PSYCHOFARMAKA

Pravidelný audiopodcast HOVORY O DUŠI vychází z dokumentárního cyklu ŽIVOT ZA ZDÍ, určeného lidem s neléčenými nebo špatně léčenými úzkostmi a depresemi. Přináší rozhovory o vzniku, projevech a léčbě duševních onemocnění s našimi předními psychiatry, psychology, neurology a dalšími odborníky.
Hostem Hovorů o duši je psychiatr, vědec a pedagog Jiří Horáček. Jeho kmenovým pracovištěm je Národní ústav duševního zdraví (NUDZ), kde zastává funkci náměstka pro vědu a výzkum. Profesor Horáček je zároveň místopředsedou České neuropsychofarmakologické společnosti. Jeho nejvýznamnější práce jsou věnovány neurobiologii léčby sluchových halucinací, neurobiologii schizofrenie a mechanismu účinku psychedelik.
V Hovorech o duši bude nejprve řeč o nejrůznějších formách podávání psychofarmak. Poté se podíváme blíže na jejich cestu organismem, až po působení psychofarmak ve specifických centrech mozku. A dozvíte se více jak o účincích anxiolytik, tak i antidepresiv a antipsychotik, při léčbě nejrozšířenějších duševních onemocnění. V závěru se budeme krátce věnovat výzkumu psychedelik v léčbě deprese, který aktuálně probíhá na půdě NUDZu.
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
ESET, PSYCHOTERAPEUTICKÁ A PSYCHOSOMATICKÁ KLINIKA

Пікірлер: 24

  • @josefbrzon
    @josefbrzon3 жыл бұрын

    Celý projekt ŽIVOT ZA ZDÍ je velice užitečný a potřebný! Mně přivedl k léčbě, neboť jsem se tvrdohlavě myslel, že jsem schopen zvládnout nemoc sám. Přiznání si problému mělo velmi úlevný účinek. Dále jsem byl zarputilý proti medikaci, která mně v tuto chvíli velice pomáhá. Jiné prášky nejím a vždy se snažím najít přírodní alternativu, ale v tomto případě jsem neuspěl. Tento rozhovor je velice důležitý pro lidi, kteří úplně nevěří lékům a snad je i přesvědčí, že to je v některých případech nevyhnutelná a hlavně dobrá cesta. Jako bipolárník přeji všem nemocným najít sílu se léčit a důvěřovat lékařům v psycho oborech. Mám velice dobrou zkušenost se všemi, se kterými jsem se setkal. A hlavně, vše má svůj čas, proto buďte trpěliví 👍🏿

  • @bellahnemetona5924

    @bellahnemetona5924

    Ай бұрын

    Naprosto souhlasim. Taky jsem odmitala leky cely zivot. A ted? Ted me uz 4 roky zachranuji a navic se konecne citim sama sebou!

  • @pampeliskaprvni8639
    @pampeliskaprvni86393 жыл бұрын

    Vysoce zajímavé a důležité téma, podané přijatelným laickým způsobem, a přesto se z něho nevytratila odbornost. Krom pana doktora Horáčka musím ocenit i informovanost a odbornou připravenost moderátora. Moc děkuji za zajímavé téma.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @pavelkrestan4362
    @pavelkrestan43623 жыл бұрын

    Skvělé povídání s prof. Horáčkem a Jeronýmem Janíčkem. Zejména snaha Jeronýma o laické vysvětlení některých procesů, pojmů a termínů. Je vidět, že člověk s prožitou zkušeností ví nejlépe na co se ptát, co upřesnit a dovysvětlit. Chvílemi mi přišlo, že Jeroným, zejména co se týče úzkostí mi čte myšlenky. Díky za zajímavý rozhovor a jen více podobných.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 жыл бұрын

    Moc děkujeme! 💚

  • @piherova
    @piherova2 жыл бұрын

    Zajímavý rozhovor s panem profesorem. Kapacita v oblasti psychofarmakologie. Nicméně oblast obezitologie by měl raději přenechat obezitologum a nutričním terapeutum. Ti totiž naopak před ketodietou varují a doporučují snížit spotřebu tuků a zvýšit objem vlákniny, bílkovin a polysacharidů...

  • @vztahsmuslimem
    @vztahsmuslimem2 жыл бұрын

    Nejlepší rozhovor za poslední dlouhou dobu, co jsem slyšela 😊. Jen mi chyběla jedna otázka na p. doktora, proč se zhoršuje stav na začátku užívání antidepresiv.

  • @karolinaryndakova7873

    @karolinaryndakova7873

    Жыл бұрын

    To by mě taky zajímalo. :)

  • @dagmarsklenickova8308
    @dagmarsklenickova8308 Жыл бұрын

    Take chci podekovat oboum.úcastnikum rozhovoru.Myslim, ze to muze velmi pomoci jak pacientum, tak take nam pratelum dusevne nemocnych. Velke podekovani!

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @saladine
    @saladine10 ай бұрын

    Plochost z SSRI jsem měl velkou. Byl jsem prakticky robot. V takovém případě se mi přímo stýskalo i alespoň po negativních emocích. Dostal jsem předepsaný Brintellix a ten seděl mnohem lépe, takže naštěstí je dnes opravdu z čeho vybírat. Nakonec jsem dostal diagnózu ADHD v dospělosti a dostal ještě Ritalin.

  • @vulcanochloris
    @vulcanochloris3 жыл бұрын

    Hovory o duši jsou moc zajímavé! Super!!!

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 жыл бұрын

    Děkujeme! 💚

  • @karolcarlo2818
    @karolcarlo2818 Жыл бұрын

    dobrý deň , prečo sa nehovorí o sexuálnych nežiadúcich účinkoch SSRI ? veď , je to všeobecne známa vec. ďakujem ---

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    O souvislosti mezi užíváním některých antidepresiv a poklesu zájmu o sexuální život jsme hovořili přímo v dílu o antidepresivech (odkaz viz níže). Snížený zájem mohou způsobit i další farmaka, např. antihypertenziva, ale i samotná deprese. Díl o antidepresivech si můžete přehrát zde: kzread.info/dash/bejne/k5Wq1aObeJfQiNI.html

  • @LiborTinka
    @LiborTinka2 жыл бұрын

    Označit nějakou novou formulaci jako "defaultní" mi přijde jako krok farmaceutické firmy jak z nového (drahého) výrobku udělat rychle standard. Mají pacienti pořád možnost si vybrat formu léku nebo je to čistě na doktorovi (ovlivnitelný farma firmou) ? Neříkám že tato nová forma není dobrá, určitě je to pokrok, jen pro lidi kteří třeba chtějí nějaké generikum a možnost nedoplácet a nezatěžovat rozpočet, ať už svůj nebo státní.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    2 жыл бұрын

    Z vlastních zkušeností víme, že volba konkrétního léku i způsob jeho podání je téměř vždy na pacientovi. V praxi jde samozřejmě o konsensus, s ohledem na stav pacienta a je to tedy velmi podobně jako u jiných medicínských oborů. Samozřejmě mimo život a zdraví ohrožujících stavů, kdy nejsme sami schopni učinit žádné ("rozumné") rozhodnutí, neboť nemůžeme (např. v důsledku bezvědomí, silné bolesti, šoku, záchvatu masivní úzkosti či halucinací).

  • @LiborTinka

    @LiborTinka

    2 жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Díky za informaci.

  • @lenny9676
    @lenny96763 жыл бұрын

    Prožili jsme s bratry šílené dětství s psychicky narušenou matkou (schizofrenie), má člověk jakožto geneticky příbuzný brát v potaz možnou dědičnost?

  • @andosvk

    @andosvk

    3 жыл бұрын

    Tato choroba je hlavne dedicna, vacsinou sa prejavuje od 20-30 roku zivota a dost casto vas moze preskocit a prejavi sa na vasich detoch.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 жыл бұрын

    Doporučili bychom konzultaci s odborníkem nad psychoterapií, která je velmi účinná. Ohledně genetického zatížení přiládáme odkaz na velmi zajímavou přednášku profesora Höschla: kzread.info/dash/bejne/nJiKusVudZzZpKg.html.

Келесі