Elektronika Konyhanyelven Tizenegyedik rész. (Soros, párhuzamos)

Ғылым және технология

Mit lehet sorosan, és párhuzamosan kötni, és mi értelme van? A videóból kiderül!

Пікірлер: 17

  • @norbithehun
    @norbithehun2 жыл бұрын

    István, köszönöm a munkásságod! Minden videód megnéztem és ez a jövőben sem lesz máshogy.

  • @daninovak8414
    @daninovak84142 жыл бұрын

    Már nagyon vártam a folytatást

  • @pg_usa
    @pg_usa2 жыл бұрын

    Köszönöm ezt a rengeteg infót amit megosztasz velünk!

  • @sandorturi7380
    @sandorturi73802 жыл бұрын

    Nagyon jók ezek a videók! Várom a folytatást

  • @sandorbalogh4670
    @sandorbalogh4670 Жыл бұрын

    Jó tanár !

  • @user-pt5hs5km5j
    @user-pt5hs5km5j3 ай бұрын

    Tisztelt EcoPigyu! Szeretném megkapni ezt a sorozozatad. Ha lehet!

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    3 ай бұрын

    Kedves Ferenc, a videók letölthetőek, és még folytatódni is fognak.

  • @gaborbolla6935
    @gaborbolla69352 жыл бұрын

    Köszi remek ez a kis szösszenet is! Én nem mondanám,hogy sokat tanultam! :-) De nehogy ezt sértésnek vedd! - Inkább Én azt mondanám a sok feledés homályába, a veszendőbe tartó szürke állomány világosodott meg,előadásod által! Azaz a rég tanultakat elevenítetted fel! És mivel az eredeti R.TV műszerész szakmám, manapság már nem igen gyakorlom, így a napi rutinomban sok mindent nem is használok ekkora mélységben! Erősáramú területen alállomás üzemeltetésben ténykedek! Persze nem titok, hogy sok mindent Mi még anno 1983-ig bezárólag nem tanultunk a középiskolában, csak úgy , mondhatni szőr mentén érintőlegesen! ( PIHISz.-be jártam) ( példa képen a Fet-ek, Mos-FET, J-FET)-azaz ezekről amin a ,,belső lelki világuk", működésüket illeti oly mélységekbe, mint a tranzisztorok ,,lelki világba" nem mélyedtünk el! A Csöveket és félvezetőket a tranzisztor(ok)működése és h paraméteres számítások,helyettesítő képek és erősítő és tranzisztoros alap kapcsolások szintjén kiveséztük.... - Az IC , azaz Integrált áramkörök működése mélységében is szóba került példa képen az Uránusz TV készülékben dolgozó k.l.f. IC-példányok belső kapcsolásának a kitárgyalásáig! ( TBA810as...TDA850..,hogy csak egy párat említsek) A jó öreg NE555 is szóba került,de például a NOR, NAND ,és (,,társaik") kapu áramkörök már csak mellesleg KERÜLTEK megemlítésre, hogy vannak, léteznek, és mire mikre is jók, de az iskola tematikájába akkoriban ez nem került bele teljes mélységében... - Gondolok itt a - ( DIGITÁLIS ÁRAMKÖRÖK TECHNIKÁJA ALAPJAI..STB.) majd csak a Technikumban... Amit a közép iskola után kezdtem el, Újpesten,de a Honvédség miatt félbeszakadt..( Meg a Marxizmus Leninizmus alapjai sem érdekeltek ) Ezért sem nyaggattam magam hogy, a katonaság alatt technikumba járhassak...de aztán ezt jóval később már villanyszerelő szakma elsajátítása után, a Déri Miksa Technikumban pótoltam és ott, már nem csak szőrmentén de szó esett a digitális technika áramköreiről és alapjairól is! Viszont ott meg nem ez volt a fő-profil!!! De remélem ezekről is hallani lehet majd a sorozatod részeként! Minden esetre remek sorozat! Köszönet az elkészítéséért! Kívánok neked sok sikert a többi,további részekhez és jó egészséget! Boldog Békés Karácsonyt és Új Évet 2020. esztendőre,családod minden tagjával egyetemben! Üdvözletem, Gábor.

  • @Stealth97
    @Stealth9710 ай бұрын

    Egy gondolatot megosztanék. Párhuzamos kapcsolásoknál főleg ha trafókról van szó akkor érdemes két paralellbe kötött diódát beiktatni, pl. a két tekercs kezdeti pontot összekötjük akkor a két végpontot két párhuzamosan kötött (paralellben, egyik anódja a másik katódjával összekötve) diódával kössük össze így a diódákon elfolyik a kiegyenlítő áram. Főleg akkor hasznos ha a két trafó nem egy forma, DE ha úgy vesszük akkor semelyik trafó nem egyforma hiszen nincs két egyforma alkatrész így még két egyforma trafó között is lesz némi kiegyenlítő áram ami ugyan elhanyagolható de nem árt ha valami ezt a kiegyenlítő áramot elvezeti. Illetve lenne egy kérdésem is, van nekem egy LED-es fénycsövem amiben van egy kis kapcsoló üzemű táp működik is szépen az egész cucc de a rádiót úgy zavarja mintha kötelező lenne. Próbáltam a bemeneten zavarszűréssel csökkenteni a zavart de semmi nem változott, azon agyaltam, hogy vajon vezetéken azaz a hálózaton keresztül zavarhatja vagy a levegőben. Na mind1 érdekes volt számomra ez az egész. Egyszerűbben oldottam meg, az egész LED csík 100V DC-t kap a pici tápjából, namondom van nekem 47V-os kis MeanWell tápom (direkt LED-ekhez van kitalálva) a LED csík megfelezésével és utána párhuzamos kötésével erről a tápról kitűnően világít :) Üdv.: István

  • @laszlotury6890
    @laszlotury68902 жыл бұрын

    Szia! Igaz semmi köze a hozzászólásomnak a videóhoz,de oktatóvideó így bátorkodom feltenni :) Egy négyszögjel kimenetű inverterről hajtok egy LCD TV-t. Az inverter és a TV tápja is zúg már standby állapotban is. Eddig 2*1órát már üzmelt szépen. Ártalmas lehet ez a zúgás hosszútávon a TVnek és az inverternek?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Le kéne mérni, mekkora feszültségre tölti a négyszög a tv tápkondiját, ha nem több mint 320V, akkor nem lesz baj. Rakhatsz közé LC szűrő tagot esetleg, az kerekít rajta kicsit.

  • @syncchrome209
    @syncchrome2092 жыл бұрын

    Esetleg annyit hozzátennék a cellák(Li-ion,Ni-MH,stb.) sorosan kötéséhez, hogy elvileg a nem azonos cellafeszültség sem akadály ha a terhelhetőség illetve a kapacitás egyezik. (Legalább is én már kötöttem így sorosan). Illetve a motorok sorosan kötéséről, eszembe jutott egy gyerekkori távirányítós autómban, sorbakötött villanymotorral volt megoldva a két kerék hajtása ezzel megoldva a differenciált kanyarodáskor.

  • @syncchrome209

    @syncchrome209

    2 жыл бұрын

    De egyébként a videóból kb többet megtud az ember, mint mikor benn ül a tanórákon. Szóval nagyon jó és tanulságos videók amit ezen a csatornán látunk.

  • @gyulafarkas5036
    @gyulafarkas50362 жыл бұрын

    Pityu te nagyon nagy vagy nem nyalizok, úgy érzem, hogy ennek az anyagnak köszönhetően megértettem, hogy két generátort is össze köthetek, és mindkettő munkát végez, azaz a töltésem tökéletes lesz.

  • @wacak1
    @wacak1 Жыл бұрын

    46:12 nél nem értem minél, vagy miben szoktad háttérfények használni?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    Szia! A 24V-osított mikrohullámú sütőimben, sütőtér világításnak, ahol nincs sok értelme, de tök jó "háttér fény" a kajának! (izzó helyett)

  • @wacak1

    @wacak1

    Жыл бұрын

    @@EcoPityu hááát.... èn értettem mindent csak nem mikrót 😂

Келесі