Inteligencja i sukces życiowy - Całe ciało w łzach - Kompozyty na Księżyc | Czytamy naturę

Ғылым және технология

W 159. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:
1) 01:00 badaniach nad mikropęcherzykami, które są obecne w łzach, a stanowią chemiczną esencję całego ciała;
2) 07:49 nowym dodatku do kompozytów polimerowych, które stosuje się w przemyśle kosmicznym;
3) 13:31 zależności inteligencja-powodzenie życiowe: wcale nie jest tak oczywista, jak by można pomyśleć.
Źródła:
1) Hu, L., Liu, X., Zheng, Q., Chen, W., Xu, H., Li, H., ... & Liu, F. (2023). Interaction network of extracellular vesicles building universal analysis via eye tears: iNEBULA. Science Advances, 9(11), eadg1137. www.science.org/doi/10.1126/s...
2) Delkowski, M., Smith, C. T., Anguita, J. V., & Silva, S. R. P. (2023). Radiation and electrostatic resistance for ultra-stable polymer composites reinforced with carbon fibers. Science advances, 9(11), eadd6947. www.science.org/doi/10.1126/s...
3) Keuschnigg, M., van de Rijt, A., & Bol, T. (2023). The plateauing of cognitive ability among top earners. European Sociological Review, jcac076. academic.oup.com/esr/advance-...
01:00 Całe ciało w łzach
07:49 Kompozyty na Księżyc
13:31 Inteligencja i sukces życiowy
Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Пікірлер: 210

  • @kryptusaltonius
    @kryptusaltonius Жыл бұрын

    Człowiek nieprzeciętnie inteligentny może być tak głodny poznawania i przekazywania wiedzy, że zamiast siedzieć na rynkach finansowych i pić kawkę licząc pieniądze, to siedzi na krakowskim Rynku opowiadając naukowe historyjki i pije kawkę licząc lajki.

  • @jacekswiech530

    @jacekswiech530

    Жыл бұрын

    😂

  • @S....

    @S....

    Жыл бұрын

    ...zarabiając jednocześmie na tych lajkach, książkach itp..

  • @uzytkownikzero
    @uzytkownikzero Жыл бұрын

    "Czytamy Naturę" to super cykl!!!

  • @LukaszLamza

    @LukaszLamza

    Жыл бұрын

    Też mam do niego słabość. ;)

  • @Klasyczny_Introwertyk

    @Klasyczny_Introwertyk

    Жыл бұрын

    Nie musisz nas przekonywać 🙂.

  • @monikat2327
    @monikat2327 Жыл бұрын

    "Wszystkie organy człowieka komunikują się ze sobą" Szkoda, że lekarze różnych specjalności nie komunikują się ze sobą.

  • @beabea5985

    @beabea5985

    Жыл бұрын

    Szkoda, że nie mają na to czasu, zasobów finansowych, i wreszcie nie są programistami, którzy powinni stworzyć zunifikowany system obsługi opieki zdrowotnej w Polsce, dzięki czemu możnaby zminimalizować błędy w dobraniu leczenia wynikające w ogromnej części z tego, iż pacjenci na ogół nie wiedzą, na co chorują, jakie leki przyjmują, od kiedy, u jakiego lekarza byli, z jakiego powodu i kiedy, a także jaką mają obciążenia rodzinne. A wiedza o tym jest obowiązkiem pacjenta, popisowo przez większość olewanym 🙂 Jak również skończyłoby się wymuszanie leków, w tym benzodiazepin - istna plaga w naszym kraju. Niestety, lekarz na NFZ jeszcze w międzyczasie badania, wywiadu, dobierania rozpoznania i leczenia, musi się jeszcze wybronić w dokumentacji przed prokuratorem (bo nie zapytał pacjenta z bólem paznokcia o objawy udaru), wypełnić dziesięć druków i określić refundację preparatów, jeżeli jakiekolwiek przepisał. Często wychodzi się z tej (niebezpiecznej, powodującej zgon o 10 lat wcześniej niż pozostałe zawody, ciężkiej do zdobycia i wypalającej psychicznie i naruszającej na ciągłe choroby) pracy o wiele godzin później, bo się chce pomóc drugiemu człowiekowi nawet kosztem własnego zdrowia i czasu. Więc troszkę pokory, bo utknęłaś w paradoksie Dunninga-Krügera, i nie zdajesz sobie sprawy o tym, jak mało wiesz o tym, co mówisz, oraz z czego to wynika 🙂 Argument "no to zmień pracę, skoro jest Ci źle" - zbijam od razu - nie tylko przestałem być lekarzem, ale namówiłem do tego kilka innych osób, toteż jesteście biedniejsi o 4 pediatrów, którzy teraz bezstresowo piją kawkę w IT 😁 Właśnie przez słuchanie takiej niewdzięcznej paplaniny jak Twoja, część z nas odchodzi z zawodu, pomyśl o tym następnym razem kiedy stoisz 3 godzinę u lekarza w kolejce albo wzywasz karetkę i operator odpowiada, że w okolicy nie ma wolnych.

  • @gbokota

    @gbokota

    Жыл бұрын

    Szkoda, że lekarz który chce się komunikować będzie oceniany negatywnie. Bo zużyje za dużo czasu na wizytę.

  • @chemianapiatke3057

    @chemianapiatke3057

    Жыл бұрын

    ​@@beabea5985 nie potrzeba wcale specjalnych systemów informatycznych. Wizyta wygląda obecnie tak, że jeśli mówię co mi dolega z innych specjalności, to lekarz mówi, że on się tym nie zajmuje, że mam się słuchać tamtych zaleceń. Żadnego przewidywania, że leki oddziałują na cały organizm, a nie na 1 uklad.

  • @tomaszw3735

    @tomaszw3735

    Жыл бұрын

    @@chemianapiatke3057 albo lepie. Mówisz co Ci dolega, co podejrzewasz bo przeczutałeś kilka książek odnośnie tematu i że trzeba na dalsze badania, a lekarz Ci mowi, że nie ma podstaw i przepisuje jakiś lek z zaleceniem, że brać 2 tygodnie, a jak nic nie da to przyjśc i przypisze inny XD

  • @maciejklimowski3385
    @maciejklimowski3385 Жыл бұрын

    15:45 Z tego co się orientuję to w Szwecji, to ile kto zarabia jest dostępne publicznie. Można zeznanie podatkowe sprawdzić dowolnej osoby, tylko wtedy ta osoba dostanie informację, kto chciał to sprawdzić

  • @LukaszLamza

    @LukaszLamza

    Жыл бұрын

    Hm, to by było nawet ciekawe. Poszukałem chwilkę i nie znalazłem potwierdzenia tego - dałbyś radę coś podrzucić?

  • @marcinu10

    @marcinu10

    Жыл бұрын

    @@LukaszLamza W Norwegii jest możliwość sprawdzenia dochodów sprzed dwóch lat. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to mogę Ci pokazać jak to działa.

  • @maciejklimowski3385

    @maciejklimowski3385

    Жыл бұрын

    @@LukaszLamza Wpisałem w google: "w szwecji zarobki dostepne publicznie", nie mogę wrzucić linka, bo youtube od razu usuwa komentarz

  • @maciejklimowski3385

    @maciejklimowski3385

    Жыл бұрын

    Tutaj strona gdzie można wyszukiwać osoby i ich zarobki: ratsit(kropka)se(ukośnik)sok(ukośnik)person Można w wyszukiwarkę wpisać tam na przykład swoją datę urodzenia w formacie yyyyMMdd

  • @LukaszLamza

    @LukaszLamza

    Жыл бұрын

    @@marcinu10 Dzięki, ciekawe to. Poszukam!

  • @czeslawtyson
    @czeslawtyson Жыл бұрын

    Inteligencja i sukces życiowy - warto zaznaczyć, że to dotyczy tylko Szwecji, gdzie jest jawność zarobków (pewnie dlatego mieli dane) i nacisk na mały rozstrzał przychodów - w Polsce, Chinach czy Argentynie ten rozkład może być zupełnie inny ;)

  • @PaweBogusaw

    @PaweBogusaw

    Жыл бұрын

    Też tak myślę.

  • @johnc8439

    @johnc8439

    Жыл бұрын

    wezmy takiego blaszczaka lub kaczynskiego. drugi dobry do rzadzenia partia podleglych, pierwszy min obrony to sietny przyklad na szykujacego do objecia fotela szefa, wystarczajacoi inteligentny by nie spieszyc sie na schede i wystarczajaco glupi aby kupowac wszystko z polki i kupuje bez planu.

  • @MrKamikadze0770
    @MrKamikadze0770 Жыл бұрын

    Anomalie na początku wykresu mogą być spowodowane ingerencjami socjalnymi państwa, np. Zasiłki, minimalna krajowa itp. Zaś anomalie na szczycie mogą być spowodowane przez polityków, korupcję i być może dziedziczeniem majątku.

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    Жыл бұрын

    W punkt.

  • @omeleq

    @omeleq

    Жыл бұрын

    Nie wydaje się.

  • @ma6tek

    @ma6tek

    Жыл бұрын

    U szczytu może tez być wpływ chęci posiadania wygodniejszej/mniej obciążającej pracy przez osoby bardziej inteligentne lub kwestia średnich zarobków w konkretnej branży (np lekarz mimo ze statystycznie pewnie bardziej inteligentny może zarabiać mniej niż polityk/aktor)

  • @gbokota

    @gbokota

    Жыл бұрын

    Na początku masz takie zawody jak szambonurek, śmiwciarz które są mało prestiżowe ale niezbędne do działania społeczeństwa, więc muszą oferować wyższe place.

  • @zj7498

    @zj7498

    7 ай бұрын

    @@gbokota Mylisz się, na początku masz "Szlachta nie pracuje" i "Matka na pełen etat" Do zawodów które wymieniłeś potrzeba kwalifikacji. Do tego co znalazłem na FB wystarczy macica i niedobór szarych komórek macerowanych w alkoholu. BTW: widziałeś Idiokrację?

  • @flepix
    @flepix Жыл бұрын

    Jak wspaniale, nowy odcineczek wleciał :)

  • @WildTourist
    @WildTourist Жыл бұрын

    Perfect timing. Akurat wsiadam do samochodu i kilkadziesiat km przede mną i mialem wygrzebywac cos z Waszego archiwum. W ciemno lapka. Dzieki za to co robicie.

  • @warchlak8809
    @warchlak8809 Жыл бұрын

    22:35 Ja mam taką teorię, że żeby być ultra bogatym, trzeba w pewnym momencie zaryzykować spory majątek, a żeby to zrobić trzeba być ryzykantem, mieć większą tolerancję na ryzyko, a statystycznie bardziej ryzykowne decyzje podejmują osoby mniej inteligentne. Też można jakąś korelacje stworzyć z zachłannością, że osoby najbardziej bogate, mogą być z reguły zachłanne, z kolei to może oznaczać że nie są to osoby najbardziej inteligentne

  • @dyro2055
    @dyro2055 Жыл бұрын

    22:35 apropo tego wątku, tak mi się skojażył tekst który gdzieś kiedyś przeczytałem i aż sobie go zapisałem. "W systemie wygrywają sprytni, cwani i zdeterminowani (tzw. ambitni) napędzani własnymi kompleksami, a nie inteligentni. Inteligentni widzą po prostu, że odbywa się wyścig szczurów, a nagroda za wygraną jest iluzoryczna. A ile trzeba narobić się łokciami, ile świń podłożyć, ile razy złamać własne zasady (o ile się je ma), kłamać prosto w oczy itd. itp.Więc pędźcie na złamanie karku, ja sobie postoję." Z wiekiem widze siłe tego zdania, a po wysłuchaniu Pańskiego materiału skojażenie nasunęło się samo :D Pozdrawiam!

  • @jacekswiech530
    @jacekswiech530 Жыл бұрын

    Dosyć inteligentni ludzie są prezesami, a ci superinteligentni są ich pracownikami więc zarabiaja mniej niż prezesi. Ale mają satysfakcję, że coś tworzą, a prezesi mają tylko satysfakcję finansową.

  • @pietrekt.807
    @pietrekt.807 Жыл бұрын

    Siadamy i czytamy ...uslyszalem leżąc i słuchając.

  • @wojciechwilk2535
    @wojciechwilk2535 Жыл бұрын

    Świetny prelegent:) Pierwszy raz słucham i naprawdę szacunek za umiejętność przemawiania do publiczności i biegłość w operowania argumentami.

  • @GraczPierwszy
    @GraczPierwszy10 ай бұрын

    cyfryzacja i sztuczna inteligencja ma potencjał, działajcie dalej

  • @stanislev
    @stanislev Жыл бұрын

    Ciekawa osobowość wraz z talentem aktorskim. Nowinki, których przystępne omówienie, wymaga wysokiej inteligencji. Dziękujemy.

  • @mateuszrzepecki7302
    @mateuszrzepecki7302 Жыл бұрын

    O ile dobrze pamiętam, wysoka inteligencja koreluje z pewnymi "problemami" psychicznymi - większa skłonność do zaburzeń itp, więc może to w tym kierunku. Poza tym jeśli ktoś bardzo wykorzystuje swoją inteligencję i rozwija się naukowo itd. ma mniej czasu by rozwinąć cechy np. społeczne, które są bardzo potrzebne w biznesie. Bardzo chciałbym zobaczyć jakieś badanie, które próbowałoby to odgadnąć.

  • @prejas333

    @prejas333

    Жыл бұрын

    W tym momencie niejako zaprzeczyłeś tym badaniom. Według tego co napisałeś, osoby bardziej inteligentne są zbyt zajęte by zarabiać więcej, natomiast wykres pokazuje to jasno i wyraźnie, że zarabiasz tym więcej im jesteś bardziej "inteligentny". Problem stanowi tylko ten ostatni bądź ostatnie dwa percentyle, co nie znaczy, że ludzie tam są głupi i mają szczęście, statystycznie mieli nieco niższy wynik w testach, ale zarabiają dużo więcej niż rówieśnicy z wyższym wynikiem. To mogą być równie dobrze różnice punktu lub dwóch w testach.

  • @mateuszrzepecki7302

    @mateuszrzepecki7302

    Жыл бұрын

    @@prejas333 Oczywiście, że ludzie najlepiej zarabiający według tego badania są także bardzo inteligentni (chociaż wątpię by te testy były w stanie wykrywać geniuszy). Ja skłaniam się po prostu wobec tezy, że wśród absolutnie najinteligentniejszych osób jest nadreprezentacja osób z pewnymi problemami i/lub nie będącymi tak zainteresowanymi zdobywaniem pieniędzy jak ludzie odrobinę mniej inteligentni. Można sobie pomyśleć o znanych osobach, które uważamy za absolutnie niesamowicie inteligentnych jak Einstain, Curie, czy nawet Magnus Carlsen i nie są to osoby nawet w procencie tak zamożna jak Musk czy Bezos. Chociaż te badanie oczywiście, że nie obejmowało żadnego z nich i jedynie można przypuszczać pewne prawidłowości na jego bazie.

  • @Skolioxyfos

    @Skolioxyfos

    Жыл бұрын

    @@mateuszrzepecki7302 A może ludzi naprawdę inteligentni wpadli na coś, co zwykłemu śmiertelnikowi nawet nie przyjdzie do głowy - że pieniądze nie są najważniejsze (przynajmniej w momencie jak się ma ich taka ilość by prowadzić wygodne życie), wszyscy znają Einsteina a czy ktoś wie, kim byli np 3 najbogatsi ludzie żyjący w tamtym okresie?

  • @mateuszrzepecki7302

    @mateuszrzepecki7302

    Жыл бұрын

    ​@@Skolioxyfos Oczywiście, że tak. Pewnie motywacja też jest bardzo ważnym czynikiem tutaj, zgadzam się.

  • @ukaszbartodziejski3662
    @ukaszbartodziejski3662 Жыл бұрын

    "Ciało ludzkie to bardzo skomplikowany system informowania siebie nawzajem o tym " co słychać?" " -

  • @liamkaloy
    @liamkaloy Жыл бұрын

    Moc statsystyczna extremów jest faktycznie mała. Z drugiej strony jeszcze nie pracowałem w firmie, w krórej CEO przewyższał by inteligencją swoich najlepszych pracowników np. doktorów matematyki czy inzynierii oprogramowania z R&D, którzy zarabiją skromną część wynagordzenia CEO. Więc zdecydowanie zdarzają się "szeregowcy" z wybitną inteligencją lecz tylko wysoką pensją. Cześciowo można to wytłyumaczyć byc moze efektem Grigorij Perelman'a. Ludzie naprawdę inteligenti poprostu celują wyżej.

  • @x64Joxer
    @x64Joxer Жыл бұрын

    dzięki

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Жыл бұрын

    Mamy w języku polskim określenie pokrewne do inteligencji: bystry. I dobrze. Pozdrawiam.

  • @acojapacze

    @acojapacze

    Жыл бұрын

    Brawo Krystyna - to świetna uwaga.

  • @Aga-xu2qc

    @Aga-xu2qc

    Жыл бұрын

    Jeszcze trochę dalej są: obrotny i zaradny ;)

  • @panikrystyna1

    @panikrystyna1

    Жыл бұрын

    @@Aga-xu2qc 😀😀😀

  • @michallaskowski5147
    @michallaskowski5147 Жыл бұрын

    P.Łukaszu , to teraz życzę milionów na rachunku bankowym , bo to genialny pomysł z cyklem "czytamy naturę", wiec intel.. nie brakuje , może faktycznie chodzi o czynnik nie do przewidzenia "szczęście" - badał ktoś to kiedyś ? ... może pomysł na następny odcinek ? :) pozdrawiam

  • @Celjusz_Juzar
    @Celjusz_Juzar Жыл бұрын

    Super ❤

  • @zofiaagnieszkabiernacka826
    @zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын

    Szef wielkiej korporacji ugodowy - obśmiałam się jak fretka😅 chociaż jak pomyślę o Xi, to pewnie takim właśnie chciałby, aby inni go widzieli. ( może być, że przedawkowałam Bartosiaka).

  • @johnc8439
    @johnc8439 Жыл бұрын

    szczescie i przebojowosc, pewnosc siebie mimo porazek itd.

  • @leszeksmyrskineos3668
    @leszeksmyrskineos3668 Жыл бұрын

    Warto odróżnić inteligencję od sprytu, tedy wyjdą dokładniejsze dane. Pozdrawiam.

  • @theAmazinglyRandy
    @theAmazinglyRandy Жыл бұрын

    bardzo interesujące wyniki ostatniego badania, ciężko wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski więc też idę dumać, pozdrawiam

  • @antysynteza777

    @antysynteza777

    Жыл бұрын

    Dla mnie to oczywiste, ale może się mylę. Po prostu pewien procent ludzi, którzy odnieśli sukces, to psychopaci, a z drugiej strony jest też odsetek jednostek na tyle inteligentnych, że mniej im zależy na sytuacji materialnej, a bardziej na szczęśliwym życiu i rzucają wszystko i zajmują się uprawą i rzeźbieniem w ogórkach na jakimś zadupiu.

  • @acojapacze

    @acojapacze

    Жыл бұрын

    Wnioski nie mogą być ,,konstruktywne" i dlatego ich nie zamieszczono, bo ich nie ma. Konstruktywność jest ostoją wnioskowania, czyli - schemat w danych okolicznościach można przenieść, zastosować, zaaplikować, wdrożyć itp., jednak w omawianych badaniach nic takiego się nie wyłoniło. Dlaczego (?) - ponieważ o finale przesądzają... układy, mnóstwo zmiennych - przynależnoś do kasty, umowa lub zmowa oraz edukacja, informacja i propaganda i ich modulacyjny wpływ na zbiorowe reakcje itp., czyli... POLITYKA - interesy na szczycie, którego przeskoczyć się już nie da, a pozycję chciałoby się zachować. Stary temat.

  • @tomaszkrawczyk6146
    @tomaszkrawczyk6146 Жыл бұрын

    ludzie zdolni są leniwi, mniej zdolni mogą być pracowici i przez to mieć lepsze zarobki.

  • @janektraczyk905
    @janektraczyk905 Жыл бұрын

    Zajebisty odcinek ! 🙏

  • @katg-ka645
    @katg-ka645 Жыл бұрын

    Moja hipoteza do ostatniego badania : skrajna inteligencja może utrudniać relacje społeczne , co może powodować problemy z osiaganiem stanowisk kierowniczych/ zarządczych, natomiast ludzie z bardzo niską inteligencją, mogą na przykład wykonywać mało prestiżowe, ale dobrze płatne , bo niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa funkcje.

  • @Sobkow07
    @Sobkow07 Жыл бұрын

    Informacje o zarobkach dostępne są dla każdego w szwedzkim Urzędzie Podatkowym, gdyż zeznanie podatkowe jest dokumentem jawnym.

  • @alealicja1
    @alealicja1 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawe informacje. Jednak niezgadzam się o do związku inteligencji z bogactwem - przypadek Tesli i członkow gangu rządzącego naszym państwem.

  • @TateKeke
    @TateKeke Жыл бұрын

    "Latarnia mi spadła na nanotechnologicznie polimerowo-kosmicznego osła, którym rozwoziłem marchewki na targ."

  • @rainbowgirl4795
    @rainbowgirl4795 Жыл бұрын

    Dobrze że mówisz o przypadku...synchroniczność jest wielka.myślę ze na szczycie tj.Musk powoli kończy sie imaginacja i rola przypadku.

  • @belamortadela
    @belamortadela Жыл бұрын

    Stary juz ze mnie chlop, a czekam na kazdy odcinek jak dziecko na zabawkę

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski Жыл бұрын

    20:30 proste jest wyjaśnienie tego w statystyce czemu najbogatsi z pierwszego centyla są trochę głupsi od tych z 4 centyla. Skoro osoby stały się bardzo bogate to musiały być bardzo inteligentne, ale aby być w grupie najbogatszych to trzeba zaczynać też w dobrym domu gdzie rodzice się dorobili czyli byli inteligentni, i zachodzi tutaj zjawisko powrotu do średniej potomkowie tych ludzi też są inteligentni ale nie są już turbo inteligentni jak ich rodzice którym się poszeczęściło. Pomnożyć majątek 200 milionów na 800 milionów jest łatwiej niż z miliona na 200 milionów dojść. Z KZread też to może zachodzić syn Łukasza Lamży będzie miał więcej widzów na swoim kanale KZread niż jego rówieśników który jest nawet inteligentniejszy.

  • @marekmareckionline8493

    @marekmareckionline8493

    Жыл бұрын

    nie ma tu żadnej gwarancji, popatrz na synow Michaela Jordana, mieli duży potencjał i się nie udało - często dzieci roztrwaniają majątek swoich rodziców, a nie go pomnażają

  • @andrzejwodynski

    @andrzejwodynski

    Жыл бұрын

    @@marekmareckionline8493 dlatego dotyczy to pierwszego centyla a nie połowy ludzi. Wiadomo że wszyscy mają rodziców i ludzie istnieją od dwóch milionów lat, więc gdyby co roku każdy nasz przodek odkładał złotówkę to każdy miałby teraz 2 miliony złotych na start.

  • @Ciekawosc

    @Ciekawosc

    Жыл бұрын

    @@marekmareckionline8493 sa nawet badania (i o ile pamiec mnie nie myli, to byly kiedys przytaczane na tym kanale), ze duzy majatek wypracowany w 1 pokoleniu jest stopniowo roztrwaniany i znika w 3-4 pokoleniu

  • @zubrbydle7448
    @zubrbydle7448 Жыл бұрын

    Dla mnie ciekawy jest scenariusz najsłabiej zarabiających. Bo tutaj zakres odwrócenia trendu sięga 50%.

  • @QoTheGreat
    @QoTheGreat Жыл бұрын

    Myślę, że przy tym 1 procencie najlepiej zarabiających inteligencja jest ukierunkowana na daną specjalność w której pracują i ogólne testy już tego nie wyłapują. Poprostu w innych dziedzinach są głupsi, bo nikt nie jest aflą i omegą. Serwisanci komputerowi jeżdżący po firmach wiedzą o co chodzi, jakie kwiatki im się zdarza naprawiać.

  • @edwardtalkowski7439
    @edwardtalkowski74396 ай бұрын

    Marnujemy inteligentnych przez ich glodzenie, marne wyksztalcrnie , nepotyzm i politykę demokracji i mediów ktora promuje krzykaczy i kłamców 😢 A wyksztalcenie niektórym szkodzi tj. Zostaje mgr od niczego i nie chcę dobrze platnej roboty się wstydzi że za prosta dla mgr😢

  • @ukasz6310
    @ukasz6310 Жыл бұрын

    Co jeśli do najwyższych stanowisk w społeczeństwie - zarówno pod względem finansowym jak i prestiżu, managerów wysokiego szczebla, lekarzy, prawników, inżynierów pchają się ludzie o najwyższej inteligencji (albo pchają się wszyscy, ale zostają ci najitenligentniejsi). Ale żeby zostać np. przedsiębiorcą który zarabia miliony, to niekoniecznie superinteligencja tam pomaga, a umiejętności społeczne, przypadek itd. Tak więc szukając najlepiej opłacanych etatowców i frelancerów, lądujemy w najiteligentniejszej grupie. A dalej? To już przypadek, i skille niekoniecznie powiązane z inteligencją.

  • @ubezpieczeniatonudy
    @ubezpieczeniatonudy Жыл бұрын

    15:45 nie musieli się do tego "dorwać" w Szwecji i Norwegii zarobki są całkowicie jawne. Każdy może bez żadnego problemu dowiedzieć się ile zarabia jego sąsiad. Rozliczenia z fiskusem wszystkich podatników są po prostu dostępne publicznie. Wystarczy odwiedzić odpowiednią stronę internetową lub zadzwonić do urzędu skarbowego, by dowiedzieć się, ile w minionym roku zarobił dowolny inny Szwed czy Norweg

  • @cieciurka1
    @cieciurka1 Жыл бұрын

    Spróbuj data visualisation, mówiąc ciągiem czasami można się zgubić. Ppodsumowywanie informacji słownej może być przydatne.

  • @jolantarak3046
    @jolantarak3046 Жыл бұрын

    Witaj kosmito !!!!!!

  • @MH-vx1fo
    @MH-vx1fo Жыл бұрын

    Co do informacji o dochodach to na ile kojarzę w Skandynawii są jawne i możesz sprawdzić ile zarabia np.sąsiad.

  • @meduzowy6418
    @meduzowy6418 Жыл бұрын

    Do 3 części filmu Wytłumaczeniem, dlaczego jest ta górka, a później spadek dla mnie jest jedno słowo "przedsiębiorca" W górce znajdują się ludzie, którzy pełnią najtrudniejsze do opanowania zawody - kierownik szpitala, główny sędzia, natomiast spadek jest związany z tym, że są tam przedsiębiorcy, którzy nie bazują tyle na inteligencji, co na doświadczeniu i pogoni za celem, nie głowiąc się tyle i nie przekombinowując

  • @krzysztof4994
    @krzysztof4994 Жыл бұрын

    Mam kontakt z bardzo bogatymi ludźmi w centrum Warszawy. To jakby nie mam wątpliwości dlaczego w pewnym momencie zaczyna pojawiać się tendencja spadkowa. Tyle co się nasłuchałem, że nawet mają ludzi od tego żeby ich ubierali, przeszli tyle zabiegów poprawiających wygląd ...

  • @robojb17
    @robojb17 Жыл бұрын

    Ostatnie badanie ciekawe, szczególnie, że próbowano zmierzyć coś co jest niemierzalne, w matematyczny sposób.

  • @andrzejwodynski

    @andrzejwodynski

    Жыл бұрын

    Skoro zmierzyli to jest to mierzalne.

  • @DanielUr-be8ng
    @DanielUr-be8ng Жыл бұрын

    a wczoraj i przedwczoraj opłakłem sie bardzono ciekawe bo pierwszy raz od 5 lat.. dziwny zbieg okolicznosci

  • @azarak34
    @azarak34 Жыл бұрын

    Co do dołu w zarobkach w temacie trzecim: można pomyśleć o tym jak działa socjal w danym kraju (np. renta na b. niskie IQ; pierwszeństwo w pomocy pracowników socjalnych (większa opieka poza finansowa)) oraz sama kwestia pensji minimalnej i chęci utrzymania pracy (anegdotycznie znam przypadki gdzie pewne bardzo powtarzalne prace są wykonywane chętniej przez ludzi o bardzo małych zdolnościach poznawczych, bo dla nich te prace się nie nudzą).

  • @Edixonedi
    @Edixonedi Жыл бұрын

    Witaj dobry człowieku. Ad. 1. Dwa, trzy lata temu przyszedł mi do głowy pomysł na super-szybki multitest narkotykowy oparty na płynie łzowym. Ad. 2. Coś z ogródka moich zainteresowań (hi-tech w astronautyce). Ad.3. A to nie jest tak że od lat IQ podzielono na: emocjonalne, techniczne, arytmetyczne etc.

  • @tomekpeki
    @tomekpeki Жыл бұрын

    Może Ci najbardziej kumaci na pewnym - i tak już bardzo wysokim - etapie mówią sobie enough, bo rozumieją, że hajs to nie wszystko i już nie gromadzą więcej, tylko skupiają się na rzeczach, które tym odrobinkę mniej kumatym pieniądz przysłonł. A co do lewej strony wykresu to dość humorystycznie, ale czasem można być tak głupim, że sie nie dostrzega problemów i przeciwności, i sie je przypadkiem omija :D

  • @jacekmalinowski9047
    @jacekmalinowski9047 Жыл бұрын

    Inne cechy charakteru. To byla moja pierwsza mysl. Sila przebicia i zdolnosc sprawcza jest wysoko wynagradzana. Odpowiedzialnosc i moznosc podejmowania trudnych decyzji. Mieszkam w szwecji to zgadza sie z tym co obserwuje.

  • @filipflorczak609
    @filipflorczak609 Жыл бұрын

    W Skandynawii dochody sa jawne i publikowane co roku.

  • @zenonpompka
    @zenonpompka Жыл бұрын

    💪

  • @adamganski2012
    @adamganski2012 Жыл бұрын

    👍

  • @arturj3876
    @arturj3876 Жыл бұрын

    Gdy czlowiek cierpi - uczy sie madrosci , gdy sie bawi zyciem - glupieje.

  • @kubacski8454
    @kubacski8454 Жыл бұрын

  • @Mattijjah85
    @Mattijjah85 Жыл бұрын

    hmm - skrajne przypadki "syndromu oszusta" ? Ludzie inteligentni zazwyczaj są świadomi swoich ograniczeń i tego jak - ich zdaniem - mało wiedzą. Więc jeśli dodamy do tego brak wiary w siebie - to prosty przepis na utknięcie na nisko płatnej posadzie...

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista Жыл бұрын

    23:58 A ja wiem, jak to skomentować:) Tu działa efekt Krugera Duninga po części, a po części psychologia. Efekt dlatego, że nieco bardziej inteligentni ludzie mają większe mniemanie o sobie, więc łatwiej jest ich oszukać, bo są skłonniejsi do ryzyka, wierząc, że kto, jak kto, ale oni sobie poradzą. I albo sobie poradzą rzeczywiście i będą w procencie bogatszych, albo ich klapa będzie druzgocąca i popadną w skrajną biedę. A psychologia? Osoba o większej inteligencji jest zbyt dumna na wybór skromnego i mało ambitnego zawodu i w rezultacie zamiast prostej pracy za małe pieniądze, nie ma pracy w ogóle, bo na przysłowiową kasę do Biedronki nie pójdą.

  • @qulithinoren
    @qulithinoren Жыл бұрын

    Odpowiedź jest trywialnie prosta, skrajnie ubodzy są inteligentniejsi, gdyż zauważają, że są dwa sposoby na bycie wolnym, albo być bardzo bogatym i móc kupić wszystko, albo nie mieć nic i być całkowicie wolnym. ;)

  • @mikgandii3897
    @mikgandii3897 Жыл бұрын

    "Opadanie górki" wynika w połowie z losowości próbki, a po części zgaduję, że łatwiej mentalnie jest powierzyć duże środki osobie trochę mniej inteligentnej od siebie, aby móc zachować nad nimi lepszą kontrolę, a nie wspierać swojego inteligentniejszego konkurenta.

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 Жыл бұрын

    Psychopaci za górką hehehe. A ta druga strona, to na tyle inteligentni, żeby "rzucić to wszystko i jechać w Bie(d)szczady".

  • @piotrekpoznanski8422
    @piotrekpoznanski8422 Жыл бұрын

    ja mam w rowerze CFRP :)

  • @TS-rd3gh
    @TS-rd3gh Жыл бұрын

    Pracowitość.

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski Жыл бұрын

    Farm workers to nie są farmerzy a parobki, czy jak to się po polsku nazywa.

  • @HybrydaLudzkichLosow
    @HybrydaLudzkichLosow Жыл бұрын

    Te dane sa jawne. Zarobki w Szwecji

  • @EverynyanSan
    @EverynyanSan Жыл бұрын

    W szwecji kazdy ma wgląd w wydatki swojego sąsiada. Pozwala na to Szwedzkie prawo

  • @inz9807
    @inz9807 Жыл бұрын

    Mi się właśnie wydaje, ze Ci najbardziej inteligentni maja pewne jednak upośledzenia społeczne chcąc nie chcąc, dlatego są bardzo wysoko, ale nie najwyżej, bo jednak większy sukces osiągnie osoba będąca ekspertem i potrafiąca zjednać sobie ludzi, będąca charyzmatyczną itd. Niż potężny mózg, który nie będzie umiał się dogadać

  • @TheCymes

    @TheCymes

    Жыл бұрын

    Piszesz o najlepszych w wyścigu szczurów czyli o cwaniaczkach, którzy się slizgają po plecach innych nie mając skrupułów wykorzytując ich pomysły i przypisując je sobie. Co do inteligentnych zgoda, nie wszyscy potrafią być oportunisami i tak manipulować ludzi, żeby go postawili na piedestale. Pozostały promli lub mniej to ludzie sukcesu. I to nie upośledzenie, to wysokie morale i niechęć do zachowań j/w.

  • @badziewnykanatomasza9456

    @badziewnykanatomasza9456

    Жыл бұрын

    @@TheCymes myślę, że wśród ludzi najbardziej inteligentnych będzie wysoki odsetek osób, którzy będą mieli filozofię życia dzięki której świat mógłby być lepszy :)

  • @TheCymes

    @TheCymes

    Жыл бұрын

    @@badziewnykanatomasza9456 mógłby, ale nie będzie bo rządzi mamona i cwaniactwo. Póki co żadna rewolucja tego nie zmieniła.

  • @badziewnykanatomasza9456

    @badziewnykanatomasza9456

    Жыл бұрын

    @@TheCymes szkoda

  • @inz9807

    @inz9807

    Жыл бұрын

    Niekoniecznie, po prostu niektórzy nie są w stanie sprzedać swojego pomysłu, nie są na tyle odważni, żeby zaryzykować i otworzyć firmę, skomercjalizować swój wynalazek, przez co pozostają mniej zamożni.

  • @pawejaroszewicz7893
    @pawejaroszewicz7893 Жыл бұрын

    Materiał ściągający ładunki elektrostatyczne: oj może to się przydać na ziemi

  • @SpidersDungeon
    @SpidersDungeon Жыл бұрын

    Jakoś nie widzę tego w Polsce, w różnych testach inteligencję mam,jakąś tam, nie jest najgorzej. W kategorii najbardziej prestiżowy zawód mam drugie miejsce w kraju. W kategorii zarobki, nie jestem nawet w średniej będąc raczej bardzo dobry w tym co robię. Ja bym chętnie zobaczył takie badanie odnoszące się do naszego postkomunistycznego grajdołka. :)

  • @paweldraws7800
    @paweldraws7800 Жыл бұрын

    Mi się wydawało, że w zarabianiu pieniędzy ważny jest instynkt i determinacja i znajdywanie metod. Stąd często niekonwencjonalne i ciekawe pomysły w nauce, sztuce i innych dziedzinach nie zawsze są skuteczne, gdyż potrzeby poza intelektualnymi, zawsze są podobne. Więc np. Bezos rozkminił system i stworzył system, opierając się na potrzebach konsumpcji.

  • @tufless
    @tufless Жыл бұрын

    Dobry człowieku! Kiedy wrzucisz jakiś materiał na swój kanał? No ludzie kochani! 😭😡

  • @monelli1980
    @monelli1980 Жыл бұрын

    Żeby być najbogatszym trzeba być socjopatą i psychopatą, to limituję inteligencje na pewnym poziomie :) easy A co do wzrostu wśród najbiedniejszych - cześć z nich to artyści i ludzie biedni „z wyboru”.

  • @pawechosta3835
    @pawechosta3835 Жыл бұрын

    Szkoda, ze nie zrobili w Polsce : ) No, sędzia jako zawód prestiżowy... W Polsce to chyba najmniej prestiżowy zawód :)

  • @jarekk.8247
    @jarekk.8247 Жыл бұрын

    Nie mają wyjaśnienia dlaczego najwięcej zarabiają ludzie nie najinteligentniejsi?? A co jeśli dostali posadę po rodzicu, po znajomości. W rodzinnych firmach często tak jest że dyrektorem , prezesem zostaje ktoś z rodzinki i zarabia furę kasy.

  • @chlodnia
    @chlodnia Жыл бұрын

    Panie Łukaszu

  • @krzysztofszymczak187
    @krzysztofszymczak187 Жыл бұрын

    Siemanko

  • @MrFibbanacci
    @MrFibbanacci Жыл бұрын

    Jeśli masz mniej, to musisz lepiej tym zarządzać. Przez to osoby z jednymi z najniższych wynagrodzeń się nieco inteligentniejsze od tych, którzy zarabiają nieco więcej.

  • @gbokota
    @gbokota Жыл бұрын

    W Szwecji jest jawność zarobków. Więc uzyskanie tych informacji nie było problemem dla naukowców.

  • @SpidersDungeon
    @SpidersDungeon Жыл бұрын

    Jak myślę o Trumpie albo Elonie to się nie dziwię, że ta krzywa na końcu opada :P

  • @mariolamariola9385
    @mariolamariola9385 Жыл бұрын

    Szefem wśród gromadki tak samo inteligentnych będzie osoba mało wrażliwa na innych, manipulatorek mało zainteresowany tym co etyczne

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 Жыл бұрын

    Kiedys slyszalam, ze skladu chem lzy "od cebuli" jest inny niz tej od zalu I bolu. Czy to prawda?

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 Жыл бұрын

    A znajomości Taty i układy polityczne w Szwecji nie istnieją???

  • @akta1984
    @akta1984 Жыл бұрын

    A czy takie badania o łazach są dla nas niebiezpieczne ? Jak panstwo moze je wyzyskać przeciwko obywatelom?

  • @adamadams5474
    @adamadams5474 Жыл бұрын

    Jak bardzo trzeba być inteligentnym, by zrozumieć, że pogoń za tym, by mieć więcej pieniędzy, nie przekłada się na bycie szczęśliwszym? Czy jest taki punkt na skali, w którym inteligencja przeradza się w życiową mądrość?

  • @LukaszLamza

    @LukaszLamza

    Жыл бұрын

    Z moich skromnych badań wynika, że ludzie "najinteligentniejsi" (w konwencjonalnym sensie wysokiego wyniku w teście IQ) wcale nie są "najmądrzejsi" w sensie rozumienia, co jest w życiu istotne, orientowania się w sposobie działania społeczeństwa, domyślności, życiowego ogarnięcia i zaradności etc. Sporo na ten temat piszę w rozdziale "Inteligencja" w książce "Trudno powiedzieć". Osoby o skrajnie wysokich wynikach w tych testach są bardzo niezaradni życiowo, co jest o tyle zabawne, że standardowe definicje inteligencji stosowane w psychologii w zasadzie prowadzą do wniosku, że ludzie o bardzo wysokim IQ wcale nie są inteligentni. :)

  • @adamadams5474

    @adamadams5474

    Жыл бұрын

    @@LukaszLamza Różne testy inteligencji mierzą zdolności wybiórczo. Pod katem matematycznym, logicznym, obliczeniowym... Zdarzają się ludzie wybitnie uzdolnieni w jakiejś dziedzinie, ale kosztem uniwersalności ich uzdolnień. To może być poczytywane za niezaradność. Tyle, że takim ludziom nie zależy na tym, na czym zależy typowej jednostce w społeczeństwie. Często za geniusz płaci się problemami z "wrażliwą" psychiką. Mądrość - inteligencja emocjonalna - nie chronią przed kłopotami życiowymi. Taki Dostojewski genialnie potrafił czytać ludzką naturę, ale sam nie potrafił uwolnić się od hazardu. Może ci inteligentniejsi (według grafu i tak są wystarczająco bogaci, by nie martwić się o doczesne potrzeby) czują, że mają inną misję do spełnienia i skupiają się już na realizacji swoich idei, a nie na dalszym zarabianiu? Ci zaś którzy tylko zarabiają, przestają się rozwijać i ich inteligencja spada. Fajnie by było zbadać to na większej populacji w wielu krajach. Pewnie wyniki byłyby nieco inne w każdym (różne style socjalizacji i wzorców kulturowych) i dużo zaskoczeń.

  • @grawu
    @grawu Жыл бұрын

    Dziękuję 🌞

  • @basiajatjebja4463
    @basiajatjebja4463 Жыл бұрын

    W Szwecji jest free online dostęp do zarobków każdego obywatela.

  • @poprostu9934
    @poprostu9934 Жыл бұрын

    Nie wiem czy dla inteligentnych pieniądze są aż tak ważne

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 Жыл бұрын

    Spośród osób z mojej klasy z LO największy sukces finansowy osiągnął chłopski syn, który miał duże problemy z nauką, ale to żaden dowód, jedynie anegdotyczny przykład.

  • @kacperzmigrodzki5331
    @kacperzmigrodzki5331 Жыл бұрын

    Super odcinek, każdy temat bardzo ciekawy. Nie powiedziałbym, że płaskość jest wyjaśniona przypadkiem a po prostu, że te krańcowe przypadki nie da się wyjaśnić przez różnicę zdolności poznawczych. Można więc domniemywać, że odpowiedzi można szukać w innych zależnościach, jak umiejętność odroczenia gratyfikacji (test pianki marshmallow) albo inteligencji emocjonalnej czy relacyjnej a nie logicznej. W sumie ciekawe, czy są badania które badają te czynniki tylko dla osób z najwyższą inteligencją robione tym razem np nie na osobach z wojska ale np członkach Mensy. Jakbyś znalazł coś takiego i okazałoby się sensowne to z ogromną ciekawością oglądnąłbym taki odcinek

  • @LukaszLamza

    @LukaszLamza

    Жыл бұрын

    W "Trudno powiedzieć" w rozdziale o inteligencji cytuję sporo badań robionych na Mensanach, pokazujących ich, powiedzmy, "specyficzną" osobowość. ;) W dużym skrócie: nie jest to najzdrowsza populacja.

  • @Grzybek1582
    @Grzybek1582 Жыл бұрын

    Myślę, że płaskość na dole wykresu może tłumaczyć zjawisko płacy minimalnej

  • @CM-bm5ek
    @CM-bm5ek Жыл бұрын

    Jako myśliciel mam teorie dot. dlaczego ludzie skrajnie wysoko zarabiający są mniej inteligentni. Myśle ze na tym etapie najbardziej liczy się zdolność do wykorzystania inteligencji innych ludzi.

  • @piotrkr8617
    @piotrkr8617 Жыл бұрын

    skłonność do ryzyka. Ludize najinteligentnijsi mogą unikać ryzyka co im zamknię drogę na szczyt. Wydaje mi się, także z obserwacji że topy to śa osoby i inteligentne, choć nie wybitnie, ale wlasnie ryzykujące. A jeszcze bym dodał że czasem inteligencja może iśc w parze z dekadentyzmem, uzmyslawianiem sobie że po zapewnieniu sobie pozycji nie trzeba cisnąć w nieskończoność. Injinteligentniejsi mogą rozumowo odpuszczać sobie na jakimś pułapie. Przypadek bije te dwie powyższe rzeczy i tak na głowe.

  • @HybrydaLudzkichLosow
    @HybrydaLudzkichLosow Жыл бұрын

    Fajny material. Jak moge sie odwdzieczyc to ci polece jedna z moich dziewczyn w Krk. Oczywiscie na koszt firmy. Odezwij sie i pozdrawiam

  • @joannakusak6498
    @joannakusak6498 Жыл бұрын

    Co do ostatniego badania. Po pierwsze jest wiele rodzajów inteligencji więc jeśli testy przeprowadzone na tych ludziach były podobne do tych z mensy to można wyrzucić badanie do kosza. Po drugie moja hipoteza- ludzie najbiedniejsi muszą więcej kombinować żeby przetrwać niż przeciętny zjadacz chleba któremu żyje się nienajgorzej. Z drugiej strony osoby najbogatsze nie muszą w ogóle kombinować bo osiągnęły już wszystko więc mogą być ciut mniej inteligentne. Inne pytanie brzmi czy testy zostały powtórzone do tych badań. Inteligencja nie jest nam dana raz na całe życie i może się zmieniać w trakcie jego trwania.

  • @antekp2965

    @antekp2965

    Жыл бұрын

    bredzisz. gdyby testy MENSy słabo korelowały z intuicyjnie pojmowaną inteligencją, akademicką i nie przekładała się na ogólne predyspozycje intelektualne, to wyrzuciliby te testy do kosza

  • @suoik
    @suoik Жыл бұрын

    Jeżeli najbardziej prestiżowym zawodem jest sędzia, to jak pogodzić najwyższe zarobki z najwyższym prestiżem i inteligencja? Chyba że w Szwecji każdy sędzia jest milionerem.

  • @Alkem87
    @Alkem87 Жыл бұрын

    Stawiam na to, że wśród najinteligentniejszych jest sporo naukowców nie zarabiających miliony.

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 Жыл бұрын

    Ta zależność inteligencja-zarobki dotyczy Szwecji a w innych krajach ?

  • @andrzej9618
    @andrzej9618 Жыл бұрын

    Norwedzy mają wgląd do tego ile zarabia sąsiad.moze Szwedzi też mają ten wgląd.

  • @fryderykeinhell7878
    @fryderykeinhell7878 Жыл бұрын

    Dało by radę w jakiś sposób helem przegonić smog z nad miasta ? 😂

  • @slawek277
    @slawek277 Жыл бұрын

    Cześć

Келесі