Jak działa dioda LED

Zasada działania diody świecącej LED, porównanie z żarówką. Przy okazji OLED, AMOLED.

Пікірлер: 9

  • @barbar223
    @barbar2234 ай бұрын

    Kanał dla tych, którzy jeż trochę wiedzą w dość szerokim zakresie ( czytaj - ciekawych świata laików :D ) ale chcieliby to wszystko spakować w skondensowaną formę krótkich filmików,bez zbędnego pitolenia, słowem KONKRET. Dla mnie bomba. Trzymam kciuki za rozwój i pozdrawiam.

  • @analogi9176
    @analogi91762 ай бұрын

    Bardzo dobrze opracowany materiał edukacyjny z naprawdę trafioną wizualizacją. Choć brakło informacji przy zjawisku warstwy zubożonej w pn o powstaniu wbudowanego pola elektrycznego (od nieskompensowanych jonów domieszek) hamującego proces dyfundowania. Uwaga: czytasz gotowy tekst i wychodzi to bardzo sztucznie i nienaturalnie. Postaraj się po prostu o tym opowiedzieć - wtedy będzie się to słuchało dużo, naprawdę dużo przyjemniej.

  • @jareknowak8712
    @jareknowak87127 ай бұрын

    👍 Nic dodac, nic ujac, gleboka analiza.

  • @olelek
    @olelek7 ай бұрын

    Robi Pan bardzo rzetelne filmy, a wizualizacje są bardzo pomocne w zrozumieniu. Jeśli chodzi o diody PIN, to kojarzę je z pewnego rodzaju fotodiod. Co też jest ciekawe, każda dioda może pracować jako fotodioda. Czy dobrze myślę, że wtedy dobrze odbiera ona światło o tej długości, dla której sama świeci? Prośba o dodawanie planszy na ostatnie 20 sekund filmu, bo KZread przesłania koniec filmu adnotacjami i linkami.

  • @EllipsoidTV

    @EllipsoidTV

    7 ай бұрын

    Tak, dioda LED pracująca jako fotodioda będzie zbierała światło o tej długości, jaką sama świeci i w pewnym zakresie krótszej (wyższa energia fotonów) natomiast prawie wcale nie będzie reagowała na światło o większej długości fali (zbyt mała energia fotonu, żeby przenieść elektron z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa)

  • @AC400V
    @AC400VАй бұрын

    Mam lampke rowerową z trzema diodami led. Na jaką jedną diodę można wymienić te diody, aby mrugała, bo problem w tym, że aktualne świecą stale. Zasilanie z baterii 2xAAA

  • @plasid2
    @plasid24 ай бұрын

    Wielkie dzięki za to wyjaśnienie ale moim marzeniem jest żeby ktoś zrobił animację 3D tego

  • @antonmamut402
    @antonmamut4025 ай бұрын

    A to nie jest tak ze poziom fermiego nie moze leżeć na paśmie wzbronionym? Bo to treoche dziwne skoro określa pan poziom fermiego jako jakis najwyższy mozliwy dla danego materialu poziom energetyczny a umieszcza go w obszarze gdzie nie ma możliwości zajecia poziomu energetycznego

  • @pioterbruh9628
    @pioterbruh96287 ай бұрын

    to niezłe AI💀