Fotowoltaika na gruncie - Wady i Zalety - Czy to się może złamać? Warto wiedzieć !!

Dzień dobry,
Dzisiejszy odcinek jest poświęcony wadom i zaletom instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
********************************************
Warto zapoznać się z tym co mówię jako montażysta, takowych instalacji gruntowych.
Są to moje przemyślenia wzięte z życia, sprawdzone fakty o tym jak dobrą i złą inwestycją może być montowanie paneli na ziemi.
********************************************
Za każdym razem jak myślę o tym, że taka instalacja na ziemi jest znacznie bezpieczniejsza niż montaż na dachu, wspominam swoje wykonane instalacje. Dla mnie osobiście słowem kluczowym jest bezpieczeństwo majątku pod względem pożaru. Myślę,że większość z Was na pewno się zgodzi z tym co mówię i piszę. Ale na pewno znajdą się osoby które będą innego zdania .Zachęcam do komentowania i poznania waszej opinii na ten temat !
********************************************
Social Media
********************************************
/ roliwork
/ roliwork
********************************************
Kontakt
********************************************
Kontakt: roliworkofficial@gmail.com
********************************************
#Fotowoltaika #zalety #wady #instalacji #uszkodzeniapaneli #opłacalność #Sloar #panele #słoneczne #idealne #pod #pompaciepla #buffor #panelesłoneczne #klimatyzacja

Пікірлер: 132

  • @stevennext7637
    @stevennext76373 жыл бұрын

    Dzięki tobie mam pewność, że dopilnowałem 98% prac , jak robiła ekipa grunt . Dziękuję robisz kawał dobrej roboty .

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Mam taką nadzieję że to co robimy nie pójdzie na marne. Podpowiedzi są w filmach, dlatego warto działć z nowymi pomysłami..

  • @stanisawlesnicki1196
    @stanisawlesnicki11963 жыл бұрын

    Bardzo dobre i najlepsze rozwiązanie na gruncie jeżeli są na to warunki .Pozdrawiam👍👍👍

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Bardzo dobre stwierdzenie, jeżeli są warunki, jest możliwość, jest wszystko okej, nikomu nie przeszkadza, każdy wyraża na to zgodę, to grunt jest idealny. 👍👍👍😉😉😉

  • @benio5000able
    @benio5000able Жыл бұрын

    Witam. Kawał dobrej roboty. Zgadzam się z szanownym Panem w 100%. Nawet jak drzewa pylą, kurz, brud eleganco się zmywa i jest lepsze chłodzenie niż na dachu -przynajmniej tak mi się wydaje. Zdrawiam.

  • @Mariuszmc-ki2ku
    @Mariuszmc-ki2ku3 жыл бұрын

    Witam Pana Wizjonera. Pan się bardzo dobrze zna na tym co robi i doskonale zdaje sobie sprawę z tego że te domowe instalacje to zajebisty kłopot dla energetyki. Fotowoltaika wytwarza energię w dzień zazwyczaj jak nikogo nie ma w domu i co z tą energią, trzeba ją dalej przesłać, a sieć do domku nie jest w ogóle przystosowana do tego aby pchać energię dokładnie w drugą stronę niż było to w zamyśle. Dajmy przykład ulica 40 nr i 35 gospodarstw ma fotowoltaikę, przy dużej produkcji silne nasłonecznienie, czyli że praktycznie mało kto korzysta, bo go najzwyklej w świecie nie ma w domu juz widzę co się dzieje z transformatorem na końcu linii 😀 inwertery non stop praca przerwana. Ekogroszekiem może i nie będziemy grzać, ale gaz, upłyną lata świetlne nim to wyjdzie z użycia, chyba że zabraknie. Jedyny sens to farmy fotowoltaiczne, bo one są budowane w odpowiednich miejscach przyłączenia i to ma sens. Rząd najprawdopodobniej nie dostanie już zgody na finansowanie instalacji PV bo nikt nie chce magazynować tej energii za darmo. To samo jest z ładowaniem samochodów elektrycznych, jak można naładować własne auto jak akurat jest produkcja to on stoi w zupełnie innym miejscu 😀 Co będzie, ciężko wyczuć, ale takie prosumenckie instalacje fotowoltaiczne to mega problem dla energetyki. Bez dofinansowania wszystko stanie w miejscu i na to się zanosi, trzeba zmienić pasję.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Unia Europejska wprowadziła pewne zmiany, możemy poczytać na dużych portalach o tym że będą kontrolować nasze instalacje pv. Co może przyczynić się do mniejsze produkcji. Owa opcja będzie działać tak że falownik będzie ograniczać produkcję. A zakład energetyki będzie to kontrolować. W pewnym momencie zostaniemy zmuszeni do baterii aby je montować. Pewnie będą jakieś dotacje ale tego na 100 %nie wiem, ale idą zmiany. Z czasem wszystkiego zabronią nam...

  • @Mariuszmc-ki2ku

    @Mariuszmc-ki2ku

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork Właśnie i te instalacje mogą się w ogóle nie zwrócić, bo nie zdążą. Jak ktoś wykona to sam, bo potrafi to jeszcze ma to sens, ale czekanie że za 10 lat zwróci się fotowoltaika to porażka. Nie oszukujemy się to jest energia prepaid, i po drodze może być sporo kłopotów z chińskim sprzętem 😀 o jakich nikomu się nie śniło, wraz z tym że to poprostu przestanie pracować. Chińczyk teraz daje 25 lat gwarancji, a później zwinie biznes i rób se co chcesz 😀 Już widzę zadowolonych klientów jak każą im wstawiać akumulatory, pytam gdzie, przecież to są gabaryty, no chyba że samochód elektryk będzie stał na dworzu zamiast w garażu 😀 luksus. Obsługa tych akumulatorów, serwis, kojarzy mi się to tylko z problemami. Takie rzeczy nie powinny być w budynku mieszkalnym, a nawet nie w gospodarczym tylko w hali gdzie są monitorowane przez wyszkolony personel, to w ogóle nie jest do użycia przez zwykłego Kowalskiego, bo jedynie co on może zrobić to krzywdę sobie i lokatorom.

  • @jacek2929

    @jacek2929

    3 жыл бұрын

    I dlatego przy g12 prąd jest droższy w dzień. Aha

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Dlatego jeden z panów co ma bufor jedzie w 2 taryfie swoje cudeńko do pełna proszę.... Ach ten youtube....

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Raczej większość firm co się rozwija i marketing robią dobry. Działają przez długie lata jak firma otwiera się na inne rynki i zdobywa certyfikaty ma większą wiarygodność. Ale nikt pewności niema co będzie za 10lat z dana firmą..

  • @Gabrjel777
    @Gabrjel7773 жыл бұрын

    Bardzo solidnie wykonane konstrukcje. Czy chcąc obniżyć koszt konstrukcji warto bawić się np. w ceowniki ze stali z odzysku ? Oczywiście na własny użytek, jak ma się dużo czasu. Wiadomo, trzeba je oczyścić, pomalować, ale jak z samą pracą - wiercenie otworów ...? Widziałem już konstrukcje drewniane na gruncie, czy jest to bezpieczne ? Z drugiej strony na dachu też wszystko przykręcamy przecież do drewna np. przy dachówce ?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Policz sobie za 1kwp 450-800 zł za konstrukcje co jest już w ocynk. Jeżeli załatwisz taniej tak jak piszesz, oczyścisz bardzo dobrze wykonasz zabezpieczenie przed korozją i wyjdzie ci taniej to watro poświęcić czas. Sprawdź też inne konstrukcje na grunt jak wygląda to cenowo...

  • @RobertRobiThings
    @RobertRobiThings3 жыл бұрын

    Jakie pozwolenia są potrzebne do postawienie instalacji na gruncie? Jaka odległość od granicy działki?

  • @-ANBU-
    @-ANBU-3 жыл бұрын

    Zadałem to pytanie na innym filmie ale tutaj jest konstrukcja bardziej zbliżona do mojej jak głęboko tutaj były wykonywane odwierty na słupy ile dajecie do ziemi słupa ?

  • @Przyziemni
    @Przyziemni3 жыл бұрын

    Napisz o tym ze na gruncie jest zimniej wiec chlodzenie wieksze wiec i wydajnosc

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    A o tym tak nie pomyślałem, ciekawe stwierdzenie.

  • @PROinstal
    @PROinstal3 жыл бұрын

    👍

  • @janusz9613
    @janusz96133 жыл бұрын

    Hej, założycie mi moduły na gruncie w pomorskim? Robicie dobrą robotę, pozdrawiam.

  • @wawrzynzatorski5631
    @wawrzynzatorski56313 жыл бұрын

    Panowie co w temacie instrukcji eksploatacji, chodzi mi o tą dla właściciela np: rozdział dotyczący pożaru? Następna sprawa to przetwornica inwertorowa dlaczego Hawai, jaka ma sprawność? Ile pobiera na własne potrzeby z każdej kilowatogodziny egerii wytworzonej.

  • @jarekd4567
    @jarekd45672 жыл бұрын

    Pierwsza instalacja z filmu jest na panelach bifacialnych tylko z tego co widze konstrukcja jest zła. Przypadek? Czy uziemiając konstrukcje wystarczy przejść przewodem ze szpilki do np nogi ?? pozdrawiam

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk17913 жыл бұрын

    szacun

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Dzięki działamy sobie😁

  • @rob1991erto
    @rob1991erto3 жыл бұрын

    We wrześniu 2020 zamontowano mi instalację na blachodachówce. Teraz gdybym miał montować jeszcze raz to raczej wybrałbym instalację na gruncie. Miałbym idealne południe oraz nachylenie, gruntu wokół domu jest dużo, blachodachówka byłaby bez dziur i wgnieceń. A zimą gdyby przysypał śnieg mógłbym sobie rekreacyjnie odśnieżyć panele. Jednak mam pewne obawy co do instalacji na gruncie. Na pewno trzeba byłoby ubezpieczyć taką instalację - czubki są wszędzie, a nie chciałbym wymieniać paneli, bo zostały obrzucone kamieniami przez gówniarzy. No i dochodzi jeszcze opcja kradzieży, łatwiejszy dostęp dla złodzieja do instalacji na gruncie niż na dachu. Pozdrawiam.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    To jeden z aspektów kamera ogrodzenie no i ubezpieczenie takiej instalacji. Ale większość ma choć połowę tego piesek większości rade daje. Ale słuszne stwierdzenie....😉

  • @wawrzynzatorski5631

    @wawrzynzatorski5631

    3 жыл бұрын

    A w dach kamieniem nie rzuca?

  • @rob1991erto

    @rob1991erto

    3 жыл бұрын

    @@wawrzynzatorski5631 może i rzuca, ale najwyraźniej nie dolatują

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Fajnych masz somsiadow? . Człowiek może wszystko tego nie wie nikt co zrobi...

  • @rob1991erto

    @rob1991erto

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork tu nawet nie chodzi o sąsiadów. Na przykład ostatnimi czasy na wsi często palą się bele ze słomą znajdujące się bardzo blisko zabudowań, więc o czym my tutaj rozmawiamy. Jak ktoś mieszka w mieście w bloku i do pracy dojeżdża komunikacją miejską to w nocy może spać spokojniej.

  • @ogrodmojehobby3392
    @ogrodmojehobby33923 жыл бұрын

    Ja właśnie stawiam 2 trackery po 15 paneli bylem w gminie dostałem info że do 40KW nie muszę nic zgłaszać tak samo w straży. Jedynie w straży Pan powiedział żebym postawił 4m od granicy tak na wszelki wypadek, bo puki co nie jest to nigdzie sprecyzowane ustawą

  • @TomaszZylkaPV

    @TomaszZylkaPV

    3 жыл бұрын

    No to czekam na twoje trackery

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    To ja też się podczepiam na jakieś zdjęcia i trakerow 😄😁😉

  • @ukaszozga9436
    @ukaszozga9436 Жыл бұрын

    Czy są jakieś granice odległości paneli od domu?

  • @wikusia100705
    @wikusia1007052 жыл бұрын

    Coraz bardziej się przekonuje, zastanawiam się tylko jakie są koszty serwisowania sprzetu. Na początku zawsze jest super a po latach nikt nie chciał by dopłacać do interesu-nie taniego w obecnym czasie. Sam zastanawiam się u siebie nad gruntem.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Przeglądy zależy jaki rejon polski to od 300zl do 600zl Ale warto zapoznać się z tym co firmy oferója albo opcja zrób to sam

  • @Hitman3785
    @Hitman37853 жыл бұрын

    Mam pytanie o montaż na gruncie (15 paneli) - lepszy będzie wbijany na 1,5m z przodu i na 1,7m z tyłu czy betonowany na 60-80cm?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Podobnie jak wbiciem na głębokość 1.5 każda konstrukcja ma podaną głębokość na jaką powinna zostać obsadzona i nieważne czy wbijasz czy zalewasz betonem

  • @dmytrokovalenko7361
    @dmytrokovalenko73613 жыл бұрын

    miałbyś dodać że właśnie na gruncie jak najbardziej wchodzą do gry bifaciały, które widzimy w tym odcinku a w sumie świętna praca, pozdrawiam

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Dzięki. Ale na takie panele to troszkę inna konstrukcja. Są dedykowane konstrukcje pod takie panele. Zawsze jakiś plus kilka kWh z takiej instalacji.😉👍🌞🌞🌞

  • @broker200481

    @broker200481

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork masz jakiś przykład dedykowanej konstrukcji do bifacjali?

  • @danio691
    @danio6913 жыл бұрын

    Dzień dobry. Zdrówka życzę . Mam nadzieję ze to chorobowe to nie z powodu upadku. Jestem dekarzem więc wiem czym to pachnie. Mam pytanko przy takiej instalacji jaki najlepiej kąt pochylenia zastosować? Pozdrawiam.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Witaj, jeżeli chodzi o chorobowe to złamany palec a jeżeli chodzi o najlepszy kąt taki optymalny 35 no i wiadomo ustawienie typowe południe 180

  • @danio691

    @danio691

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork Wielkie dzięki.

  • @problemiarz
    @problemiarz2 жыл бұрын

    Czy przewód solarny mogę zakopać w ziemi na długości 20m...? Jeśli tak, to czy prowadzi się go w jakimś peszlu etc...?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Witam można ale trzeba zastosować peszel i arot. A I pamiętaj że kabel solarny 6mm²

  • @magdamariusz3442
    @magdamariusz34423 жыл бұрын

    Witam planuję wykonać instalację na gruncie czy jest sens iść w panele bifacial czytałem że takie panele oprócz tego że od tyłu produkują prąd to są o wiele trwalsze niż zwykle ponieważ z tyłu zamiast foli mają szkło czy według ciebie ma to sens ?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Polecam dedykowane konstrukcje pod te panele. Zawsze to jakiś procent plus.... Pozdrawiam 😁

  • @magdamariusz3442

    @magdamariusz3442

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork Troszkę nie ten temat pytałem czy jest sens iść w panele bifacial czy to pic.

  • @wm.g.w.917

    @wm.g.w.917

    2 жыл бұрын

    @@magdamariusz3442 Na kanale Tomasz Żyłka bodajże testował bifacjale , przeglądnij jego kanał.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Tak Tomek ma na trakerze takie panele..

  • @wm.g.w.917

    @wm.g.w.917

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork Tak ale zdaje się że go zablokował i wyłożył jakieś białe płachty w celu weryfikacji jaki będzie uzysk z odbicia...

  • @smmichal1
    @smmichal13 жыл бұрын

    jak już tak lecimy - dach, grunt. to może jeszcze tracker - plusy/minusy? chętnie bym wysłuchał twojego zdania w tej kwestii.

  • @TomaszZylkaPV

    @TomaszZylkaPV

    3 жыл бұрын

    Ja też 🙂

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Sam wywołałeś wilka z lasu Tomeczku nr tell na @ bym prosił pomagamy sobie... A i gdzie mieszkasz napiszą może wizyta u majsta by była

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Mogę ale muszę to zweryfikować... Ciekawe by to było takie porównanie

  • @TomaszZylkaPV

    @TomaszZylkaPV

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork Wpadnij na FB to i numer się znajdzie 🙂 facebook.com/profile.php?id=100041024833044

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Jak skończę grupę robić to ty zawitasz do mnie coś sobie po wymieniamy....

  • @wojciechwarmuz
    @wojciechwarmuz3 жыл бұрын

    Witam, to w końcu jaka jest ta różnica w cenie? np.5kW na dachu a 5kW na gruncie?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    5kw dach (blachodachówce) wyjdzie tak 15k, natomiast instalacja na gruncie 22k jest to cena tylko za towar (orientacyjna). Wszystko zależy jaki towar się wybierze, Invsrter panele konstrukcja.

  • @stevennext7637

    @stevennext7637

    3 жыл бұрын

    Sprawdziłem 11 firm w Małopolsce do gruntu dopłacasz od 2,5 tyś do 5 tyś MAM GRUNT 20 PANELI 7,5KW (32,500 PLN) KONSTRUKCJA PODPARTA W 2 PUNKTACH .

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Brawo ty 👍👍👍👍

  • @93meloman
    @93meloman3 жыл бұрын

    16 minut lania wody, ten film powinien trwać góra 3 minuty

  • @wawrzynzatorski5631
    @wawrzynzatorski56313 жыл бұрын

    Wszystko na prąd? Przemysł i indywidualni w okresie zimowym poniżej - 10C będą siedzieć w samochodach elektrycznych żeby się ogrzać? Instalacja na prąd jest najtańszą ale nie najlepsza w eksplatacji duże obciążenia generują problemy w przesyle. Prąd jest najdroższy źródłem np: do podgrzania wody w zbiorniku 140 l przez rok to koszt 2400 złoty dla 3 osób zaś gazem to jedyne około 150 metrów. Elektrownie na węgiel, gaz i mazut bedą pracować jako stabilne źródła pracy sieci energetycznej. Atom też ma problemy ze składowaniem!?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Majster taką wodę to można nagrzać za darmo 6 paneli 370w imverter i grzałka i jedziemy off grid. Tak wstępnie to 2.6 roku się zwarac taką instalacja do 3lat zależy ile sam Robisz...

  • @wielblad1344
    @wielblad13442 жыл бұрын

    zapomniałeś o wadach instalacji naziemnej (albo nie podkreśliłeś tego zbyt jasno) ochrona przed zwierzętami dziećmi i aktami wandalizmu... do tego na gruncie potrzeba o wiele więcej przestrzeni! na naszych zazwyczaj ciasnych działkach wszystko może być przeszkodą dla PV! nawet krzaki sąsiada ;) nie mówiąc o cieniu rzucanym przez same budynki... czyli kolejna wada bo dach jest te "parę metrów" wyżej i choć te krzaki już nie zasłaniają ;) każde rozwiązanie ma jakieś wady czy zalety ale te na dachu są zazwyczaj jedyną realną możliwością... nawet gdy znajdziesz na gruncie jakieś przyzwoite miejsce to nie ma pewności niezmiennych warunków... chodzi oczywiście o osiedla domków jednorodzinnych a nie o wsie miastowych ;) pomyśl budujesz instalację a sąsiadowi zaczną przeszkadzać refleksy twojej instalacji więc postawi sobie wysoki parawan wzdłuż granicy... i wszystko ok tyle że masz już cień którego nie było...

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Przecież nikt nikomu ma siłę nie proponuję instalacji na gruncie. O takich faktach że na przykład mamy złośliwych sąsiadów że coś się tam kiedyś wydarzyło to powinien poinformować inwestor. Jeżeli chcemy czuć się bezpiecznie i potem kogoś pociągnąć do odpowiedzialności to musimy samodzielnie zadbać o nasze mienie jakaś kamera ogrodzenie monitoring to jest zawsze dodatkowe zabezpieczenie. Na pewno nasunie się taka myśl że to dodatkowe pieniądze. Ale jeżeli są takie sytuacje to możemy kogoś pociągnąć do naprawy tego kto coś ukradnie i popsuje.

  • @wielblad1344

    @wielblad1344

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork to nie musi być złośliwość sąsiadów... to są realia małych działek w mieście... bądźmy szczerzy ile arów należy mieć by zapewnić swojej instalacji brak cienia???

  • @19janosik
    @19janosik3 жыл бұрын

    Pierwszy Pozdrawiam serdecznie.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    👍🔆👌👍🔆👌

  • @ndalibor76nenicka20
    @ndalibor76nenicka202 жыл бұрын

    👍🇨🇿

  • @jurekad.3809
    @jurekad.38093 жыл бұрын

    witam mam prośbę : potrzebuje dołożyć 4 panele do istniejącej instalacji i nie wiem gdzie i w jaki sposób się podpiąć a wiem że tyle mogę ,niestety nie mam paneli od strony południowej a chcę tam właśnie założyć i na tyle miejsce mam ,Może ktoś coś pomoże ?nie chce wchodzić na dach tylko dopiąć się do jednego z wejść przed skrzynką

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Majster Jaka wielka instalacja jest u ciebie. Jaki typ dachu masz wschód zachód . Jaki inverter. Ile stringów. Zdjecie dachu i miejsce z panelami i miejsce nowego montażu. To podasz to już co będzie jaśniej.

  • @jurekad.3809

    @jurekad.3809

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork panele obecnie są na wschód zachód na budynku a przy budynku mam garaż na stronę południową i tam mają się pojawić nowe pv , inwerter afore 5kw panele 14szt x 330 w.selfy

  • @jurekad.3809

    @jurekad.3809

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork na 2 stringach jest ogarnięte

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    I chcesz dodać do tych stringów panele

  • @jurekad.3809

    @jurekad.3809

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork tak dokładnie najlepiej przy skrzynce z zabezpieczeniem

  • @pablo666bb
    @pablo666bb3 жыл бұрын

    Fabryczne atestowane naziemne konstrukcje z Baksa to czołg utrzymają. Gruba solidna stal, tylko montaż trudny, czasem coś trzeba dociąć

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Maja w swojej ofercie opcje na 25lat gwarancji taki ocynk dają...

  • @Mu-ex2de

    @Mu-ex2de

    3 жыл бұрын

    System baksa jest prosty i fajny. Chyba nie robiłeś z Corab? Tam jest masakra a jakość stali masakra.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Corab nie robiłem Ale mają pomysły na konstrukcję. Widziałem co nie co.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV3 жыл бұрын

    Widzę wiele pytań o trackery a wie podzielę się uzyskami z trackerów jednoosiowych, mono i bifacjal. kzread.info/dash/bejne/mquVt8mplc-6kco.html

  • @stanisawlesnicki1196
    @stanisawlesnicki11963 жыл бұрын

    Proszę o kontakt

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    roliworkofficial@gmail.com

  • @kupadrutu
    @kupadrutu Жыл бұрын

    Bifacjale na zwykłej konstrukcji?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    Жыл бұрын

    Obejrzyj sobie filmik u Tomka żyłki jak tak naprawdę z tymi panelami bf-ami. Jak dasz lustro z tyłu to jest mega wzrost z wydajności polecam w Chłopach fajne filmy kręci i mądrze gada

  • @kupadrutu

    @kupadrutu

    Жыл бұрын

    @@RoliWork no dobra ale nie zmienia to faktu, że taka konstrukcja cieniuje tylnia stronę panela

  • @wespik5445
    @wespik54452 жыл бұрын

    co Ty z tym myciem, nie myje się paneli. Szkło powinno być na tyle jakościowo gładkie, że sprawę powinien załatwiać deszcz. Przeczytaj warunki gwarancji. do tego panele układamy tzw. "białą rękawiczką" a nie tłustymi rękami lub brudnymi wampirkami.

  • @amixo1
    @amixo1 Жыл бұрын

    Ogólnie to stawianie takiego czegoś to marnotrawstwo i głupota Jak już na gruncie to w postaci wiaty szopy garażu lub innej użytecznej konstrukcji A jak ma być tanio to tyle opon ile paneli parę chojaków trochę drutu trochę sznurka i trytytek i jest instalacja w 4 godziny i dziła tak samo jak na konstrukcji bez sensu za 10 000

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski44413 жыл бұрын

    Przegadane, za mało konkretów

  • @spokorobek
    @spokorobek3 жыл бұрын

    Ujawniasz wiedzę tajemną pojedziesz w BMW w bagażniku............ ha ha ha Pozdrawiam Cie

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Majster ma L4 jeszcze 2 tygodnie sam sobie sobie stwierdziłem a lekarz tylko powiedział jeszcze 2 tygodnie. Proszę się nie denerwować 0 steru tylko Relax ani wapno pić i witaminy D itp... Byłem taki zły że szok...

  • @domi4263
    @domi42633 жыл бұрын

    Panie mi to szkoda pola było na to na dachu musialo byc

  • @dan911911dan

    @dan911911dan

    3 жыл бұрын

    Taa pola, a potem tylko koszenia od h., można dać wyżej wtedy nie zajmuje miejsca lub jako garaż,wiata,taras,

  • @domi4263

    @domi4263

    3 жыл бұрын

    Tak mozna wszystko tylko za ile pln

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Tylko w opcjach 2 podporowych to jeszcze wasze pomysły spoko ale w jedno to by była porażka. Im więcej się wbije zakopie tym lepiej dla konstrukcji. Większa sztywność..😁😉😊 ale pomysły zawsze są polak potrafi

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Za1 kilowat takiej konstrukcji to tak od 1000 do 1500 za 1 podporowa, a 2 podporowa na 2000zl za 4 panele ceny są czasem bardzo skraje ale koniecznie trzeba szukać dobrego i taniego dostawcy... Ceny mogą być mniejsze niż podałem....

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    10kw to tak 30k luźno zależy jaka konstrukcja... Ale to tylko wstępnie materiał tak na oko może być więcej

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit3 жыл бұрын

    smutne to sa czasy gdzie zrobienie stelażu na prosta konstrukcje na niewielkie obciazenie urasta do wielkiego problemu i wielkiego kosztu gdybym dzisiaj mial robic to zrobilbym trackera na 4-6kwp na najlepszych panelach >450W i tyle instalacja typowa na gruncie wymaga dzialki tak zeby dom nie zacienial paneli, nie kazdy taka posiada instalacja na dachu, ja bym chcial zobaczyc pdf-a z badaniami wplywu na zdrowie, co i ile promieniuje tam czy sa jakies wady na dluzsza mete ze zdrowiem, petle indukcyjne.

  • @mrjinks3520

    @mrjinks3520

    3 жыл бұрын

    falownik ma negatywny wpływ na zdrowie, panele wytwarzają prąd stały więc przewody mogą tylko coś namagnesować. Ale jest to znikome. i tak w domu mamy telefony, wifi itd

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    To co mówisz z trackerem to jak najbardziej jest dobre rozwiązanie. No ale też trochę finansowo wychodzi też jeszcze drożej. No ale przynajmniej uzyskam i można się pochwalić w internecie ile to nie wyprodukuje taka instalacja na trakerach, bo co U niektórych takie dobre trackery to bardzo ładnie produkują nawet z takiej 5 kWp instalacji już nie mówiąc o takiej dziesiątce.

  • @RoliWork

    @RoliWork

    3 жыл бұрын

    Bardziej szkodliwe to by były tutaj BTS, mocne pole magnetyczne w tym bardziej mogłoby mieć jakiś wpływ, ale lepiej to by było jakby ktoś z jakimiś danymi wyskoczył niż takie gdybanie

  • @TomaszZylkaPV

    @TomaszZylkaPV

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork Koszt trackera jest zależny tylko od nas ile swojej pracy w niego włozymy.

  • @mrjinks3520

    @mrjinks3520

    3 жыл бұрын

    @@RoliWork w instrukcji falownika nie zaleca się przebywania blisko niego, więc lepiej go nie dawać do sypialni:D w innym miejscu już nie będzie na nas wpływał. W trakerach jest fajne to że produkcja jest rozłożona w czasie a nie tylko pik w południe - części osób wyłącza wtedy inwertery, mamy też większą konsumpcję bezpośrednią, więc więcej skorzystamy z wyprodukowanego prądu.

  • @problemiarz
    @problemiarz2 жыл бұрын

    Czy przewód solarny mogę zakopać w ziemi na długości 20m...? Jeśli tak, to czy prowadzi się go w jakimś peszlu etc...?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Można coś takiego wykonać my dajemy w peszlu i arocie... Pamiętaj aby dać 6mm²

  • @problemiarz

    @problemiarz

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork Super, a teraz takie pytanie, czy mógłbym zastosować łączenie kabli solarnych z pominięciem złącz MC4? Odcinam ori przy panelach i chcę połączyć je jakimiś sprytnymi złączkami, które nie będą dedykowane do PV, ale będą jeszcze lepsze. Przecież są jakieś złączki Vago itp, wystarczy wiedzieć jakiego typu, zamknąć to w jakiejś fajnej malutkiej obudowie hermetycznej (jak przy halogenach na stojaku, gdzie są łączone dwa lub trzy ze sobą), i mam połączenie pewniejsze niż za pomocą tych nieszczęsnych złączek. W inwerterze i tak będą dokręcane złączem śrubowym, po drodze przecież musi być zabezpieczenie nadprądowe, więc chciałbym wyeliminować wszystkie złącza MC4. Da się...?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Tylko mc4, nie wiem czemu chcesz tak kombinować, przecież są dedykowane złączki. Nawet na równoległość. Wykonaj to jak na filmach i nic nie kombinuj możesz więcej naszkodzic...

  • @problemiarz

    @problemiarz

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork Sam wiesz, że one są praktycznie jedyną przyczyna powstawania pożarów, jak i sam wiesz doskonale, że nie można stosować złączek różnych producentów łącząc je ze sobą... Zatem ori złączki muszą zostać odcięte tak czy inaczej, żeby zastosować jeden i ten sam rodzaj. Poza tym nie rozumiem jakiejś ideologii związanej z tymi złączami. Przewód/kabel solarny to pewnie taki sam kabel jak inne linki, tyle tylko, że został nazwany solarnym, a żeby ktoś mógł zarobić, to dodatkowo wymyśłono złączki i całą otoczkę związaną z PV, typu ramy/profile do instalacji, kotwy etc, jakbym nie mógł przykręcić ramki panelu na śruby M6 lub nawet M8 do stelażu stalowego wykonanego z profili zamkniętych. Raz, że na gruncie wyjdzie taki montaż o połowę taniej, jak nie więcej, dwa, że eliminuję wszelkie drgania profilu aluminiowego, który z pewnością gnie się bardziej od stalowego ze ścianką 2mm. W sensie bezpośrednio na stalowy stelaż kręcę panel. Po co powielać profil, skoro panel sam w sobie posiada profil - ceownik. Łączę aluminiowy ceownik z profilem stalowym i nie potrzebuję wyimaginowanych profili, kotew, mocować, uchwytów etc. Mówię tu raz jeszcze zaznaczam o montażu na glebie, żeby nie było.

  • @KapeckaS
    @KapeckaS2 жыл бұрын

    Ile wydajniejsze są panele jeśli zamontować by je na trakerze?

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Wydajność jest taka sam pod względem mocy, ale jest jedną różnica panele pracują cały dzień z max mocą. To jest przewaga pomiędzy instalacja syacjonarną a trakerem.... 40% do nawet 100% zależy jaki i jaki rejon świata

  • @KapeckaS

    @KapeckaS

    2 жыл бұрын

    @@RoliWork to dziwi mnie dlaczego nikt niema takich ofert .przecież zrobienie trackera to nie jest wielki koszt . Parę łożysk Arduino i silnik z przekładnia np od ślimaka w piecu zasypowym , program napisany na kolanie żeby nie podążał za słońcem tylko czasowo że co godzinę przesuwa o zadany kat a w nocy spowrotem .

  • @RoliWork

    @RoliWork

    2 жыл бұрын

    Zrobienie i zgranie całego takera to koszt rzędu 10 do 40 tysięcy. To nie są tanie instalacje

Келесі