Działająca grawitacyjnie kotłownia z piecem V klasy

Фильм және анимация

Niedawno przerabialiśmy kotłownie, kazałem zrobić ją tak aby działała bez prądu. Tak się składa że u nas często wyłączają prąd :) dlatego taki wymóg. Nie chcemy marznąć w zimie w razie braku elektryczności. Piec ma moc 18KW, powierzchnia mieszkalna domu to 140m2 + nieogrzewany strych 50m2, + nieogrzewana piwnica 70m2. Piec w grudniu 2 razy dziennie ładowaliśmy (co 12h). Dom mamy ocieplony.

Пікірлер: 29

  • @Ketling67
    @Ketling67 Жыл бұрын

    Super ciekawy film. Ponieważ nie wszystko widać - czy można prosić o schemat instalacji? Chyba wiele osób byłoby ciekawych. Najlepiej film omawiający schemat instalacji.

  • @mariusznowakowski-wp6mr
    @mariusznowakowski-wp6mr8 ай бұрын

    Fajnie ma wpięty bufor Pan na kanale " stodoła garaż " proszę obejrzeć i może bezposrednio grzać z kotła mieszkanie a jak mieszkanie się nagrzeje temostaty zamkną obieg to nadmiar ciepła idzie na bufor a jak kocioł wygasa to z bufora idzie cieplo i to wszystko grawitacyjnie więc chyba da się tak bufor

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    7 ай бұрын

    My chcieliśmy zamontować zawory takie żeby odciąć bufor i żeby sam kocioł grzał ale kominiarz zabronił, nie odebrał by takiej inwestycji. Wiem że innych częściach Polski nie zwracają na to uwagi ale niestety na Śląsku jest inaczej. Do nas kominiarz jeździł 4 razy, za każdym razem wprowadzaliśmy poprawki. Robiliśmy to równolegle z montażem kotła gazowego - może dlatego tak było.

  • @ksmosna
    @ksmosna15 күн бұрын

    Instalacja zrobiona bez pomysłu, przerabiana kilka razy bo nie spełniała norm (sam o tym autor pisze w komentarzu). Narzekanie na bufor, gdzie taki bufor to są praktycznie same zalety i podstawa do automatyzacji ogrzewania. Oszczędności przy używaniu bufora z kotłem zasypowym biorą się z tego, że bez bufora nie masz zbytnio kontroli nad tym do jakiej temperatury precyzyjnie nagrzejesz ogrzewane pomeiszczenia. Jak w kotle się pali to musisz odbierac z niego ciepło i tak np pomieszczenia są już nagrzane do 24st, ale kocioł jeszcze zasypany w połowie i ciepło nadal oddawane jest w instalację. Owszem doświadczony "palacz" nie dopuści do takiej sytuacji i odpowiednio mniej załaduje kocioł, jednak prowadzi to do kolejnego problemu - wahania temperatury w pomieszczeniach. Pomieszczenia są nagrzewane tylko wtedy kiedy się pali w kotle i wychładzane są kiedy w kotle się nie pali. Prowadzi to do kolejnych problemów. W przypadku ogrzewania z buforem - w ogrzewanych pomieszczeniach ustawiasz 24stopnie i do tylu kocioł nagrzeje, a reszta trafi w bufor (i będzie do odebrania w późniejszym terminie przez CWU lub CO). Podsumowując - bufor ma dużo zalet, jednak instalację trzeba zrobić z głową

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    15 күн бұрын

    Chyba nie zrozumiałeś, ta instalacja ma działać bez żadnej elektroniki i spełniać wszystkie normy, taki był zamysł. I działa bez prądu tak jak chciałem, tej zimy testowałem ją działała bez prądu tak jak trzeba. A bufor w takim wypadku to tylko jest dla spełnienia norm.

  • @garnuszkowo6746
    @garnuszkowo674610 ай бұрын

    Nic nie rozumiem ale buja

  • @Ketling67
    @Ketling676 ай бұрын

    Czy mierzył Pan (w czasie zanim nagrzeje się bufor) jaka jest temperatura powrotu zimnej wody bezpośrednio z: 1) grzejników (w piwnicy przed dojściem do bufora) 2) bufora (w kierunku do pieca) 3) boilera (przed dojściem do bufora) Ciekaw jestem czy te temperatury w praktyce kształtują się tak samo, czy też są różnice i np. temperatura powrotu z grzejników jest np. w którymś momencie wyższa od temperatury powrotu z bufora do pieca?

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    6 ай бұрын

    nie robiłem pomiarów ale zrobię w najbliższym czasie

  • @Ketling67

    @Ketling67

    6 ай бұрын

    @@makgajwer4924 Będę wdzięczny za pomiary.

  • @patrykkaik982
    @patrykkaik9825 ай бұрын

    za nazywanie rzeczy po imieniu masz u mnie suba;) też uważam że to wszystko to eko teroryzm

  • @user-wr7fu5mj3s
    @user-wr7fu5mj3s Жыл бұрын

    Proszę mi wytłumaczyć jaka temperatura idzie na grzejniki bez zaworu mieszającego, w domu chyba piekarnia.

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    Жыл бұрын

    Na grzejniki 30-50st. żadna piekarnia, w sam raz, mamy w domu 21-22st. w pomieszczeniach. Długo się rozgrzewa bufor ciepła około godziny.

  • @Rey-wl5km

    @Rey-wl5km

    8 ай бұрын

    90

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    6 ай бұрын

    W domu około 22 stopnie, na grzejniki idzie około 40st.

  • @Brzcastas

    @Brzcastas

    6 ай бұрын

    @@makgajwer4924 dzien dobry, na grzejniki z bufora 30-50 st, ale przez zawór 3D czy tylko termostaty na grzejnikach?

  • @wertyks508

    @wertyks508

    5 ай бұрын

    @@Brzcastas pewnie se grzeje wode w buforze do 50 stopni albo mniej i po prostu chodzi do kotłowni i dokłada w tempo. Ten bufor działa po prostu jako dodatkowe 500 litrów wody w instalacji a nie jak bufor

  • @radeks2678
    @radeks2678 Жыл бұрын

    Dziwne pan narzeka na bufor a inni prezentujący swoje kotłownie na youtube go chwalą. Niektórzy mają podłaczony zbiornik na ciepłą wodę bezpośrednio z kotłem i później bufor i nic nie mowią ze tak nie mozna w instrukcji kotla zgazowującego drewno atmos są takie wlasnie schematy podłączeń. Palą drewnem 4 godziny nagrzewają bufor 1000l i nastepne palenie za 24 godziny chyba ze dom ma duze zapotrzebowanie to częściej w mroźne dni. Podobnie z ciepłą woda grzana z bufora w lecie palą w kotle raz na 5 dni.

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    Жыл бұрын

    U nas kominiarz nie odbierze instalacjii jak zbiornik na ciepłą wodę jest podłączony bezpośrednio do kotła, instalator też nie podłączy w ten sposób zbiornika i koniec. Może w innych częściach Polski nie zwracają na to uwagę. Natomiast bufor ciepła zajmuje bardzo dużo miejsca i jest problem z zmieszczeniem węgla. Powinnien być 1000l ale u nas takowy się w ogóle nie zmieści a transport do kotłowni wiązał by się z poszerzaniem (kuciem) wszystkich drzwi!!! Ledwo się zmieścił ten 500l. Jak palę w piecu to chcę mieć od razu ciepło a nie po 4godzinach. Zbiornik 500l jest za mały aby grzać tylko z samego zbiornika dom przez 24h. Poza tym bufor ciepła jest drogi, kosztuje sporo i zwiększa tylko koszty inwestycjii. Te bufory ciepła nie są na nasze małe kotłownie. Ekologiczne spalanie można uzyskać bez tego bufora. Dla mnie ten bufor jest bezsensowny ale jest to wymóg formalny, bez bufora kominiarz nie odbierze instalacjii.

  • @radeks2678

    @radeks2678

    Жыл бұрын

    @@makgajwer4924 Wszystko jasne ja też będę zakładał bufor ale dziwi nie ten kominiarz przepisy są chyba na cały kraj. Żeby mieć od razu ciepło w chacie z buforem to zasilanie z kotła musi iść najpierw na dom a jak już się chata nagrzeje i zawór 3 d nie będzie pobierał ciepła z kotła to pójdzie ono w bufor.

  • @green259

    @green259

    8 ай бұрын

    @@makgajwer4924 To kominiarz teraz przy wymianie kotła musi zrobić odbiór? Brałeś dofinansowanie z programu "czyste powietrze" czy w 100% z własnej kiesy pokryłeś inwestycję?

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    8 ай бұрын

    Nie brałem dofinansowania, warunki dostania takiej dotacji są dla mnie nieakceptowalne (mam również kocioł gazowy) a kominiarz musi odebrać taką inwestycję (przynajmniej u nas w powiecie żywieckim). @@green259

  • @green259

    @green259

    8 ай бұрын

    @@makgajwer4924 Gazowy to obowiązkowo kominiarz odbiór robi tu pełna zgoda, ale kocioł na paliwo stałe pierwsze słyszę. Chyba że współfinansujez dotacji to i owszem. Możliwe że w Małopolsce macie jakieś wewnętrzne lokalne przepisy które są zaostrzone. W sumie Kraków jako pierwszy w Polsce ostro wziął się za "ekologie"

  • @mocciepa-zv2zm
    @mocciepa-zv2zm6 ай бұрын

    Nabrałeś się na miejscowego guru

  • @KamilSSj2
    @KamilSSj26 ай бұрын

    A po co było w miedzi robić. Trza było w stali zrobić było by dużo taniej.

  • @makgajwer4924

    @makgajwer4924

    6 ай бұрын

    W miedzi tylko kotłownia jest, reszta stare rurki ale w takim dobrym stanie że posłużą jeszcze chyba 100 lat.

  • @KamilSSj2

    @KamilSSj2

    6 ай бұрын

    @@makgajwer4924 wszystko fajnie z tym, że teraz po dołożeniu miedzi do CO prawdopodobnie przyspieszyłeś korozję stali w układzie, najgorzej tej która jest w bezpośrednim kontakcie z miedzią.Powstalo ogniwo korozyjne. No chyba, że odizolowałeś to połączenie ezpośrednie dwóch metali ze sobą w jakiś sposób, ale pozostaje jeszcze połączenie pośrednie medium grzewczym.

  • @grzegorzcharzewski5551
    @grzegorzcharzewski55514 ай бұрын

    Pokaż shemat

  • @Ketling67

    @Ketling67

    Ай бұрын

    W jednym z nowych filmów jest schemat tej instalacji :)

Келесі