Dlaczego Japończycy zaatakowali Pearl Harbor?

#historia #podcasthistoryczny
W odcinku omawiam przyczyny ataku japońskiego na amerykańską bazę na Hawajach (Pearl Harbor). Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego doszło do tego ataku? Przedstawimy jak wyglądały te wydarzenia z perspektywy japońskiej.
💲 WSPIERAJ KANAŁ: / @beczka.prochu
🔥PATRONITE: patronite.pl/beczkaprochu
☕POSTAW NAM KAWĘ: buycoffee.to/beczkaprochu
👍 FACEBOOK profile.php?...
🔔 SUBSKRYBUJ: www.youtube.com/@beczka.proch...
❤ INSTAGRAM: / beczka.prochu
✉︎ KONTAKT: kontakt.beczkaprochu@gmail.com
Bibliografia:
H. Agawa, The Reluctant Admiral: Yamamoto and the Imperial Japanese Navy, Tokio 1979.
J. Grew, Ten years in Japan, a contemporary record drawn from the diaries and private and official papers of Joseph C. Grew, New York 1944.
C. Hull, The Memoirs of Cordell Hull, New York 1948.
E. Hotta, Japan 1941: Countdown to Infamy, New York 2013
N. Ike, Japan’s Decision for War Records of the 1941 Policy Conferences, Stanford 1967.
Iriye, The Origins of the Second World War in Asia and Pacific, London 1991.
Nish, Japanese Foreign Policy in the Interwar Period, London 2002.
Y. Oka, Konoe Fumimaro: A Political Biography, Seattle 1992.
J. Polit, Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945, Kraków 2013
J. Polit, Hirohito. Tajemnica cesarza Showa 1901-1989, Kraków 2019.
J. Polit, Japońska polityka zagraniczna 1895-1945, Kraków 2015.
L. Sobolewski, Indochiny Francuskie w polityce Japonii w latach 1940-1945, Warszawa 2011.
Teters, Matsuoka Yosuke: Diplomacy of Bluff and Gesture, Oxford 1974.
J. Tsunoda, The Decision for War, New York 1994.
J. Tsunoda, Leaning towards War, New York 1994.
Muzyka:
Utwór Ishikari Lore (autor: Kevin MacLeod) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommons.org/licenses/...
Źródło: incompetech.com/music/royalty-...
Wykonawca: incompetech.com/
Tagi:
ii wojna światowa,druga wojna światowa,druga wojna swiatowa,wojna w polsce,wojna w europie,historia,listy ze staligradu,historia polski,,wojna,,iii rzesza,historia trzeciej rzeszy,,filmy dokumentalne,powstanie warszawskie 1944,atak na polske 1939,bitwa,operacja uran,sowieci,,luftwaffe,kanał historyczny,richthofen,stalingrad,sowieci,stalin,pear harbor,atak na pearl harbor, 7 grudnia 1941, początek wojny, przyczyny ataku japonii na usa, japonia atakuje,usa dołącza do wojny

Пікірлер: 97

  • @19Marshin86PL
    @19Marshin86PL5 ай бұрын

    Super podcast, bardzo miło się tego słucha. Ciężko uwierzyć że politycy Japonii byli tak bardzo pochłonięci wizją wojny że odrzucali wszystkie logiczne fakty. Smutne bo wiemy jak to się skończyło, jak wielu ludzi zapłaciło życiem. Koniec końców Japonia miała wiele szczęścia, dzisiaj są jedną z gospodarczych potęg co tym bardziej jest absurdalne patrząc na to jak bardzo wojna wyniszczyła ich kraj.

  • @nowy5

    @nowy5

    Ай бұрын

    teraz każdy wie, w 1941 nie było pewności czy USA wystarczy sił na wojnę na Pacyfiku

  • @mateuszpaszenda3202
    @mateuszpaszenda32025 ай бұрын

    Chłopaki z Beczki Prochu ostro dorzucili do pieca, a jestem dopiero w 1/3 odcinka. Tytaniczna praca i arcyciekawy materiał!

  • @rudi1026
    @rudi10264 ай бұрын

    Dziękuję autorowi za ciekawy program. Słyszałem, że ambasador USA w Tokio dostał polecenie, żeby przygotować listę rzeczy, które trzeba zrobić aby zmusić Japonię do wojny. Ambasador przygotował listę składającą się z 16 punktów a USA wszystkie te punkty przed atakiem na Pearl Harbor wypełnilo. O ataku USA wiedziało, wyprowadzili tylko lotniskowce z Pearl Harbor. Atak ameryce był potrzebny, żeby zyskać poparcie społeczeństwa w przystąpieniu do wojny. Przed atakiem 20 % obywateli było za przystąpieniem USA do wojny a po ataku 80 %. Pozdrawiam!

  • @jamistyk2538
    @jamistyk25385 ай бұрын

    Bardzo ciekawe . Dziękuję.😊

  • @PominReklamy
    @PominReklamy5 ай бұрын

    myślę, że czasami sprawy przybierają taki obrót, kierunek i impet że nawet gdyby chcieć je nagle zatrzymać to te toczą się nadal siłą bezwładności, tak jak nie da się od tak wygasić reaktora jądrowego, co wymaga lat, tak też Japonia była wtedy od lat na wojennej ścieżce jak machina wprawiona w ruch do tego niestabilnie i nierówno pracująca, a tak zupełnie dosłownie to uważam że sam dystans, albo jak to mówią mieszkańcy regionu Pacyfiku tyrania dystansu, który dzielił Japonię i USA też wyraźnie ośmieliła Japończyków

  • @cukiercukier8283
    @cukiercukier82835 ай бұрын

    2 rzeczy bym poprawił. Japonia miała 75mln ludności, USA 120mln. Warto to zaznaczyć gdy mówimy o przewagach USA. Majac 75mln plany Japońskie nie były całkiem fantastyczne jeśli doszłoby do współpracy z flotą Niemiecką USA mogły nie podkładać się na Pearl Harbour ale czy wtedy obywatele USA chętnie walczyliby aż do końca wojny czy raczej przygotowaliby się na utrzymaniu statusu quo + reparacje? Co innego gdy zablokujesz lub wykonasz unik od przeciwnika którego się spodziewasz, a co innego gdy on urwie Ci ucho. Bez ucha dalej masz 99,9% siły bojowej a dodatkowo 500% chęci do zniszczenia przeciwnika co sprawia że lepiej Ci się walczy niż gdyby ucho było całe, a ty byś wykonał unik. Straty na Pearl Harbour to tylko ucho. Podobie WTC. Dalej 99,99% sił USA jest nienaruszone, za to chęci do walki skaczą drastycznie.

  • @Michal235

    @Michal235

    5 ай бұрын

    Logika słuszna, ale jednak straty w Pearl Harbour to po pierwsze nie było 0.1% potencjału militarnego USA, a po drugie musisz patrzeć na potencjał, który USA były w stanie skierować stricte na kierunek pacyficzny. Nic nie znaczy, że przeciwnik ma 100 okrętów w porównaniu do twoich 30, jeśli 85 spośród tych 100 jest bezwzględnie zmuszony wykorzystywać na innych kierunkach.

  • @hamal3141

    @hamal3141

    5 ай бұрын

    Też tak uważam, stany wiedziały a po takim ciosie nieopanowana chęć odwetu przesłaniała wszelkie racjonalne myślenie w społeczeństwie.

  • @nowy5

    @nowy5

    Ай бұрын

    @@Michal235 liczba ludności tu to rzecz wtórna, największa amerykańska huta w czasie wojny wyprodukowała więcej stali niż cała reszta świata, a to była tylko jedna huta...

  • @radekgmyrek9937
    @radekgmyrek99375 ай бұрын

    Super materiał

  • @nazwauzytkownika5430
    @nazwauzytkownika54305 ай бұрын

    Nigdy się nad tym nie zastanawiałem

  • @Themonk159
    @Themonk1595 ай бұрын

    Dobry odcinek Mega dobry

  • @aleksandrakasperek5425
    @aleksandrakasperek54255 ай бұрын

    Dziekuje

  • @haxer885
    @haxer8855 ай бұрын

    Tak szczerze to uważam że polityka Japonii w latach 30 i 40 była zbyt agresywna i zbyt mało przemyślana w stosunku do swojego potencjału. Uważam za błąd i wojnę z USA i Imperium Brytyjskim ale również inwazję na Chiny w 1937 roku. Natomiast faktycznie jeżeli Japonia nie prowadząc wojny w Chinach i pozostając tylko przy Mandżurii zaatakowałoby ZSRR razem z Niemcami w 1941 roku ( Inwazja w 1939 roku na Mongolię również była absurdem) to byłoby ciekawie. Dla przypomnienia na Sachalinie na początku lat 40 wydobywano rocznie ponad 600 tysięcy ton ropy naftowej. Kierunek północny i syberyjski wcale nie był nieatrakcyjny.

  • @robertsotkowsky7974

    @robertsotkowsky7974

    5 ай бұрын

    Chyba nie dzialala tak zupelnie samodzielnie jak sie nam wydaje i jak sugeruje to video z punktu widzenia stanow tak naprawde ,bo tylko ten pukt jest poprawny w glownym nurnu,nie ma innego ...nawet w samej japonii (: Tak naprawde od 20 wieku to byla walka z US ..o autonomie japonii

  • @cezary3846

    @cezary3846

    5 ай бұрын

    Gdyby rzucili się na ZSRR z Niemcami, mogli by zostać zaatakowani przez USA od strony Pacyfiku. To by było samobójstwo. Ogólnie to było harakiri, zaatakowanie tak rozbudowanego gospadarczo kraju, jakim było USA. Gdyby nie zaatakowali Japoni, a skoncentrowali się bardziej na Azji, wygrali by te wojnę. Amerykanie, nie chcieli by walczyć o Brytyjskie kolonie.

  • @haxer885

    @haxer885

    5 ай бұрын

    ​@@cezary3846 Bzdura. Jeżeli nie byłoby wojny chińsko - japońskiej i ataku japońskiego na Pearl Harbor USA nie miałaby dobrego pretekstu przed opinią publiczną w swoim państwie aby włączyć się do wojny.

  • @Muhammad_Sumbul555

    @Muhammad_Sumbul555

    4 ай бұрын

    Przecież Japonia badała front rosyjski i skończyło się to ich sromontnym że tak powiem wpierdolem

  • @haxer885

    @haxer885

    4 ай бұрын

    @@Muhammad_Sumbul555 Bo zrobiła to w pojedynkę mając wojnę z Chinami na karku. Razem z Niemcami sytuacja byłaby inna

  • @adamkaczmarek4751
    @adamkaczmarek47515 ай бұрын

    No można powiedzieć że Japonia jest sama sobie winna, neutralizacja indochin to był prezent od Stanów z którego głupio było nie skorzystać

  • @prasentis
    @prasentis28 күн бұрын

    Pełen sympatii komentarz dla zasięgów

  • @krzysztoflewandowski1875
    @krzysztoflewandowski18755 ай бұрын

    Taktyczny

  • @prawda_was_wyzwoli_ale_wpi4731
    @prawda_was_wyzwoli_ale_wpi47315 ай бұрын

    Nie rób susów. Konsensu-bezsusu. Forma historyczna jest lepsza. Politycy zdeprawowali te słowo.

  • @kvassinc

    @kvassinc

    5 ай бұрын

    Amongus?

  • @Embrod
    @Embrod5 ай бұрын

    Mam jakiś problem z tymi materiałami. Z jednej strony, czuć napracowanie i płynącą treść. Z drugiej, nie potrafię się w to "włączyć" mentalnie.

  • @nowy5

    @nowy5

    Ай бұрын

    dyplomacja nie jest tak porywająca jak słuchanie o bitwach

  • @marcinmaro3559
    @marcinmaro35595 ай бұрын

    Fenomenalne

  • @tomekmackiewicz710
    @tomekmackiewicz7105 ай бұрын

    Mnie to dziwi czemu Armie i floty niemiecka i japońska nie współpracowały. Wiem że to bylo bardzo trudne w realizacji ale jednak. A odcineczek - miodzio.

  • @Muhammad_Sumbul555

    @Muhammad_Sumbul555

    4 ай бұрын

    Sojusz Niemiecko Japoński był pozbawiony sensu, z uwagi na odległość mieli zaburzoną komunikację to raz a dwa że ich cele były w zasadzie zupełnie rozbieżne Tylko front Rosyjski potencjalnie łączył te kraje ale Japonia po sromotnym wpierdolu od zsrr w trakcie konfliktów granicznych postanowiła nie ruszać tego frontu

  • @nowy5

    @nowy5

    Ай бұрын

    Brytyjczycy zajmowali Indie, nic praktycznie między Rzeszą a Japonią nie mogło pływać

  • @rafagorka1113
    @rafagorka11135 ай бұрын

    Brakuje mi opisu znaczenia i konsekwencji bitwy nad rzeką Chałchyn-Goł w lipcu i sierpniu 1939 roku. ZSRR dzięki zwycięstwu mogła skierować się za zachód i ze spokojem zajęła tereny II Rzeczypospolitej. Japończycy z kolei zostali zmuszeni do skierowania swych działań na inne kierunki.

  • @TheVistula

    @TheVistula

    5 ай бұрын

    Jest tylko jeden problem: to nieprawda. Rzekome wielkie sowieckie zwycięstwo zostało okupione stratami w stosunku 2:1 w ludziach i 10:1 w czołgach na niekorzyść Sowietów (Armia Czerwona straciła np. prawie połowę czołgów użytych w bitwie) nie wspominając o tym, że było ono wynikiem samowoli Armii Kwantuńskiej, a nie jakiejś Wielkiej ofensywy zarządzonej przez Tokio. Argument o rzekomym zluzowaniu Armii Czerwonej również jest nieprawdziwy, ponieważ pakt Ribbentrop-Mołotow podpisano jeszcze w momencie gdy walki trwały w najlepsze, a jeszcze 9 września (w trakcie walk) Mołotow obiecał ambasadorowi von der Schulenburgowi, że ZSRR zaatakuje Polskę 14 września 1939 roku. Sowieci jak na ironię nie zaatakowali Polski dopiero 17 września tylko już 17 września bowiem powodem opóźnienia ich inwazji był totalny bałagan organizacyjny w ich armii gdyż nagminne były sytuacje, że np. pasy znajdowały się w Witebsku, a kabury w Smoleńsku, poborowi dostawali karty mobilizacyjne z jednym adresem jednostki, a ta była pod innym, czołgi były już na wyznaczonych pozycjach, ale nie było do nich benzyny, a żeby było śmieszniej jedna z dywizji sowieckich atakująca Polskę przekroczyła granicę nie w mundurach tylko w ubraniach cywilnych i cyklistówkach! Stalin zaatakował Polskę już 17 września, ponieważ 12 września 1939 roku Niemcy podeszli pod Lwów co podziałało na niego jak ostroga bowiem ten przestraszył się, iż Ci powołają w Galicji Wschodniej jakieś kadłubowe państwo ukraińskie.

  • @Amrod97

    @Amrod97

    2 ай бұрын

    Nie było o tym ponieważ nie miało to żadnego znaczenia w decyzjach Japonii. Bitwa ta była samowolką dowódcy i pokazała raczej, że Sowieci są niekompetentni. Japonia musiała się skierować na południe z powodu paktu Ribbentrop-Małotow który de facto był wypowiedzebniem paktu antykominternowskiego, a nie porażki pod Chałchin-Goł.

  • @TheVistula

    @TheVistula

    2 ай бұрын

    @@Amrod97 To prawda. Inna sprawa, że bitwa nad Chałchyn-Goł była w najlepszym wypadku pyrrusowym zwycięstwem ZSRR, a nie jakimś wielkim triumfem jego oręża.

  • @notkapka
    @notkapka5 ай бұрын

    Fajne chłopaczki pozdrawiam serdecznie❤

  • @TymexComputing
    @TymexComputing5 ай бұрын

    Obejrzałem już połowę ale nie słyszałem nt admirała Killby ani transportów paliwa i statków USA płynących na syberię długo przed planem Marshalla

  • @jerrybucko5916

    @jerrybucko5916

    5 ай бұрын

    Plan Marshalla był wprowadzony w 1948 roku , Stalin go odrzucił

  • @jerrybucko5916

    @jerrybucko5916

    5 ай бұрын

    Chyba ci chodzi o lend lease

  • @TymexComputing

    @TymexComputing

    5 ай бұрын

    @@jerrybucko5916 Właśnie nie - na pozór w konflikcie ale współpracowali ze sobą przed lend lease.

  • @MAP1-234

    @MAP1-234

    3 күн бұрын

    ​@@TymexComputingPrzed Lend-Lease to do ZSRR z USA płynęły towary zakupione za gotówkę.

  • @TymexComputing

    @TymexComputing

    2 күн бұрын

    @@MAP1-234 ok ufam, nie znam faktów - ale nawet jak to była gotówka to na rynku międzynarodowym nie ma czegoś takiego - zawsze jest jakaś zamiana i spekulacja - wymiana dóbr, przecież ruskie nie wysłały im rubli w zamian za stal :). Ci im płacili gotówką za stal a tamci im płacili gotówką za rudy. Nawet jak jest historia powstania bombowców naddźwiękowych z tytanu - to tytan był kupowany od ruskich mimo że to było niemożliwe - przez kontakty i pośredników udając że to do celów laboratoryjnych, szpitalnych i w innym kraju. Trzeba wiedzieć co jest po dwóch przeciwległych stronach linii telefonicznej :)

  • @robertciba1736
    @robertciba17365 ай бұрын

    to jest jedna strona medalu ,popatrzmy jednak na agresywną politykę USA , jakie sankcje ?

  • @nowy5

    @nowy5

    Ай бұрын

    jakie sankcje mogła nałożyć Japonia na USA? zakazać wysyłać tam kimona? 😆

  • @michamajnusz1380
    @michamajnusz13805 ай бұрын

    Podobało mi sie chyba rośnie konkurencja dla Podkastów Wojennych 😊

  • @jacekplacek9288
    @jacekplacek92885 ай бұрын

    Ehh caly czas dochodze do wniosku ze wojny musza zaczynac sie , toczyc i konczyc w scisle okreslony sposob.. jakby ktos wytyczyl jeden tor i pozamykal wszystkie inne mozliwosci. WSzystko sie opiera na ludzkiej dumie , szafowaniu nazwa imperium lub inne cesarstwo. Ludzie odpowiedzialni nawet wiedzac ze skonczy sie to zle.. mowia "nie mielimy wyjscia" bo wczsniejsze ofiary, bo wczesniejsze naklady finansowe bo chciwosc wyklucza ustepstwa..,,, Jesli chodzi o imperia to kazde ma tony krwi na rekach ale z dzisiejszej perspektywy jestemy pod dzialaniem najalgodniejszego imperium w historii czyli Ameryki ktore jak zadne inne potrafi sie wycofac sie ze swoich zdobyczy...😮

  • @nowy5

    @nowy5

    Ай бұрын

    zawsze możesz jechać do Rosji i zaciągnąć się do grupy Wagnera

  • @robertsotkowsky7974
    @robertsotkowsky79745 ай бұрын

    Od lat 20-tych XX wieku USA odkryły wszystkie najważniejsze szyfry komunikacyjne w armii japońskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych- dyplomację, wywiad,marynarke ale także handlowe... systematycznie budowali swoją sieć agencyjną w Japonii, wielu oficerów Armii japońskiej studiowalo w stanach, w tym admirałowie jak Yamamoto…bylo dosyc latwo przekonac,sterowac japonie do tej prowokacji ,nie udanej dla Japonii bo w zadnym zakrzesie nie miala zadnego sensu dla Japonii...(: glowne cele lotniskowce oczywiscie odplynely,to tez nie przypadek (:

  • @banek24

    @banek24

    5 ай бұрын

    Kto rozpracował enigmę, usa jest dobra w podstępie i napadach!!

  • @adamw1740

    @adamw1740

    5 ай бұрын

    ​@@banek24lotniskowce tak odpłynęły że samoloty jednego z nich wzięły udział w bitwie o Pearl Harbor a gdyby japoński admirał wybrał drugą z tras to natknął by się na sam lotniskowiec z niewielką eskortą

  • @PominReklamy

    @PominReklamy

    5 ай бұрын

    @@banek24 a kto uczył Japończyków szyfrowania, że dali się podejść ?

  • @banek24

    @banek24

    5 ай бұрын

    Czy wiecie co to sabotaż. Po co Amerykany dali indianom trochę broni :no po to aby usprawiedliwić swoje mordy na indianach. W 1 wojnę niemcy zatopił lusitanię.... z intrygi tych zbrodniarzy z łolstrit, aby" legalnie"łoić miliardy na narodach!!!

  • @robertsotkowsky7974

    @robertsotkowsky7974

    5 ай бұрын

    @@PominReklamy Kto ich uczyl tego nie wiem (: ,amerykanie mieli swoje interesy w japonii ,albo raczej z japonia ,to byl punkt strategiczny ,wzpierali Japonie z wojna z rosja ,nie tylko financowo o mandzurie i koreje...glownie im chodzilo o koreje ,i jezeli japonia stawiala opor to nalozyli ropne embargo,/nie chodzilo tylko o rope,wszystkie surowce../

  • @michamakarski9878
    @michamakarski98785 ай бұрын

    Japońce przewidywali że plugawe jankesy będą zagrożeniem dla świata jak jest obecnie🎉