FLISACY - władcy staropolskiej WISŁY

Handel wiślany miał ogromne znaczenie gospodarcze. Nie byłby jednak możliwy, gdyby nie rzesza ludzi trudniących się organizowaniem transportu rzecznym - tak zwanych flisaków. To właśnie owi „władcy Wisły”, bez których nie byłoby możliwe zbudowanie potęgi dawnej Rzeczpospolitej, będą tematem dzisiejszego odcinka Encyklopedii Staropolskiej.
***
Mój kanał powstał po to, aby szerzyć wiedzę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej obywatelach. W swoich filmach opisuje wydarzenia historyczne, sylwetki zapomnianych Sarmatów, staropolskie tradycje, zwyczaje i kulturę.
Jeżeli cenicie sobie moją działalność, możecie wesprzeć mnie finansowo na trzy sposoby:
🏹 Za pośrednictwem portalu Patronite: patronite.pl/profil/268724/da...
🏹 Za pośrednictwem opcji "Wsparcie kanału" na KZread
🏹 Przez dobrowolną wpłatę na konto 15 8351 0003 0017 1074 3000 0030 z dopiskiem "darowizna" (proszę o kontakt mailowy na adres darek@encyklopedya.pl)
Niezależnie od wysokości wpłaty każdy Mecenas otrzymuje dostęp do dodatkowych treści. Od marca 2024 jest to przynajmniej jeden dodatkowy odcinek miesięcznie i dwa artykuły pisane wysyłane drogą mailową. Do tego jesteśmy w stałym kontakcie mailowym, Mecenasów z okolic Trójmiasta (lub wybierających się w moje strony) zapraszam na wycieczki po barokowej Kalwarii Wejherowskiej.
Dziękuję za pomoc!

Пікірлер: 115

  • @Artur_M.
    @Artur_M. Жыл бұрын

    Wspaniały odcinek, jak zwykle. Podczas wyliczania rozmaitych rolnych i leśnych produktów eksportowych Rzeczpospolitej przypomniał mi się jeszcze jeden, chyba najmniej znany i najbardziej osobliwy - czerwony barwnik pozyskiwany z niepozornego owada zwanego czerwcem polskim. Podobno to właśnie od tego owada pochodzą nasze nazwy miesiąca czerwca i koloru czerwonego.

  • @alenahustakova1389
    @alenahustakova1389 Жыл бұрын

    Super! Jezdim na Pomorze kazdy rok! 🇵🇱❤️🇨🇿

  • @tomaszsadowski1515
    @tomaszsadowski1515 Жыл бұрын

    Rewelacyjny material i muzyka takze doskonala. Jestem pod wrazeniem rozwoju.

  • @ms-ht1cj
    @ms-ht1cj6 ай бұрын

    Fascynujący film. Mało kto mówi o innych grupach społecznych niż rycerze/szlachta. Trafiłam na Twój kanał niedawno i pochłaniam filmy jeden za drugim. Masz wspaniały dar opowiadania, przyjemnie się Ciebie slucha. Lubię też historyczne budowle w tle w każdym odcinku. Super ❤

  • @MRJAREDBERG
    @MRJAREDBERG7 ай бұрын

    A propos flisaków. Przypomniał mi się wątek z początku starego polskiego serialu " Przyłbice i kaptury". Serial mojego dzieciństwa, a po przeczytaniu książki zakochalem się w tych realiach

  • @karoltrn1989
    @karoltrn1989 Жыл бұрын

    Pozdrowienia dla waszmości prosto z nadwiślańskiego Torunia 🖐️ mamy tutaj nawet pomnik flisaka, który według legendy wyprowadził żaby z miasta a na wieży katedry w kierunku Wisły jest zegar tzw. flisaczy 🙂

  • @marekfalda95
    @marekfalda95 Жыл бұрын

    Więcej o kulturze Gdańska i Pomorza proszę. Fascynujący temat.

  • @kobra0712

    @kobra0712

    Жыл бұрын

    i gospodarce I wszystkim ci związane z potęgą Miasta Gdańska

  • @PolskaKulturaStrzelecka

    @PolskaKulturaStrzelecka

    11 ай бұрын

    @@kobra0712 Gdańsk zawdzięczał potęgę temu, że był jedynym dużym portem w RP, dlatego właśnie podupadł gospodarczo po rozbiorach i stracił na znaczeniu aż do współczesności.

  • @krzysiekstaniak
    @krzysiekstaniak Жыл бұрын

    Dzień dobry państwu koleżeństwu 😀 pozdrawiam serdecznie twórcę i miłego weekendu życzę 😊

  • @Mrownica
    @Mrownica Жыл бұрын

    Ojciec mojego dziadka ,czyli mój pradziadek, od strony matki był flisakiem Serdecznie pozdrawiam twórcę kanału Encyklopedia staropolska Pana Darka Rybackiego oraz wszystkich fanów i sympatyków tego kanału na YT Robert 😃😃😃

  • @dariuszreda3291

    @dariuszreda3291

    Жыл бұрын

    A babka mego dziadka ze strony rodzonego szwagra mojego stryjecznego wuja, ktory byl sasiadem jej ciotki tez byl flisakiem , ale na Dunajcu... albo Dunaju? Jakos tak...

  • @sidek123
    @sidek123 Жыл бұрын

    Kawał dobrej roboty 👏👏👏ciekawe musiało być życie Flisaka, pełne przygód. Pozdrawiam serdecznie 👍

  • @andrzejlasek7927
    @andrzejlasek7927 Жыл бұрын

    każdy odcinek o tematyce poza szlacheckiej jest jak rodzynek w cieście.. bo i samo ciasto dobre.

  • @nightowl9176
    @nightowl9176 Жыл бұрын

    Kazdy odcinek jest swietnie przedstawiony. Serdecznie dziekuje.

  • @scenamuzyczna
    @scenamuzyczna Жыл бұрын

    Świetny materiał ❤❤ co za dbałość o szczegóły i detale 🤔🔥🔥🤩 Chapeu bas Waćpanom!

  • @Damian-cj2zu
    @Damian-cj2zu Жыл бұрын

    Bardzo dobry odcinek 👍 Polecam wszystkim do obejrzenia 👏 Pozdrawiam serdecznie z Częstochowy 😊 Damian

  • @ewao.3050
    @ewao.3050 Жыл бұрын

    Jak zwykle ciekawy materiał! Czekam na kolejne

  • @damakameliowa5712
    @damakameliowa5712 Жыл бұрын

    Przeciekawy filmik!Dziękuję i pozdrawiam.

  • @darman36
    @darman36 Жыл бұрын

    Dzięki Darku za kolejny wspaniały materiał!!!

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Жыл бұрын

    Przyjemna ksiazka dla młodzieży jest książka Lucyny Sieciechowiczowej pt Moralisci i waganci. Opisuje losy zycia w prosty sposób flisakow, mlodziezy akademickiej, Arian, kuglarzy, jak również Klonowica, Zamoyskiego, przypomina panowanie króla Stefana Batorego i ówczesnego króla Zygmunta III Waze. Dziękuję Waszmosci

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Nie znałem, rzucę okiem :)

  • @elzbietarakusz2421

    @elzbietarakusz2421

    Жыл бұрын

    @@DarekRybacki to książka z 1958 roku. Wiele jest książek dla młodzieży ale i dorosły nie pogardzi jak lubi czytać. Polecam też Rapsode swidnicka Wl. Jana Grabskiego z 1955 roku. Szczególną zadume wprowadzają pierwsze strony. Polecam. Pozdrawiam serdecznie

  • @PrendkiProntek
    @PrendkiProntek Жыл бұрын

    2:19 jestem kierowcą zawodowym, mieszkam w Szwecji i jeżdżę po całej Skandynawii. Jakbym wyjął z kontekstu Twoją wypowiedź to zupełnie, jakbym o swoim zajęciu słyszał ;)

  • @janpatkowski4113
    @janpatkowski4113 Жыл бұрын

    Co do nazewnictwa jednostek wiślanych: łyżwy stosowano głównie przy budowie mostów pontonowych, stąd często pojawiająca się nazwa mosty łyżwowe. Bas i szkuta to w zasadzie ta sama jednostka pływająca, pozostałością nazewniczą po ośrodkach ich produkcji są małopolskie wsie Szkuciska i Basonia. Przy czym szkuta to nazwa rzadziej używana na południu kraju. Częściej w widłach Sanu i Wisły słyszy się o krypach (od niemieckiego Kriepe czyli koryto, bo takowego kształt miały te łodzie). Zajęciem flisaków jeszcze do lat 60 XX wieku było przeprawianie stad bydła na pastwiska położone za Wisłą lub Sanem. A jak to wyglądało jeszcze parę lat temu polecam oglądnąć działania fundacji Ja Wisła.

  • @WOJCIECHKOLAKOWSKI
    @WOJCIECHKOLAKOWSKI Жыл бұрын

    Jak zawsze wysoki standard! 👍

  • @RobertWojtczak
    @RobertWojtczak Жыл бұрын

    Kawał dobrej roboty. Pozdrawiam

  • @Prawda_obroni_sie_sama_Pl
    @Prawda_obroni_sie_sama_Pl Жыл бұрын

    Polecam rzucić okiem na niedawne odkrycia po remoncie na bulwarze filadelfijskim w Toruniu ;) pozdrawiam

  • @sdental5379
    @sdental5379 Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @raketfuel6037
    @raketfuel6037 Жыл бұрын

    Ciekawy odcinek. Zastanawiają mnie te stare mapy tworzone pewnie dla głównych punktów na trasie. Wzdłuż Wisły było sporo osad rybackich w tym Nieszawa posiadająca też później prawa miejskie i własną komorę celną od 1652 roku, przeniesioną z Włocławka. Komora i budynki gospodarcze później przejęte przez Prusaków niszczeją do dziś ale wrażenie dla mnie robi wysoka kamienna przystań na wprost komory. Polecam się kiedyś wybrać :) Kiedyś po Wiśle jeszcze w latach 90 pływało wiele barek i różnego rodzaju jednostek. Teraz mielizny właściwie nie pozwalają na takie przeprawy. Być może budowa kolejnej tamy za Włocławkiem wyreguluje nieco poziom wody.

  • @Bryniczanin

    @Bryniczanin

    Жыл бұрын

    Ciekawe skąd ma być więcej wody, skoro rowów odwadniających jest w Polsce dwa razy tyle, co rzek? Podobnie betonowanie i prostowanie koryt. Sami jestesmy sobie winni.

  • @maciejstojek2382

    @maciejstojek2382

    Жыл бұрын

    Z całym szacunkiem , ale zapory na Wiśle i nie tylko są zmorą i robią paskudną robotę , polecam serdecznie kanał " Wolne Rzeki " tam można się wiele dowiedzieć na ten i inne tematy . Pozdrawiam .

  • @kotlet4ever
    @kotlet4ever Жыл бұрын

    Ależ bym chciał kiedyś założyć szerokie szrawary 8:18 i poznać dziwy niedostępne przeciętnemu chłopu! 8:36 Te dziwy to nawet bez szarawarów... ;) Wielki szacunek dla Pana Autora - dziś się dowiedziałem czegoś zupełnie nowego! Całe życie mieszkam w Krakowie i jest u nas ulica Włóczków (niedaleko Wisły) I teraz się dopiero dowiedziałem co to oznacza! Zawsze myślałem, że chodzi o jakieś prząśniczki, czy może producentów włóczki, a to normalnie... flisacy byli! ;) Całe życie człowiek się uczy. Dzięki Darek! ;)

  • @dago2401
    @dago2401 Жыл бұрын

    Dziekuje za wspomnienie o zlocie Rzeczypospolitej,czyli wosku,niosacego swiatlo swiec calemu uwczesnemu swiatu...Pozdrawiam.Dobra robota!!!

  • @slawomirkrajewski9164
    @slawomirkrajewski9164 Жыл бұрын

    Zawód Wislanego Retmana istnieje do dzisiaj. Tylko już nie pływają z flisakami. Mój dziadek i wujek znakowali wisłę na 567km.

  • @panropuch1741
    @panropuch1741 Жыл бұрын

    Pozdrawiam.

  • @andrzej769
    @andrzej769 Жыл бұрын

    Ciekawy sposób na życie. Mało znany jest to dziś zawód. Ciekawy jestem czy powstanie materiał o muzyce i instrumentach które szlachcie towarzyszyły przy biesiadach i nie tylko. Pozdrawiam kanał i do następnego odcinka.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Zobaczymy - musiałbym znaleźć na ten temat jakąś dobrą publikację :-)

  • @andrzej769

    @andrzej769

    Жыл бұрын

    Wiadomo może znajdzie się ktoś kto wykonuje teraz taką muzykę.

  • @mlodykonieczko5770

    @mlodykonieczko5770

    Жыл бұрын

    @@andrzej769 Michał Gondko na pewno się nadaje :) kzread.info/dash/bejne/ZWakl5WKYbqtgZM.html

  • @romualdulanowski8485
    @romualdulanowski8485 Жыл бұрын

    Pozdro Darek 😀👍

  • @arkadiuszwachowski3055
    @arkadiuszwachowski3055 Жыл бұрын

    Dzięki dobra robota😊😊

  • @hania1913
    @hania1913 Жыл бұрын

    Świetny odcinek. Dziękuję.

  • @sumazdar
    @sumazdar Жыл бұрын

    dziękuję

  • @slawekwonski
    @slawekwonski Жыл бұрын

    Super kanał👍

  • @Fil020f
    @Fil020f Жыл бұрын

    Świetny odcinek.

  • @Emilka0206
    @Emilka0206 Жыл бұрын

    Super

  • @cxpeky
    @cxpeky Жыл бұрын

    Bardzo fajnie opowiedziane. Już widzę kilka olejnych filmów które mnie zaciekawiły. Leci Sub:) pozdrawiam

  • @idepodrewnodolasu6428
    @idepodrewnodolasu6428 Жыл бұрын

    Włóczkowie. Nazwa bardzo zbliżona do Włóczykija który był postacią z Muminków. Włóczykij często ruszał w długą samotną podróż. Może te nazwy to nie przypadek?

  • @lukaszsternak9214
    @lukaszsternak9214 Жыл бұрын

    Ciekawy temat

  • @miszak32
    @miszak32 Жыл бұрын

    ten odcinek zachęcił mnie do pomyszkowania gdzie też ten Krakowiec i Karczma Rzym mogły stać. I proszę - ciekawostka - nieopodal współczesnej Rafinerii Gdańskiej. Nie myślałeś podjechać tam i nagrać parę ujęć chociaż tej szerokiej rzeki i klimatycznej zabudowy przy ul. Kutnowskiej wzdłuż Martwej Wisły?

  • @tomaszkotlicki
    @tomaszkotlicki Жыл бұрын

    🔥🔥Rzeczypospolita jeszcze powróci do dawnej potęgi!!!🔥🔥

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    Жыл бұрын

    😁 i przyłączy ziemie u kraja

  • @damakameliowa5712

    @damakameliowa5712

    Жыл бұрын

    @@Blejk_Karington A dlaczego nie?

  • @groch8721
    @groch8721 Жыл бұрын

    Jeżeli mowa o flisakach i karczmach to należy także przytoczyć karczmę "Pod Pielgrzymem" zlokalizowaną w Puławach. Nie wspomnę już o Kazimierzu Dolnym i tamtejszych słynnych na cały kraj spichlerzach.

  • @krzysztofk6924
    @krzysztofk6924 Жыл бұрын

    warto było zrobić odcinek o staropolskiej specjalności eksportowej tzw Czerwcach, czerwi lub Czerwcu polskim a przy tej okazji o gospodarce, ekonomii itd co przynosiło dochód dla ludzi i państwa w różnych wiekach pozdrawiam autora

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Dobry pomysł :-)

  • @Piechu1
    @Piechu1 Жыл бұрын

    Like w ciemno i zabieram się za oglądanie :)

  • @magdalenaiwan4046
    @magdalenaiwan4046 Жыл бұрын

    Opowiedz o zabytkach Bodzentyna i o Świętym Krzyżu. Byliśmy latem w Górach Świętokrzyskich i fajnie spędziliśmy tam czas, ale mało znaleźliśmy tablic czy informacji o odwiedzonych miejscach. Szczególnie słabo był opisanu kościół i ruiny zamku w Bodzentynie (w kościele był jakiś zabytkowy tryptyk, ale informacji o nim jak na lekarstwo zarówno w samym kościele jak i w necie).

  • @malgorzataswitala9809
    @malgorzataswitala9809 Жыл бұрын

    Witam, najwyraźniej nie ciągnął Pan nigdy jachtu na linie po kanale (idąc brzegiem). Bardzo lekko idzie. Zero wysiłku. Nawet dla dziecka.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    A ten jacht obciążony kilkunastu tonami zboża? :)

  • @malgorzataswitala9809

    @malgorzataswitala9809

    Жыл бұрын

    @@DarekRybacki Takiego nie ciągnęłam :D, więc nie mam porównania. Zwykle był obciążony kilku osobami i wyposażeniem (i swoją własną wagą). Ale i tak wydaje mi się to łatwiejsze, niż zaprezentowałeś w filmie:)

  • @lesLeski
    @lesLeski Жыл бұрын

    Bardzo dobry materiał!!!

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @tomaszd.1197
    @tomaszd.1197 Жыл бұрын

    6:54 to w tej karczmie "Rzym" diabeł dosięgnął Pana Twardowskiego?

  • @mikoajjurak9126

    @mikoajjurak9126

    Жыл бұрын

    Właśnie miałem zapytać

  • @Gizbor17
    @Gizbor17 Жыл бұрын

    super

  • @feliksukasiewicz9835
    @feliksukasiewicz9835 Жыл бұрын

    W Ulanowie poza tym, że się mówi, że coś takiego było, to tego tam nie ma w ogóle.

  • @konradratajczak5983
    @konradratajczak5983 Жыл бұрын

    W trylogii husyckiej jest jeden fragment o filsakach jak główny bohater płynie do Wrocławia

  • @artinaam

    @artinaam

    Жыл бұрын

    Oj, nie zapomnę go nigdy :D "Polscy flisacy jak zwykle się kłócili, i jak zwykle o nic." Wielkie rzeki były w owym czasie towarowymi autostradami i Odra nie była w tym względzie wyjątkiem.

  • @Blejk_Karington
    @Blejk_Karington Жыл бұрын

    Jak zabezpieczano zboże przez gryzoniami 300-400lat temu? Kotami?😁

  • @typowylannister
    @typowylannister Жыл бұрын

    jest szansa na odcinek o statusie Warmii w I Rzeczpospolitej

  • @WesolyDrab
    @WesolyDrab Жыл бұрын

    Kolejna "wolna ludność" koło budników. Czy wiadomo coś Panu na temat "lupariuszy" łowców wilków w dawnej Rzeczypospolitej?

  • @michamakarski9878
    @michamakarski9878 Жыл бұрын

    Bokiedys majątku się dorabiali przez pokolenia, co było głupotą,dzisiaj złodziejstwem co jest nobilitacja społeczną i zaszczytem🎉😅

  • @bartomiejrozyk
    @bartomiejrozyk Жыл бұрын

    Mam pytanie, skąd masz takie cudowne mapy na ścianie?

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    To reprinty map ze zbiorów archiwum w Sztokholmie :)

  • @rbark2311
    @rbark23118 ай бұрын

    "Ta karczma Rzym się nazywa, kładę areszt na Waszeci"

  • @fusek8081
    @fusek8081 Жыл бұрын

    Zawód flisaka nadal jest wykonywany choćby w Pieninach .

  • @MIMALECKIPL
    @MIMALECKIPL Жыл бұрын

    "Ta Karczma Rzym się nazywa, kładę areszt na waszeci".

  • @bartoszzegarzewski2786
    @bartoszzegarzewski278611 ай бұрын

    Cardzo ciekawe

  • @waliza001
    @waliza001 Жыл бұрын

    Na tej rycinie w 3:14 tam po prawej to dwoch flisakow ?:)

  • @stahbaumer7688
    @stahbaumer768811 ай бұрын

    Jest odcinek poświęcony kampanii połockiej i wojnom o Inflanty??

  • @leszekruminski6829
    @leszekruminski6829 Жыл бұрын

    Może odcinek o Toruniu

  • @redfish8453
    @redfish8453 Жыл бұрын

    to może teraz film o ordynacjach magnackich?

  • @artururbaniak8775
    @artururbaniak8775 Жыл бұрын

    Czy masz waćpan jakieś informacje na temat 17 nasto wiecznego szczecina ja wiem ze nie nalezal do Rzeczypospolitej ale to chyba też ciekawy temat

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Kręcę się wokół tematów "gryfickich" od dłuższego czasu, ale póki co nie mam pomysłu jak je ugryźć.

  • @artururbaniak8775

    @artururbaniak8775

    Жыл бұрын

    To morze przyjedz podczas remontow dużo się odkrywa jest sporo zagadek

  • @miroslawsita7062
    @miroslawsita7062 Жыл бұрын

    Film, jak i kazdy inny wart ogladania. Moze to te 70 lat, ktore mam na karku, ale jednego nie zrozumialem. Tratwy plynace z nurtem rzeki, z pomoca zagla, beda plynely szybciej. Skoro nurt niesie tratwe to co zmuszalo flisakow, do ciagniecia ja za pomoca lin.?

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Sądzę, że sam nurt nie jest w stanie unieść kilkutonowej tratwy w sytuacji, kiedy nie ma wiatru :)

  • @Qozyr
    @Qozyr Жыл бұрын

    Czy zbitka słowna "rzecz pospolita" znaczy Język pospolstwa?

  • @magorzatagonska2740
    @magorzatagonska27404 күн бұрын

    Źródła Wisły to była zagranica czyli Śląsk

  • @tomaszd.1197
    @tomaszd.1197 Жыл бұрын

    6:22 a te inne potrzeby (czyli 1 i 2) to gdzie i jak załatwiali? Bo to zawsze pomijany temat, a przecież to część naszej natury ludzkiej. Swoja drogą to może być pomysł na jakiś odcinek.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Na pokazanym we fragmencie obrazie "Apoteoza Gdańska" widać człowieka załatwiającego swoje potrzeby: robi to po prostu "pod krzaczek". Do odszukania tutaj (prawy dolny róg obrazu): upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Apoteoza_Gda%C5%84ska.jpg

  • @tomaszd.1197

    @tomaszd.1197

    Жыл бұрын

    @@DarekRybacki od, dzięki, ale chodzi i też po prostu o flisaków. Schodzili z pokładu / nie schodzili z pokładu? Bo pewnie nikt na żądanie tam się nie zatrzymywał. Są może jakieś źródła na ten "ciekawy" temat, orientujesz się?

  • @MM-er6mr
    @MM-er6mr Жыл бұрын

    !

  • @cybork12
    @cybork12 Жыл бұрын

    Nie wspomniałeś jeszcze o jednej nazwie flisaków, a mianowicie "Oryle".

  • @damakameliowa5712

    @damakameliowa5712

    Жыл бұрын

    Tak!Ta nazwa pojawia się w Nad Niemnem Orzeszkowej.

  • @michalkrefta4803
    @michalkrefta4803 Жыл бұрын

    Znam ludzi o nazwikach: Flis-mieszka w Gdańsku. Flisikowski-Kartuzy. Czyżby to pochodna od zawodu?

  • @damakameliowa5712

    @damakameliowa5712

    Жыл бұрын

    Nie wykluczone.Pozdrawiam serdecznie.

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    Жыл бұрын

    Zapewne :)

  • @mosinnagant9205
    @mosinnagant9205 Жыл бұрын

    Zasieg

  • @paweszewczyk7048
    @paweszewczyk70482 ай бұрын

    Ciekawe jak spowrotem ściągali statki

  • @DarekRybacki

    @DarekRybacki

    2 ай бұрын

    Barki zazwyczaj sprzedawano na drewno na miejscu i wracano drogą lądową :)

  • @annakot2860
    @annakot28602 ай бұрын

    Czy zachowaly sie jakies piesni flisackie.?Bo o morskich szeklach to,wiemy.

  • @annakot2860

    @annakot2860

    2 ай бұрын

    Przepraszam za pomylke.Mialam na mysli szanty a nie szekle.Sorry za pomylke

  • @Crovaify
    @Crovaify Жыл бұрын

    Film wprowadza w blad. Wiekszosc flisakow wcale nie plynela do gdanska, a nawet nigdy w Gdansku nie byla. W sredniowieczu poziom wod byl sporo wyzszy niz dzis, a mosty nie istnialy. Wiecej bylo tez malych rzek, jezior i bagien. W wielu rejonach, jak np. wokol Warszawy, znaczna czesc handlu lokalnego oraz przewozu osób odbywala sie wlasnie droga wodna. Generalnie zrobiles ten film ekstremalnie gdanskocentryczny i zapomniales ze zboze zbiera sie raz w roku, a handel wszelkimi towarami trwa caly rok. Wiec stattstycznie wiekszosc flisakow przez wiekszosc czasu zajmowala sie lokalnym przerzucaniem towarow i osob na nieduze odleglosci

  • @michamakarski9878
    @michamakarski9878 Жыл бұрын

    A ten gold to wykopany czy kradziony biedakom,po co biedakom właściwe miejsce to u bogatych🎉😅

  • @3penkal
    @3penkal Жыл бұрын

    Trzeci

  • @bujokbujok4990
    @bujokbujok4990 Жыл бұрын

    Taki kierowca TIR..a.. sprzed 400 lat.Byłem,nie polecam

  • @dariuszreda3291
    @dariuszreda3291 Жыл бұрын

    Sam bym poflisaczyl... Np. Flisaczylbym amfe z Gdanska do Krakowa? Ale pod prad???... Dziekuje!

  • @marekn1334
    @marekn133428 күн бұрын

    Weź

  • @marekn1334
    @marekn133428 күн бұрын

    C Ruskie

  • @krzysztofszopa-hawryluk2629
    @krzysztofszopa-hawryluk2629 Жыл бұрын

    Super