Jak zrobić instalacje wodną w pexie.

W tym odcinku krok po kroku pokazuję jak zrobić instalację wodną w systemie pex.
Kontakt@hydraulikspecjalista.pl 739228119
#hydraulik #instalacjewodne #instalacjesanitarne #Instalacjekraków #Instalcjawnowymdomu
#jakzrobićinstalacjewodną
#hydraulik
#instalacjesanitarne
#instalacjewodne
#instalacjawodnawpexie
#instalacjaqodna

Пікірлер: 110

  • @Alexander-ny5kr
    @Alexander-ny5kr Жыл бұрын

    Przy tak małych łukach to o wiele bezpieczniej jest wstawić kolana. Z pexem trzeba giąć dość duże łuki i naprawdę nie potrzeba do tego giętarki kuszowej. Wystarczą typowe sprężyny. Przy takich małych promieniach gięcia rura PEX potrafi się rozwarstwić, a po kilku latach rura taka może pęknąć. Dlatego jak najdalej z giętarką kuszową. Poza tym aby wygiąć rurę z płaszczyzny posadzki na ścianę często bywa trudne jak warstwa posadzki nie będzie zbyt gruba, bo wtedy będzie trzeba robić bardzo małe łuki. Ale jest na to sposób. Zamiast robić jedno gięcie z posadzki na ścianę to wykonuje się dwa gięcia o dużo większych łukach. Jedno gięcie wykonuje się na poziomej płaszczyźnie posadzki, a następnie drugie gięcie na płaszczyźnie ściany. Obydwa gięcia jak gdyby tworzą literę "S". Widzę u Pana pewien błąd. Chodzi o te korki żeliwne ocynkowane wkręcane w złączki mosiężne PEX. Rzecz polega na tym, że wszystkie złączki mosiężne posiadają gwinty rurowe walcowe, a wszystkie złączki żeliwne posiadają gwinty stożkowe. Wkręcając gwint stożkowy w gwint cylindryczny po prostu w pewnym momencie gwint stożkowy zaczyna dość mocno rozpychać rant gwintu walcowego i czasami dochodzi do mikro pęknięć , które potrafią się ujawnić po jakimś czasie. Trzeba pamiętać, że ocynk stosuje się tylko na dojściu wody, a następnie przechodząc na mosiądz nie używamy dalej w mosiądzu elementów żeliwnych. Jeżeli mamy wykonać połączenie żeliwa i mosiądzu to trzeba pamiętać, aby takie przejście było gwintem wewnętrznym żeliwnym i gwintem zewnętrznym mosiężnym. Wkręcając gwint żeliwny zewnętrzny w gwint mosiężny wewnętrzny możemy doprowadzić do pęknięcia tego gwintu mosiężnego. Poza tym warto też pomyśleć o innych wykonawcach i zamiast układać rury na środku przejść komunikacyjnych to układać je po prostu pod ścianami. Oczywiście wszystkie podejścia bateryjne należy wypełniać, ale tylko i wyłącznie zaprawą cementowo-wapienną. Zaprawa taka ma odczyn zasadowy i dlatego nie powoduje korozji metali. Gips oraz kleje gipsowe mają odczyn kwaśny i powodują korozję metali. Podrzucę przy okazji pewien patent. Czasami bywa, że wciskając rurę w złączkę delikatnie się zsunie oring uszczelniający i nie dość, że przesunie się w inne miejsce złączki to zostanie zdeformowany lub bywa, że ulegnie uszkodzeniu. Dlatego przez wsadzeniem rury w złączkę, warto jest każdą złączkę oraz koniec rury zamoczyć w czystej wodzie. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych ziarenek piasku, tynku czy betonu oraz wirów z kalibracji, a dodatkowo woda tworzy warstwę poślizgową.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Witam Fajny komentarz. Ogólnie jestem fanem mniejszej liczby złączek, dlatego używam giętarki. Wyginam róznymi gietarkami stal i miedź. Wracając do pexa to Sprężyną raczej nie wygina się nic większego niż 20mm. Producent danego materiału określa maksymalny promień gięcia ( promień równy 5 x średnica zewnetrzna). Temat korków , czy też kształtek ze stożkowym gwintem i "rozbijaniem" gwintów w które są wkręcane jest prosty. Dokręcasz z odpowiednim momentem i tyle:) Na filmie widać korki wkręcone w celach próby ciśnieniowej. Przyznam, że 20 lat temu zdarzało mi się to o czym mówisz , rozbiajłem filtry i zawory wkręcając stożkowe nyple... 20 lat temu;) Poruszasz kwestie higieny pracy w sensie czystości wykonywanego złacza . Twój pomysł z wodą jest bardzo dobry. Często kurz na budowie który osadził się na powierzchniach może wpłynąć na jakość połączenia. Dziękuje za Twój komentarz:) Pozdrawiam Grzegorz

  • @Sevastien33

    @Sevastien33

    9 күн бұрын

    Komentarz level max. podziwiam za wiedzę

  • @kudaty634
    @kudaty634 Жыл бұрын

    Zwięzle i na temat 😊

  • @michasot49
    @michasot49 Жыл бұрын

    hydraulika po tynkach. lepiej mieć nieuszkodzone rury i spokojna głowę. Jak Pan to dobrze powiedział po tynkarzach mogą być w różnym stanie.

  • @md1983
    @md1983 Жыл бұрын

    super

  • @Big-men-
    @Big-men- Жыл бұрын

    Czy przy pexie i odcinkach od trójnika 2m, trzeba robić przy tych trójnikach punkty stałe?

  • @damiann7864
    @damiann78642 жыл бұрын

    Witam kawał dobrej roboty

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    2 жыл бұрын

    Dziękuje i Pozdrawiam! Grzegorz

  • @siwy7551

    @siwy7551

    8 ай бұрын

    Ciekawe jak zrobią izolację poziomą.

  • @robertgrobelny4329
    @robertgrobelny43293 ай бұрын

    ja mam pytanie o sens pewnego twierdzenia ktore zakielkowalo w mojej glowie jakis czas temu. jesli na wejsciu jest zawor zamykajacy rura ma dlugosc 20 po czym zlączką jest rozdzielona na 2 rury zakonczone rowniez zaworem zamykajacym czy jest fizyczna mozliwosc podlaczenia kompresora do jednej rury na wyjsciu tak aby wypompowac/przepchac cala wode z rury zeby wyleciala drugim wyjsciem? (nie ruszajac nic na wejsciu a te 20m dlugosci jest gleboko zakopane w ziemi). rozgalezienia nia maja wiecej jak 4m kazde. pozdrawiam i jestem mega ciekawy sugestii

  • @pantau9018
    @pantau9018 Жыл бұрын

    Ładna, schludna robota, miło popatrzeć. Co to za blaszki którymi kotwisz rury? Pzdr

  • @OLLBUD
    @OLLBUD Жыл бұрын

    Fachowa robota ;)

  • @gregskygas

    @gregskygas

    Жыл бұрын

    Dziękuję. Pozdrawiam Grzegorz

  • @sebastiankozowski250
    @sebastiankozowski25011 ай бұрын

    👍

  • @RandallMartinPL
    @RandallMartinPL Жыл бұрын

    A jak ktoś potem pod te rury folię położy, nie będzie problemu? Nie powinno się mocować rur po ułożeniu foli poprawnie? wszędzie czytam i widzę że folię trzeba dać pod wszystko i pod papę, pytam bo jesteśmy przed tym momentem i chcemy to zrobić poprawnie.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Różne są techniki. Folie można rozwinąć również po montażu rur , peszli , kabli itd.

  • @PiotrOkopien-rr9fh
    @PiotrOkopien-rr9fh3 ай бұрын

    Można przykręcić lepiej trzyma bo czasem ta zaprawa lubi odparzyć 😉

  • @DevPythonUnity
    @DevPythonUnityАй бұрын

    Jestem przeciwnikiem łączeń w posadzkach, nawet jak mamy cyrkulacje to lepiej to spinać w tynkach , (ale to więcej roboty)

  • @danielniebrzegowski3159
    @danielniebrzegowski315910 ай бұрын

    Jaka średnica robic zasilanie ciepłej i zimnej wody w pex? I czy zawsze robi się mieszanie ciepłej wody? Bo do łazienki i kuchni mam max 4-5m to mogę zrobić każda rurę pex osobno ciepłej i zimnej wody dopiero w kotłowni połączone w rozdzielacz ? Chce uniknąć kolan i trójników pod osadzką. Pozdrawiam.

  • @siwy7551

    @siwy7551

    8 ай бұрын

    Bardzo dobrze myślisz.

  • @edotv5586
    @edotv5586 Жыл бұрын

    cześć ja docinam paski styropianu o szerokości ok 16.5cm grubości 5cm (liść dziele na trzy czesci) i układam takie paski pod rurami aby izolować je od zimnego betonu

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Witam Dzięki za komentarz. Spotkałem się już z takim sposobem jak Ty proponujesz. Rury czasem też układa się na pierwszej warstwie styropianu. Znajomy elektryk układa peszle na 0.5 metrowym pasku folii aby wylewkarzom było lepiej... Moje instalacje w większości wyglądają tak jak na filmie;)

  • @mateuszandrzej2695
    @mateuszandrzej2695 Жыл бұрын

    Jak robisz obejścia w pexie?

  • @ukaszryszka4162
    @ukaszryszka41622 жыл бұрын

    Wykonana przez Pana instalacja w systemie trójnikowym wygląda naprawdę profesjonalnie. Chciałbym dopytać jaki przekrój rury Pan stosuje do cyrkulacji (sam powód do pieca), wanny, umywalek, prysznica, WC oraz pralki? Co Pan sądzi o prowadzeniu wody w systemie rozdzielaczowym z PEX?

  • @arulee2754

    @arulee2754

    Жыл бұрын

    Jeśli robisz pexem to 16 , pp 20 to jest tylko i wyłącznie pod mieszanie ciepłej wody. Nie zapominajmy o tym, że cyrkulacja ma swoje plusy i minusy ( Też tą wodę chłodzi ponieważ cały czas ją ,, miesza " ). Więc im mniejsza średnica tym lepiej. Rozdzielacz na pewno dużo lepszy niż trójniki. Nie masz żadnych połączeń w wylewce ( Jedynie pod tynkiem i w rozdzielaczu)

  • @rafalus

    @rafalus

    Жыл бұрын

    Świetne rozwiązanie woda systemem rozdzielaczowym i praktycznie brak cyrkulacji nie wspominając o grubych metrach niepotrzebnych rur skoro system jest dopuszczony nezy stosować producent daje 50 lat gwarancji

  • @wht4334
    @wht4334 Жыл бұрын

    Witam serdecznie. Mam takie pytanie jak naprawić/uszczelnić złączkę pex w instalacji centralnego ogrzewania jeżeli przecieka przy zamkniętym zaworze kaloryfera a nie ma możliwości wymiany?

  • @patryksobolewski9889

    @patryksobolewski9889

    6 ай бұрын

    Zawsze jest możliwość wymiany a jak byś nie był w stanie tyłka podetrzeć bo ręce niesprawne co bys zrobił chodził obkakany.👍😯

  • @radeks2678
    @radeks26782 жыл бұрын

    Witam mam pytanie odnośnie napowietrzenia kanalizacji czy robi to się w najwyższym punkcie rur pod chudziakiem i wyprowadza rura 110 na dach do kominka wentylacyjnego czy przy WC ?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    2 жыл бұрын

    Witam Dużo zależy od tego co zastaniemy na budowie. Osobiście kieruje się swoim doświadczeniem. Przynajmniej jeden pion powinien być otwarty do atmosfery. Akurat tutaj wychodzi przy wc.

  • @radeks2678

    @radeks2678

    2 жыл бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 WC będą dwa oddalone od siebie po przekątnej licząc z 4.5m. Do tys rud od WC nie będzie nic innego podłączane jak tylko Geberity. Czyli wystarczy dać taki jeden pion przy jednym WC ponad dach jest to dom parterowy. Ściany przy WC są działowe 12cm jeden pion mogę zabudować do sufitu na szerokości 1.5m razem ze stelażem od WC z drugim WC nie ma takiej możliwości rura od pionu musiała by odstawać od ściany chciałbym uniknąć zabudowy płytą kartongips takiej jednej rury.

  • @andypip5902

    @andypip5902

    Жыл бұрын

    @@radeks2678 Ja do 2 geberitów założyłem zawory napowietrzajace fi50. mieszczą się pod zbiornikiem. Spokojnie dają radę, nie ma wysysania wody z syfonów. Można też kupić syfony podumywalkowe z napowietrzeniem. Tylko 1 pion zrobiłem wyciągniety do góry i podłaczony do komina.

  • @TomekSHL
    @TomekSHL4 ай бұрын

    Super wyjasnione. Pytanie o grubosc scian wewnetrznych z silikatu - czy to byly 12ki? Jak z ryzykiem przekucia ich na wylot? 😊

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    4 ай бұрын

    Ściany jak dobrze pamiętam to 12 cm. Najlepiej naciąć i delikatnie wykuć. Czy Ty czasem nie masz Urala?

  • @TomekSHL

    @TomekSHL

    4 ай бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 Dzięki. Zastanawiam się czy tych ścian nie zrobić sobie grubszych z racji właśnie wykuwania rurek a po drugiej stronie mam sypialnie zaplanowane, nie wiem czy nie będą mi hałasować. Mam dwusuwy z demoludów. Blisko 😉

  • @DonMikson
    @DonMikson7 ай бұрын

    i 8:30 czy w bloku kiedy mamy podłączoną wodę to zamiast takich tesów specjalnymi urządzeniami wysatrczy poprostu otworzyć główny zawór wody i sprawdzać czy nie cieknie ?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    7 ай бұрын

    Zgadza się :)

  • @peem7
    @peem726 күн бұрын

    A dlaczego przyłącze wody zimnej jest po lewej a cieplej po prawej ?

  • @bacek177
    @bacek177 Жыл бұрын

    Czy rozdzielacz można użyć zamiast podłogówki do grzrjników

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Oczywiście.

  • @petterkrol4103
    @petterkrol41032 жыл бұрын

    mam pytanie z rozdzielacza jakie średnice rur do prysznica,pralki,zlewozmywak czy mogę 16mm?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Witam Ogólnie do wspomnianych przyborów 16mm jest ok. Czasem prysznic ma inne wymagania np.spora deszczownica i jakieś dysze boczne wtedy 20mm.

  • @matekpakito5678

    @matekpakito5678

    8 ай бұрын

    ​@@hydraulikspecjalistakrakow2513rozdzialacze mają przeważnie wyjścia 16. Jak podłączyć taką 20 do deszczownicy lub np zrobić podejście na zewnątrz? Jeśli chodzi o zewnątrz to można by wpiąć się przed rozdzielacz i stacje uzdatniania (pompa głębinowa) ? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za fachowe rady

  • @gemgreg
    @gemgreg5 ай бұрын

    a co myślisz o połączeniach skręcanych? Takich jak przy podłączeniu PEX do kaloryferów

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    5 ай бұрын

    Pex skręcany - praktycznie nie używamy. Zaciskamy wszystko. Skręcany do użytku bez specjalistycznych narzędzi , napewno na Twoim miejscu nie robiłbym skręcanych połaczeń gdzieś w tynku itd.

  • @arulee2754
    @arulee2754 Жыл бұрын

    12:50 projekt to jedno a to gdzie wykonawca wymyśli umywalkę bądź pralkę to drugie ;) Jeśli spadki na rurach są wystarczające to nie widzę problemu aby nawet punkt był odsunięty o metr czy dwa :)

  • @gregskygas

    @gregskygas

    Жыл бұрын

    Wykonawca realizuje pomysły Inwestora - Właściciela. Zgadzam się, że punkt odsuniety o metr czy dwa nie jest problemem. Mówię o idealnym rozwiązaniu:) Pozdrawiam Grzegorz

  • @siwy7551

    @siwy7551

    8 ай бұрын

    Dla mnie lipa z tym że wodą leży na betonie, ciekawe jak zrobią izolację poziomą. Ja bym to położył na 1 warstwie styropianu.

  • @hashmodan925
    @hashmodan925 Жыл бұрын

    Rura PEX najlepiej aby w podłodze nie była łączona, nie jest to dobre rozwiązanie. Jeśli jest możliwość to albo wykuć w ścianie aby zawinąć pętlę albo robić ciągiem tak aby do łączenia pod wylewka nie doszło.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam Grzegorz

  • @Alexander-ny5kr

    @Alexander-ny5kr

    Жыл бұрын

    Przy wykonaniu jednym systemem (rura + złączki) i dobrą zaciskarką elektrohydrauliczną zapewnia 100% bezpieczeństwa. Często bywa, że połączenia przy użyciu kolan są o wiele pewniejsze od giętych rur.

  • @DonMikson
    @DonMikson7 ай бұрын

    Czy ręcznie zaciskarki pex, nie chce reklamować ale takie za powiedzmy 500-600 zł yato czy hogert nadadzą się do zrobienia kilku kuchni i łazienek ? Pytam na wyrost, ponieważ kupuje pierwsze mieszkanie w bloku, które będę chciał robić właśnym sumptem i pytam o narzędzia, które nie będą bublem i będą funkcjonować prawidłowo stąd pytanie czy w takim budżecie 500-700 zł można kupićręczne narzędzia do pexa żeby samodzielnie i pewnie zrobić nimi mieszkanie.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    7 ай бұрын

    Osobiście nie mam doświadczenia z tymi narzędziami - wiec trudno powiedzieć. Przypuszczam, że bez problemu zrobią to co wymieniłeś.

  • @steelwood79
    @steelwood79 Жыл бұрын

    Witaj czy złączki TH są bardziej masywne od U? Spotkałem się z taką opinią.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Rzeczywiscie złaczki Th mogą wydawać się bardziej masywne. Jedno i drugie "robi" robotę. Pozdrawiam Grzesiek

  • @zegarek840525
    @zegarek840525 Жыл бұрын

    ledwo zacząłem oglądać... cóż, to i skończę, a w życiu ani jednego Kowalskiego nie poznałem tak w prost, tzn. może poznałem, ale może o tym nie wiedziałem, a "Grześków" też paru poznałem nawet z nazwiska 😄...

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Mam bardzo podobnie ;) Z poznawaniem Kowalskich dużo słabiej niż z Nowakami. Ludzi o tym samym imieniu i nazwisku spotkałem już kilku :)

  • @bacek177
    @bacek177 Жыл бұрын

    Witam czy te)łączenie rur pex pod wylewką będzie pewne i trwałe że nie przecieknie pozdrawiam

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Oczywiście że trwałe i pewne. Zakładając że jest to zrobione zgodnie ze sztuką. Pozdrawiam.

  • @pawem1205

    @pawem1205

    Жыл бұрын

    Producent daje "imponujące" 10lat na to polaczenie wiec sobie sam odpowiedz.Pozdro

  • @rafalus

    @rafalus

    Жыл бұрын

    Acha więc skoro nie aucie mamy 2 3 lata gwarancji znaczy że potem juz na zlom

  • @rafalus

    @rafalus

    Жыл бұрын

    Pozatym na zajebisty i drogi bezoringowy system tece też jest 10 lat gwarancji

  • @michalk6082
    @michalk60822 ай бұрын

    Dzień dobry. Czy mocowanie rur z wodą do podłoża jest konieczna? Jeśli tak to dlaczego? Pozdrawiam

  • @michalk6082

    @michalk6082

    2 ай бұрын

    Dziękuję za serduszko, ale będę jeszcze bardziej wdzięczny za odpowiedź 😊

  • @tomaszbabiak1606
    @tomaszbabiak1606 Жыл бұрын

    Grzegorzu, jakiej grubości rurę dajesz do głównej linii wodnej, bo pewnie robisz grubsza zasilanie a od tego pewnie 16 do punktu.

  • @gregskygas

    @gregskygas

    Жыл бұрын

    Witam W tym konkretnym domu od wodomierza "leci" 32mm.

  • @andrzejkrupa6403
    @andrzejkrupa6403 Жыл бұрын

    Mam pytanie, a zimna woda nie powinna być po prawej stronie?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Oczywiście że zimna powinna być po prawej. Bezwzględnie pod baterie prysznicową i wannową. Czasem aby rury się niepotrzebnie nie krzyżowały daje zimną po lewej ( tam gdzie są wężyki i nie ma to większego znaczenia).

  • @goldi2270
    @goldi22705 ай бұрын

    Gdzie szukac info jakie spadki prsekroje jakis poradnik hydraulika by Pan polecil??

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    5 ай бұрын

    Szczerze mówiać nie znam takich poradników, spadki kanalizacji określają normy , średnicę rur projekty/zapotrzebowanie. My kierujemy się doświadczeniem. Poleciłbym popracować z kimś kto się orientuje "co i jak". Natomiast wiedzy teoretycznej nigdy za wiele;)

  • @sebastiangrubba8825
    @sebastiangrubba8825 Жыл бұрын

    Witam,jakich przekrojów rur pex używasz w domach do 100m2 Pozdrawiam i dziękuję.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Witam Bardziej od powierzchni domu kieruje się tym j,ak ma wyglądać instalacja. Czyli liczba łazienek rodzaje baterii itd. W tym konkretnym domu jest tak 32-25-20-16. Pozdrawiam Grzegorz

  • @sebastiangrubba8825

    @sebastiangrubba8825

    Жыл бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 Dziękuję i pozdrawiam.

  • @PiotrOkopien-rr9fh
    @PiotrOkopien-rr9fh3 ай бұрын

    Próba wodna jest o wiele bardziej dokładna bo przecież w instalacji będzie woda nie powietrze

  • @piotrczarnecki9211
    @piotrczarnecki92112 жыл бұрын

    Czy do zmywarki oraz pralki nie potrzeba zasyfonowania?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    2 жыл бұрын

    Witam Trzeba :)

  • @piotrczarnecki9211

    @piotrczarnecki9211

    2 жыл бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 a na jednym z filmów zostawiłeś w kuchni Kolno i poniżej trójnik do odpływu zmywarki.. nie lepiej zastosować z boku syfon podtynkowy??

  • @emmapowraca8599

    @emmapowraca8599

    2 жыл бұрын

    @@piotrczarnecki9211 Zgadza się. Syfony podtynkowe montuje na życzenie.

  • @piotrczarnecki9211

    @piotrczarnecki9211

    2 жыл бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 ?

  • @86kotek
    @86kotek Жыл бұрын

    13:32 jak takie uchwyty sie nazywajá albo gdzie mozna je znaleźć?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    To taśma monterska , taśma perforowana. Znajdziesz w hurtowniach hydraulicznych oraz elektrycznych. Pozdrawiam Grzesiek

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak53508 ай бұрын

    Dlatego najlepiej robić to po tynkach i elektryce

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    8 ай бұрын

    Czasem się z tym spotykam :)

  • @KSEMOkozak
    @KSEMOkozak5 ай бұрын

    nie wiem jak w Polsce ale w Niemczech nie można robic próby ciśnieniowej woda jeśli rury będą po tym nie uzywane max do 7 dni

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    5 ай бұрын

    W Polsce raczej nie robi się próby wodą jeśli przed zimą instalacja nie będzie używana - ryzyko zamarzniecią. Temat legionelli w tym przypadku nie jest jakoś regulowany - z tego co się orientuje.

  • @KSEMOkozak

    @KSEMOkozak

    5 ай бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 no wlasnie o te bakterie mi chodzi nie wie wlasnie ja to jest w Polsce bo uczylem sie tego zawodu w Niemczech i nie wiem czy w Polsce patrza na to ze Bakterie sie tam mnożą czy nie

  • @Dawid-fs6ji
    @Dawid-fs6ji Жыл бұрын

    Jaką zaprawą zaklejasz rury?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Zaprawą cementowo wapienną.

  • @Dawid-fs6ji

    @Dawid-fs6ji

    Жыл бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 a polecisz coś szybkiego, żeby zakleić i po weekendzie kleić płytki?

  • @jt-servicetomaszzalewski5099
    @jt-servicetomaszzalewski509911 ай бұрын

    Witam. Kolejny fajny film. Pytanie - dlaczego przy próbie szczelności "z powietrzem różnie jest"? Próba to próba. Albo jest szczelne albo nie. Ponadto Przy próbie wodnej - jeżeli nie zakończysz budowy przed zimą - musisz wypompowywać wodę żeby nie zamarzła. Dodatkowy problem i ryzyko. Przy próbie powietrzem - te obawy odchodzą. Pozdrawiam

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    11 ай бұрын

    "Próba to próba" to dobre stwierdzenie. Powietrzem robimy wszędzie tam gdzie nie ma jeszcze wody lub jest okres zimowy . Jak instalacja nie bedzie uruchomiona przed zimą to też raczej powietrzem. Zdarza się też, że "wydmuchujemy" wodę z próby wodnej przed zimą. Lepiej się robi próbe wodą ( w moim przekonaniu) bo nie jest ona wrażliwa na zmienne temperatury w takim stopniu jak powietrze. Robiąc próbę powietrzem czasem "ucieka" nam z pod plastikowego korka i wydłuża to czas próby (poszukiwanie nieszczelnośći). Robiąc próbę wodą taki korek mógłby nie przepuszczać w ogóle (woda jest gęstsza od powietrza) lub byłoby widać nieszczelność. Generalnie jak instalacja jest szczelna przy próbie powietrzem - to jest szczelna! Jak jest spadek ciśnienia bardzo mały to trudniej znaleźć:) Na wodzie dużo łatwiej . Na koniec powiem, że każdy producent dopuszcza próby ciśnienia zarówno wodą jak i powietrzem. Różnice są w wartościach ciśnienia i czasu. Pozdrawiam Grzesiek

  • @jt-servicetomaszzalewski5099

    @jt-servicetomaszzalewski5099

    11 ай бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 Miło poznać Twoje argumenty. Ja przedstawiłem swój punkt widzenia - bo jestem przyzwyczajony do prób powietrzem, a to z uwagi na fakt iż wykonuję instalacje gazowe zewnętrzne i wewnętrzne. Nie mniej - przyznasz że robiąc próbę wodą, a później wydmuchując ją przed zimą z instalacji, robisz sobie dodatkową robotę. Chyba szybciej było by zrobić próbę powietrzem - nawet z ewentualnym poszukiwaniem nieszczelności. Pozdrawiam

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    11 ай бұрын

    @@jt-servicetomaszzalewski5099 Masz rację. Czasem bywa tak, że przed zimą wracamy na jakąś inwestycje wydmuchać wodę:) Gaz robimy spawany jak i zaciskany i tu wiadomo że powietrze. Z ciekawostek powiem że pracując 12 lat w Uk ( byłem gassafe registred) nie robiliłem prób sprężonym powietrzem jeśli chodzi o instalacje gazowe. Każdy gazomierz posiadał nypel testowy ( lub można go było gdzieś zamontować na instalacji). W praktyce nie trzeba było nawet wchodzić do nieruchomości aby sprawdzić szczelność instalacji (tylko po to aby odpalić urządzenia). Do wykonania pŕóby szczelności potrzebna była tzw. "U-rurka" a ciśnienie próby to 21 mbar przez okres 2 minut. Wlasciwy test poprzedzony był sprawdzeniem zaworu głownego 10 mbar i 1 minuta. I przepisy w Uk pozwalały lutować miedź na miękko w instalacjach gazowych...

  • @rap_chad6408
    @rap_chad64082 жыл бұрын

    Nie warto robić rozprowadzeń po tynkach ? Żęby nie szprycować oczek i potem ich tynkować. Moim zdaniem po tynkach da się lepiej ustawić oczka.

  • @misieklisz
    @misieklisz5 ай бұрын

    Witam pana można jak można się z panem zkontaktowac

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    5 ай бұрын

    Kontakt@hydraulikspecjalista.pl 739228119

  • @piotrwasaznik3561
    @piotrwasaznik35612 жыл бұрын

    Niestety instalacja jest zrobiona po wylewce betonowej , a nie w warstwie styropianu , straty dodatkowe na cyrkulacji. Do montażu oczek istnieją płytki.

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam Grzegorz

  • @rafalus

    @rafalus

    Жыл бұрын

    Mało kto robi w warstwie izolacji wystarczy nie brać najcieńszej izolacji 6 i też bd ok

  • @sebastianhasiuk3127
    @sebastianhasiuk31276 ай бұрын

    I to się chwali a nie przyjdzie pan tadziu skasuje i błędów narobi

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    6 ай бұрын

    Świadomość inwestorów rośnie , pracy dla "Pana Tadzia" coraz mniej :)

  • @misieklisz

    @misieklisz

    5 ай бұрын

    witam proszę o jakieś namiary kontaktowe do pana

  • @mateuszkwiecien4320
    @mateuszkwiecien43208 ай бұрын

    O chociaż jeden hydraulik mocuje podejścia jak trzeba w zaprawie, a nie w piance

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    8 ай бұрын

    Dziękuję za komentarz.

  • @piotrbandrowski9946
    @piotrbandrowski9946 Жыл бұрын

    Nie wiem czy ten Pan ma firmę.... Zastanawiam się czemu ma służyć ten film . Kreowaniu konkurencji i jej szkoleniu czy nauka dla majsterkowiczów. ? Wiele lat doświadczeń i sprzedaż ich za free .... To chyba nie racjonalne, prawda ?

  • @hydraulikspecjalistakrakow2513

    @hydraulikspecjalistakrakow2513

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz :) Pozdrawiam Grzegorz

  • @piotrbandrowski9946

    @piotrbandrowski9946

    Жыл бұрын

    @@hydraulikspecjalistakrakow2513 Ok. Pozdrawiam współ branżystę !

  • @Alexander-ny5kr

    @Alexander-ny5kr

    Жыл бұрын

    W ten sposób można też wyeliminować z rynku partaczy. Świadomy klient będzie wiedział jakiej jakości powinien oczekiwać. Co zaś się tyczy majsterkowiczów to tak czy siak i tak nie dadzą zarobić tylko będą robili sami. Czasami wielu też zrozumie, że robienie we własnym zakresie nie ma sensu. Weźmy choćby narzędzia. Zwykła zaciskarka + komplet szczęk najbardziej popularnych: TH, U, V i M to koszt dobrze ponad 10 tys. zł.

  • @rafalus

    @rafalus

    Жыл бұрын

    No tak ale 1 z 2 mądrzejszym wpadnie na pomysł taki jak ja nieraz na fuchah że jak niema sprzętu to można przygotować instalacje i zaciskarke z kompletem szczek wypożyczyć na 1 dzień i zapłacić grosz tam 200 do 250 zł i pozaciskac w 1 dzien