Досвід української сомнології в лікуванні порушень сну та дихання уві сні в педіатрії

Ғылым және технология

Доброго дня шановні колеги!
Доктор Погорецький Юрій Несторович, сьогодні я хочу надати вам доповідь про порушення сну та дихання уві сні у дітей.
В першу чергу хочу подякувати керівництву клініки «ОХМАТДИТ», організаторам цієї важливої конференції, присвяченій дню сну, світовому дню сну, Івановій Тетяні Павлівні, Володимиру Аполінаровичу Жовніру за те, що вони піднімають таку дуже важливу тематику, важливу і сучасну для України.
Тема доповіді: «Міждисциплінарний досвід української сомнології в питаннях сучасної діагностики та успішного лікування порушень сну та дихання уві сні в педіатрії. Оцінка сну - ключовий маркер здоров’я дитини».
Педіатр-сомнолог - це новий революційний напрямок в медицині. Збільшується кількість фахівців, дякую керівництву, організаторам за те, що вони піднімають такий революційний напрямок в медицині.
В першу чергу лекція направлена до вас шановні лікарі колеги. Ми у групі ризику з вами по порушенням сну та дихання уві сні. Нічні чергування, добові чергування, під час війни йде загострення таких моментів. Тому прохання - плекайте свій сон, бережіть свій сон. Синдром вигорання, він поруч, оцінюйте свої можливості і надолужуйте, ліквідуйте синдром вигорання за рахунок нормалізації свого сну.
Отже, основні постулати моєї доповіді:
1. Своєчасна діагностика та лікування порушень сну та дихання уві сні - це запорука ефективної терапії в педіатрії.
2. При рідкісних захворюваннях першочергово необхідно проводити діагностику (полісомнографія, ПСГ, скринінг) та своєчасне лікування порушень сну та дихання уві сні.
3. Покращення якості життя та сну пацієнтів з рідкісними захворюваннями та їх батьків можливе за рахунок широкого впровадження сіпап-терапії, неінвазивної вентиляції легень (НІВЛ) та ШВЛ з можливим додатковим використанням кисневих концентраторів, відкашлювачів та аспіраторів.
4. Міждисциплінарна команда для лікування пацієнтів з рідкісними захворюваннями:
• Пацієнт
• Батьки та родичі
• Лікарі та медсестри (педіатр, неонатолог, сімейний лікар, сомнолог, інтенсивна терапія, паліативна допомога, швидка допомога, ортодонт та інші)
• Спонсори меценати - фінансисти лікування та обладнання
• Державна програма допомоги
5. Обов’язково звертайте увагу на ключові питання: «А як спить пацієнт і чи не бачите в нього хропіння та зупинки дихання уві сні (апное)? Який рівень кисню в крові (сатурація)?» Важливо періодично вимірювати сатурацію у пацієнта в період сну.
Ключові моменти в сомнології за останні роки: в 1958 році А.Б. Лернером був відкритий гормон мелатонін, в 2017, 2018 та 2019 роках були отримані нобелівські премії відповідно по циркадним ритмам, імунітету та гіпоксії.
Троє американських вчених в 2014 році підтвердили, що існує 5 циклів протягом ночі, це нормальна структура сну, повноцінна синусоїда, чергування поверхневого та глибокого сну. Червона синусоїда - це і є поверхневий сон, там трапляється по 300-400 зупинок дихання за ніч. Тобто дитина або доросла людина недосипають і не мають якісного сну. Ключовий момент нобелівської премії: в районі 23:00 виробляється гормону мелатоніну та соматотропного гормону в 6 разів більше ніж за всю наступну ніч. Змістити цю точку і висипатися по 7-8 годин не вийде, вироблення мелатоніну буде знижене, значно знижене.
Тому дорослим - о 22:00 лягаємо спати, а дітям ще раніше, мінімум 21:00 це максимальний час відходу до сну.
80-85% причин порушень сну трапляється через синдром обструктивного апное сну, також існує апное центрального (мозкового) походження, третій варіант - це комбіноване апное.
Синдром обструктивного апное сну - це стан, що характеризується:
• Наявністю хропіння
• Періодичним спадінням верхніх дихальних шляхів на рівні горлянки
• Припиненням легеневої вентиляції при збереженні дихальних зусиль
• Зниженням рівня кисню крові
• Грубою фрагментацією сну
• Надмірною денною сонливістю
Гіпоксемія та гіпоксія - головний тригер патологічних станів при синдромі обструктивного апное сну. Норма кисню в крові - 96..98%, критичний рівень кисню в крові - 85%, у пацієнтів з синдромом апное спостерігається рівень кисню до 50..20%.
При пандемії коронавірусу лікарі вже були насторожені при рівні кисню в 90% і нижче.
________________________________________________________________________________________________
#сомнологія #педіатрія #хропінняудитини #дитинахропе #іванова #жовнір #охматдит #поверхневийсон #глибокийсон #поганосплю #поганоспить #поганийсон #низькийкисень #низькасатурація #сонливість #сонвармії #птср #безсоння #зміщенняциркаднихритмів #рекомендаціїсомнолога #погорецький #деннийсон #епілепсія #бас #лікарпосну
⭐ Лабораторія сну доктора Погорецького:
➤ Наш сайт - www.sleeplab.com.ua
➤ Facebook - / sleeplab.ukraine
➤ Instagram - / son_i_dyhanie
➤ Telegram - t.me/sleeplab_ua
➤ Viber - invite.viber.com/?g2=AQBwfpXy...

Пікірлер

    Келесі