High Frontier 4 All - skrót zasad i moja opinia

Kosmos stoi przed nami otworem.
Materiał jest w pewien sposób sponsorowany przez wydawnictwo Ion Game Design, które przekazało mi grę za darmo. Wydawnictwo Ion Game Design nie miało wpływu na treść opinii pokazanej w materiale
Zasady po angielsku (warto obejrzeć): • High Frontier 4 All, f...
Postaw mi wirtualną kawę: buycoffee.to/gambittv
Zapraszam Cię do grona Patronów: patronite.pl/GambitTV
00:00 - Wstęp
02:39 - Omówienie zasad
25:32 - Podsumowanie
53:36 - Czy pytania, czy odpowiedzi
Zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na FB: / zpgambittv
Instagrama: / gambit_tv
Możecie mnie też znaleźć na gambit.znadplanszy.pl

Пікірлер: 66

  • @konradidzik2375
    @konradidzik23754 ай бұрын

    Gra jest genialna i ma niesamowity walor edukacyjny - tam naprawde mozna sporo skumac w temacie eksploracji kosmosu, mechaniki orbitalnej, koncepcji naukowych itp.

  • @Gorna_polka
    @Gorna_polka4 ай бұрын

    High Frontier 4 All jest moim zdaniem grą genialną i od dawna zasługuje na recenzję Gambita, popularyzację i goszczenie na stołach polskich graczy. Jeśli każda nowo poznana gra euro jest dla was jedynie przetasowaniem znanych mechanik, to znak, że przyszedł dla was czas na High Frontier 4 All. Grę nietuzinkową, niebanalną, trochę wymagającą, ale zarazem wynagradzającą i dającą tak przyjemne doznania, że nawet nie wiedzieliście o ich istnieniu. A teraz kilka słów odnośnie do zarzutów: - losowość dosyć łatwo można kontrolować i minimalizować, - naukowy „bełkot” taki jak punkty libracyjne Lagrange'a, manewry Hochmana, balerina, pasy radiacyjne powodują, że gra nabiera niesamowitego realizmu a wszystko ma swoje naukowe uzasadnienie, - dużo liczenia? matematyka do 25 jakoś bardzo nie boli, a pomyłka w obliczeniach nie wyklucza nas z gry a jedynie cofa o kilka tur podczas których możemy się łatwo odbudować a nawet zbudować coś lepszego. Podsumowując, dziękuję Ci Gambicie za materiał. Cieszę się, że gra się spodobała. Koniecznie musisz spróbować kolejnych modułów tylko ostrzegam: poznałeś dopiero czubek góry lodowej 😉

  • @trzyplansze
    @trzyplansze4 ай бұрын

    Super, że bierzesz na tapetę tak wyjątkowe tytuły 👍. Gdybyś był w okolicach Sosnowca, to zapraszamy na rozgrywkę w High Frontier 4 All i inne gry tego typu. Chętni sie znajdą 😃

  • @wiktornowak2097

    @wiktornowak2097

    4 ай бұрын

    Na tapet. Stół taki.

  • @oMINDFLYERo
    @oMINDFLYERo4 ай бұрын

    8 i pół dla hf4a to większa potwarz niż 4na10 glooma :P A na serio, to... HF4A to po prostu królowa gier. TOP dla mnie to jakby... nowy rozdział w grach - nowa ewolucja współczesnych nowoczesnych gier. Najwyższa półka, coś innego, coś genialnego wśród milionów podobnych do siebie gier. Ta się wybija. To zupełnie coś innego. Dobrze mówisz - to bardziej przeżycie niż gra. Po prostu WOW. mata i dodatki to mistrzostwo świata. WOW, WOW, WOW.

  • @mieszkosmulski3655
    @mieszkosmulski36554 ай бұрын

    Dzięki za materiał! Mam na koncie raptem 2 rozgrywki i czekam niecierpliwie na kolejne. HF ma w sobie coś co przyciąga! Mimo małych minusów liczę że przyciągnie jeszcze nie raz :-) P.S. Sto lat! Sto lat! To dzisiaj? chyba dzisiaj ;-)

  • @Zielakk
    @Zielakk4 ай бұрын

    Czekałem na ten filmik, a teraz boję się obejrzeć 😛

  • @modlitwaSERCA
    @modlitwaSERCA4 ай бұрын

    Ja w tym tygodniu wpadłem po same uszy w LORCANĘ 😉 Świetna karcianka 🤩

  • @rafastaniszewski4796
    @rafastaniszewski47964 ай бұрын

    Jestem w podobnej sytuacji jak Ty - gram głównie solo. Moi znajomi dzielą się na 2 kategorie. Jedni nie chcą nawet zrobić podejścia do High Frontier, przeczytawszy, że jest bardzo skomplikowana i wymaga liczenia. Drudzy nauczyli się zasad i polubili grę, ale nie na tyle, żeby znajdować czas na cały dzień grania. Gra jest naprawdę długa, szczególnie jeśli nie wszyscy są biegli w zasadach. Co do niewybaczania błędów, moje ograniczone doświadczenie z innymi graczami (mam za sobą 6 takich rozgrywek, ale prawie żadna nie została doprowadzona do końca) wskazuje, że nie jest to duży problem w praktyce. Po pierwsze, ludzie chętniej handlują z osobami, które nie mają szans na zwycięstwo, co pozwala im nadrobić dystans. System handlu jest tu tak bogaty, że nawet gracz, który popadł w całkowitą ruinę, ma coś do sprzedania, choćby swoją zdolność specjalną albo dodatkowe aktywacje fabryk. Po drugie, gracze naturalnie grawitują w kierunku tworzenia własnych celów - dokładnie tak, jak to opisałeś w recenzji. Przykładowo, gracz, którego kosztowna rakieta uległa zniszczeniu przy hamowaniu aerodynamicznym, spontanicznie stwierdza, że może nie wygra rozgrywki, ale będzie miał pierwszą kolonię w systemie Saturna. Trudność gry rodzi też pewne unikalne zjawisko: w rozgrywce konkurencyjnej pojawiają się elementy kooperacji. Sukces trudnej misji powoduje, że cały stół świętuje, mimo że oddala to pozostałych graczy od zwycięstwa. W obliczu porażki misji pozostali gracze są dużo bardziej chętni do pomocy, niż wynikałoby z chłodnej kalkulacji. Dodatki są znakomite. Gra bez modułu 1 i 2 to tylko przedsmak :). Problem polega na tym, że jeszcze wydłużają i komplikują i tak już długą i skomplikowaną rozgrywkę. Dodatek Tools 1 oferuje tryb Jump Start, gdzie wszyscy dostają na początek działający statek kosmiczny. To może być dobra opcja, żeby skrócić grę i obniżyć próg wejścia. Jeszcze go jednak nie wypróbowałem.

  • @mygames50
    @mygames502 ай бұрын

    Za solo zawsze łapka w górę :)

  • @vallarr
    @vallarr4 ай бұрын

    Sugerowanie, by GF zrobił instrukcję to mega troll, doceniam potwornie xD

  • @dżentelmeniprzystole
    @dżentelmeniprzystole4 ай бұрын

    Fajna przypinka. Lubię TO :D

  • @Marca_Z
    @Marca_Z4 ай бұрын

    Mam , gram, uwielbiam. Nie ze wszystkim sie Toba zgadzam, uwazam, ze nie jest az tak losowa jak mowisz. Lot w kosmos jest bardzo ryzykowny, niesie ze soba wiele niebezpieczenst i to probuje symulowac ta losowosc. Matemtyka jest, ale to tylko proste dodawanie i mnozenie, nie trzeba obliczac funkcji ani poteg. Przyznaje, ze jak zle policzysz, to mozna sie niezle zdenerowowac. Ciezka gra, ale daje niesamowicie duzo satysfakcji. Uwielbiam planowac swoj lot, staram sie za kazdym razem wyladowac na innym obiekcie, ale rzadko kiedy mi to wychodzi. Mam wszystkie Moduly (4, piaty jest aktualnie na wspieraczce), ale gram tylko z pierwszym, bo on daje tak duzo mozliwosci, ze nie udalo mi sie ich wszystkich jeszcze sprawdzic. Nie czuje potrzeby grania z kolejnymi (na razie). Mozna kupic insert u Czechow, mam go, jest taki sobie, wydrukowany w drukarce 3d, ale lepszy rydz niz nic.

  • @GambitTV

    @GambitTV

    4 ай бұрын

    Nie mam problemu z losowością w trakcie lotu. Tą odpowiadającą za pasy radiacyjne, lądowania i takie tam. I mówię o tym w materiale. Nie podoba mi się ta związana z wydarzeniami z koła cykli.

  • @Marca_Z

    @Marca_Z

    4 ай бұрын

    @@GambitTV Zdodze sie, ze to kolo jest najmniej udanym elementem tej gry.

  • @mrCoffee1986

    @mrCoffee1986

    4 ай бұрын

    12 lat bo tyle trwa cykl słoneczny. W szczycie aktywności słonecznej mogą pojawiać sie najsilniejsze wyrzuty energii w postaci flar słonecznych. Jest to tak prawdopodobne jak rzut kostka K6😀 mnie kompletnie nie przeszkadza to rozwiązanie.

  • @Marca_Z

    @Marca_Z

    4 ай бұрын

    @@mrCoffee1986 Mi tez to kompletnie nie przeszkadza, nigdy nie wiesz co sie moze wydazyc podczas wiele lat trwajacego lotu w kosmosie.

  • @mrCoffee1986

    @mrCoffee1986

    4 ай бұрын

    Usterki też są fajnie ujęte jako losowe wydarzenie. Przykład Apollo 13, misja challenger i wadliwa uszczelka. Wiadomo wina konstrukcyjna, ale w grze dobrze że to jest losowe! 😀

  • @ukaszw.4207
    @ukaszw.42074 ай бұрын

    Jak będziesz planował dłuższy pobyt w stolicy to możemy się umówić na grę 4os grę z modułami, tylko kwestia wcześniejszego zabukowania terminu.

  • @tomaszniedzielski7569
    @tomaszniedzielski75694 ай бұрын

    Brzmi to naprawdę na bardzo dobrą grę. Widzę, że w Planszostrefie można kupić, no kusi... Dzięki za recenzję.

  • @konradidzik2375
    @konradidzik23754 ай бұрын

    Jedyne czego nie mozna powiedziec o tej grze to ze nie jest to żaden rocket science ;) Bo to w istocie jest VERY FUCKIN' ROCKET SCIENCE!

  • @arturmikucki1045
    @arturmikucki10454 ай бұрын

    Zapraszam do Poznania, 4 osoby, które zawsze chętnie.

  • @robertwiniarski6330
    @robertwiniarski63304 ай бұрын

    Również dziękuję za materiał 🙂 kosmiczna ta gra 🙃 coś czuję, że też bym się od niej odbił😅

  • @letsgrajmy2157
    @letsgrajmy21574 ай бұрын

    Komentarz zostawiam, by każdy zagrał chociaż raz w HF4All.

  • 4 ай бұрын

    kalkared ma fajny insert drukowany

  • @Quimeen
    @Quimeen4 ай бұрын

    Akurat glitche to najmniej losowa i niebezpieczna rzecz w grze z jednego powodu, tylko nieodpowiedzialna osoba nie bierze ze soba zalogi albo kolonistow lub nie buduje koloni na fabrykach. Kiedyś usłyszałem bardzo ciekawe zdanie na temat tej gry: "HF4ALL jest losowy tylko wtedy, kiedy nie umie się w niego grać." Czym wiecej gier, tym lepiej zarzadzamy ryzykiem i losowoscia i zawsze jestesmy przygotowani na wydarzenie. Warto rowniez dodac, ze podstawka to taka wersja demo gry. Dopiero moduły 0, 1 i 2 robią z tej gry pełnoprawny produkt i posiadają jeszcze więcej możliwości niwelowania losowości. Do gry solo zalecam również moduł 4, w którym jest zmieniona plansza polityki z modułu 0 której umiejętności w dużej mierze skupiają się właśnie na ograniczaniu losowości w grze. Edit: Jeszcze jedna rzecz, mowisz ze nie wiesz czemu do frakcji przypisane sa kolory. A to dlatego ze nie grales w modul 0 gdzie kolory frakcji odpowiadaja odpowiednim ideologia :)

  • @GambitTV

    @GambitTV

    4 ай бұрын

    Aktywacja glitchy nie jest losowa, ale ich pojawienie się jest. I tak jak mówiłem w materiale, losowość związana z samym lotem i naszymi decyzjami w tracie lotu jest dla mnie jak najbardziej w porządku. Eventy na kole cykli mnie drażnią.

  • @Quimeen

    @Quimeen

    4 ай бұрын

    @@GambitTV ale glitch nie pojawi sie jesli masz zaloge, wiec mozna zarzadzac ryzykiem zwiazanym z glitchami. Zgadzam sie natomiast ze eventy sa jednym ze slabszych elementow gry troche to dziwne ze od cyklu slonecznego zaleza ciecia budzetowe czy mozliwosci popelniania przestepstw :D

  • @JJKubala
    @JJKubala4 ай бұрын

    Hej Gambit. Czasem wspominasz w swoich filmach o "madhandlach" (piszę ze słuchu). Nie ogarniam czym to jest, mógłbyś wyjaśnić? Domyślam się, że jest to forma wyprzedaży/giełdy używanych gier, ale czy chodzi o jakąś konkretną czy jest to po prostu używane przez Ciebie zbiorcze określenie?

  • @GambitTV

    @GambitTV

    4 ай бұрын

    MatHandel to inicjatywa pozwalająca na wymianę gier w systemie "łańcuszkowym". Nieco więcej mówię o tym w Live, który był w maju 2022 roku - zerknij tam. Omawiam to co prawda chaotycznie, ale może coś Ci się rozjaśni :)

  • @cosoplanszowkach
    @cosoplanszowkach4 ай бұрын

    Gra która codziennie na mnie patrzy z regału i się organizowany kiedy, kiedy mnie ściągniesz otworzysz i zagrasz 😅

  • @dariuszmichalski4179
    @dariuszmichalski41794 ай бұрын

    Czy ktoś powie dodatkowo, czy tylko pod solo warto? Bo gra bardzo mi się podoba.

  • @grzegorzs.2182
    @grzegorzs.21824 ай бұрын

    Takie spostrzeżenie po zobaczeniu zasad, to "4 All" w tytule to wielkie nadużycie.

  • @wornluki

    @wornluki

    4 ай бұрын

    Do HF4all ma 3 tryby. Pierwszy z nich jest całkiem prosty i można wręcz rodzinnie+ w to zagrać :P

  • @spro2077
    @spro20774 ай бұрын

    Może masz jakieś przecieki czy ktoś to wyda w pl?

  • @GambitTV

    @GambitTV

    4 ай бұрын

    Nie mam. Ale jeśli ktoś miałby się szarpnąć, to stawiam na Galaktę - oni jak widać współpracują mocno z Ion Game Design

  • @bartkoper9545
    @bartkoper95452 ай бұрын

    No ja mam oczywiscie swoj egzemplarz ale jeszcze nie dotykany. Z tego co jest w instrukcji i to co widzialem na nagranych partiach gry to sam "kregoslup gry" nie jest skomplikowanym tematem. Jest porzadek gry , sa akcje do wykonania, sam patent zarzadzania kartami jesli chodzi o uzyskiwanie patentow ich sprzedaz jest zwykla standardowa mechanika, ktora nie jest czyms co nie da sie zrozumiec, podobnie z iwentami i zarzadzanie rundami w swietle cyklow slonecznych jest jasna i moim zdaniem prosta mechanika. Zależności dla ruchu, miejsca, za ktore sie placi paliwem czy rozpatruje ryzyka wybor jaka droga isc czy ryzykowna czy bardziej bezpieczna, ktora ekstra kosztuje, jedna waluta i paliwo jest prostym zabiegem mechaniki. Zaleznosc kart patentow od siebie nie jest trudnym do zapamietania zjawiskiem, mamy zaleznosci zwiazane z chlodzeniem czy rodzaj platformy, ciag rakiety, generatory do napedu, mozna potrzebowac dokoptowac chlodzenie co jest widoczne np. na karcie generatora. Wiadomo nalezy tak zarzadzac kartami aby rakieta miała jak najmniejsza mase pozniej co wynika z toru paliwa zuzycie paliwa. Praktycznie trudnoscia high frontiera jest jedynie zakres mikrozasad cos co sprawia, ze trzeba weryfikowac niektore rzeczy z instrukcja. Nie jest tak zle jak ja maluja.

  • @Piotrek_Pawlik
    @Piotrek_Pawlik4 ай бұрын

    Stawiam dolary przeciw orzechom że w ciągu trzech lat wyjdzie po polsku.

  • @adamzielinski2510
    @adamzielinski25104 ай бұрын

    Dziękujemy za materiał

  • @Kossak_
    @Kossak_4 ай бұрын

    Mogłeś zagrać z 3 osobami które chciały grać, przecież jak gospodarz nie chce grać to niech nie gra, może korona z głowy mu nie spadnie, jak pozostali raz zagrają w to co sami chcą...

  • @GambitTV

    @GambitTV

    4 ай бұрын

    Z jedną, a nie z trzema. Graliśmy w trzy osoby (ja + 2) i jednią z nich był gospodarz. A tak jak tłumaczyłem w materiale. Nie po to do kogoś przychodzę grać, żeby ta osoba siedziała i patrzyła jak inni grają. Źle się z tym czuję. Bardzo.

  • @Kossak_

    @Kossak_

    4 ай бұрын

    @@GambitTV miałem na myśli zagrać u Ciebie albo u tego 3'ego kolegi, gdybyście mieli taką możliwość. Dziękuję za recenzję! Noszę się z zakupem tej gry od kilku miesięcy i tylko półka wstydu mnie powstrzymuje :)

  • @MsPerykles
    @MsPerykles4 ай бұрын

    Ciesz się, że tylko jedna osoba Ci się odbiła. U nas 2/3 osoby uznało ten tytuł za zmarnowane popołudnie, a trzecia była właścicielem także racjonalizowanie wchodziło mocno. Uważam, że gra jest zepsuta, a przynajmniej psuje grającym nastrój, czyli jest zepsuta. Ponad 2h tłumaczenia zasad, co najmniej 1h przygotowywania się do pierwszego lotu. W trakcie nie wiesz gdzie polecą inni gracze, może wyprzedzą Cię i zajmą upatrzoną lokalizację, a wybór jest niewielki. Stracisz kolejne godziny życia, a na końcu kostka powie Ci "wal się nie wylądujesz na Ceres". Widać, że grę zrobił ktoś kto o tworzeniu planszówek miał marne pojęcie - ciosana na grubo. Zasad i kruczków od metra, plansza ładna, ale większość obszarów bezużyteczna. Z tą losowością to w ogóle są niezłe jaja - to jest jedna z najmniej realistycznych rzeczy. Gdyby eksploracja kosmosu była tak losowa to byśmy człowieka na księżycu nigdy nie posadzili. Od razu przychodzi na myśl temat kosmicznego śmiecia - no satelita osiągnie orbitę albo nie, bo może w coś uderzy... gówno tam uderzy. Kosmos nie jest losowy, potrzeba tylko czujników by lokalizować i komputerów by obliczyć co nas czeka. Losowym czynnikiem w kosmosie jest głównie człowiek - błędy ludzkie+błędy techniki stworzonej przez człowieka. To był największy zawód zeszłego roku, bo strasznie fajny temat. No, ale podejrzewam, że brak doświadczenia i mała ilość testów (może i konkurencji w tematyce) spowodowała powstanie takiego potworka.

  • @Quimeen

    @Quimeen

    4 ай бұрын

    Jak dobrze przeczytac slowo eksperta o kosmosie. Szkoda ze autor gry, ktory projektuje silniki do rakiet jak i eksperci z NASA i lotnictwa z ktorymi konsultowal zawilosci w tej grze, nie uwzglednili Twojej wiedzy. A przypomne ze Eklund rozwija swoja produkcje od ponad 20 lat (pierwsza wersja powstała w 1999) i wlasnie jest jej 4 iteracja, co według Ciebie oznacza za mało doświadczenia i że za mało testów przeprowadzil :D Wiekszych bzdur dawno nie czytalem. Po prostu gra Ci sie nie podoba, to normalne, nie kazda gra jest dla kadego. Ale argumenty masz glupie. Dodatkowo nie masz racji w: "wyprzedzą Cię i zajmą upatrzoną lokalizację, a wybór jest niewielki" - mamy 188 lokalizacji które możemy odwiedzić. Więc tak wybór niewielki, a ciekawych początkowych lokalizacji jest więcej niż możliwa liczba graczy. "kostka powie Ci "wal się nie wylądujesz na Ceres"" - lądując na Ceres nie wykonuje się żadnych rzutów "Widać, że grę zrobił ktoś kto o tworzeniu planszówek miał marne pojęcie" - Eklund ma 36 lat doświadczenia w tworzeniu planszówek (pierwsza z 1988), jest to jeden z najbardziej doświadczonych twórców planszówkowych "Kosmos nie jest losowy, potrzeba tylko czujników by lokalizować i komputerów by obliczyć co nas czeka. Losowym czynnikiem w kosmosie jest głównie człowiek - błędy ludzkie+błędy techniki stworzonej przez człowieka." - dokładnie masz to w grze, nazywa się FINAO, płacisz za lepsze wyliczenia i ryzyko nie występuje tam gdzie nie musi.

  • @krawczyk650
    @krawczyk6504 ай бұрын

    bez sensu opisywac gry które nie sa w pl dostepne...

  • @modlitwaSERCA

    @modlitwaSERCA

    4 ай бұрын

    Ale być może będą 😛 Bo Gambit "ma nosa" do dobrych tytułów sporo przed wydawcami 😉

  • @GambitTV

    @GambitTV

    4 ай бұрын

    A kto powiedział,, że nie są dostępne? Przynajmniej w dwóch sklepach w Polsce można ją kupić.

  • @Quimeen

    @Quimeen

    4 ай бұрын

    Gra jest dostepna w Polsce w wielu sklepach. Jedynie nie jest w jezyku polskim. Gdyby ludzie nie recenzowali takich gier i w nie nie grali i nie pokazywali zee sa swietne to nie mial bys zadnych Paxow po polsku, a masz juz dwa a bedzie trzeci.

  • @kpr7228

    @kpr7228

    4 ай бұрын

    Jak to nie są dostępne? Nawet w tym momencie można kupić w polskim sklepie.

  • @sako7742

    @sako7742

    4 ай бұрын

    Hahaha "niedostępne" 😂