Fenntartható fejlődés - Ábránd vagy valóság?

HOLNAPUTÁN
FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS: ÁBRÁND VAGY VALÓSÁG?
MILYEN JÖVŐ VÁR RÁNK?
Felvezető előadás
Gelencsér András - rektor, Pannon Egyetem
Kerekasztal-beszélgetés
Moderátor
Rostási Ágnes - rektorhelyettes, Pannon Egyetem
Résztvevők
Gelencsér András - rektor, Pannon Egyetem
Vankó Zsuzsanna - tanszékvezető főiskolai tanár, Sola Scriptura Teológiai Főiskola
Huszár András - társalapító, igazgató, Green Policy Center

Пікірлер: 97

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    A másként gondolkodók köreiben már CSELEKVÉS is van, nem csak gondolkodás! Az átpolitizált vezetésben viszont épp az ellenkezője történik.

  • @timeagucsi-vegh973
    @timeagucsi-vegh97322 күн бұрын

    Asszony szinten nálunk beindult a cserebere már, ráadásul úgy érzem nem a hasznalatban lévő forint a váltószám, hanem a szükség. Hiába ér valami forintban kevesebbet pl. egy csomag kapor, mint egy kg paradicsom, ha rotyog a tökfőzelék. Szerintem ki lehet venni a pénzt, erre is voltak példák és én betenném a tizedes rendszerű önellátást.

  • @raytry69

    @raytry69

    22 күн бұрын

    Nekem kifejezetten tetszett az argentin válság hatására létrejött "itakai dollár" (remélem jól írtam) alternatív fizetőeszköz értékmérője. 1 dollár 1 emberórának/munkaórának megfelelő értéket képviselt. Nyilván egy magas szaktudást igénylő munkaóra többe kerül, de akkor sem haladja meg a 4x-est. Ezzel az értékméréssel megszűnik az infláció. Elképzelhetetlen pl egy bankár többezerszeres órabére.

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    Túl sok az előadás, s nem követi cselekvés!

  • @TiborBerky-td6ez

    @TiborBerky-td6ez

    21 күн бұрын

    Ezt en is igy latom, ... de ~8%-os "evenkenti fejlödes " eseten (ennyit kell elerni) a "behozas" (30 ev alatt) lehetseges. Erre pedig mindenkinek törekednie KELL (mind a ~200 allamszervezeteseten) ! Ha ez nem müködik, akkor volt ismet ~30 ev, ami el lett pazarolva (ez pedig ~2054 lenne). Ezt mar nem kellene (ismet) megtenni.

  • @szabiracer

    @szabiracer

    16 күн бұрын

    amíg az emberek közpénzből, vagy állami/multi nagy fizetésből élnek, addig nem is lesz változás

  • @andrasmegyeri2340
    @andrasmegyeri234022 күн бұрын

    16:27 Tudom,hogy nem ebben az értelemben kérdezi az Úr,de még nem vettem levegőt. Nem szeretném,hogy eljöjjön az az idő,hogy a levegőért is fizetni kelljen. Aztán lehet itten jópofizni,de egyes országokban azért nincs víz és élelem,mert mi itten nyugaton növeljük a GDP-t . Igen,erről nem kellemes beszélni,de nem csak a fejlett nyugatból áll a világ. Emlékszik-e még arra valaki ,hogy a "covid időkben" naponta mutogatták az oltottak % - os arányát? Mi volt a viszonyítás alapja? Únión kívül,ugye nincs is élet? Az már a majmok bolygólya talán? Azon nyekergünk,hogy lesz- e pénz a családban 2. Teslára( most nem a lemezjátszóra gondoltam 😊) Bahama -szigetek-i nyaralásra stb. Ezekhez képest tényleg nem túl kecsegtető jövőkép vakbélgyulladásban,merevgörcsben stb. megförmedni... Hajrá ... még akkumulátorgyárakat és feldolgozókat ide! Éljenek a zöldmezős beruházások! Ja.. itt a piros,hol a piros.. volt zöld,nincs zöld.... sebaj lesz sárga..😊

  • @laszlozalatnay8248
    @laszlozalatnay824824 күн бұрын

    Nem az a gond, hogy nincs alternatív pénzrendszerre elképzelés. Silvio Gesell, Rudolf Steiner, Helmuth Creutz, Charles Eisenstein, Hogy csak néhány szerzőt említsek. A kamatos pénzrendszernek megvan az elvi alapja. Sőt 1932-ben egy Wörgl nevű kisvárosban ki is próbálták, és remekül működött a nagy gazdasági válság idején. A gond a mi fejünkben van és abban, hogy kényelmesek vagyunk. Nem akarjuk megismerni az alternatív pénzrendszert, mert azt gondoljuk, hogy ennek bevezetése meghaladja a hatáskörünket és a lehetőségeinket, vagy hogy ez nem a mi dolgunk. Azt is megkockáztatom, hogy el sem tudjuk képzelni azt, hogy létezhet egy másikféle pénzrendszer, mert az eddigi életünkben csak ezt a mostanit tapasztaltuk. A pénzügyi intelligenciával foglalkozó előadók, vagy könyvek sem foglalkoznak a pénzrendszer alternatíváival, hanem csak azzal, hogy ebben a mai logikában működtetett pénzrendszer keretei között hogyan legyen sok pénze az olvasónak... Szóval létezik a bajunkra orvosság, de valamiért nem akarunk erről beszélni, nem akarjuk ezt megismerni. E helyett marad vagy a techno optimizmus, vagy a techno pesszimizmus... A techno pesszimisták pedig elmesélik, hogy miért nem lesz megoldás az amit a techno optimisták kínálnak.

  • @timeagucsi-vegh973

    @timeagucsi-vegh973

    22 күн бұрын

    Asszony szinten nálunk beindult a cserebere már, ráadásul úgy érzem nem a hasznalatban lévő forint a váltószám, hanem a szükség. Hiába ér valami forintban kevesebbet pl. egy csomag kapor, mint egy kg paradicsom, ha rotyog a tökfőzelék. Szerintem ki lehet venni a pénzt, erre is voltak példák és én betenném a tizedes rendszerű önellátást.

  • @raytry69
    @raytry6922 күн бұрын

    5:10 az egy dolog, hogy mekkora az energiasűrűség. Az egy másik, hogy azt az eltárolt energiát milyen hatékonysággal tudjuk felhasználni. Ebben elég hátrányos (vagy inkább kátrányos) helyzetű a fosszilis energiahordozó. Továbbá várom a jobb javaslatát. Károgni mindenki tud.

  • @lantospapp3779

    @lantospapp3779

    21 күн бұрын

    "Nix ugribugri". Mindenki maradjon a fenekén. És ne rohangáljin össze-vissza. Helyben kell előállítani amit csak lehet. És csak azokra a dolgokra koncentrálni amik valójában szükségesek: lakhatás, ruházat, élelmiszer. Minden ami ezen kívül van felesleges. Ma 98%-ban olyan dolgokat csinálunk amikre alapvetően semmi szükség nincs. Kizárólag a nagytőkés korporációk tulajdonosainak érdekeit szolgálja.

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    Milyen meglepő, hogy az ilyen kérdésekre nem jön válasz... Amikor az ember már kicsit érdekesebb, esetleg szakmaibb irányba vinné a témát valahogy eltűnik a gelencsér-hívő kommentelő csorda.

  • @antal9873
    @antal98733 күн бұрын

    A mikrofonBA kell beszélni és nem elbeszélni mellette. És akkor jo lesz a hang.

  • @bt2898
    @bt289826 күн бұрын

    Ideális esetben 1cm vastag termőtalaj 100 év alatt keletkezik... De pusztítjuk évente 20 évnyi mennyiséget.

  • @flycorvus

    @flycorvus

    24 күн бұрын

    Sajnos az ember képtelen felfogni hogy a termőtalaj nem kosz és nem sár, hanem élő anyag, a Föld legfelső, élő rétege. Fogalmunk sincs arról mekkora kárt okozunk a szántóföldi növénytermesztéssel, vegyszerezéssel, "gyomirtással", "rovarirtással" és az erdők gyilkolásával. Az ember egy rákos daganat a bolygón.

  • @zeneszpeter

    @zeneszpeter

    23 күн бұрын

    Az általunk elfogyasztott élelmiszer felé már nem földben terem.

  • @andrasmegyeri2340

    @andrasmegyeri2340

    22 күн бұрын

    Én,nem... azok akik művelik..😊

  • @lupus4977

    @lupus4977

    21 күн бұрын

    Nemcsak pusztítják, hanem el is adják ráadásul külföldre!

  • @tiborfulop5990
    @tiborfulop599018 күн бұрын

    Eleg nagy a baj, ha a gonyoru, hatalmas autok megvasarlasa okoz oromot a szamunkra ..... Nekem pl. a pirosodo paradicsomaim okoznak oromot, vagy ha egy jot futottam az erdoben a kutyammal. Na ezek fantasztikus erzesek!

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    Az egyik mindennapi öröm a másik meg alkalmi. Te bármikor futkározhatsz és élvezhetet a termést amit a földed ad, de pl. Teslát az ember 10 évben egyszer vesz. A másik, hogy a két öröm azért jól megfér egymás mellett.

  • @tiborfulop5990

    @tiborfulop5990

    17 күн бұрын

    @@TeslaElonSpaceXFan Az egyik a megvezetett fogyasztoi tarsadalom tularazott termeke ami tokeletesen nelkulozheto, de a friss zoldseg, gyumolcs, a frioss levego es a mozgas .... ez a valosag es az elet :-). Teslaval 150 km-t mehet el, majd tolteni kell ... ki tudja milyen aron .... en viszont honapokig eszem kb ingyen. Szep napot.

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    @@tiborfulop5990 Van baj nálad... Tanulj sokat és legyen szép napot.

  • @evadudas1801
    @evadudas180123 күн бұрын

    Igen, valóban hozzászólt, de vissza tudja idézni, hogy mit mondott?

  • @evadudas1801
    @evadudas180124 күн бұрын

    Lehetséges, habár nem először hallgatom.

  • @Gab107100
    @Gab10710024 күн бұрын

    Elméleti szinten van megoldás de a gyakorlatban SAJNOS nem fog működni...😢

  • @juanestrada1616

    @juanestrada1616

    22 күн бұрын

    persze mivel tüneti kezelés a valódi problémára, ami az, hogy a nők leuralták a világot és megkérdőjelezhetetlen dogmává tették a fejlődést, és te vagy a legutolsó szar ha máshogy gondolod

  • @stevengeorge2357
    @stevengeorge235724 күн бұрын

    Gelencsér úron kívűl senk sem ismerte fel,hogy ennyi volt! Zuhanást kell fékeznünk,hogy elkerüljük az azonnali halált!

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    23 күн бұрын

    Ó, a hatalmas zseni...

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    Nem a tömegekkel van a legnagyobb baj, hanem a VEZETÉSSEL!!!

  • @svami192

    @svami192

    20 күн бұрын

    Biztos? Mert szerintem mindent az egyén vágyait szolgálja a rendszer. Ha nincs kereslet leáll a gyártás, ha nincs munkaerő, leáll a termelés, ha nincs piac leáll a gazdaság. Ha leáll a gazdaság a gaz dögök háborút szítanak. Ha nincs katona nincs harc. Ha nincs esze az embernek az jó valakiknek. Egoszaurusz 😂 az egyén közössége 😂

  • @tiborfulop5990

    @tiborfulop5990

    19 күн бұрын

    A vezetes a globalis elit ... hatalom es profit fogsagaban van .... nem mukodik a fogyasztas visszafogasanak hirdetese, hiszen az egyetlen megoldas a visszafejlodes, igeny csokkentese lenne ezzel nem lehet valasztast nyerni...

  • @lupus4977

    @lupus4977

    19 күн бұрын

    @@tiborfulop5990 Akkor saját magukon kellene elkezdeni!

  • @tiborfulop5990

    @tiborfulop5990

    19 күн бұрын

    @@lupus4977 Koszonom. En reszemrol kikoltoztem varosbol falura es elkezdtem aproban a gazdalkodast ...tanulom .. penzemet nem nyaralasra es sorre es etteremre koltom, hanem pl. szolar generatorra, vagy pl. esoviz gyujtore. On meg elvezze a technologiat es a 10 eves nel idosebb autok kitiltasat pl budapest bizonyos keruleteibol.

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    Pardon! A bogárlisztes kenyérnek VAN reklámja!

  • @XY-bu2jp
    @XY-bu2jp24 күн бұрын

    A szemlélet formálás inkább utópia, mint földhöz ragadt megoldás. Ebben a pénzügyi, gazdasági, marketing hazugságokkal elárasztott világban illúzió, nem fog sikerülni. Hogy a lelkiismeret megnyugodjon, persze lehet próbálkozni egyénenként...

  • @juanestrada1616

    @juanestrada1616

    22 күн бұрын

    amíg a probléma valódi gyökerét nem találják meg, addig nem is. az ok, pedig bármily meglepő a nők folyamatos fejlődési vágya. vagy a nőknek kell észhez térnie, vagy a feminizmust kell visszakorlátozni és máris más lesz a világ...

  • @karvak1492
    @karvak149223 күн бұрын

    Elgondolkodtató, hogy ha már 1969 ben a holdra leszáltak és ott többen is ugrándoztak, akkor most, ezzel a modern technikával, miért nem képesek lazán megtenni ugyanazt, amit állitólag megcsináltak már 50+ évvel ezelött? Vagy 69 ben hazudtak a holdraszállással kapcsolatban. Vagy a mai gyerekek ügyetlenek holdraszállni, hiába van jó technikájuk.

  • @zeneszpeter

    @zeneszpeter

    23 күн бұрын

    Te se leszel hülyébb. Pont azzal a technológiával működik minden, mint a holdraszállás technológiája.

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    23 күн бұрын

    Elgondolkodtató a magyar közoktatás minősége amikor 2024-ben is a laposföldesek és a holdraszállás tagadók adják a youtube kommentek egy részét. A lézeres távolságmérés hogyan működik a Holdra helyezett tükrök nélkül? Ezzel mérik minden nap pontosan a Hold távolodását, ami évente kb. 3 cm. A Föld alakját már az ókori görögök is jól tudták becsülni. Akkor is elfogadott volt, hogy nem lapos!

  • @pipebill4774

    @pipebill4774

    17 күн бұрын

    Nincs vagy,HAZUDTAKK!!!☝😉

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    @@pipebill4774 Ott a tükör amit lézerrel lehet ellenőrizni... kzread.info/dash/bejne/oYSnqbRuo7i8m5s.htmlsi=DLDUkfEuctodR7J9&t=1764

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    @@pipebill4774 Ott van a tükör amit lézerrel lehet ellenőrizni. A pontos Föld-Hold távolságot így mérik. Amúgy távolodik 3 cm/év sebességgel.

  • @TiborBerky-td6ez
    @TiborBerky-td6ez26 күн бұрын

    A nyerrsanyegok rendelkezesre allasa valoban egy problema ... az energiaje inkabb kevesebb gondot okoz (hiszen a szükseges energia ~10 000-szerese all MOST endelkezesral). Ha a (megiujulo) energia Evente (evente) ~8%-t növekszik, akkor az 10 ev alatti duplatodast jelent. Vagyis 2034-ben mar 40% lehetne, 2044-re mar 80%, 2054-re pedig tovabbi 160%. A megujulokat nem szabad "elhanyegolni", hanem >100%-t kell elerni (erre, az elektromos rendszer kialakitasa soran eleg gyakran került sor). É mindezt a ~200 orszag szamara kell elerni.

  • @belavalodi850

    @belavalodi850

    24 күн бұрын

    Mielőtt ekkora szamárságokat ír, olvassa el Gelencsér professzor könyvét!

  • @hszgyuri

    @hszgyuri

    24 күн бұрын

    Az összes megújulóhoz fejlett tárolási lehetőségre és informatikai háttérre van szükség. Az ezen infrastruktúra előállításához rengeteg olyan elemre (ritkafémre, ritkaföldfémekre) van szükség, melyek szintén korlátosan elérhetőek, és bányászatuk rendkívül környezetszennyező és energiaigényes (sic!). A jobb megértés érdekében Gelencsér András könyve mellett ajánlom Guilleaume Pitron: Ritkafémek háborúja c. könyvét, továbbá Simon Michaux KZread-videóit.

  • @TiborBerky-td6ez

    @TiborBerky-td6ez

    24 күн бұрын

    @@belavalodi850Mi lenne "szamárság"? Az (esetleg), hogy ami evente 8%-t növekszik, az evtizeedenkent duplazodik? Vagy az, hogy egy iparag kiepitesehez eleg ~2-3 evtized (különösen a jövöben)? Az nyilvan egy komoly kerdes, hogy a "tarsadalom" mindezt kibirja-e? A riziko inkabb ott leledzik ...

  • @vixari

    @vixari

    23 күн бұрын

    ​​@@TiborBerky-td6ez ez nem lineáris dolog. Az elején nagyon gyorsan lehet haladni, viszonylag gazdaságosan. Majd jön az a szakasz, ahol rengeteg pénz ráfordításával minimális növekményt lehet elérni. Ott van pl. az Energiewende. A német hálózat van, hogy már a parasztvakító biomasszatüzelésű erőművek nélkül is el tudná látni a teljes villamosenergia igényt, időjárásfüggő megújulókból. Megint máskor az egyáltalán nem zöld biomasszatüzelésű erőművek 5000 MW-ja mellett fosszilis energiáról üzemel az egész hálózat. Az éves elszámolásnak a vége pedig az, hogy a villamosenergia igény 45%-át fedezi a megújuló és 55%-át a fosszilis. És totálisan stagnálni látszik ezen a szinten, még az 50-et is keservesen nehéznek tűnik elérni. E mellé meg ott van az, hogy ameddig a franciáknál 58 gramm szén-dioxid kibocsátás jut 1 kWh villamosenergia megtermelésére éves átlagban, addig a németeknél 380 gramm.

  • @andrasmegyeri2340

    @andrasmegyeri2340

    22 күн бұрын

    Tibor! Mit nem ért? Megújuló a fotoszintézis. A napelem nem nő ki a földből,mint a gaz a veteményesben... A nyersanyag visszanyerésének is van hatásfoka... Mit gondol például,ha egyszer nagyon nagy rézhiány lesz a földön.. mondjuk össze fogja valaki szedni a kertekben kipermetezett réztartalmú permetszereket és lesz abból villanymotor?Másik példa... a Kisalföld homokjában legalább egymillió kg arany van. Menjen már ki és szedje őssze. Szerintem a teljes adósságunkat bőven fedezné.Utána lehetne mondjuk egy-két hét nemzeti ünnep,sör virsli verseny stb. Haverok,buli, fanta ...tudom is én.

  • @TomiSzuba-vx1ib
    @TomiSzuba-vx1ib24 күн бұрын

    Wc helyett alomszék..

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    Hibás! Egy személy nem alkothat közösséget!!!

  • @tamaskszell8134
    @tamaskszell813419 күн бұрын

    Szuper előadás!

  • @lupus4977

    @lupus4977

    19 күн бұрын

    Azt zsebre vághatjuk, ha csak minduntalan beszélünk!

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    @@lupus4977 gelencsér és brigádja tényleg hosszú évek óta erről beszél. Nyugodtan lehet forrást keresni milyen sok éve téma ez, mondogatják a tuti és jókat beszélnek, beszélnek és ennyi. Azért nem kéne elájulni ettől a teljesítménytől...

  • @svami192
    @svami19220 күн бұрын

    Nincs semmi értelme az egésznek. Nem képes az ember elérni a legalsó emberi szintet sem, még annak dacára sem, hogy alapjaiban több mint .

  • @vincehalasz7935
    @vincehalasz793520 күн бұрын

    Összefoglalva. Az Emberiség a történelmének a végnapjait éli. Az egyetlen menekülési útvonal, megtérni Istenhez és készülni Jézus Krisztus második eljövetelére. Pont.

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    Jaja, az első is mekkora siker volt? Ugye emlékszünk rá. Aztán lehet várni majd a harmadik, negyedik eljövetelt...

  • @antal9873

    @antal9873

    3 күн бұрын

    Nem az emberiség, a civilizációnk végnapjai. Lesz emberiség. Egy viktoriánus korabeli szinten. :)

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    Ne tessék az emberiségre tolni a felelősséget!

  • @tapifarm

    @tapifarm

    17 күн бұрын

    Miért nem?

  • @evadudas1801
    @evadudas180124 күн бұрын

    Annyira mesteri a teológusnő, hogy nem mond semmit. Gelencsér Andrással szemben elfogult vagyok, sajnos minden szavát elhiszem.

  • @gyulaodor1240

    @gyulaodor1240

    24 күн бұрын

    vagy csak ön nem figyelt kellően!?

  • @user-bm2we7ci9m

    @user-bm2we7ci9m

    23 күн бұрын

    legalább 3szor hozzászólt

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    23 күн бұрын

    Elfogultság és a hit veszélyes tanácsadó lehet!

  • @timeagucsi-vegh973

    @timeagucsi-vegh973

    22 күн бұрын

    Ezzel a névvel TeslaElon biztosis!

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    21 күн бұрын

    @@timeagucsi-vegh973 Szerencsér ettől még gelencsér hazugságai és buta meséi nem lesznek igazak.

  • @agnesnagykasza3391
    @agnesnagykasza339124 күн бұрын

    Vajon a közgazdászok, politikusok gondolkoznak a változtatáson?

  • @flycorvus

    @flycorvus

    24 күн бұрын

    Azon gondolkodnak, amit az "elit" előírt nekik.

  • @novakgabor4

    @novakgabor4

    24 күн бұрын

    ​@@flycorvusÉrdekek, értékek mentén mentén működik az ember. Ki és mi az az elit? Hagyjuk már ezt a háttérhatalmas sületlenséget.

  • @htpaGeeForce

    @htpaGeeForce

    24 күн бұрын

    Nem. A közgazdászok képtelenek rá, a politikusok meg félnek változtatni... Ennyi. :(

  • @htpaGeeForce

    @htpaGeeForce

    24 күн бұрын

    @@novakgabor4 A háttérhatalmas konteókban én sem hiszek, de a lényeget te magad mondtad ki: "...érdekek mentén...". Van egy szűk gazdasági kör, nevezzük őket a világ mondjuk 500 leggazdagabb emberének, vagy top100 legnagyobb cégének, lényegtelen. A lényeg, hogy ők tekintenek magukra elitként. Mivel összemosták az értékalapú elitet az érdekalapú gazdasági elittel (magukkal), így szerintem jogos az eredeti kommentelő "elit" kifejezése. Mármint az idézőjelekkel együtt. :) Lehet, hogy a háttérhatalom nem létezik, de a gazdasági "elit" igen. És nekik növekedés kell, mert az generálja a bevételt, a bevételből meg lesz a profit. És sokkal hatalmasabbak, mint 1-2 közgazdász, vagy politikus. Úgyhogy sokszor a politikusok úgy táncolnak, ahogy ez a bizonyos "elit" fütyörészik. Legalább is kívülről nézve így néz ki. :)

  • @novakgabor4

    @novakgabor4

    24 күн бұрын

    @@htpaGeeForce Nem képtelenek, sokan írtak már erről. A politikusok nem a változtatástól félnek, hanem attól hogy nem választják újra őket. Egyébként ez a hajó elment, leginkább ezért nem.

  • @lupus4977
    @lupus497721 күн бұрын

    A spiritualitás századában nevetséges kizárólag az anyagban gondolkodni!

  • @juanestrada1616
    @juanestrada161622 күн бұрын

    rájöttem mi a baj gyökere. a nők sose elég semmi a feminizmus és a kommunkiációs társadalom keverékének az eredménye, góhogy a fejlődés egy megkérdőjelezhetetlen dogmává vált

  • @tamara9179
    @tamara917917 күн бұрын

    blabla... zárt rendszerben akar folyamatos fejlődést?

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    17 күн бұрын

    Nocsak, új tudományos felfedezés történt? Az Univerzum zárt?

  • @antal9873

    @antal9873

    3 күн бұрын

    @@TeslaElonSpaceXFan :D Univerzum :D A földön élünk. Az pedig önmagába visszaforduló zárt rendszer. Univerzum... Holdon és a marson se élnénk meg még annyira se, mint itt a földön.

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    3 күн бұрын

    @@antal9873 Nincs tökéletes zárd rendszer, a Föld a Napból kapja az energia 97%-át. A mi bolygónk csak töredék mennyiségben képes előállítani energiát a magban zajló radioaktív bomlásból és egy keveset őriz a keletkezése kori hőből. A jelenlegi tudományos ismeretek szerint élet nem alakult volt ki a Föld bolygón a Nap és a Hold nélkül. Nincs zárt rendszer. Az Univerzumban val elég hely és energia az emberiségnek a fejlődésre.

Келесі