Dwa oblicza narkomanii: psychoaktywacja i odurzenie - dr Eryk Matuszkiewicz

Młodzi ludzie, szczególnie u progu dorastania są bardziej skłonni do próbowania nowych rzeczy - niestety często szkodliwych dla ich zdrowia. Podobnie jest z uzależnieniami, które ze względu na coraz większą popularność, stanowią poważny problem wśród dzieci i młodzieży. Podłoże tego zagadnienia jest zwykle trudne do zinterpretowania, dlatego tym bardziej warto zadać sobie kilka pytań. Jak wyglądają oblicza narkomanii? Kiedy pojawia się odurzenie, a kiedy pobudzenie? Jak działają substancje psychoaktywne, a jak substancje odurzające? Jakie są skutki działania narkotyków? Na te i inne pytania odpowiada dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog i absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
dr Eryk Matuszkiewicz - toksykolog, w 2002 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei, gdzie rozpoczął specjalizację z chorób wewnętrznych. W 2008 r. zmienił miejsce pracy na Oddział Toksykologii tego samego szpitala. W 2011 r. uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chorób wewnętrznych, a w 2016 r. z toksykologii klinicznej. Od 2013 r. jest zatrudniony w Zakładzie Medycyny Ratunkowej, który w 2018 r. zmienił nazwę i przekształcił się w Katedrę i Zakład Medycyny Ratunkowej. Obecnie jest w trakcie ukończenia pracy nad rozprawą doktorską nt.: „Ostre zatrucia w celach samobójczych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym”.
Wykład odbył się podczas spotkania online „Oblicza uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”, realizowanego przy współpracy ze Strefą Psyche Uniwersytetu SWPS, organizowanego i finansowanego przez Miasto Poznań w ramach projektu pt. „Poznań Uzależniony od Profilaktyki - moduł dla rodziców i opiekunów borykających się z problemami uzależnień swoich dzieci”.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
#uzależnienia #dzieciimłodzież #UrządMiastaPoznań

Пікірлер: 65

  • @monikamulawa2470
    @monikamulawa24702 жыл бұрын

    Bardzo dobry wyklad!

  • @poleq16
    @poleq162 жыл бұрын

    Na początku webinaru Pan zastosował jakiś swój "innowacyjny" podział substancji na psychoaktywne i odurzające... Bardzo ciekawe, otóż substancje odurzające są substancjami psychoaktywnymi i heroina, inne opiaty - są substancjami psychoaktywnymi. Chyba mamy tu jakiś problem definicyjny... No i bardzo, bardzo mało na temat etanolu - czyli obecnie jednej z najbardziej szkodliwej substancji, na pozostałe tematy straszne uogólnienia, wręcz niekiedy szkodliwe bzdury. Mocno się zawiodłem.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Przykro nam to słyszeć, jeżeli masz pytania szczegółowe - zachęcamy Cię do kontaktu bezpośredniego z naszymi prelegentami.

  • @fifi9028

    @fifi9028

    2 жыл бұрын

    według mnie chodziło tutaj, że psychoaktywne to bardziej stymulanty a odurzające - depresanty

  • @annazawal2960
    @annazawal29602 жыл бұрын

    Rewelacyjnie przedstawiona wiedza dla laika. 👌

  • @s2ydera

    @s2ydera

    Жыл бұрын

    Otóż to, dla laika. Ktoś kto miał styczność z tematem rozmów napewno wyłapał jak często Pan Profesorek mija się z faktami.

  • @JustynaWojciechowska-pw3bj

    @JustynaWojciechowska-pw3bj

    7 ай бұрын

    @@s2ydera dokładnie. To dość szkodliwy materiał, skoro dla laika to jest rzetelny materiał... bardzo dużo nieścisłości i przekłamań

  • @lohgd938
    @lohgd9382 жыл бұрын

    Szacunek dla prelegenta za jego prace i wiedzę, którą się z nami podzielił. Nie mogę jednak nie zauważyć problemu z jego spostrzezeniami i perspektywą. Wydaje mi się dobra analogia do tej sytuacji pytanie człowieka, który zajmuje się rannymi i zabitymi w wypadkach samochodowych o opisanie na czym polega jeżdżenie autem i transport samochodowy w ogole. Nie przeczę, wciąż jest to cenny głos w dyskusji, ale tylko jako element szerszego obrazu: ile osób używających konkretnych substancji psychoaktywnych się uzależnia? Ile procent użyć konkretnych substancji kończy się hospitalizacją? Pan Doktor brzmi, jakby odpowiedz na te obydwa pytania brzmiała co najmniej 90. Poza tym, chciałbym poruszyć jeszcze jeden temat: motywacja do sięgnięcia po marichuanę. W moim przypadku była to chęć sprawdzenia, jak to możliwe (po strasznych opowieściach prezentowanych w mediach i odwiedzających szkole opowiadaczach - byłych narkomanów), ze była druga strona - muzyków, artystów i innych osób, które jej nie demonizowały a zachwalały. Zawsze tak jest z osobami niezaznajomionymi z używką: zdziwienie - to o tym były wszystkie te piekielne opowieści? W moim przypadku tez tak było. I tu jest błąd mainstremowego podejścia do tematu. Biorą przykłady skrajne, niereprezentatywne i straszą nimi (patrz przykład zmian w mózgu 21latka), zamiast pokazywać prawdziwe zagrożenia - np. trudność w planowaniu życia i kariery dla kogos kto ma dostęp do tak dobrego źródła przyjemności.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe spostrzeżenie! Dziękujemy, za podzielenie się nim z nami 😉

  • @karolputra

    @karolputra

    2 жыл бұрын

    Mam podobne odczucia. Odniosłem wrażenie, że wykład ma na celu dalszą demonizację substancji z potencjałem uzależniającym. Ton prelekcji jest niepotrzebnie dramatyczny i maluje obraz narkotyków jako czegoś czego można się tylko bać. Skupia się głównie na tym, co dr zna ze swojego doświadczenia jako lekarz zajmujący się osobami, które mocno nadużyły danej substancji. Brak tu środka, a warto jednak odejść od typowo medialnego podejścia kreowania wroga, zagrożenia i dramatyzmu. Jestem zdania, że USWPS zawiódł wypuszczając taki wykład. Uważam, że jest szkodliwy. Znacznie bardziej sensowne byłoby podzielenie się wiedzą kogoś o bardziej "kompleksowym" podejściu i wiedzy - neurobiolog, neuropsycholog, psycholog, czy psychoterapeuta są wg mnie znacznie lepszymi źródłami wiedzy dla słuchaczy.

  • @annakepinska5263
    @annakepinska5263 Жыл бұрын

    Takie wykłady powinny być w szkołach bo dzisiejsza młodzież traktuje narkotyki jak cukierki i nie chce słuszeć o ich niszczącym działaniu

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za Twój udział w dyskusji i za to, że dzielisz się swoimi spostrzeżeniami. :-)

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic4657 Жыл бұрын

    Ze stronami jest tak,że jedną zamkną,powstaje 5 następnych.Dzisiaj każdy może założyć bloga,czy stronę.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    To prawda, dlatego jeżeli jest taka możliwość należy sprawdzać źródła z jakich się korzysta, jak strony internetowe, blogi, podcasty itp.

  • @JestemPerdian
    @JestemPerdian2 жыл бұрын

    świetny film, ale Pan nie wie o czym mówi kiedy opowiada o stronach internetowych, bo na takim np hyperreal nie ma aukcji ani kupowania, to jest tylko forum

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za cenne uwagi :)

  • @haticesultan8544
    @haticesultan85442 жыл бұрын

    Co za wspaniały człowiek, ciepły, dynamiczny, pełen pasji. Ogromna wiedza i doświadczenie oraz prosty, klarowny sposób przekazu, ten wykład to przyjemność.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Zgadzamy się 😍 Bardzo dziękujemy za tak ciepłe słowa w imieniu dr Matuszkiewicza 🤗

  • @hinata7875
    @hinata78752 жыл бұрын

    Najnowszy podcast, już zabieram się do przesłuchania i notowania 💙

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Daj koniecznie znać, co o nim sądzisz :)

  • @MrAxio666
    @MrAxio6662 жыл бұрын

    Naprawde uważacie, że wciąż brakuje głosów w debacie dotyczącej narkotyków, które demonizują zjawisko i stygmatyzują użytkowników? :)

  • @ukaszduli5787

    @ukaszduli5787

    2 жыл бұрын

    Dokładnie. Napiętnować należy dopalacze, którego składu nikt nie zna, powodują spustoszenie organizmów i w dodatku są tanie. Ilość palaczy trawki się nie zmniejszy, wolą tą używkę od alkoholu. Należało by doprowadzić do legalizacji aby pochodzenie jej było wiadome. O kwestiach ekonomicznych nawet nie wspominam bo to oczywiste. Automatycznie czarny rynek by przestał istnieć.

  • @monikamulawa2470

    @monikamulawa2470

    2 жыл бұрын

    Usłyszałam taki tekst od osoby uzależnionej: " Jeśli ktoś ma potrzebę żeby ćpać to będzie..a pracować trzeba nad tym, by nie miał potrzeby, a nie strasząc go jak to narkotyki są złe ....."

  • @ukaszduli5787

    @ukaszduli5787

    2 жыл бұрын

    @@monikamulawa2470 owszem trawka jest uzależniająca, temu nie przeczę. Jednak biorąc wszystkie za i przeciw odnośnie życia uzależnionego oraz jego rodziny śmiem twierdzić że jest to po sto kroć „lepszy” środek niż alkohol.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo ciekawa dyskusja! Wszyscy musimy jednak pamiętać, że używki mogą być tak samo niebezpieczne dla każdego z nas - należy więc zachować umiar.

  • @ukaszduli5787

    @ukaszduli5787

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS używki były, są i będą. Tak człowiek sobie radzi z problemami i problemami emocjonalnymi, pytanie czemu ucieka w destrukcyjne zachowania. Moim zdaniem edukacja psychologiczna jest zerowa, zarówno ze strony edukacji państwowej jak i rodzicielskiej. Człowiek wiec wybiera najprostszy sposób na chwilową poprawę samopoczucia. Edukacja psychologiczna czy emocjonalna (nie znam się więc wybieram „prostackie” nazewnictwo) musiała by być w jakiś sposób uzależniona od państwa, i tu musimy zadać sobie pytanie - czy państwu zależy na stabilnym emocjonalnie społeczeństwie? Moim zdaniem stanowczo NIE.

  • @vincit9926
    @vincit99262 жыл бұрын

    Jak jest po migowemu "związki karcyrogenne"? 😁

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Nie jesteśmy w stanie pokazać tego w komentarzu ;)

  • @lillaponcyliusz2125
    @lillaponcyliusz21252 жыл бұрын

    Interesujący wykład i bardzo ciekawa osoba prowadzącego :), ale zdecydowanie i całkiem poważnie usunęłabym w ok. 30" informacje na temat sposobów oszukania drug testów. Po co taką kontrowersyjną wiedzę upowszechniać?

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Ciekawa sugestia. Niestety tego typu praktyki są częścią uzależnienia, w związku z tym dlatego temat został poruszony.

  • @aleksandrazalewska-stojko5529
    @aleksandrazalewska-stojko55292 жыл бұрын

    Obawiam się, czy nie ma tu instrukcji obsługi. Doceniam mimo wszystko.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Cieszymy się, że doceniasz nasz materiał :)

  • @kocham_interwaly
    @kocham_interwaly9 ай бұрын

    Narkotyki same w sobie nie uzależniają, kiedy w końcu pewni ludzie przestaną głosić takie bzdury?

  • @alejaja5516

    @alejaja5516

    7 ай бұрын

    A co ty wiesz, czlowieczku?

  • @gus7478
    @gus74782 жыл бұрын

    Nie słuchajcie tej demagogii 50 letnich grażyn. Świetny wykład, pozdrawiam.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład Ci się spodobał :)

  • @beatakrawiec3746
    @beatakrawiec37462 жыл бұрын

    Świetna instrukcja do zostania narkomanem

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dlaczego tak uważasz?

  • @fifi9028

    @fifi9028

    2 жыл бұрын

    +1

  • @bunin123
    @bunin123 Жыл бұрын

    Niby to jest miejsce nauki a psycholog ma wpisane e psycholożka,😀😀 czyli głupota rządzi

  • @ewaewa4691
    @ewaewa46912 жыл бұрын

    19:26 Wg mnie dziecko też może szukać winnych.,, Rodzice mnie tak wkurzają, że z nimi na trzeźwo się nie da'',,, To mój dealer mnie uzależnil i teraz muszę brać, to jego wina. " itp.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Ciekawe spostrzeżenie, dziękujemy za podzielenie się nim 🤗

  • @fifi9028
    @fifi90282 жыл бұрын

    + co on pierdoli o acodinie Acodin jest bez recki

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Prosimy o wypowiadanie się w sposób kulturalny.

  • @Mieczywsad
    @Mieczywsad2 жыл бұрын

    ta kobieta jak pokazuje gesty o marihuanie wykazuje duży "memiczny" potencjał.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Naszym zdaniem chodzi bardziej o przekaz merytoryczny, ale Twoja uwaga bardzo ciekawa 😉

  • @beatakrawiec3746
    @beatakrawiec37462 жыл бұрын

    Lepiej niech powie jak wygląda życie narkomana, jak cierpi rodzina.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Ten wykład dotyczy akurat psychoaktywacji i odurzenia. Być może w przyszłości pojawi się również temat współuzależnienia lub funkcjonowania osób, zażywających substancje psychoaktywne. Warto śledzić nasz kanał :)

  • @fifi9028
    @fifi90282 жыл бұрын

    Teraz wyobraźcie sobie, że oglądają to osoby, które nie wiedziały że np. Tantum Rosa może posłużyć do ćpania. Część osób wejdzie na te strony, poczyta o tych substancjach i po prostu zacznie brać. Takie pseudo wykłady, artykuły i prezentacje to nic innego a poradniki jak zacząć ćpać i jak zniszczyć sobie życie

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Uważamy, że warto mówić o tych sprawach i ostrzegać przed możliwymi konsekwencjami zażywania pewnych substancji. Dlaczego nazywasz nasz wykład "pseudowykładem"?

  • @fifi9028

    @fifi9028

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS bo to w rzeczywistości jest poradnik jak zacząć ćpać i jak sfałszować narkotesty z moczu. Mamy też jakie leki bez recepty można ćpać i na jakich stronach się o nich więcej dowiedzieć

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Nie możemy się z Tobą zgodzić, materiał jest dogłębna analizą tego co dzieje się z człowiekiem pod wpływem środków odurzających.

  • @fifi9028

    @fifi9028

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS co z tego że według twórców jest to analiza i tak dalej jak osoby, które są na skraju rozpoczęcia zażywania potraktują to jako poradnik. Ja jako osoba uzależniona najpierw zobaczyłem poradnik jak zacząć brać bo dosłownie to samo można znaleźć na hyperreal. Te same leki, co powodują, czy są na receptę czy nie itd

  • @fifi9028

    @fifi9028

    2 жыл бұрын

    Tak naprawdę temat narkotyków jest bardzo ciężko opisać, żeby nie wyszedł z tego poradnik. Bo skutki brania zazwyczaj ludzi nie obchodzą. Wystarczy spojrzeć na papierosy, obrazki na nich i napisy, że zabijają. Ludzie mają to dosłownie przed nosem a 99% palaczy to nie obchodzi.