🧭 Jak działa i co oznaczają te kursy? Kompas na jachcie.

📍 Kompas. Urządzenie do... no właśnie, do czego? 🤔 Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa, to że służy do wskazywania północy i innych kierunków geograficznych 🧭. I w zasadzie jest to poprawna i wyczerpująca odpowiedź ✅.
📜 Pierwsza wzmianka o użyciu kompasu, a w sumie namagnesowanej igły wskazującej północ, pochodzi z Chin 🇨🇳. W Europie pierwsza wzmianka o igle magnetycznej i jej wykorzystaniu w żegludze pochodzi z De naturis rerum (O naturze rzeczy) Alexandra Neckamana napisanej prawdopodobnie w 1190 roku w Paryżu 🇫🇷.
🌊 Dzisiaj kompasu używamy do precyzyjnego wyznaczania kursu na morzu 🚢. Jak on działa, jak zmieniać kursy, o tym wszystkim w naszym filmie. Zapraszamy do oglądania! 🎥👀
Zapraszamy również na nasze szkolenia oraz polecamy nasze materiały szkoleniowe:
📚 Jachtowy Sternik Morski: morka.pl/search.php?text=jach...
📚 Voditelj Brodice: morka.pl/search.php?text=vodi...

Пікірлер: 8

  • @racjonalny
    @racjonalny15 күн бұрын

    Należałoby uściślić, że to busola, a nie kompas. I ona sama również się obraca razem ze statkiem, tylko jego tarcza (limbus) wskazująca wartość kąta odchylenia od kierunku północnego utrzymuje swój kierunek.

  • @MorkaPl

    @MorkaPl

    14 күн бұрын

    My na to mówimy kompas. Utrzymujemy kursy kompasowe, a nie busolowe. Co do obracania, masz rację, jesteś bardzo precyzyjny. Pozdrawiam

  • @racjonalny

    @racjonalny

    14 күн бұрын

    @@MorkaPl a kto to my? Ja również kąt wskazywany na busoli nazywam kompasowym, bo taką nomenklaturę przyjęto jednak na statkach jest on odczytywany z reguły z zamontowanej nań busoli ;) i tu pojawia się kolejna wartość zwykle zwana dla niepoznaki kompasu tj. dewiacja i jej tabele, które mimo wszystko odnoszą się do busoli. Czepiam się, bo kompas ma ruchomą igłę i unieruchomianą tarczę, a busola ruchomego limbusa z naniesioną skalą co ułatwia odczyt przy zmianie kursu.

  • @dareksokolowski9591

    @dareksokolowski9591

    14 күн бұрын

    No nie. W topografii busola jest wtedy gdy do kompasu dodamy jakieś urządzenie namierzające, w najprostszej wersji muszkę i szczerbinkę. To by oznaczało, że i tak busola jest rodzajem kompasu. Jest to sprzeczne z historią tego wynalazku, bo busolę, czyli igłę magnetyczną zamkniętą w pudełku (która nie miała wówczas jeszcze urządzeń celowniczych ani podziałki, a jedynie w najlepszym razie różę wiatrów, albo tylko cztery podstawowe kierunki), zaczęto nazywać kompasem po dodaniu podziałki w stopniach. Kolejnym etapem rozwoju było właśnie dodanie do kompasu (bo miał już podziałkę) urządzenia celowniczego z lusterkiem. Nazwano to busolą Bezarda od nazwiska jej konstruktora i pewnie stąd się wzięło późniejsze przekonanie, że busola musi mieć przyrządy celownicze, chociaż wcześniej ich nie posiadała. Opierając się więc na historii urządzenia: busola to igła magnetyczna w pudełku z bukszpanu, kompas to z kolei igła magnetyczna z umieszczoną pod nią podziałką (niekoniecznie w pudełku), dla niektórych busola by być busolą musi zawierać urządzenia celownicze a dla innych nazwa nie ma znaczenia. To urządzenie jest wszystkim po trochu (no bo jest w pudełku i ma podziałkę) albo żadnym z nich (bo nie ma igły). Co chwilę pojawiają się nowe definicje w zależności od potrzeb i autora danej publikacji - jeśli to nie ma jakiegoś kolosalnego znaczenia, to nie przywiązywałbym się do nich.

  • @racjonalny

    @racjonalny

    14 күн бұрын

    @@dareksokolowski9591 w topografii może i owszem, ale busole morskie montowane na statkach to nie busole topograficzne, czy tzw "taktyczne" (z celownikami i lusterkiem) służące do wyznaczania namiarów, takowych również się używa na morzu, ale to już będąc na tratwie ;) , czyli z reguły poza statkiem. Podstawowa różnica między takową busolą morską, a kompasem, czy busolą topograficzną jest to że odczyt odbywa się ze skali umieszczonej na obracającym się limbusie wedle nieruchomego wskaźnika skierowanego zgodnie z kierunkiem dziobu statku (jego diametralnej), a nie z nieruchomej skali (lub nastawnego limbusa w busolach topograficznych) wg wskazań obracającej się wskazówki/igły magnetycznej.

  • @racjonalny

    @racjonalny

    13 күн бұрын

    ​@@dareksokolowski9591w topografii może i owszem, ale busole morskie montowane na statkach to nie busole topograficzne, czy tzw "taktyczne" (z celownikami i lusterkiem) służące do wyznaczania namiarów, takowych również się używa na morzu, ale to już będąc na tratwie ;) , czyli z reguły poza statkiem. Podstawowa różnica między takową busolą morską, a kompasem, czy busolą topograficzną jest to że odczyt odbywa się ze skali umieszczonej na obracającym się limbusie wedle nieruchomego wskaźnika skierowanego zgodnie z kierunkiem dziobu statku (jego diametralnej), a nie z nieruchomej skali (lub nastawnego limbusa w busolach topograficznych) wg wskazań obracającej się wskazówki/igły magnetycznej.