Instalacja Off Grid Ładowanie od rana i dołożenie kondensatorów elektrolitycznych.

Ғылым және технология

Пікірлер: 23

  • @off-grid1307
    @off-grid130710 ай бұрын

    Witam. Proponuję nie chodzić na boso Panie Cejrowski, bo elektrolit jaki może się znaleźć na podłodze zrobi swoje. Druga sprawa, to te baterie zamknięte w skrzynkach proszą się o dwie rzeczy. Pierwsza to możliwość wybuchu, a druga to wentylacja na zewnątrz. Przypominam, że wodór wydzielany przez baterie jest bardzo wybuchowy. Przydałby się system automatycznego uzupełniania jak widać. Pozdrawiam i życzę słoneczka.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    Witam, jeżeli chodzi o wentylację, to jest zapewniona bardzo dobra, bo pomieszczenie jest wentylowane, a i drzwi na zewnątrz są praktycznie cały czas otwarte. Wiem że możnaby to rozwiązać w inny sposób, ale nie ma na to miejsca, więc musi tak być. Co do wybuchu, to wiem co może się stać, ale to podczas gazowania nie ma miżliwości żeby cokolwiek wytworzyło iskrę, poza tym wszystkie połączenia są reguralnie sprawdzane pod tym kątem. A co do automatycznego uzupełniania to od kwietnia do tej pory, tylko raz były uzupełniane wodą destylowaną, wcześniej nie było potrzeby, a nad dym pomyślę. Pozdrawiam

  • @off-grid1307

    @off-grid1307

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 Ale na filmie było widać braki w cieczy. A co do tematu wybuchu, to falownik może spowodować taki wybuch przy odpowiednim stężeniu oczywiście. Nastąpi to podczas przełączania trybu pracy. Wystarczy iskierka. Ja bym jednak trzymał je osobno. Takie moje przemyślenia. Pozdrawiam.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    @@off-grid1307 Tak właśnie od pierwszego uruchomienia to była właśnie uzupełniana woda i na chwilę obecną nie ma potrzeby. Wiem że w momencie może się zainicjować w przekaźniku falownika mała iskierka, ale to nie propan, poza tym tak jak pisałem brak miejsca żeby te baterie dać w innym miejscu poza tym nie gazują tak jak na 66V przy prostowniku od wózka, falownik daje tylko 61V i spokojnie wentylacja daje radę.

  • @off-grid1307

    @off-grid1307

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 Ja tylko napisałem co myślę. Nie mam zamiaru Ciebie pouczać. Widać, że posiadasz wiedzę i skoro uważasz, że wszystko jest O.K. to mnie nic do tego. Ty to budowałeś i Ty wiesz lepiej. Życzę słońca cały rok. Pozdrawiam.

  • @andrzej3511
    @andrzej351110 ай бұрын

    Zastanawiam się nad celem użycia tych potężnych kondensatorów. W którym miejscu (elektrycznie) są one podłączone?

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    Równolegle do paneli, ponieważ jak wschodzi bądź zachodzi słoneczko, to skaka napięcie na zasilaniu z paneli potem bliżej południa już tego zjawiska nie ma. Przy podpięciu tych kondensatorów to zjawisko ustaje i wszystko działa płynnie.

  • @andrzej3511

    @andrzej3511

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 Nie chcę się wymądrzać, ale dla mnie to wygląda na kiepskie połaczenia między panelami. Sprawdziłbym je!

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    @@andrzej3511 Dobra rada, ale to już było zrobione i każdy panel z osobna był badany pod kątem parametrów i jest ok To po prostu ten falownik posiada takie niedoskonałości.

  • @andrzej3511

    @andrzej3511

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 Wiesz co mi jeszcze wpadło do łba? Może sam falownik ma fabryczne elektrolitry na wlocie MMPT (stosowane w bardzo wielu rozwiązaniach) i te gałgany po prostu wyschły? Też bym na to zerknął, bo trzymać takie bomby to może robi wrażenie, ale technicznie to druciarstwo. Sorki za szczerość. Ale jeśli nie ma na wlocie elektrolitów to bomby zostają. ;) Bo to koniec moich wspaniałych pomysłów. A poza tym powodzonka.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    @@andrzej3511 Obstawiałbym na to że ich tam po prostu niema. To już jest 2 falownik Pierwszy miał 2 wady Pierwsza w postaci mrugajacego światła, Czyli niestabilne napięcie wyjściowe, a druga wada to właśnie to samo co u tego teraz, więc obstawiam że one po prostu takie są te falowniki. Ten jest jeszcze na gwarancji więc ciężko mi rozebrać, bo jest pod plombą. Te bomby kupiłem po 25 zł za sztukę, więc 4 mnie wyszło 100 to jak za darmo, a wiem że jak by kupić kondki o takich parametrach nowe to o wiele więcej by wyszło, a i jakość już nie ta. Te są w doskonałej kondycji idealna pojemność i ESR niski, tylko ten rozmiar. Zamontuje się skrzyneczkę i tam je umieszczę i będzie mniejsze druciarstwo niż wydawać by się mogło😁

  • @jerzyderkacz7705
    @jerzyderkacz770510 ай бұрын

    Fajny projekt .... a czy można wiedzieć gdzie Pan nabył ogniwa ?

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    Ogniwa nabyłem okazyjnie, praktycznie po cenie złomu, z tym że musiałem je zalać elektrolitem i przeprowadzić całą procedurę formowania samemu. Ogniwa mają 15 lat, z tym że leżakowały sobie suche przez ten czas. Po zaformowaniu mają pełną pojemność. Była to jednorazowa okazja jeżeli chodzi o nabycie. Ogniwa te miały trafić na złom.

  • @jerzyderkacz7705

    @jerzyderkacz7705

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 wyglądają jak nowe . Rozumiem że to coś w typie wózków widłowych ;)

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    @@jerzyderkacz7705 wyglądają jak nowe bo są umyte, a jak stały w koncie to się raczej przez ten czas nie zniszczyły. Tak są to baterie trakcyjne, jedno ogniwo ma 2V 250Ah. Stosowane były takie baterie w wózkach akumulatorowych różnych typów.

  • @jerzyderkacz7705

    @jerzyderkacz7705

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 Mam zestaw 24v 375Ah i prosiłbym o jakieś dodatkowe wskazówki odnośnie skutecznego odsiarczania . Z tego co czytam są metody tradycyjne ... ale tez gdzieś czytałem o płukaniu chemicznym na ciepło . Co Pan radzi ?

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    @@jerzyderkacz7705 A w jak dużym stopniu są zasiarczone? Był robiony jakiś test pojemności? To bardzo ważne i proponuję zrobić taki test, wtedy coś niecoś będzie się można dowiedzieć i zdecydować czy da się to jeszcze odsiarczyć. Słyszałem też o płukaniu chemicznym, ale nigdy tego nie praktykowałem i nie stosowałem. Są firmy co ponoć tak robią. Ja kiedyś odsiarczałem, niby tym tradycyjnym sposobem takie ogniwa, były zasiarczone i miały jakieś niecałe 50% pojemności i udało mi się to postawić na nogi tak do jakieś 85% pojemności znamionowej i uważałem to za sukces, tylko to bardzo pracochłonne. Moja metoda wyglądała w następujący sposób- rozładowanie do zera, zlanie elektrolitu, zalanie wodą destylowaną i ładowanie z odwróconą polaryzacją plus na minus i minus na plus prostownikiem jedno połówkowym, półokresowym z jednoczesnym rozładowywaniem małym prądem ładowanie 5A rozładowywanie 2,5A i trwało to bardzo długo po 48h potem wylanie tej wody i zalanie następną i powtórka ładowania 48h Takich zabiegów było 8 do póki po 48h ładowania woda nie nabierała już stężenia mierząc areometrem. Ponowne rozładowanie do zera prądem 5 A zlanie wody i zalanie nowym elektrolitem i ładowanie, ale już z prawidłowo podłączoną polaryzacją plus do plusa i minus do minusa. Po naładowaniu rozładowanie i ponowne ładowanie, ale już normalnym prądem 1/10 pojemności przez 10h. Po tym zabiegu baterie wstały i miały 85% swojej pojemności, może i nawet więcej. Tak że w moim przypadku się udało zregenerować takie baterie. 🙂

  • @tombertas2864
    @tombertas286410 ай бұрын

    Witam. A gdzie można takie kondensatory kupić? Super bank Energi 👌👍

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    Witam, na znanym portalu aukcyjnym zaczynającym się na literę A... niestety o tej pojemności wykupiłem z kolegą wszystko co było 26szt. Są jeszcze na to samo napięcie, tylko o mniejszej pojemności.

  • @tombertas2864

    @tombertas2864

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 Dziękuję bardzo i życzę dużo słonka 👌👍

Келесі