kuchenek gazowych na obszarach Zanocuj w lesie, można korzystać z drewna przygotowanego przez leśników itd 🙂 Walka z pożarami jest naprawdę ciężka w naszym kraju, więc trudno się dziwić takimi przepisami.

  • @arturj3876
    @arturj3876 Жыл бұрын

    Bardzo dobra akcja , wlasnie odechcialo mi sie chodzic do lasu , a jestem czlowiekiem liberalnym. Las zacza byc dla wybranych jak za komuny. Proponuje , ze bede palil w miejscach do tego wyznaczonych , ale tylko wtedy gdy bedzie tam opal , a jak nie to pale tam gdzie mi pasuje.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    👏👏

  • @Cezaretto88

    @Cezaretto88

    Жыл бұрын

    Nie wiem czy wiesz ale nie wolno nawet rozpalić ogniska na własnym podwórku na wsi "bo ekologia", więc co tu mówić o lasach.

  • @dankazor7642
    @dankazor7642 Жыл бұрын

    Co się z wami dzieje podpadliście komuś czy dyrekcja się zmieniła czy co gdzie jest reszta ekipy? Gdzie jest Zdobek?

  • @proksimslaw12
    @proksimslaw129 ай бұрын

    U mnie lasów dookoła mnogo. I w praktyce wygląda to tak że pisałem do okolicznych nadleśnictw z zapytaniem o legalne palenisko i mi odpisywali że se mogę kuchenkę turystyczną odpalić. A mnie to nie "jara". Jaram ogniska gdzie mi się podoba przy czym zdaje sobie sprawę że jest to wysoka odpowiedzialność i wiem co robić aby zagrożenia pożarem nie było. Nie każdy człowiek jest ogarnięty dlatego rozumiem pewne restrykcje. Ale jak już ktoś tu napisał wszystko można robić bezpiecznie z głową więc trzeba edukować a nie zakazywać.

  • @adamaugustynek6975
    @adamaugustynek6975 Жыл бұрын

    Z tego co wiem chrust można zbierać nie w każdym lesie są takie wyznaczone miejsca a suchych gałęzi nie brakuje

  • @ZrodlaNatury
    @ZrodlaNatury Жыл бұрын

    1. W zimę też buschraftowcy podpalą las? W zimę powinno móc się palić do woli. 2. Miejsca do palenia które pokazujesz to nieliczne przypadki. Widziałem głównie na zdjęciach, w nadleśnictwach nieco bardziej turystycznych. Tego jest za mało. 3. Zakaz zbierania galazek z sosny to czysty żart. 4. Niektóre tereny "zanocuj w lesie" to też czysty żart. Można tam robić survival z maczetą, ale nie nocować. Prześpij się pod Opolem, na tym wyznaczonym terenie. życzę miłego wypoczynku. 5. Chętnie zapłacimy za kurs, egzamin i legitną możliwość palenia w lesie poza okresem zagrożenia pożarowego. 6. I tak to robimy (bezpiecznie, nie jak te barany co pokazujesz), bo mandat to właśnie cena za możliwość, tylko jakoś nie ma takiego luzu bo przyjdzie leśnik i powie wypad (w praktyce rzadko się zdarza). A materiał fajny, tylko że...no właśnie. Jest wiele do poprawy, o czym nie mówisz :). Chodź LP z tymi kuchenkami zrobiło postęp - powinni rozszerzyć do wszystkich lasów w okresie od października do maja zdecydowanie. Popatrzcie na estonie. Tam co chwile mają te RMK, z fajnymi piecykami!

  • @rzeprzep4236

    @rzeprzep4236

    10 ай бұрын

    w zimie wszędzie? pomijając już jakość naszych polskich zim, to jak myślisz jakie gałęzie znajdują się pod nawisami/czapami śnieżnymi na drzewach? s... su... brawo! suche!

  • @kfasuch7416
    @kfasuch7416 Жыл бұрын

    Bylem u was w nadleśnictwie kilka razy i musze przyznać, że mało jest nadleśnictw tak dobrze jak wasze przygotowanych na wizytę amatorów bushcraftu.

  • @fraudomek

    @fraudomek

    Жыл бұрын

    Co to za bushcraft jak wszystko jest przygotowane?

  • @kfasuch7416

    @kfasuch7416

    Жыл бұрын

    @@fraudomek w ogóle po co rozpalać ognisko w lesie skoro w domu masz kuchenkę i czajnik elektryczny... Jak chcesz ścinać drzewa, podpalać lasy i kłusować na zwierzęta to zainstaluj sobie Minecraft. Bushcraft niestety w dzisiejszym świecie tak mocno zmienionym przez człowieka musi po prostu polegać w znacznym stopniu na "udawaniu trudnej sytuacji". To ma być zabawa, a nie prawdziwa walka o życie, poważnie o tym nie wiedziałeś?

  • @fraudomek

    @fraudomek

    Жыл бұрын

    @@kfasuch7416 to po co w ogole udajesz? Mow ze jedziesz na kamping pod namiot i tyle. Zalosne jest to co piszesz, to jakby chwalic sie ze przebiegles maraton, a 90% drogi przejechales autem.

  • @kfasuch7416

    @kfasuch7416

    Жыл бұрын

    @@fraudomek bushcraft polega bardziej na ćwiczeniu umiejętności niż na rzeczywistym ich wykorzystywaniu do przetrwania. To prepersi też są zapewne żałośni w swoich działaniach, przecież nie musieli jak do tej pory skorzystać z tych umiejętności i zapasów, które gromadzą przez lata na "wypadek"? Przecież już na samym początku filmu Adam wyjaśnia, że nie bardzo jest możliwe w Polskich warunkach zrobić sobie prawdziwego survivalu. Akceptuj co jest albo porzuć to pasję, bo innej opcji nie ma. Nie ma co kruszyć kopii.

  • @Krios1988

    @Krios1988

    Жыл бұрын

    @@kfasuch7416 wiesz co, wyłącz ty czasem internety i zacznij od wizyty w lokalnym parku - może wiewiórki cię nie zagryzą:)

  • @catwildsafari
    @catwildsafari5 ай бұрын

    Lasy są nas wszystkich a ten pan twierdzi, że w lesie nie możemy sobie zbierać gałęzi i powalonego drewna , mam tu na myśli zarówno jak i ten pan, drewno na miejscowe zużycie a nie na wywóz z lasu w ilościach hurtowych, handlowych lub gospodarczych. Las Drogi panie to nie prywatny folwark leśniczego. Tym bardziej jeśli chodzi o kwestie przeżycia, to nikt nie będzie chodził i szukał takich wiatek lub miejsc do rozpalania ognia zważywszy na to że one zazwyczaj są w promieniu 1 na 100 albo i więcej km. Tak więc sorry Gregory.

  • @zrogezrg5817
    @zrogezrg5817 Жыл бұрын

    Drewno może zbierac z lasu państwowego kazdy obywatel Polski, gdyz jest to dobro wspólne i należy do każdego a nie do prywatnej firmy. Płacisz podatki, możesz zbierać drewno z poszanowaniem przyrody i ogólnych zasad. Tyle w temacie.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    Za komuny każdy mógł zbierać chrust a nawet były akcje zbierania patyków, lasy były czyste i piękne, teraz wszędzie leży nie uprzątnięty syf po wycinkach a ludzie boją się brać by nie dostać mandatu

  • @Perrcell

    @Perrcell

    Жыл бұрын

    No można jak zapłacisz. Każdy kto pisze, że lasy to dobro wspólne to niech idzie sobie poczytać prawo na ten temat.

  • @zrogezrg5817

    @zrogezrg5817

    Жыл бұрын

    @@Perrcell Politycy mogą też napisać takie prawo że można tobie zabrać cały majątek i życie i będzie legalne i zgodne z prawem

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@Perrcell oo widzę że z policji jesteś, to mnie złap to Ci zapłacę. W dupie mam prawo które zakazuje wszystkiego dla zwykłych ludzi.

  • @stefan_kraweznik

    @stefan_kraweznik

    10 ай бұрын

    @@Perrcell Prawo stanowione jest dla osób, a nie dla człowieka żywego.

  • @belteszassarzbabilonu2881
    @belteszassarzbabilonu2881 Жыл бұрын

    Czas na dopuszczenie innych rodzajów kuchenek. Jednak taki żywy ogień nawet z małego przenośnego paleniska robi klimat a o to też w tym chodzi.

  • @malleusmaleficarum9248

    @malleusmaleficarum9248

    Жыл бұрын

    Mam dwie kuchenki, gazową i na paliwo płynne - taki paten z firmy Jula wzorowany na kuchence armii szwajcarskiej - nazywa się to u nich "kuchenka polowa". Gazowa - wysoka, nieosłonięta, niestabilna. Spirytusowa - niska, płomień osłonięty z każdej strony, nie do przewrócenia. Jeśli któraś z nich powoduje zagrożenie pożarowe, to tylko gazowa.

  • @pablos3655

    @pablos3655

    6 ай бұрын

    debile z nadlesnictwa o tym nie wiedzo... :D

  • @AgnieszkaKazmierska
    @AgnieszkaKazmierska Жыл бұрын

    Nareszcie pan Adam!

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Jestem 🙂

  • @a0jacak
    @a0jacak Жыл бұрын

    Pytanie dlaczego nie można zbierać chrustu czy suchych powalonych drzew? Chyba nie chcecie mi powiedzieć, że zostają one aby las naturalnie umierał i nawoził sie plus był miejscem życia robaków itp. Jak robicie wycinki lasów to karczujecie wszystko łacznie z gałęziami i karpami. Chajs z biomasy musi się zgadzać?

  • @beegees21

    @beegees21

    Жыл бұрын

    Nie wiem czego nie rozumiesz: nic co rośnie albo rosło w lesie nie jest twoją własnością. To nie Ty decydujesz czy i po co tam to zostać, tak jak idąc do sklepu nie ty decydujesz co się właścicielowi sklepu przyda a co nie

  • @kwasnybohun

    @kwasnybohun

    Жыл бұрын

    @@beegees21 jak to nie? A owoce runa leśnego przecież grzyby i jagody rosną w lesie a jak je zbierzesz to możesz je legalnie sprzedać

  • @a0jacak

    @a0jacak

    Жыл бұрын

    @@beegees21 Polskie lasy nie są prywatnym folwarkiem "Lasów państwowych", pisu itd. Są własnością każdego Polaka i powinny być w racjonalnym stopniu dostępne. Nie mówię, że każdy ma prawo iść ściąć żywe drzewo ale zbieranie chrustu na małe ognisko (nie na opał w domu) jeżeli to nie jest teren rezerwatu czy parku narodowego powinno być dozwolone.

  • @catwildsafari

    @catwildsafari

    5 ай бұрын

    @@kwasnybohun tłumaczysz mu jak krowie na miedzy ale on i tak nic nie zrozumie ;)

  • @Sowa56
    @Sowa56 Жыл бұрын

    4:33 "Nie możemy zbierać gałęzi" - A niby dlaczego, tylko z rezerwatu nie można niczego wynosić, pomijając "legalną wycinkę drzew".😜

  • @badAim2

    @badAim2

    Жыл бұрын

    Zapewne chodzi o zabieranie gałęzi = zabieranie drewna = kradzież. Do tego można dopisać niszczenie runa leśnego itp.

  • @pablos3655

    @pablos3655

    6 ай бұрын

    bo to niedouczeni w natarciu, nie maja pojęcia a gadają :)

  • @mistycznydzik2810
    @mistycznydzik2810 Жыл бұрын

    Akurat byłem dzisiaj w Spychowie z dostawą do delikatesów. Piękne tereny zielone. Co do tematu odcinka elegancko wyjaśnione. Trzeba kupić kuchenkę

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Dzięki :) Kuchenka na pewno się przyda :)

  • @P5Yh0L
    @P5Yh0L11 ай бұрын

    Oooo nowy hamak, widzę :) W końcu dobrany do wzrostu :)

  • @Brad67
    @Brad67 Жыл бұрын

    Witam .To program z 1 kwietnia ? Z mojego dzieciństwa powiedzonko o noszeniu drzewa do lasu świadczyło o inwalidztwie umysłowym. Chodząc po lesie najwięcej niezabezpieczonych ognisk i butelek po winie (pustych) jest przy wyrębach . Miejsca wyznaczone są oblegane i zaśmiecone . Dobry program edukacyjny ale od absurdów mamy innych.

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Jak widać najwięcej pracy jest w edukacji ludzi i zmianie mentalności. Śmieci w lasach to dramat. W Skandynawii również spotkałem się z ludźmi, którzy zabierają ze sobą parę drobnym patyków na rozpalenie ognia do zagotowania wody. Nie ma w tym nic złego ani głupiego. To jest właśnie świadomość turysty, który minimalizuje swój wpływ na otoczenie. Szczególnie, że często punkty wyznaczone do palenia ognia są wyzbierane ze wszystkiego, co może się zapalić w promieniu dziesiątek metrów. A martwe drewno, leżące gałęzie są również ważne dla różnorodności przyrody.

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 Жыл бұрын

    Zaczniemy przynosić drzewa do lasu i świeże powietrze

  • @bartekponikiewski5681

    @bartekponikiewski5681

    Жыл бұрын

    Oraz swoje kamienie, żeby poprawić krąg na ognisko.

  • @adamtutaj1220

    @adamtutaj1220

    Жыл бұрын

    @@bartekponikiewski5681 Cement wapno, wodę by się kamienie trzymały. Potem wytynkować 😂

  • @kaqu1607
    @kaqu1607 Жыл бұрын

    W Szwecji na ten przykład można palić ognisko gdzie i kiedy się chcę .

  • @Jonasz69
    @Jonasz69 Жыл бұрын

    Widzę, że określenie "Nosić drewno do lasu" będące potocznie synonimem głupoty, w myśl polskich przepisów jest czynem chwalebnym. Brawa dla ustawodawców.

  • @Vikisoton
    @Vikisoton Жыл бұрын

    Dziękuje za kolejny odcinek Echa Leśne i dzięki za super porady dotyczące mądrych rad rozpalania ognisk w lesie. W lesie spałam tylko raz, oczywiście nie sama, i przestraszył nas nocą okropny ryk 😝. Po dzisiejszy dzień nie wiem co to było. Jeleni w tym obszarze raczej nie było (region cieszyński na południu Polski). Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Również dziękuję i udanych kolejnych nocy w lesie :)

  • @Cezaretto88
    @Cezaretto88 Жыл бұрын

    Mam dwa pytania. 1. Kuchenka spirytusowa jest traktowana jako kuchenka gazowa czy jako kuchenka składana i otwarty ogień? 2. Ten czajniczek z filmiku to jakiej pojemności?

  • @paweidzik5593
    @paweidzik5593 Жыл бұрын

    Ostatnio spotkałem się z dziwną sytuacją jest wyznaczone miejsce na pole namiotowe przez nadleśnictwo a brak na nim miejsca do palenia ogniska. Jednym słowem ludzi którzy tworzą takie miejsca do biwakowania a nie tworzą miejsc ogniskowych a takie miejsca były na tym polu namiotowym. A później takie kwiatki spotykamy. Jako bushcrawtowiec stwierdzam że takich miejsc ogniskowych jest mało. Jeśli znajdziesz na terenie nadleśnictwa trzy takie miejsca legalne a nadleśnictwo nie kiedy jest większe niż nie jeden powiat. Edukację warto realizować ale też warto tworzyć takie miejsca. Jakoś nie przekonuje mnie jechać do sąsiedniego nadleśnictwa by rozpalić ognisko. Film zdecydowanie na tak ale działania w terenie już nie wyglądają tak owocnie. Pozdrawiam i czekam na więcej takich miejsc legalnych.

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Dzięki za opinię. Z miejscami ogniskowymi jest jak z parkingami... zawsze przydało by się więcej 🙂 Miejmy nadzieję, że takie miejsca będą powstawały w miarę możliwości poszczególnych nadleśnictw i rozwoju infrastruktury i oferty turystycznej.

  • @paweidzik5593

    @paweidzik5593

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 Byłoby to spełnienie oczekiwań wielu bushcraftowców. Pozdrawiam 🌲👊🌲

  • @yavaho
    @yavaho Жыл бұрын

    Dlaczego tam gdzie jest wycinka drzewa to znajduje dużo śladów po ogniskach? Czy te zewnętrzne firmy wynajmowane do rąbania lasu nie powinny przechodzić szkoleń? No chyba że to sami leśnicy dają taki przykład, zostawiając po sobie ślady byle gdzie rozpalanych ognisk?

  • @francula1000
    @francula1000 Жыл бұрын

    Hej. Dlaczego na mapie mbdl nie ma zaznaczonych miejsc gdzie można legalnie rozpalić ognisko ??

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    Bo nigdzie nie wolno, jeżeli wyznaczone miejsca masz na żółto to jest tam całkowity zakaz palenia

  • @bartekponikiewski5681

    @bartekponikiewski5681

    Жыл бұрын

    @@welcomeToTheForest przecież na filmie są pokazane te miejsca. Dlaczego nie są one w mbdl zaznaczone?

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@bartekponikiewski5681 tego nie wiem, wiem jedynie że w całej Polsce jest mało takich miejsc, u mnie jest jedno na 3 nadleśnictwa i to z dala od lasu

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Jest w planie powstanie takiej warstwy w mbdl, narazie są pola biwakowe, wiaty turystyczne itp.

  • @szeryf7983
    @szeryf7983 Жыл бұрын

    Haha Adam witaj wilczy Beacie ależ się cieszę że cię widzę dziękuję pozdrawiam serdecznie 🤗👍👏🐺🐾🙌🏞️🥇☕🍰

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Witaj :) Również pozdrawiam :)

  • @greenbike08
    @greenbike08 Жыл бұрын

    jak palić ognisko mając długa brodę? - to jest pytanie ;)

  • @marekjakistam

    @marekjakistam

    Жыл бұрын

    Ostrożnie, zwłaszcza przy silnym wietrze. 😉

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Z wyczuciem 😁

  • @Maciej_Rowerowy
    @Maciej_Rowerowy Жыл бұрын

    W lesie (zwłaszcza nad jeziorem) często można natrafić na dzikie paleniska. Czyli oczywiście nielegalne, ale może to być tak zorganizowane, że nie wiadomo, iż nielegalne (zwłaszcza, że ludzie często tam rozpalają ogień). Raz za rozpalenie ognia w takim miejscu miałem dostać mandat w wysokości 500 zł (chyba nigdy nie dotarł, mimo że podałem mój prawdziwy adres zamieszkania i dane osobowe).

  • @inkogutovelacruz1089
    @inkogutovelacruz10893 ай бұрын

    Z doświadczenia wiem, że nie tylko turyści zostawiają TAKIE WYPALONE PLACE a także robotnicy leśni (drwale, pilarze, itp.) pracujący dla ALP !

  • @hahabanero
    @hahabanero2 ай бұрын

    Trangia w pełnym komplecie jest bezpieczniejsza od wielu gazowych kuchenek i NIE jest otwartym ogniem, Szwedzi jakoś lasy mają nadal i to chyba w lepszym stanie, niż my :)

  • @biketyson4008
    @biketyson4008 Жыл бұрын

    A ile w Polsce jest takich wiat z drzewem? Nigdy nie widziałem i nie słyszałem żeby ktoś widział...

  • @fraudomek

    @fraudomek

    Жыл бұрын

    Bo na potrzeby odcinka przywiezli a pozniej wywiezli z powrotem. Wiesz ile to pieniedzy?

  • @Cezaretto88

    @Cezaretto88

    Жыл бұрын

    Wiaty takie są ale nie zawsze tam gdzie by człowiek chciał.

  • @totheforest-PL
    @totheforest-PL Жыл бұрын

    I krzesiwem nad suchutką ściółką :)

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Na szczęście nad, a nie w 😁

  • @marcinokon5775
    @marcinokon57758 ай бұрын

    Z całym szacunkiem ale las państwowy nie należy do nadleśniczego on jest tylko i aż nadzorcą "naszych" lasów. Co do ogniska w lesie to edukacja jak najbardziej lecz polska zakazami stoi co przeraża...

  • @rafael3ify
    @rafael3ify5 ай бұрын

    Świetlnie, że są ludzie co chcą i uwielbiają nasze Polskie lasy.

  • @koralgol44
    @koralgol44 Жыл бұрын

    Drewno przygotowane przez leśników.Po usłyszeniu czegoś takiego nie pozostaje nic innego,jak przełączyć na inny kanał 😂😂😂

  • @RobkaRufa

    @RobkaRufa

    Жыл бұрын

    No to dowidzenia 😉 ja akurat się już kilka razy spotkałem że to drewno było przygotowane

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Zapraszam do Spychowa, żeby się przekonać na własne oczy :)

  • @marcinkarczewski1793
    @marcinkarczewski1793 Жыл бұрын

    Walić ogniska …zróbcie lepiej odcinek o piłach motorowych, harwesterach, chinach, pisie i złodziejach. Serio

  • @KrzychuBB
    @KrzychuBB Жыл бұрын

    👍👍👍

  • @husarz6719
    @husarz6719 Жыл бұрын

    Dobrze, że taki odcinek się pojawił. Bo może warto zacząć rozmawiać o ogniskach w lasach bardziej otwarcie i szczerze... Bardziej otwarcie i szczerze, bo prawda jest taka, że 80% (a może i więcej) "ludzi lasu" rozpala ogniska w lesie. Ludzie lubią ogień, bo towarzyszył im przez tysiące lat i jak to Adam powiedział jest w nim pewna magia, klimat. Oczywiście bezpieczeństwo lasów jest naszym wspólnym dobrem i ich zachowanie w dobrym stanie powinno być dla nas wszystkich najważniejszym celem. Marzy mi się, aby Lasy Państwowe zamiast iść w zakazy poszły w edukację. Wydaje mi się, że przy dobrej organizacji wszyscy mogliby na tym zyskać. Jak ja to widzę.... Lasy Państwowe powinny zapewnić edukację w zakresie Bushcraftu. To jest bardzo atrakcyjny "towar", który mogą sprzedawać i to bez konkurencji ;) Jako zupełny laik chciałbym wziąć do lasu swojego syna i pod okiem fachowca przekazać mu tą wspaniałą wiedzę dotyczącą ciekawego, bezpiecznego i pięknego obcowania z przyrodą. LP mogłyby wykorzystać do tego celu potencjał własnych pracowników (taki człowiek jak Adam świetnie się do tego nadaje), ale również ludzi, którzy się po prostu na tym znają. Ludzie Ci mogliby otrzymywać certyfikaty/uprawnienia/stopnie uprawniające, do rozpalania ogniska w lesie, budowania wiatek itd. pod warunkiem, że wyedukowaliby jakąś grupę ludzi w zakresie filozofii "Leave No Trace". Generalnie chodzi mi oto, że można by wprowadzić pewien system uprawnień, który byłby proporcjonalny do wkładu edukacyjnego. Dzięki temu ludzie zyskiwali by to, czego pragną przy jednoczesnym podnoszeniu stopnia świadomości reszty społeczeństwa. Chciałbym aby było więcej skoordynowanej współpracy między LP a środowiskiem bushcraftu. Myślę, że zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby LP zaczęły traktować bushcrafterów jako "strażników" lasów niż pewnego rodzaju intruzów. Oczywiście w każdym środowisku trafiają się czarne owce, ale na nich zakazy i tak są mało skuteczne...

  • @belteszassarzbabilonu2881

    @belteszassarzbabilonu2881

    Жыл бұрын

    Co do edukacji to zauważ że już jest. LP otwierają się na "nowe technologie", chociażby ten kanał na youtube, konta na facebooku itp. gdzie przekazuje się rzetelną wiedzę a nie tylko emocjonalne wizje na tematy leśne. Są imprezy, są miejsca (np Marszewo w lasach trójmiejskich). Coraz więcej tego i bardzo dobrze.

  • @husarz6719

    @husarz6719

    Жыл бұрын

    @@belteszassarzbabilonu2881 Tak, doceniam to co już zostało zrobione. Wiem, że leśnicy prowadzą lekcje edukacyjne i wycieczki, ale to się wszystko odbywa w ramach działań między instytucjami, np. LP - szkoła. A ja chciałbym całkiem prywatnie, w weekend, wakacje, wziąć syna za rękę i udać się do leśnika na zajęcia edukacyjne. Sam nie jestem specjalistą w dziedzinie leśnictwa, bushcraftu itp. dziedzin i też chętnie bym się dokształcił - nawet za jakąś uczciwą cenę. Być może takie zajęcia/warsztaty się odbywają. Ale ja na przykład nie potrafię znaleźć takich informacji. Może źle szukam, a może informacje te się nie przebijają do zainteresowanych...

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    To jest właśnie to, o czym piszesz. Zanocuj w lesie to doskonały materiał i program do edukowania społeczeństwa z zakresu świadomej i odpowiedzialnej turystyki zgodnie z zasadami LNT. Myślę, że edukacja w tym zakresie będzie się rozwijać (już powstają nawet kierunki studiów dot. bushcraftu i survivalu), leśnicy coraz chętniej tworzą wydarzenia i stoiska promujące ten program. Dużą rolę w tej edukacji odrywają sami użytkownicy Zanocuj w lesie i pasjonaci leśnego obozowania, którzy we współpracy z leśnikami mogą zrobić kupę dobrego na polu edukacji przyrodniczo-leśnej. U mnie w nadleśnictwie również będę organizował nocowania w lesie dla okolicznych mieszkańców, więc miejmy nadzieję, że małymi krokami uda się coś wypracować na wzór skandynawskiego friluftsliv :)

  • @husarz6719

    @husarz6719

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 Dziękuję za tak optymistyczną odpowiedź! Zapowiada się ciekawa rewolucja :) Ja to już jestem "stary koń" ale chętnie bym się podszkolił a przede wszystkim, chciałbym wciągnąć dzieciaki w leśną przygodę :)

  • @STAS777ish
    @STAS777ish Жыл бұрын

    Dziękuję za świetny odcinek🤗

  • @ghostface9369
    @ghostface9369 Жыл бұрын

    Ludzie i tak będą palić ognisko gdzie chcą ty tez na pewno czasem tak robisz no ale na pewno czeba głowę używać i nie rozpalić tam gdzie mało miejsca, kiedyś luzie zawsze ludzie ognisko robili i nic sie nie stało tak żyli ... Fajne ze wreszcie Moszna spac w lesie bez problemu 👌🏻

  • @unitra
    @unitra9 ай бұрын

    Ten kraj to kabaret. A dlaczego od września do kwietnia nie można robić ogniska? Ty nie możesz sobie pozbierać gałązek z ziemi ale leśniczy przy takich wyznaczonych punktach ścina żywe drzewa i tnie Ci wałki. Logika level hard. W innych krajach można normalnie korzystać z lasu tylko nasz musi być tak zjebany. Już dzwonie i proszę o pozwolenie.. Co za atrakcja robić ognisko w nudnych zaśmieconych punktach? Dla mnie to ogromna strata, bardzo chciałbym robić sobie dłuższe wyprawy do lasu, nawet z noclegiem i małym ogniskiem w okresie jesienno - wiosennym, ale mafia krąży i szuka gdzie tu mandatem przywalić.

  • @greengeck0
    @greengeck011 ай бұрын

    My polish is bad in writing but I wanted to ask. When checking LP pages on regulations for camping in the forest I found it hard to find pretty much any of them noting an official fireplace. I understand it's because they do not have them, but I wanted to ask how is best to find these locations? The Bank Danych o Lasach map does not specify these places either as far as I am aware. I know calling is an option but with my broken Polish and often foresters not having even broken English I have never really gotten far, usually I just get a flat no and then a dial tone. As you noted is it really just the only option is every forests LP page with regulations until you find one of them? If there is a better way I would be very happy. Also follow up if anyone knows, I saw that the original zanocuj lasie pilot seem to mark areas for bushcraft, but I cannot find any information if there are places like that anywhere nowadays, do you have any suggestions on how, where or who organizes this or is it only via private individuals on private property?

  • @tomaszozimkiewicz7196
    @tomaszozimkiewicz7196 Жыл бұрын

    Sory ale do lasu to normalni ludzie chodza by odpocząć. By sie w ciszy cieszyć naturą. I mozna rozbic na dziko ognisko bez stwarzania ryzyka. Wystarczy chcieć. I jezeli użyje do tego martwego drewna z ziemi to las tez sie nie rozpadnie od tego. Wiem ze jest to nielegalne. Ale trzeba byc tez człowiekiem

  • @catwildsafari

    @catwildsafari

    5 ай бұрын

    @tomaszozimkiewicz7196 Ale co nielegalne, że jak nielegalne, że niby dlaczego nielegalne bo co? Owszem, patologii należy wyznaczać ścisłe ograniczenia ale to tylko patologi... Patologie przede wszystkim i m.innymi poznasz po tym że wchodzi do lasu z piwskiem lub innym alkoholem.

  • @ostry.6666
    @ostry.6666 Жыл бұрын

    Komedia....

  • @beegees21
    @beegees21 Жыл бұрын

    Pełno na YT polskim nagrań z ogromnymi zasięgami, gdzie "bushcraftowcy" palą ogniska w środku lasu, w miejscach do teho niewyznaczonych, kładą albo tną suche drzewa i nikt na to nie reaguje. Dlaczego?

  • @WTRZAS

    @WTRZAS

    Жыл бұрын

    A jak ktoś udowodni, że byli w Polsce lub że nie był to teren prywatny? Druga sprawa to palenie ogniska to nie przestępstwo tylko wykroczenie. Mandat do 500zł. Nikt nie będzie takich osób ścigał szczególnie, że osoby z YT mają duże zasięgi i taka sprawa bardziej zaszkodzi LP niż osobie z filmu.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    Dlatego że nikt z tych ludzi nie wyrządza szkody w lesie, sprząta po sobie i nie zostawia śladu, dba o przyrodę bo robi to z pasji. Więcej szkód robią grzybiarze którzy zostawiają tony śmieci w lasach, tych powinni karać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to nie oceniaj.

  • @JoshJops

    @JoshJops

    Жыл бұрын

    @@welcomeToTheForest No właśnie! Trafiłeś w dychę.

  • @koprolity
    @koprolity Жыл бұрын

    To ja już wolę rozpalić sobie ognisko w mieszkaniu.

  • @francula1000
    @francula1000 Жыл бұрын

    I ile jest pożarów było spowodowane przez ogniska 🔥 🤔🤔

  • @Perrcell

    @Perrcell

    Жыл бұрын

    80%

  • @piotrjasiulewicz7984
    @piotrjasiulewicz7984 Жыл бұрын

    Miejsc jest malo i sa kipskie bo to firma wykorzystujaca darmowy teren ktorym zarządza i ma nas w powazaniu.

  • @jarosawlipiec442
    @jarosawlipiec4429 ай бұрын

    Nie możemy zbierać gałęzi w lesie na ognisko . No lepiej niech zgnije …

  • @K0min3Ty
    @K0min3Ty Жыл бұрын

    Bardzo fajny odcinek

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Dzięki :)

  • @grzesiwanicki9358
    @grzesiwanicki9358 Жыл бұрын

    no niestety w Nadleśnictwie Jabłonna takich miejsc nie ma, ogólnie ten obszar można obejść w pół godziny

  • @JacekBajacek
    @JacekBajacek Жыл бұрын

    Ogólne założenia programu są szczytne bo mają zbliżyć człowieka do natury, ale niestety obostrzenia prawne Lasów Państwowych niszczą całą ideę. Większości leśników zwyczajnie nie podoba się obecność człowieka w ich lesie. Zanocuj w lesie, ale pod warunkiem, że nie będziesz wchodzić na teren Lasów Państwowych. Miejsce na ognisko wyznaczone może w kilku miejscach w kraju - na środku zabetonowanego parkingu, pod śmierdzącą wiatą. Drewno przygotowane przez leśników - no chyba przez ekipę filmową i wyłącznie na potrzeby niniejszej propagandy. Zakaz używania otwartego ognia? Na szczęście kuchenka gazowa ma płomień izolowany 😂. Czteropalnikowa kuchenka z butlą 11 kg nadal jest "gazową kuchenką turystyczną". Gdzieś czytałem że "nie ma potrzeby szczególnego oznaczania obszarów programu ponieważ zainteresowani doskonale wiedzą gdzie i jak znaleźć stosowne informacje" ale wychodzi na to, że nie mają bladego pojęcia jak zabezpieczyć okolicę przed działaniem ognia. Panie Adamie (z całym szacunkiem do Pańskiego zaangażowania) zabrać "deseczkę" do lasu to sobie można, ale tylko po to aby wystrugać wykałaczkę, a później koniecznie po sobie posprzątać. Ponadto: Zakaz wjazdu do lasu ale ekipa drwali tnie na przełaj 40-to letnim ciapkiem który pluje olejem na lewo i prawo Zakaz pozyskiwania runa, chrustu - Lasy robią higieniczną wycinkę kilkuset kubików dziennie. Sportowy połów ryb - NIE. Nie bo NIE i już. Ja jednak wolę zapłacić niemałe pieniądze i zanocować w lesie prywatnym gdzie mam spokój i jestem traktowany poważnie

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Dzięki za opinię. Zapraszam do Spychowa, zobaczy Pan przygotowane drewno zawsze, nie tylko pod ekipę filmową. :) Niestety pożary lasów są spowodowane głównie działalnością człowieka, więc edukacja ludzi w tym zakresie jest niezwykle ważna. Ja osobiście nie widzę problemu zabrania paru patyków do kuchenki blaszanej na drewno, skoro i tak ludzie zabierają masę kg szpeju. Często miejsca wyznaczone do palenia ognia w promieniu dziesiątek metrów są ogołocone ze wszystkiego, co może się palić, a to właśnie świadomy i odpowiedzialny turysta tak planuje swój pobyt w lesie, by zminimalizować swój wpływ na otoczenie. Gospodarka leśna gospodarką leśną, dopóki będzie społeczeństwo nałogowo korzystać z drewna, będzie drewno racjonalnie pozyskiwane przez leśników i dostarczane na rynek. Ale żeby tak było, ktoś musi wjechać do lasu, wyciąć drzewo i dostarczyć do tartaku. Jeśli Pan widzi jakiekolwiek łamanie przepisów BHP czy innych podczas pozyskania drewna, proszę śmiało informować odpowiednie służby. W lasach prywatnych też można palić ogień wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez właściciela, a ok. 2/3 wszystkich pożarów lasów są właśnie w lasach prywatnych, zatem tak czy siak, z ogniem trzeba uważać zawsze. :)

  • @JacekBajacek

    @JacekBajacek

    Жыл бұрын

    @@adamgedon3334 Dziękuję za uważne przeczytanie mojego chaotycznego wpisu oraz za odpowiedź. Sam mam wielki respekt do ognia a szczególnie do skutków jego nieuważnego palenia gdzie popadnie. Rozpalam ogień minimalnych rozmiarów a i to wyłącznie podczas zimowych wypadów. Zawsze wybieram miejsce na ogień tak, aby móc go kontrolować w promieniu kilku metrów bo las to nasze wspólne dobro. No właśnie wspólne, znaczy niczyje, a państwowe to już w ogóle spalić i zaorać. Niestety tak to wygląda

  • @marcinmahny6963
    @marcinmahny6963 Жыл бұрын

    🐻🤘

  • @m4rc1n.
    @m4rc1n. Жыл бұрын

    Jak to jest dokładnie z tymi kuchenkami gazowymi? Na filmie jest informacja, że jest możliwość ich używania "we WSZYSTKICH obszarach zanocuj w lesie, w całym naszym kraju". Tymczasem np na stronie Nadlesnictwa Krzeszowice, dowiadujemy się, że na terenach wyznaczonych dla programu obowiązuje ZAKAZ używania kuchenek gazowych. Tak więc, albo są obszary "zanocuj w lesie", których to niestety nie dotyczy, albo informacje, które podaje nadleśnictwo na stronie są nieaktualne.

  • @bardolo2

    @bardolo2

    Жыл бұрын

    Tak, też wydaje mi się, że tu jest nieścisłość, bo AFAIK to pozwolenie leży w gestii Nadleśniczego, nie GDLP.

  • @jarosawlipiec442
    @jarosawlipiec4429 ай бұрын

    Ile z tych pożarów było spowodowane paleniem ogniska ? A miejsc wyznaczonych jest tyle co kot napłakał

  • @wened2368
    @wened2368 Жыл бұрын

    1984

  • @michaloGD
    @michaloGD3 ай бұрын

    Jaka to jest ściema to ja nie mam pytań... "punkty wyznaczone" - w gównianych miejscach i zakładając że w ogóle ma się tyle szczęścia, że Wasz leśniczy był tak wspaniałomyślny, że takie miejsce wyznaczył. A wymówka o łatwopalności lasu rzeczywiście jest bardzo wygodna i chętnie stosowana. O drewnie na ognisko zapewnionym przez leśniczego przeważnie można co najwyżej pomarzyć lub trzeba je wcześniej zamówić i opłacić. Tak samo te wasze "wiaty" czy "punkty edukacyjne" - przeważnie dostępne na ognisko, ale za drobną opłatą 1000zł w górę... a żeby jeszcze nikt bezpłatnie nie skorzystał to nawet bywają monitorowane. Przecież to jest chore. Pożary? Ciekawe, że przy wycinkach (z których nota bene lasy państwowe zrobiły dojną krowę) palą ognisko za ogniskiem i często nawet ich po sobie nie zagaszają... Punkty z programu "zanocuj w lesie" to w znacznej części też jakaś farsa. Bagna, łyse pola, a czasem nawet zdarzają się szkółki leśne ogrodzone siatką. Co rusz na grupach bushcraftowych ktoś rozgoryczony wrzuca zdjęcia takich miejsc. Faktycznie wybitnych miejsc jest na prawdę niewiele. Tak jak Twoja wiedza o lasach, faunie i florze budzi podziw i szacunek, tak wpisanie tego materiału w politykę lasów państwowych budzi raczej niesmak. Lasy są wszystkich tylko w teorii, a w praktyce zostały zawłaszczone przez leśniczych pod płaszczykiem dbania o dobro ogółu. Trochę w myśl, że lepiej zakazywać niż edukować. Zmiany idą niewątpliwie w dobrym kierunku, ale od normalności dzielą nas jeszcze lata świetlne.

  • @Matiz92YT
    @Matiz92YT Жыл бұрын

    Wielokrotnie palilem ogien w lesie, lub tuz obok lasu. Tylko, ze zawsze w poblizu byl zbiornik wodny, powiedzmy 5-15m. Nigdy ogien sie nie rozszedl poza miejsce ktore sobie wyznaczylem. Duzo chodze po lesie, i jakos nigdy nie widzialem takiego miejsca. Zainteresuje sie tym na pewno, ale obstawiam ze nic nie bedzie w poblizu. Czy wiec igram z ogniem? Opinie moga byc rozne. Czy teraz przestane? Watpie. Filmik jest spoko, ale tych miejsc jest za malo. A po komentarzach widze, ze nie sa zaopatrywane nawet w odpady po scince drzew.

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 Жыл бұрын

    pozdrawiam serdecznie

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Również pozdrawiam :)

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum9248 Жыл бұрын

    11:49 Sprawdzić czy nie ksiądz 😛

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    😁

  • @SP6QKX
    @SP6QKX Жыл бұрын

  • @grzegorz5151
    @grzegorz5151 Жыл бұрын

    Dokładnie Tak, idziemy spać i odpoczywać w lesie. Ognisko fajna sprawa, ale czy niezbędna. Jak dla mnie wspaniała sprawa - cisza, spokój i bezpieczeństwo, od lat chodzę po lasach i o ile kuchenka gazowa praktycznie kilka razy na dzień jest w użytku, to ognisko zawsze uważałem za zbyt duże zagrożenie. Zagotować wodę, usmażyć "stęka" bez problemu na pewno szybciej na kuchence gazowej. Ognisko na działce z rodziną daje dużo więcej frajdy niż pokątne niszczenie lasu.

  • @gornyzabwarmianina
    @gornyzabwarmianina Жыл бұрын

    Widać że Adaś ogląda audyt obywatelski

  • @paulinadadziak.2930
    @paulinadadziak.2930 Жыл бұрын

    Feonamalny odcinek filmiku zrobiłeś leśne echo, daje to myślenia jakie zagrożeniem jest rozpalanie ogniska w lesie i o suchej porze. Pozdrawiam.

  • @mxxxgxxx3747
    @mxxxgxxx374711 ай бұрын

    Lasy są dla ludzi.

  • @WojtekCBRF
    @WojtekCBRF2 ай бұрын

    a mozna jezdzic w lesie drogami oznaczonymi jako przeciwpozarowe?

  • @kostropaty3857
    @kostropaty3857 Жыл бұрын

    Program zanocuj w lesie, wyznaczone punkty, kuchenki gazowe, itd...Też fajnie, ale nie o to w tym chodzi.

  • @bartekponikiewski5681
    @bartekponikiewski5681 Жыл бұрын

    Na mapie BDL brakuje oznaczenia miejsc na ognisko :/ No albo go nie widzę.

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    Bo ich nie ma, na stronie lp też nie

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Narazie miejsc ogniskowych nie ma w mbdl, ale jest pomysł, by taką warstwę utworzyć.

  • @marekchoinski233
    @marekchoinski233 Жыл бұрын

    fajny film a czy w lesie można korzystać ze składanych kuchenek na drewno np. KUCHENKA SURVIVAL KETTLE SAMOTNY WILK BUSHCRAFT ? pozdrawiam z Podlasia

  • @Cezaretto88

    @Cezaretto88

    Жыл бұрын

    Jeżeli chodzi nam o to samo to gdzieś na końcu filmiku jest mowa, że taka składana kuchenka jest traktowana jako otwarty ogień.

  • @globalsml4443
    @globalsml444311 ай бұрын

    A jak sprawa wygląda z ogniskiem i biwakiem zimową porą w obszarze zanocuj w lesie?

  • @milivanili3791
    @milivanili3791 Жыл бұрын

    "Dlaczego?!" 🤣

  • @maczuga19
    @maczuga19 Жыл бұрын

    Edukować Panie Dziejku Edukować, a lepi bedzie👍😉😁 Pasuje w szkołach dzieciaki od malego uczyć takich zasad a rodzice niech uczą miłości i szacunku do przyrody. Drobnymi kroczkami a zmienimy świat 😁👍 Super się Was ogląda i slucha👍💪

  • @prostozhamaka
    @prostozhamaka Жыл бұрын

    W RDLP w Łodzi nie ma takich miejsc.

  • @adamaugustynek6975

    @adamaugustynek6975

    Жыл бұрын

    Widzę że kolega doswiadczony w survivalu rzuciłem okiem na Twój kanał chyba jesteś albo byłeś leśnikiem lub to jest twoja pasja

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@adamaugustynek6975 z pewnością lesniczy 🤣

  • @dominikkomorowski7906
    @dominikkomorowski79066 ай бұрын

    To co kurw wolno jak nic nie wolno😢

  • @t3kn01st4
    @t3kn01st4 Жыл бұрын

    Niestety sa nadlesnictwa gdzie lesniczy rozumie czym jest bushcraft a sa nadlesnictwa gdzie sa stare dziadki ktore nie dbaja o takie miejsca. Jak dla mnie w kazdym oznaczonym miejscu z programu powinien byc chociaz 1 punkt w ktorym moge rozpalic legalnie ognisko. A do tego dopuscilbym do uzywania tych skladanych kuchenek na patyki oraz piecykow rakietowych ze szczegolna ostroznoscia bo jakby nie patrzec to tak naprawde ogien zamkniety ktory jest owiele bezpieczniejszy niz otwarte ognisko.

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Wytyczne do wyznaczania obszarów do Zanocuj w lesie były takie, by w miarę możliwości uwzględniać już istniejące punkty do palenia ognia w nadleśnictwie. Czasami udało się to uwzględnić, czasami nie. W moim nadleśnictwie się nie udało uwzględnić... więc powstały nowe 🙂 Też lubię kuchenki na patyki i z podkładem z folii aluminiowej są marne szanse na wydostanie się żaru na ściółkę. Ale póki co, do dyspozycji mamy kuchenki gazowe, więc i tak jest nieźle :)

  • @piotrm6645
    @piotrm66453 ай бұрын

    Doczego to doszło żeby drzewo do lasu nosić

  • @przemasi
    @przemasi Жыл бұрын

    I taki to "bushcraft" w Polsce... Jeszcze brakuje obowiązkowego disco polo z głośników. heh... :(

  • @catwildsafari

    @catwildsafari

    5 ай бұрын

    @przemasi albo raczej obowiązkowego OC jak idziesz do lasu i leśniczych którzy by te ubezpieczenia kontrolowali :)) Bo to Polska, a nie np. Szwecja... :) Leśnicy myślą, że są bogami lasów :)

  • @rzeprzep4236
    @rzeprzep423610 ай бұрын

    leave no trace ... i z głową! na pierwszym miejscu z poszanowaniem LASU.

  • @artur798
    @artur798 Жыл бұрын

    Adam, zrób kiedyś odcinek z kontrolowanym pożarem - ta ściółka jest tak sucha w wiosnę-lato że masakra! Co do ognisk na szczęście mam dogadane z leśniczym że mogę palić zimą gdzie chcę, byle zostawić porządek, nie tworzyć stałych miejscówek itp 😍

  • @xentxent3400
    @xentxent340010 ай бұрын

    Jeszcze trochę pisu i pytanie będzie nie o lasy, a o pustynie... Bo przecież cień wycięto w pień.

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska Жыл бұрын

    Ciekawe co taki youtuber jak bushcraftowy? On to szara strefa czy co? Albo to sa kolejne przepisy na papierze ale noe w zyciu.

  • @wilddroneeye4250
    @wilddroneeye4250 Жыл бұрын

    Fantastyczny materiał i bardzo fajny pokaz edukacyjny dla ludzi, którzy nie myślą! Jestem za mega ogromnymi karami za nieumyślne rozpalanie ognisk w lesie w nielegalnych miejscach. Oczywiście ciężko kogoś takiego za rękę złapać, ale edukować trzeba dla przykładu. POZDRAWIAM z dzikiego kanału DZIKIE OKO DRONA 😊✌️

  • @DruidXT

    @DruidXT

    Жыл бұрын

    za nieumyślne, owszem ale chyba każdy współczesny człowiek umie posiąść umiejętność którą nabyliśmy setki tysięcy lat temu - rozpalić i kontrolować ogień. jeśli nie to faktycznie nie myśli

  • @welcomeToTheForest

    @welcomeToTheForest

    Жыл бұрын

    @@DruidXT 👏👏👏

  • @carlos-mc1wl
    @carlos-mc1wl Жыл бұрын

    Trochę Wam sie w d.... poprzewracało. Firma Lasy Państwowe zapomina, że lasy są każdego z nas. Za bardzo.

  • @Orzech84
    @Orzech84 Жыл бұрын

    Powiedział ktoś palić wszystkim

  • @aabbkzzz8436
    @aabbkzzz8436 Жыл бұрын

    Film jest bardzo potrzebny 🍀🌲🌳👍👍👍dziękuję 🙈😱🙉ogień w lesie nie nie 😠😡pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnej nocy dobranoc 🙋‍♀️🌟🌌🌛😴

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Również dziękuję i pozdrawiam :)

  • @setaznasielska
    @setaznasielska Жыл бұрын

    W Polsce w buschraft się normalnie nie da i tyle, film nic nie pokazuje osobom zainteresowanym, trzeba by zapieprzać przez pół polski na ognisko, no błagam. Dlatego z lenistwa nadleśnictw pali się na dziko i są nieszczęścia

  • @adamgedon3334

    @adamgedon3334

    Жыл бұрын

    Film pokazuje, jak korzystanie z ognia wygląda w naszych lasach w obecnym porządku prawnym. Jest sporo ludzi uprawiających bushcraft, survival, organizujących szkolenia z tych dziedzin i robią to legalnie i świadomie... więc się da ;) Dlatego zachęcam do nie palenia ognia "na dziko", by właśnie tych "nieszczęść" było jak najmniej.

  • @aniawendrowska
    @aniawendrowska10 ай бұрын

    Brodę, Pan i Koledzy, będą musieli ogolić ;)

  • @danielseroczynski8293
    @danielseroczynski8293 Жыл бұрын

    Łapsko w górę 👍👍👍🕷🌲🦌🐾

  • @tomasztomek105
    @tomasztomek1053 күн бұрын

    Pan używa telefonu a ciekawe co by było jak ktoś nie ma ze sobą telefonu

  • @piotrbolanowski5295
    @piotrbolanowski52954 ай бұрын

    A co z pilarzami co pala ogniska gdzie popadnie im wolno? Największym zagrożeniem da lasów jesteście wy czyli lasy państwowe.

Келесі