No video

Dojrzałość Emocjonalna - od czego zacząć, aby ją wzmocnić?

Dlaczego osoby dojrzałe emocjonalnie, czerpią większą radość z życia? Jak pracować nad własną dojrzałością emocjonalną i od czego zacząć?
O niedojrzałości emocjonalnej, mówiłem już we wcześniejszym filmie:
Czym jest dojrzałość emocjonalna? I dlaczego niedojrzałość emocjonalna może zniszczyć Wasz związek?
• Czym jest dojrzałość e...
W tamtym wideo omówiłem problemy i trudności, z którymi mierzą się osoby niedojrzałe emocjonalnie (np. problemy w związkach, problemy z zaufaniem).
Dziś skupiam się na kilku elementach dojrzałości emocjonalnej, nad którymi warto pracować.
Czym jest dojrzałość emocjonalna?
Najprościej mówiąc, jest to umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami i uczuciami.
Osoby niedojrzałe kierują się w życiu impulsami, a później żałują swoich decyzji. Działają bez zastanowienia i pod wpływem chwili, bo nie potrafią opanować emocji, które w nich buzują.
Niedojrzałe osoby popadają często w skrajne emocje, które ich po prostu pochłaniają. Dają się ponieść złości i przestają panować nad sobą. Wpadają w spiralę zamartwiania i rozpaczy, a później nie potrafią się pozbierać.
Osoba dojrzała emocjonalnie nie dzieli emocji na dobre i złe, bo tak naprawdę wszystkie emocje są nam potrzebne.
Dla osoby dojrzałej emocjonalnie emocje są informacją, z którą musimy coś zrobić, a nie bezmyślnie kierować się tą informacją, jakby była nieomylną przepowiednią.
Osoby niedojrzałe emocjonalnie kojarzą mi się z kimś, kto ciągle powtarza: przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.
Takie niedojrzałe osoby zrzucają winę za swoje zachowanie i decyzję na własne emocje, a dodatkowo wydaje im się, że to doskonałe wytłumaczenie.
Przykłady niedojrzałości emocjonalnej:
- Zdradziłem cię, bo nie mogłem się powstrzymać, poniosła mnie chwila.
- Nawrzeszczałem na Ciebie, bo ogarnęła mnie złość.
- Uderzyłem Cię, bo mnie sprowokowałaś.
- Popsułem humor kumplowi, bo miałem gorszy dzień i wkurzało mnie, że on ma taki dobry nastrój.
W taki sposób nie zachowuje się osoba dojrzała. Osoba dojrzała panuje nad swoimi emocjami i wie, że to ona ma wpływ na emocje, a nie że emocje mogą sprowokować ją do każdego zachowania, nawet jak później będzie tego żałować.
Jak wzmocnić swoją dojrzałość emocjonalną?
Naucz się trzymać język za zębami
W dzisiejszych czasach powściągliwość nie jest czymś popularnym i docenianym.
Wiele osób żyje w zgodzie z zasadą, że najpierw coś powiedzą, a później myślą o tym co powiedzieli.
Takie podejście nazywam „kłapaniem jęzorem” - mówisz wszystko, co przyniesie ci ślina na język, a później wielu swoich słów żałujesz.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zasad skutecznej komunikacji, polecam kanał mojej żony: Basia Wójcik - Pani od Psychologii.
Jak rozmawiać z ludźmi? Kilka prostych wskazówek na skuteczną komunikację
• Jak rozmawiać z ludźmi...
To wielka sztuka w dzisiejszych czasach dać sobie chwilę na refleksję, aby zastanowić się nad tym, co my naprawdę chcemy powiedzieć i czy w ogóle warto to mówić (nie wiem ale się wypowiem).
Pracując nad dojrzałością emocjonalną pamiętaj, że pewnych wypowiedzianych słów nie da się cofnąć. Są to słowa, które dogłębnie ranią kogoś ci bliskiego i te rany tak po prostu się nie zagoją. Weź pełną odpowiedzialność za to co mówisz. Nigdy się nie usprawiedliwiaj, że powiedziałeś coś, bo byłeś zły lub zazdrosny.
Pogódź się ze swoją przeszłością
Ludzie niedojrzali to bardzo często osoby, które utknęły gdzieś daleko w swojej przeszłości.
Nagrałem o tym osobny film: Jak pogodzić się z PRZESZŁOŚCIĄ? Czasami jedyną możliwością jest ruszyć naprzód (ale to trudne).
• Jak pogodzić się z PRZ...
Unikaj ciągłego narzekania - to kolejny sposób na wzmocnienie własnej dojrzałości emocjonalnej.
Narzekanie to prosta droga do wpędzania się w poczucie bezradności. Bardzo łatwo się poddać i uwierzyć, że nic nie da się zrobić, kiedy żyjesz w ciągłym poczuciu bezradności
Są osoby, które potrafią z niczego rozkręcić swoją spiralę narzekania.
Po takich osobach wyraźnie widać, że nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami, które pojawiają się podczas narzekania. W pewien sposób użalają się nad sobą, biadolą, a jednocześnie sprawia im to pewną przyjemność.
Pokonaj swoje nierealistyczne oczekiwania
Dojrzałość emocjonalna związana jest z tym, że zaczynamy dostrzegać, że nasza głowa jest pełna nierealistycznych oczekiwań.
Wielu z nas ma takie oczekiwania i stale czujemy się niezadowoleni z tego co robimy.
Te oczekiwania mogliśmy włożyć sobie do głowy sami np. obserwując innych ludzi i wmawiając sobie, że chcemy żyć w taki sam sposób.
Takie oczekiwania wkładali nam do głowy rodzice, nauczyciele, przyjaciele, znajomi z pracy i oczywiście media.
Ostatni element dojrzałości emocjonalnej to cierpliwość.
Bez cierpliwości nie nauczymy się myśleć nad konsekwencją słów, które wypowiadamy. Bez cierpliwości nie zmierzymy się ze swoją przeszłością, aby w końcu się od niej uwolnić. Bez cierpliwości nie pokonamy swojego nawyku narzekania.

Пікірлер: 69

  • @Akama13
    @Akama132 жыл бұрын

    Super porady. Najważniejsze poznać siebie, by zrozumieć swoje schematy myslenia. Przeszłości nie zmienimy ale możemy próbować zmodyfikowac "system operacyjny" naszego mózgu by odbierane impulsy były przez niego właściwie interpretowane. Ciężka praca przekonać inteligentną maszynę, ale do zrobienia - trzeba tylko w to uwierzyć.

  • @gosad4350
    @gosad43502 жыл бұрын

    ... coś pięknego ten wykład. Dziękuję

  • @SofieMZF
    @SofieMZF2 жыл бұрын

    Podoba mi sie wybor tematow na tym kanale. Zawsze znajduje tu pozyteczne informacje. Sama pracuje nad tym, zeby innym nie udzielac nieproszonych rad, ktorych sama bardzo nie lubie. Dziekuje i pozdrawiam.

  • @sokol5557
    @sokol55572 жыл бұрын

    Szanowny Panie, słucham Pana z uwagą i subskrybuj.e.Ja jestem dojrzał a kobieta,wrażliwa i emocje często mnie mobilizuje do pracy twórczej. Nie potrafię ich hamować wylewam emocje na swoją pracę twórczą.Oczywiscie ludzie kulturalni, wrażliwi , dojrza.li. potrafią pohamowac emocje, ale w młodym wieku różnie to było.

  • @monikazakiewicz9104
    @monikazakiewicz91042 жыл бұрын

    Powściągliwość = nowotwór. Tłum swoje emocje by innych nie ranić, a skrzywdzisz swój własny organizm. Jasne, trzeba mieć wyczucie i lepiej odejść, zmienić otoczenie niż się wytrząsać w miejscu gdzie ci źle. Ale czasami lepiej chyba naruszyć poprawność, ekologię i zasady bycia korekt dorosłym dla własnego zdrowia mając gdzieś by inni mówili "o wow, ależ ona jest dojrzała".

  • @55karenina

    @55karenina

    2 жыл бұрын

    Zgadzam sie,Trzeba mówić o swoich emocjach,a nie dusić w sobie,bo to będzie pasywna komunikacja ,czyli żadna .W związku naszym czy nawet z przyjacielem ,trzeba mówić ,bo inaczej = nowotwór Patyk mówi chyba o takim ciągłym narzekaniu na wszystko i nakręcanie sie.Chociaż teraz mamy takie czasy ze gdzie człowiek zwróci swoją uwagę to jest obłęd ,a jeszcze do tego jak w malrzenstwie nie układa sie bo masz narcyza ,to już kompletnie załamać sie można . Mój narc,był żonaty 40 lat w poprzednim związku ,umarła na raka piersi ,z tego co wiem nie czuła sie kochana ,no bo jak mogła sie czuć kochana ,ja to teraz wiem .Jestem z nim 5 lat po ślubie ,3 lata znaliśmy sie przed ślubem ,zajęło mi 2 i pół roku po ślubie ,jak zaczęłam coś podejrzewać ,ze coś jest nie tak w jego zachowaniu ,i zaczęłam szukać informacji na YT ,teraz wiem jak sie bronić przed jego atakami.On jest ukryty narc mdkatego nie mogę nawet powiedzieć nikomu ,bo zdaje sobie sprawę ze nikt nie uwierzy ,W domu inny ,na zewnątrz inny.TRAGEDIA

  • @Quavali
    @Quavali2 жыл бұрын

    Z tym narzekaniem to trudno się nie zgodzić, jeśli mowa o nawyku. Ale jeśli chodzi o potrzebę zakomunikowania czegoś trudnego drugiej osobie, co może być przez nią odebrane i nazwane jako narzekanie, to bym się nie zgodziła. Czasem potrzebujemy powiedzieć też o trudnych uczuciach i nie jest to oznaką emocjonalnej niedojrzałości, prawda?

  • @aleksandrapomaranska3252
    @aleksandrapomaranska32522 жыл бұрын

    Panie Patryku, filmiki, albo jak inni mówią "małe wykłady" to coś najlepszego co mnie spotkało w ostatnich dniach. Słucha się Pana rewelacyjnie, nie ma ani chwili na nudę, jednocześnie tematy są świetnie poprowadzone tak, że nie musze szukać dalej informacji na temat rozpoczętych, ale nie zamkniętych myśli autorów, jak ma to miejsce u niektórych osób na yt. Dzisiaj uzyskałam odpowiedzi na tyle nurtujących mnie pytań, że wziełam sobie za cel obejrzenie wszystkich filmików, aby stać się lepszym człowiekiem czy nie dać się manipulacji, emocjonalnym szantażom czy tez lepszego zrozumienia ludzkiej psychiki. Dziękuje, ze Pan nagrywa! Miłego dnia :)

  • @Psychologianawynos

    @Psychologianawynos

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za te szalenie miłe słowa :) Takie słowa sprawiają, że podwójnie miło nagrywa mi się kolejne materiały. Trzymam kciuki za dalszy rozwój!

  • @czarymary938
    @czarymary9382 жыл бұрын

    Niestety jestem bohaterką Pana dzisiejszego wykładu :( dziękuję za rady!

  • @Marwicz94
    @Marwicz943 ай бұрын

    Bardzo konkretny i pozytywny moim zdaniem film. Bardzo dziekuję za wskazówki i objaśnienie tego aspektu :)

  • @lilianaczuk5344
    @lilianaczuk53442 жыл бұрын

    Takiego filmiku szukałam. Właśnie przygotowuję się do porodu i wiem , że dojrzałość emocjonalna kobiety jest w tej sytuacji kluczowa. Dziękuję za pomoc.

  • @Julita123Z
    @Julita123Z2 жыл бұрын

    Super wykład... Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia ☺

  • @robertgiza6298
    @robertgiza62982 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za mondry i pouczający film w tak trudnych czasach

  • @joannaestera5285
    @joannaestera52852 жыл бұрын

    Tego potrzebowałam. Spojrzeć na siebie w takim kluczu. Bardzo dziękuję 🙂

  • @madzia3103
    @madzia31032 жыл бұрын

    A jak odróżnić niedojrzałość emocjonalną od depresji?

  • @brodatymercher
    @brodatymercher Жыл бұрын

    Witam serdecznie, Panie Patryku! Od pewnego czasu dręczy mnie jedna kwestia związana z dojrzałością emocjonalną. Czym konkretnie różni się panowanie nad swoimi emocjami od tłumienia ich w sobie? Mam wrażenie, jakby granica była dość cienka, czy może Pan nagrać film na ten temat? Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie materiały 🙂

  • @bozenakwiatkowska4420
    @bozenakwiatkowska44202 жыл бұрын

    Dziękuję za piękne i jakże niestety prawdziwe słowa dziękuję jeszcze raz.

  • @lilia309
    @lilia3092 жыл бұрын

    Świetnie, dziękuję 🤗

  • @MsSuperCookie88
    @MsSuperCookie88 Жыл бұрын

    Dziękuję ślicznie za ten wykład 🤍🙂

  • @agnieszkaklimczyk4321
    @agnieszkaklimczyk43212 жыл бұрын

    Dziękuję

  • @honoratakurantkiewicz8516
    @honoratakurantkiewicz85162 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo. Mądre porady.

  • @katarzynakarkoszka3407
    @katarzynakarkoszka34072 жыл бұрын

    Świetny materiał

  • @magorzatadabrowa2104
    @magorzatadabrowa21042 жыл бұрын

    Bardzo wartościowy filmik 👍pod filmikiem, oczywiście.

  • @Iditri
    @Iditri Жыл бұрын

    Bardzo wartościowy materiał. Dziękuję 🙂

  • @sneekyjewish2773
    @sneekyjewish277311 ай бұрын

    Dziękuję, pozwolił mi Pan zrozumieć mój problem

  • @dicktracey6658
    @dicktracey6658 Жыл бұрын

    Znakomity wykład. Wypunktował Pan to naprawdę celnie.

  • @marzenatemporale2666
    @marzenatemporale2666 Жыл бұрын

    Świetny przekaz 😊

  • @beatar1211
    @beatar12112 жыл бұрын

    Extra!

  • @alicjagodlewska1059
    @alicjagodlewska10592 жыл бұрын

    A co jak ktos mowi co mysli, ale nie obraza nikogo, kulturalnie np. na rozne tematy, ale bez udzielania rad, bez zalowania potem. To tez sie nie zawsze podoba.

  • @zycietomuzyka392
    @zycietomuzyka3922 жыл бұрын

    Karanie może nie jest dobrą opcja, aczkolwiek powielane schematy warto wziąć pod lupę. Często nieświadomie pozostają z nami na dużo dłużej aniżeli sami chcielibyśmy.

  • @alicjadudek1036
    @alicjadudek10362 жыл бұрын

    Racjonalność.

  • @FlagerPL
    @FlagerPL2 жыл бұрын

    Nawet osobie dojrzałej zdarzą się zachowania niedojrzałe

  • @krystianwycka6176
    @krystianwycka6176 Жыл бұрын

    Jakimś cudem algorytm KZread przesyła mi dokładnie takie materiały Pana które akurat potrzebuję. Przypadek? Nie sądzę. ;)

  • @Wikcia_Fikcia
    @Wikcia_Fikcia Жыл бұрын

    Ja aktualnie jestem w takiej sytuacji, mój partner mi kompletnie nie ufa, że zmienię się bo przez 2 lata stoję w miejscu. Nazywa mnie dzieckiem, ale widzę, że zależy mu na mnie bo zawsze jak się kłócimy, wystawia rękę na zgodę. Chce się zmienić, bo wiem że przez to nigdy nie będę mieć stabilnego związku

  • @elzbietauher8651
    @elzbietauher86519 ай бұрын

    Bardzo potrzebny i dobry wykład. Mam jednak pewna uwagę. Ludzie w okresie kryzysów zdrowotnych, depresji maja zdolność kontrolowania emocji „organicznie” zaburzona. Okazuje się później ze wraz z leczeniem w krótkim czasie osoba „ niedojrzała” - emocjonalnie dojrzewa. Jej umiejetność kontrolowania emocji wraz z poprawa zdrowia - zmienia się. To istotna kwestia bo to trochę tak jakby osobie z bolącą noga tłumaczyć ze powinna lepiej i sprawniej chodzić zamiast przyjrzeć się chorobie nogi. Wiem ze psychologowie często patrzą na ludzkie zachowania z ich profesjonalnej perspektywy ale moja perspektywa jest inna. Uważam ze nikt nie lubi być słabszym, błądzić, robić błędy, czy przereagowywać.. Jeśli tak robi to tylko w pewnym stopniu dlatego ze nie miał właściwych wzorców czy nauczycieli, a głównie dlatego ze ma z tym problem. I często ten problem jest związany z jakaś dolegliwością, słabością, czy trauma. Każdy , kto chciałby być „ dojrzały” ( a większość by pewnie jednak chciała) i mógłby z łatwością się tego nauczyć z pewnością zrobiłby to idąc przez życie bez wielu porad. Jeśli nie miał sukcesu , to znaczy ze sytuacja jest bardziej złożona.

  • @12trzy45
    @12trzy45 Жыл бұрын

    Dziękuję Panu za jasny , zwięzły i spokojny przekaz , jakże mi potrzebny . Dobra robota !

  • @beti19
    @beti192 жыл бұрын

    Panie Patryku nie uda nam się cofnąć żadnych wypowiedzianych słów, to co już raz powiemy zostanie wypowiedziane i już.

  • @ewelinajeden7272
    @ewelinajeden72725 ай бұрын

    Jak poradzić sobie z lękiem przed osadzeniem i w związku z tym robienie dziwacznych min?

  • @user-cc5os6hk2e
    @user-cc5os6hk2e9 ай бұрын

    Witam serdecznie, a jak to jest z osobami zwanymi wybuchowymi? Czy takie osoby uznajemy od razu za niedojrzałe? Czy można usprawiedliwiać charakterem/osobowością niektóre zachowania?

  • @wiolettasilwon4619
    @wiolettasilwon4619 Жыл бұрын

    To świenta prawda jest

  • @Poligniana
    @Poligniana Жыл бұрын

    W teorii jest to łatwe ale myślę że bez przejścia psychoterapii i uświadomienia sobie schematów z dzieciństwa - nie przepracujemy niedojrzałości emocjonalnej. Czasem za obwinianiem rodziców o mój "los" stoją ciężkie traumatyczne przeżycia w dzieciństwie.

  • @user-xr7jc4xv6f

    @user-xr7jc4xv6f

    Жыл бұрын

    Nie ma co kogoś obwiniac , często trzeba postawić " swoje granice " i pójść swoja droga., całkiem odrębna , czy się to podoba rodzinie, znajomym czy nie. I nie przejmować się tym " co ludzie powiedzą "....💚💚💚

  • @agnieszkagolinska-witkowsk7095
    @agnieszkagolinska-witkowsk70952 жыл бұрын

    Dziękuję 😊 tego tematu potrzebowałam 👍z narzekaniem skończyłam i rzeczywiście przekierowalam mózg na działanie...mniej biadolenia bo to jest kręcenie się w kółko...czy otwarta krytyka ale w uzasadnionej sytuacji i nazywanie rzeczy po imieniu to też jest niedojrzałość emocjonalna?często mówi się że jest to osoba która mówi co myśli wprost.. dojrzałość czy niedojrzałość?

  • @Akama13

    @Akama13

    2 жыл бұрын

    Cała sztuka polega na tym, aby unikać oceniania innych. To, co nazywasz krytyką można przekazać jako swoje zdanie czy powiedzieć o swoich uczuciach i to robi różnicę.

  • @agnieszkagolinska-witkowsk7095

    @agnieszkagolinska-witkowsk7095

    2 жыл бұрын

    @@Akama13 zgadzam się z Tobą... właśnie jako swoje zdanie tylko często jest tak że swoje zdanie większość odbiera jako krytykę bo np.nie chcą czegoś usłyszeć,nie chcą jakieś prawdy przyjąć...nie chcą żeby ktoś ich obnażył... więc jak mówić prawdę czy udawać że nie widzę?Dlatego też takie osoby często są niewygodne i najłatwiej przykleić im łatkę tych trudnych,czepliwych ba niedojrzałych...które mają problem z emocjami bo nie są powściągliwe i nie potrafią trzymać język za zębami.🤔

  • @Akama13

    @Akama13

    2 жыл бұрын

    @@agnieszkagolinska-witkowsk7095 Swoje zdanie wyrażaj tylko wtedy, gdy ktoś Cię o nie prosi:) Pozwól innym uczyć się na własnych błędach.

  • @agnieszkagolinska-witkowsk7095

    @agnieszkagolinska-witkowsk7095

    2 жыл бұрын

    @@Akama13 no racja...mylne jest myślenie że jeżeli ktoś ci coś opowiada to znaczy że chce twojej odpowiedzi i reakcji...czyli mam robić za "wolnego słuchacza"...ale wiem już o co Tobie chodzi...👍

  • @anmarimago
    @anmarimago2 жыл бұрын

    Zgoda, tylko ciężko jest odkleić się od przeszłości i pokierować swoim życiem, jak się ma traumę pourazową. Przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna ustawia człowieka w pewnych koleinach na cale życie. Trochę to wyszło osadzająco, może lepiej podać narzędzia do wyjścia z dziecinstwa?

  • @Akama13

    @Akama13

    2 жыл бұрын

    Świadomość skutków tych ran to połowa sukcesu. Potem praca nad tym, co myślę o sobie. Trzeba odciąć przeszłość i nawet wmawiać sobie pozytywne rzeczy na swoj temat do czasu aż w nie uwierzysz. Musisz rozkodowac i na nowo zakodować swoj mózg aby demony z przeszłości nie miały do niego dostępu. Prawdą jest to, w co wierzysz.

  • @anmarimago

    @anmarimago

    2 жыл бұрын

    @@Akama13 No właśnie. Zapisy w podświadomości sterują naszym życiem, wyborami, doborem przyjaciół i partnera. Tu nie działa zastosowanie logicznego myślenia, ponieważ problem lezy w innym obszarze. Potrzebne są konkretne działania odblokowujące energię zamrożona w traumach, programujące podświadomość i kształtujące podosobowosci. Tego się nie da zrobić na poziomie intelektu, rozmowy albo słuchania od innych, że trzeba się odciąć od przeszłości. Budzi to niepotrzebnie poczucie winy albo utwierdza w niemocy.

  • @Akama13

    @Akama13

    2 жыл бұрын

    @@anmarimago Myślę, że powiedzenie sobie, że nikt nie jest w stanie mnie skrzywdzić jeśli mu na to nie pozwole, bardzo pomaga w kontroli i odbiorze emocji.

  • @marikamalinowa3649

    @marikamalinowa3649

    2 жыл бұрын

    Ślady ran takiej przemocy zostaną z nami na zawsze. Mam za sobą długoletnią przemoc fizyczną, psychiczną, seksualna od strony moich rodziców i kolegów ojca. Było do tego stopnia źle, że płakałam że szczęście, gdy ktoś mówił do mnie po imieniu, bo ogólnie byłam "śmieciem" i "gów*em". Także wiem, o czym piszesz. Dla mnie wyzwoleniem była długoletnia psychoterapia. Trwała łacznie 9 lat (zrobiona w ciągu 15 lat życia). Bardzo ważnym dla mnie był sobie psychoterapeuty, zdrowego, pracującego nad sobą, superwizujacego swoją pracę. Na szczęście 3 z moich 4 psychoterapeutów było po prostu świetnymi specjalistami. I po mału mierzyłam się ze sobą, że swoimi schematami. I moim głównym motywem w chodzeniu na psychoterapię nie było to, aby przestało mnie boleć....ale nawet jak ta psychoterapia będzie mnie boleć do granic możliwości...to świadomość, że to boli, aby dojść do zdrowia. Mam kilku znajomych, którym psychoterapia niewiele pomogła, ale jak rozmawiałam z nimi to oni byli skupieni na tym, aby było im dobrze i nie bolało już. A w moim odczuciu izoluje nas to od Prawdy. Prawdy także o nas, nie tylko o naszych ramach i naszej historii. Prostota. Szczerość. Zdolność stanięcia w prawdzie i wystarczającofobry psychoterapeuta. To jest to, co mi pomogło. Do tego stopnia, że jestem w stanie być w dobrym związku małżeńskim. Czuję się szczęśliwa i przestałam chorować na depresję i uporczywe myśli samobójcze. Nigdy nie przypuszczałam jak pięknego życia można doświadczyć. Mam też świadomość, że to wynik mojej pracy i upartości.

  • @anmarimago

    @anmarimago

    2 жыл бұрын

    @@marikamalinowa3649 dziękuję, że podzieliłas się swoją historią. Właśnie o to mialam na myśli. Pozdrawiam serdecznie!

  • @1czelsi
    @1czelsi Жыл бұрын

    Jak postępować z taką osobą?

  • @anetka85
    @anetka85 Жыл бұрын

    Czy osoba dojrzala emocjonalnie może być despotą?

  • @agnieszkar2954
    @agnieszkar29542 жыл бұрын

    Jak siostra narzeka to mam prawo żądać od niej żeby nie robiła tego w moim towarzystwie?

  • @aga9588

    @aga9588

    2 жыл бұрын

    Najpierw spróbuj na osobności wytłumaczyć jej na spokojnie.

  • @user-xr7jc4xv6f
    @user-xr7jc4xv6f Жыл бұрын

    Najazniejsze to mowic prawde , a nie manipulowac wszytkimi , byle tylko " osiagnac cel " . A jak takiej osobie pomoc ??? Chyba taka osoba , musi siegnac dna , zeby sie obudzic , i zdac sobie sprawe z tego co robi.....

  • @dafulcia
    @dafulcia2 жыл бұрын

    Czy osobę ekstrawertyczną, emocjonalną, energiczną, która mówi co myśli można nazwać osobą niedojrzałą emocjonalnie? Bo wydaje mi się nie. Przecież to cecha charakteru, temperamentu. Tak samo jak osobę introwertyczną nie można uznać za osobę dojrzałą emocjonalnie. Wydaje mi się, że tu może być pewna "zmyłka" :-)

  • @panimoni6438

    @panimoni6438

    2 жыл бұрын

    Narcyz jest ekstrawertyczny a jest niedojrzały emocjonalnie

  • @dzigit4680

    @dzigit4680

    2 жыл бұрын

    no niestety estrawertycy nie sa zwolnieni z myslenia co mowic. ne zawsze wypada mowic co sie mysli, nawet jak sie jest ekstrawertykiem

  • @panimoni6438

    @panimoni6438

    2 жыл бұрын

    Raczej introwertyka można bardziej nazwać dojrzałym emocjonalnie, bo potrafi zatrzymać dla siebie to co myśli i nie jest tak rozhuśtany emocjonalnie jak ekstrawertyk. Ekstrawertyk jest jak dziurawa torba z której wszystko się wysypuje.

  • @dafulcia

    @dafulcia

    2 жыл бұрын

    @@panimoni6438 może to oznaczać, że cechy dziedziczne (temperament) nijako nas determinuje do tego, czy jesteśmy dojrzali czy niedojrzali emocjonalnie. Czyli nie mamy wpływu na to. Rodzimy się z tym. Jednak wydaje mi się, że to nie do końca prawda. Że są jeszcze jakieś cechy wskazujący na to, że np. introwertyk jest niedojrzały, a ekstrawertyk dojrzał emocjonalnie. Cecha charakteru nie nie może świadczyć właśnie o tym. Choć oczywistym się wydaje, że z natury rzeczy osoba zamknięta w sobie, małomówna będzie hmmm....mało mówić :-) i odwrotnie.

  • @marikamalinowa3649

    @marikamalinowa3649

    2 жыл бұрын

    Ekstrawertyk może być niedojrzały, gdy swoją odpowiedzialność za zachowanie/słowa będzie usprawiedliwiał swoim temperamentem,a nie pracował nad tym w sposób aktywny. Tak samo introwertyk może być niedojrzały, gdy dni milczenia, wycofania, nie mówienia wprost będzie wkładał do worka pod tytułem: jestem introwertykiem i tak już mam. I nie weźmie odpowiedzialności za swoje zachowanie względem innych osób.

  • @ukaszkocot2683
    @ukaszkocot2683 Жыл бұрын

    Szkoda, że nie porusza Pan watku nadużycia reaktywnego (reactive abuse) taka technika manipulacji, gdzie atakujacy, stosując bierna agresję, celowo dąży do wybuchu atakowanego, tak, że ofiara, czuje się i wygląda na atakującego. Szkoda też, że mowi Pan o mężczyznach. Nie zaszkodziło by zuniwersalizować przekaz. Łatwiej by się słuchało. Ależ ja narzekam 😅

  • @mglov7710
    @mglov7710 Жыл бұрын

    Dziękuję