Ezért nem kötünk össze alu és rézvezetéket! A videó előtt kérlek olvasd el a leíràst is!

A következő videóban, azt szeretném bemutatni, hogy miért nem célszerű alu és rézvezeték összekötése minősített kötőelem nélkül. A pár perces videó szemléltető jellegű, és nem célja a különböző kötőelem típusok elemzése. Tovàbbà nem reklámja a videóban felbukkanó cuccoknak. FONTOS: A videóban bemutatott bontható wago csak a teszt ideje alatt volt felhasznàlva, ez a típusú cucc NEM alkalmas alu vezetékre! A teszt a réz-alu kombóra irànyúl! Minden kötőelem adatlapjàn rajta van mi mire való, akkor nem tudtok mellé lőni. ;)

Пікірлер: 128

  • @ElektroSanya
    @ElektroSanya2 жыл бұрын

    A technika is állandóan változik. Az 1960-as években az elavult, korszerűtlen réz vezetéket cseréltük a korszerű műanyag szigetelésű aluminium vezetékre. Jó ideje ismét csere van az aluminium vezetéket cseréljük rézre. Az igazi probléma ott van, hogy sok helyen még üzemelnek azok a réz vezetékek is textil beszövésű gumi szigeteléssel amiket már az 1960-as években le kellett volna cserélni. A réz megeszi a gumit, ezért a rezet ónozták. Ami azért mégsem volt tökéletes, mára elporladt a gumi és csak a textil tart valamit. Az első hozzá érésig. Ráadásul a réz keresztmetszete is kisebb mint a mai vezetékeké. Már akkor is tilos volt a rezet aluminiummal kötni. Volt egy speciális kötő eszköz, ami ma már nem lelhető fel. Szükség megoldás volt a csoki. Szintén nem tökéletes. Szerettem volna a videóban egy ilyen kötést is látni. Lehet, hogy ezt majd nekem kell megcsinálni? a ma még nem létező csatornámon.

  • @istvanvarga3326

    @istvanvarga3326

    Жыл бұрын

    Van speciális érvéghüvely alu-ra, illetve szokás (volt) még a pasztázás is... a régi vezetékek kapcsán nagyon igazad van, sajnos nincsen olyan szigorú előírás mint a gázkészülékeknél, pedig az elektormos belsőhálózatra is kellene... hiszen azok pár száz W-ra voltak méretezve nem 1-2kW-os sütőre meg hősugárzókra, és még mennyi lakásban van olyan vezeték...

  • @Zoli049

    @Zoli049

    7 ай бұрын

    A szigetelése miatt lett cserélve, nem a réz miatt. A "G" vezeték.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Жыл бұрын

    Nem csak a sima oxidáció a probléma, hanem réz-alu között galvanikus potenciál különbség is van, ami gyorsítja. És bár régebben a lágyforrasztás szabványos volt, de régebben sem nagyon lehetett forrasztani az alut, így amióta világ a világ alut csak kötőelemmel klasszikus csavaros sorkapocs, azaz csoki is tökéletes) lehetett összekötni. Másik hogy a csavaros kötést, 2 évente utána kéne húzni, illetve ellenőrizni....na ezt sem teszi meg senki, ezért jobbak ezek a rugós kötőelemek.

  • @universiti21
    @universiti217 ай бұрын

    Hello Már régebben is láttam köszi a jó bemutatót, ugyan ez érvényes zárt vizrendszereknél is tilos különböző anyagú csövek vagy jelen esetben vezetékek használata, ion cserélés vándorlás miatt ki lyukadhatnak ott is a dögök 👌 Szeva

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 Жыл бұрын

    Ez is meg volt! Lattam a regebbi videóidat! Most ismét fel elevenítem! Ha kimaradt like, pótolom... ;) Köszönjük a sok információt!

  • @ForWhhY
    @ForWhhY3 жыл бұрын

    Oxidalni kellett volna a gyári kotőelemben is a vezetéket... KB ugyanaz lett volna.

  • @barjan82
    @barjan822 жыл бұрын

    Nekem pont ilyen megoldások voltak az elektromos főzőlap+sütő bekötésénél újépítésű lakásnál, igaz annyi különbséggel, hogy tömör rézvezetőre volt sodrott ráapplikálva és megfelelő mennyiségű szigszallaggal elrejtve. Hálistennek tűz nem lett belőle...

  • @istvanvarga3326

    @istvanvarga3326

    Жыл бұрын

    Niylván az is gányolás, amit írtál, de a réz réz kötés az azért más, ha össze van tekerve és szigetelőszalagozva az azért magától nem old szét, persze ettől még szakszerűtlen és van benne kockázat... itt az alu és réz érintkezésével van a gond, ez utóbbi nagyon veszélyes, ahogy a fenti videóban is látható.

  • @mukikakukac
    @mukikakukac Жыл бұрын

    Hello, A véleményetekre lennék kíváncsi. Nálunk ahogy bejönnek a régi vastag alu vezetékek a kapcsolószekrénybe. A megszakítók előtt nincsenek érvéghüvelyezve ezek. Új kapcsolószekrény, gondolom réz kengyelbe vannak befogva. Ez is gond lehet, vagy csak az ilyen összetákolt kábelezéssel. Hozzáteszem, hogy 4 éve a villanyszerelő apósom cserélte újra az egész elosztó szekrényt, és benne mindent. Rákérdeztem, hogy érvéghüvelyezte-e a bejövőket és azonnal tudta miért kérdezem. Meg is sértődött, hogyan gondolom, hogy ő nem a legjobbat akarja nekünk, ez így teljesen rendben van.

  • @MegaLacika98
    @MegaLacika982 жыл бұрын

    Üdv! Tudom a videónak nem ez volt a célja. Videóban szereplő wago érdekel. Alkalmas-e tartósan csak sodrot réz vezeték kötésére? Így érvéghüvely nélkül. Köszönöm a választ előre is.

  • 2 жыл бұрын

    Üdv, igen alkalmas elemi szálas vezetékek összekötésére.

  • @lacikeri3102

    @lacikeri3102

    Жыл бұрын

    Igen. A Wagóba csak kifejezetten érvéghüvely nélkül ajánlott a sodrot vezetéket belerakni. Annyi, hogy ne ilyen kusza bozontos vezeték véget dugj bele, hanem friss, egyenes, tiszta blankoltat, mert csak úgy tudja teljesíteni a gyári paramétereket a kötés.

  • @Morzsaszar

    @Morzsaszar

    Жыл бұрын

    @@lacikeri3102 mit kér?

  • @user-ky3qm2oo1d

    @user-ky3qm2oo1d

    3 ай бұрын

    Igen csak be kell tartani a vezeték keresztmetszet méret határokat

  • @vighszabolcs4792
    @vighszabolcs47923 жыл бұрын

    Szép video!

  • @janosmitro4982
    @janosmitro4982 Жыл бұрын

    Szia! De ha mondjuk én mint laikus a falban lévő kötődobozban wagoval kötöm össze a vezetékeket ugye amiket a SZAKEMBEREK nem úgy csináltak akkor az tűzvédelmi szempontból jobb? Nem?

  • @erniefromh2019

    @erniefromh2019

    4 ай бұрын

    Attól függ, hogy milyen anyagú, szerkezetű, keresztmetszetű vezetékekről van szó, milyen a várható terhelés, stb.

  • @nepi90
    @nepi903 жыл бұрын

    Bakker. Az oldható Wago gyártói utasítása, ami mellesleg a dobozon is fel van tüntetve nem tartalmazza az alu-vezetéket. Tehát szárazon nem, csakis Wago pasztával lehet használni, aluminium kötésére.

  • @danielp4355

    @danielp4355

    3 жыл бұрын

    Ott a pont. Ezt mindenkepp bele kellett volna rakni a videoba.

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    3 жыл бұрын

    Mielőtt valamit terjesztünk utána kellene azért nézni. Hol található, hogy ez a csatlakozó elem bármilyen pasztával használható alumínium vezetékhez? Tedd meg kérlek, hogy elküldöd a forrást, hol nyilatkozta le ezt a gyártó.

  • @igotafastcar

    @igotafastcar

    2 жыл бұрын

    @@istvankiss7530 nyugodtan hivd fel a gyartot es elmagyarazza a muszaki osztaly neked....

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    2 жыл бұрын

    Bocsi, hogy megkérdezem, de ezt hol olvastad, hol nyilatkozta ezt a gyártó? Én megértem, hogy magyarként okosabb vagy a gyártónál. Jobban ismered az anyag összetételt, és több vizsgálatot végeztél, mint aki ezt a cuccot kifejlesztette. De remélem az itt leítakért a felelősséget is vállalod. Tehát ha valahol ebből meghibásodás és/vagy tűz keletkezik, akkor ugye felvállalod ezt az álláspontod a bíróság előtt is. És nem kezdesz sunnyogni, hogy ezt nem is te mondtad, valaki visszaélt a regeddel, meg gyurcsány és az ellenség megtévesztése.

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    2 жыл бұрын

    @@danielp4355 A pont ott van, hogy nem ezt a csatlakozó elemet kellett volna bemutatni. Tehát a video-t ki kellene egészíteni, vagy lecserélni a kötőelemet és újra megcsinálni. A gyengébb értelmi képességű, magukat ismeretlen okokból szakembernek vélő egyének kedvéért pedig bele tenni azt a mondatot, hogy csak az a kötőelem használható alumíniumhoz amit a gyártó erre alkalmasnak tart. És úgy, olyan segédanyagokkal, kialakítással, (mondjuk csavar esetén meghúzási nyomatékkal), stb, amit és ahogy a gyártó azt megadta. Azt pedig nem használjuk amit a magyar okoskodó, de amúgy szakmailag képzetlen "mester" véleménye annak vél.

  • @robrob758
    @robrob758 Жыл бұрын

    A videoban szereplő wago biztos használható aluminium vezetékhez? Valahol láttam, kifejezetten tiltják ezt a fajtát.

  • @danilupus7480

    @danilupus7480

    4 ай бұрын

    Nekem ma olvadt le egy ugyan ilyen wago. Alumínium kábelhez, az oldhato wagot ajálnják, amit a sodort vezetékhez, és alumínium pasztával.

  • @istvankiss7530
    @istvankiss75302 жыл бұрын

    Sajnos nem tudom hogy lehet ide képet beilleszteni. De akit érdekel, adja meg az elérhetőségét. Küldök képet mi történik, ha a 221 WAGO-val alu vezetéket kötnek össze. Ismét felhívom a figyelmet arra, hogy a gyártó a 221-es család esetében az adatlapon az alkalmazható vezetéknél ezt írja: Cu (gyengébbek kedvéért: Cuprum, Copper, Réz. És hogy ma is tanuljunk valamit: Németül das Kupfer :-)

  • 2 жыл бұрын

    Kedves Istvàn, ha màr így degradàltad a nézőket, olvasókat. Simàn összeköthető alu és réz, amit cupalnak hívnak. Hengereléssel alu réz kompozit anyag készíthető. Létezik hüvely és alàtét is. Egyik fele réz, a màsik alu. ;) A legtöbb csatlakozó nem elemi réz, hanem ötvözet, kadmium, stb. Amúgy a bontható Wagók nem alkalmasak alu vezetékre, helyette a 2273-as való, paszta ajànlott.

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    2 жыл бұрын

    @ Szia! Az a helyzet, hogy én túlságosan is buta ember vagyok, hogy elméleti vitába helyt tudjak állni. Ráadásul kémiából nagyon gyenge voltam. Így még a periodusos rendszerből is bénáznék, hogy melyik anyagnak, mennyi szabad elektronja van a legkülső hélyon. Ez pedig ha jól emlkészem fontos ilyen esetekben. Tehát nem tudom miként készítenek alu-réz dolgokat hengerléssel. Lehet kell hozzá hő? Vagy magas nyomás? Valóban ötvözeteket használnak a villamos iparban (meg szinte mindenhol). És a szerint kevergetik az anyagokat, hogy éppen milyen tulajdonság fontos, és melyik ami kevésbé fontos az adott alkalmazás tekintetében. Éppen ezért van olyan ötvözet, mely alaklmas réz, alu vagy adott esetben mindkettő csatlakoztatására. De ezt a vegyészek tudják, én nem. Fontos a kémiai kötés, a vezetőképesség, a hőtágulás, stb. A réz és alu hőtágulása pl. nem azonos. Így idővel a kötés hibás lesz. A két anyag közé bejut az oxigén, vízpára, az oxidálja a rezet, felületi korróziót okoz az alumíniumon, stb. Az alumínium oxid pl, kiváló szigetelő.És csak úgy magától lesz az alumíniumon. -De ez mellék szál. Szóval a réz-alu összekötés nem egy, haenm több sebből vérzik. Amit tudok: Hanyatló nyugaton kitalálták a termékfelelősség fogalmát. Azaz a gyártó felel azért, hogy a terméke ne legyen veszélyes, és a gyártó által megadott képességekkel rendelkezzen. Hisz állít valamit, a veveő megveszi ennek tudatában. Ha a z állítás valótlan, a gyártó csalással vádolgató. Ennek mintája/alapja a termék felelősség. Nézzük ezt a konkrét 221 csatlakozó elemet. A gyártó kifejlesztette, Ki tudja mennyit kevergette a fémeket a konyhában. (Vagy szimulálta programokkal a kotyvasztékát.) Aztán hajtoggatta gépekkel, galvanizálta, stb. Amikor megszületett ez a csatlakozó elem, megvizsgálta. Különböző áramokat hajtott át rajta. Melegítette, visszahűtötte hőkamrában, napi tucat alkalommal hogy megvizsgálja a rugós elemek mikor fáradnak ki. Mennyire lazulnak meg, esetleg kifárdva eltörnek, veszítenek rugalmasságukból, erejükből, stb. A konyhában kotyvasztott fém ismeretéből kiindulva tudta, vagy kísérletileg kipróbálta hogy milyen vegyi, fizikai reakciók játszódnak le a villamos iparban alkalmazott fémek között. A fentiekből kiindulva azt mondta, hogy ez a legkisebb, ez a legnagyobb keresztmetszet amit ez a kötőelem képes fogadni. Megadta a terhelő áramot a névelges feszültségen. vagy akár több névleges feszültségen. Megadta a hőmérséklet tartományt, és egyben megadta, hogy milyen vezeték használható. Ebben az esetben Cu. Tehát a gyártó pontosan meghatározta, hogy milyen feltételek mellet, milyen határok betartásával lehet használni ezt a terméket. Ha ezen belül használva kárt okoz, azért a gyártó a termékfelelősség fogalma szerint felel. Azaz ha Cu vezetéket kötsz bele, betartva a blankolási hosszt, a keresztmetszetet, a vezeték anyagot, hőmérsékletet, stb. és mégis hibásan működik (mondjuk túlmelegszik és felgyújtja a házat), akkor a keletkezett kárt a gyártón be lehet hajtani. És nem csak a tönkre ment mondjuk TV-t téríti meg, hanem a ház teljes helyreállítási költségét. Természetesen lehet belekötni alui vezetéket. Egy ideig működni is fog. De ha egyszer nem, mert kontak hibás lesz, tönkre megy a 3méteres TV, vagy mondjuk felgyújtja a házat mert túlmelegszik, akkor az az ember felel érte, aki az alu vezetéket bele tette a kezével a csatlakozó elembe. Tehát tudatos polgár ilyenkor felszólítja a cselekményt végrehajtó személyt, hogy uccu neki, fizessen. Ha erre ő nem hajlandó, akkor tudatos polgár beperli. De ha ez kevés, elballag a rendőrségre és feljelentést tesz foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétség miatt. -Személyi sérüésről még nem beszéltünk, de ha az is van, a baj mégnagyobb. Amúgy a személyi sérülés hiánya nem befolyásolja a veszélyeztetés tényét, mert ez e nélkül is fenn áll. Sajnos ezt a problémát az idő sem oldja meg. Tehát 5 év után sem évül el. Az 5 év az esemény bekövetkeztekekor kezdődik. Így ha a szerelés után 15 évvel gyulladt fel a ház, akkor 15 év múlva kopogtat az egyenruhás egyén az ajtón. Ennek tudatában kell ezeket a dolgokat művelni. A 221 csatlakozóra a gyártó Cu-t adott meg. Tehát alu nem. Az általad említett 2273 specifikációban valóban ez van "Csatlakoztatható vezeték anyag: Copper, Aluminium". Na de a vonal alatt megadja az alu legnagyobb keretsztmetszetet 4mm2/AWG12 és az "IF" szót használva "WAGO Alu Plus" kontakt pasztát használva a csatlakoztatáshoz. Az "IF" ugye magyarul HA. Tehát nem ajánlott a paszta, hanem feltétel. Így a mondat helyesen: A WAGO spring (megj: gondolom fantázia név) csatlakozó blokk alkalmas tömör (tehát nem sodrott) alumínium vezeték csatlakoztatására maximum 4mm2 (12AWG) keresztmetszetig "Alu Plus" kontakt paszta HASZNÁLATÁVAL Aztán még leírja, hogy frissen tisztított alu vezeték, pasztával feltöltött és azonnal. Valamint a névleges áramnál figyelembe kell venni a csökkent vezetőképességet, azaz 2,5mm2 esetében 16A, 4mm2 esetében oedig 22A. És hogy bonyolítsuk a helyzetet :-) A névleges áram 24A. de UL szerint 20A 😃 A fenti fordításokért felelősséget nem vállalok. Azt mindenki nézze meg magának a hivatalos oldalon. A video-val az a baj, hogy megtéveszthet embereket akik azt hihetik, hogy ez így szabályos. És persze nem vagy hivatalos oktatási szervezet, tehát nem felelsz az itt látottakért, de ettől még beidézhetnek a tárgyalásokra... És aki így csinálja bajba kerül. A pontos video-n a 2273 csatlakozót kellene használni, egyben bemutatni, hogyan kell a kötést elkészíteni. De ez már reklám, kérj pénzt a WAGO tól 😃 Amúgy a video és az ötlet tök jó. Sok ilyen kellene, hogy a gyakorlatban előforduló agyatlanabbnál agyatlanabb megoldások hátrányait, veszélyeit bemutassa, felhívja a figyelmet, hogy ezek milyen problémákat hordoznak. Tisztelem, hogy vetted a fáradtságot, időt, energiát, hogy elkészítsd. Így ne értsd félre, csak pontosítani akartam a video-ban látottakat, mert egyes kommentek ezt mint jó megoldást értékelték.

  • @igotafastcar

    @igotafastcar

    2 жыл бұрын

    Akkor elarulod mihez kinal pasztat a Wago?

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    2 жыл бұрын

    @@igotafastcar Terészetesen. Pl. a kb. 3-al korábban írt kommentben a 2273-hoz ajánlja. És valójában nem ajánlja, hanem feltétel - írom, hogy mindenki felfogja: KÖTELEZŐ - a szabályos kötés elkészítéséhez. De annál a kötőelemnél megadja, hogy Alu és Réz csatlakoztatására alkalmas. És még azt is megadja, hogy az alu esetében más paraméterekkel, stb. És bevallom nem érdekel, hogy milyen anyagból van az, és emez miből van. Ott leírta hogy alkalmas, itt nem. Ha ott használod és kár keletkezik a gyártó viszi a balhét ha szabályos a szerelés, ha ennél használod, akkor a btk165-öt te viszed. -Csupán ennyi a különbség. És ha a bűntetőt vesztetted, akkor a magánvádast sem fogod megnyerni. A kár, pedig kár... károkozó fizet. (Már persze normális országban.) De hogy ma is tanuljunk valamit: A kommentet azért élesztettem újra, mert kaptam egy fényképet egy ilyen 221-es, szétégett kötőelemről, amivel alu vezetéket kötöttek. És hogy ne legyen félre értés, minden más szabályos volt. Keretsztmetszet, terhelés, stb. B10 kismegszakítóval védett áramkör. A legkisebb ilyen paraméter az adatlapon pedig 16A. Azaz bőven nem volt kiterhelve. Fel is tenném ide a képet, de nem tudom hogy lehet ide képet feltölteni. De ha kéred, szívesen elküldöm.

  • @igotafastcar

    @igotafastcar

    2 жыл бұрын

    @@istvankiss7530 Pont jo emberre akadtal a temaban. 2273ba NEM rakunk aluminium vezeteket, mert eltorik. 1. Mivel regi es azert. 2. Ujat meg nem lehet hasznalni csak 16mm2 felett. Szoval a gyarto nem fog erte felelosseget valalni, mert azt mondja nem az o hibaja a tores.

  • @Z1977Z
    @Z1977ZАй бұрын

    Érdekes nekem wagoba is összeegnek mindig 😢 mar nem tudom hogy kossem ossze

  • @tibortoth5815
    @tibortoth58153 жыл бұрын

    Azért tudnék mutatni Wagós összeolvadt kötést, 5 év után alu réz és paszta is volt rajta10 Amper bizti, mosógép rajta! Alu 2,5 mm2, csak odaírom mert mindig jön aki megmagyarázza!

  • @holdvilagarok

    @holdvilagarok

    3 жыл бұрын

    Az alu könnyebben deformálódik, az ilyen esetben pedig az már a múlt rejtélye marad, hogy a wagózás előtt milyen formájú, degradált alu vezetékcsonkot használt fel a művész. Lévén, hogy az alu vezetéket már nyilván többedszer kötötték be, az alu törékenysége miatt könnyen megesik, hogy nincs mód a körábban bekötött vég levágására, újrablankolásra, így bekötik úgy ahogy volt. Így a Wago és az alu közül nem kérdéses, hogy melyik a hunyó. Az sem mentség, hogy villanyszerelő csinálta, mert van pár kontár...

  • @tibortoth5815

    @tibortoth5815

    3 жыл бұрын

    @@holdvilagarok Én csináltam, ujrablankolt volt az alu, de mindegy csodák nincsenek, mindent el kell adni, majd berakjuk a szabványba!

  • @holdvilagarok

    @holdvilagarok

    3 жыл бұрын

    @@tibortoth5815 Itt jon elo az, hogy mennyit volt hajtogatva a vezetek, mert az alu nagyon hajlamos a toresre. Az pedig nem minden esetben latszik, de ha mar igy roncsolodott, azzal meg a nevlegesnel is gyengebben vezethet azon a ponton... Sajna ha ez tortenhetett, arra se wago, se paszta, se ima nem segit.

  • @tibortoth5815

    @tibortoth5815

    3 жыл бұрын

    @@holdvilagarok Mivel 50 éves vagyok sok mindent tapasztaltam ami előfordul a villanyszerelésban, nem első és utolsó esett volt, ezt csak azért írtam, mert itt még nem is volt tulterhelve!

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    3 жыл бұрын

    Én még nem láttam olyan WAGO csatlakozást ami szabályos szerelés mellett tönkrement volna. Az alu vezetéket tessék cserélni. Tudom beégek szabvány ismeretből, de ha jól emlékszem 16mm2 alatt nem engedi meg a szabvány. Ha ilyen túlmlegedéses hibát találsz akkor azt javaslom vedd fel a WAGO-val a kapcsolatot. Fényképezd le, csípd le, hogy maradjon rajta vezeték és küldd el nekik a rajzzal együtt. Bevizsgálják. De jellemzően valamilyen szerelési hiba az oka. Blankolás hossza nem megfelelő, mozgatás, kézzel piszkálás miatti oxidáció, keresztmtszet probléma, újrahasznisított csatlakozó, stb. A lényeg! Ha a gyártói szerelési utasítást betartod, akkor a gyártó felel a meghibásodásból eredő hibákért és az ebből bekvetkező balesetekért. (Erre van a szerelői nyilatkozat.) Akár 20 év múlva is. De ha Te barkácsolsz, nem tartod be a gyártói utasításokat, (ne adj hatályos szabványt) akkor mindezért Te felelsz. És ne rignasd magad az 5 év elévülésbe, mert az elévülés az esemény bekövetkeztekor indul. Ergo 18 évvel később felgyullad a lakás, akkor kb. 23 évvel a szerelés után is kopoghatnak az ajtódon roppant kíváncsi emberek. És egészen addig nem kell komolyan venni a dolgot, ameddig el nem hangzik a következő mondat: Meggyanusítom önt foglalkozás körében elkövetett gondatalan veszélyeztetés (modnjuk legenyhébb esetben) vétségével. Innentől lezdve nem kell mondanod semmit. De eddig a mondatig tanúként van jelen az ember, így ha valótlant állít, akkor már hatóság megtéveszése is el fog hangzani a korábbi mondat után.

  • @gyorgymagel3973
    @gyorgymagel39733 ай бұрын

    Ha teljesen szakszerűen akarunk eljárni és WAGO vezeték összekötőt alu vezetékhez használunk, egy erre a célra rendszeresített pasztával kell tele nyomni a WAGO azon csatlakozóját, amelybe az alu vezeték kerül! A WAGO honlapján ez szerepel! Érdemes utána nézni!

  • @versusdelrey2277
    @versusdelrey22773 жыл бұрын

    És ha wagoval kötöm össze akkor mindenoké? Sokan azt vallják, hogy semmi képpen se legyek réz-alu kötés, de sokszor nem kivitelezhető az egész rendszer korszerűsítése. Unokanövéreméknél jön a baba, bővítenmek egy fütdőszobát, csak egy lámpa és 2 konektor lenne bent, de az alu vezetékre lenne rákötve (wagoval) az új réz (2,5-ös tömör) Nem lesz ebből probléma?

  • 3 жыл бұрын

    A jelenlegi szabvànyok szerint 16mm2 alatt nem hasznàlható màr alu vezeték. Sajnos nagyon sok helyen, főleg régebbi hàzakban, lakàsokban van még ilyen. Ha nem kivitelezhető a csere, akkor nagyon oda kell figyelni hogyan is köti össze az ember.

  • @versusdelrey2277

    @versusdelrey2277

    3 жыл бұрын

    @ a fürdőszoba rezzel lenne bekabeezve, viszont maga a rendszer az régi alu.

  • 3 жыл бұрын

    @@versusdelrey2277 Ha nem oldható meg, akkor az áramkör védelmét mindenképp az alura méretezném, sőt ha megoldható, akkor egy lépcsővel kisebb megszakítót tennék fel feltéve ha az adott fogyasztó nem igényel nagyobb áramot. De 1.5 alun, felejtős pl egy mosógép stb. min 2.5 kellene.

  • @szekelyroland4717

    @szekelyroland4717

    3 жыл бұрын

    én wago helyett csokit használnék

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    3 жыл бұрын

    @@szekelyroland4717 WAGO helyett nagyon rossz ötlet a csavaros sorkapocs. A réz és alu hőtágulása más. A csavaros kötéseket tehát tessék évente utánhúzni. Szépen, szabályosan nyomaték kulccsal a gyártó által megadott nyomatékkal. Ha nem így teszel, fenn áll a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszéyeztetés.

  • @szabolcsviszlai4662
    @szabolcsviszlai46622 жыл бұрын

    WAGO 221 nem használható alu, és réz összekötésre, alu pasztával sem!

  • @gaborm4767

    @gaborm4767

    2 жыл бұрын

    Melyik használható?

  • @biro.norbert.
    @biro.norbert.4 жыл бұрын

    Tök jó, és hol van akkor a profi megvalósítás(ok) bemutatása? Végére kellett volna a hogyan is.

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    3 жыл бұрын

    Ottan van a képen. Az a gyári kötőelem amin pontosan ugyan az az áram folyik át, csak ettől nem történi vele különösebben semmi. Szemben a taknyolással, ami szemmel láthatóan nem üzemszerű melegedést mutat.

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    2 жыл бұрын

    Most ide is felkerült a válasz 😃Lásd két friss komment. De ha hosszú: WAGO 2273 és Alu Plus paszta a gyári leírások szerint alkalmazva. És biztos van még sok más helyes megoldás.

  • @emzse8

    @emzse8

    2 жыл бұрын

    Egyébként meg ha lehet, soha, sehol NE használj alu vezetéket, a sodrott nem rossz, de a tömör réz a biztonságos. Nálunk nemrég cseréltünk tömörre, kicsit drága, de a kiégett lakáshoz képest összehasonlíthatatlanul olcsóbb.

  • @lacikeri3102

    @lacikeri3102

    Жыл бұрын

    @@emzse8 Azért az vicces lenne, mert az ELMŰ hálózatok is mind alu vezetékkel jönnek be a házakba 😁 Nincs azzal gond, csak szakszerűen kell kötni. Abban igazad van, hogy házon belül nem érdemes alu vezetéket használni, de nem is fogsz kapni a boltban. Sodrot réz vezetékkel sincs semmi gond. Pont hogy az a drágább, a tömör az olcsóbb. Érvég hüvellyel ugyan úgy köthető mint a tömör réz vezeték. 4-6mm2 keresztmetszet felett már nem is túl bölcs dolog tömört használni. A rossz, előregedett, szakszerűtlen kötések, és alulméretezett vezetékek okozzák a tüzet, nem az alu, vagy sodrott vezeték.

  • @user-ky3qm2oo1d

    @user-ky3qm2oo1d

    3 ай бұрын

    ​@@istvankiss7530így van. Én is azt hiányoltam hogy nincs bemutatva mi a helyes.

  • @Kevely978
    @Kevely9782 жыл бұрын

    nálam pontosan 16 éve vannak a falban a dobozokban így összetekerve a vezetékek. büszke nem vagyok rá Csak mint tény teszem ide de eddig semmi problémám nem volt.

  • @antiolah4906

    @antiolah4906

    2 ай бұрын

    Majd lesz...

  • @Kevely978

    @Kevely978

    2 ай бұрын

    @@antiolah4906 Én se jósolom meg a te jövőbeli mentális problémáidat, így arra kérlek te se jósolj kéretlenül. Kössz

  • @istvanvarga3218
    @istvanvarga32182 жыл бұрын

    A videó jó de ettől a zenétől felvágom az ereim.

  • @Snelli-1
    @Snelli-13 жыл бұрын

    Alulméretezet vezető keresztmetszetű vezetéket nem csoda hogy te ezt tapasztalod de az őszekötés ohmos an ellenőrizni kell a pontatla illesztések veszteségeket okoznak és a vagók sem mind bírja tovább és azok még kisebb felületen éritkeznek De toldáshoz a sorkapocs az ami igazán bír magas áramot

  • @zoltanszabo3455

    @zoltanszabo3455

    2 жыл бұрын

    Alulméretezett? Szerinted a ránézésre is 1.5-ös réz vagy akár alu vezeték alul van méretezve ha 1.2 Amperrel terheljük? Itt nem a méretezéssel volt baj, el sem olvastad a leírást ha ezt gondolod.

  • @mernok2001
    @mernok20014 жыл бұрын

    Ez simán a laza kötés miatt égett szét.Ilyen gyoysan nem tud az alumínium oxidálódni kivéve ha elektrolitba,pl sós vízbe mártod.

  • 3 жыл бұрын

    Persze hogy nem, de mivel a két fém hőtàgulàsa sem egyforma hamar laza lesz egy összecsavart kötés. A videóban olvasható, hogy szemléltetés cséljàból szàndékosan lett oxidàlva a vezeték.

  • @mernok2001

    @mernok2001

    3 жыл бұрын

    @ Gombor József villanyszerelő mestertől tudom,hogy az 1930-as években szabványos volt a Cu-Al kötés.Hosszan összesodorták és vastagon,szorosan majdnem légmentesen leszigetelték.

  • 3 жыл бұрын

    @@mernok2001 Làttam màr ipari szintű kapcsolót 1200A ahol a kapcsolónak a fülek rézből voltak és alu gyűjtősinre volt felcsavarozva. Kb 50 éves cucc volt, mindenféle hiba nélkül a lebontàsàig hiba nélkül működött.

  • @mernok2001

    @mernok2001

    3 жыл бұрын

    @ Azokban nem volt kínai alkatrész.

  • @sandorkata497

    @sandorkata497

    3 жыл бұрын

    @@mernok2001 Pedig ami nem kínai az hamisítvány.

  • @Zoli049
    @Zoli0497 ай бұрын

    Nagyfesznél van erre press elem, megoldva.

  • @krisztiankovacs7238
    @krisztiankovacs72382 жыл бұрын

    nálunk a Wago gyulladt ki ,pedig mindkét vezeték réz volt

  • 2 жыл бұрын

    Szerelési hiba lehetett, több ezer Wagos kötés utàn bízton àllithatom, hogy ez ritka mint a fehér holló. Csak abból indulj ki, hogy mennyi wago kerül évente beépítésre vilàgszerete. Ha rossz lenne, nem lehetne forgalmazni. Labor tesztek utàn a műanyag ami elolvad róluk többször túlterhelés esetén. 100-120A

  • @Sanyi1978

    @Sanyi1978

    2 жыл бұрын

    @ A Wago nem jó az Alu vezetékre, nálunk simán elolvadt. Teljesen friss kötés volt nem oxidos. Csinálhatnál a Wagoról is egy tesztet. kép: 1drv.ms/u/s!AjlCtfoUQ6NEgqg5KXuN3q0GhyPnxw

  • 2 жыл бұрын

    @@Sanyi1978 A "bedugós" fajta jó hozzá, de csak az amit kifejezetten alura is ajánl a gyártó. Kontaktpaszta kötelező hozzá, nem drága 1500ft per tubus és sokáig kitart.

  • @Sanyi1978

    @Sanyi1978

    2 жыл бұрын

    @ Köszi az infót!

  • @lajosnagy9689

    @lajosnagy9689

    Жыл бұрын

    @ Nálam elfüstölt a 20A terhelhetőségű WAGO221 1évalatt!!!!. 16A-es kismegszakítóval van védve az említett hálózat. Túlterhelés kizárt. 4mm2-es tömör rézvezeték volt benne, szabályosan. (Fényképek is vannak róla) Általában max 1A ment rajta, néha egy fűnyíró 1500W-al. 20A terhelhetőségű WAGO221 elkormosodott, műanyag burkolata megolvadt. Majd egyszer nem volt feszültség az elmenőben. Probléma okát abban látom, hogy egyszer a fűnyíróm zárlatos lett. Kb 5x volt zárlat (próbáltam javítani) ami miatt a kismegszakító kioldott. WAGO221-ben a zárlati áramok kezdeti beégéseket okozhattak amitől megnövekedett az átmeneti ellenállás. Ehhez már elég volt kb folyamatos kb 1A terhelés és teljesen beégett. Az időnkénti zárlati áram része a normál üzemnek. "Természetes dolog" hogy egyes készülékek meghibásodnak. Ilyenkor a kismegszakító működésbe lép. Ezt a rövid zárlatot el kell viselnie minden kötőelemnek és vezetéknek meghibásodás nélkül. Nekem ezek után kétséges hogy a WAGO vagy a hasonló kötőelemek ezt el tudják viselni.

  • @mategobolyos4783
    @mategobolyos47832 жыл бұрын

    15 éve költöztünk egy olyan házban ahol ilyen kötések vannak 20-25eve eddig sosem volt baj velük (persze ez nem azt jelenti hogy veszélytelen villanyszerelő vizsgam van de sosem volt velük problema) most az utóbbi időbe kezdtük el kijavítani ezeket

  • 2 жыл бұрын

    Kàr hogy itt nem lehet képet csatolni, tudnék mutatni neked érdekességeket. Kb fél perc rendesen lekötni egy vezetéket és lehet nyugodtan aludni, nem éri meg gànyolni. :)

  • @nemzethy_hazafy

    @nemzethy_hazafy

    2 жыл бұрын

    @ Szerintem 2 dolog lett összekeverve. A szigszalagosdi, ami tilos és az alu réz összekötés. Tudtommal utóbbi normál kötőelemmel is problémás mert korrodálja az alut. Kivéve ha speciális pasztával van bekenve. ( A füstöt nem hiszem el :D )

  • 2 жыл бұрын

    Pedig füstölt az :D El sem hiszed mennyi helyen találkozom szigszis kötésekkel. Szerencsére egyre kevesebb van. :)

  • @nemzethy_hazafy

    @nemzethy_hazafy

    2 жыл бұрын

    ​@ elhiszem a füstöt. Félreértettem, azt hittem az alu-réz miatt.

  • @nemzethy_hazafy

    @nemzethy_hazafy

    2 жыл бұрын

    @ rokonnál az alu vezetékek úgy voltak összetekerve a kötődobozokban gyárilag (50+ éve), de annyiszor mint golyóstollban a rugó. És valami kátránypapírral szigetelve kívülről.

  • @voxluke
    @voxluke3 жыл бұрын

    Ha egy forrasztás is került volna rá, akkor nem hiszem, hogy ilyen történt volna. Tehát lehet azt jól csinálni is. De abban egyet értek, hogy ilyen kötésre nem alapoznék sok mindent.

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    3 жыл бұрын

    Kiváló ötlet a forrasztás. Próbáltál már aluminiumot forrasztani rézzel? Vannak ugyan csodaszerek alu forrasztáshoz. De az ezzel töltött idő, és a csatlakozások minőségi bizonytalanságai miatt ha egy normális órabért számolok, akkor a totál nem éri meg kategória. Ezen felül már az MSZ1600 korszakban nem engedte meg a szabvány. Persze a szabvány betartása nem kötelező, de akkor az alkalmazott módszer egyenértékűségéről kell nyilatkozni. Ezt tessék csatolni a dokumentációhoz, hogy ha 23 év múlva probléma lesz, akkor könnyebben találjanak meg az egyenruhás egyének, akik jelelmzően késő éjjel keresnek fel a lakhelyen és roppant kellemetlen kérdésekkel zaklatják az elkövetőt.

  • @tamasottlakan3230

    @tamasottlakan3230

    3 жыл бұрын

    Alapból nem lehetne réz sodrot t/mcu aluminium sodrott/mcu vezetéket össze kötni mert más az ellenállás és a hővezetési képesség ez nagy teljestménynél hosszútávon az alu melegedni fog és öngyuladásba kezd kisebb teljesítménynél se bírja sokáig az alu. Ha forasztod az hosszú idő pocséklás mert ott is a melegedés miatt az ón meg olvad lazul nem fognak a vezetékek közvetlen folyamatos kontaktba lenni és az is gyulladáshoz vezet. És az alu vezetékek már nem szabványosak a házban ép ezek miatt hővezetés ellenállás stb A wago a bitoságosabb mód de hosszútávon ős sem birja sokáig és nem a wago lessz a gyenge láncszem hanem az alu vezeték Ezt tanulom mivel villanyszerelő szakon vagyok

  • @istvankiss7530

    @istvankiss7530

    3 жыл бұрын

    @@tamasottlakan3230 Szia! Javítani kellene az oktatáson. Valójában lényegtelen a vezeték ellenállása, mert azt, az adott terheléshez kell igazítani. Így nincs jelentősége, hogy a réz, alu vagy bármely fémötvözet ellenállása mekkora. A vezeték terhelhetőségét (keresztmetszetét) ennek megfelelően kell méretezni. De talán fordítva érthetőbb: A terhelést a legrosszabb paraméterű vezetékszakasznak megfelelően kell meghatározni, a túláram és rövidzárlat védelmet ennek megfelelően kell méretezni. Aki ismeri a szakmát az tudja: a vezeték terhelhetőségének csupán egyetlen paramétere a keresztmetszet. A fektetés módja, párhuzamos vezetékek száma, környezeti hőmérséklet, legújabban a harmonikus tartalmat és hasonlókat kell figyelembe venni. Tessék elolvasni ezt a szösszenetet: MSZ HD 60364-5-52 Ebből a kontextusből nem értelmezhető a kisebb és nagyobb terhelés. Adott vezeték, adott terhelésre alkalmazható. A hőtágulás nem tudom miben érinti ezt a kérdést. Rezet alumínilummal tilos összekötni. De nem elsősorban a hőtágulás miatt (bár ez is egy ok, de nem a legfőbb ok). Lásd más kommentben itt. A hőtágulás problémát okozhat a sorkapcsoknál vagy kötéseknél. Hiszen ha a kötőelem hőtágulási együtthatója más, mint az abban megkötött vezeték, akkor az ki fog lazulni. De erre találták fel fél évszázada a karbantartás nevű fogalmat. Tessék előírni, hogy milyen időközönként kell a csavarkötéseket után húzni, és ezt melyik kötésnél, mekkora nyomatékkal kell megtenni. És igen! A háztartási kiselosztóhoz adott használati utasításban. Bátor kijelentés, hogy "az alu vezetékek már nem szabványosak a házban". A fent idézett szösszenetben: "Összhangban az IEC 60288-al világítási áramkörök minimális, alu bla.. bla... 10mm2) És ha végigolvastad volna a kommenteket: Ez a Wago NEM ALMALMAS ALUMÍNIUM VEZETÉKHEZ. Van olyan Wago ami használható alumínium vezetékhez, de ez konkrétan nem. Ehhez pedig csupán a gyártó alkamazási utasítását kel elolvasni. Ha pedig ez nem lenne elég: A villamos berendezés felülvizsgálatát a létesítéskori szabványnak megfelelően kell elvégezni. Tehát attól, hogy valami ma már nem megengedett vagy nem úgy mint régen, attól még létezik, van, találkozunk vele. Ilyen magyarázatokat is kár adni, hogy az ón megolvad... Az Sn forraszanyag olvadáspontja 231,9°C. Hol megengedett ez a hőmérséklet viillamos berendezéseknél? Ha ilyen hőmérséklet keletkezik, akkor már nem a kötés a legnagyobb probléma. És nem is a kötés okozza a melegedést. Mert ok-okozati összefüggést kellene nézni. Ha a hőmérséklet e pont fölé emelkedik, akkor keletkezne hiba ami melegedést okozza. Kérnék erre a fogalmora egy magyarázatot. "öngyulladásba kezd".

  • @Franckyhu

    @Franckyhu

    2 жыл бұрын

    @@istvankiss7530 Teljesen egyetértek az előttem szólóval. Én még úgy tanultam az egyetemen, -érdekes, hogy senki nem említette eddig, hogy az aluminium és réz érintkezésekor, a fő probléma, az "inter-krisztalit korrózió". kicsit magyarosabban, "elekro-kémiai korrózió", ez okozza a problémát, függetlenüla vezeték keresztmetszetétől, az átfolyó áram nagyságától, és függetlenül az iparágtól. Ez fizikai tulajdonság, ha nem folyna rajtuk át áram, akkor is létrejönne. Mindenhol kerülik ezt az anyagpárosítást. Ennek következtében, jelentősen megnő az ellenállás, ami felmelegedéshez vezet. Amúgy én meg pont azt olvastam korábban, a Wago oldalán, hogy wago pasztával mehet az alu a wago csatlakozóba....

  • @23kagi
    @23kagi Жыл бұрын

    Wago,bele alupaszta aztan kész...

  • @huzoro
    @huzoro3 жыл бұрын

    Az alut és a rezet nagy nyomáson össze kell préselni és nem fog melegedni! (robbantással)

  • @Kevely978

    @Kevely978

    2 жыл бұрын

    erről az eljárásról van is fent egy jó videó kzread.info/dash/bejne/ZX6ByaigmrbRgZM.html&ab_channel=GuinnessWorldRecords

  • @Kevely978

    @Kevely978

    2 жыл бұрын

    bocs

Келесі