„Ember küzdj és bízva bízzál!” - Madách 200. - 2024. 03. 28.

Ойын-сауық

Az emberi nem irodalmának két sarokpontja az „Isteni Színjáték” Dante tollából, és az „Ember Tragédiája” Madách pennája alól. 2021-ben volt hét évszázada, hogy az előbbi lehunyta, s 2023-ban két évszázada, hogy utóbbi kinyitotta szemét. A magyar nemzeti irodalmunk jogos büszkesége, hogy az egyetemes emberi műveltség kettős támaszának egyikét adta. Vajon mennyiben befolyásolta Madách Imre művét szabadkőműves nagyapja könyvtárának árnyéka? Miért pihen az Alkotó, ha a gép forog? Miért nem szólal meg Isten a történelemben, s miért csak Lucifer kíséri árnyékként Ádámot a beavatási út lépcsőfokainak is beillő történelmi színeken keresztül? Van miért küzdenie és bízva bíznia az embernek? Ezekre is keresik a választ a „Sacra Hungaria” sorozat következő estjén március 28-án, Pap Gábor művészettörténész és Szántai Lajos műveltség-kutató a Polgári Mulatóban.
Amennyiben lehetősége van rá köszönjük a támogatást!
Belföldi számlaszám: 11773078-00470544 * külföldről : HU67117730780047054400000000
SWIFT: OTPVHUHB
(Közleménybe feltétlenül írja be: adomány!)
Köszönjük!
🇭🇺🤝🇭🇺

Пікірлер: 8

  • @Valaki383
    @Valaki3832 ай бұрын

    Jok ezek az eloadasok, koszonom!

  • @NIMRODroy
    @NIMRODroy2 ай бұрын

    👍

  • @azidegszanatoriumarisztokr8013
    @azidegszanatoriumarisztokr80132 ай бұрын

    Szerintem ezt az ellenfelet úgy lehet legyőzni, hogy felismerjük, hogy minden rossz is belőlünk ered, és megtanuljuk ellenfeleinket szeretni és elfogadni, magunkba foglalni, mert utálatunk által csak növeljük a gonoszság erejét. Mert a mindenség, az Isten, az egyetemes gonosz is valójában mi vagyunk, minthogy nincs tudattól független objektív realitás. Világunkat pedig magunk teremtjük, hogy aztán szemlélhessük, küzdhessünk benne, mert unalmas lenne, örök boldogságban élni. Ezt fejezi számomra ki Az ember tragédiája. Pap Gábor nagyon magas szintre jut el elemzésében , de sajnos a legutolsó parányi lépést nem teszi meg, mégpedig, hogy minden gondolatát ne másokra, a külvilágra, hanem a világra, mint önmagára alkalmazza, ráismerjen magára, hogy a konstruktőr is valójában ő.

  • @azidegszanatoriumarisztokr8013
    @azidegszanatoriumarisztokr80132 ай бұрын

    Jó hallgatni Szántait és Pap Gábort. Nem értek azzal egyet, hogy ez a nem létező erő olyan dörzsölt és átfogó lenne, sokkal inkább a hülyeségből, egy kifordult világosításból ered, és egyre inkább úgy tűnik, hogy önfelszámolásba kezdett. És könnyű szerintem legyőzni, elég csak szembenézni magunkkal és kimondani az igazságot, és aztán már mésképp viszonyulni a világhoz, átértekelni létünket és a mindenséggel megbékélten életigenléssel cselekedni. Kicsit azt érzem, hogy Pap Gábor túl intelligensnek feltételezi az ellenfelet, és maga emeli föl olyan rémisztő szintre, amivel már nagyon nehéz és reménytelen megküzdeni, mivel saját túl komplex gondolkodásmódjából indul ki, és azt vetíti ki a világra. Mert az ember gondolataival magával teremti világát, mi ellen aztán erővel hadakozhat. Mindenesetre nagyon igényes módon adja elő gondolatait, mely már-már katartikusan hat a hallgatóságra.

  • @TamasGardonyi

    @TamasGardonyi

    2 ай бұрын

    58:05 ha lemaradt .

  • @azidegszanatoriumarisztokr8013

    @azidegszanatoriumarisztokr8013

    Ай бұрын

    Köszönöm!

  • @SenkiAlfonz72
    @SenkiAlfonz722 ай бұрын

    Nem vagyok teljesen biztos benne, de érzésem szerint ez tökéletes istentelenség.

  • @celiao7
    @celiao72 ай бұрын

    Miért nincs benne "Az ember tragédiában" a mgyarság? Mert Ádám és Éva nem a magyarság őse.A szkíta hún magyarság őse Nimród ,és elötte Teremtőnk a JóIsten figyelmeztet erre Jézus Krisztus...VNTV;Isteni züruavar a bibliában;Szűcs Cecilia segít megérteni,észheztérni. Hála Áldás Szeretet

Келесі