EllipsoidTV

EllipsoidTV

Ciekawostki naukowe, a w szczególności fizyka, matematyka i technika.

Jak działa klimatyzacja

Jak działa klimatyzacja

Figury Lissajous

Figury Lissajous

Efekt Dopplera

Efekt Dopplera

Paradoks bliźniąt

Paradoks bliźniąt

Szyfrowanie w internecie

Szyfrowanie w internecie

Sonogramy śpiewu ptaków

Sonogramy śpiewu ptaków

Flies with motion trails

Flies with motion trails

Пікірлер

  • @pkaczyk1156
    @pkaczyk11565 күн бұрын

    Bzdury! Skąd wy się wszyscy wykładowcy teorii względności bierzecie?! Nigdy nie zmierzono jednokierunkowej prędkości światła, bo niby jak. Mierzy się tylko średnią prędkość od żródła do lustra i z powrotem. Światło zawsze porusza się w strukturze przestrzeni z prędkością światła i dwa fotony będą lecieć na siebie z prędkością 2C względem przestrzeni!!! Niby dlaczego dla światła nagle miałaby obowiązywać inna fizyka? Efekt relatywistyczny dotyczy tylko materii! Mechanizm jest bardzo prosty- przy wysokich prędkościach spowalnia wymiana sił/informacji w atomie i cząstkach. Nośnikami sił są głównie fotony i wystarczy tw. Pitagorasa żeby to sobie policzyć. Ponieważ ta wymiana sił w atomie spowalnia bardziej w kierunku ruchu niż w poprzek atomu, dochodzi do spłaszczenia atomu, tak żeby elektrony były w tej samej odległości czasowej od jądra na całej "orbicie". I cała filozofia tłumaczącą wszystkie efekty relatywistyczne.

  • @GregorySeko
    @GregorySeko10 күн бұрын

    8:42 i to jest dowodem tego ze prawda to rzecz pespektywy xD

  • @GregorySeko
    @GregorySeko10 күн бұрын

    5:40 no ale dzieki temu nie widzimy powidokow lub przeskokow....xD

  • @GregorySeko
    @GregorySeko10 күн бұрын

    dlaczego ludzie przypisuja predkosci swiatla jakby swiatło mialo byc obiektem? predkosc swiatła to predkość przemieszczania sie informacji w pruzni... jesli predkosc informacji w prozni jest stala to nie ma bledow relokacji... wiec dzieki temu ze patrzac na szklanke... zawsze widzimy jej stan w stlalej jednosce czasu sprawia ze potrafimy ja zlokalizowac... a gdyby patrzenie na szklanke bylo zmienne... to stan szklanki bylby dla nas powyginany xD

  • @GregorySeko
    @GregorySeko10 күн бұрын

    predkosc swiatla musi byc stala poniewaz gdyby byla zmiennaa to bysmy nie widzieli predkosci obiektu.. wiec jesli to co widzimy dociera do nas zawsze w tej samej jednostce czasu to maja c tą stałą mozemy okreslic kazdy ruch obiektu... xD

  • @maciejtelazka3708
    @maciejtelazka370818 күн бұрын

    Dlaczego w chwili, gdy to nastąpi będzie w odległości 2,7 m a nie 2,4m , 300m/s *2ms to 0,6m

  • @marktesto2690
    @marktesto2690Ай бұрын

    Dlaczego nie wspomniałeś o warstwie zaporowej ogniwa, która za pomocą pola elektrycznego zapobiega rekombinacji?

  • @WalentyRosinski-ek3kw
    @WalentyRosinski-ek3kwАй бұрын

    Nie można słuchać. Nękasz ludzi hałasem w tle. Zachowujesz się jak idący chodnikiem cz-rnuch z kompaktem na ramieniu, który myśli że uszczęśliwia przechodniów swoją muzyką, a on zwyczajnie ich nęka, tylko jest zbyt prymitywny żeby o tym wiedzieć.

  • @patryyk1768
    @patryyk1768Ай бұрын

    bardzo dobrze wytlumaczone, bardzo fajny kanal, pozdrawiam

  • @kornel1186
    @kornel1186Ай бұрын

    Świetny materiał, czekam na więcej podobnych :))

  • @AC400V
    @AC400VАй бұрын

    Mam lampke rowerową z trzema diodami led. Na jaką jedną diodę można wymienić te diody, aby mrugała, bo problem w tym, że aktualne świecą stale. Zasilanie z baterii 2xAAA

  • @horacy6329
    @horacy6329Ай бұрын

    Dziękuję za wytłumaczenie

  • @andrzejsikorski2301
    @andrzejsikorski23012 ай бұрын

    Bzdura kompletna. Obserwator na ziemi zobaczy to samo co obserwator na statku, tylko z opóźnieniem. Bzdura kompletna.

  • @analinizotwocka4599
    @analinizotwocka45992 ай бұрын

    Czy ty piles alkohol?

  • @analinizotwocka4599
    @analinizotwocka45992 ай бұрын

    Ale cringe

  • @analogi9176
    @analogi91762 ай бұрын

    Bardzo dobrze opracowany materiał edukacyjny z naprawdę trafioną wizualizacją. Choć brakło informacji przy zjawisku warstwy zubożonej w pn o powstaniu wbudowanego pola elektrycznego (od nieskompensowanych jonów domieszek) hamującego proces dyfundowania. Uwaga: czytasz gotowy tekst i wychodzi to bardzo sztucznie i nienaturalnie. Postaraj się po prostu o tym opowiedzieć - wtedy będzie się to słuchało dużo, naprawdę dużo przyjemniej.

  • @piotrmarzewski206
    @piotrmarzewski2062 ай бұрын

    Szczególna teoria względności to pomyłka.

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz2 ай бұрын

    Nikt nie rozumie skąd się bierze spin, choć jest obserwowany. Ja osobiście skłaniam się mu hipotezie że prędkości nadświetlne istnieją i że obrót cząsteczki może przekraczać prędkość światła i co za tym idzie nie może zwolnić do prędkości podświetlnej bo zabrania tego szczegolna teoria względności. Po drugie żeby zmienił się kierunek spinu cząsteczka musi się obrócić nie o 180 stopni jakbyśmy się spodziewali tylko o 360 stopni. Żeby znów uzyskać ten sam kierunek spinu obrót musi nastąpić o 720 stopni. To tak wygląda jakby to wirowanie odbywało się w dwóch płaszczyznach i to by też tłumaczyło wynik eksperymentu z kolejnymi magnesami jak w filmie.

  • @cezaryandrosiuk
    @cezaryandrosiuk2 ай бұрын

    Kurde, ale treściwe wideo, Dzięki ❤

  • @unikalny7nick
    @unikalny7nick2 ай бұрын

    skoro ruch trzech ciał jest nieprzewidywalny, to nawet układ trzech ciał spośród których jerdno ma dużo mniejszą masę - powinien po odpowiednio dłuższym czasie się "rozsypać", tzn. zaburzenia grawitacyjne spowodowałyby że jedno z nich zderzy się któryms z pozostałych, albo (pozornie) odleci w kosmos - jednak oczywiście i tak musi wrócić- i się prędzej lub póxniej zderzyć (ze względuu na wymiary fizyczne niepunktowe , określona objętość zajmowanej przestrzeni) . Dlaczego Ziemia jeszcze nie spadła na słońce? zaburzenia grawitacyjne od pozostałych planet już dawno powinny ją wybić z orbity, a jej ruch nie może być opisywany prostym równaniem po elipsie. Tym bardziej że Układ słoneczny to układ o wiele więcej ciał niż tylko trzy . Nawet delikatne, mikroskopowe odchylenia od orbity powinny skutkować sporymi , tj. dramatycznymi zmianami w trajektorii ruchu na przestrzeni tysięcy lat. Ziemia już dawno powinna odlecieć w do krańców układu, albo zbliżyć się do słońca na bardzo bliską odległość .

  • @unikalny7nick
    @unikalny7nick2 ай бұрын

    to samo z pozostałymi planetami - z układu słonecznego , składającego się z 9 znaczących ciał, po milionach lat nie powinen pozostać ślad - wszystko spadłoby na słońce, w najlepszym wypadku kilka ciał zbiłoby się w jedno duże krążące po elipsie. Po prostu taki układ MATEMATYCZNIE nie ma prawa istnieć tak długo , bez względu na nasze wyobrażenie "pomijalności" tej czy innej masy. Kto orzeka granicę masy od której danego ciała nie można pomijać w obliczeniach, a od której już można ??

  • @user-dr3fj3te1f
    @user-dr3fj3te1f2 ай бұрын

    Klasa światowa

  • @danielruszaa4219
    @danielruszaa42192 ай бұрын

    Rozumiem, że elektron wędruje, a w jaki sposób dziura może wędrować? Fizycznie przecież jej nie ma, to tak jakby "nic" wędrowało. Może mi ktoś to wytłumaczyć? Moment 5:10 na filmiku

  • @wiktor5054
    @wiktor50542 ай бұрын

    Wcześniej miałeś wytłumaczone. Moment 2:06. Dziura wędruje przyciągając elektron z sąsiedniego atomu.

  • @PinkeySuavo
    @PinkeySuavo2 ай бұрын

    Ile to trwało?

  • @PinkeySuavo
    @PinkeySuavo2 ай бұрын

    Czyli tak w skrócie... To nikt właściwie nie wie czym dokładnie jest spin i o huy z tym chodzi. Jedynie wiemy jak to się zachowuje w przypadku eksperymentów. Ale ostatecznie to nie ma sensu?

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz2 ай бұрын

    No to fakt. Nikt nie rozumie skąd się bierze spin, choć jest obserwowany. Ja osobiście skłaniam się mu hipotezie że prędkości nadświetlne istnieją i że obrót cząsteczki może przekraczać prędkość światła i co za tym idzie nie może zwolnić do prędkości podświetlnej bo zabrania tego szczegolna teoria względności. Po drugie żeby zmienił się kierunek spinu cząsteczka musi się obrócić nie o 180 stopni jakbyśmy się spodziewali tylko o 360 stopni. Żeby znów uzyskać ten sam kierunek spinu obrót musi nastąpić o 720 stopni. To tak wygląda jakby to wirowanie odbywało się w dwóch płaszczyznach i to by też tłumaczyło wynik eksperymentu z kolejnymi magnesami jak w filmie.

  • @PinkeySuavo
    @PinkeySuavo2 ай бұрын

    czego uzyles do animacji w 4:33?

  • @Alissa87X
    @Alissa87X3 ай бұрын

    Fajny film, widać że starasz się wszystko jak najdokładniej wytłumaczyć🙂 łapka👍

  • @Szymon51015
    @Szymon510153 ай бұрын

    Mega pomocny i ciekawy film :)

  • @WalentyRosinski-ek3kw
    @WalentyRosinski-ek3kw3 ай бұрын

    Podstawą teorii wzgłędności jest stała prędkość światła w próżni. Jest to bardzo słaba podstawa, ponieważ prędkość światła jest różna w różnych ośrodkach. Jednocześnie uznano że czas ulega zmianie w zależności od prędkości. Jest to też błędne założenie, ponieważ to co widzi obserwator nie ma wpływu na zdarzenie, które wystąpiło wcześniej. Nie ma również wpływu na kolejność zdarzeń, ani na cofanie czasu. Czas wynika z kolejności zdarzeń i tego nikt nie zmieni, ani zmienna prędkość światła, ani teoria względności.

  • @GregorySeko
    @GregorySeko10 күн бұрын

    tylko ze ludzie zapomnieli ze swiatlo to informacja.... bo tylko tego zrodla uzywaja do transportu informacji....

  • @GregorySeko
    @GregorySeko10 күн бұрын

    wiec cala teoria wzglednosci to teoria o przplywie informacji w prozni xD

  • @WalentyRosinski-ek3kw
    @WalentyRosinski-ek3kw3 ай бұрын

    Upływ czasu wynika z kolejności zdarzeń, której nikt nie jest w stanie zmienić, nawet porusznie się z prędkością światła. To że obserwator widzi spowolnienie nie oznacza zmiany upływu czasu, czyli zmiany kolejności zdarzeń. Czym innym jest pomiar czasu przyrządami, a czym innym jest rzeczywisty upływ czasu . Wiele 100%-towych teorii okazało się, że były błędne.

  • @Jan-mr9gz
    @Jan-mr9gz3 ай бұрын

    Prędkość kolejności zdarzeń w układzie, może się zmieniać w stosunku do prędkości kolejności zdarzeń w innym układzie. Wiele teorii autora filmu jest trafna.

  • @TomaszKorzeniowskiKalisz
    @TomaszKorzeniowskiKalisz3 ай бұрын

    Prosto i konkretnie bez zbędnego yotuberskiego bełkotu. Brawo!

  • @TomaszKorzeniowskiKalisz
    @TomaszKorzeniowskiKalisz3 ай бұрын

    Świetna prezentacja, znalazłem Pana kanał ponieważ wczoraj wygrzebałem stary analogowy generator i połączyłem go z cyfrowym oscyloskopem…. I zaczęła się zabawa :)

  • @TomaszKorzeniowskiKalisz
    @TomaszKorzeniowskiKalisz3 ай бұрын

    Bardzo ciekawie przedstawione zagadnienie, szczególnie z muzyką 😮. Nie zdawałem sobie z tego sprawy. Doświadczenie z generatorami miałem w szkole w późnych latach 70. :)

  • @problemiarz
    @problemiarz4 ай бұрын

    Dlaczego po szkole średniej jesteśmy debilami, którzy nic nie wiedzą o taczającej nas rzeczywistości...? Dlaczego wiedza użyteczna jest blokowana przez system edukacji, czyli indoktrynacji...?

  • @tomeksz7203
    @tomeksz72034 ай бұрын

    3:29 a czemu światło niby porusza się na ukos?

  • @wyngaal28
    @wyngaal284 ай бұрын

    Źródło światła emituje promienie w różnych kierunkach. Ja wziąłem pi uwagę ten promień, który trafił do detektora - a w jednym z układów odniesienia on poruszał się właśnie skośnie.

  • @tomeksz7203
    @tomeksz72034 ай бұрын

    @@wyngaal28 Czyli obserwator z rakiety i obserwator z ziemi widzą inny promień światła? Bo gość na rakiecie widzi prosty a gość na rakiecie widzi skośny.

  • @wyngaal28
    @wyngaal284 ай бұрын

    @@tomeksz7203 Widzą ten sam, ale jeden widzi go jako prosty, a drugi jako skośny

  • @tomeksz7203
    @tomeksz72034 ай бұрын

    @@wyngaal28 A jak to możliwe???

  • @barbar223
    @barbar2234 ай бұрын

    Kanał dla tych, którzy jeż trochę wiedzą w dość szerokim zakresie ( czytaj - ciekawych świata laików :D ) ale chcieliby to wszystko spakować w skondensowaną formę krótkich filmików,bez zbędnego pitolenia, słowem KONKRET. Dla mnie bomba. Trzymam kciuki za rozwój i pozdrawiam.

  • @swojak.a
    @swojak.a4 ай бұрын

    bardzo fajny klip. jaki software został do tego użyty?

  • @andrzej7251
    @andrzej72514 ай бұрын

    Schodki wykresu dystrybuanty rozkładu dyskretnego nie są połączone pionowymi odcinkami!

  • @andrevonk5884
    @andrevonk58844 ай бұрын

    Swietny edukacyjny program a nie pierdoly z yt

  • @jaroslawfilipiuk1494
    @jaroslawfilipiuk14944 ай бұрын

    Super materiał. Dzięki.

  • @plasid2
    @plasid24 ай бұрын

    Wielkie dzięki za to wyjaśnienie ale moim marzeniem jest żeby ktoś zrobił animację 3D tego

  • @ianmoore5502
    @ianmoore55024 ай бұрын

    Sus in ant

  • @patrykrobakiewicz9253
    @patrykrobakiewicz92535 ай бұрын

    Głupoty

  • @radosny4056
    @radosny40565 ай бұрын

    Jest ciemno, oświetlamy trawę swiatłem pozbawionym długości odpowiedniej za zieleń. Jakiego koloru bedzie trawa?

  • @Jan-mr9gz
    @Jan-mr9gz5 ай бұрын

    Bzdura, jakie doświadczenia?! Nigdy nie przeprowadzono badania prędkości światła w jedną stronę. Zmierzono w tą i zpowrotem. Te prędkości zawsze się uśrednią. Przestańcie zatrzymywać fizykę na epoce kamienia łupanego- (teorii Einsteina).

  • @WalentyRosinski-ek3kw
    @WalentyRosinski-ek3kw3 ай бұрын

    Prędkość światła to 3x 10⁸ m/sek, a detektor liczący z częstotlwościa 10 Gh czyli 10¹⁰/sek, ustawiony w odległości 1 m od źródła światła policzy do 33 zanim do niego dotrze światło.

  • @Jan-mr9gz
    @Jan-mr9gz3 ай бұрын

    @@WalentyRosinski-ek3kw co ma detektor do kierunku. Tu nie chodzi o to czy dobrze policzył, tylko o to że jeszcze nigdy nie zmierzono prędkości światła w jedną stronę. Zawsze mierzono do zwierciadła i po odbiciu powrót do detektora. Przy poruszaniu się ziemi wraz z zdetektorem i zwierciadłem, nigdy nie stwierdzimy czy ziemia się porusza względem eteru. Prędkość zawsze się uśredni, niezależnie w którym kierunku ustawisz detektor.

  • @filma-rezka
    @filma-rezka5 ай бұрын

    лучший я бы на те женился

  • @antonmamut402
    @antonmamut4025 ай бұрын

    A to nie jest tak ze poziom fermiego nie moze leżeć na paśmie wzbronionym? Bo to treoche dziwne skoro określa pan poziom fermiego jako jakis najwyższy mozliwy dla danego materialu poziom energetyczny a umieszcza go w obszarze gdzie nie ma możliwości zajecia poziomu energetycznego

  • @Maciu_Pikciu
    @Maciu_Pikciu5 ай бұрын

    Niespodziewałem się że taki malutki kanał tak dobrze będzie tłumaczyć , dzięki ❤

  • @DrGreen2015
    @DrGreen20155 ай бұрын

    I wonder what would happen if you did something like this, but on a hyperbolic or spherical surface

  • @konradkalbarczyk614
    @konradkalbarczyk6145 ай бұрын

    0:41 Wydaje mi się, że funkcja zmiennej losowej przypisuje zdarzeniom ich prawdopodobieństwo, a nie wartość samego zdarzenia. Czy mógłbyś się do tego odnieść?:)

  • @Tabu11211
    @Tabu112115 ай бұрын

    Very cool visualization!